آمار فروش کمیک بوک در ماه اکتبر ۲۰۱۹ – صدرنشینی افراد ایکس و ادامه روند پرقدرت مارول

اکتبر ۲۰۱۹ یکی از بهترین ماه های ۳ سال اخیر را با آثارش و فروش خوب آن ها رقم زد. طی این ماه سرانجام نوبت به انتشار قسمت اول از سری تازه‌ی افراد ایکس رسید و هواداران توانستند این کمیک را با قلم جاناتان هیکمن مطالعه کنند و طبق انتظارات، آن را به رده‌ی اول جدول فروش برسانند. از طرفی دیگر سری کمیک Spawn که در ماه پیشین با شماره‌ی ۳۰۰ خود توانست رتبه‌ی یکم جدول را تصاحب کند، قدرت خود را در این ماه با قسمت جدیدش حفظ کرده است. اکتبر ۲۰۱۹ همچنین شاهد افزایش ۱۴ درصدی در سفارشات خود نسبت به اکتبر ۲۰۱۸ بود، اما جریان جایی جالب می شود که می بینم حتی عملکرد اکتبر ۲۰۱۸ نیز بسیار قوی بوده است و اینجاست که به قدرت اکتبر ۲۰۱۹ و آثار موجود در آن پی می بریم. در ادامه به صورت کامل‌تری جدول فروش و عملکرد عناوین را بررسی خواهیم کرد.


آمار فروش کمیک بوک

آمار فروش کمیک بوک در ماه اکتبر 2019

در طی این دورانی که بسیاری از کمیک های انتشارات مارول تنها با شماره‌ی اول‌شان پرقدرت ظاهر می شوند و بعضاً پس از آن افتی شدید را تجربه می کنند، حضور کمیک های جاناتان هیکمن بهترین اتفاق برای این انتشارات از نظر فروش بوده است. تنها کافیست باری دیگر آمار فروش ماه های پیشین را مشاهده کنید تا ببینید چگونه عناوین این نویسنده به خودیِ خود بخش اعظمی از جدول را تسلیم کرده‌اند. حال در اکتبر ۲۰۱۹ نیز قسمت اول از سری اختصاصی گروه افراد ایکس به قلم این نویسنده در رده‌ی اول قرار دارد و اگر از حضور کمیک Spawn چشم‌پوشی کنیم، پس از آن باری دیگر قسمت هایی از دو مینی سری Powers of X و House of X را خواهیم دید. در این بین اما سری کمیک Spawn گویا در حال سپری کردن روز های خوبِ خود است و از طرفی نمی توان هیچ حدسی راجع‌به آینده‌ی آن در جدول ماه های بعدی زد.

در رده‌ی پنجم جدول اما عنوان تک قسمتی The Joker: Year of the Villain از انتشارات دی سی را مشاهده می کنیم. این کمیک همان‌طور که از نامش پیداست، از عناوین مرتبط با رویداد Year of the Villain به‌شمار می رود، اما فرق بزرگ آن با دیگر عناوین مشابه در تیم نویسندگی‌اش نهفته است. کمیکِ اشاره شده، جان کارپنتر (کارگردان معروف سینما) را در کنار آنتونی برچ به عنوان نویسنده در خود دارد و این موضوع بی‌شک طرفداران بسیاری را به سمت این کمیک می کشاند. نقد های این اثر نیز اکثراً مثبت بوده‌اند.

جایگاه ششم و هفتم لیست به دو عنوان The Amazing Mary Jane و رویداد Absolute Carnage می رسد. قسمت اول کمیک The Amazing Mary Jane توسط لیا ویلیامز نوشته می شود و انتظار می رود تنها در این ماه بتوانیم شماره‌ای از آن را در لیست دهگانه‌ی فروش ببینیم. نام قسمت چهارم رویداد Absolute Carnage نیز پس از کمیک اختصاصی مری جین، به عنوان هفتمین کمیک حاضر در جدول ثبت شده است. پس از رویداد دانی کیتس نیز عناوین مارولیِ دیگری ادامه‌ی لیست را پر کرده‌اند. از بین این کمیک ها می توان از شماره‌ی اول سری جدید Ghost Rider به نویسندگی اد بریسون، قسمت ۲۵ از سری پرطرفدار Immortal Hulk و همچنین قسمت اول از سریِ Marauders اسم برد. سری Marauders از دیگر عناوین عصر حاضرِ دنیای افراد ایکس می باشد و توسط جری دوگان نگارش می شود. در این کمیک گروهی از جهش‌یافته های نام‌آشنا به رهبری کیتی پراید و پشتیبانی مالیِ اما فراست دریاهای جهان را می پیمایند تا از کسانی که مورد تنفر و ترس واقع شده‌اند حفاظت کنند.


آمار فروش گرافیک ناول

آمار فروش گرافیک ناول در ماه اکتبر 2019

در بخش رمان های گرافیکی و نسخه های جلد سخت جمعاً شاهد افت ۵ درصدی نسبت به اکتبرِ سال پیشین هستیم. این‌بار در قسمت نام‌برده شده نخستین عنوانِ قابل مشاهده بخش نخست از کمیک ساعت قیامت است که این‌بار در قالب نسخه‌ای گردآوری‌شده عرضه شده است و توانسته فروشی خوب را تجربه کند. سریِ تحسین شده‌ی Wicked & Divine نیز با ارائه‌ی جلد نهم خود رده‌ی دوم لیست را به تسخیر درآورده و در این مسیر مینی سریِ چیپ زدارسکی تحت نام Spider-Man: Life Story را به عقب رانده است. در دنباله‌ی لیست پرفروش ها نیز همان‌طور که پیداست، مانند همیشه عناوینی از نشریه ها مختلف را مشاهده می کنیم که در بین آن ها مانگای My Hero Academia نیز موجود است.


به عنوان توضیحات تکمیلی، همان‌گونه که گفته شد، در اکتبر ۲۰۱۹ شاهد افزایش ۱۴ درصدی سفارشات هستیم که در نوع خود آمار بسیار خوبی می باشد. عناوین انتشارات مارول به‌صورت بی‌رحمانه‌ای ۸ جایگاه از ۱۰ جایگاهِ پرفروش های ماه را پر کرده‌اند و در کنار آن نیز ۴۵.۲۰ درصد از فروش ماه را به خود اختصاص داده‌اند. انتشارات ایمیج و دی سی نیز همانند یکدیگر یک کمیک در داخل لیست پرفروش ها دارند و به ترتیب ۷.۱۸ درصد و ۳۲.۰۲ درصد از آمار فروش را دربرگرفته‌اند. انتشارات مارول در این ماه ۱۱۰ کمیک جدید و دی سی نیز با اختلافی کم، ۱۰۷ عنوان را عرضه کرده‌اند. تعداد رمان ها گرافیکی عرضه شده نیز برای انتشارات مارول ۵۰ عنوان بوده است و دی سی حدود ۳۰ عنوان را منتشر ساخت. باید منتظر ماند و دید که وضعیت پرقدرت بازار فروش و خصوصاً عملکرد خوب انتشارات مارول در آن به کجا می رسد و طی ماه های آینده چه مسیری را طی خواهد کرد. با این منوال اما به‌نظر می رسد که در ماه های بعدی نیز باز هم شاهد جمع کثیری از عناوین مرتبط با دنیای افراد ایکس باشیم.

3 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments