بررسی اولین تریلر رسمی پرندگان شکاری

پس از مدت ها انتظار و انتشار تیزر های چند ثانیه‌ای از فیلم بعدی دی سی، اولین تریلر فیلم پرندگان شکاری (و رهایی شگفت انگیز یک هارلی کوئین) دو هفته پیش منتشر شد. تریلری جذاب که تیم آپ عجیبی از هارلی کویین با بازی مارگو رابی، قناری سیاه با بازی جرنی اسمالت-بل، هانترس با نقش آفرینی مری الیزابت وینستد، رنه مونتویا با بازی رزی پرز و کاساندرا کین با بازی الا جی بسکو را در برابر یکی از قوی ترین اربابان جنایتِ شهر گاتهام یعنی بلک ماسک که ایوان مک گرگور وظیفه ایفای نقش آن را بر عهده دارد، به تصویر می کشد.

به جرات می توان گفت که پرندگان شکاری قرار است به اثری متفاوت و جدید تبدیل شود؛ بخشی به این خاطر که هارلی کوئین هرگز در کمیک ها عضوی از گروه پرندگان شکاری نبوده است و در واقع اعضای کلیدی این گروه در فیلم تغییر کرده‌اند، به خصوص حضور باربارا گوردون به عنوان بتگرل که ظاهراً به دلیل برنامه‌ریزی های برادران وارنر در این فیلم غایب است. اولین تریلر فیلم، اشارات و ارجاعات زیادی به کمیک ها و فراتر از آن داشت که ما در این مقاله سعی داریم آن ها را بررسی کنیم.


پیشینۀ هانترس

بررسی نکات اولین تریلر پرندگان شکاری - پیشینه هانترسدر یکی از شات های ابتدایی تریلر، دختری ناشناس را می بینیم که در جایی مثل صومعه زانو زده است، که به نوعی ارجاع به گذشته‌ی هانترس محسوب می شود. در کمیک ها، «هلنا» دختر یکی از خانواده های مافیای گاتهام است و در کودکی می بیند که خانواده‌اش به دست رئیس مافیای رقیب به قتل می رسند. این اتفاق، او را تحریک می کند تا یاد بگیرد چطور از خودش دفاع کند و در نهایت به یک جنگجوی تمام عیار تبدیل می شود.

با توجه به این که قبلاً اعلام شده بود خانم شارلین آمویا قرار است در نقش ماریا برتینلی یا همان مادر هانترس ظاهر شود، طرفداران حدس می زنند که ما می توانیم اولین روزهای هلنا را در قالب فلش‌بک ببینیم که این امر می تواند صحنه درون تریلر را توضیح دهد.


قناری سیاه

بررسی نکات اولین تریلر پرندگان شکاری - پیشینه قناری سیاهدر حالی که قناری سیاه تا به امروز نزدیک به هفتاد سال از اولین حضورش در کمیک ها می گذرد، به شکل های متنوعی به تصویر کشیده درآمده که ایده‌ی خواننده بودن او کمی جدید است. در سری قناری سیاهِ برندون فلچر و آنی وو که بخشی از لانچ DC You در سال ۲۰۱۵ بود، پیشینه‌ی این شخصیت به شکل متفاوتی بازسازی شد. «دینا» سردسته‌ی یک گروه راک بود که قناری سیاه نام داشت. در طی این سری، دینا می فهمد که گذشته‌اش به عنوان یک جنگجو و مبارز را پشت سر گذاشته است و شروع به کنار آمدن با نقشش به عنوان یک ابرقهرمان می کند. به هر حال، هیچ تاییدیه‌ای از طرف عوامل وجود ندارد که دقیقاً چه مقدار از این ایده در خط داستانی فیلم استفاده شده است یا تا چه حد امکان دارد داستانی الهام گرفته از این سری به مخاطبان ارائه شود اما این ایده که او یک خواننده‌ی قراردادی در کلاب بلک ماسک است به طور قطع موضوع جذابی‌ست.

هم‌چنین لازم به ذکر است که لباس قناری سیاه در شات های ابتدایی تریلر، ادای احترامی آشکار است به کاستوم او که اغلب در کمیک ها دیده شده است.


فریاد قناری

بررسی نکات اولین تریلر پرندگان شکاری - قدرت قناریدر بخشی از تریلر به آواز خواندن قناری سیاه نگاه کوتاهی می شود که نکته جالبی درباره قدرت این شخصیت یعنی فریاد قناری یا Canary Cry را به نمایش می گذارد. هم‌زمان با آواز خواندن دینا، دوربین روی یک لیوان نوشیدنی که روی میزی در همان نزدیکی دارد می لرزد زوم می کند؛ اتفاقی که مسبب آن فریاد صوتی قناری سیاه است.

از دهه ۱۹۶۰ تا کنون، دینا نسخه های متفاوتی از فریاد قناری را در کمیک ها داشته است، یک فریاد صوتی بسیار قدرتمند که او علیه دشمنانش استفاده می کند. فریاد قناری، تاریخ منحصر به فردی در اقتباس های این شخصیت دارد، برای مثال سریال تلویزیونی پرندگان شکاری محصول سال ۲۰۰۲ و سریال ارو که رویکردی اساسی نسبت به این قدرت فراانسانی داشتند. این توانایی در سریال های ارو و اسمالویل به شکل برجسته‌تری مورد استفاده قرار گرفت.

شاید این لحظه در تریلر نمونه‌ای عالی و کاملِ استفاده‌ی دینا از قدرت هایش نباشد، اما هنوز یک نکته بسیار جذاب به حساب می آید مخصوصاً اگر نحوه بدست آوردن قدرت هایش در فیلم توضیح داده شود.


کفتار ها

بررسی نکات اولین تریلر پرندگان شکاری - حیوان خانگی هارلی کوئینیکی دیگر از ارجاعات متعدد تریلر به داستان های هارلی کویین، حیوان خانگی جدید و غیرمنتظره‌ی او یعنی یک کفتار بود! در دنیای کمیک، هارلی صاحب دو کفتار به نام های «باد» و «لو» است که او در ابتدای زندگی انفرادی‌اش، آن ها را از باغ‌وحش شهر گاتهام آزاد می کند. این جفت در سال های بعد، به طور دوره‌ای در کمیک ها و دیگر مدیاها ظاهر شدند. برای مثال این دو به عنوان بخشی از قدرت مخصوص هارلی کوئین در بازی ویدئویی بی عدالتی ۲ (Injustice 2)، حضور داشتند. فعلاً بر اساس تریلر به نظر می رسد که هارلی فقط یک کفتار خانگی دارد؛ بدین ترتیب باید تا زمان اکران فیلم یا انتشار تریلری جدید صبر کرد و دید که آیا هر دوی آن ها در فیلم حضور دارند یا خیر؛ در این مورد برخی نیز پیش‌بینی کرده‌اند که نام کفتار هارلی می تواند بروس باشد. چندین ماه قبل، مارگو رابی عکسی از کاستوم خود حین فیلمبرداری منتشر کرد که حاوی ایستراگی بود که می تواند اشاره به بروس وین یا بروس تیم (یکی از خالقین این شخصیت) باشد.


نقاب سیاه

بررسی نکات اولین تریلر پرندگان شکاری - پیشینه نقاب سیاهدر حالی که در تریلر، خبیث اصلی فیلم با بازی ایوان مک گرگور از کلاه خود یا ماسک نمادینِ بلک ماسک رونمایی نکرد اما در برخی صحنه های تریلر اشاراتی به آنچه که ممکن است در آینده رخ دهد می شود. اولین مورد در صحنه‌ای است که رومن سایونس در برابر دیواری در حال گریه کردن است. بر روی دیوار پشت سر او، نقاشی دو مرد دیده می شود که یکی نقاب سیاهی دارد و دیگری بدون نقاب است. هم‌چنین در صحنه رقص هارلی کویین که در موارد بعدی به آن اشاره خواهد شد گروهی از دار و دسته‌ی بلک ماسک نیز دیده می شوند که نقاب های سیاهی بر صورت دارند.

در کمیک ها، سایونس از کودکی، دوستی ظاهری با بروس وین داشت. رومن در نهایت به دلایلی پدر و مادر خودش را با به آتش کشیدن عمارت والدینش به قتل می رساند و شرکت لوازم آرایشی پدرش را صاحب می شود؛ اما کمی بعد، کمپانی او ورشکست می شود و همسرش نیز از او طلاق می گیرد. بعدها وی بر سر قبر والدینش می رود، قبری که بر اثر برخورد صاعقه آسیب دیده است. رویدادی که او آن را به چشم تولدی دوباره می بیند. رومن سپس تابوت پدرش را تکه تکه می کند و از چوب آن برای ساخت نقاب سیاه معروفش استفاده می کند.

هنوز هیچ گزارشی مبنی بر این‌که پیشینه‌ی این شخصیت عیناً قرار است در فیلم استفاده شود یا خیر، وجود ندارد اما این داستان به اندازه‌ی کافی بار دراماتیک دارد تا در بطن فیلم به‌کار برود.


ویکتور زز

بررسی نکات اولین تریلر پرندگان شکاری - حضور ویکتور ززدست راست رومن سایونس در فیلم کسی نیست جز ویکتور زز با بازی کریس مسینا که بی‌تردید یکی از عجیب‌ترین ویلن های بتمن در سال های اخیر است. درحالی که طرفداران در گذشته عکس های منتشره شده از این شخصیت را دیده‌اند و با ظاهر او آشنا شده‌اند ولی این تریلر یکی از ویژگی های مهم این قاتل را آشکار کرد؛ یعنی زخم های او!

در دنیای کمیک، ویکتور یک قاتل سریالی است که به معنای واقعی کلمه، بدنش را بعد از کشتن هر قربانی‌اش با علامت چوب‌خطی زخم می کند. این موارد در چندین صحنه از تریلر قابل مشاهده هستند که زخم های برجسته‌‌اش، صورت و گردن او را تزئین کرده‌اند!


آقایان موطلایی‌ها را ترجیح می دهند!

بررسی نکات اولین تریلر پرندگان شکاری - رفرنس به مرلین مونرواحتمالاً یکی از غیرمنتظره‌ترین بخش های تریلر، آواز خواندن و نمایش اجرا کردن هارلی است که در صحنه های ابتدایی تریلر ظاهر می شود. در این سکانس، هارلی در لباس بلند صورتی و مدل موی قدیمی متعلق به دهه ۵۰ دیده می شود در حالی که توسط مردانی با لباس و نقاب های سیاه احاطه شده است. این بخش از تریلر، به وضوح به یک صحنه کلیدی از فیلم «آقایان موطلایی‌ها را ترجیح می‌دهند» (Gentlemen Prefer Blondes) ساخته هاوارد هاکس محصول سال ۱۹۵۳ اشارع دارد که در آن مرلین مونرو آهنگ معروف «الماس بهترین دوست یک دختر است» را اجرا می کند. از زمان انتشار فیلم در ۱۹۵۳، موسیقی و لباس صورتیِ مونرو به بخشی از نماد فرهنگ پاپ تبدیل شده است.


تعطیلات هارلی

بررسی نکات اولین تریلر پرندگان شکاری - تعطیلات هارلیکمی بعد، طرفداران نگاهی به لباس دیگر هارلی خواهند داشت؛ لباسی متشکل از پالتو و کلاهی پهن که هنگام شلیک به محافظی نگون‌بخت پوشیده است. این لباس اشاره‌ای به یکی از اپیزود های سریال انیمیشنی ماندگار Batman: The Animated Series به نام «تعطیلات هارلی» دارد، با این که تطابق دقیقی در ظاهر احساس نمی شود. به هر حال، آن اپیزود از سریال کاملاً درباره‌ی هارلی بود؛ مربوط به وقتی که او از تیمارستان آرکام مرخص می شود ولی فوراً به دردسر های دیگری گرفتار می شود.

به سختی می توان وجود برخی شباهت های روایی میان «تعطیلات هارلی» و داستان او در پرندگان شکاری را انکار کرد که این شباهت ها قطعاً باعث جالب‌تر شدن آن می شوند.


رهایی شگفت انگیز

بررسی نکات اولین تریلر پرندگان شکاری - جدایی هارلی از جوکراگر مفهوم «رهایی شگفت انگیز» به اندازه کافی واضح و روشن نباشد، این تریلر، خبرِ جدایی هارلی کوئین از جوکر را به روشی زیبا و صریح بیان می کند. در صحنه‌ی انتهایی تریلر که اسامی بازیگران بر روی صفحه نقش می بندد، می توان هارلی را در حال قدم زدن تماشا کرد که ساختمان Ace Chemicals در پشت او منفجر می شود.

این ساختمان نقش بسیار مهمی در روابط پرفراز و نشیب هارلی و جوکر دارد که در فیلم جوخه انتحار نیز تا حدودی با آن آشنا شدیم. در آن فیلم، جوکر با حقه هایش، هارلین را می رباید و از عشقش سوءاستفاده می کند تا هارلین خودش را درون مخزن مواد شیمیایی بیاندازد که این اتفاق می افتد و منجر به سفید شدن پوست او می شود؛ جوکر آن را به عنوان نشانه‌ای از وفاداری بی حد و حصر هارلی در نظر می گیرد و رابطه‌ی عاطفی‌شان از آن لحظه دوطرفه می شود.

با توجه به اهمیت و جذابیت صحنه‌ی انفجار در فیلم، این‌که هارلی به دنبال جدایی‌اش از جوکر، ساختمان Ace Chemicals را نابود کند قطعاً هیجان انگیز خواهد بود.


در پایان بهتر است خاطر نشان کنیم که فیلم پرندگان شکاری در ۷ فوریه ۲۰۲۰ (۱۸ بهمن ۱۳۹۸) اکران خواهد شد و یک سال بعد، بازگشت شخصیت هارلی کوئین با بازی مارگو رابی در فیلم جوخه انتحار به کارگردانی جیمز گان در تاریخ ۶ آگوست سال ۲۰۲۱ صورت خواهد گرفت.

منبع ComicBook
4 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments