آمار فروش کمیک بوک در ماه آگوست ۲۰۱۹ – سلطه انتشارات مارول و عملکرد ضعیف دی سی

در ماه آگوست ۲۰۱۹ انتشارات مارول با ارائه‌ی عناوینی مهم، بخش بسیار بیشتری از بازار فروش را به خود اختصاص داد و توانست با اقتدار از رقیب خود سبقت بگیرد. این انتشارات در ماه ذکر شده بالاخره عنوان مورد انتظارِ Marvel Comics #1000 را عرضه کرد و در کنار آن، راه را برای قسمت آغازین رویداد Absolute Carnage به نویسندگی دانی کیتس گشود. انتشارات دی سی نیز با آن‌که عملکرد ضعیف و کم‌سابقه‌ای را از خود نشان داد اما به لطف شخصیت بتمن توانست حدود ۳ عنوان از ۱۰ عنوان پرفروش ماه آگوست را تصاحب کند. در تحلیل آمار ماه آگوست همراه ما باشید.


آمار فروش کمیک بوک

آمار فروش کمیک بوک در ماه آگوست 2019

شاید در کنار عملکرد ضعیف انتشارات دی سی در زمینه‌ی فروش، مورد بحث‌ترین موضوع این ماه، پیشی گرفتن قسمت اولِ رویداد Absolute Carnage از عنوان Marvel Comics #1000 باشد. این موضوع البته توجیه های منطقی فراوانی را برای خود دارد، چرا که کمیک Marvel Comics #1000 دارای قیمت بالاتری نسبت به رویداد دانی کیتس است و مطمئناً تصمیم انتشارات مارول برای نوع داستان‌سراییِ این عنوان و همین‌طور نداشتن جنبه‌ای هیجان‌‌انگیز برای طرفداران مسبب این موضوع شده‌اند. با تمام این ها، عنوان Absolute Carnage صدرنشین ماه آگوست است و این رویداد که تیم اصلی مجموعه کمیک ونوم، یعنی دانی کیتس و رایان استگمن را در اختیار دارد با واکنش های خوبی از سوی منتقدان و طرفداران همراه شد و به همان میزان در فروش موفق بود. وضعیت اما برای Marvel Comics #1000 حتی خارج از زمینه‌ی فروش نیز با واکنش های مثبت و منفی متعددی همراه بود و چندان نتوانست اتفاقی را در حد و اندازه‌ی نام خود رقم بزند یا حتی در حد رقیبانش یعنی شماره ۱۰۰۰ کمیک های اکشن و کمیک های کارآگاهی ظاهر شود.

پس از تحت سلطه گرفتن دو جایگاه اول لیست توسط پرچم‌داران مارول، هوادارانِ دی سی، شماره‌ی اولِ کمیک Batman/Superman را به جایگاه سوم رساندند. این عنوان با فروشی در حدود ۱۵۶,۰۰۰ نسخه، پرفروش‌ترین عنوان دی سی در ماه آگوست می باشد. این سری به نویسندگی جاشوا ویلیامسون و طراحی دیوید مارکوئز ماجرا های رویارویی دو قهرمان محبوب دی سی با شخصیت بتمنی که می خندد را دنبال می کند. همین‌طور با توجه به واکنش های مثبت طرفداران، به‌نظر می رسد که طی ماه های آینده باز هم شاهد این عنوان در لیست پرفروش های ماهانه خواهیم بود.

پس از وقفه‌ای کوتاه میان قدرت‌نمایی انتشارات مارول، باری دیگر سلطه‌ی این انتشارات آغاز می گردد. در ۴ جایگاه بعدی شماره های دوم و سوم مینی‌سری های تحسین‌شده‌ی جاناتان هیکمن، یعنی House of X و Powers of X حضور دارند. هیکمن با پیشروی در روایت خود و انسجام درونی‌اش برای متحول کردن تاریخ افراد ایکس، با قدرت به کار خود ادامه می دهد. از ۴ عنوان پرفروش هیکمن که عبور کنیم نام قسمت دوم رویداد Absolute Carnage به چشم می خورد که با اختلافی قابل توجه و همین‌طور قابل درک از جهت زمان انتشارش، در رده‌ی هشتم لیست حضور دارد.

