آمار فروش کمیک بوک در ماه دسامبر ۲۰۱۸ – غوغای عناوین دی سی و بتمنی که می خندد

در پایان سال ۲۰۱۸، طبق آمار و ارقام منتشر شده، با انتشار ۳۹۸ عنوان در ماه دسامبر، شاهد کمترین میزان انتشار کمیکِ ماهانه در سال ۲۰۱۸ بوده‌ایم. هم چنین، افت ۲۶ درصدیِ انتشار رمان های گرافیکی در مقایسه با تاریخی مشابه در سال گذشته، این موضوع را بیش از پیش تایید می کند.

اما بحث به همین جا ختم نمی شود، زیرا انتشارات دی سی تنها با انتشارِ ۵۲ کمیک در ماه دسامبر، عملکرد واقعاً کم سابقه‌ای را از خود نشان داده است؛ به طوری که از ماه فوریه‌ی سال ۱۹۹۱ تا به اینجا، چنین آماری از انتشار کمیک های ماهانه‌ی این انتشارات، گزارش نشده است. نکته جالب تر اینجاست که در هفته آخر ماه دسامبر، دی سی کامیکس برخلاف انتشارات دیگر (به دلیل سال نو و مرخصی کارکنان) هیچ عنوانی را منتشر نکرد. با وجود تعطیلی یک هفته‌ای و انتشار رقم پایینِ ۵۲ عنوان از ۳۹۸ عنوان، این انتشارات توانست ۵ رتبه‌ی اول پرفروش ترین های ماه دسامبر و در کل ۷ عنوان پرفروش ماه را به خود اختصاص دهد که عملکرد فوق العاده‌ای می باشد.

آمار فروش کمیک بوک

آمار فروش کمیک بوک در ماه دسامبر ۲۰۱۸

در صدر جدول پرفروش های ماه دسامبر، شماره‌ی اولِ مینی سریِ بتمنی که می‌خندد قرار گرفته است؛ عنوانی که توانست با نویسندگیِ اسکات اسنایدر و طراحیِ جاک، نسخه‌ای کاملاً متفاوت از داستان های بتمن را به تصویر بکشد.

در جایگاه دوم لیست، دومین قسمت از رمان گرافیکیِ بتمن: نفرین شده قرار دارد که حاصل همکاریِ برایان آزارلو و لی برمهو می باشد و نقطه‌ی شروعی بر عناوین بی حد و مرز دی سی در زیرشاخه جدید خود یعنی Black Label است.

اما در جایگاه سوم، کمیک بسیار مهمِ انتشارات دی سی یعنی قسمت هشتمِ ساعت قیامت حضور دارد؛ کمیکی که با نویسندگیِ جف جانز و طراحیِ گری فرانک، از آن می توان به عنوان کلیدی ترین کمیک انتشارات دی سی در این روزها یاد کرد.

و سرانجام جایگاه پنجم و ششم این لیست نیز به شماره های ۶۰ و ۶۱ از سری بتمن به نویسندگی تام کینگ تعلق دارد. سری محبوب، جنجالی و هم چنین پر حاشیه‌ای که همواره دارای بیشترین بحث ها در فضای مجازی بوده است.

اما پس از سلطه‌ی انتشارات دی سی در بین عناوین پر فروش، دو شماره‌ی پیاپی از سری مرد عنکبوتی شگفت انگیز به نویسندگیِ نیک اسپنسر از انتشارات مارول حضور دارد و با تصاحب جایگاه ششم و هشتمِ این لیست، باری دیگر محبوبیت خود را در بین خوانندگان ثابت می کند.

در بخش های دیگر لیست، شاهد حضور شماره پنجمِ سری جدید چهار شگفت انگیز به قلم دن اسلات، شماره‌ی سوم عنوان سالانه‌ی Batman Annual و هم چنین شماره‌ی نخست سری جدید و مورد انتظار شزم به قلم جف جانز هستیم تا بدین ترتیب، لیست ۱۰ عنوان پر فروش ماه دسامبر تکمیل شود.

آمار فروش گرافیک ناول

آمار فروش گرافیک ناول در ماه دسامبر ۲۰۱۸

در بخش رمان های گرافیکی و نسخه های جلدسخت، شاهد صدرنشینی جلد پنجم سری Paper Girls به قلم برایان کی. وان از انتشارات ایمیج هستیم. هم چنین در رتبه بعدی، آرک هشتم از سری بتمن به قلم تام کینگ با عنوان Cold Days حضور دارد. عناوین انتشارات دارک هورس، Boom و هم چنین مارول و دی سی، دیگر رتبه ها را تصاحب کرده‌اند و بدین شکل، پرونده‌ی سال ۲۰۱۸ را از نظر فروش رمان گرافیکی کامل می کنند.


به عنوان کلام آخر، با توجه به میزان فروش کمیک ها و رمان های گرافیکی مختلف در ماه آخر سال ۲۰۱۸، می توان امیدوار بود که این روند در سال جدید همواره بهتر شود و بخش کیفی کمیک ها جایگاه طبیعی خود را چه در بخش فروش و چه در عناوین آینده‌ی انتشارات مختلف پیدا کند.

12 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
آرمان صفا

اگر خطا نکنم بتنمی که می خندد تو لیست پرفروش های سال ۲۰۱۸ هم هست. این که این شخصیت تو رویداد نتال نمرد و تصمیم گرفتن دوباره ازش استفاده کنن یکم عصبیم کرد ولی با خوندن این دوقسمت منتشر شده نظرم عوض شد. معلومه اسنایدر ایده داره براش و برا فروش نگهش نداشته. کلا اسنایدر بهترین اتفاقی بود که بعد از جف جانز برای دی سی افتاد. دست رو هرچی گذاشته طلا شده. از بتمن فوق العاده ی نیو ۵۲ تا متال و الانم که جاستیس لیگ. کلی ایده جدید وارد دنیای دی سی کرده. و چه شناخت عجیبی هم… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

اسنایدر از اون پدیده هاست که هر ۱۰ سال یکبار توی دی سی پیدا میشه، یه زمان گرنت موریسون و نیل گیمن و آلن مور اومدن (که بهش میگن تهاجم بریتانیایی ها) بعدش جف جانز اومد، الان هم اسنایدر سکان رو بدست گرفته. البته یه نکته‌ای هم هست که ممکنه کاربرا ندونن و اون اینه که لیگ عدالت اسنایدر همچنان پرفروشه، ولی خب معمولاً رتبه‌ی ۱۱ تا ۱۵ رو به خودش اختصاص میده. توی ماه دسامبر هم دو شماره پیاپی لیگ عدالت رتبه ۱۱ و ۱۳ رو داشتن اگه اشتباه نکنم. اسنایدر واقعاً خوب کار کرده تا اینجا، با تاثیر… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

سر جاناتان راست می گی خیلی زیاده روی کرده ولی خوب داره می نویسه
راستی شماره ی ۱۰۰۶ اشکن کامیکس رو که می خوندم یکی دوماه پیش دیدم صفحه ی آخرش رو یه ماشین زدم کرده.
گفتم حاما چیز مهمیه که جای شخصیتای منفی رو ماشین تمرکز کرده طراح. هرچی فکر کردم چیزی به ذهنم نیومد. یه دفعه فهمیدم تنها ماشینی که منو یاد کمیک های سوپرمن میندازه هموتن تصویر شماره یک کمیک اکشن کامیکسه
بعد مقایسه کردم دیدم ای بابا این که خودشه
خیلی جالب بود که از یه چیز فراموش شده بخوای یه داستان مدرن درست کنی

افشین عنایتی

یعنی این ۲ تا شماره ی بتمنی که میخنده می ارزه به کل شصت و سه جلدی که تام کینگ نوشته

احتمالا با این رویه این کتاب حتی از آینه ی سیاه هم بهتر بشه

ران سوپرمن بندیس هم خوبه اما به نظرم اگه یکم در مورد red cloud یا روگول زار بیشتر توضیح بده بهتر میشه

آرمان صفا

انقد تفاوت بین اکشن کامیکس وسوپرمن وجود داره که انگار نه انگار کمیک های یه کاراکترن
در حال حاضر سوپرمن بهترین زندگی شخصی رو داره تو کمیک های دیسی

اینهمه گفتن خداست و نمیشه از زندگیش لذت برد همش رد شد.

 

ارشیا بشیری

علت این تفاوت بی نظیر به این خاطره که هر کدوم از این کمیک ها، روی چیزهای مختلفی تمرکز می کنن. سری سوپرمن روی خود سوپرمن و بُعد فضایی/کریپتونی زندگی کلارک کنت تمرکز می کنه سری کمیک های اکشن، روی متروپلیس و دیلی پلنت متمرکزه، واسه همین تفاوت خیلی خوبی ایجاد شده، همون چیزی که بندیس قولش رو داده بود. و آره، واقعاً در حال حاضر، بهترین زندگی شخصی توی کمیک های ابرقهرمانی، متعلق به سوپرمنه، البته به لطف توماسی و گلیسون و در درجه دوم بندیس، که چنین چیزی رو در طی ۳ سال عملی کردن. (بتمن و واندرومن… مطالعه بیشتر »

Amirv77

خب اولین کامنتم رو با این شروع کنم که خیلی خوشحالم یه سایت کمیکی فارسی پیدا کردم که بیشتر از نصف اعضاش شستشوی مغزی داده نشدن دی:

احیانا آماری از JLD هست که چطور داره میفروشه؟به شخصه از خود JL هم بیشتر دوستش دارم و آخرین شماره اش به نظرم بهترین شماره اش تا به الان بوده

Alireza

به سایت خوش آمدید دوست عزیز امیدوارم از مقالات کمیک‌ها لذت ببرید 🙂  .راستش آمار فروش رو ندارم اما با نظرتون موافقم جاستین لیگ دارک عملکرد بهتری از لیگ عدالت  داشته اسکات اسنایدر برای بتمن واقعا عالی کار کرد اما برای لیگ عدالت در سطح تقریبا  خوبه البته این آخری‌ها داستان رو بهتر و جذابتر کرده.

 

ارشیا بشیری

اونم اوضاعش بد نیست، شماره ۶ توی ماه دسامبر رتبه ۳۹ رو داشت. (با فروش ۴۱ هزار جلد) ولی خب ببینید با وجود اینکه ایده های جیمز تاینیون خوبن ولی روایت داستانش جالب نیست، انسجام کافی رو نداره، چون توی داستانی که تعریف میکنه خیلی حاشیه میره. مثلا سری پیتر میلیگان که توش لیگ عدالت تاریک برای اولین بار خلق شد، همه‌ی خوبی ها رو با هم داشت. یعنی هم انسجام کافی داشت و هم نبوغ خوبی بکار برد و اومد شخصیت های جادویی دی سی رو پیش هم جمع کرد. تاینیون این کارها رو با همدیگه نمیکنه، بیشتر چسبیده… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

البته یه نکته ای رو بگم این سه گانه‌ی عدالت، یعنی سری کمیک های لیگ عدالت، لیگ عدالت تاریک و لیگ عدالت اودیسه قرار بود با همدیگه پیش برن و در آینده هم نویسنده هاشون یعنی اسنایدر و تاینیون و ویلیامسون می خواستن براشون کراس اور بنویسن. منتها چندتا مشکل پیش اومد، یکی هماهنگ نبودن این سه نفر بود، دومی این بود که سری لیگ اودیسه با گم شدن قسمت های اولش، خیلی تاخیر خورد و با تاخیر ۴ ماهه منتشر شد؛ غیر از تاخیر هم خود ویلیامسون نتونست یه سری لیگ عدالت درست و حسابی با محوریت فضا و… مطالعه بیشتر »

Amirv77

البته من یادمه یه سری کمیک های اسنیک پیک که دی سی میداد و برنامه های آینده اش رو مشخص میکرد؛از همون زمان no justice قرار بود که دوتا jl دیگه چند ماه بعد از از jl عادی بیان؟!این قضیه گم شدن اودیسه هم اصلا در جریان نبودم،چه اتفاقی افتاده دقیقا؟

ارشیا بشیری

آره، قرار بود در کنار JL اصلی، دو تا JL دیگه با محوریت جادو و کیهان منتشر بشه، به اسم دارک و اودیسه… البته اگه دقت هم کرده باشید توی اعضای این دو تا گروه، یک نفر از تیم لیگ عدالت اصلی، رهبر تیمه (توی لیگ تاریک که واندرومنه، توی لیگ اودیسه هم سایبورگه) ولی بقیه‌ی افراد تیم جدیدن یا جزء اعضای اصلی نیستن. نویسنده ها می‌خواستن با این کار هم هماهنگی لیگ عدالت با دنیای دی سی رو بیشتر کنن و هم سکان هدایت رو بندازن روی این سه سری، که نشد. قضیه لیگ اودیسه این بود که استفن… مطالعه بیشتر »