نقشه‌های دی سی برای نسل بعدی، با Generations: Shattered ادامه می‌یابد

هواداران دنیای کمیک به احتمال فراوان تاکنون در رابطه با نسل پنجم قهرمانان دی سی شنیده‌اند؛ نقشه‌ای برای از دور خارج کردن کانونی‌ترین قهرمانان این جهان و جایگزین کردن آنان با اشخاصی تازه! تا مدتی به‌نظر می‌رسید که این برنامه‌ها لغو گشته و انتشارات دی سی از انجام چنین کاری منصرف شده است. با این وجود، پس از معرفی کمیک تازه‌ی «بتمن» به نویسندگی «جان ریدلی»، و حالا با رونمایی از اثری مهم به نام Generations: Shattered، به‌نظر می‌رسد که باید خود را کم‌کم برای دگرگونی بزرگی در جهان دی سی آماده کنیم.

کمیک تک‌قسمتی و ۸۰ صفحه‌ای Generations: Shattered پنجم ماه ژانویه ۲۰۲۱ (۱۶ دی ۱۳۹۹) رویداد DC’s Generations را آغاز خواهد کرد. گفته می‌شود که این رویداد به دلیل شیوع ویروس کرونا و جایگزینی چندی از سران دی سی به تاخیر افتاده و هیچگاه کنسل نشده است. در خلاصه‌ی رسمی منتشر شده از این داستان چنین می‌خوانیم:

تهدیدی کهکشانی برای جهان‌های چندگانه‌ی دی سی، عجیب‌ترین گروه ابرقهرمانی ممکن را گرد هم می‌آورد تا با مرموزترین دشمنی که تاکنون دیده‌اند مقابله کنند. به «اولین بتمن»، «کاماندی»، «استارفایر»، «سینسترو»، «بوستر گولد»، «دکتر لایت» و «استیل» بپیوندید و آن‌ها را در ماجراجویی‌شان برای نجات دنیا همراهی کنید!

همان‌طور که از کاور اثر مشخص است، منظور از «اولین بتمن» همان بتمنی است که برای نخستین بار در سال ۱۹۳۹ و در قسمت ۲۷ سری کمیک‌های کارآگاهی او را دیدیم. با وجود آنکه طی سال‌های گذشته این شمایل بتمن را بارها در جهان اصلی کمیک‌های دی سی مشاهده کردیم، اما با استفاده از کلمه‌ی «اولین» می‌توان گفت که این بتمن با بتمنِ فعلی تفاوت دارد.

کاور کمیک Generations: Shattered

عنوان Generations: Shattered توسط «دن جورگنز»، «رابرت وندتی» و «اندی اشمیت» نوشته خواهد شد و به دست «ایوان ریس»، «برایان هیچ»، «کوین نولان»، «آرون لوپرستی»، «فرناندو پاسارین»، «پائول پلتیر» و چندین نفر دیگر طراحی می‌شود. با وجود چنین مسئله‌ای که این اثر اولین قسمت از رویداد Generations محسوب می‌شود، اما داستانک «اسکات اسنایدر» و «برایان هیچ» در قسمت ۷۵۰ سری Wonder Woman به عنوان پیش‌زمینه‌ای برای آن به حساب می‌آید. همچنین در قسمت ویژه‌ی ۱۰۲۷ سری کمیک‌های کارآگاهی، داستانکی به نام Generations: Fractured و به نویسندگی و طراحی دن جورگنز را خواهیم دید که آغاز اولین بخش رویداد خواهد بود. در خلاصه‌ی این داستانک گفته شده است:

این داستان بتمن را در مقابل یک گروه تازه‌کار از دزدان موزه به رهبری کلندرمن (Calendar Man) قرار می‌دهد. همان‌طور که بتمن قصد دارد جلوی آن‌ها را از تخریب آثار باستانی بگیرد، ناگهان صاعقه‌ای هویدا می‌شود و ابعاد حقیقت را در هم می‌شکند. بتمن درمی‌یابد که همه‌چیز فرق کرده است، چرا که به سال ۱۹۳۹ منتقل شده است!

رویداد Generations در ابتدا قرار بود در ماه می آغاز شود و حتی پنج عنوان تک‌قسمتیِ آن نیز معرفی شده بودند. با این وجود، هنوز هم گفته می‌شود که این رویداد قدمی به سوی آینده است و نه‌تنها جانشینان قهرمانان ما را معرفی می‌کند، بلکه رازهایی را فاش می‌نماید که آینده‌ی دی سی را شکل می‌دهند! «دن دیدیو» زمانی که هنوز در انتشارات دی سی مشغول به‌کار بود، از پنج قسمت این رویداد رونمایی کرد که به‌نظر می‌آید دیگر منتشر نخواهند شد. دیدیو اعلام کرده بود که در هر قسمت از این سری، تاریخ ۸۰ ساله‌ی جهان دی سی بررسی خواهد شد و در آخر خط زمانی کمیک‌ها تداوم می‌یابد. به گفته‌ی اسکات اسنایدر، جدایی دیدیو از انتشارات دی سی سبب گشت تا این انتشارات در نقشه‌های خود تغییراتی ایجاد کند.

هنوز از برنامه‌های کلیِ رویداد DC’s Generations رونمایی نشده است، اما انتظار می‌رود طی ماه‌های آینده اخبار زیادی از نسل بعدی قهرمانان دی سی بشنویم.

11 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
امیررضا شکری

خدا به خیر بگذرونه. (ولی ظاهرا اسنایدر باهاش مشکل نداره که به نظرم چیزِ خوبی میاد. یعنی قرار نیست رسما به فنا بریم.)

crash bandicot

قافیه که تنگ آمد دی سی به جفنگ آمد داستان این دوستان دی سی مثل داستان اسکاره، یه قفلیی هستش سر انواع اقلیت ها، فرقی هم براشون نداره، مسلمون، ال جی بی، سیاه پوست، آفریقایی، کرم های منقرض شده ی مریخی. هیچ ایده فلسفی خاصی هم پشتش نیست. فقط میخوان ببینن اگر یه سری ایده ی احمقانه(مثل بتمن سیاه پوست که ما ورژنای خیلی بهترش رو قبلا تو دی سی دیدیم) انجام بدن، فروش کمیکا بیشتر میشه یا نه. دقیقا مثل کاری که دن اسلات سر مردعنکبوتی کرد اصلا بیاید اسمشو بذاریم سندرم دن اسلات:/ قفلی سنگین کمپانی ها برای… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

اون اولین بتمن آدم رو گیج میکنه:) ما کلا یه بتمن داشتیم از همون اول که بروس وین بود. حالا چطور میخوان توجیح بکنن این قضیه رو خدا میدونه. تنها راهش هایپرتایمه که تا جایی که دستگیرم شده بود این نسل پنجم میخواست حذفش کنه. الآن موندم واقعا. این دن جورگنز که ظاهرا نقشِ اصلی رو داره توی این رویداد رو من به شخصه اصلا قبول ندارم. فکر کنم همه میدونن که من از ویلیامسون و سطحِ کاریش اصلا راضی نیستم ولی این رو بهتون بگم که یک تارِ موی اون شرف داره به امثالِ جورگنز. آخه این بشر یک… مطالعه بیشتر »

crash bandicot

حاجی آخه جورگنز اکشن نویس خوبیم نیست
یعنی اون تایمی که نشست پای اکشن کمیک بعد ریبرث، یه داستان دو سوپرمن الکی گذاشت وسط داستان که فقط گیج میشدی
یعنی واقعا ویلیامسون با اینکه فلشش اصلا هیچ چیزی نداره که ترغیبت کنه بخونی، ولی باز حداقل گیج نمیشدی، من واقعا بعد اکشن کمیک جورگنز همش میگفتم، خب حالا چی؟
دوتا سوپرمن که چی؟

امیررضا شکری

اصلا هیچ جوره نویسنده ی خوبی نیست. نه ایده هاش ایده های خوبی اند و نه سبکِ رواییش. دیالوگ هاش هم بی جونن انگار فقط میخواد باهاشون صفحه هاش رو پر کنه. یعنی یک تارِ موی نداشته ی بندیسی که ایده تموم کرده به کلِ هیکلِ جورگنز می ارزه. امثالِ ابنت و ویلیامسون که جزِ نویسنده های درجه ۲ و ۳ حساب میشن به طورِ کلی واقعا از کسایی مثلِ جورگنز سرتر اند. جالب اینجاست که مارول پر از کسایی مثلِ دانی کیتس و کلی تامپسونه و دی سی پر از امثالِ جروگنز و استوی اورلاندو ـه. بعد دی سی… مطالعه بیشتر »

crash bandicot

یه نکته جا موند: دی سی همین اشتباهو(مودبانه ترین واژه ممکنه) سر کانورجنس نیز تناول کرد
فقط روی اعصاب ملت رژه رفت
یه داستان مسخره ساخت با کلی شخصیت اعصاب خرد کن
دوباره همین اشتباهو سر ریبرث تناول کرد
بعد دوباره سر دومزدی کلاک
و دوباره میخواد انجام بده
مغز ما رو مورد سوهان کشیدن قرار داده:/

امیرعلی قبادی

وای خدا. وای. من که با جانشینی بتمن مشکل خاصی نداشتم ولی الان که این خبر رو خوندم ترس سر تا سر وجودمو به لرزه دراورد. خدا رو شکر که به مارول کوچ کردم. نکته جالب اینه که مثل اینکه معمار ۵G دن جورگنز هستش. هم داستانک شماره ی ۱۰۲۷ دتکتیو کمیکس رو مینویسه که به این کمیک هم مربوطه، هم DC’s generation رو مینویسه به همراه دیگر نویسنده ها. پ.ن:این عستاد دیدیو رو بیین تو رو خدا، ۵ قسمت میخواسته واسه این جنریشنش بنویسه ، راستی چه کپی پیستی کردن از مارول سرِ این جنریشن. الان دقت کردم. ممنون… مطالعه بیشتر »

Alpheus

وقتی هوادار ها دوست ندارن شخصیت های بزرگ دیسی جایگزین بشن چرا دیسی باید این کار رو بکنه؟ اگه هدفشون این کار باشه نیازی به نابغه هم نیست هرکسی می تونه تشخیص بده که کار اشتباهی است. من سری کمیک فلش ریبرث به جز بخش های ابتدایی که مربوط به گاداسپید هستند بیشتر نخوندم و گذاشتم بعدا وقتی کمیک های دیگه رو خوندم ادامه بدم ولی یک پیج کمیکی انگلیسی رو در اینستاگرام دنبال می کنم که پستی کار کرده مبنی بر اینکه تو شماره جدید فلش که این هفته منتشر شده برای شخصیت پردازی والی در رویداد قهرمانان در… مطالعه بیشتر »

batman enemies

ممنون برای پوشش اولین بتمن کمی گیج کننده است چون شخصیت های کمیک به مرور زمان شخصیت پردازی خوبی پیدا کردند باید ببینیم شخصیت پردازی مثل شماره ۲۷ کارگاه کمیک هست یا نه . بقیه شخصیت ها هم به جز سینسترو شخصیت پردازی کم رنگ تر از شخصیت های مهم دی سی است . خود سینسترو هم فانوس سبز هست مثل سینسترویی که ما می شناسیم نیست که دنبال نابودی سپاه فانوس سبز و برخی وقتها شرور و برخی وقتها ضد قهرمان است . درکل باید ببینیم چی میشه شاید بد بشه شاید خوب بشه

آرمان صفا

«از احساسی که داری نترس» این همون جمله‌ی کلیشه‌ای هست که در کمیک مزخرف و ضعیفی به اسم ساعت قیامت از دهان دکتر منهتن خارج شد. اونم نه یه شخصیت معمولی که یه گرایش جنسی متفاوتی داره، نه. دکتر منهتن این رو گفته! جف جانز که مشخصا از بی‌سوادی در زمینه‌ی فلسفه، روانشناسی، جامعه‌شناسی و تاریخ رنج می‌بره، یه همچین چیزی رو بلغور می‌کنه که بگه من هم حامی فلان دسته هستم تا از قافله‌ی حامیان بیکار و خاله‌زنک و بی‌سواد عقب نمونه. حالا همین شکل «ادابازی» رو در سطح گسترده‌تری به کار بردن و برون ده‌ش این شده: DC… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

آره مزخرفه محضه.
یک نکته ی جالبی هم هست. اسمش مثلِ Future’s End ـه که اونهم یک رویدادِ مزخرف بود. کلا از همه طرف بوی مزخرف بودن از این ایونت میاد. یک نکته ی دیگه هم هست اونم اینه که قراره توی ۲ ماه دیسی ۳ تا ایونت بده بیرون. این هم به نوعی جالبه.
ولی قطعِ به یقین این رویداد هیچگونه تاثیری نخواهد داشت و حتی نزدیک به موفق هم ظاهر نخواهد شد مگر اینکه یک اتفاقِ عجیبی رخ بده. البته عناوینی هم هستند که یک کم براشون هایپ شدم. ولی به طورِ کلی مزخرفه این رویداد. مزخرف.