پنل The Batman: رونمایی از اولین تیزر تریلر و اطلاعات [DC FanDome]

چندان فرقی ندارد که طرفدار کمپانی دی سی باشیم یا خیر، در انتظار کشیدن برای یک فیلم همگان نظری یکسان دارند؛ فیلم اختصاصی شخصیت «بتمن» به کارگردانی «مت ریوز»! این فیلم مورد انتظار مدتی می‌باشد که در مراحل ساختش به سر می‌برد و به علت شیوع ویروس کرونا همانند بسیاری آثار دیگر، مقداری تاخیر را در ادامه‌ی پروسه‌اش تجربه نمود. اما چندان فرقی نمی‌کند، چرا که نخستین تیزر تریلر این اثر، همان‌طور که انتظار می‌رفت، در مراسم پر سر و صدای DC FanDome منتشر شد؛ آن هم به همراه اطلاعاتی کاملاً جدید!

من انتقام هستم.
_ بتمن

این تریلر بتمن جوانی را به ما نشان می‌دهد. بتمنی که چیزی در حدود دو سال از فعالیتش می‌گذرد و سعی دارد با جنایت مقابله کرده و شهر خود را از هرگونه پلیدی پاکسازی نماید. این تیزر تریلر رگه‌های نوآری که مت ریوز همیشه برای چنین فیلمی در نظر داشته بود را به خوبی نشان می‌دهد و به لطف فضایی تاریک و سنگین، مخاطب خود را با چیزی که در انتظارش است، آشنا می‌سازد. در ادامه می‌توانید این تریلر را در کانال آپارات کمیک اسکواد مشاهده نمایید.

  • نکته: زیرنویس فارسی اضافه شد!

مشاهده در آپارات کمیک اسکواد

حال با کمی دقت بیشتر، به بخش‌ها و نکاتی که در نگاه اول به چشم‌مان می‌آیند، به‌طور کوتاه می‌پردازیم تا بتوانیم کمی با دیدگاه سازندگان این فیلم نسبت به بتمن، «بروس وین» و صد البته شهر گاتهام آشنایی پیدا کنیم.


اولین نگاه به جیم گوردون

جیم گوردون

در نخستین ثانیه‌های این تیزر تریلر، شاهد حضور «جفری رایت» در نقش «کمیسر گوردون» بودیم. جفری رایت در پنل مربوطه سخنانی را پیرامون نقش خودش و همچنین پروسه‌ی ساخت این فیلم بیان نمود. او گفت:

جوری که من چیزی که داریم انجام می‌دیم رو معرفی می‌کنم، این‌طوریه که، مثل هر فیلمی، ما داریم با همدیگه کار می‌کنیم تا یه‌جور حس و حال رو خلق کنیم. یه ایده‌ای رو بسازیم. این انقلاب بعدی‌ای هستش که بعد از سال ۱۹۳۹ باری دیگه رخ داده، دقیقاً بعد از همون زمانی که داستان‌های بتمن شروع شدن. این انقلابِ بعدیِ گاتهامه. ما داریم سعی می‌کنیم تا چیزی رو با هم بسازیم که برای خودمونه، و همین‌طور به بتمن هم تعلق داره.

انتظار می‌رود طبق چیزی که در این تیزر تریلر مشاهده کردیم، شاهد روابطی میان جیم گوردون و شخصیت بتمن باشیم که به خودی خودش می‌تواند بسیار جالب عمل نماید.


رابرت پتینسون در نقش بتمن

حضور رابرت پتینسون در نقش بتمن

همان‌طور که از همان ثانیه‌های نخست مشخص شد، بروس وینِ جوان را در این تیزر تریلر نظاره می‌کنیم. بروس وینی که طبق وعده‌ها، چیزی بیشتر از دو سال نیست که تبدیل به شوالیه‌ی تاریکی شده است و هنوز بسیار با آن بتمنِ باتجربه تفاوت دارد. پس از انتشار تریلر، فضای مجازی پر شد از بحث و جدل میان طرفداران پیرامون نقش‌آفرینی این بازیگرِ انگلیسی در نقش بتمن. برای برخی‌ها، ظاهر به اصطلاح ایموی او در بخشی از تریلر بسیار جالب بود. هرچند که آن چشمانِ مشکی به‌طور قطعی گریمی است که بتمن همانند بسیاری از ابرقهرمانان، هنگامی که ماسک بر چهره می‌گذارد، بر صورت خود اعمال می‌کند.

همچنین در بخش انتهایی تریلر نیز شاهد خشم شخصیت بتمن و اکشنی کوتاه، اما بسیار سریع و کوبنده بودیم که میزان خشم و مهارت او را نشان می‌داد. مت ریوز همین‌طور توضیحاتی را درباره‌ی نگاه مردم گاتهام نسبت به شخصیت بتمن ارائه کرد. او معتقد است که اگر در شهری باشید و یک فرد با لباسی خفاشی سر و کله‌اش پیدا شود و گاهی حتی برخی افراد را برای این که فکر می‌کند آن‌ها کار اشتباهی انجام داده‌اند، کتک می‌زند، پس این شخصیت ترسی همچون ترس از قدرتِ خداوند برعلیه ارتکاب جنایت را در دل مردم می‌اندازد. همان‌طور که ریوز نیز سعی در بیان این موضوع دارد، این نسخه از بتمن با آنکه فردی خطرناک است، اما تازه‌کار بودنش در شهر گاتهام، باعث ترس مردم می‌شود.


حضور چندین شخصیت خبیث!

پائول دینو در نقش ریدلر

در گذشته و هنگامی که لیست شخصیت‌های اصلی این فیلم منتشر شد، توجه همگان بر روی حضور شخصیت «ریدلر» با بازی «پائول دینو» قرار گرفت. شخصیتی که پس از نقش‌آفرینی «جیم کری» در فیلم Batman Forever، دیگر هیچ‌گاه به دنیای سینما وارد نشد و عملاً مورد توجه هیچ سازنده‌ی دیگری قرار نگرفت. مت ریوز در طی این پنل، این نسخه از ریدلر را نسخه‌ای از او خواند که طرفدران هیچ‌وقت نظیرش را مشاهده نکردند. این کارگردان توضیح داد:

اون [پائول دینو] بازیگر به‌شدت خارق‌العاده و خلاقیه و چیزی که داره انجام می‌ده، به‌نظرم قراره که قند رو توی دل طرفدارها آب کنه.
به‌نظرم یکی از چیزهایی که در رابطه با ویلن‌هامون وجود داره، اریجین اون‌ها هستش. پس، کت‌ومن نبودنِ سلینا [کایل] بخشی از سفر ما محسوب می‌شه. آز [پنگوئن] هنوز سرکرده‌ی خلافکارها نیست. و همین‌طور خوشش نمیاد که پنگوئن خطاب بشه. و ریدلری رو داریم که برای اولین بار پدیدار می‌شه، در نتیحه، همه‌ی این‌ها به‌شدت هیجان‌آورن!

لباس بتمن

لباس بتمن

تیزر تریلر این فیلم، بسیار زودتر از آنکه نگاه دقیقی از بروس وین را به ما نشان دهد، به سراغ شخصیت بتمن و لباس ابرقهرمانی او رفت. لباسی که قبلاً نیز در تیزر کوتاه این فیلم آن را مشاهده کرده بودیم. مت ریوز پیرامون طراحی این لباس و کلیت ساختار آن توضیح داد:

کلیت ایده‌ی پشت این لباس اینه که اون [بروس وین] خودش لباس رو ساخته.

این لباس و معنا و مفهوم آن می‌تواند طبق وعده‌ها بسیار به فضای فیلم نزدیک باشد. هرچه نباشد، طبق گفته‌هایمان، این فیلم روایت‌گر سال دوم از حضور بتمن در گاتهام است و سیر تکاملی آن می‌تواند همچون تکامل و رشد شخصیتیِ بتمن عمل نماید.


کالین فارل با گریمی سنگین؟

با وجود آن که بسیاری از شخصیت‌های این فیلم در تیزر تریلر مربوطه حضور یافتند، به‌نظر می‌رسد که یک شخصیت خبیث در آن حضور نداشت. این شخصیت همان «پنگوئنِ» معروف بود. هرچند نمی‌توان به این گفته اطمینان داشت. در بخشی از تریلر شاهد مردی چاق با دماغی استخوانی و تیز بودیم که بسیار شبیه به «آزوالت کابلپات» یا همان پنگوئنِ معروف بود. با آنکه قادر نمی‌باشم که این موضوع را تایید کنیم، اما چنین گریمی برای این بازیگر چندان بعید به‌نظر نمی‌آید، آن هم با چنین میزانی از شباهت.

هرچند که باید توجه داشت که طبق گفته‌های پیشین این بازیگر، شخصیت پنگوئن نقش عظیمی را در این فیلم ایفا نمی‌کند. در این موضوع، باید تا رسیدن اخبار بیشتر صبر نمود.


حال و هوای داستانی

اطلاعات داستانی فیلم The Batman

مت ریوز به طرفدارانِ خود وعده‌ی تماشای برداشتی پیچیده از شخصیت بروس وین را داد. این کارگردانِ خوش‌نام گفت:

یکی از چیزهایی که به‌نظرم جالبه، یادگیری چگونه بتمن بودنه، می‌دونین، کلیتِ ایده‌ش، همه‌اش به عنوان [نوعی] تجربه در فیلم وجود داره.

ریوز از همان روز اول اعلام داشت که می‌خواهد حس و حال نوآرگونه‌ای را به شخصیت بروس وین اضافه نماید. و طبق وعده‌ها، میان سلسله اکشن‌های این فیلم، طرفداران می‌توانند انتظار خط‌های داستانی‌ای شخصیت‌محور با حضور بلند‌پایه‌های شهر گاتهام و باندهای جنایتکارِ آن داشته باشند.


نوع ارتباط این فیلم با سریال اسپین‌آفش چگونه است؟

همان‌گونه که پیش‌تر دانستیم، یک سریال توسط استریم HBO Max درحال ساخته شدن می‌باشد که به عنوان اثری مرتبط با فیلم The Batman از آن پرده‌برداری شده بود. حال مت ریوز نظراتش را پیرامون آن سریال و نوع ارتباطی که میان آن دو وجود دارد را بیان نموده است.

برای من، ایده‌ی داستان، ایده‌ای بود که که در اون گاتهام دچار نوعی فسادِ عمیقه. و بعدش این ایده به ذهن‌مون رسید که ما می‌تونیم یه سریال که قراره به‌طور عمیق‌تر میون چهره‌ی واقعیِ این قضیه وارد بشه رو کار کنیم. ایده‌ای که در این ماجرا، دپارتمان پلیسِ فاسد محسوب می‌شه.
«ترنس وینتر» یه نویسنده‌ی شگفت‌انگیزه. پس این موضوع که ما تونستیم اون رو برای خلق این سریال به‌کار بگیریم، به معنی واقعی کلمه یه رویا بود.

پس از پایان یافتن پنل فیلم The Batman می‌توان بدون ذره‌ای شک گفت که کمپانی دی سی از نظر سینمایی پرستاره ظاهر شد و توانست تمامی توجهات را به خود جلب نماید. مراسم DC FanDome شاید طی چند سال اخیر، نخستین باری باشد که این کمپانی با قدرتِ تمام پایش را به درون میدان گذاشت و در روزگاری که کمیک کان‌ها و سایر همایش‌های دنیای کمیک چنگی به دل نمی‌زنند، بدون ذره‌ای شک هرچه را که در خودش داشت، ارائه نمود.

22 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments