۲۵ انیمیشن بلند برتر دی سی – DC Animated Movie Universe

بخش انیمیشن کمپانی برادران وارنر (Warner Bros. Animation) از سال ۲۰۰۷ ساخت انیمیشن‌های بلند از کاراکترهای انتشارات دی سی را آغاز کرد و رفته‌رفته دنیای انیمیشنی دی سی (DC Universe Animated Original Movies) شکل گرفت؛ دسته‌ای از انیمیشن‌ها به‌طور مستقیم از روی کمیک‌بوک‌های معروف این انتشارات ساخته و با تغییرات جزئی عرضه می‌شوند و دسته‌ای دیگر صرفاً رنگ‌وبوی منبع اقتباس خود را دارا هستند و از لحاظ داستانی مسیر متفاوتی را در پیش گرفته‌اند. برخی از این انیمیشن‌ها به‌طور سلسله‌وار به یکدیگر مرتب هستند و خط داستانی مشترکی را شکل می‌دهند که با نام جهان مشترک انیمیشن‌های دی سی (DCAMU) شناخته می‌شوند. این جهان مشترک با انیمیشن «تناقض فلشپوینت» آغاز شد و با حماسه‌ی «جنگ آپوکالیپس» به پایان رسید. تا به امروز ۱۵ انیمیشن از جهان مشترک انیمیشن‌های دی سی منتشر شده است و همچنین نسل جدید انیمیشن‌های دی سی هر ساله پذیرای ۳ انیمیشن جدید می‌باشد. اکنون قصد داریم ۲۵ انیمیشن برترِ دنیای انیمیشنی دی سی را به شما معرفی کنیم که هم عناوین جهان مشترک و هم عناوین مستقل دی سی را شامل می‌شود.


۲۵ – تایتان‌های نوجوان: پیمان خیانت (Teen Titans: The Judas Contract)

تایتان های نوجوان قرارداد یهودا

سال انتشار: ۲۰۱۷
کارگردان:
سم لیو
صداپیشگان: استوارت آلن، شان ماهر، کریستینا ریچی، کاری والگرن، میگل فرر، …

«پیمان خیانت» از جمله معروف‌ترین داستانِ گروه «تایتان‌های نوجوان» است که همواره محبوب هواداران دی سی بوده و در سال ۲۰۱۷ انیمیشنی از آن ساخته شد که از انیمیشن‌های نسبتاً خوبِ اخیر محسوب می‌شود و از شخصیت‌پردازی خوبی برخوردار است. بزرگ‌ترین دشمن تایتان‌ها یعنی دث استروک (Deathstroke) با فردی به نام «برادر بلاد» قرارداد می‌بندد که تایتان‌ها را دستگیر کند تا بلاد بتواند از طریق یک دستگاه پیشرفته قدرت‌های آن‌ها را جذب کند. در واقع، دث استروک با یک تیر سه نشان می‌زند؛ انتقام‌گیری از دیمین وین (به‌خاطر اتفاقات قبلی در انیمیشن «پسر بتمن»)، نابودی تایتان‌ها، و کسب پول. اما با دخالت نایتوینگ (Nightwing)، اوضاع آن‌طور که او می‌خواهد پیش نمی‌رود.

این انیمیشن تمرکز خاصی بر روی شخصیت پر رمز و راز ترا مارکو (Terra) دارد؛ عضو جدید تایتان‌ها که با دث استروک در ارتباط است و یک پایان احساسی برای او رقم می‌خورد. روابط میان اعضای گروه نیز به‌خوبی ساخته و پرداخته شده است. انیمیشن «تایتان‌های نوجوان: پیمان خیانت» تقریباً بهترین انیمیشن تایتان‌ها است و با تم نوجوانانه‌ی خود، نظر مخاطبان نوجوان را جلب می‌کند.


۲۴ – بتمن علیه رابین (Batman vs Robin)

بتمن علیه رابین

سال انتشار: ۲۰۱۵
کارگردان:
جی الیویا
صداپیشگان: استوارت آلن، تروی بِیکر، شان ماهر، جیسون اُمارا، …

انیمیشنی که عمدتاً از داستان محفل جغدها (Court of Owls) نوشته‌ی «اسکات اسنایدر» اقتباس شده است. محفل جغدها یک انجمن مخفی است که به صورت پنهانی در گاتهام فعالیت و نفوذ دارد و هدف آن نابود کردن این شهر است. همچنین اعضای این انجمن قصد دارند که «بروس وین» را به سمت خود بکشانند. محفل جغدها، آدمکش‌هایی با نقاب جغد در اختیار دارد که در شهر فعالیت می‌کنند. رئیس این آدمکش‌ها که خود را تالون (Talon) می‌نامد، رابین (دیمین وین) را زیر نظر گرفته و سپس با او به صحبت می‌نشیند تا تعالیم بتمن و خط قرمز مربوط به کشتن یا نکشتن را کنار بگذارد و در نهایت به تالون‌ها ملحق شود. در نتیجه، دیمین از پدرش رویگردان می‌شود و راه و روش تالون‌ها را در پیش می‌گیرد.

انیمیشن «بتمن علیه رابین» پر از زد و خوردها و مبارزات نینجاییِ طولانی و نفس‌گیر است و به‌خصوص طی آن مهارت بالا و بی‌رحمی تالون‌ها کاملاً به چشم می‌آید. تم دارک و نینجایی انیمیشن، چیزی است که هواداران بتمن آن را دوست دارند و طراحی انیمه‌مانند آن نیز با فضای داستان همخوانی و هماهنگی دارد. همین‌طور روابط پیچیده‌ی بروس وین و پسرش و سپس خراب شدن این رابطه، جالب و تاثیرگذار است. شاید این انیمیشن نتواند توقعات دوست‌داران کمیک محفل جغدها را به‌طور کامل برآورده کند، اما مطمئناً ارزش تماشا را دارد.


۲۳ – حکمرانی سوپرمن‌ها (Reign of the Supermen)

سال انتشار: ۲۰۱۹
کارگردان: سم لیو
صداپیشگان: جری اوکانل، ربکا رومین، رین ویلسون، کرس ویلیامز، کامرون ماناگان، …

«حکمرانی سوپرمن‌ها» دنباله‌ی مستقیم انیمیشن «مرگ سوپرمن» و برگرفته از دو کمیک سوپرمن: حکمرانی سوپرمن‌ها (Superman: Reign of the Supermen) و بازگشت سوپرمن (The Return of Superman) می‌باشد. پس از جان‌فشانی «سوپرمن» در مقابل هیولای مخوفی به نام «دومزدی»، جهان و به خصوص شهر متروپلیس نظاره‌گر ظهور مقلدان سوپرمن بود. چهار مقلدی که سعی می‌کنند پا جای پای سوپرمن بگذارند، اما هرکدام راه و روش خود را دارند و هدف خاصی را دنبال می‌کنند. «سوپربوی»، «کلونِ سوپرمن»، «لکس لوثر»، و مهره‌ی جدیدِ لکس؛ «استیل»، مهندس و دانشمند زره‌پوشی است که قصد دارد خلاء سوپرمن را پر کند؛ «ارادیکِیتور»، یک روبات انسان‌نما یا بهتر است بگوییم سوپرمن‌نماست و در نهایت، «سوپرمن سایبورگ»، انسانِ نیمه‌روبات مرموزی است که پیشنهاد ساختن لشکری از سایبورگ‌ها را به مردم می‌دهد.

«لوییز لین» نیز نقش پررنگی در این ماجرا دارد. چرا که با نبود سوپرمن و هرج و مرج حاصل از رقابت مقلدان او، آرام نمی‌گیرد و به تحقیق و تجسس می‌پردازد تا از راز این سوپرمن‌های نوظهور پرده بردارد. خباثت لوثر نیز کمرنگ‌تر است، به این خاطر که وقتی پای تهدیدات خارجی به میان می‌آید، سعی در همکاری دارد و در این ماجرا می‌بینیم از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند. از نکات مثبت این انیمیشن می‌توان به دیزاین خوب، پیچش‌های جالب و صحنه‌های اکشن دیدنی اشاره کرد. انیمیشن حکمرانی سوپرمن‌ها با اینکه به گرد پای قسمت قبلی یعنی مرگ سوپرمن نمی‌رسد، اما جزء آثار خوبِ یونیورس مشترک انیمیشن‌‌های دی سی است و ارزش تماشا را دارد.


۲۲ – سوپرمن: پسر سرخ (Superman: Red Son)

سال انتشار: ۲۰۲۰
کارگردان:
سم لیو
صداپیشگان: جیسون آیزاکس، ایمی اکر، دایدریک بیدر، ونسا مارشال، راجر کریگ اسمیت، پال ویلیامز، …

چه می‌شد اگر موشکِ حامل نوزاد کریپتونی به‌جای مزارع ایالت کانزاس، در مزارع شوروی سابق فرود می‌آمد؟ پاسخ این سوال در انیمیشن «سوپرمن: پسر سرخ» یافت می‌شود. اقتباسی مستقیم از کمیک‌بوکی با همین نام نوشته‌ی «مارک میلار» که یکی از بهترین داستان‌های مرد پولادین را روایت می‌کند. ماجرا مربوط به دوران جنگ سرد می‌باشد و سوپرمن سلاح حکومت شوروی و شخصِ «استالین» است. او یک کمونیست متعصب می‌باشد، اما هنوز همان سوپرمنِ خوش‌قلبی است که ظلم و ستم را نمی‌پذیرد. از سوی دیگر، در ایالات متحده و در شهر متروپلیس، لوییز لین سردبیر نشریه‌ی دیلی پلنت است و همسر او کسی نیست جز دانشمند سرمایه‌دار؛ یا همان لکس لوثر.

قدرت حکومت شوروی که با وجود سوپرمن دوچندان شده، در دل دولت‌مردان ایالات‌متحده ترس افکنده و به همین دلیل است که آن‌ها دست روی دست نمی‌گذارند و به لطف دانش لکس لوثر، ابرانسان خود را خلق می‌کنند. این حرکت به نوعی اعلام جنگ بود و مقابله با آن، اولین چالش جدیِ پیشِ روی سوپرمن است؛ هرچند که سوپرمن تا پایان ماجرا چالش‌ها و تهدیدات بزرگ و بزرگ‌تری را تجربه می‌کند و مقابله با سلاح جدید ایالات‌متحده تنها بخش کوچکی از مشکلات اوست. در این انیمیشن، دیالوگ‌ها بار بسیار مهم و تامل‌برانگیزی را برعهده دارند. دیالوگ‌هایی که یا بوی کمونیسم می‌دهند، یا دم از رویای آمریکایی می‌زنند و ذهن مخاطب را وادار می‌کنند تا به تجزیه و تحلیل این دو تفکرِ مختلف بپردازد و خودش به این نتیجه برسد که در نهایت حق با کیست. علاوه‌بر نویسندگی خوب این اثر، موسیقی آقای فردریک ویدمان غوغا می‌کند و می‌تواند هر بیننده و شنونده‌ای را مجذوب نماید. اگر به دنیاهای موازی علاقه دارید، می‌توانید از انیمیشن «سوپرمن: پسر سرخ» لذت کافی را ببرید.


۲۱ – لیگ عدالت علیه پنج مخرب (Justice League vs. the Fatal Five)

لیگ عدالت علیه پنج مخرب | انیمیشن برتر دی سیسال انتشار: ۲۰۱۹
کارگردان: سم لیو
صداپیشگان: کوین کانروی، دایان گِرِرو، الایس گیبل، جورج نیوبرن، سوزان آیزنبرگ، …

در انیمیشن «لیگ عدالت علیه پنج مخرب» ما شاهد رجوع سازندگان به سبک و سیاق و دنیای انیمیشن‌های بروس تیم (خالق سریال‌های انیمیشنیِ بتمن، سوپرمن و «لیگ عدالت» در دهه‌ی ۹۰ و اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰) و همچنین بازگشت صداپیشگانی همچون «کوین کانروی»، «جورج نیوبرن» و «سوزان آیزنبرگ» بودیم. این انیمیشن، با وجود ارجاعاتی به داستان‌های «لژیون ابرقهرمانان» و سریال انیمیشنی لیگ عدالت، از هیچ کمیک و داستان مشخصی اقتباس نشده و تقریباً اوریجینال است. همچنین در آن خبری از تیم کامل و هفت نفره‌ی لیگ عدالت نیست. در واقع غیر از بتمن، سوپرمن و «واندرومن»، تنها دو قهرمانِ تازه‌وارد به نام‌های «جسیکا کروز» یا همان «فانوس سبز» و «استاربوی» حضور دارند و در مجموع، این پنج نفر هستند که مقابل گروه پنج مخربِ متشکل از «مانو»، «ثاروک»، «بلادسپورت»، «پِرسوِیدر» و «ملکه‌ی زُمردی» قرار می‌گیرند.

داستان بیشتر بر روی دو شخصیت جسیکا کروز و استاربوی تمرکز دارد و این دو، ترکیب جالب و جذابی را به‌وجود آورده‌اند. فانوس سبز مؤنثی که از شجاعت قابل توجهی برخوردار نیست، اما همواره در غلبه بر ترس‌هایش می‌کوشد؛ و دیگری، فردی که با لژیون ابرقهرمانان (قهرمانانی از قرن سی و یکم) در ارتباط بوده، و از سیاره‌ای دیگر و از آینده‌ای دور آمده، و همین‌طور تلاش می‌کند تا خودش را با زمان گذشته (یعنی زمان حال) وفق دهد. سازندگان از این دو شخصیتِ کمتر شناخته‌شده به عنوان شخصیت‌های محوری استفاده کردند و این یکی از معدود دفعاتی بود که انیمیشن لیگ عدالت از محوریت بتمن، سوپرمن و واندرومن فارغ بود. شاید می‌بایست این اثر با مدت‌زمان بیشتری ساخته می‌شد تا بتواند بیننده را با کاراکترهای جدید بیشتر آشنا کند و به جزئیات لازم بیشتر بپردازد. اما باز هم نکات مثبت آن کم نیستند و می‌تواند هواداران را راضی نگه دارد.


۲۰ – بتمن: هاش (Batman: Hush)

بتمن: هاش : انیمیشن برتر دی سیسال انتشار: ۲۰۱۹
کارگردان:
جاستین کوپلند
صداپیشگان: جیسون اومارا، جنیفر موریسون، رین ویلسون، پیتون لیست، ربکا رومین، …

آخرین انیمیشن اختصاصی بتمن در جهان مشترک انیمیشن‌های دی سی، «بتمن: هاش» نام دارد. انیمیشنی که بر اساس یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین داستان‌های بتمن در دنیای کمیک ساخته شده است و تا حد بسیار زیادی به منبع خود وفادار می‌باشد، و حتی تعدادی از صحنه‌های به‌یادماندنی آن را عیناً تکرار می‌کند. این اثر زمانی ساخته شد که کمی پیش از آن، سازندگان همزمان با ساخت انیمیشن مرگ سوپرمن تصمیم گرفته بودند که کم‌کم این یونیورس را از آن فضای سرد و تاریک خارج کنند. به همین خاطر، به سراغ یکی از داستان‌های قدیمی، جذاب و سرگرم‌کننده‌ی بتمن رفتند، و رابطه عاشقانه‌ی او با کت‌ومن را نیز به تصویر کشیدند، و حتی طراحی و رنگ‌بندیِ لباس بتمن را تغییر دادند.

در این انیمیشن، بتمن با یک حریف بسیار مرموز مواجه می‌شود. دشمنی که هویت خود را پشت باندپیچی صورتش پنهان کرده و تاکتیک‌های پیچیده خاص خود را دارد، و حتی می‌توان گفت که در پایان طرفداران را با هویت اصلی خود شگفت‌زده می‌کند. لازم به ذکر است که سازندگان این انیمیشن در پایان‌بندی آن تغییرات جالبی نسبت به منبع اقتباس ایجاد کردند. به همین دلیل می‌توان گفت که این انیمیشن دستِ کم در این مورد از منبعش عملکرد بهتری دارد. هرچند که شاید از نظر جذابیت‌های بصری و سرگرمی در مقابل کمیک «بتمن: هاش» آن‌قدر حرفی برای گفتن نداشته باشد.


۱۹ – سوپرمن: نامحدود (Superman: Unbound)

سوپرمن: نامحدود | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۳
کارگردان:
جیمز تاکر
صداپیشگان: مت بومر، استانا کاتیچ، جان نوبل، مالی کویین، …

این انیمیشن، اثری برگرفته شده از یک داستان پنج قسمتیِ موجود در سری کمیک های اکشنِ سوپرمن به نام برینیاک (Brainiac) می‌باشد. «برینیاک» موجودی بیگانه با قدرت و دانش فراوان است و کار او تصاحب و جذب دانش تمدن‌های پیشرفته در سراسر کهکشان‌هاست. به همین خاطر، او یک روبات کاوش‌گر به سیاره‌ی زمین می‌فرستد تا آن را مورد بررسی قرار دهد. سپس سوپرمن متوجه حضور آن روبات می‌شود و آن را نابود می‌کند. اما «سوپرگرل» به او هشدار می‌دهد که این روبات درست شبیه روبات‌های برینیاک است که به شهر کاندور (پایتخت سیاره‌ی کریپتون) حمله کرده بودند و پس از آن، این شهر توسط برینیاک ربوده شد. سوپرمن تصمیم می‌گیرد که به سراغ برینیاک برود و او را متوقف سازد. اما کار بسیار دشواری پیشِ رویش دارد؛ هرچه نباشد، قرار است که با یکی از قدرت‌مندترین دشمنان سیاره روبرو شود.

در این انیمیشن، روابط سوپرمن و سوپرگرل و همچنین «کلارک کنت» و لوییز لین، و البته برینیاک به خوبی به تصویر کشیده شده و طراحی زیبا و دلچسب و صحنه‌های اکشن عالی نیز از دیگر نقاط قوتِ آن است. در مجموع، انیمیشن «سوپرمن: نامحدود» اثری شایسته است و یک سوپرمن عالی را به تصویر می‌کشد.


۱۸ – بتمن: حمله به آرکام (Batman: Assault on Arkham)

بتمن: حمله به آرکام | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۴
کارگردانان:
جِی اُلیویا، ایتن اسپالدینگ
صداپیشگان: کوین کانروی، نیل مک دانا، هیندن والش، سی سی اچ پوندر، …

«بتمن: حمله به آرکام» را می‌توان انیمیشن اختصاصی جوخه‌ی انتحار (Suicide Squad) دانست و بهتر است که آن را «جوخه‌ی انتحار: حمله به آرکام» بنامیم. این انیمیشن در دنیای سری بازی‌های «بتمن: آرکام» جریان دارد و خاطرات بازی‌های بتمن: تیمارستان آرکام (Batman: Arkham Asylum) و بتمن: شهر آرکام (Batman: Arkham City) را برای هواداران زنده می‌کند. البته همان‌گونه که گفته شد، تمرکز آن بیشتر بر روی جوخه‌ی انتحار می‌باشد و بتمن به نوعی یک کاراکتر فرعی است.

«آماندا والر»، رئیس سازمان آرگوس (.A.R.G.U.S)، قصد دارد که «ریدلر» را دستگیر کند، زیرا او اطلاعات مهمی را از سیستم‌های این سازمان به دست آورده است. همچنین، کپی این اطلاعات در چوب دستیِ نهفته شده است. اما بتمن هم به دنبال این اطلاعات می‌باشد و به همین خاطر، ریدلر را از چنگ مامورانِ آرگوس در می‌آورد و پس از آن، به آرکام منتقل می‌کند. سپس طبق انتظار، آماندا والر تعدادی از خطرناک‌ترین مجرمان را دور هم جمع کرده و به آن‌ها دستور می‌دهد که به تیمارستان آرکام بروند و چوب دستی ریدلر را پیدا کنند و در صورت موفقیت، آزاد خواهند شد. به این ترتیب یک گروه ضربت تحت عنوان جوخه‌ی انتحار تشکیل می‌شود.

«ددشات»، «هارلی کوئین»، «کاپیتان بومرنگ»، «کیلر فراست»، «بلک اسپایدر» و «کینگ شارک» اعضای این گروه هستند. قرار گرفتن این افرادِ سرکش و خطرناک در یک تیم و تعامل آن‌ها جذابیت خاصی دارد. از نظر طراحیِ محیط، کاراکترها، مبارزات و صحنه‌های اکشن، حمله به آرکام جزء برترین‌های دی سی می‌باشد و به معنای واقعیِ کلمه، سرگرم‌کننده است.


۱۷ – فانوس سبز: اولین پرواز (Green Lantern: First Flight)

فانوس سبز: اولین پرواز | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۰۹
کارگردان:
لارن مونتگومری
صداپیشگان: کریستوفر ملونی، ویکتور گاربر، لَری درِیک، اُلیوا دابو، …

اولین انیمیشن بلندِ فانوس سبز، همان چیزی است که فیلم سینماییِ این شخصیت با بازی «رایان رینولدز» نتوانست آن را محقق کند. «فانوس سبز: اولین پرواز»، داستان تبدیل شدن «هال جوردن» به فانوس سبز را روایت می‌کند. آبین سور (Abin Sur)، از افراد سپاه فانوس سبز، هنگام انجام یک ماموریت به شدت مجروح شده و به طرف سیاره‌ی زمین سقوط می‌کند. به همین سبب، هال جوردن، خلبان آزمایشی سازمان هوایی فریس، توسط حلقه‌ی قدرت انتخاب شده است و آبین سور قبل از مرگ، حلقه‌ی خود را به او واگذار می‌کند و جان خود را از دست می‌دهد. به این ترتیب، هال جوردن تبدیل به یک فانوس سبز می‌شود. سپس چهار تن از افراد سپاه فانوس سبز به سراغ او آمده و او را به سیاره‌ی OA (قرارگاه سپاه فانوس سبز) می‌برند. در این سپاه، فرد خاصی به نام سینسترو (Sinestro) وجود دارد؛ از این جهت که با سیاست‌های فرماندهان خود یعنی محافظین عالم (Guardians of the Universe) مخالف است و به دنبال حلقه‌ای جدید و متفاوت می‌باشد. او کم‌کم به آنتاگونیست داستان تبدیل می‌شود و در نهایت، مخاطبان را برای یک مبارزه‌ی کلاسیک بی‌نظیر آماده می‌کند.

این انیمیشن، اوریجین یکی از بهترین قهرمانان دنیای دی سی را به بهترین شکل به تصویر می‌کشد و یک ماجراجویی جذاب را به نمایش می‌گذارد و جزء بهترین انیمیشن‌های دی سی محسوب می‌شود.


۱۶ – لیگ عدالت تاریک (Justice League Dark)

لیگ عدالت تاریک | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۷
کارگردان: جی الیویا
صداپیشگان: مت رایان، جیسون اومارا، کامیلا لادینگتون، نیکلاس تورتورو، روزاریو داسن، جری اوکانل، ری چیس، راجر کراس، …

«لیگ عدالت تاریک»، انیمیشنی بود که در واقع زمینه‌ساز دو انیمیشن برتر دی سی در این لیست یعنی «کنستانتین: شهر شیاطین» و «لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپس» شد؛ در حقیقت، بدون وجود لیگ عدالت تاریک، ساخت آن‌ها ممکن نبود، زیرا اولین گزینه‌مان اسپین‌آف و دیگری دنباله‌ی این انیمیشن به‌شمار می‌آیند.

داستان از جایی شروع می‌شود که تهدیدی فراطبیعی زندگی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مردم به‌خاطر این تهدید فکر می‌کنند افرادی که در کنار آن‌ها هستند اهریمنانی خون‌خوارند و در این میان حتی برای بچه‌ها و نوزادان هم استثنا قائل نیستند. این شروعِ کوبنده، دلیل کلمه‌ی «تاریک» را شرح داد و آغازی بود بر مشکلات جدیدی که لیگ عدالت تابه‌حال با آن‌ها مواجه نشده است. با وجود مخالفت اعضای لیگ مبنی بر دخیل بودنِ ماوراءالطبیعه در این امر، بتمن که خود در رأس مخالفان قرار دارد، پس از دیدن رویاهایی مجاب می‌شود تا به دیدن دوست قدیمی خود یعنی «زاتانا» شعبده‌باز و جادوگر معروف شهر برود. در کنار زاتانا، «بوستون برند» ملقب به ددمن (Deadman) نیز در انیمیشن حضور دارد که باعث‌وبانی توهمات عجیب بتمن بوده و ادعا می‌کند که می‌داند مشکل چیست و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد. در نهایت تصمیم می‌گیرند تا سراغ جادوگر جذاب و بدنام دی سی یعنی «جان کنستانتین» و خانه‌ی اسرار که هم‌اکنون او میزبانش است بروند تا بتوانند ریشه‌ی مشکل را پیدا کنند.

حضور بتمن به عنوان یک شخصیت کلیدی (و نه محوری) این امکان را برای انیمیشن ایجاد کرد تا برخلاف منبع اقتباسش، وجود نام «لیگ عدالت» را بیشتر توجیه کند و در ادامه، اضافه شدن زاتانا و جان کنستانتین در قالب شخصیت‌های محوری در کنار شخصیت‌پردازی و صداگذاری جذابی که داشتند، راه را برای حضورشان در آثار آینده‌ی دی سی فراهم کرد. در کنار آن‌ها، حضور شخصیت‌هایی مثل ددمن، «سوامپ ثینگ» و «اتریگان» در یک انیمیشن جمع‌وجور و ۷۵ دقیقه‌ای، چالشی بود که سازندگان به خوبی از پس آن برآمدند و توانستند انیمیشن بزرگسالی را تحویل دهند که اصلاً خشک نیست و لحظات خنده‌دار و درام مناسب مخصوصِ خودش را دارد. به قولی شاید لیگ عدالت نتوانست در انیمیشن‌های اختصاصی خود موفق ظاهر شود، اما توانست در نسخه‌ی تاریکش حسابی بدرخشد.


۱۵ – لیگ عدالت: خدایان و هیولاها (Justice League: Gods and Monsters)

لیگ عدالت: خدایان و هیولاها | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۵
کارگردان:
سم لیو
صداپیشگان: بنجامین برَت، مایکل سی هال، تامارا تیلور، …

ایده‌ی دنیاهای موازی و نسخه‌های متفاوت از شخصیت‌ها، همیشه در داستان‌های دی سی کامیکس مطرح بوده است. این بار انیمیشن «لیگ عدالت: خدایان و هیولاها» نسخه‌ای بسیار متفاوت از شخصیت‌های دی سی ارائه می‌کند. سوپرمن از لحاظ بیولوژیکی فرزند ژنرال زاد (Zod) است و پس از فرود آمدن به زمین توسط یک زوج مکزیکی پیدا شده و «هرنان گوئرا» نام می‌گیرد؛ واندرومن، «بکا»، نوه‌ی فرمانروای سیاره‌ی نیو جنسیس (های فادر) است. از همه جالب‌تر، بتمن، یک زیست‌شناس به نام کرک لنگسترام (همان Man-Bat معروف) است که در گذشته آزمایشی بر روی خود انجام داده و او را به یک خون‌آشام تبدیل کرده است. لیگ عدالت جدید از این سه شخص تشکیل شده که کارهای خشونت‌آمیز و قدرت زیاد آن‌ها، انتقاد مردم و خصومت دولت را در پی داشته است. از طرفی هم یک برنامه‌ی مخفی به نام Fair Play برای متوقف کردن لیگ عدالت از سوی دولت در حال توسعه است؛ اما از طرفی دیگر، سه روبات نابودگر که هر کدام ویژگی‌های یکی از اعضای لیگ عدالت را دارند، دانشمندان پروژه‌ی Fair Play از جمله «ویکتور فرایز»، «ری پالمر» و «سایلاس استون» را به قتل می‌رسانند. به همین خاطر، لیگ عدالت از چند جهت با مشکل مواجه می‌شود…

این انیمیشن جذاب تا حدودی قابل پیش‌بینی نیست و پیچیدگی‌های خاصی دارد؛ چونکه تنها شباهت آن به لیگ عدالت معروف، وجود کاراکترهایی ملقب به سوپرمن، واندرومن و بتمن است.


۱۴ – لیگ عدالت: جبهه جدید (Justice League: The New Frontier)

لیگ عدالت: جبهه جدید | انیمیشن برتر دی سیسال انتشار: ۲۰۰۸
کارگردان: دِیو بولاک
صداپیشگان: کایل مک‌لکلن، میگل فرر، جرمی سیستو، لوسی لالِس، نیل پاتریک هریس، دیوید بوریناز، …

«لیگ عدالت: جبهه جدید» از انیمیشن‌های خاص یونیورس دی سی به حساب می‌آید. چونکه رنگ و بوی عصر طلایی کمیک بوک را در بر دارد. روایتی قدیمی از تولد و شکل‌گیری لیگ عدالت در دهه پنجاه میلادی؛ این انیمیشن مستقیماً از کمیک بوکی با همین نام اثر داروین کوک اقتباس شده و از نظر دیزاین و طراحی نیز همانند دیگر انیمیشن‌های مستقل دی سی، به منبع اقتباس خود شباهت زیادی دارد. داستان از جایی شروع می‌شود که یک موجود غیرعادی و تهدیدآمیز وارد ماجرا شده و قصد نابودی بشر را دارد و پیروان افراطی‌ای نیز پیدا کرده است. هرکدام از قهرمانان نیز به‌نحوی درگیرِ این قضیه می‌شوند و پس از آن، عصر اتحاد فراانسان‌ها فرا می‌رسد.

در این اثر تقریباً شاهد نسخه‌های اولیه‌ی کاراکترهای درجه یک دی سی و همچنین ادای احترام به داستان‌ها و شخصیت‌پردازی آنان در عصر طلایی کمیک هستیم. دیدنِ مدل اولیه و کلاسیک این شخصیت‌ها در قالب یک انیمیشنِ نسبتاً جدید و با یک داستان تازه، می‌تواند جذاب و دلنشین باشد. از شخصیت‌های حاضر در این انیمیشن، علاوه‌بر هفت عضو اصلی لیگ عدالت، می‌توان به گرین ارو، شزم، آدام استرنج، متامورفو و بلک هاک نیز اشاره کرد.


۱۳ – سوپرمن: روز رستاخیز (Superman: Doomsday)

سوپرمن: روز رستاخیز | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۰۷
کارگردانان:
بروس تیم، لارن مونتگومری، برندن ویِتی
صداپیشگان: آدام بالدوین، ان هِک، جیمز مارسترز، …

نخستین عنوان در دنیای انیمیشنی دی سی، بعد از اتمام سریال انیمیشنی محبوب Justice League Unlimited ساخته شد و حال و هوا و سبک مشابهی با آن سریال داشت. این انیمیشن، اقتباسی فشرده از دو داستان «مرگ سوپرمن» و «بازگشت سوپرمن» می‌باشد. در این انیمیشن، موجودی بیگانه و بسیار قدرتمند به نام دومزدی (Doomsday) که با حفاری کارگران «لکس کورپ» از زیر زمین پیدا شده، به شهر متروپلیس هجوم آورده است و هر چیزی را که سر راهش باشد نابود می‌کند؛ اما ناگزیر با سوپرمن روبرو می‌شود و نبرد هولناک و مخربی صورت می‌گیرد که سرانجام به مرگ سوپرمن ختم می‌شود. البته این تنها بخشی از داستان است؛ چونکه لکس لوثر (Lex Luthor) به‌وسیله‌ی خون سوپرمن که در صحنه‌ی مبارزه از او به‌جا مانده بود، کلون سوپرمن را می‌سازد و او را به‌عنوان سوپرمن اصلی جا می‌زند تا بدین وسیله به اهداف پلیدی که در سر دارد برسد.

جالب است بدانید که این انیمیشن با فروش ۱۲.۵ میلیون دلار، رکورد بیشترین فروش را در میان انیمیشن‌های بلند دی سی در اختیار دارد. داستان جذاب، شخصیت خبیث عالی، اکشن تماشایی، و صداپیشگی و موسیقی خوب، ویژگی‌هایی است که باعث شده این انیمیشن از محبوبیت خاصی در میان هواداران برخوردار باشد.


۱۲ – لیگ عدالت: بحران در دو دنیا (Justice League: Crisis on Two Earths)

لیگ عدالت: بحران در دو دنیا | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۰
کارگردانان:
سم لیو، لارن مونتگومری
صداپیشگان: ویلیام بالدوین، مارک هارمون، کریس نوث، جینا تورس، جیمز وودز، …

باز هم شاهد دنیاهای موازی هستیم، و این بار اقتباسی از داستان‌های مربوط به زمین سه (Earth-Three) و لیگ عدالت آمریکا: زمین ۲ (JLA: Earth 2)؛ در یک دنیای موازی، لکس لوثر رهبر لیگ عدالت است، اما تمام اعضای لیگ به‌دست یک گروه شرور به نام سندیکای جنایت (Crime Syndicate) نابود شده‌اند و تنها او باقی مانده است.

اعضای سندیکای جنایت: اولترامن، آولمن، سوپروُمن، پاور رینگ و جانی کوئیک هستند که هر کدام به‌نوعی نسخه‌ی خبیثی از اعضای لیگ عدالت در یک دنیای موازی‌اند و آنقدر قدرت دارند که هیچ‌کسی توانایی مقابله با آن‌ها را ندارد. بنابراین لکس لوثر به دنیایی دیگر فرار می‌کند و به سراغ لیگ عدالت دنیای اصلی (Earth-Prime) می‌رود تا از آن‌ها برای نجات دادن دنیای خود کمک بگیرد. در ادامه‌ی داستان، آولمن رد لوثر را می‌زند ولی چون از ماهیت جهان‌های موازی و تاثیری که زمین اصلی بر روی جهان‌های موازی (از جمله جهان خودش) گذاشته آگاه است، به یک پوچ‌گرا تبدیل شده و جهان خود را صرفاً بازیچه‌ی مالتی‌ورس می‌داند و اکنون به‌دنبال راهی برای نابودی کل دنیاهاست.

بخش اعظم این انیمیشن روی صحنه‌های اکشن تمرکز دارد، اما پیچش‌های بسیار جالبی در اوایل و اواخر آن صورت می‌گیرد. همچنین، خصوصیات کاراکترها در دنیای موازی و دیدنِ نسخه‌ی قهرمانِ لکس لوثر و جوکر و نسخه‌ی شرور سوپرمن و بتمن بسیار جالب و هیجان‌انگیز است.


۱۱ – کنستانتین: شهر شیاطین (Constantine: City of Demons)

کنستانتین: شهر شیاطین - Constantine: City of Demons | انیمیشن برتر دی سیسال انتشار: ۲۰۱۸
کارگردان:
داگ مورفی
صداپیشگان: مت رایان، امیلی اوبراین، ریچل کیمسی، دیمین اوهر، لورا بیلی، کوین مایکل ریچاردسون، …

انیمیشن «کنستانتین: شهر شیاطین» را می‌توان بهترین اثر اقتباس شده از داستان‌های جان کنستانتین، این جادوگر جذاب و بریتانیاییِ دنیای دی سی، برشمرد. عنوان این انیمیشن در واقع کنایه‌ای به شهر لس آنجلس می‌باشد که به شهر فرشتگان (City of Angels) معروف است و بخش اعظم داستان نیز در این شهر جریان دارد. این انیمیشن ۹۰ دقیقه‌ای با سکانسی کابوس‌وار از تاریک‌ترین روزهای زندگی جان کنستانتین آغاز می‌شود و شما را مجاب می‌کند تا بدون تردید به تماشای آن بنشینید. در این اثر شاهد داستان‌پردازی و شخصیت‌پردازی درست و مناسبی هستیم.

همانطور که اکثر هواداران دنیای کمیک می‌دانند، جان کنستانتین در امور ماوراءالطبیعه و جادوی سیاه، دستی بر آتش دارد و سال‌هاست که با تاریکی و موجودات اهریمنی سر و کار داشته و در این زمینه از تجربه‌ی زیادی برخوردار است؛ بنابراین نام او در میان شیاطین و اهریمنان آشناست. به این ترتیب، اهریمنی به‌نام برول، از خانواده‌ی دوست صمیمی جان یعنی چَس چندلر به‌عنوان طعمه استفاده می‌کند تا او را به‌سمت خود بکشاند و از توانایی‌های خاص او برای پیشبرد اهداف پلید خود استفاده کند. ضمناً در این انیمیشن شاهد روایت پیشینه‌ی جان کنستانتین و حادثه‌ی «نیوکاسل» در لابه‌لای داستان هستیم، و از قضا این اهریمن، با گذشته‌ی تلخ و سیاهِ کنستانتین ارتباط تنگاتنگی دارد و جان قصد دارد با غلبه بر آن، از سنگینی بار خطاهای گذشته‌ی خود بکاهد. می‌توان گفت که این اثر هرآن‌چه که از انیمیشن اختصاصی کنستانتین انتظار می‌رود را داراست و هواداران دی سی و طرفداران این شخصیت را مأیوس نمی‌کند.


۱۰ – واندرومن (Wonder Woman)

واندرومن یا زن شگفت انگیز | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۰۹
کارگردان:
لارن مونتگومری
صداپیشگان: کری راسل، ناتن فیلیون، آلفرد مولینا، ویرجینیا مدسن، …

همانطور که می‌دانید، کاراکتر واندرومن از شخصیت‌های محوری دنیای دی سی است و انیمیشن اختصاصی آن نیز یکی از اولین انیمیشن‌های بلند دی سی بوده و در انیمیشن‌های مختلف لیگ عدالت هم حضور ثابت داشته است. این انیمیشن از لحاظ داستان به فیلم سینمایی «واندرومن (۲۰۱۷)» تا حدودی شباهت دارد.

در ابتدا شاهد پیشینه‌ی آمازون‌ها هستیم. هنگامی که هیپولیتا، فرمانده‌ی زنان آمازون در پایان یک جنگ خونین قصد کشتن آریس (پسر زئوس و خدای جنگ) را داشت، زئوس مخالفت می‌کند و از او می‌خواهد تا دست نگه دارد و سپس دست‌بند‌های مخصوصی را به دستان آریس می‌بندد تا او دیگر نتواند نیروهای جنگ را آزاد کند، دست‌بندهایی که تنها به‌دست دیگر خدایان المپیوس می‌توانستند باز شوند.

سپس آمازون‌ها، آریس را برای سالیان سال در جزیره‌ی تمیسکیرا که هرا (همسر زئوس) به‌عنوان خانه‌ی جدیدشان به آن‌ها هدیه کرده بود، زندانی کردند؛ اما بعدها یکی از آمازون‌ها دلباخته‌ی آریس می‌شود و او را آزاد می‌کند. سپس آریس، پیش عموی خود یعنی هادس (خدای جهان مردگان) می‌رود تا او دست‌بندهایش را باز کند و در عوض، آریس علیه بشریت جنگی به‌راه بیاندازد تا در نتیجه میلیون‌ها نفر کشته شوند و به جهان مردگان بپیوندند. از طرف دیگر، دایانا (دختر ملکه هیپولیتا) از طریق خلبانی به نام استیو ترِوِر که به‌طور اتفاقی به جزیره‌ی تمیسکیرا سقوط کرده است، از وقوع جنگی مطلع می‌شود و برای شکست دادن آریس، مجبور است تمیسکیرا را ترک کند.

انیمیشن «واندرومن (۲۰۰۹)» با تم اساطیری-ابرقهرمانی و داستان حماسی و شخصیت‌پردازی جذابی که داشت، برای هواداران این شخصیت بسیار لذت‌بخش است و در قالب انیمیشن، بهترین اقتباس ممکن از خاستگاه زن شگفت‌انگیز می‌باشد.


۹ – سوپرمن/بتمن: دشمنان ملت (Superman\Batman: Public Enemies)

سوپرمن/بتمن: دشمنان ملت | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۰۹
کارگردان:
سم لیو
صداپیشگان: کوین کانروی، تیم دلی، کلنسی براون، …

«سوپرمن/بتمن: دشمنان ملت» برگرفته از نخستین داستان مجموعه کمیک مشترک سوپرمن و بتمن است و از لحاظ بصری نیز به طراحی این کمیک شباهت دارد. داستان در مورد خصومت رئیس‌جمهور لکس لوثر با دو قهرمان بزرگ، یعنی سوپرمن و بتمن می‌باشد؛ لکس لوثر که حالا به‌عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده انتخاب شده، قصد دارد که از قدرت و نفوذ خود برای از میان برداشتن بتمن و سوپرمن استفاده کند. به همین دلیل عده‌ی زیادی از ابرشرورها و حتی ابرقهرمان‌ها را وادار می‌کند تا این دو نفر را از بین ببرند. به این ترتیب، سوپرمن و بتمن با یک تهدید شخصی مواجه می‌شوند و ما شاهد هجوم بی‌وقفه‌ی افرادی نظیر متالو، سالومون گراندی، بین، کاپیتان اتم، شزم، هاکمن و… به‌سوی این دو قهرمان هستیم؛ بنابراین آن‌ها باید راهی برای برملا کردن نقشه‌های پلید لکس لوثر پیدا کنند.

این انیمیشن را می‌توان یکی از سرگرم‌کننده‌ترین انیمیشن‌های دی سی دانست. شخصیت خبیث عالی، مبارزات و صحنه‌های اکشن فوق‌العاده، و از همه مهم‌تر وجود هیجان و سرگرمی در سراسر داستان، از نقاط قوت این اثر هستند و این ویژگی‌ها سبب شده‌اند که با فروش نزدیک به ۱۱ میلیون دلار، سومین انیمیشن پرفروش دی سی و یکی از جذاب‌ترین‌ها باشد.


۸ – سوپرمن/بتمن: آخرالزمان (Superman\Batman: Apocalypse)

سوپرمن/بتمن: آخرالزمان | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۰
کارگردان:
لارن مونتگومری
صداپیشگان: کوین کانروی، تیم دلی، سوزان آیزنبرگ، سامر گلو، آندره براور، …

داستان سوپرگرل از کریپتون (The Supergirl from Krypton) از مجموعه کمیک مشترک سوپرمن و بتمن، در سال ۲۰۱۰ به صورت انیمیشن درآمد. داستان خلاقانه‌ای که گاتهام، متروپلیس، تمیسکیرا، و آپاکالیپس را درگیر می‌کند و کشمکش‌های جذابی را به نمایش می‌گذارد. همچنین طراحی دوست داشتنی این انیمیشن براساس طراحی اوریجینال آن (با طراحی مایکل ترنر) انجام شده است. این انیمیشن غیر از حضور سوپرمن و بتمن، بر روی سوپرگرل نیز تمرکز دارد و به‌نوعی می‌توان حضور سوپرگرل را محور اصلی آن دانست. پس از اینکه یک موشک کریپتونی در آب‌های شهر گاتهام سقوط می‌کند، بتمن و سوپرمن از راه می‌رسند و سرنشینِ آن که به داخل شهر فرار کرده بود را پیدا می‌کنند. سپس او را به غار خفاشیِ بتمن می‌برند و در آنجا متوجه می‌شوند که او کسی نیست جز دختر عموی سوپرمن یعنی «کارا زور-ال». سوپرمن برای مدتی از کارا مراقبت می‌کند تا اینکه واندرومن او را به جزیره‌ی تمیسکیرا می‌برد تا توسط زنان آمازون پرورش داده شود و بتواند از قدرت‌هایی که در زمین بدست آورده است، به شیوه درستی بهره ببرد. در این میان، دارکساید (Darkseid) که از وجود سوپرگرل مطلع شده است، قصد دارد که او را به آپوکالیپس ببرد و به یکی از یاران خود تبدیل کند. بنابراین سوپرگرل از جزیره تمیسکیرا ربوده شده و به آپوکالیپس برده می‌شود و همانطور که انتظار می‌رود، سوپرمن، بتمن و واندرومن برای نجات او دست‌به‌کار می‌شوند.

انیمیشن «سوپرمن/بتمن: آخرالزمان» یک ماجراجویی بزرگ می‌باشد و هر چیزی که برای لذت و سرگرمی لازم است را دارد؛ شوخی‌های مناسب در کنار داستانی جذاب، و طراحی بصری چشم‌نواز که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و اکشنی به نمایش می‌گذارد که تابه‌حال در انیمیشن‌های ابرقهرمانی آن دوران، نظیرش را ندیده بودیم و حتی در حال حاضر هم در میان انیمیشن‌ها پیشرو می‌باشد.


۷ – لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپس (Justice League Dark: Apokolips War)

انیمیشن لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپس | انیمیشن برتر دی سیسال انتشار: ۲۰۲۰
کارگردان:
مت پیترز، کریستینا سوتا
صداپیشگان: مت رایان، جری اوکانل، تایسا فارمیگا، استوارت الن، ربکا رومین، جیسون اومارا، تونی تاد، رین ویلسون، روزاریو داوسن، …

در نگاه اول شاید عنوان این انیمیشن تعجب‌آور باشد؛ زیرا لیگ عدالت تاریک که از شخصیت‌های دنیای جادویی دی سی تشکیل شده است، با سیاره‌ی آپوکالیپس و حاکم آن یعنی دارکساید (که دشمن شماره یک لیگ عدالتِ اصلی است) هیچ سنخیتی ندارد. البته در اولین سکانس‌ها، این ابهام برطرف می‌شود؛ زیرا شاهد هستیم که زاتانا و جان کنستانتین با لیگ عدالت در ارتباط هستند و همکاری دارند. به عبارت دیگر، در میانشان رابطه‌ای دوستانه برقرار است. سوپرمن و لیگ عدالت پس از اینکه چندبار به‌طور مستقیم و غیرمستقیم با حملات دارکساید و خطر تهدیدآمیز او برای سیاره زمین مواجه شده‌اند، تصمیم می‌گیرند که کار این دشمن بی‌رحم را در خانه‌ی خودش تمام کنند. بدین ترتیب، آن‌ها با تمام قوا عازم سیاره‌ی آپوکالیپس می‌شوند تا شاهد جنگ تمام عیاری باشیم که تنها پای یک شخص یا یک گروه خاص را وسط نمی‌کشد بلکه تمام جهان دی سی را دربر می‌گیرد.

سازندگانِ این انیمیشن، داستانی پر از تلخی‌ها، سیاهی‌ها و البته شگفتی‌ها خلق می‌کنند؛ چراکه در طول این حماسه شاهد مرگ‌ها، نابودی‌ها، و تغییر و تحولات فراوانی هستیم. این انیمیشن آخرین اثر از یونیورس مشترک انیمیشن‌های بلند دی سی است که با تناقض فلشپوینت آغاز شد و با جنگ آپوکالیپس به اوج خود رسید و کار این یونیورس را به پایان رساند؛ اما می‌توان گفت که پایان آن به گونه‌ای است که دست سازندگان را برای ریبوت و شروعی دوباره باز گذاشته است.

«لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپس» اگرچه بی‌عیب‌ونقص نیست، اما جزء جسورانه‌ترین و تماشایی‌ترین انیمیشن‌های دی سی است و از تمام ظرفیت‌هایی که در آثار قبلی وجود دارد به بهترین نحو، نهایت استفاده را می‌کند.


۶ – مرگ سوپرمن (The Death of Superman)

مرگ سوپرمن | انیمیشن برتر دی سیسال انتشار: ۲۰۱۸
کارگردان:
سم لیو، جیک کاستورنا، جیمز تاکر
صداپیشگان: جری اوکانل، ربکا رومین، رین ویلسون، روزاریو داوسن، …

از منظر سینما و انیمیشن، این اثر سومین اقتباس از کمیک معروف «مرگ سوپرمن» به‌شمار می‌رود؛ اما بدون شک بهترینِ آن‌هاست و با اختلاف از انیمیشن «سوپرمن: روز رستاخیز» پیشی گرفته است. یک اثر کم‌نقص که اتفاقاً یکی از نویسندگان خوب صنعت کمیک بوک یعنی آقای پیتر جی. توماسی نویسندگی فیلمنامه‌ی آن را برعهده داشت.

در این انیمیشن یکی از بهترین نسخه‌ها از شخصیت کلارک کنت/سوپرمن را شاهد هستیم و برخلاف آثار قبلیِ جهان مشترک انیمیشن‌های دی سی، این سوپرمن همان چیزی است که باید باشد، و سازندگان این انیمیشن می‌دانسته‌اند که باید چه کار کنند تا شخصیت‌پردازی این کاراکتر محبوب کاملاً به دل بیننده بنشیند و درنهایت، مرگ او تاثیرگذار باشد. همچنین رابطه عاشقانه‌ی کلارک کنت با لوییز لین، که به استثنای دوره New 52 همواره بخشی جدایی‌ناپذیر در داستان‌های سوپرمن بوده، از نو به تصویر کشیده شد؛ درحالی‌که در آثار قبلی این جهان از آن خبری نبود. گذشته از این‌ها، پیشینه‌ی دومزدی به‌عنوان سلاح بسیار مخرب و کشنده‌ای که توسط دارکساید به‌وجود آمده و فرستاده شده تا تمدن‌ها را نابود کند، یکی از نکات کلیدی انیمیشن بود و حضور این هیولای مخوف، در هر صحنه‌ای قلب‌ها را به تپش می‌انداخت.

«مرگ سوپرمن» سکانس‌های اکشن بسیار جذاب و انیماتوریِ بی‌نظیری دارد و از این حیث قطعاً یکی از بهترین‌های دی سی است و حتی در میان این آثار می‌توان آن را صاحب سبک دانست. کافی‌ست که نگاهی به سکانس مبارزه‌ی واندرومن با دومزدی یا سکانس نبرد پایانی آن بیاندازید تا به این موضوع پی‌ببرید. انیمیشن مرگ سوپرمن بعد از چند اثر متوسط و بعضاً خوبی که از زمان انیمیشن «تناقض فلشپوینت» منتشر شده بودند، روح تازه‌ای به دنیای انیمیشنی دی سی دمید و خود را به‌خوبی در دل هواداران جا کرد.


۵ – لیگ عدالت: نابودی (Justice League: Doom)

لیگ عدالت: نابودی | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۲
کارگردان:
لارن مونتگومری
صداپیشگان: کوین کانروی، تیم دلی، سوزان آیزنبرگ، ناتن فیلیون، مایکل روزنبام، فیل موریس، …

اگر داستانی می‌خواهید که در آن، لیگ عدالت شدیداً به چالش کشیده شود، انیمیشن «لیگ عدالت: نابودی» بهترین مورد است. انیمیشنی که از داستان معروف برج بابِل (Tower of Babel) از سری کمیک‌های JLA الهام گرفته شد و همانطور که از نامش پیداست، اعضای لیگ عدالت با حوادث بسیار بدی مواجه می‌شوند. فردی نامیرا و شرور به نام وندال سَوِج که هزاران سال سن دارد، لیگ عدالت را مانعی برای تحقق اهدافش می‌بیند و قصد دارد که آن‌ها را به کلی از سر راه بردارد. به همین جهت، سرسخت‌ترین دشمن هر یک از اعضای لیگ عدالت را استخدام می‌کند و گروهی تحت عنوان لژیون نابودی (Legion of Doom) تشکیل می‌دهد. گروهی متشکل از متالو، بین، چیتا، استار سفایر، میرور مستر و مالفیک که هرکدام به‌نوعی از نقاط ضعف حریف خود آگاه هستند. بدین ترتیب هر یک از اعضای لیگ به شکلی زمین‌گیر می‌شوند و تا مرز نابودی پیش می‌روند؛ تا اینکه سایبورگ برای نجات لیگ وارد عمل می‌شود.

در این انیمیشن شاهد لحظات بسیار جذاب و تکان‌دهنده‌ای هستیم؛ از زنده به گور شدن بروس وین به دست بین، تا سقوط سوپرمن از روی ساختمان دیلی پلنت و مسموم شدن واندرومن توسط چیتا. این لحظات فراموش‌نشدنی مهم‌ترین شاخصه‌ی این انیمیشن است که هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند.


۴ – بتمن: سال اول (Batman: Year One)

بتمن: سال اول | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۱
کارگردان:
سم لیو، لارن مونتگومری
صداپیشگان: برایان کرنستون، بن مک‌کنزی، الیزا دوشکو، …

یکی از داستان‌های بسیار مهم بتمن که یکی از منابع اقتباسِ فیلم سینمایی بتمن آغاز می‌کند (Batman Begins) نیز بود، کمیک «بتمن: سال اول» می‌باشد که یک انیمیشن بلند با همین نام از روی آن ساخته شد و اثری کاملاً وفادار بود. این انیمیشن، روایتگر نحوه‌ی آغاز بتمن است و البته بیشتر از زاویه‌ی «جیمز گوردون» به این موضوع می‌پردازد.

جیمز گوردون به شهر گاتهام می‌آید و در اداره‌ی پلیس مشغول به کار می‌شود. در این هنگام، بروس وین هم از سفر طولانی‌اش در دور آسیا بازمی‌گردد و کار خود را به‌عنوان نگهبان خودگمارده‌ی قانون شروع می‌کند. این‌جاست که کشمکش‌ها آغاز می‌شود؛ بتمن، مافیای گاتهام را هدف قرار می‌دهد و برای آنان دردسرساز می‌شود. گوردون هم با مشکلات خاصی که بتمن بوجود آورده و همچنین با فساد نیروی پلیس دست‌وپنجه نرم می‌کند و در این راه با خطری جدی مواجه می‌شود. نقطه‌ی اوج این انیمیشن صحنه‌ای است که بروس وین بچه‌ی نوزاد گوردون را نجات می‌دهد، و نشان می‌دهد که بدون لباس و شنل هم هنوز یک قهرمان است.

نکته‌ی جالب این اثر، صداپیشگی برایان کرنستون (بازیگر مشهور سریال Breaking Bad) در نقش جیمز گوردون و بن مک‌کنزی (بازیگر نقش جیمز گوردون در سریال Gotham) در نقش بروس وین/بتمن می‌باشد. این انیمیشن با طراحی زیبا، صداپیشگی عالی و داستان فوق‌العاده‌ی خود، یکی از خاص‌ترین و بهترین آثار دی سی می باشد که دیدن آن برای تمام هواداران کمیک بسیار واجب است!


۳ – بتمن: بازگشت شوالیه‌ تاریکی (Batman: The Dark Knight Returns)

بتمن: بازگشت شوالیه‌ تاریکی | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۲/۲۰۱۳
کارگردان:
جی الیویا
صداپیشگان: پیتر ولر، آریل وینتر، دیوید سلبی، مایکل امرسون، مارک ولی، …

این انیمیشن بلند در قالب دو قسمت در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ منتشر شد که اقتباسی مستقیم از کمیک «بازگشت شوالیه تاریکی» اثر فرانک میلر بود. در قسمت اول می‌بینیم که بروس وین سال‌هاست حرفه‌ی خود را کنار گذاشته و بازنشسته شده است. اما ظهور گروه‌های آشوب‌گر در گاتهام که باعث ایجاد رعب و وحشت همگانی شده‌اند، سبب می‌شود که بروس وین بعد از سال‌ها دوباره لباس خفاشی خود را بر تن کند و جسورتر از همیشه علیه شرارت قیام کند؛ اما دولت در این میان، بتمن را مقصر می‌داند.

در قسمت دوم، جوکر که در این سال‌ها کاملاً منزوی بوده و در آسایشگاه روانی به سر می‌برده است، با بازگشت بتمن دوباره انگیزه پیدا می‌کند و کارهای دیوانه‌وار خود را از سر می‌گیرد. همچنین، سوپرمن که با دولت همکاری می‌کند، از طرف رئیس‌جمهور فرستاده می‌شود تا بتمن را وادار به عقب‌نشینی کند. بدین ترتیب دو دوست و متحد قدیمی، بزرگ‌ترین ابرقهرمانان دنیای دی سی، برای اولین بار روبه‌روی یکدیگر قرار می‌گیرند.

«بازگشت شوالیه‌ تاریکی» فراتر از یک انیمیشن معمولی است و حال و هوایی سنگین و جدی دارد و حتی می‌توان فضای آن را با سه‌گانه‌ی شوالیه‌ تاریکی کریستوفر نولان مقایسه کرد. هواداران دی سی می‌دانند که دیدن این داستان فوق‌العاده به‌صورت لایو اکشن و مخصوصاً با طراحی‌های بهتر و کارگردانی عالی، یک تجربه‌ی لذت‌بخش و بسیار ماندگار خواهد بود.


۲ – بتمن: زیر نقاب سرخ (Batman: Under the Red Hood)

بتمن: زیر نقاب سرخ | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۰
کارگردان:
برندن ویِتی
صداپیشگان: بروس گرینوود، جنسن اکلز، جان دیماجیو، نیل پاتریک هریس، …

زیر نقاب سرخ، انیمیشنی بر اساس داستان Under the Hood از سری کمیک‌های بتمن، روایتگر داستان ضدقهرمانی به نام رد هود (نقاب سرخ) است که به درون شهر گاتهام قدم گذاشته و هدف او پاکسازی شهر از وجود جنایتکاران و انجام یک تسویه حساب قدیمی است. به این جهت، به سراغ افرادی مثل بلک ماسک (نقاب سیاه) و حتی جوکر می‌رود. او در واقع هدف بتمن را به شیوه‌ی خشونت‌آمیز و قاطعانه دنبال می‌کند و می‌خواهد بهتر از او باشد. بتمن به‌همراه نایت‌وینگ، رد هود را تعقیب می‌کنند، اما در مقابل او با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند و پی می‌برند که او مهارت بالایی دارد، بسیار سرسخت است و یک مبارز معمولی نمی‌تواند باشد. سرانجام متوجه می‌شوند که او همان جیسون تاد، دستیار سابق بتمن است که سال‌ها پیش توسط جوکر به قتل رسیده بود.

پس از معلوم شدن هویت رد هود، شاهد سکانس‌های پایانی بسیار جالب و تاثیرگذاری هستیم. دلخوری جیسون از بتمن و کینه‌ی او از جوکر، دیالوگ‌ها و لحظات جذابی را رقم می‌زنند و البته به یک پایان عالی و غیرقابل پیش‌بینی ختم می‌شود. انیمیشن «بتمن: زیر نقاب سرخ» با فروش ۱۱.۵ میلیون دلار، دومین انیمیشن پرفروش دی سی است؛ علاوه‌بر این، چه از لحاظ روایت داستان و شخصیت‌پردازی، چه از لحاظ بصری و صحنه‌های اکشن در سطح بالایی قرار دارد و اثری تمام عیار محسوب می‌شود که می‌داند در چه جایی باید وفادار بماند و در چه جایی خلاقیت خود را به رخ بکشد.


۱ – لیگ عدالت: تناقض فلشپوینت (Justice League: The Flashpoint Paradox)

لیگ عدالت: تناقض فلشپوینت | انیمیشن برتر دی سی

سال انتشار: ۲۰۱۳
کارگردان:
جی الیویا
صداپیشگان: جاستین چمبرز، سی توماس هاول، مایکل بی جوردن، کوین مک‌کید، …

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین داستان‌های تاریخ دی سی یعنی «فلشپوینت» که توسط نابغه‌ای به نام جف جانز نوشته شد، در سال ۲۰۱۳ مورد اقتباس قرار گرفت و این داستان فوق‌العاده را به شیوه‌ای نو در قالب یک انیمیشن بلند به تصویر کشید. بری آلن (فلش) پس از انجام یک مبارزه با فلش معکوس (Reverse Flash) و گروه یاغی‌ها (The Rogues)، ناگهان از خواب بیدار می‌شود و می‌بیند که همه چیز تغییر کرده است. مادرش زنده است، بتمن آدم می‌کُشد، واندرومن و آکوامن جنگ جهانی به راه انداخته‌اند و اثری از سوپرمن نیست. دیدن شکل متفاوتی از افراد، مثل بتمنی که از سلاح گرم استفاده می‌کند و هیچ خط قرمزی ندارد، یا سوپرمنی که رنگ خورشید را به خود ندیده، برای فلش بسیار عجیب و تکان‌دهنده است. او در این دریای متلاطم، سرگردان شده و بتمن را متقاعد می‌کند که زمان تناقض پیدا کرده است و باید قبل از دیر شدن دست به عمل زد. او به همراه بتمن و سایبورگ به‌دنبال راهی برای درست کردن این وضعیت (یعنی فلشپوینت) می‌گردد اما نمی‌داند که تمام این اتفاقات به‌خاطر کاری که خودش مرتکب آن شده بود به‌وقوع پیوسته‌اند.

انیمیشن «لیگ عدالت: تناقض فلشپوینت» با پیچیدگی‌های جالب، کاراکترهای جذاب و طراحی و اکشن عالی، یک اثر بی‌نظیر و هدیه‌ای ماندگار می‌باشد که به هواداران دی سی تقدیم شده است؛ اثری که در عین وفاداری کاملاً نو و جدید است و یک رویداد کامل را در کنار داستان‌های فرعی‌اش به تصاویر متحرک تبدیل می‌کند. اثری که در عین دانستنِ حد و حدودش، مرزها را جابجا می‌کند و می‌داند که باید چه تاثیری روی مخاطب خود بگذارد. اثری که تا ابد در ذهن‌ها باقی خواهد ماند.

90 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
علی مجیدیان

از بهنام احمدی برای کار کردن این مقاله بسیار ممنونم.

با قسمت اول مقاله تقریبا ۹۰ درصد موافقم.تنها بخشی که بنظر خودم میتونست تو مقاله نباشه انیمیشن بتمن علیه رابین هست.(بازم میگم نظر شخصیمه و به نظر نویسنده کاملا احترام میزارم)اصلا نتونستم با این انیمیشن مچ بشم…

حدس میزنم تو قسمت دوم مقاله هم قراره به بازگشت شوالیه تاریکی و بتمن زیر سایه نقاب سرخ اشاره بشه.درسته؟ 😉

مرتضی

دی سی هر چقدر تو فیلم بد عمل کرده باشه تو کمیک و انیمیشن خوب عمل کرد

تقریبا ۹۰ درصد انیمیشنای سینماییش رو دیدم و واقعا همه شون خوب بودن

با رتبه بندی لیست هم تا اینجای مقاله موافقم البته به جز فانوس سبز که میتونست بهتر باشه

مرسی آقا بهنام بابت مقاله عالی بود

Arya3fff

بنظر من موفقیت انیمیشن های dc بخاطر اینه که کاملا به منبع کمیک اقتباسی شون و ذات شخصیت ها وفادار اند … کمیک ها و شخصیت هایی که آنچنان عالی و غنی که هر کمپانی فیلم سازی آرزوشه بتونه حق رایت حداقل یکیشون رو داشته باشه … واقعا آدم به حال DCEU تاسف میخوره … بگذریم … خیلی از آقای احمدی ممنونم که نگارش این مقاله رو انجام دادن ، چون میدونم خیلی ها هستن که از وجود این انیمیشن ها و  DCAU یا همون DC ANIMATED UNIVERSE که از سال ۲۰۰۷ با انیمیشن superman : doomsday شروع شد ،… مطالعه بیشتر »

rock

مرسی از آقای احمدی عزیز بابت کار کردن این مقاله.

کاشکی فیلم های دیسی هم مثل همین انیمیشن هاش با برنامه و وفاداری به ذات شخصیت ها ساخته میشد….

حالا که همه دارن لیست قسمت دوم رو حدس میزنن من نظرم رو میگم:(ترتیبشون مهم نیست)

بتمن زیر نقاب قرمز

بتمن نینجا

بتمن بازگشت شوالیه تاریکی

جاستیس لیگ وار

فلش پوینت

امیدوارم این چند تا رو درست حدس زده باشم…

logan

واقعا بتمن علیه رابین یکی از انیمیشن های ماندگار هستش!

من که عاشق انیمیشن های پسر بتمن بودم! ولی شما رو نمیدونم.

آرمان صفا

ممنون از آقای احمدی

البته   hell to pay  انیمیشن عالی که نه ولی خوب بود و منتقدا هم ازش تعریف کردن.

کلا دوتا انیمیشن امسال دی سی خوب و قابل قبول بودن. امیدوارم death of superman  بهتر بشه.

شایان محمودی

بعد مدت ها وقت کردم که یه نظر درست و حسابی در مورد مساله ای بدم که دیدم تو یه جایی مطرح شده بود در مورد بحث مارول بهتره یا دی سی و این موضوع مطرح شده بود که شخصیت های مارول در کنار هم تطابق بهتری دارن چون خالقانشون اغلب استن لی و جک کربی و اینکه دی سی مطرحه به خاطر کمیک های مینی سری اش و گفته شده بود دی سی کلا دو تا شخصیت داره که درجه ی یکن و اونم سوپرمن و بتمنن راستش من با کلیت و منظور هیچکدوم از این حرفا موافق نیستم!… مطالعه بیشتر »

Captain Steve Lover

#۸ ببینید شایان جان راستش بنظر من دوتا عبارت مختلف هستند …”شخصیت درجه یک باشه” یا “شخصیت پتانسیل سینما داشته باشه” ببینید برای پتانسیل سینما داشتن الزاما نمیخواد شخصیت خیلی مشهور و محبوب باشه …خودتون هم گفتید و مثال خوبی هم زدید؛مثلا مرد اهنی… الان مرد اهنی به شخصیت درجه B یا درجه ۲ بود و آنچنان شهرتی نداشت تا قبل از mcu…اما انصافا الان(اصلا جدا از ژانر ابرقهرمانی) کدوم شخصیت سینمایی ای هست که بتونه در حدش پولساز باشه؟! اصلا نه الان ؛ تو تاریخ سینما کدوم شخصیت اندازه ی این کرکتر پولساز بوده؟! پولساز ترین شخصیت Cinematic سال… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

تا حدودی اوایل حرفش همین بود ولی بخش دوم حرفاش کاملاً متضاد با چیزی هست که در اینجا بحث کردیم و ذات شخصیت های دی سی رو به طور کامل زیر سوال برده؛ در صورتی که این آقا توجهی نداره که این شخصیت ها چندین بار عوض شدن که از اون حالت کهنه گی و کلاسیک خودشون دربیان و مدرن بشن. برای کسی که ادعای کمیک فن بودن و نویسندگی داره این حرفا بعیده. خدایی باید قبول کرد که نوشتن داستان برای شخصیت های دی سی سخته و یه اپسیلون اینور اونور بشه شخصیت خراب میشه ولی شخصیت های مارول… مطالعه بیشتر »

Arya3fff

حالا که آقا شایان حرفاشونو زدن منم نظر ” شخصیم ” رو بگم : آقا ارشیا همونطور که خودت هم میدونی تو ایران و مخصوصا تو یه سایتی … همه بحثا روی DCEU و دنیای سینمایی dc هست وگرنه هیچ کس نیست که به دنیای کمیک dc نقد قابل تاملی داشته باشه و درموردش بحث کنه و بکوبونه اش …. چون نمیتونه هم بکوبونه ! … مخصوصا تو این چند سال اخیر … اگه دنیای سینمایی مارول مغز متفکر عالی ای مثل کوین فایگی داره دنیای کمیک dc هم مغز متفکر عالی ای مثل جف جانز داره که به همراه اسکات اسنایدر این چند سال با… مطالعه بیشتر »

Arya3fff

ببخشید بند ششم خط پنجم اشتباهی نوشتم ” نه اینکه دوست ندارم مارول شناخته نشه ” منظورم این بود که نه اینکه دوست ندارم شناخته بشه .       

فکر بد نکنید یه وقت 🙂

Arya3fff

یه اشتباه دیگه هم داشتم اشتباهی تو بند ۷ ام نوشتم آقا ارشیا من ظورم آقا شایان بود . تند تند نوشتم قاطی کردم ببخشید

شایان محمودی

ببین آقا آریا من یه شفاف سازی هم بکنم که منظور من از بیان این حرفا اصلا زیر سوال بردن اون سایت یا هر سایت دیگه ای نیس راستش من بعد یه سری اتفاق که هیچکس جز من و بچه های اسکواد و خود اون افراد ازشون خبر نداره(و خبر هم نخواد داشت) دیگه اون سایت برام مهم نیس بلکه من دیدم یه دوست دی سی فنم که چند وقت خیلی با تعصب دفاع میکرد از دی سی سست شده تو عقایدش قبول کرده که مارول بهتر از دی سی ه! گفتم چی شده گفت فلان حرفا رو تو فلان… مطالعه بیشتر »

Captain Steve Lover

یه چیزی که خدایی باید بگم…حالا که بحث اون سایت اومد وسط… من هیچوقت نتونستم تصویر خوبی از خودم با توجه به کامنت هام یا نظراتم تو ذهن کمیک فن ها بزارم؛چه تو سایت ها یا چنل ها یا گروپ ها یا…؛شاید بخاطر اینه که تا حدودی به قول شما مارول رو بیش از حد قبول دارم   ولی انصافا؛ دم شما و این سایت فوقالعادتون گرم که واقعا دارین به جامعه ی کمیک خدمت میکنید…و از صفر شروع کردید و تو یکسال حداقل پیشرفت دو سال و نیمه ی اون سایت رو کردید خود من درک نمیکردم اون سایت… مطالعه بیشتر »

رضا محمودى

اتفاقا نظرات شما یکی از بهترین نظراته…

خیلی هم ماندگاره فقط چون کسی در جواب چیزی نمیگه شما این فکرو می کنی…

بعدشم اون سایت از چندین نفر تشکیل شده شما جمع نبندش همه اینجوری نیستن…

واقعا حیف شد که شما هم امیدت ناامید شد. امیدوارم یه روزی نظراتتو دوباره ببینم.

 

شایان محمودی

شرط بسته بودم با یه عده ی روز شما هم چهره ی واقعی اون سایتو ادمیناشو میبینی شرطو بردم :))) خود من یکی از کساییم ک بیشترین جر و بحث رو باهات کردم و کامنتایی دادی گاها رفتن رو مخم بدجور!!ولی اختلاف نظر ی بحثه احترام به بقیه ی چیز دیگست ک من اینجا تو اسکواد ازت بی احترامی ندیدم شاید نظراتت  و بی مهابا و گاهی متعصبانه باشه ولی همین کامنتت نشون داد ک خودتم واقفی به این ایرادت و این خودش خیلیه.دمتم گرم به سایت لطف داری. به امید خدا با هم روز به روز جایگاه سایتو بالا… مطالعه بیشتر »

رضا محمودى

من خیلی وقته یه چیزایی می خوام بگم ولی بیم دارم از گفتنش…(خواهش می کنم بخونیدش اینا حرف دله) این سایت بهترین اتفاق برای منِ دی سی فنه امیدوارم روز به روز پیشرفت روز افزون کنید و من مخاطبو راضی کنید فقط این مطالب منو بخونید چون من واقعا گیجم و از دشمنی خیلی بدم میاد و اگر این اتفاق رخ بده جوابش رو سعی می کنم بفهمم. بهار یا تابستون سال ۹۶ بود… یادمه همون سایتی که میگید یه اطلاعیه زده بود و توش نوشته “از این به بعد تمرکز این سایت روی شخصیت مردعنکبوتی خواهد بود و به… مطالعه بیشتر »

طاها حامدی

حقیقتا فکر نمیکنم این حرفها فایده ای داشته باشه همونطور که جناب محمودی هم گفتن چهره واقعی اون سایت و مدیرانش برای همه اشکار میشه. منتها درمورد خودمون باید بگم دعوایی درکار نیست یا حداقل ما با کسی دعوا نداریم. خب همونطور که میدونید ما چندین سال اونجا فعال بودیم اما خب مشخص شد نه تنها قدر ما و کارمون دونسته نمیشه بلکه اعتماد چندانی هم بهمون ندارن و هم اینکه خودتون میدونید چه جو استبدادی و متعصبی اونجا هست. در نهایت همه اینها سبب شد به این فکر بیفتیم که بطور مستقل و برای خودمون کار کنیم و یک… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

در درجه اول، مقاله نوشتن و اضافه کردن اطلاعات به دیگران یه مسئله است و تحریف کردن مقالات یه مسئله جداست. کسی که مقاله می نویسه موظف و مسئوله که اطلاعاتی به مخاطب بده که نظر شخصی تا کمترین حد ممکن توش دخیل بوده باشه و اصل مطلب و واقعیت رو بدون هیچ گونه هجویه یا اغراق بیش از حد منتقل کنه (حالا به غیر از لیست های تاپ تن و لیست های مشابه که تا حدودی هر چقدر هم سعی بشه باز توش نظر شخصی دخیل هست) اما وقتی که نظر شخصی توی مقاله فرد حرف اول رو میزنه،… مطالعه بیشتر »

علی آقا

با اینکه یه سال گذشته ولی نمیدونم چرا شما دوستان هنوز پیگیر اون قضیه هستید. به شخصه برای خود من مهم نیست در مورد من یا این سایت چی فکر میکنن یا چی میگن. چون خیلی وقته برای ما ثابت شده. با این حال برای بار آخر لازم میدونم این مورد رو بگم که کسی از اونجا نرفت، بلکه بیرون شد. و بین کسایی که الان تو این سایت هستن اونموقع دعوایی نشد، فقط من بودم که با دو نفر از دوستان حرفم شد که اونم دلیلشو فقط خودمون میدونیم و برمیگرده به مساله تعهد و اینا. و همون یه… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

در مورد نظر مارک میلار که نویسنده ی بزرگی هم هست باید بگم که تو علم منطق یه مبحثی است به اسم مغالطه ی توسل به مرجع یعنی بگیم چون فلان فرد بزرگ این حرف رو زده پس حتما درسته در صورتی که آدم بزرگ هم اشتباه می کنه و مشکل کار اینجاست که مبنای مقایسه ی ایشون یک دنیای سینمایی پر ایراد (تفاوت ذات شخصیت ها، فیلم نامه ی ضعیف و …) بود . اگر این مشکلات نبود و بعد فیلم متوسط یا ضعیف ساخته می شد،اونموقع می تونستیم بگیم مارک میلار در مورد جهان سینمایی دیسی درست می… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

دقیقاً نمیشه گفت مارول موفق تر بوده، توی عرصه کمیک منظورم هست البته، توی فیلم که حرف اول رو میزنه. من قبلاً هم این بحث رو مطرح کردم که حالا باز مناسب دیدم صحبتش رو باز کنم. مارول و دی سی مثل دو روی یه سکه میمونن. اگه یه روی سکه حذف بشه و شما سکه رو ببری صرافی و بخوای قیمت بزنی مطمئن باش قیمتی بهت نمیده و ازت اون سکه رو نمی خره، چون یه سکه بدون روی دیگه اش بی ارزشه و مارول و دی سی هم دقیقاً همینن. من سینما و تلویزیون رو کاری ندارم چون… مطالعه بیشتر »

مهدی سید رضایی

ممنون از آقا بهنام بابت یک مقالۀ خوبِ دیگه که تقدیممون کردن. انیمیشن های دی سی (مخصوصاً اون انیمیشن های قدیمیِ سریالی دی سی، مثل Batman the animated series و Justice league و…) واقعاً عالی ـن. من از بچه ـگی با انیمیشن های دی سی بزرگ شدم و همیشه برام یه حس و حال دیگه داشتن… کُلاً من عاشق انیمیشن هایی از دی سی ام که استاد بروس تیم مغز متفکر اونا بود (تقریباً مغز متفکر همۀ انیمیشن های دهۀ ۸۰ و ۹۰ دی سی استاد بروس تیم بوده)… علت موفقیتشون هم معلومه : وفاداری به ذاتِ شخصیت ها… دربین… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

اصلاً بهنام چرا راه دور میری، اصلاً لازم نیست اینقدر دلیل بیاری، هر کسی بره یه بار فقط انیمیشن سریالی Justice League 2001 رو ببینه کاملاً به این نتیجه میرسه که دی سی مشکل شخصیت نداره. اون انیمیشن تقریباً پانل به پانل کمیک اقتباس شده و تعداد زیادی از شخصیت های دی سی رو هم درونش داره و همین انیمیشن به عنوان دلیل کفایت میکنه؛ انیمیشنش هم واقعاً بی نظیره و غیر ممکنه یه کمیک فن یا حتی فن سینما اون انیمیشن رو ببینه و لذت کافی رو نبره یا شخصیت ها رو درک نکنه. چرا؟ چون منبع اقتباسش درست… مطالعه بیشتر »

محمد مسیح نیا

سلام این مقاله واقعا برای من یکی که از طرفدارای انیمیشن ام خیلی جذاب و مفید بود همه ی این انیمیشن ها رو بجز Superman Unbound دیده بودم و از همه ی اونا لذت بردم. با خوندن این مقاله این انیمیشن زیبا رو هم دیدم و تنها چیزی که آلان فقط و فقط میتونم راجب بهش بگم «شخصیت پردازی لوییس لین» این کاراکتر توی این انیمیشن واقعا عالی به تصویر کشیده شد، یه خبرنگار جسور و حرفه ای که ترسی از چیزی نداره…. ( البته یکم توی این انیمیشن زیادی شجاع و بیخیال نشون داده شده بود ) ولی مطمئن باشید… مطالعه بیشتر »

محمد مسیح نیا

آلان که کامنت ها رو میخونم بحث تازه ای میبینم  و فقط یه سوال از دوستان داشتم…..

ما داریم راجب کدوم سایت حرف میزنیم ؟

اصلا چنین سایتی وجود داره ؟

واقعا خیلی دوست دارم در سایتی عضو باشم که نه تعصبی داره و نه به نوعی پاچه دیگران رو بخاطر بیان نظرشون بگیره…..یه لحظه ….من همین آلان هم عضو چنین سایتی هستم.

علی مجیدیان

راستی بهنام نظرت راجع به بتمن نینجا چیه؟من خودم ازش خوشم اومد و بنظرم روایت سرگرم کننده ای داشت.درضمن منتظر قسمت دوم مقاله هم هستیم…. 🙂

مهدی سید رضایی

قسمت دوم این مقالهٔ عالی به نوشتهٔ آقا بهنام هم اومد… ازنظر من، توی لیستِ این قسمت از مقاله، در بیشتر موارد، شخصیت پردازی حرف اول رو میزنه… این نشون میده که شخصیت های دی سی چقدر پتانسیل برای اقتباس های انیمیشنی/سینمایی دارند… مثلاً امکان نداره شما انیمیشن Justice league : the Flashpoint paradox رو ببینید و با کاراکترِ فلش/بری آلن ارتباط برقرار نکنید… یا کمیک یا حداقل انیمیشن The dark knight returns رو بخونید و شیفتهٔ بروس وین نشید… بین انیمیشن های این قسمت (که واقعاً یکی از یکی بهترن) من از همه بیشتر از اینا خوشم میاد :… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

یک چیز خیلی مهم در مورد این مقاله دسته بندی درست مقاله هست یعنی رتبه ها تنها بر اساس انیمیشن های بلند است. چرا که فیلم و سریال نیاز به دو مقاله ی جدا از هم دارند نمیشه یه عنوان بزنی به عنوان مثال ۱۵ انیمیشن برتر مارول یا دی سی و بعد فیلم و سریال را با هم تو لیست جا بدی فیلم و سریال دو فرمت کاملا متفاوت هستند و هیچ منتقد با سواد یا بی سوادی نمیاد این دوتارو کنار هم قرار بده و رتبه بندی کنه مثلا بگه فلش پوینت بهتر از سریال بتمن است یا… مطالعه بیشتر »

Arya3fff

آقا بهنام طبق معمول مقاله تون عالی و پربار بود … دمتون گرم خسته نباشید .

ولی بنظر من jla:war میتونست جز لیست باشه … درسته داستان خاص و خفنی نداشت ولی کلی صحنه باحال و اکشن داشت .

منتظر مقاله های بعدیتون هستیم آقا بهنام .

مهدی سید رضایی

بله، حق با شماست آقا بهنام… منم گفتم که انصافاً انیمیشن خوبی ـه، خیلی به منبع اقتباسش وفاداره و من از صداپیشه‌گیِ بن مک‌کنزی در نقش بروس وین/بتمن هم خوشم میاد… فقط همونطور که گفتم از نظرم چندان هیجان نداشت و یکمم خسته کننده بود…

Spidey Reigns

سلام
نمیدونم منو میشناسین یا ن ولی در کل مهم نیس
این مهمه که طی یه سال انقدر این سایتو از هیچی به اینی که الان هست تبدیل کردین
مهم ترین چیز در مورد سایتتون اینه که وقتی یکی نظر خودشو بیان میکنه کسی اینجا نیس ک گاز بگیره??
موفقیتای بیشتریو براتون آرزو میکنم
ایشالا همینجوری پیش برین

محمد مسیح نیا

خب پسر معلومه که تو رو میشناسیم !! و خیلی خوشحالم که اینجا میبینمت…خلاصه اینکه از طرف تیم ازت ممنونیم که کار مارو دنبال میکنی،و خوشحالیم که مخاطب هایی مثل شما داریم.

آرمان صفا

آقا خبر خوب و عجیب

انیمیشن the death of superman لینک دانلودش اومد

واقعا جا خوردم چون قرار بود ماه بعد بیاد

تو سایت فیلم تو مووی می تونید دانلود کنید

محمد شهبازی

  آره دیشب یکی از دوستان لینکشو برای ما فرستاد ولی خب گرفتار امتحان هستیم و نمیرسیم ببینیم ولی خب همچین هیجانی هم براش ندارم چون واقعا از این سری انیمیشن‌های دیسی که زمانی آدم برای انیمیشن‌هاش دلش پر میکشید متنفرم به ویژه اینکه هم داستاناش بده هم طراحیش!(جالبه همه چی کپی نیو ۵۲ هست ولی به اون طراحی‌های چشم نواز اون سری جاستیس لیگ اصلا توجهی نکردن و سیفون رو کشیدن! فقط طراحی واندروومن و سوپرمن مثال بارزیه که آدم دیگه هیچ حرفی نزنه!)البته یه خوبی هم داره من ویدیو هایی که ازش دیدم کاملا حس میشد وفاداری بیشتری… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

من الان انیمیشن رو دیدم و اتفاقا انیمیشن خیلی خوبی بود. البته هنوز زوده  قضاوت چون دو قسمتی هستش

ولی چیزی که خیلی دوست داشتم شخصیت پردازی سوپرمن بود که یکی از وفادارترین ها به کمیک هاش رو می تونی ببینی

معلومه دی سی قصد داره از اون حال و هوای بیخود نیو۵۲ خارجش  کنه.

این انیمیشن مانند دو سال پیش یه rebirth  محسوب میشه برا سوپرمن.

محمد شهبازی

حالا شما هم تعریف کردید بیشتر مشتاق تر شدم!

انشاالله بعد امتحانا می‌بینم ولی واقعا باید خیلی چیز خوبی باشه تا بتونه منو راضی کنه!

اتفاقا کمیک مرگ سوپرمن یکی از کمیکای محبوب خودم محسوب میشه و امیدوارم حداقل یکم بتونن اون خاطره اشغال زکو از ذهنم پاک کنه این انیمیشن!

Arya3fff

امروز انیمیشن batman : gotham by gaslight   رو نگاه کردم . گفتم بیام اینجا درموردش بگم : چند روز پیش دیدم یه سایتی ! ازش بد گفته و کاربراشم که از رو انیمیشن با ماشین رد شدن ( وسطش ازش دراومدم و پاکش کردم و … ) ، البته خب برام کاملا طبیعی بود نظراتشون و انتظار دیگه ای هم ازشون نداشتم ولی خب گفتم ببینمش . البته اول رفتم سراغ کمیکش …  به نویسندگی برایان آگوستینه گمنام و طراحی مایکل میگنولا ی مشهور ! ( خالق شخصیت دوست داشتنیه hell boy . منم تعجب کردم اسمشو دیدم ) ایده… مطالعه بیشتر »

رضا محمودى

واقعا تعجب می کنم از نظر شما…

کسی نگفته این انیمیشن بده…   آزار دهنده ترین قسمت انیمیشن همون جایی بود که معلوم شد جک کیه… واقعا منم از این حرکت ناراحت شدم… حیف که نمی تونم اون چیزی که الان داری می گیو عینا از اون جایی که داری پشت سرش حرف می زنی برات کپی پیست کنم ولی اصلا بحث سر بد بودن این انیمیشن نبود… سر نا به جا بودن این حرکت و هویت جک بود…

Arya3fff

رضا جان میشه بگی چرا آزارت داد این تصمیم ؟ آخه من هرچی فکر میکنم اصلا آزاردهنده و نابجا نبود . اتفاقا از اون دو رویی و نقش بازی کردن جک خیلی لذت بردم . و من این ایده رو تو چند تا فیلم کاراگاهی هم دیدم و خیلی فیلم ساز ها همین تصمیم رو واسه شکه کردن مخاطب استفاده میکنن … یه فیلم که الان تو ذهنم اومد فیلم chaos سال ۲۰۰۵  هست که ایران چند وقت پیش نشونش داد و جیسون استاتهام و وسلی اسنایپس ( بازیگر نقش بلید ) توش بازی میکنن و اتفاقا همین اتفاقی که… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

یکی دو روز قبل از انتشارش یه سایت خارجی تو تیتر خبریش لو داده بود که جک ریپر کیه از این رو وقتی انیمیشن رو دیدم نتونستم لذت ببرم ازش خیلی و چون ازقبل اسپویل شده بوده حتی نمی توتنم بگم این پیچش آخر داستان جالب بود یا نه به طور کلی بین بیننده ها دو دستگی ایجاد کرد. طرفدارای کمیکش اکثرا دوست نداشتند چون آخرش فرق داشت. بیشتر کساایی که دوست داشتن هم طرفدارای انیمشن های بتمن بودن و خیلی غافلگیر شدن آخرش ولی به شخصه وقتی چند روز بعد درمودش فکر می کردم به این نتیجه رسیدم که… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

دیشب نقد ign    برای  death of the superman  رو می خوندم و دیدم نمره ای که داده ۵٫۹ هست.

منظقش هم این بود که در ۱۱ سال اخیر این سومین باریه که از این داستان اقتباس میشه

در صورتی که ازانیمشن doomsday  هم تاثیز گذارتر بودو هم سوپرمنش وفادارتر بود

گل سرسبد استاد زک کبیر هم که جوری بود با مرگ سوپرمن کف می زدی جای ناراحتی. جدا از نمرات بالای فیلمش

نمره ای تا این سظح پایین واقعا بی منطق و اغراق آمیز بود یکم

آرمان صفا

راستی بهنام جان اگه انیمیشنو دیدی نظرتو بگو حتما

خوشحال می شم

آرمان صفا

ممنون از جوابی که دادی دوست عزیز

منم با خودت موافقم تو زمینه طراحی جالب نبود ولی بعد از روند رو به افولی که دی سی از ۲۰۱۳ به بعد داشت طی می کرد این انیمیشن دوباره موفق شد اسم انیمیشن های دی سی رو بالا بیاره

بازم ممنون

Batman Beyond

اما طراحی های فوق العاده بود دیسی بعد فلشپوینت انیمیشن های خوبی تو دنیای کارتونی اصلیش داده بیرون درکل فقط پسر بتمن و لیگ عدالت خواهان تاج و تخت اتلانتیس بد بودن و مابقی متوسط یا عالی بودن

Alireza

بله بنظر من هم انیمیش خوبی بود حق نمره ۷.۵رو داشت به قول تیکه شما زک با مرگ سوپرمن کاری کرد که هر اقتباسی از این مرگ بشه بهش می‌گن مسخره هست برای همین نمره کم گرفت .ign منتقداش جدیدا  انگار از هر چی دی سی بدشون میاد اصلا نمیدانم چه سایت‌ها کمیک بوکی داخل ایران چه خارج یه جورایی یه نفرتی از دی سی دارند (انگار دی سی پول باباشون رو خورده ) که به نظر من این جو بخاطر فیلم‌های اخیر دی سی اگه فیلم شزم آکوامن هم بد بشن  دنیا سینمایی دی سی به کل زمین می… مطالعه بیشتر »

SAEED

انیمیشن مرگ سوپرمن بهترین اقتباس از کمیکش بود ولی خب قبلا اقتباس هاش خوب نبوده منتقدین تر و خشک رو با هم سوزوندن.

Alireza

بعضی اوقات فکر میکردم  چرا باید انیمیشن فلش پوینت جایگاه خوبی داخل لیست انیمیشن های کمیک بوکی داشته باشه با ان طراحی‌هایی که از نظر من یکی جالب نبود (با توجه به عکس‌ها)ولی هر وقت انیمیشن رو دیدم فهمیدم چقدر تا الآن اشتباه فکر میکردم مهمترین کاری که این انیمیشن برای من ثابت کرد شخصیت فلش بود من تا الآن فقط به عنوان یک قهرمان سریع بهش نگاه میکردم ولی بعد دیدن انیمیشن فهمیدم که چه شخصیت پردازی عالی پشتشه با اینکه قبلا خیلی جاها مخصوصا داخل کمیک تولد دوباره شخصیت فلش برام  ثابت شده بود اما به این خوبی… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

دوشب پیش انیمیشن reign of the supermen  رو دیدم مثل مرگ سوپرمن یا کانستنتین قوی نبود اصلا ولی از انیمیشن های سال های اخبر دی سی به مراتب بهتر بود. با منبع اقتباسش هم تفاوت هایی داشت نکات قوتش صداپیشگی خوب صحنه های اکشن عالی (تو این مورد از مزگ سوپرمن بهتر بود) دیالوگای درست و حسابی موسیقی خوب و از همه مهمتر شخصیت پردازی درست از کاراکتر ها مخصوصا لوییس لین. شاید بشه گفت نقش اصلی این فیلم لوییس لینه اما بزرگترین نقطه ضعفش صحنه های مربوط به جاستیس لیگ بود که اضافه بودنشون به طور محسوسی به چشم… مطالعه بیشتر »

Amirv77

خطر اسپویل انیمیشن اپوکالیپس وار . . . . . . . خب این دنیای انیمیشنی دی سی هم تموم شد.فقط سوالی که برای من پیش اومد این بود که کنستانتین گفت دلیل بوجود اومدن جهان فلش پوینت این بود که بری مادرش رو نجات داد!(با حالتی که انگار جهان خودشون رو داشت خطاب میکرد)مگه اون اتفاق انتهای خود فلش پوینت پارادوکس حذف نشد؟و همین جهانی که توش بودن حاصل جهانی بود که مادر بری نجات داده نشده؟پس بری برگشت که چه چیزی رو تغییر بده انتهای داستان؟ پ.ن اینقدر این زاتانا خوبه که مرگ همه رو نشون دادن الی… مطالعه بیشتر »

A.R

منم نفهمیدم چون بری قبلا این کارو کرده بود فکر کنم دوباره به گذشته رفت که جلوی حمله به اپاکالیپس بگیره یا یک کاره دیگه کنه کلا آخرش گنگ تموم شد.

حقیقتا این انیمیشن منو ناامید کرد. خیلی توقع بیشتری داشتم ولی این انیمیشن نه تنها اشتباهات دیگر آثار این دنیا رو تکرار کرد بلکه دارای ایرادات جدیدی هم هست.در کل بقول آقای صفا همون بهتر که این دنیا تموم شد.

Amirv77

من هم یکم ناامید شدم به عنوان یه طرفدار جاستیس لیگ دارک که با یکم اغراق میشه گفت فقط اسمش یدک میکشید ولی خب یه سری صحنه های خوب به اضافه خشونتی که وحشی گری دارکساید رو خیلی خوب نشون میداد رو دوست داشتم.از طرفی هم نمیدونم که اگر تریلر و بعضی جزئیات رو نمیدونستم واکنشم چی بود و شاید برام خیلی جذاب تر میبود اگر یه دفعه همچین اتمسفری رو ببینم ولی خب کلا سعی میکنم سخت نگیرم و بیشتر خوبی هاش ببینم 😀 و خب کلا هم دانش نقد درست حسابی رو ندارم 😀

آرمان صفا

من فکر کنم منظورش از پاک کردن دنیا، همین جهانیه که بعد از فلش پوینت به وجود اومد. همین دنیای انیمیشنی مشترکی که به عبارتی اقتباس از جهان نیو ۵۲ دنیای کمیک بود.
من انیمیشن رو الان دیدم و جا خوردم. فکر نمی کردم این همه شهامت داشته باشند با شخصیت هاشون همچین کارایی بکنند
انیمیشن تلخی بود.
پایان عجیبی داشت
ولی با این حال به نظرم جز انیمیشن های خیلی خوب دی سی بود و شخصا لذت بردم
حتما در انیمیشن بعدی با دنیایی جدید طرفیم که البته با داستان سوپرمن هم شروع میشه

Amirv77

فکر میکنم اگر دو قسمته میکردنش(هرچند به اونجرز خیلی شبیه میشد) یا طولانی تر شاید بهتر بود.یه قسمت هایی اوضاع زیادی شلوغ میشد که خب لزوما برای همچین داستانی بد نیست ولی مشکل وقتی هست که به قول طرف، کینگ شارک(ایز عه شارک😂) مدت زمان بیشتری تو فیلم داشت تا (اگر نگیم مهم ترین عضو،چون توی هر دو سری کمیک های JLD زاتانا اولین عضوی بود که حضور پیدا کرد) دومین عضو مهم JLD، زاتانا.قبلا هم یه بار گفتم که زاتانا حکم دکتر استرنج دی سی رو داره(پل ارتباطی جادو و دنیای عادی و رابطه دوستانه با اعضای جاستیس لیگ… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

تمرکز اصلی روی کانستنتین و دیمین و ریون و سوپرمن بود. شخیت های اصلی این چهار تا نفر بودند. زاتانا قرار بود اول داستان حذف بشه و نمیشد بهش پرداخت من برای اولین بار از ریون و دیمین خوشم اومد و نشون میده هرشخصیتی که درست ازش استفاده شه چقدر میتونه جذاب بشه من هنوزم یه خورده شوکه شدم از دیدن همچین انیمیشنی جالبه سایت ign که یه خورده نمره پایین میده به انیمیشن های دی سی به این اثر ۸ داده یه جورایی پیامه برای طرفدارای کمیک های دی سی که نیو ۵۲ چقدر راه غلطی بود. حتی مدل… مطالعه بیشتر »

A.R

داستانش جوری نبود که نیازی به دو قسمت باشه مشکل جایی هست که خوب به کاراکترها نمی پردازه مثلا کاراکتر شیوا کاملا حضورش بی فایده است مرگش هم هیچ معنایی برای مخاطب نداره یا اتریگن که حضور نسبتا طولانی داره ولی اصلا بهش عمق نمیدن و مرگش هم اون طور روی مخاطب تاثیر نمی زاره ضمنا دیالوگ های این کاراکتر هم خیلی سطحی هست این اتفاق برای دیگر کاراکترها هم رخ میده. من از صداپیشگی ها هم خوشم نیومد مخصوصا جیسون امارا که واقعا بی روح هست این تغییر لحنی هم که میدادن واقعا رومخ بود اصلا چه لزومی داره… مطالعه بیشتر »

Alireza

با عرض سلام به همگی . حالا که انیمیشن لیگ عدالت تاریک نبرد آخرالزمان این دنیای نیو ۵۲ رو تمام کرد پیشنهاد میکنم یه مقاله تحت عنوان ترتیب زمانی انیمیشن های نیو ۵۲ برین خیلی ها لازمشون میشه آنجا هم کامل میشه در مورد این سری نقطه ضعف‌ها و قوت‌هاش حرف زد . اگه کسی هم نمی‌نویسه من حاضرم این مقاله رو بنویسم چون همشون رو هم دیدم🙂البته سه ماه دیگه بعد چالش بزرگه کنکور 😢در مورد انیمیشن بگم که من واقعاً لذت بردم دوستان کمی زیادی ایرادها رو بزرگش کردن البته که انیمیشن بی‌نقصی نبود اما می‌توانه توی همین… مطالعه بیشتر »

A.R

سلام به شما دوست عزیز نظر شما هم کاملا محترمه و خوشحالم که برخلاف من شما لذت بردید بالأخره هدف دیدن این انیمیشن ها سرگرم شدن و لذت بردن ازشون هست. بنظرم اگه این انیمیشن میتونه جزو این لیست باشه بیشتر بخاطر ضعف دیسی تو این چند سال اخیر در ساخت انیمیشن هست تا خوب بودن این انیمیشن و با توجه به ضعف های این سری ،آثار بهتر و مهم تری هست که میتونه نقد بشه با اینحال همه ی اینها به ادمین ها و نظر اونها بستگی دارد.

پ.ن:امیدوارم که تو کنکور به هدفی که میخوای برسی.

آرمان صفا

اتفاقا شخصیت دارکساید رو درست به تصویر کشیده. خدای مغروری که عارش میاد با هر کسی درگیر بشه. معمولا میشینه کاراش رو براش انجام بدن مگر اینکه مجبور بشه. یکی از ایرادات داستان ریشه ها و جاستیس لیگ وار همین بود که دارکساید رو سریع وارد معرکه کرد. اتریگن افسرده یکی از نقاط قوت فیلم بود پایان قشنگی هم داشت. نیازی نبود خیلی بهش بپردازن چون توی آثار پیشین این کار رو کرده بودند و این فیلم هم داره مجموعه فیلم های سابق رو به سر انجام می رسونه اتفاقا نقدش رو همین الان ترجمه ش رو تموم کردم و… مطالعه بیشتر »

A.R

شخصیت دارکساید تو این انیمیشن خیلی خوب بود و منم از بلایی که سر لیگ عدالت آورد خوشم اومد از این نظر با شما موافقم.
اتریگن حضورش توجیح داستانی نداشت و بنظرم فقط برای چند دیالوگ فان آوردنش در ضمن این شخصیت توی انیمیشن قبلی هم بهش خوب پرداخته نشده بود.
یکی دیگر از ایراد های این انیمیشن صحنه مربوط به شخصیت گرین لنترن هست که اصلا معلوم نیست برای چی بود من فکر کردم حداقل حلقه اش به کسی میرسه ولی اینطور نبود و حضورش و مرگش هیچ توجیح داستانی مثل اتریگن نداشت.

A.R

یک ایراد دیگه این انیمیشن اینه که نشون میده اپاکالیپس یک سیاره خالی از سکنه هست و دارکساید حتی زمانی که کاملا تنها بود و بتمن از کنترل ذهنیش دراومده بود سعی بر برگردوندن نیروهاش نمی کنه و این علاوه بر ایجاد حفره داستانی با شخصیت پردازی اون تو طول انیمیشن در تضاده.بقیه ایراد ها هم تو پست نقدش میگم.

امیررضا شکری

واقعا لذت بردم از انیمیشن جاستیس لیگ دارک : آپوکالیپس وار. داستان زیبا و شجاعانه ، شخصیت پردازی های درست ( مخصوصا دارک ساید که نسبت به جاستیس لیگ وار فوق العاده پیشرفت کرده بود) ، اکشن های به نسبت جذاب و دیدنی و خلاصه تقریبا بهترین انیمیشن دی سی توی دنیای مشترک ( تنها رقیبش هم مرگ سوپرمنه.) بود. درسته که خیلی تلخ بود ولی فوق العاده لذت بخش هم بود. درسته که ایراداتی هم داشت ولی به نظرم همه چیزش درست بود و پشت همه ی اتفاقاتش منطقی وجود داشت و خیلی خوب تونست سرنوشت نهایی این دنیا… مطالعه بیشتر »

spoiler

بدون شک بتمن پشت نقاب سرخ یکی از بهترین انیمیشن های دی سی بود
رتبه بندی من:
بتمن پشت نقاب سرخ
جاستیس لیگ دارک: آپوکالیپوس وار
فلش پوینت پارادوکس
بتمن هاش
جاستیس لیگ: نابودی
و بتمن کینه دیرینه

آرمان صفا

مقاله ی خاطره انگیزیه.
واقعا نسبت به دوسال قبل سایت رشد داشته.
الان هم خانواده ی اسکواد بزرگتر از قبل شده.
یادی هم بکنیم از بهنام عزیز که جاش به شدت خالیه

ارشیا بشیری

آقا بهنام هست. خیلی وقته برگشته. مقاله رو هم خودش آپدیت کرده. (من صرفا کمک کردم.)

امیررضا شکری

🙂
واقعا خوشحال شدم. آقای احمدی یکی از بهترین مترجمینِ سایت بودند (هستند) و واقعا جای خالیشون حس میشد. مقالاتِ ایشون هم خیلی خوب بودن همیشه. یکیش همین مقاله. خیلی خوب بود اصلا. آپدیتش هم درست بود. من چندتاشون رو ندیدم ولی طبقِ چیزی که دیدم، رتبه بندی خیلی خوب و منصفانه است.

M.knight

چرا انیمیشن شاهکاری مثل Batman beyond return of The joker نیست از خیلی از انیمیشن هایی که تو مقاله هست بهتره خدایی

آرمان صفا

این مقاله در مورد دنیای انیمیشن های بلند و خانگی دی سی هست که از سال ۲۰۰۷ و با انمیمیشن سوپرمن دومزدی کارش رو شروع کرد.
بتمن بیاند: بازگشت جوکر، دنباله ی سریالش هست توی این دسته قرار نمی گیره
وگرنه بتمن بیاند قطعا جز ۵ انیمیشن برتر تاریخ دی سی هست.

batman enemies

Killing joke به نظرتون می تونست باشه یا نه چون انیمیشن خوبی بود .

آرمان صفا

اگه سه انیمیشن ردهود، بازگشت شوالیه تاریکی و سال اول رو بخوام با منبع اقتباسشون مقایسه کنم اینجور نظر میدم: رد هود از منبع اقتباسش بهتره چون فقط اونجایی که لازم بود رو از کمیک آشغالی به اسم مرگی در خانواده و کمیک نسبتا خوبی به اسم رد هود گرفته. بازگشت شوالیه تاریکی با اینکه تقریبا مو به مو از کمیک هاش اقتباس شده ولی به نظرم از منبعش بهتره، چون به نظر من طراحی های فرنک میلر افتضاحه سال اول هم اقتباس قابل قبولی از کمیکش هست ولی شوخی کشنده بخش اولش هم شنیعه و هم مشمئز کننده. باقی… مطالعه بیشتر »

batman enemies

خیلی ممنون برای پاسخگویی ردهود که واقعا خوب بود ولی خود کمیک مرگ در خانواده قبول دارم واقعا بد بود و فقط یک سکانس خوب داشت بقیه بد بود . بازگشت شوالیه معمولاً به عنوان بهترین داستان بتمن شناخته میشود طراحی خوب نبود ولی من خودم طراحی اش را دوست داشتم با اینکه خوب نبود بتمن سال اول تازه دیدم یک چند روز پیش عالی بود . جوک کشنده منم خودم دوستش نداشتم شاید بخاطر اولش و البته آخرش که تو کمیک گنگ و زیبا بود ولی در این جا نه ولی صدا پیشه جوکر به نظرم بدک نبود من… مطالعه بیشتر »

amirhussain

آقای بهنام احمدی منم واقعا ممنونم که همچنین مقاله‌ای رو نوشتین ‌‌‌من همیشه دنبال رتبه بندی انیمیشن های دی سی بودم که هیچجا به جز سایت خوب شما پیدا نکردم بنظر من انیمیشن سینمایی بتمن پشت نقاب سرخ یه انیمیشن ماندگار و تکرار نشدنی هست که تا حالا جهانی دی سی به خودش دیده البته از دید بتمن شما موافق نیستین آقای احمدی

ارشیا بشیری

خوشحالیم که راضی بودید.
بخش آخر حرف‌تون یکم گنگ بود؛ ولی اگه منظورتون اینه که برای بتمن بهترین انیمیشن کدومه شاید بهتره بگیم نقاب فانتازم. اون انیمیشن اصلاً یه سطح دیگه‌ای بود ولی خب نمی‌شد توی این لیست بیاریمش چون جزء دنیای انیمیشنی دی سی نیست.

امیرعلی قبادی

شما جزو مترجم های خیلی خوب و با دانشِ سایت هستین، در کنار دیگر دوستان عزیز.
من از ترجمه های شما خیلی خاطره دارم. امدوارم هر جا هستین موفق باشین.
پ.ن: اتفاقا من خودم هم چند وقتی هست به سینما و سریال جذب شدم، لذا حرفتون رو درک میکنم. 😂

amirhussain

آقای احمدی ببخشید من یه سوال دیگه دارم میخواستم بگم انیمیشن بتمن بازگشت شوالیه تاریکی قسمت دومش من داخل یه سایت خونده بودم از فیلم شوالیه تاریکی اثر نولان بهتر بود میخواستم بدونم شما هم اینو تایید می کنید

ارشیا بشیری

شوالیه تاریکی نولان یه اثر مستقله. خیلی تفاوت هست بین انیمیشنی که به‌طور وفادار از کمیک اقتباس شده و فیلمی که حالت مستقل داره و صرفاً رنگ‌وبوی کمیک بازگشت شوالیه تاریکی رو به خودش گرفته.
ضمن اینکه سبک‌هاشون کاملا فرق می‌کنه (جدای اینکه ژانرشون هم فرق می‌کنه) و همین جوری هر کسی نمی‌تونه تحلیلش کنه. این کار یه متخصص سینماست، نه یه سایت نامشخص.

amirhussain

من خودم اینو میدونم آقا ارشیا مقایسه دو تا اثر شاهکار خیلی سخته مخصوصا یکی کارتون ویکی فیلم اونم به قول شما از رنگ و بوی متفاوت ولی خوشحال میشم همچنین مقاله ای رو در سایت کمیک اسکواد ببینم دیگه همه اینجا یه پا متخصص هستن😂😂😂😂 ولی بالاخره باید یه نتیجه نهایی داشته باشه

ارشیا بشیری

ما که متخصص سینما نیستیم. ما هم صرفاً چندتا نویسنده‌ایم. در واقع ما ژورنالیست محسوب می‌شیم نه متخصص سینما.
و اینکه بله نتیجه‌ای خواهد داشت ولی نتیجه‌ش زیر و رو کردن ساختار فرمی و محتوایی هر دو اثره و خیلی مقاله‌ی طولانی‌ای می‌شه و همون‌طور هم که گفتم کار سایت‌های ژورنالیستی نیست.
اگه کسی هم صرفاً با دو سه تا دلیل اومد مقایسه کرد، اون مقایسه بی‌اساسه و صرفا اومده سلیقه‌ای حرف زده و حرفش اعتبار نداره.

amirhussain

ممنونم😘😍😜