دو جایگاه پایانی لیست نیز به دو کمیک از شخصیت بتمن می رسد. نخست شماره‌ی ۷۷ از سری بتمن در جایگاه نهم قرار دارد و پس از آن نیز قسمت دوم مینی‌سری بتمن: نفرین شوالیه سفید (Batman: Curse of the White Knight) لیست ماه آگوست را کامل می کند. قسمت ۷۷ سری بتمن که همانند شماره های پیشین توسط تام کینگ نوشته شده است، وقایع آرک داستانی مهمِ City of Bane را دنبال می کند. قسمت دوم از کمیک بتمن: نفرین شوالیه سفید به نویسندگی و طراحی شان مورفی که تنها عنوان زیرمجموعه‌ی بلک لیبل در آثار پرفروش ماه محسوب می شود، فروشی به میزان ۷۴,۸۳۸ نسخه از خود به نمایش گذاشته است که با توجه به محدودیت درجه سنی‌اش می توان آن را در وضعیت مطلوبی دید. هم‌چنین این شماره توانست نظرات مثبت فراوانی را از آن خود کند.


آمار فروش گرافیک ناول

آمار فروش گرافیک ناول در ماه آگوست 2019

اگر به یاد داشته باشید، در ماه پیشین مجموعه کمیک طولانی مردگان متحرک پس از سال ها به پایان رسید و توانست عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان دهد. حال بعد از گذشت یک ماه، عملکردی در حد و اندازه‌ای مشابه اما این‌بار در حوزه‌ی رمان های گرافیکی و نسخه های جلدسخت را برای این سری کمیک شاهد هستیم. نسخه‌ی جلدسخت آرک پایانی این کمیک با اختلافی بسیار زیاد و با قیمت ۱۶.۹۹ دلار توانست به فروشی معادل ۱۱,۳۵۲ نسخه دست یابد.

در بین گزینه های دوم تا چهارم لیست، عناوینی از انتشارات دی سی متشکل از نسخه‌ی جلدسختِ مینی‌سری بتمنی که می خندد، رمان گرافیکی Harley Quinn: Breaking Glass و در نتیجه نسخه‌ی جلدسخت تازه‌ای از کمیک نگهبانان (Watchmen) حضور دارند که در فروش با اختلافی قابل توجه نسبت به رتبه‌ی اول لیست همراه هستند. به رسم ماهانه نیز نسخه‌ی جلدسخت رویداد ها و عناوین انتشارات مارول از جمله رویداد War of Realms و مینی‌سری Star Wars: Vader Dark Visions و دیگر عناوینِ نام‌آشنا، شش جایگاه بعدی لیست پرفروش‌ترین رمان های گرافیکی ماه آگوست ۲۰۱۹ را به خود اختصاص داده‌اند.


در انتها لازم است نگاهی را به آمار و ارقام منتشر شده از عملکرد دقیقِ نشریه ها در این ماه بیاندازیم. همان‌طور که در بخش فروش کمیک بوک نظاره‌گر بودیم، انتشارات مارول فروش بسیاری را در ماه آگوست تجربه کرد. این انتشارات ۴۹.۹۶ درصد فروش ماه را به خود اختصاص داد. پس از مارول نیز به ترتیب انتشارات دی سی با ۲۵.۹۶ درصد و انتشارت ایمیج نیز با سهم ۶.۲۶ درصدی دو رتبه‌ی بعدی می باشند. هم‌چنین سه نشریه‌ی نام‌برده شده در ماه آگوست به ترتیب ۸۸ و ۶۴ و ۴۷ کمیک بوک جدید را عرضه کردند. در منطقی‌ترین حالت ممکن انتشارات مارول در ماه سپتامبر نیز به لطف عناوین جاناتان هیکمن و رویداد دانی کیتس، باز هم برتری خود را از لحاظ فروش حفظ می کند و انتشارات ایمیج نیز با عرضه‌ی شماره‌ی ۳۰۰ سری کمیک Spawn حرف های تازه‌ای را برای گفتن دارد.

6 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments