آیا مارول همچنان به ولورین احتیاج دارد؟

از زمان  زنده شدن ولورین در کمیک تک شماره ای Marvel Legacy و حضورمجددش در کمیک­های مارول حدود ۹ ماه میگذرد؛ با این حال وضعیت او در کمیک های انتشارات مارول تا به امروز چندان خوشحال کننده نبود. ولورین به استثناءِ حضور محدودش در چند داستان، نه در تیمی حضور یافت و نه در کمیک اختصاصی خودش ظاهر شد. اما با انتشار کمیک تک شماره ایِ “Hunt For Wolverine” همه چیز تغییر کرد. این داستان تک شماره ای زمینه چین چهار مینی سری دیگر شد، که قرار است به سوال پیش آمده در مورد چگونگی بازگشت ولورین از مرگ پاسخ دهند. علاوه بر این به نظر میرسد این سری کمیک ها میتوانند ولورین را به سیر اصلی کمیک های انتشارات مارول بازگردانند.

بازگشت لوگان از مرگ بیشتر از حدی که انتظار می رفت، طول کشید. چهار سال است که از زمان رسمی شدن مرگ او در شماره ی چهارم کمیک “Death Of Wolverine” می گذرد و در این دوره ی چهار ساله انتشارات مارول فرصت های زیادی را برای بازگرداندن او داشت، به ویژه پس از رخ دادن رویداد “Secret Wars”، با این حال مارول تا به امروز که سری کمیک های “Hunt For Wolverine” در حال انتشار هستند از هیچ یک ازاین فرصت ها بهره نبرد .حقیقتی که مرگ او را تاثیر گذارتر نشان داد این است که در دنیای مارول و دی­سی، مرده ماندن یک قهرمان درجه­ یِ یک، حتی برای مدت زمان یک سال امری غیر قابل تصور و مشکل است. به همین دلیل مرده ماندن طولانی مدت ولورین در کمیک های انتشارات مارول در نوع خود بسیار جالب است. اما سوالی وجود دارد که حتی مرده ماندن طولانی مدت ولورین از پاسخ دادن به آن عاجز است؛ “آیا نیازی به بازگشت ولورین بود؟”

 با این که بازگشت ولورین از مرگ درآمد خوبی را نصیب انتشارات مارول خواهد کرد، اما فروش خوب و درآمدزایی به خودی خود نمی تواند دلیل خوبی برای بازگشت او باشد. از این رو قصد داریم با مرور زندگی ، مرگ و بازگشت ولورین به این سوال پاسخ دهیم که آیا بازگشت او ضروری بود یا خیر؟

تاریخ بلند مدت لوگان

ولورین از ابتدا یک قهرمان محبوب نبود. اولین حضور او در دنیای مارول به شماره ۱۸۱ کمیکِ “The Incredible Hulk” بر می گردد. او که توسط لن وین، روی توماس و جان رومیتایِ پدر خلق شده بود، در بهترین حالت، نقش یک دشمن درجه دو را در داستان این شماره ایفا کرد. تا این که در سال ۱۹۷۵ و  در شماره یِ نخست از کمیک “Giant-Size X-Men”  ، شخصیت ولورین به موفقیت دست یافت. این کمیک با تمرکز بر رفتار و خشونت خاص ولورین، که امروزه یکی از جذاب ترین جنبه های شخصیتی او برای هواداران است، او را تبدیل به یکی از اعضای محبوب افراد ایکس در نزد هواداران کرد. جنبشی که در آن داستان آغاز شد در مینی سری های “Wolverine & Kitty Pryde” و “Wolverine” ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال ۱۹۸۸، ولورین صاحب سری کمیک های اختصاصی خودش شد.

از سال ۱۹۸۸ به بعد، انتشارات مارول همواره کمیک­ هایی را با عنوان “Wolverine” چاپ می کرد. جدایِ از حضور ولورین در کمیک های افراد ایکس، نیروی ایکس(X-Force)، انتقام جویان و کمیک های متنوع دیگر؛ انتشارات مارول هر از گاهی مینی سری هایی را در رابطه با شخصیت ولورین منتشر میکرد که داستان هایی راجع به خاستگاه و یا نبردهای خاص ولورین را روایت میکردند. محبوبیت و میزان انتشار داستان های او در دهه­ یِ نود و ۲۰۰۰ بسیار زیاد شد و حتی حضورش در گروه ­ها و تیم های مختلف به قدری زیاد شد که باعث شد تا هواداران آن را دست مایه شوخی های خود قرار دهند. تا اینکه مرگ او در سال ۲۰۱۴ هم یک پیروزی تراژدیک و هم آرامشی که سزاوارش بود را برای ولورین به ارمغان آورد.

دنیای بدون ولورین

حتی مرگ ولورین نتوانست از حس حضور او بکاهد. درست پس از مرگ او سری کمیک هفتگیِ “Wolverines” منتشر شد، که تمرکز اصلی آن روی دوستان و دشمنان این شخصیت بود و آن ها را در حال همکاری با یکدیگر برای کشف یک توطئه به تصویر میکشید. پس از آن در سال ۲۰۱۵ و با انتشار رویداد جنگ های پنهان(Secret Wars)، تعداد زیادی از کمیک های افراد ایکس به مرگ ولورین پرداختند. و به این صورت با وجود اینکه ولورین به شخصه در کمیک های انتشارات مارول حضور نداشت، هرگز فراموش نشد. مارول نیز در این میان مصمم بود تا دونفر دیگر را جایگزین او کند.

بسیاری از هوادارانِ کمیک های انتشارات مارول نسخه ی پیر تر شخصیت ولورین را با نام پیرمردی به نام لوگان و سری کمیک های بی نظیر او با نام “Old Man Logan” به قلم مارک میلار میشناسند. این شخصیت پس از کمیک “Old Man Logan”(این نسخه از کمیک های پیرمردی به نام لوگان با نسخه ی اصلی آن به قلم مارک میلار متفاوت بود و توسط برایان مایکل بندیس در طول رویداد جنگ های پنهان نوشته و منتشر شد)، به جریان اصلی کمیک ­های مارول آورده شد و انتشارات مارول بلافاصله شروع به انتشار سری کمیک های اختصاصی او کرد.و به این ترتیب بسیاری از نویسندگانی که قصد استفاده از شخصیت ولورین را در داستان­ های خود داشتند، از این نسخه­ ی جایگزین استفاده کردند. لازم به ذکر است که این نسخه از ولورین، با وجود داشتن سن بیشتر و گذشته ­ای خاص و متفاوت با نسخه ی اصلی شخصیت ولورین، در کمیک­هایی مانند “Astonishing X-Men” تفاوت چندانی با نسخه ی اصلی نداشت.

در این میان شخصیت قابل توجه دیگری نیز وجود داشت که جایگزین ولورین شد و او کسی نبود جز، لورا کینی، ملقب به X-23 . او نیز به همراه پیرمردی به نام لوگان، در این دوره ی چهار ساله که ولورین اصلی در کمیک های انتشارات مارول مرده بود، نقش ولورین جدید را در کمیک­ های وابسته به افراد ایکس و به خصوص در سری کمیک اختصاصی خود با عنوان “All-New Wolverine” ایفا کرد. در این میان چیزی وجود داشت که او را از رقیبش، یعنی پیرمردی به نام لوگان به شدت متمایز می کرد، تمایزی که از شخصیت منحصر به فرد، اهداف و رویکرد های متفاوت لورا نشأت میگرفت. با این وجود لورا کینی نیز نقش یک نگهبان خونریز را برای جهش یافته­ ها ایفا میکرد؛ با این تفاوت که سن و بعضی از خلقیات او با نسخه ی اصلی ولورین متفاوت بود، مسئله ای که نه تنها تاثیر منفی روی شخصیت او نداشت بلکه باعث شد او تبدیل به یک جایگزین شایسته (و شاید بهتر) برای نسخه ی اصلی ولورین شود. در واقع گذشته­ ی تلخ و دردناک لورا، برخلاف لوگان، از او بیشتر یک محافظ ساخته است تا یک اسلحه ­ی کشنده و بی رحم. و همین موضوع باعث میشود که در مقایسه با ولورین اصلی، لورا خشونت کمتری داشته باشد. لورا در داستان­هایش صاحب خانواده و شخصیت­های مکمل مخصوص به خود است. و همه­ یِ این موارد در کنار یکدیگر سبب شده اند تا سری کمیک “All-New Wolverine”، به عنوان یکی از بهترین سری کمیک های سال های اخیر انتشارت مارول شناخته شود.

آیا نیازی به بازگشت ولورین هست؟

با نگاهی به چند سال گذشته­ ی­ کمیک ­های انتشارات مارول ،به این نتیجه می­رسیم که زمین بدون نسخه ی اصلی ولورین نیز به چرخش خود ادامه می دهد و شاید دیگر نیازی به او نباشد! تیم­هایی مانند انتقام جویان و افراد ایکس، حتی بدون حضور او به فروش خوب خود در بازار ادامه می­دهند و به نظر می رسد شخصیت های خشن (اما دوست داشتنی) دیگری جای خالی او را پر کرده­ اند. حتی با نگاهی به سری جدید کمیک های “Astonishing X-Men” که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد؛ می توان به این درک رسید که حتی شخصیت هایی نظیر میستیک و فنتامکس نیز می توانند این جای خالی را پر کنند. و آن ها میتوانند این کار را حتی بدون حضور پیرمردی به نام لوگان انجام دهند. اخبار منتشر شده حاکی از این هستند که کمیک تک شماره ایِ “The Hunt For Wolverine” قرار است زمینه را برای یک رویداد تابستانی در دنیای افراد ایکس فراهم کنند؛ اما شاید بهتر بود که برای این رویداد از نسخه ی اصلی ولورین استفاده نشود. در واقع سوال اصلی در مورد بازگشت این شخصیت این است که “آیا ما به داستان­های بیشتری از ولورین نیاز داریم یا خیر؟”

طبق اطلاعات منتشر توسط انتشارات مارول داستان بازگشت شخصیت ولورین در چهار مینی سری شرح داده خواهد شد و هرکدام از آن­ها بر روی یک جنبه ­ی خاص تمرکز خواهند کرد. و گفته میشود که این چهار مینی سری، دارای چهار لحن متفاوتِ نوآر، ماجراجویی، وحشت و رومانس خواهند بود. با این وجود به نظر می­رسد که تمامی این چهار مینی سری به موضوعات تکراری خواهند پرداخت که در گذشته نظیر آن ها را در کمیک های دیگر انتشارات مارول زیاد دیده ایم. در واقع وجود کمیک­ های  اختصاصی بیشمار، داستان­ های تیمی و مینی سری­ های فراوانی که در دهه­ های گذشته برای شخصیت ولورین نوشته شده است، تصور یک داستان جدید برای لوگان را امری محال و غیرممکن جلوه می دهد.

حتی با مقایسه ­ی داستان یکی از شماره های سری کمیک “All-New Wolverine” که در آینده ای دور و در یک آرمانشهر جریان دارد و لورا در آن به سنین میان سالی رسیده با کمیک پیرمردی به نام لوگان(Old Man Logan) میتوانیم به راحتی به تفاوت نگرش ومفهوم این دو شخصیت پی ببریم. نام Wolverine،  لورا کینی را به یکی از شخصیت های ­مهم و کلیدی مارول در سال های اخیر تبدیل کرده است و کمیک­­های او نیز تا به امروز موفق بوده ­اند. هرکدام از داستان­ های  این شخصیت (حتی آن­ هایی که به داستان­ های لوگان شباهت داشتند) چیزی را ارائه دادند که با داستان­ های قبلی که عنوان Wolverine را به یدک می کشیدند متفاوت بود و بوی تازگی از درون تک تک آن ها استشمام میشد. در پایان باید گفت، حقیقت این است که بعد از آن همه داستان­های متنوع و بی شمار از لوگان و کشیده ­شدن شخصیت او به تمام جهات ممکن، این لورا کینی بود که توانست روح تازه ­ای به داستان­های Wolverine بدمد و با توجه به این که لورا هنوز هم ظرفیت های زیادی برای خلق داستان های جدید دارد؛ شاید بهتر می­بود که لوگان از بازنشتگی در نمی­ آمد. بنابراین با توجه به اوضاع حال حاضر به نظر میرسد که انتشارات مارول برای بازگرداندن نسخه ی اصلی شخصیت ولورین با کمیک های خود کمی عجله کرده است؛ هر چند این زمان خواهد بود که ثابت میکند این حرف حقیقت دارد یا خیر.

منبع Comicbook
16 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments