پنل دی سی نیشن: از خط زمانی جدید دنیای دی سی رونمایی شد [NYCC2019]

پیش از آغاز مراسم کمیک کان نیویورک، انتشارات دی سی طی اعلامیه‌ای در فضای مجازی، از رونمایی بزرگی در این مراسم که به پنل دی سی نیشن مربوط می شود، خبر داد. این پنل با حضور سردبیران دی سی یعنی دن دیدیو و جیم لی، به همراه تعدادی دیگر از نویسندگان این انتشارات برگزار شد و در آخر کاشف به عمل آمد که خبر مهم آن ها، رونمایی از خط زمانی جدید دنیای دی سی (DC’s Ultimate Timeline) بود که در ادامه واکنش های ضد و نقیضی را با خود به همراه آورد. عده‌ای از این تصمیم سردبیران دی سی خشنود شدند و اشتیاق بیشتری پیدا کردند، اما عده‌ای دیگر آن را کاملاً بی اساس و دارای اشکالات و ابهامات بزرگی دانستند. این خط زمانی جدید در واقع گزیده‌ای از تاریخ جهان دی سی و نسل های مختلف آن (همانند دوره‌ی طلایی و نقره‌ای، پسا بحران، پسا فلش‌پوینت و…) می باشد که فعلاً در ۴ نسل خلاصه شده است و هنوز رویداد های زیادی از آن معرفی نشده‌اند. اکنون به بررسی این خط زمانی جدید و توضیحات سردبیران دی سی می پردازیم.


خط زمانی همه جانبه شامل تمام تاریخ دی سی!

لیگ عدالت

در ابتدای صحبت ها، دن دیدیو درباره‌ی این خط زمانی جدید گفت:

ما سعی داریم تا داستان‌هامون رو در یک روش همه‌جانبه و گسترده سازماندهی کنیم. این موضوع، پایه و اساس تمام کمیک های دی سی در آینده خواهد بود. ما نمی دونیم در آینده چه اتفاقی قراره بیوفته، ولی چیزی که الان داره رخ میده، در واقع سطح بالایی از برنامه‌ریزیه… ما کاری کردیم که نسل های مختلف جهان دی سی قابل شناسایی باشن… و داریم جوانب تاریخ دی سی رو به چیزی که بود برمی‌ گردونیم… چیزی که الان مشاهده می کنید، داستانیه که قراره به‌طور استوار و بدون تناقض روایت بشه.

واندرومن، اولین ابرقهرمان جهان!

واندرومن

در پیرو صحبت های پیشین، دن دیدیو از ۴ نسل جهان دی سی پرده‌برداری کرد و طبق این اطلاعات، اولین نسل جهانِ مورد بحث با شخصیت واندرومن آغاز خواهد شد. در واقع همانند فیلم واندرومن به کارگردانی پتی جنکینز، عصر طلایی ابرقهرمانان با خروج پرنسس دایانا از جزیره‌ی تمیسکیرا و ورود او به دنیای مردان آغاز می شود. در ادامه، آمدن واندرومن (Wonder Woman) به ایالات متحده، دلیل اصلی تاسیس گروه جامعه‌ی عدالت آمریکا (Justice Society of America) خواهد بود. نسل دوم ابرقهرمانان با بالغ شدن کلارک کنت و فعالیت او به عنوان سوپرمن کلید می خورد، نسل سوم با بحران در زمین های بی‌نهایت آغاز می شود و در آخر نسل چهارم که نسل فعلی جهان دی سی می باشد با رویداد فلش‌پوینت شروع خواهد شد.

این موضوع کاملاً در جهت هماهنگ‌سازی با دنیای سینمایی دی سی می باشد و حتی طبق لیست منتشر شده، بروس وین در اواخر نسل دوم (اواخر دهه‌ی ۸۰) با هویت بتمن ظاهر خواهد شد. هم‌چنین از دیگر نکات جالب توجه این لیست، همزمان بودن ورود واندرومن به خاک آمریکا و فرود راکت سوپرمن به زمین است. با توجه به تقدم زنان آمازون و واندرومن بر دیگر قهرمانان و برگرداندن پرنسس دایانا به دوران جنگ جهانی، احتمالاً دوباره پیشینه‌ی او دستخوش تغییراتی شود و به شکل یک نامیرا حضور یابد.


دلیل ایجاد خط زمانی جدید

همگرایی

البته دیدیو پیش‌تر در کمیک کان سن دیگو، در مورد مشکلات نیو ۵۲ و اشتباهات‌شان موضوعاتی را ذکر کرد و دلیل اهمیت ایجاد یک خط زمانی را توضیح داده بود:

یکی از کار هایی که ما در حال انجام اون در جهان دی سی هستیم، ساخت یه خط زمانی ویژه‌ست. ما این کار رو می کنیم تا بتونیم در مورد این‌ که کجاها این داستان‌ها با هم مرتبط میشن ایده‌ی بهتری داشته باشیم .
این اشتباهی بود که ما توی نیو ۵۲ انجامش دادیم؛ یعنی ما نمی دونستیم کدوم داستان‌ها اهمیت دارن و کدوم داستان‌ها بی‌اهمیت‌ان. هر وقت که ما متوجه بشیم این کاراکتر ها چطور به هم ربط پیدا می کنن، اون وقته که می تونیم این شخصیت ها رو در جایگاه های درست قرار بدیم تا تاریخ حقیقی دی سی رو براتون روایت کنیم.

هم‌چنین دن دیدیو یکی از دلایل رخ دادن ریبوت ها و ریلانچ ها را پیچیده شدن خط پیوستگی داستان ها در جهان مشترک دانست و باور دارد که این موضوع، دنبال کردن کمیک ها را سخت می کند. او در فضای مجازی با شعارِ «به آسانی بخوانید و به آسانی دنبال کنید» از خط زمانی جدید دی سی نام برد.


برنامه آینده جهان دی سی چیست؟

واندرگرل

جدا از این‌ که هنوز اطلاعات زیادی در مورد این خط زمانی و ۴ نسل آن منتشر نشده است، اما پیش‌بینی هایی در این زمینه می شود. با توجه به اعلام رسمی دی سی مبنی بر ریلانچ مجموعه کمیک بتمن با نویسنده‌ای جدید و حتی بتمنی جدید با حضور لوک فاکس (پسر لوشس فاکس)، و هم‌چنین به دنبال اوضاع تاسف بار کمیک های واندرومن و شایعات ریلانچ آن در سال ۲۰۲۱ (به مناسبت تولد ۸۰ سالگی این شخصیت) به هیچ عنوان بعید نیست که شخصیت های جدید دی سی جایگزین شخصیت های اصیل آن شوند و به عنوان نسل جدید این جهان حضور یابند.

با ریلانچ شدن کمیک های واندرومن (و احتمالاً مرگ دایانا)، شانس ورود شخصیت هایی مثل واندرگرل (کاساندرا ساندرز) یا دونا تروی که هم اکنون در کمیک های دیگر دی سی حضور پررنگ و درخشانی دارند، به عنوان واندرومن جدید و جوان بالاتر می رود. ضمناً شخصیت های دیگر مانند فانوس سبز (هال جوردن) و فلش (بری آلن) هر کدام به نوعی در حال حرکت به سمت پایان راه خود هستند و احتمالاً سال ۲۰۲۰ آخرین حضور آن ها خواهد بود. همین‌طور در کمیک های سوپرمن با اعلام فاش شدن هویت مخفی کلارک کنت برای جهانیان و شایعات دیگرِ جایگزین شدن جاناتان کنت (پسر سوپرمن ملقب به سوپربوی) به جای او، می توان گفت که دی سی برنامه دارد تا نسل جدید خود را بر پایه شخصیت هایی جدید و به دور از شخصیت های اصیلش بنا کند و شخصیت های قدیمی خود را در دوره های زمانی دیگری به تصویر بکشد.

5 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments