آمار فروش کمیک بوک در ماه ژانویه ۲۰۱۹ – لبخندی دیگر برای بتمنی که می خندد

پس از ماه دسامبر ۲۰۱۸ و ضعف عناوین مختلف از نظر کمیت، این بار با شروع سال جدید میلادی، روح تازه‌ای به بازار فروش کمیک بوک دمیده شد.

نکته‌ی بسیار مهم در آمار فروش کمیک بوک در ماه ژانویه‌ ۲۰۱۹ به فروش بالای صد هزار نسخه‌‌ایِ ۴ عنوانِ خاص مرتبط است که به نسبت ژانویه‌ی سال گذشته، دو برابر افزایش یافته است.

آمار فروش کمیک بوک

آمار فروش کمیک بوک در ماه ژانویه 2019

در صدر جدول پرفروش های ماه ژانویه‌ ۲۰۱۹، مینی سریِ بتمنی که می خندد قرار گرفته است؛ عنوانی بسیار مورد انتظار که با توجه به نمرات و واکنش های منتقدینِ توانسته است بسیار موفق ظاهر شود، و در نتیجه قلم مرموز اسکات اسنایدر و هم چنین طراحی های تاریکِ جاک را به بهترین شکل در کنار یکدیگر قرار دهد.

در جایگاه های بعدی، سری بعدی ریلانچ های انتشارات مارول حضور دارند؛ نخستین کمیک از بین عناوین جدید انتشارات مارول، شماره‌ی نخست سریِ جدید کاپیتان مارول است که به نویسندگیِ کلی تامپسون و طراحی کارمن کارنرو توانسته علاوه بر اخذ جایگاه دوم لیست، نقد های نسبتاً مثبتی را دریافت کند و دوستداران این شخصیت را راضی نگه دارد.

اما در جایگاه سوم، شاهد ریلانچ مهم دیگری از سوی انتشارات مارول یعنی شماره‌ی نخست از سری جدید محافظین کهکشان به نویسندگیِ دانی کیتس و طراحی جف شاو هستیم. زوجی که در کنار یکدیگر کمیک تحسین شده‌ی God Country را خلق کردند و به این سبب، سطح توقعات را تا حدودی زیادی افزایش داده‌اند و اکنون با اثر جدیدشان در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند.

با کمال شگفتی، جایگاه بعدی به عنوانی تعلق دارد که پس از کشمکش های فراوان، کپی رایت‌ش به انتشارات مارول بازگشت. سری جدیدِ شخصیت کونان بربر به نویسندگیِ جیسون آرون که توانست به سبب تیم خلاق خود، بسیار موفق ظاهر شود؛ موفقیتی که در طی سال های حضور این شخصیت در انتشارات دارک هورس با تداومِ صورت، شاهد آن نبوده‌ایم. بدیهی است که انتشارات مارول و شخص جیسون آرون برنامه‌ های زیادی را برای آینده‌ی این شخصیتِ محبوب در نظر دارند که به صورت های مختلف، پتانسیل درونی این شخصیت را به نمایش می گذارند.

جایگاه ششم تا نهم لیست به یکی از مهم ترین نویسندگان انتشارات دی سی، یعنی شخصِ تام کینگ تعلق دارد. موفقیت شماره های ۶۲ و ۶۳ از سری بتمن و شماره های چهارم و پنجم رویداد قهرمانان در بحران، امری دور از ذهن به نظر نمی رسید زیرا تام کینگ با ارائه‌ی داستانی متفاوت در این دو سری، به موضوعاتی پرداخته است که کمتر مورد توجه واقع شده‌اند. البته ایده های جنجالی او نیز در کنار این روایت های متفاوت، به موفقیت آثار او کمک کرده‌اند.

از منظری دیگر شماره‌ی ۶۳ سری بتمن استراحت کوتاهی برای تام کینگ به شمار می رود، زیرا با انتشار شماره‌ی ۶۴ و شروع کراس اور بتمن و فلش، نویسندگی دو شماره‌ی پیاپی از این سری بر عهده‌ی جاشوا ویلیامسون قرار گرفته است تا بتواند داستان خود را در بحبوحه‌ی رویداد قهرمانان در بحران روایت کند.

در پایان، جایگاه دهمِ پرفروش ترین عناوین ماه ژانویه به شماره‌ی نخست سریِ جدید Friendly Neighborhood Spider-Man اختصاص دارد که با نویسندگی تام تیلور و طراحی خوان کابال از همین شماره‌ی نخست، مورد لطف طرفداران واقع شده است.

آمار فروش گرافیک ناول

آمار فروش گرافیک ناول در ماه ژانویه 2019

در بخش رمان های گرافیکی و نسخه های جلدسخت، در مجموع شاهد رشد ۱۲ درصدیِ فروش، نسبت به ماهی مشابه در سال گذشته هستیم و انتظار می رود با انتشار عناوین جدید، این ارقام نوسانات بیشتری داشته باشند.

در جایگاه نخست این لیست، شاهد حضور نسخه‌ی جلد سختِ رویداد مهم انتشارات دی سی در سال ۲۰۱۷ هستیم؛ رویداد شب های تاریک: متال که با نویسندگی اسکات اسنایدر و طراحی های بی نظیرِ گرگ کاپولو همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است و با قدرت به موفقیت خود در بخش فروش ادامه می دهد.

در بخش های بعدی شاهد تصاحب عناوین مارول هستیم؛ عناوینی مانند کمیک بسیار مهمِ Infinity Gauntlet و عنوان Life of Captain Marvel به نویسندگی خانم مارگارت استول که رتبه های دوم و سوم را در دست دارند.

اما پس از انتشارات مارول، نوبت به انتشارت دارک هورس و عنوان تحسین شده‌ی جف لمیر، یعنی کمیک Black Hammer می رسد که با ارائه‌ی جلد سوم خود جایگاه ششم را تصاحب کند. در بین بخش های بعدی نیز شاهد عناوینی از انتشارات دی سی، مارول و هم چنین ایمیج هستیم تا بدین ترتیب لیست پر فروش ترین رمان های گرافیکی ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ تکمیل شود.


با توجه به رشد میزان فروش این ماه و با در نظر گرفتن افت فروش عمده کمیک بوک ها در اواخر سال ۲۰۱۸ می توان اینطور برداشت کرد که ناشرین کمیک بوک، سال جدید را به خوبی آغاز کرده‌اند و انتظار می رود در آینده و با ارائه‌ی عناوینی که در سال گذشته برایشان زمینه چینی شده است بتوانند به موفقیت بیشتری دست یابند.

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments