از عناوین جدید جف لمیر برای زیرمجموعه‌ی DC Black Label رونمایی شد

جف لمیر از نویسندگان پرکار این روزهای صنعت کمیک محسوب می شود. تعداد عناوین پیش روی این نویسنده نمایانگر سخت کوشی و استعداد او می باشد و بنظر می آید که تعداد این آثار بیشتر نیز خواهد شد، مخصوصاً با دو عنوان تازه‌ای که این نویسنده قرار است برای زیرمجموعه‌ی بزرگسالانه و نسبتاً مستقل Black Label خلق کند؛ آن هم عناوینی که یکی در رابطه با شاهزاده‌ی جرم و جنایت، و دیگری در رابطه با یکی از برترین کارآگاهان جهان دی سی است. همچنین لمیر در این راه تنها نخواهد بود و برای خلق آثار جدید خود، با چهره هایی نام آشنا همکاری خواهد کرد. در ادامه به این عناوین بیشتر خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

عنوان Joker: Killer Smile قرار است بخشی تازه از زندگی جوکر را بازگو کند و روایتگر داستان دیدارهای امیدوار کننده‌ی او و یک متخصص سلامت روان است که به شکلی اساسی در زندگی بسیاری تاثیر خواهد گذاشت. با وجود آن که این داستان احتمالاً آشنا بنظر می آید، ولی غیبت هارلی کویین از این عنوان تایید شده است. جف لمیر برای خلق این اثر، باری دیگر با آندریا سورنتینو همکاری خواهد کرد. این طراح در عناوینی چون دومین سری از عنوان Old Man Logan و سری مستقل Gideon Falls با لمیر همکاری داشته است.

Joker: Killer Smile

جف لمیر در رابطه با این پروژه گفت:

موقع همکاری روی پروژه هایی مثل Green Arrow و Old Man Logan از انتشارات مارول، آندریا [سورنتینو] واقعاً یک شیمی خوب رو به نمایش گذاشت و تونست ارتباط تصویری خوبی برقرار کنه. ما همیشه دنبال چالش های تازه هستیم، و آندریا بود که پیشنهاد داد روی یک پروژه از کاراکتر جوکر کار کنیم. فکر کنم اون واقعاً به داستان های تاریک با تم های روانشناختی و دراماتیک بیشتر تمایل داره، پس جوکر خوراک خودشه. من می خواستم یک داستان خودمونی تعریف کنیم از اینکه خباثت جوکر می تونه یک خانواده‌ی عادی یا یک رابطه رو از هم بپاشونه، درست همونطور که جامعه رو از هم می پاشونه. این ایده واقعاً من رو به خودش جذب کرد. اون حس وحشت وقتی که چیزی مثل جوکر رو به عنوان کسی که خودش خانواده داره، به جمع خانواده‌تون راه می دید، این نوع آشفتگی و تاریکی که حریم خصوصی من رو تحت تاثیر قرار بده ترسناک ترین چیزیه که می تونم بهش فکر کنم. پس از همونجا شروع کردم.

لمیر افزود:

راستش جوکر هیچوقت کاراکتری نبوده که ارتباط عمیقی باهاش برقرار کنم و یا برای نوشتن داستانی ازش مشتاق بوده باشم، ولی من عاشق خلق داستان همراه آندریا هستم. داستان هایی که با دیدی روانشناسانه به کاراکتر اصلی نگاه می کنن. و خب وقتی [ایده‌ی] جوکر [به ذهنم] اومد، ایده‌ی نگاهِ روانشناختی، سورئال و استعاره‌ای که داستانی از جوکر می تونه داشته باشه، اون نقطه‌ای بود که من رو هیجان زده کرد. نمی خواستم خیلی دست خودم رو ببندم و داستان رو به واقعیت و اونچه توی دنیای واقعی رخ میده نزدیک کنم، ولی یکسری عناصر ترسناک و تاریک در Killer Smile وجود دارن که بازتابی هستن از چیزی که در جامعه‌ی خود ما جریان داره، چه به شکل سیاسی و چه اجتماعی.

لمیر در خصوص با شخصیت تازه‌ای که با این عنوان معرفی خواهد کرد گفت:

آره، اون یه کاراکتر جدید به نام دکتر بن آرنله که من و آندریا برای این سری خلق کردیم. اون یک متخصص سلامتِ روان جوان، کاربلد و باهوشه که مامور شده تا در رابطه با جوکر اطلاعاتی کسب کنه. این قصه‌ایه که ما قبلاً هم در دیگر داستان های جوکر دیدیم، هارلی کویین بهترین مثال برای این موضوعه. ولی ما می خواستیم یک کار خیلی باورنکردنی با این قصه انجام بدیم. بن، دروازه‌ای برای مخاطبینه برای بازگشت به آرکام، شهر گاتهام، و ابزار ماست برای کشف گودی های جدید ذهن جوکر.

در آخر لمیر تایید کرد که در این عنوان شاهد هیچگونه تم عاشقانه و رمانتیکی نخواهیم بود:

جوکر ذاتاً یه قهرمان یا ضد قهرمان نیست، اون شکل حقیقی شیطانه، و من همیشه کمی با هوادار هایی که می خوان تم های عاشقانه به این کاراکتر اضافه کنن مشکل داشتم، حتی با وجود اینکه مسئله همینه. Killer Smile داستانیه در مورد اینکه جوکر واقعاً تا چه حد تاریکه و اینکه چقدر دعوت اون به جمع خانواده خطرناکه و آره، ما می خوایم مردم حس کنن هر ایده‌ای که تابحال در رابطه با جوکر داشتن حتی به چیزی که اون واقعاً هست نزدیک هم نمیشه.

این عنوان در تاریخ ۳۰ اکتبر سال میلادی جاری شروع به انتشار خواهد کرد و دارای سه قسمت خواهد بود.

دومین عنوانی که جف لمیر برای زیرمجموعه‌ی بزرگسالانه‌ی دی سی خلق خواهد کرد، The Question: The Deaths of Vic Sage می باشد. اشخاصی چون دنیس کوآن، بیل سینکویچ و کریس سوتومایور او را همراهی خواهند کرد. این عنوان در رابطه با نسخه‌ای از قهرمان نامبرده می باشد که هر بار پس از مرگ، دوباره در خانه‌ی خود در شهر هاب به زندگی باز می گردد.

The Question: The Deaths of Vic Sage

لمیر در رابطه با شخصیت کوئسشن گفت:

در ورژن استیو دیتکو از این کاراکتر، این مرد به جامعه‌اش وابسته‌ست، ولی در اعماق قلبش، داستان ها همیشه وجود داشتن و در رابطه با پیدا کردن هویت هستن. در حال حاضر خشم زیادی توی جامعه‌ی ما فراگیر شده که باعث میشه مردم نتونن از زاویه‌ی دیگه‌ای به مسائل نگاه کنن. و کاراکتری مثل کوئسشن می تونه به عنوان یک نماد ماجراجویی‌اش رو آغاز کنه و به همین شکل طیف های خاکستری رو به دنیای خودش بیاره، اون هم در حالی که داستانش آشکار میشه.

این عنوان از ۲۰ نوامبر منتشر می شود و طی چهار قسمت به چاپ خواهد رسید.

11 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
عادل اسلامی

در رابطه با جوکر شخصاً چندان خوشحال نشدم. من عاشق ترکیب بین لمیر و سورنتینو هستم و بنظرم ترکیب‌شون فوق العادست. اما واقعاً این حجم از زووم کردن روی دنیای بتمن رو در بلک لیبل درک نمی کنم. بلک لیبلی که قرار بود جای ورتیگو رو بگیره و سایر تعریف و تمجید های دور و برش. شخصاً دوست داشتم که این کمیک یه عنوان ایندی می بود.

اما واقعاً نسبت به مینی سری کوئسشن خوشحالم. شخصیتی هستش که هم پتانسیل استفاده نشده‌ی زیادی داره و هم به فرم کار میاد.

دوست دارم جفت کمیک ها خوب بشن اما امیدوارم که این روند مسخره‌ی زووم روی شخصیت های دنیای بتمن خاتمه پیدا کنه. وگرنه دلیل شکل گیری بلک لیبل کاملاً مسخره تر از سابق می‌شه، وقتی که ما دی سی‌ای رو داریم که خودش چندین کمیک با درجه‌ی سنی بزرگسال رو مستقیماً توسط خودش و با همین شخصیت ها منتشر کرده.

علی آقا

من هم دقیقا همین نظر رو دارم.
بلک لیبل فعلا در حد و اندازه ی اون چیزی که دی سی وعده داده بود نیست و صرفا “مین استریم” گونه عمل میکنه‌. یعنی فقط مینی سری های مستقل خلق میکنه و بس.
من خودم انتظار داشتم دی سی تحت برند بلک لیبل شخصیت ها و دنیاهای جدید خلق کنه، نه اینکه به عنوان توزیع کننده ی آثار بزرگسالانه ازش استعاده کنه. هرچند یجورایی از اولش هم مشخص بود همچین میشه، چون اگه غیر این بود اسکات اسنایدر Notg رو تحت برند بلک لیبل عرض میکرد نه ایمیج.

عادل اسلامی

البته هنوز بازم مشخص نیست NOTG رو از کجا منتشر می‌کنن اما یه قضیه کاملا مشخصه‌. حتی معلومه که خود نویسنده ها هم دیگه به دی سی و بلک لیبل بیشتر به چشم یه درگاه برای عناوین بزرگسال مرتبط با خود کارای دی‌سی نگاه می‌کنن و بیخیال کار های کریتور اوند شدن. یعنی الان حساب کنیم چندتا مرتبط با بتمن داشتیم. بتمن: دمد، وایت نایت، لست نایت، هارلی و جوکر، هارلین، جوکر، تری جوکرز! و مطمئناً باز هم در آینده بیشتر می‌شن.

باید تغییر رویه داده بشه بنظرم.

آرمان صفا

این بهترین خبر کمیک بوکی بود که من شنیدم
کوئسشن جز اون شخصیت های درجه یکه استاد دیتکو هست که دی سی ازش استفاده درست و حسابی نکرد متاسفانه
چند بار هم توی سایت گفتم که خیلی دوست دارم که یه داستان مستقل ازش بیاد بیرون که بالاخره آرزوم برآورده شد

در رابطه با بلک لیبل هم دوستان راست میگن. اسمش رو میذاشتن بتمن لیبل بهتر بود. انقدر به جوکر و بتمن پرداختند که دیگه واقعا خسته کننده شدن این کاراکتر ها. دلیلش هم سود زیادی که این کاراکترا برای دی سی دارند.
تازه بتمن سه جوکر را هم به بقیع مجموعه بلک لیبل اضافه کنید .

آرمان صفا

بعد الان مینی سری بتمن یونیورس هم هست که من نمیدونم چی هست البته
دیتکتیو و یرس بتمن هم که هفته ای دوبار میاد
بتمن و اوت لاز هم که هست
دی سی کم بتمن به خورد آدم میده که بلک لیبل رو هم برده به این سمت
البته نظر شخصیه ولی از شروع ریبرث به اینور فقط داستان های اسنایدر برای بتمن خیلی عالی بودند

علی آقا

بنظر من خیلی هم خوبه که دی سی به بتمن همچین بهایی میده و اینچنین روش سرمایه گذاری میکنه.
این حرف شما در صورتی درسته که داستان های خوبی نباشن. بتمن شخصیتی هست که ظرفیت چنین چیزی رو داره.
جالبش میدونید چیه؟ اینکه تا حالا ندیدم کسی به چاپ روح عنکبوتی، خوک عنکبوتی، دختر و پسر و زن و مرد عنکبوتی و … بگه چرا انقدر عنکبوت؟ فارغ از اینکه حالا داستان هاش هم اصلا آش دهن سوزی نیستن.
داستان های اسنایدر برای بتمن هم در مقایسه با کارهاش در طی دوره New 52 ضعیف بود بنظرم. که این هم مربوط به بزرگتر شدن گستره ی کاریش هست.
ولی باید بگم با شروع ریبرث داستان های خوب زیادی خلق شد مثل سوپرمن پیتر جی توماسی که یه شگفتی بود. یا سری پیکان سبز و سوپرسانز.

آرمان صفا

خب علی جان بحث هم همینه که کدوم یکی از داستان های بتمن عالی بودن توی سری ریبرث
شما سری تام کینگ رو از آرک من گاتهام هستم رو تا شماره ی هفتاد رو که نگاه کنید به نظرتون چه چیزی به بتمن اضافه شد؟ چه رشدی داشت دنیاش؟
و قرار هم نیست همیشه با سری نیو ۵۲ مقایسش کنیم وقتی نویسنده های جدیدی میان که برداشت متفاوتی دارند. یه بار بحثمون با ارشیا این بود که همین تام کینگ اگه روی زندگی بروس وین تمرکز میکرد به مراتب داستان های بهتری مینوشت.
در رابطه با اسنایدر هم خب نظر منم همیینه که سری آل استارش از نیو ۵۲ ضعیف تر بود. خودمم دوست نداشتم. ولی مینی سری بتمنی که می خندد خیلی خوب بود. یا آخرین شوالیه هم شروع خوبی داشت.
البته بحث بها دادن زیادی به بتمن نیست. مشکل بها ندادن به باقی شخصیت هاشه. الان فلش که افتضاحه وضعیتش. واندروومن بعد روکا افت فاحشی داشت. سوپرمن سری توماسی هم بهتر از بندیسه . لنترن هم شانس آورد که سرو کله ی غولی مثل موریسون پیداش شد. آکوامن هم متوسطه داستاناش.

در رابطه با دنیای عنکبوتی حقیقتش من اطلاعی ندارم چون متاسفانه کمیک های مارول رو نخوندم

عادل اسلامی

یک بحثی هم هست که مشکل اصلی منه، من کاری به رویکرد و یا زیاد استفاده شده از بتمن ندارم. حداقل نه به این شدت و نه در بخش اصلی دی‌سی. به این خاطر که باید پول در بیارن. اما مشکل من زیاده خواهیه؛ دی سی همین الانشم با کمیک هاش داره ۶ تا از ۱۰ جایگاه پرفروش های ماه رو می گیره، بلک لیبل باید بخش ایندی و کریتور اوند و در نهایت جایگزین ورتیگو باشه تا نیرو های جوون توش کار کنن. نه اینکه با چنین زیاده خواهی هایی اینجا هم کار های مشابه ببینیم، چون بی شک ۹۵ درصد کار های بلک لیبل که الان می شناسیم خیلی راحت توی بخش اصلی دی سی می تونستن کار بشن، مثل سایر کار های مشابه در قدیم. هیچی نباشه ما کارهایی مثل بتمن نوئل و یا خود جوکر و لوثر آزارلو رو داخل دی سی داشتیم و خوندیم.

این موضوعیه که من رو ناراحت می کنه.

آرمان صفا

راستی عادل جان شما سوپرمن سال اول رو خوندی؟
ارزش خوندن داره؟ چون یه نقدی سی بی آر براش نوشته بود که متاسفانه فرانک میلر اصلا سوپرمن درک نکرده
من خودم هنوز نخوندم متاسفانه یا خوشبختانه

عادل اسلامی

سوپرمن یر وان کمیک خوبی نیست در یک کلام. یعنی دقیقا مطابق انتظارات خودم بوده، در واقع فرانک میلر تا پرده‌ی آخر به انجام یک ریتولد بسنده کرده و یکسری کارهایی هم در قضیه شکل گیری سوپرمن انجام داده که مطمئناً طرفدار ها باهاش موافق نیستن. رومیتا جونیور که من واقعا نمی پسندمش همیشه، اما اعتراف می کنم که بنظر میاد برای این کمیک نهایت تلاشش رو کرده.

حالا آرمان جان اینکه بخونی یا نه که میل خودته. ولی بنظرم به عنوان طرفدار شخصیت این وقت رو پای کار های مشابه مثل سیکرت ایدنتتی بذاری بهتره.

افشین عنایتی

آرمان به نظر من سمت سال نخست نری خیلی بهتره چون واقعا ارزش خوندن نداره دیگه خودت میدونی از فرانک میلر چی برمیاد درباره ی سوپرمن
البته همونطور که عادل گفت طراحی رومیتا نسبت به سوپرمن نیو۵۲ بهتر شده
بتمن یونیورس هم داستانیه که برایان بندیس نوشته و مخصوص کتاب های ۱۰۰ صفحه ای دی سی که توی فروشگاه های وال مارت عرضه میشن بوده اما دی سی تصمیم گرفته تمام داستان های وال مارت رو در قالب مینی سری های ۶ قسمتی بده بیرون که علاوه بر این سه تای دیگه هستن که مثلا یکیش superman up in the sky تام کینگه
کمیکش داستان جالب و خوبی هم داره حتما اگه تونستی بخونش واقعا حس داستانای قدیمی بتمنو داره