نگاهی بر دفتر نگهبانان | برترین لحظات کمیک Watchmen

نگهبانان (Watchmen) یک سری ۱۲ قسمتی به نویسندگیِ آلن مور و طراحیِ دیو گیبونز است که از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۷ توسط انتشارات دی سی به چاپ رسید. داستان این کمیک، در تاریخی متفاوت اتفاق می افتد که در آن قهرمانان نقاب پوش در دهه‌ی ۴۰ و ۶۰ میلادی ظهور می کنند و تاریخ آمریکا و جهان را تغییر می دهند.

در این تاریخ متفاوت، آمریکا با کمک قهرمانان خود، به خصوص دکتر منهتن، در جنگ ویتنام پیروز می شود. هم چنین واقعه‌ی رسوایی واترگیت (Watergate Scandal) که منجر به استعفای ریچارد نیکسون شده بود، هرگز آشکار نمی شود و او با تغییر قانون اساسی آمریکا، این فرصت را پیدا می کند که بیشتر از دو دوره، به عنوان­ رییس جمهور این کشور باقی بماند.

داستان اصلی در سال ۱۹۸۵ رخ می دهد. نزاع و اختلاف شدید بین آمریکا و شوروی، دنیا را به لبه‌­ی جنگ جهانی سوم سوق داده است. هم چنین به دلیل تصویبِ قانونِ منعِ فعالیتِ قهرمانان نقاب پوش در دهه‌­ی هفتاد (معروف به قانون کین)، این افراد یا بازنشست شده اند، یا برای دولت کار می کنند، یا به طور مخفی و غیر قانونی فعالیت خود را ادامه می دهند. تا این‌که قتل یکی از نگهبانان (ادوارد بلیک معروف به کمدین)، که برای دولت نیز فعالیت می کرد، برخی از این قهرمانان بازنشسته را برای باری دیگر به میدان بازی برگرداند تا به حل معمای این قتل بپردازند.

واچمن از دید برخی، بهترین کمیکِ تاریخِ این صنعت و از محدود کمیک بوک­ هایی است که به عنوان یک اثر ادبی بزرگ، مورد ستایش قرار می گیرد. هم چنین این اثر در زمان خود، دید بسیاری از افراد را که گمان می کردند کمیک بوک تنها مناسب رده سنی کودکان و نوجوانان است، برای همیشه تغییر داد. هم چنین به مناسبتِ انتشارِ قسمت هشتم ساعت قیامت، و آغاز درگیری دکتر منهتن با سوپرمن در شماره‌ی مذکور، این مقاله به بررسی ماندگارترین و مهم‌ترین لحظات این اثر زیبا می پردازد.


۱۰ – کمدین یک دختر باردار را می کشد

کمدین یک دختر باردار را می کشد

دکتر منهتن: بلیک، اون زن، حامله بود.
کمدین: آره، من یه زن حامله رو کشتم و تو هم فقط نگاه کردی.

Watchmen #2

ادوارد بلیک، یک پوچ گرای افراطی و فردی به شدت بی رحم و بدبین است. او اعتقاد دارد که جهان به خودی خود دارای هیچ ارزش و معنایی نیست و تلاش انسان ­ها برای معنی دادن به آن (یا به عبارتی اگزیستانسیالیسم/هستی گرایی) امری بیهوده است. او چهره‌ی زشت و ترمیم ناپذیر جهانش را بیش از هر کسی درک کرده است و تلاش انسان ­ها برای نجات آن را به نوعی جوک تلقی می کند. نوع افراطی ترِ این نگرش را می توان در شخصیت جوکر دید.

هیچ کدام از صحنه ­های کمیک نگهبانان نسبت به این یکی، تا این حد نمی توانند چهره­‌ی بی رحمِ کمدین را به مخاطبان نشان دهند. ادوارد بلیک که پس از قانونِ منعِ فعالیتِ ابرقهرمانان به خدمت دولت در آمده، در جنگ ویتنام، دولت آمریکا و سلاح بزرگش (دکتر منهتن) را همراهی می کند و در نهایت، آمریکا پیروز این جنگ می شود. هنگامی که کمدین، مشغول خوردنِ نوشیدنی به مناسبت پیروزی اخیرش بود، یک دختر ویتنامی با او رو‌به‌رو می شود و ادعا می کند که از او باردار است. کمدین در جواب می گوید که به او و بچه اش یا حتی همنوعان ویتنامی‌اش اهمیتی نمی دهد. حرف او باعث شد تا آن دختر با یک بطری شکسته به کمدین حمله کند و زخم بزرگی روی صورتش بیاندازد. این کار، خشمِ کمدین را شعله‌ور کرد و سبب شد تا آن دختر را با وجود این که باردار بود، بکشد.

این صحنه، علاوه بر این که یکی از پست ­ترین لایه­ های شخصیتیِ کمدین را به تصویر می کشد، بیان‌گر این حقیقت است که در دنیای واقعی، جنگ تا چه اندازه قادر است یک انسان را عوض کند و او را تا چه حد به جنون بکشاند.


۹ – آخرین وداع کمدین با دشمنش

آخرین وداع کمدین

بلیک: آخه این کجاش خنده داره؟ من که نمی فهمم. یکی بهم توضیح بده…

Watchmen #۲

زمانی که رورشاک برای حل معمای قتل کمدین، از مولاک (Moloch)، دشمن اصلی کمدین، بازجویی کرد، مولاک به او گفت که ادوارد، یک هفته قبل از کشته شدنش، شب هنگام به خانه‌­ی او آمده است و در حالی که مست بود و گریه می کرد، در مورد یک نقشه‌ی وحشتناک که به طور اتفاقی از آن آگاه شده بود، حرف می زد. بعدها معلوم شد هنگامی که کمدین از بالای نواحیِ قطب جنوب پرواز می کرده، به طور اتفاقی، جزیره‌­ی مخفی آزمندیاس رو دیده و آزمندیاس نیز مجبور شده تا او را در جریان نقشه­‌ی قتل عام بزرگش برای اتحاد انسان­ ها و جلوگیری از جنگ جهانی سوم قرار دهد.

گریه کردن ادوارد بلیک در مقابل بزرگ ترین دشمنش، اول از همه نشان دهنده این است که نقشه­‌ی آزمندیاس به قدری هولناک بوده که حتی فردی بی رحم و خشن مثل کمدین را هم دچار فروپاشی عصبی کرده است؛ و این به خواننده ثابت می کند که کمدین تا چه اندازه، شخصیت پردازیِ پیچیده‌ای دارد؛ چرا که با وجود تمام کار های پستی که در گذشته انجام داده، هنوز مقداری انسانیت در او وجود دارد.

جوکی که رورشاک در آخر این شماره تعریف می کند به زیبایی، بیانگرِ وضعیتِ کمدین در آن شب است؛ کاراکتری خشن، و ضدقهرمانی که برخلاف خیلی­ ها، به این جور اتفاق­ ها به چشم یک جوک نگاه می کرده، حالا دیگر حتی نمی توانست خودش را از فروپاشی عصبی نجات دهد.

یه روز یه مرد میره پیش دکتر. به دکتر میگه که افسرده‌ست، بهش میگه که زندگی بی رحم و ظالمانه‌ به نظر میرسه، و توی دنیای تاریکی که آینده‌اش گنگ و نامعلومه، احساس تنهایی می کنه.
دکتر بهش میگه: راه درمانت خیلی ساده‌ست، دلقک معروف یعنی پالیاچی امشب توی شهر برنامه داره. یه سر برو سیرک و ببینش، اینطوری حالت خوب میشه.
یارو میزنه زیر گریه و میگه: اما آخه دکتر… من خودِ پالیاچی هستم.

جوک قشنگی بود.


۸ – خلقت دکتر منهتن

چگونگی خلقت دکتر منهتن

خبرنگار: تکرار می کنم، سوپرمن وجود داره و اون آمریکاییه.

Watchmen #4

جان استرمن، پسر یک ساعت ساز بود که شغل پدرش را دنبال می کرد. پدرش بعد از بمباران اتمی ژاپن و هم چنین آگاه شدن از نظریه‌ی نسبیت زمان، جان را مجبور به ترک شغل ساعت سازی کرد؛ چرا که معتقد بود در دنیایی که زمان حقیقی نیست، ساعت سازی معنایی ندارد و چیزی که امروز، دنیا به آن نیاز دارد فیزیک هسته‌­ای است. در نتیجه، جان در رشته‌­ی علوم هسته‌ای، دکترای خود را می گیرد و در یک مرکز شروع به کار می کند. روزی که برای برداشتنِ ساعت معشوقه‌اش به اتاقکِ آزمایشگاه برمیگردد، به دلیل فعال شدنِ دستگاه درون اتاقک، در اتاقک بسته می شود و او در آنجا گیر می افتد. دستگاه آزمایشگاه، بدن او را به ذرات مولکولی تبدیل کرد اما تا مدت ها مسئولین آزمایشگاه فکر می کردند که او در این حادثه مرده است. ولی او نمرده بود و بعد از گذشت مدت ها توانست به مرور تمامی ذرات و ارگان های بدنش را جمع آوری کند و سرانجام به شکل یک انسان ظاهر شود. با این تفاوت که او با بازگشتش تبدیل به یک خدای اتمی شده بود.

او بلافاصله به خدمت دولت در آمد و به یادِ پروژه منهتن (پروژه‌ای که در آن بمب اتم ساخته شد)، او را با نام دکتر منهتن به جهان معرفی کردند. دکتر منهتن تنها شخصیت کمیک نگهبانان است که قدرت فرابشری دارد و به دلیل زندگی در جهان کوانتومی، زمان برای او به صورت خطی سپری نمی شود و توانایی دیدن آینده و گذشته را دارد. ضمن اینکه حضور او در فعالیت ­های دولتی، از اصلی ترین دلایل نزاع شوروی با آمریکا و خطر نزدیک شدن به جنگ جهانی در این داستان بود.


۷ – تولد رورشاک

پیشینه‌ی رورشاک

رورشاک: این قوانین ماورایی نیست که به این دنیای بی هدف شکل داده. خدا، بچه ها رو نمی کشه. سرنوشت، اونا رو سلاخی نمی کنه. و تقدیر، اونا رو خوراک سگ­ ها نمی کنه.
مقصر ماییم. فقط ما.

Watchmen #6

رورشاک تنها قهرمانِ کمیک نگهبانان است که حتی پس از ممنوع شدنِ فعالیتِ قهرمانان نقاب پوش در کشور، به طور مخفیانه، کار خود را ادامه داد. پس از دستگیری و رفتن به زندان (به اتهام قتل مولاک)، روانشناسی به نام دکتر مالکوم لانگ، وظیفه­‌ی بررسی وضعیت او را بر عهده می گیرد. رورشاک که اسم اصلی‌اش والتر کواکس است، از اینکه دکتر در هنگام معالجه، او را با اسم واقعی‌اش صدا می زند عصبی می شود و خاطره‌ای را برای دکتر تعریف می کند که نقش مهمی را در تغییر شخصیت او ایفا کرده است.

او به دکتر می گوید که قبلاً با جنایتکار­ها نرم تر برخورد می کرده و به قولی آن­ها را نمی کشته است. تا اینکه درگیرِ یک پرونده‌ی آدم ربایی می شود که در آن یک دختر شش ساله ربوده شده بود. رورشاک پس از پیدا کردنِ خانه‌­ی فردِ مظنون و کشفِ لباسِ دختر گمشده، متوجه می شود که آن فرد احتمالاً آن دختر را بعد از تجاوز، کشته و بدنش را خوراک سگ ها کرده است. رورشاک آن دو سگ را به طرز فجیعی می کشد و پس از بستن فردِ قاتل با طناب، او و کل ساختمان را با بنزین آتش می زند.

ناتوانی رورشاک در نجات آن دختر بی گناه، تاثیر عمیقی روی شخصیت او گذاشت و به قول خودش بعد از این اتفاق بود که والتر کواکس برای همیشه مُرد و رورشاک متولد شد. او تبدیل به شخصیتی شد که تمام دنیا را مطلقاً سیاه یا مطلقاً سفید می دید و پس از آن اتفاق، دیگر به هیچ وجه حاضر به ملایمت با جنایتکاران نشد.


۶ – دکتر منهتن زمین را به مقصد مریخ ترک می کند

رفتن دکتر منهتن به مریخ

نیکسون: از این به بعد، سرنوشت بشریت در دستانِ ابرقدرتی بالاتر از منه.
امیدوارم که اون، طرف ما باشه.

Watchmen #3

 پس از شرکت در مراسم خاکسپاری کمدین، دکتر منهتن در یک برنامه تلویزیونی زنده حاضر می شود تا به سوال خبرنگاران پاسخ دهد. پس از یک سری سوالات سیاسی، یک خبرنگار او را از بیماریِ سرطانِ افرادی که قبلاً با او از نزدیک کار کرده اند، به خصوص معشوقه‌اش (جِینی استرایر)، آگاه می کند و دکتر منهتن را دلیل اصلی این سرطان می داند. این اتهامات سنگین، دکتر منهتن را به شدت از لحاظ احساسی تحت تاثیر قرار می دهد و سبب می شود تا او زمین را ترک و به مریخ برود.

آلن مور و دیو گیبونز در این صحنه نشان دادند که حتی تنها کاراکتر خدامانند داستان‌شان نیز می تواند همانند یک انسان، احساساتی عمل کند. به بیانی دیگر نشان دادند که جان استرمن، حتی بعد از تبدیل شدن به دکتر منهتن، هنوز عواطف انسانی‌اش را کاملاً فراموش نکرده است و تحت تاثیر احساساتش رفتار می کند. هم چنین این اتفاق، دنیا را در شوک سیاسی عظیمی فرو برد و باعث شدت گرفتن جنگ سرد شد.


۵ – حمله‌­ی رورشاک به زندانی­ ها

زندانی شدن رورشاک

رورشاک: انگار هیچکدوم حالی‌تون نیست.
من اینجا گیرِ شما نیفتادم. شما اینجا گیرِ من افتادید.

Watchmen #6

قطعاً فردی مثل رورشاک که باعث جراحت و زندانی شدنِ خیلی ­ها شده است، از محبوبیتِ آنچنانی در بین زندانی ها برخوردار نیست. رورشاک پس از رفتن به زندان، همواره از طرف دیگر زندانی­ ها تهدید به مرگ می شد. یک بار که در صف غذاخوری زندان می ایستد، یکی از خلافکار­ها با یک پیچ گوشتی، از پشت به او حمله می کند؛ اما رورشاک زودتر از آن فرد، ظرف روغن سرخ کردنیِ داغ را روی صورت او می ریزد و شدیداً مجروحش می کند. سپس به سمت سلول انفرادی برده می شود.

این یکی از صحنه ­هایی است که سبب شد روانشناسِ رورشاک (دکتر مالکوم لانگ) چندان به خوب شدن وضعیت او امیدوار نشود. هم چنین این صحنه یادآور این نکته است که رورشاک همانند خیلی از ضدقهرمانان، برای آسیب زدن به دشمنانش، هیچ خط قرمز یا کد اخلاقی ندارد.


۴ – فرار رورشاک از زندان

فرار رورشاک از زندان

نایت آول: آم، مزاحمت که نشدیم؟
رورشاک: نه. ببخشید، باید یه سر برم دستشویی.

Watchmen #8

نایت آول و لوری که از بازنشستگی بیرون آمده بودند، تصمیم می گیرند تا برای حل معمای سوءقصد به قهرمانان نقاب پوش، رورشاک را از زندان آزاد کنند. رورشاک نیز که در زندان انفرادی به سر می برد با خلافکاری به نام Big Figure (گنده بَک) که بیست سال پیش او را به زندان انداخته بود، ملاقات می کند. گنده بک به کمک نوچه هایش می خواست رورشاک را با اره‌برقی سلاخی کند؛ ولی در نهایت، رورشاک با زیرکی خود، باعث کشته شدن هر دو نوچه می شود و گنده بک نیز از ترس رورشاک به سمت دستشویی فرار می کند.

زمانی که لوری و نایت آول به سلول رورشاک می رسند تا او را فراری دهند، با کمال تعجب متوجه می شوند که او از سلولش بیرون آمده است. رورشاک سپس در اوج اغتشاشات درون زندان، با کمال خونسردی به نایت آول می گوید که باید به دستشویی برود.

حمام خونی که بعد از بیرون آمدن رورشاک از دستشویی به راه می افتد، نشان می داد که رورشاک، گنده بک را به طرز فجیعی کشته است. این اتفاق با وجود اینکه در روند اصلی داستان تاثیر خاصی ندارد؛ اما این موضوع که یک نفر حتی در حال فرار از زندان تا این حد خونسرد عمل می کند و همچنان دست از اعتقادش برای نابودی جنایتکاران بر نمی‌دارد، یکی از بارزترین و ماندگارترین صحنه های این داستان را خلق کرد.


۳ – لوری هویت واقعی پدرش را کشف می کند

دیدار لوری با دکتر منهتن در مریخ

دکتر منهتن: مادرت عاشق مردی میشه که برای نفرت ازش هزاران دلیل داره؛ و از این اتحاد ناممکن و میلیون­ ها سلول که برای بارور شدن با هم رقابت می کنند، تو به وجود اومدی، فقط تو.
به وجود اومدن چنین چیزی بین این همه احتمالِ ناممکن، درست مثل تبدیل شدن هوا به طلا می مونه…
…غیرممکن ترین اتفاق موجود.

Watchmen #9

دنیا به جنگ جهانی سوم نزدیک شده است و خیلی ­ها معتقدند تنها کسی که می تواند جلوی این جنگ را بگیرد دکتر منهتن است. سپس، لوری توسط دکتر منهتن به مریخ آورده می شود و لوری تلاش می کند که با جان صحبت کند تا شاید بتواند او را برای باری دیگر به زندگی انسان ­ها علاقه‌مند کند. در طول این مکالمه، لوری حقیقت دردناکی را در مورد مادرش کشف می کند؛ او می فهمد که ادوارد بلیک، فردی که قبلاً قصد تجاوز به مادرش را داشته، پدر واقعی اوست. هر چند این واقعیتِ تلخ در ابتدا لوری را هم نسبت به زندگی بشری ناامید کرد، اما درک دکتر منهتن از پیچیدگیِ عواطفِ انسان­ ها سبب شد تا بار دیگر نجات بشریت و سیاره‌ی زمین اهمیت پیدا کند. البته دکتر منهتن، حتی قبل از گفتن حقیقت به لوری، می دانست که برمیگردد؛ یعنی با وجود اینکه ایده‌ی بازگشت به زمین را رد کرده بود، پیش بینی می کرد که قرار است برگردد:

همه چیز از پیش تعیین شده‌ست. حتی واکنش های من [به سوالات تو]. ما همگی عروسک های خیمه شب بازی هستیم، لوری. من فقط عروسکی ام که می تونه نخ ها رو ببینه.

۲ – پیروزی آزمندیاس

رونمایی از نقشه‌ی آزمندیاس

آزمندیاس: ببین دن، من مثل شخصیت خبیثِ فیلم ها و سریال های کلاسیک نیستم. به نظرت واقعاً اگه کوچکترین احتمالی وجود داشت که شما دوتا بتونید جلوی نقشه‌ی شاهکارم رو بگیرید، میومدم و همه چیز رو براتون تعریف می کردم؟
۳۵ دقیقه‌ی پیش کار رو تموم کردم.

Watchmen #11

در نقطه‌ی اوج داستان واچمن، نایت آول و رورشاک مدارکی پیدا کردند که نشان می داد به احتمال زیاد، آزمندیاس پشتِ تمام این قضایا بوده است. وقتی با او روبرو می شوند، آزمندیاس آن­ دو را از نقشه‌ای که برای مدت هاست روی آن کار کرده، آگاه می کند. نقشه­‌ی آزمندیاس این بود که با ایجاد یک حمله‌­ی فضاییِ جعلی در نیویورک و کشتن میلیون­ ها نفر، سبب اتحاد دو قدرتِ بزرگِ دنیا علیه یک دشمن مشترک شود تا بتواند بدین شکل از وقوع جنگ هسته‌­ای در جهان و کشته شدن میلیاردها موجود جلوگیری کند. او هم چنین اعتراف می کند که سوءقصدها، قتل کمدین، کشتن مولاک و به زندان افتادن رورشاک و سرطان گرفتن همکاران و معشوقه‌ی دکتر منهتن، همگی جزئی از برنامه ها­یش بودند تا از تمام احتمالات آشکار شدن نقشه‌اش جلوگیری کند. رورشاک و نایت­ آول سعی می کنند تا جلوی او و نقشه‌ی بی رحمانه‌‌اش را بگیرند. اما دیگر دیر شده بود؛ آزمندیاس قبل از حضور آنها، نقشه‌اش را اجرا کرده بود.


۱ – دکتر منهتن، رورشاک را می کشد

مرگ رورشاک

رورشاک: هاااه. بله البته. باید از آرمانشهر جدیدی که وایت ساخته محافظت کنی. خب، منتظر چی هستی؟ یه جسد دیگه به میلیون ها جسد دیگه اضافه بشه تفاوت زیادی ایجاد نمی کنه.
تمومش کن.
دکتر منهتن: رورشاک…

تمومش کن!

Watchmen #12

پس از اجرا شدن نقشه­‌ی آزمندیاس یا همان ادرین وایت، اخبار نشان می دهد که کل دنیا برای مقابله با این تهدید فرازمینی با هم متحد شده اند. تمام اعضای نگهبانان، پس از دیدن ثمره‌ی نقشه‌ی آدرین وایت، به این نتیجه می رسند که برای حفظ صلح جهانی، بهتر است سکوت کنند. اما رورشاک نمی پذیرد و با پای بند ماندن به عقاید و اصولش تصمیم می گیرد تا حقیقت را برای تمام دنیا افشا کند و دکتر منهتن که می داند تنها راه متوقف کردن رورشاک کشتن اوست، او را به قتل می رساند.

این صحنه که یکی از ماندگارترین و تاثیرگذارترین مرگ­ های تاریخ کمیک است، برای باری دیگر به خوانندگان نشان می دهد که رورشاک، فردی است که تحت هیچ قیمتی، حتی حفظ صلح جهانی و یا از دست دادن جانش­، حاضر به مصالحه با جنایتکاران و عقب نشینی از ارزش ­های اخلاقی‌اش نیست.

56 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Pouryakht

با تشکر فراوان از آقا آرمان واسه تهیه این لیست . واقعا سری نگهبانان بهترین کمیکی که منتشر شد و دیگه همچین شاهکاری تکرار نمیشه.

آرمان صفا

ارشیا جان ممنون بابت ویرایش خوبت. بی تعارف بدون ویرایش های تو برخی مطالبم قابل انتشار نیست و من کلی چیز یاد می گیرم هر دفعه من فقط یه چیزی توضیح بدم در مورد serial republic villain republic  یه استودویو فیلم و سریال سازی هالیوودی بوده که حتی سریالای ابرقهرمانی مثل زورو رو پخش می کرده منتها چون خبیث فیلما و سریالای استودیو ریپابلیک برای خواننده ممکنه ناشناس باشه من به جاش نوشتم خبیث فیلم ها و سریالای کلاسیک که شاید نزدیکترین معادل باشه.  خبیث های ساده ای که خیلی راحت شکست می خوردند. خبیث های علیه جمهوری ترجمه صحیحی… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

اها خب که اینطور، الان اصلاحش می کنم. سر اینکه نایت آول جزء قهرمانان نقاب پوش بوده و با خبیث های زیادی می جنگیده که اکثراً دشمنان دولت بودن، فکر کردم آزمندیاس داره به اون خبیث هایی که گروه کلاسیک واچمن باهاشون می جنگیدن اشاره می کنه، نمیدونستم قضیه اینه.
ضمناً کاری نکردم، زحمت اصلی روی دوش تو بود. و در آخر مقاله‌ی واقعاً خوبی شد، دستت درد نکنه.

Deadpool

واچمن یه اثر تکرار نشدنیه و فکر نکنم هیچوقت داستانی به کمال و تمامی واچمن خلق بشه.همینطور شخصیت پردازی بی نقصش.یه چیز جالب تر اینکه زک اسنایدر چقدر وفادار بوده.دقیقا همه این موارد تو فیلم هم نشان داده شده بدون تغییر(البته جز مورد تولد رورشاک که رورشاک قاتل رو در فیلم آتش نزد با تبر کشت).فقط یادمه یکی از دوستان اینجا که مخالف فیلم واچمن بود میگفت تو کمیک یه بیگانه بمب رو منفجر میکنه بعد زک احمق اومده یکی از اعضای واچمن رو مسئول کرده!فکر کنم کمیک رو اشتباهی خوندن!

آرمان صفا

اون صحنه ی تبر یا ساتور بود رو اگه اشتباه نکنم با کمیک مقایسش کنید و ببینید زک اسنایدر چه گندی زد به این قسمت واقعا صحنه ی حال بهم زنی بود قابل مقایسه با کمیکش نیست که طرفو یه باره آتیش زد. خواسته مثلا صحنه خفن خلق کنه در رابطه با مطلبی هم که گفتید من منظوتون رو نفهمیدم کی همچین حرفی زده لطفا اسمشو بگید و لینک نظرش هم بدید تا ما بدونیم. اشکالی نداره. ضمن اینکه منهتن از اعضای واچمن هم هست فقط در رابطه با مقصر کزدن دکتر منهتن و اشتباه احمقانه ی زک اسنایدر و… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

موضوع اینه که توی فیلم گفتن تقصیر دکتر منهتنه، و همین گند زد به همه چی! چون اگه دکتر منهتن اون بمب رو منفجر کنه و تقصیرها بیفته گردنش، جنگ سرد تموم نمیشه هیچ، بلکه جنگ جهانی سوم رسماً شروع میشه! به این خاطر که دکتر منهتن، خدمتگزارِ دولت آمریکا بوده و اهداف آمریکا رو دنبال می کرده. پس مسلماً همه بسیج میشن علیه آمریکا و جنگ هسته‌ای راه میندازن. (و قبلاً هم گفتم، میگن قضیه‌ی نیویورک فقط سرپوشِ اهداف نیکسونه) فقط همین بخش، به تنهایی کل فیلم رو می بره زیر سوال، نیازی هم به بحث نیست، قبلاً کلی… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

به قول مارک همیل این نگرش کمال گرای الن مور باعث میشه از هیچکدوم از اقتباساش خوشش نیاد البته از این فیلم و اون انیمیشن مزخرف شوخی کشنده حق  داره بدش بیاد الن مور چند سال پیش مثه اینکه یه چیزایی گفته بود در مورد موریسون که من نفهمیدم چیه ولی خیلی نقد داره بهش یه ویدیو هم تو یوتیوب ازش می دیدم که استن لی مرحوم رو شست و  وقتی تموم شد احساس می کردی استن لی دزده و همه کاره جک کربی و دیتکو بوده تو خلق کاراکترا. هرچی برای این دو نفر احترام شدید قائل بود، از… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

خب اولا اگه منظورت من بود که من هپچین حرفی زدم شهاممت داشته باش وهمون اول رک و مستقیم بگو من گفتم اینجا کسی رو دار نمی زنن یا فحش نمیدن که بترسی اسم طرف رو نگی دوما من کی همچین حرفی زدم گفتم جای بیگانه فضایی از منهتن استفاده کرده زک احمق نه اینکه یه بیگانه زده خراب کرده و همه چی رو انداختن گردن منهتن شما مثه اینکه پیامارو درست نمی خونی و وقتی مطمئن نیستی رو هوا الکی نگو من نخوندم میتونی زیر پست دیو گیبونز که طراح این کمیکه بری نظراتو بخونی ااطلاعاتو که از عمه… مطالعه بیشتر »

Arya3fff

بعد از مدت ها یه مقاله جدید اومد رو سایت .

خیلی مقاله جذاب ، خوب و خواندنی ای بود ، آقا آرمان و همینطور آقا ارشیا دست تون درد نکنه خسته نباشید . اون جملاتی که از تو کمیک در اورده شده بودن هم خیلی جذاب بودن .

ولی ایکاش صحنه مرگ کمدین و معلوم شدن قاتل رو هم تو لیست اضاف میکردید … چون وقتی اسم واچمن میاد اولین صحنه ای که جلوی چشم من میاد، بیرون پرت شدن کمدین و اون استیکرِ خون آلوده .

آرمان صفا

این سبک که یه تیکه از جمله های کمیک رو میارن تو مقاله سبک سایت ign هست. که تو مقاله هیکمن هم که ترجمس می تونید ببینید منم خیلی خوشم اومد ازش استفاده کردم. در آینده هم استفاده خواهم کرد دوتا مقاله در رابطه با لحظات برتر واچمن یکی تو cbr و یکی تو سایت ign بود که اولش قصد داشتیم یکیشو انتخاب کنیم و ترجمه کنیم. بعد دیدیم حیفه برا همچین کاری ترجمه استفاده شه چون واچمنو ده بار خونده بوذیم تصمیم گرفتیم از خودمون بنویسیم. تفاوتش اینه که اونجا نویسنده های حرفه این و بعد یه یکی دوخط… مطالعه بیشتر »

عادل اسلامی

خیلی ممنونم از آرمان عزیز بابت مقاله خوبشون. گفتنی ها رو خودش به بهترین نحو شرح داده، و فکر نمی‌کنم نیازی به تکرار مجدد وقایع و اتفاقات این سری در اینجا باشه. فقط امیدوارم جناب جف جانز بتونه بصورت کامل از پس سریِ ساعت قیامت بر بیاد، چون در اینجا فقط طرفدار های خودش نیستن که باید راضی‌‌شون نگه داره، بلکه باید در حد انتظارات طرفداران کمیک واچمن ظاهر بشه، موضوعی که کار رو به شدت براش سخت می‌کنه. و به علاوه با توجه به شماره‌ی های منتشر شده از این سری، میشه اطمینان داشت قرار نیست چیز فوق خارق… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

اتفاقا عادل جان حق با کاملا با شماس

واچمن داستانیه که برای زمان جنگ سرد نوشته شده بود و کمیک زمان خودش بود

ولی به دومزدی کلاک باید به دید یه کمیک ۱۲ قسمتی نگاه کرد که هدفش نجات دادن دی سی و احیای تاریخشه. ضمن اینکه شماره ی دو و سه ساعت قیامت به نظرم کمیک های ضعیفی بود که فقط شخصیت ها رو دور هم جمع کردولی واچمن یه پانل اضافه هم نداره . اشارات سیاسی هم که تو ساعت قیامت هست خیلی برا من جذاب نیست چون هدف کمیک چیز دیگه ایه و سیاسی بودن بهش نمیاد.

عادل اسلامی

و همچنین به علاوه‌ی صحبت های شما، اگه بخوایم از نظر مقایسه به این دو سری نگاه کنیم (که کار اشتباهی هم هست) شاید بیشترین چیزی که به چشم بیاد تفاوت توی مقدار بار داستانی و حجم داستانیه که نویسنده‌ در هر شماره‌ بازگو می‌کنه. یعنی در واقع بر خلاف واچمن که در اون آلن مور کاملاٌ دستش باز بوده و در هر شماره حجم زیادی از داستان پیش میرفت اما در ساعت قیامت به هیچ وجه این موضوع احساس نمیشه. و تا حدی این حس تداعی میشه که گویا جف جانز به اندازه کافی دستش پُر نیست در داستان… مطالعه بیشتر »

Deadpool

والا یادم نیست زیر کدوم پست بود هرچقدر فکر میکنم اما اگه اشتباه نکنم خود شما بودین.بعد خدایی چه ایرادیه؟چه فرقی داره حالا با تبر بکشش یا آتش بزنش؟اصل قضیه همون دلیل تکان دهنده ایه که باعث تولد رورشاک شد که تو فیلم هم تاثیرگذار نشان داد.بعد من الان گیج شدم مگه تو کمیک هم تقصیرها گردن دکتر منهتن نمیفته؟ در ضمن من بزرگنمایی نکردم نظرم رو گفتم فقط(دلایلم هم قبلا گفتم)شما مخالفین نظرتون قابل احترام ولی دیگه لطفا تحمیل نکنید

آرمان صفا

شما خودت وقتی کمیکو نخوندی و الان می گی گیج شدم چرا قبلا گفتی کمیکو خوندی
بابا قصه ی بانی خرگوشه که نیس
واچمن متنش فوقالعاده سنگینه و انگلیسی پیشرفته میطلبه
باید کمیکو کامل بخونی بعد بیای با کمیکشذمقایسه کنی
 
وقتی نخوندی نمیشه مقایسه کنی چون مبنایی نداری برا مقایسه

Deadpool

من کی گفتم خوندم؟تو این مقاله نوشته که دو کشور علیه تهدید فرا زمینی متحد شدن مثل فیلمش.برا همین گفتم اینجا که نوشته تو کمیک هم تقصیرها گردن دکتر منهتن افتاد.تو سایت چند باری در مورد واچمن کامنت دادم فقط درمورد فیلمش نه کمیک.چون نخونده احمقانس نظر بدم دربارش

ارشیا بشیری

شما کلاً نگرفتی مطلب چیه، الان تازه فهمیدم، حتی زیر پست جی. کی. سیمونز که داشتم با شما بحث می کردم، اون موقع هم هنوز نفهمیده بودی داستان اصلی واچمن چیه؛ الان مشخص شد، هی من می گفتم توی کمیک واچمن، نصف نیویورک از بین رفت و دکتر منهتن عامل تهدید نبود. شما می گفتی خب توی فیلم هم که همینه، فقط نصف جهان نابود میشه و دکتر منهتن تقصیرا رو به گردن میگیره. شما کلاً اشتباه فهمیدی و حتی همون روز هم گفتی کمیک رو نگاه کردی مشخص شد حتی نگاهش هم نکردی. اصلاً توی کمیک کسی نمیدونه دکتر… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

اتفاقا یادمه به ارشیا گفتید که این کمیکو نگاه کردی و ارشیا گفت این کمیک انقد سنگینه که نمیشه یه روزه خوندش
تهدید فرازمینی منظورش موجود فضایی هست که مثل هشت پا می مونه تقریبا

اگه کمیک هم مثه فیلمش بود که باید به عقل الن مور هم شک می کردن. چون همون یه کارش کلی زحمت لاین سریشو نابود می کرد

آرمان صفا

بعدشم آقای ددپول گرامی
اینجا کسی هدفش ضایع کردن و بردن بحث نیست

وقتی چیزی رو مطالعه نکردید نیازی به بحث دربارش نیست.

ijn2000

کسانی که نخوندن حتما این کمیک رو بخوانند!

Deadpool

من نترسیدم.مطمئن نبودم کی بود که اول نگفتم.والا من که خشونت حال به هم زنی تو فیلم ندیدم البته بگم هرکس ذائقه ای داره من با خشونت در این سطح حالم بد نمیشه ممکنه یکی بشه.

Deadpool

آقا ارشیا شما فکر کنم فیلم رو اشتباه دیدی!والا من تا جایی که یادمه تو فیلم هم نصف نیویورک نابود شد.اگه هم تو کامنتها گفتم نصف جهان اشتباه تایپی بوده.من چون فارسی کمیک رو پیدا نکردم و انگلیسیم هم زیاد خوب نیست در حدی که با فضا و لحن کمیک آشنا بشم کمیک رو خوندم.که البته با نخوندن فرق زیادی نداره!من قبلا دلایلمو گفتم مفصل.شما از همون بار اول که بحث کردیم خلاصه نظراتتون این بود کمیکش خیلی عمیقه فهمیدنش سخته زک احمقه الن مور گفته چرته پس چرته! و یه بار هم به نمره اشاره کردین.تو تاریخ زیاد بوده… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

شما مشکلت اینه که پیام ها رو درست نمی خونی. بارها گفتیم که تو فیلم علاوه بر نیویورک زک اسنایدر زد جاهای دیگه دنیا رو هم قتل عام کرد که کاری احمقانه بود. اوندفعه هم که گفتید من کمیکو خوندم خیلی رک و بی پرده بخوام بگم دوست عزیز ، صادق نبودید اصلا. حتی الانم که می گید غلط املایی بوده راست نیست. چون شما به دروغ گفتید کمیکو خوندید حالا که دستتون رو شده بعد سه روز دارید اینا رو می گید..چون نگاه  سطحی هم که می کردید متوجه حضور اون موجود فضایی و تفاوتش با نسخه زک می… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

والا این شمایی که فیلم رو هم درست ندیدی، توی فیلم، اونجا که آزمندیاس میاد میگه: I triggered it 35 minutes ago دقیقاً توی مانیتور های آزمندیاس میشه دید که هدفش نه تنها نیویورک بلکه کل شهر های معروف جهان مثل پاریس، لندن، مسکو، توکیو و… است. ولی خب فقط نابود شدنِ نیویورک رو نشون دادن که نیکسون به مشاور نظامیش میگه این گند توی نیویورک رو کی راه انداخته؟ شوروی؟ که مشاورش میگه نه، این انرژی مال دکتر منهتن بوده، و تمام! در صورتی که کمی قبلتر توی مانیتور آزمندیاس دیدیم که هدف بقیه‌ی جاهای دنیا هم هست ولی… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

دلایل الانت هم برات بذار رد کنم خیالت راحت شه، فضاسازی کاملاً با کمیکش متفاوته، توی کمیک شما یه شهر کاملاً متفاوت رو می‌بینی، در بدترین حالت حداقل چهارتا رنگ سرخ و زرد توی کمیکش هست، ولی توی فیلم عملاً اون نورپردازی باعث شده حس شهر گاتهام به آدم دست بده، نه نیویورک. فیلمنامه هم که خود من چندبار همین جا گفتم مشکلش چیه، شما حالا هی میگی نه درست بوده فلان بوده، دلیلش هم نمیگی چرا، همین تناقض هایی که نام بردم از کجا میاد؟ از رو سر من؟ از روی فیلمنامه دارم انتقاد می‌کنم و انتقاد کاملا درستی… مطالعه بیشتر »

Deadpool

آقا آرمان شما انگار پیاما رو اشتباه میخونید!من اولا بار اولی که بحث شد سر واچمن اصلا حرفی از کمیک نزدم.بار دوم اونم وسطای بحث گفتم سری به کمیک زدم.خدایی دروغ و دست رو شدن چی بود این وسط؟من همش از فیلمش دفاع کردم.همش هم با استدلال ها سینمایی شمایین هی بحث رو میکشونین کمیک.شما که داستان رو کامل و با دقت خوندید مسلما بیشتر از من با کمیکش آشنا و فضاش آشنا هستید.حالا شاید هم کاملا با فضای کمیک یکی نباشه اما فکر نکنم تفاوت زیادی هم داشته باشه.فیلمنامش که والا درجه یک بود.رو دستش تو این ژانر نیومده.الان… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

من گفتم که شما چون استدلال نمیاری برا خوب بودن فیلم می شی نی برچسب زدن که  شما فیلمو ندیدی یا کمیکو نخوندی منظور من دقیقیا همون موقعی بود که گفتی کمیکو خوندم ولی نخونده بودی. ربطی به دفعه اول نداشت صادق نبودی شما در مورد بازیگری هم گفتم کاملا موفق نبود نه اینکه همشون بد بودن. از رورشاک قبلا هم تعریف کردم ولی آزیمندیس و نایت اول خوب نبود مخصوصا اولی که ویلن فیلمه. پیامای بالام هست تغییری هم توش داده نشده شما هم مثه کسایی که باقی فیلمای زک رو دوست دارن دلیل نمیارید فقط صفت عالی می… مطالعه بیشتر »

Deadpool

آقا ارشیا در مورد نابودی چند شهر من معذرت میخوام.مدت نسبتا زیادیه از دیدن فیلمش میگذره یادم رفته بود.شما هم ۶ ماه از دیدن یه فیلمی بگذره مطمئنا شفاف فول اچ دی کل فیلم تو یادتون نمیمونه و ربطی هم به درست ندیدن نداره!من فقط گفتم خاکستری؟فیلمنامشو گفتم.خسته شدم بس که فیلمهای این ژانر خلاصه شدن به نبرد تن به تن و جلوه ویژه و مزه پرونی.بدون داستان تفکر برانگیزی.بدون خلاقیت.جالبه نصفشون هم از دو کگیک درجه یکی بودن که همه اینا رو داشت.ازیمندیاس زد نصف شهرها رو نابود کرد انداخت تقصیر واچمن میگین خب اینکار باعث یه جنگ دیگه… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

خیر قبول ندارم. چون بی نقص بودن این شخصیت ها رو توضیح ندادی و دلایلت به قول خودتون “جز به جز” نیست. قبول دارم که این افراد، نقششون رو خوب بازی کردن، ولی بی نقص و عالی؟ نه. فقط رورشاک در حد عالی بود. دکترمنهتن خوب بود. کمدین هم متوسط بود، چون پیچیدگی های لازم شخصیتی اش توی فیلم دیده نمی‌شد. و تازه همین شخصیت پردازی که می‌بینی از سر زک اسنایدر که نبود، از صدقه سریِ آلن مور بود. یعنی اون زک اسنایدری که سنگش رو به سینه میزنی، زیاد توی این بخش کار خاصی انجام نداده. دکترمنهتن هم… مطالعه بیشتر »

Deadpool

این از دلایل منطقی و جز به جز و با توضیح من!حالا یه مورد دیگه باید بگم.از همون شروع بحث هر دوی شما هی سعی کردین بگین من هیچی حالیم نیست و شما عقل کل.نظرات من مزخرف و تعصبی شما منطقی و کاملا درست.جالبه حتی اومدین کامنتهامو تحریف کردین که بگین آره من دارم شر و ور میگم  دروغ میگم.ولی یه بار نشد بگین خب سلیقس دلیل نمیشه چون بع نظر شما بد یا متوسطه درسته و هرکی عکسش رو بگه غلطه من هیچی نگفتم و با احترام فقط از فیلم دفاع کردم و سعی نکردم برم سراغ توهین و… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

ما به سلیقه‌ی شما توهین نکردیم. خودتون تشریف آوردید و گفتید این فیلم شاهکاره و بحث رو شروع کردید. شما اگه جنبه‌ی بحث ندارید یا دوست ندارید چندتا “حرف” بشنوید یا نمی تونید از فیلم موردعلاقه تون دفاع کنید، بی خودی اینجا نیاید فتوا بدید که این فیلم شاهکار قرنه یا فلانه بهمانه. اینجوری کسی فیلم موردعلاقه‌ی شما رو زیرسوال نمی بره. شما اگه می‌گفتی از این فیلم لذت بردم و خیلی قشنگ بود و طبق نظر شخصی من خیلی فیلم خوبیه، تموم می‌شد. ولی شما اومدی گفتی این فیلم شاهکار بلامنازعه و رو دستش نمیاد. این یعنی چی؟ این… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

اتفاقا با یه نگاه به پیامای قبلی متوجه میشید شما مدام حرفای مارو تحریف کردید و حرف تو دهن ما گذاشتید نه ما گفتیم شما نفهمید نه خودمون عقل کلیم جز اون قسمتی هم که گفتیم صادق نبودی هم چیز خاصی نگفتیم که شما می گی توهین و تحقیر شنیدی توهین و نحقیر مال وقتیه که طرف دلیل نداره ما که همش بحثمون فیلم بود بحث اختلاف سلیقه با بحث داوری جداس بار ها سر موضوع های مختلف با خیلیا تو همین سایت بحث کردیم بحثای جدی ربطی به تحقیر نداره برچسب خنگ و نفهم که نزدیم که بهتون بربخوره… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

وقتی می گن به نظر همدیگه احترام بزارید منظور این نیست که هر کی هر نظری داد بگیم اشکال نداره سلیقشه

منظور اینه به جای تحقیر و توهین و فحش دلیل بیارید که چرا طرف اشتباه می کنه

نه اینکه یکی اومد به آشغالی مثل جوخه ی انتحار و ونوم و بی وی اس گفت عالی ما بگیم آقا سلیقس دیگه

ارشیا بشیری

اصلا نظر بده، چه اشکالی داره، بگه اصلا ونوم فیلم موردعلاقشه. عیبی نداره که. اینکه بیای به یه فیلم بگی شاهکار! بعد یه نفر دیگه بیاد طبق نظر خودش بگه، نه، این فیلم شاهکار نیست و یه فیلم معمولیه؛ و شما بیای به اون فرد بگی، نه، فیلمش عالیه، این یعنی تمام. بحث شروع شد، و دیگه باید دلیل بیاری. وگرنه همین آقای saeedporreza، که کاربر خیلی خوبی هم هست، همین هفته‌ی پیش اومد گفت از فیلم ونوم خیلی خوشش اومده و به عنوان تجربه شخصی خودش از فیلم، نمره ۷ رو میده. کسی اون موقع چیزی گفت؟ نه. نظر… مطالعه بیشتر »

Alireza

بالخره وقت شد ما هم یه پیامی بنویسیم من هنوز فیلم واچمن رو ندیدم ولی چیزی که میدانم اینکه فیلم‌هایی مثل دارک نایت و مرد عنکبوتی ۲ یک دهم این فیلم در موردش بحث نشد حالا واچمن چی باشه که داخل ۹۰درصد پیاما ددپول میاد حرف‌های خودش میزنه بعد آقا ارشیا و آقا آرمان هم همان دلایل قبلی رو دوباره مینویسن بعد دوباره روز از نو روزی از نو بعد هیچکس هم قانع نمیشه مهمان‌هایی هم که به سایت سر میزنند فکر نکنم نظرات در مورد فیلم واچمن براشون جالب باشه به هر حال من واقعا درک نمیکنم این همه… مطالعه بیشتر »

SAEED

واچمن هم عین بیشتر فیلم ها یه بار ببینی بسه.زک اسنایدر ماشالا خیلی ایراد داره ولی یه ایراد بزرگش اینه فیلماشو نمیتونه جم و جور کنه.مثل شخصیت پردازی و حفره های داستانی.کلا باید این بشر تهیه کننده میشد راهو اشتباه رفت 🙂

آرمان صفا

به درد تهیه کنندگی هم نمی خوره این آدم

متاسفانه به هیچ دردی نخورده تا حالا

Deadpool

فیلمها رده بندی دارن از فاجعه تا شاهکار.طیف زیادیه.یکی میاد میگه فلان فیلم فاجعس یا یکی دیگه در مورد همون فیلم میگه متوسط و یکی میگه شاهکار.هیچکدون حق ندارن به نظر اون یکی توهین کنن یا بگن چرت میگه.مگر اینکه بیاد یه طوری نظرش رو بگه که یعنی نظر من درست و حقه نظر مخالف چرت و پرت که تا جایی که به یاد دارم هیچوقت همچین جسارتی رو نکردم.من گفتم شاهکار شما گفتی نسبتا خوب.نمیدونم ولی فکر نکنم کسی نظرش رو خالی گفته باشه من بگم نه اشتباه میکنی!دیگه شرمنده پیام آخرم تا جایی که تونستم با جزئیات دلایلم… مطالعه بیشتر »

Deadpool

خب خود فیلم درسته این کارکترها رو زک خلق نکرده الن مور خلق کرده اما زک میتونست مثل ۹۰ درصد فیلما سوپرهیرویی که تو کمیک شخصیت پردازی خارق العاده ای دارن بعد تو فیلم فقط زور بازو و چند تا مشت خلاصه شدن بسازه فیلم رو.نمونش BVS و Man of steel از بهترین کمیک ها بدترین اقتباس رو کرد!سوپرمن هم که کلا نابود کرد با این شخصیت پردازی غلطش انگار اصلا سوپرمن رو نمیشناخته نادون.در مورد منهتن خب وقتی میبینن منهتن نیویورک هم نابود کرده میگن منهتن دیگه آدم خوبی نیست از کنترل خارج شده و میخواد کل بشریت رو… مطالعه بیشتر »

Deadpool

آقا آرمان والا من یه اشتباهی کردم اومدم گفتم واچمن رو خوندم حالا من بدبخت پیش خودم گفتم چند صفحشو خوندم دیگه توضیح نمیخواد فقط گفتم خوندم(خدا رو شکر نگفتم کامل!)ده بار شما گفتی دروغ برا چی میگی؟رسوا شدی و از این حرف ها.من هی دلیل میارم  توضیح هم میدم شما و آقا ارشیا با دلایل مخالفین هی میگین فتوا الکی میدی دفاع کن خب بگین دلایلم رو باهاش مخالفین.بعد جالب میاین میگین تو هم از طرفدارها تعصبی زک اسنایدری!نمیدونم کجای دنیا یکی بیاد از یه فیلم‌ کارگردانی دفاع کنه میشه طرفدارش.اونم‌ کسی که تو کارنامه نکبت بارش تنها نکته… مطالعه بیشتر »

Deadpool

حق با شماست آقا علی رضا.بهتره دیگه بحث واچمن رو همینجا تمومش کنیم برا همیشه.واقعا زیادی کش اومد(که البته میدونم بخشیش تقصیر خودمه.)

آقا آرمان و آقا ارشیا با تمام تنش ها بحث خوبی بود اگه حرفی زدم که باعث دلخوری یا عصبانیت شما شده معذرت میخوام هدف من فقط دفاع از فیلم مورد علاقم بود نه قصد تخریب داشتم نه توهین.موفق باشین

Alireza

خب من فیلم واچمن رو دیدم بنظرم همان نمره ۵.۵براش کافیه.چیزی که فیلمش زیاد اذیت میکنه طولانی بودن فیلمه واقعا ان انیمیشن نیم ساعتی چه معنی داشت نه ربطی به داستان داشت نه میشد یه پیام درست و حسابی از توش درآورد بقول همان بچه سیاه پوسته (گارفیلد)تو فیلم مزخرف بود . یکی دیگه هم کش دادن سکانس‌ها جنسی هست یهو به خودت میای میبنی که داری فیلم پورن نگاه میکنی ، آلن مور طبق چیزی که داخل کمیک v دیدم داخل هر صفحه که یه زن و مرد تنها هست (به جز خود فردv) انها دارن س** میکنند احتمالا… مطالعه بیشتر »

علی آقا

فیلم واچمن فیلم بدی نبود و تو خیلی از صحنه ها پا به پای کمیک بوکش پیش میرفت که مسئلۀ انفجار آخر فیلم و هدف قرار گرفتن شهر ها و چندتا مورد دیگه نزاشت پروسه کامل بشه. صحنه های جنسی داخل فیلم، داخل کمیک بوک هم بود و حتی صحنۀ کمدین و سیلک اسپکتر مو به مو اقتباس شده بود. در این حد! و حتی اگه نظر منو بخواید من میگم زک تو نشان دادن دنیای کثیف واچمن اصلاً موفق نبود! سیاست های روسیه هم داخل کمیک واضح و روشنه، فیلمش هم همینطور. بنظرم بهتره دوباره نگاه کنید. شخصیت رورشاک… مطالعه بیشتر »

We hoped for Superman and got the Bat

به شخصه فکر می کنم بعضی چیز ها تو فیلم از عمد عجیب و یه جورایی از عمد این طوری ساخته شده بودن‌. مثل سکانس اکشن فرار از زندان تو فیلم که مربوط به سیلک اسپکچر و بقیه هست و من یه جورایی حس کردم چنین سکانس هایی رو تو فیلم ها دیگه این سبک دیده بودم و این سکانس یکم برام حس عجیب بودن داشت تا خفن بودن‌. یا همون سکانس رابطه جنسی که واقعا از عمد از نظرم این طوری ساخته شده بود. الان کامنت و عکسی که علی آقا فرستادن رو دیدم و بله فیلم هنوزم پتانسیل… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

ان صحنه ای که دختره رو شقه شقه میکنه بدترین صحنه های فیلم بود برای اینکه زک اسنایدر نفهمید که دلیل اینکه الن مور از آتش تو کمیکش استفاده کرده بود این بئد که رورشاک تو اون صحنه در واقع واتر کواکس (خودش) رو کامل سوزوند. و آدمی که بیرون اومد دیگه والتر کواکس نبود.چون همونجا با اون قاتله سوخت. در رابطه با سیاست روسیه حرفتون خیلی غلطه. تقابل سرمایه داری و کمونیسم و جنگ بینشون و دسترسی داشتن هردوقطب به سلاح هسته ای چیزی نیست که الن مورد از خودش بسازه. دوره ی جنگ سرد بوده. هر لحظه ترس… مطالعه بیشتر »

Alireza

اول از همه با علی آقا شروع میکنیم .اینکه بیشتر فیلمش از کمیک اقتباس شده کاملا مشهوده (تمام این ده لحظه این مقاله تو فیلم بود) ، در واقع منظورم استفاده کردن غلیظ از صحنه‌های جنسی که بیشتر تو سفینه بود که فکر کنم لازم نبوده انقدر کشش بدن البته شاید من زیادی حساس شدم ، از این بگذریم سیاست‌های شوروی کمونیسم بودن شوروی به ما میگه انها حتما خواهان جنگ اتمی با آمریکا بودن!! یعنی شوروی احتمال اینکه جنگ هسته‌ای رو شروع کنه از آمریکایی که دوتا بمب اتمی به ژاپن زد کمتره!!و فکر کنم بیشترین تنش ها داخل… مطالعه بیشتر »

Ali

تو شماره ۹ یه گفتگو بین جان و لوری بود خیلی بهم حال داد دیدمو به خیلی چیزا عوض کرد.کلا کمیک فلسفی هست و وضعیت جامعه دهه ۹۰ و ۸۰ آمریکا را به خوبی نشون میده.حیفه این کمیک جذاب به فارسی ترجمه نشه
فقط یه سوال مگه دکتر منهتن دانای مطلق نیست چرا پس هویت قاتل کمدین را لو نداد؟دلیلش همون عقیدشه؟
شخصیتی قوی ترین از دکتر منتهن توی دنیای دی سی هست؟

Ali

فک کنم متوجه حرف من نشدید
بنده میگم مگه دکتر منتهن همه چی رو نمیدونه؟خودشم توی کمیک چند جایی اشاره میکنه مس چرا میگید از هویت قاتل کمدین خبر نداشت؟

ارشیا بشیری

ببینید دکتر منهتن همین‌جوری که خبر نداره، باید اون طیف زمانی رو بررسی کنه تا بفهمه. دکتر منهتن اولش نمی‌دونست قاتل کیه چون قضیه رو دنبال نکرده بود، اما بعداً که نقشه آزمندیاس برملا شد فهمید. یه مثال هم می‌زنم: شما توی ساعت قیامت اگه دقت کنید می‌بینید تا دقایق آخر هم دکتر منهتن چیزی از تاریخ دی سی نمی‌فهمه و فقط سیاهی می‌بینه. چون تاریخ دی سی دستخوش تغییر قراره بشه. اگه تاریخ تغییر کنه دکتر منهتن نمی‌تونه تغییرات زمان رو ببینه و باید اول تاریخ تغییر کنه تا بینش‌اش برگرده. دکتر منهتن دانای مطلق نیست. بلکه یه ماهیت… مطالعه بیشتر »

MMAJ

سلام
دو تا سوال دارم
یک اینکه چرا این سری رو شروع ب ترجمه نمیکنید؟
و دو، تو شماره ۸ ک ب نقل از خبر نگار نوشته شده سوپرمن واقعیه و آمریکاییه چ ربطی ب این مقاله داشت؟

ارشیا بشیری

جواب یک: قصد داریم منتها باید نیروی کافی و کارامد برای ترجمه و ادیتش داشته باشیم و براش برنامه‌ریزی بشه. که در حال حاضر شرایطش فراهم نیست. جواب دو: دنیای واچمن از دنیای دی سی جداست. سوپرمن در فرهنگ عام، نماد قدرت و نماد آمریکا به حساب میاد. خبرنگار توی شماره ۴ با گفتن این جمله که سوپرمن وجود داره و آمریکاییه داره به صورت شعاری این پاپ کالچر رو به خواننده نشون می‌ده و دکتر منهتن رو به سوپرمن تشبیه می‌کنه، یعنی دکتر منهتن مثل سوپرمن با اون قدرت خداگونه‌ش وجود داره و اهل آمریکاست. گرچه خود خلقت دکتر… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

دوستان کسی کمیک های Before Watchmen رو خونده؟ قطعا در حد سری اصلی نیست ولی میخوام بدونم ارزش وقت گذاشتن داره؟

عادل اسلامی

مینی‌سریِ مرتبط با رورشاک که آزارلو و برمهو کار کردن ارزش و کیفیتش نسبت به باقی آثار این مجموعه بیشتره. باقی‌شون رو اگه نخوندی هم قطعاً چیزی از دست ندادی.

امیررضا شکری

ممنون. خودم به شخصه به رورشاک و آزیماندیاس خیلی علاقه دارم و حتما رورشاک رو میخونم.

پ.ن:خدا رو شکر ویلیامسون هم داره میره . یک سور دیگه هم افتادیم بعد از خروج دیدیو. باز هم خدا رو شکر.