آمار فروش کمیک بوک در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ – هجوم سهمگین اسپاون به جدول فروش

سوای افزایش ۴ درصدی سفارشاتِ خرده‌فروشی ها نسبت به ماه سپتامبر سال گذشته، در سپتامبر ۲۰۱۹ اتفاقی غیرمنتظره اما تا حدودی قابل حدس را شاهد بودیم. صدرنشینی شماره‌ی ۳۰۰ سری کمیک های Spawn اتفاقی است که تنها نظیرش را در جولایِ ۲۰۰۰ و هنگام انتشار شماره‌ی ۱۰۰ این سری و یا حتی زمان انتشار شماره‌ی نخست آن نظاره کردیم. انتشارات مارول همانند ماه گذشته هرچند نه به اندازه‌ی آن، توانست برتری خود را از لحاظ فروش در بین ۱۰ عنوان اصلی حفظ کند و ۶ جایگاه را به خود اختصاص دهد. انتشارات دی سی نیز پس از مارول ۳ مکان از لیست را در اختیار خود دارد. در ادامه به بررسی دقیق‌تر آمار فروش در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ خواهیم پرداخت.


آمار فروش کمیک بوک

آمار فروش کمیک بوک در ماه سپتامبر 2019

همان‌طور که گفته شد و از جدول بالا نیز پیداست، شماره‌ی ۳۰۰ مجموعه کمیک Spawn پس از ۱۹ سال توانست مقام اول را باری دیگر برای این شخصیت به‌دست آورد. تاد مک‌فارلین و تیمش نشان دادند که حتی در میان رقابت سنگین عناوین دی سی و از آن طرف حضور پرقدرت جاناتان هیکمن در مارول، این قابلیت را دارا هستند تا این مجموعه کمیک قدیمیِ انتشارات ایمیج که آغازگر این نشریه است را به صدر لیست عناوین پرفروش برسانند.

از جایگاه دوم لیست، سلطه‌ی ۵ عنوان انتشارات مارول با نخستین قسمت مینی‌ سری Spider-Man به نویسندگی جی. جی. آبرامز و پسرش، هنری آبرامز، آغاز می شود. آبرامز همان‌گونه که اکثر طرفداران می دانند، در حوزه‌ی ساخت آثار سینمایی فعالیت می کند و از کارگردانان نامدار فرانچایز Star Wars و همین‌طور Star Trek می باشد. انتشارات مارول نیز به خاطر حضور این کارگردان، چیزی کم و کسر نگذاشت و از چندین ماه پیش تیزر های فراوانی را با مضمون حضور او منتشر کرد. با اینکه قسمت اول مینی‌ سری او حدود ۱۵۶,۳۶۹ نسخه به فروش رفت، نمی توان انتظار داشت دوباره در طی ماه های آینده به چنین جایگاهی دست پیدا کند.

۴ بخش بعدی لیست تماماً در انحصار دو مینی‌ سری House of X و Powers of X می باشند که با شماره های چهارم و پنجم خود همانند ماه های گذشته بخش اعظمی از آمار فروش را به خود اختصاص دادند. البته با توجه به داستان حماسی و جنجالی این شماره های میانی، چیزی غیر از این انتظار نمی رفت؛ اما این پایان کار هیکمن نیست، پس از این دو مینی سری عناوین Dawn of X منتشر خواهند شد تا رقابت جدیدی را وارد لیست فروش ماهانه کنند.

در جایگاه هفتم لیست اما شاهد شماره‌ی ۱۱ از عنوان بحث‌برانگیز ساعت قیامت (Doomsday Clock) هستیم که افتی محسوس را در زمینه‌ی فروش تجربه کرده است. البته در حال حاضر، افت فروش این کمیک طبیعی‌ترین موضوعی است که می توان دید، چرا که جدا از برخی انتقاد های مرتبط با داستان این کمیک، تاخیر های فراوان نیز بخش اعظمی از فروش آن را به خطر انداخته است. با این حال، با توجه به عملکرد متوسط این کمیک در فروش شماره‌ی یازدهمش، باید دید عملکرد شماره‌ی ۱۲ و پایانی آن چگونه خواهد بود و این رویارویی دکتر منهتن و سوپرمن چقدر می تواند به نفع جهان دی سی و همین‌طور بخش مالی این انتشارات تمام شود!

سرانجام در ۳ بخش پایانی لیست، ۲ عنوان از انتشارات دی سی و قسمت سوم رویداد Absolute Carnage از انتشارات مارول را می بینیم. رویداد Absolute Carnage که شروعی قدرتمند را در ماه گذشته با شماره‌ی اول خود رقم زد، نتوانست قدرتش را در ماه سپتامبر حفظ کند و با افت فروشی فاحش نسبت به قسمت اول، در جایگاه هشتم آمار قرار گرفت. پس از این عنوان نیز کمیک تک شماره‌ی DCeased: A Good Day to Die که از عناوین فرعی رویداد DCeased بود، حضور دارد؛ این کمیک که از شخصیت های حاضر در آن می توان به جان کنستانتین اشاره کرد، توسط نویسنده‌ی رویداد DCeased، تام تیلور نوشته شده است و طراحان مختلفی چون دریک رابرتسون آن را طراحی کرده‌اند. پس از این عنوان، جایگاه دهم ماه سپتامبر به قسمت اول کمیک Harleen به نویسندگی و طراحی استیپان شیچ تعلق دارد. طی این داستان طرفداران برداشتی آشنا و به همان میزان تازه را از رابطه‌ی بین جوکر و هارلی کوئین خواهند دید.


آمار فروش گرافیک ناول

آمار فروش گرافیک ناول در ماه سپتامبر 2019

در بخش رمان های گرافیکی و نسخه های جلدسخت، عنوان بتمن: نفرین شده به نویسندگی برایان آزارلو و طراحی لی برمهو حضور دارد. به نظر می رسد که این عنوان علاوه بر فروش نسبتاً خوبی که طی انتشار ۳ جلد تکی‌اش داشت، اکنون در قالب یک نسخه‌ی جلدسخت نیز فروش خوبی را تجربه کند. به غیر از این عنوان، ۵ جایگاه بعدی از ۱۰ رمان گرافیکی پرفروش سپتامبر به انتشارات دی سی تعلق دارد که در بین آن ها نام عناوینی مانند قهرمانان در بحران و حتی چاپ جدید بتمن: جوک کشنده به چشم می خورد. بخش های دیگر جدول با عناوین سه انتشارات دارک هورس، ایمیج و مارول پر شده است و به این صورت پرونده‌ی ۱۰ عنوان برتر بخش رمان های گرافیکی و نسخه های جلدسخت را می بندند.


در جمع بندی نهایی، انتشارات مارول با ارائه‌ی ۹۹ کمیک جدید و پس از آن دی سی با ارائه‌ی ۸۳ عنوان تازه همانند گذشته صدرنشین بخش مربوطه می باشند. انتشارات مارول به رسم گذشته‌ی خود بخش بیشتری از سهم فروش را در دست گرفته است؛ این انتشارات در سپتامبر چیزی معادل ۴۵.۵۱ درصد و به دنبال آن انتشارات دی سی ۲۹.۱۵ درصد و انتشارات ایمیج ۸.۳۲ درصد از سهم فروش را به خود اختصاص داده‌اند. با این حال، به نظر می رسد که در ماه های بعدی نیز مارول، به‌واسطه‌ی عناوین جدید و پرطرفداری که آماده‌ی عرضه دارد، برتری بیشتری را نسبت به رقیبان خود داشته باشد.

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments