بررسی اولین تریلر رسمی فیلم شزم [SDCC2018]

روز گذشته بود که تریلر فیلم مورد انتظار شزم در کمیک کان سن دیگو به نمایش درآمد، و در سراسر تریلر وفاداری جالبی به کمیک های منتشر شده از این شخصیت در سری نیو ۵۲ دیده میشد.
تریلر برای نخستین بار بیلی باتسون را برای مخاطبین به نمایش گذاشت، نوجوان یتیمی که به قدرت های فرابشری دست یافته و حالا باید از این قدرت ها برای کمک به دیگران بهره جوید. با بررسی اولین تریلر شزم همراه کمیک اسکواد باشید.

اولین دیدار با بیلی باتسون

بیلی باتسون

نخستین ملاقات با بیلی باتسون برای هواداران بسیار هیجان انگیز بود چرا که همان چیزی را دیدیم که دوست داشتیم از شخصیت بیلی باتسون ببینیم؛ نوجوانی یتیم که از این خانه به آن خانه می رود تا وقتی که با خانواده واسکز ملاقات می کند و در کنار آن ها ماندگار می شود.

فضای نوجوانانه و بازی خوبِ آشر آنجل این نکته را به هواداران یادآوری می کند که این فیلم لحن و فضایی متفاوت و البته دوست داشتنی و وفادار به کمیک خواهد داشت. به علاوه که طراحی لباس ها و شخصیت ها نیز به خوبی تداعی ظاهر شخصیت ها در سری کمیک های نیو ۵۲ را یادآوری می کنند. موضوعی که هوادران را به یک اقتباس وفادار به کمیک و یک فیلم خوب امیدوارتر کرده است.

اما نکته‌ی جالبی که وجود دارد این است که دیوید سندبرگ تمام تلاش خود را کرده تا از تمام تاریخچه‌ی شخصیت شزم بهره ببرد. به عنوان مثال شاید فضاها و طراحی لباس ها وفادار به سری کمیک های نیو ۵۲ باشند ولی در کنار این ها عناصری از عصر طلایی کمیک هم دیده می شود که فردی فریمن دوست نزدیک بیلی باتسون یکی از آن هاست، چرا که این شخصیت نخستین بار در کمیک های عصر طلایی شخصیت شزم (که در آن زمان نامش هنوز کاپیتان مارول بود) حاضر شد! و حتی بعدها دیدیم که جادوگر باستانی شزم به او نیز قدرتی اهدا کرد و او این توانایی را به دست آورد که به قهرمانی به نام کاپیتان مارول کوچک تبدیل شود! موضوعی که شاید تحقق آن در فیلم های آینده چندان دور از ذهن نباشد.

یونیورس مشترک

یونیورس مشترک

تعداد ایستراگ هایی که در همین یک تریلر از فیلم شزم دیدیم به نحو فوق العاده جالبی زیاد بودند! از بترنگ بتمن گرفته تا گلوله ای که در اثر برخورد با بدن سوپرمن له شده و البته ورقه هایی از روزنامه که علاوه بر اثبات اشارات زیاد به یونیورس سینمایی دی سی، این احتمال را هم تقویت می کنند که شاید در این فیلم حضور کامئوی دیگری از ابرقهرمانان دی سی همچون سوپرمن را شاهد باشیم.

صخره ابدیت (Rock Of Eternity)

صخره ابدیت

در ادامه‌ی تریلر، شاهد این هستیم که بیلی باتسون برای فرار از دست قلدر های مدرسه، بعد از حمله به آنها به درون مترو پناه می برد و منتظر این است که به مقصد برسد اما در ادامه می بینیم که طی یک سری اتفاقات عجیب، آن مترو بیلی باتسون را به جایی می برد که در دنیای کمیک با نام صخره ابدیت شناخته می شود و محل زندگی جادوگری باستانی به نام شزم است!

اینجا همان جایی است که بیلی باتسون قدرت های خود را از شزم دریافت می کند و درست مانند دنیای کمیک با گفتن نام SHAZAM!، به یک ابرقهرمان بالغ با توانایی های خارق العاده تبدیل می شود که با وجود ظاهر بالغش، در باطن نوجوانی بیش نیست! و این می تواند به یکی از اصلی ترین نقاط قوت فیلم شزم تبدیل شود؛ نوجوان بازیگوشی که به قدرت های خارق العاده دست یافته و هیچ ایده ای در مورد چگونگی استفاده از آن ها ندارد تا این که در نهایت متوجه می شود چرا این قدرت ها به او داده شده و او چگونه باید از آن ها استفاده کند.

البته علاوه بر این مسئله، نوجوان بودن بیلی باتسون تاثیر دیگری نیز بر روی فیلم می گذارد و آن لحن فیلم است! طبق چیزی که ما دیدیم فیلم لحن فان و جذابی دارد که به نظر عده‌ی بسیاری می تواند یکی از ارکان اصلی موفقیت فیلم باشد، چرا که یک ابرقهرمان نوجوان، با بازیگوشی ها، متلک انداختن ها و البته هیجاناتش شناخته می شود!

دکتر سیوانا

دکتر سیوانا

در ادامه‌ی تریلر می بینیم که چگونه بیلی باتسون از قدرت هایی که تازه به دست آورده لذت می برد و به کمک آن ها، دزد ها و خلافکاران دیگر را متوقف می کند و البته لحظات خنده داری را هم رقم میزند! اما در ادامه بالاخره با دشمن اصلی او در این فیلم مواجه می شویم!

یکی از نخستین دانشمندان دیوانه‌ در دنیای کمیک، یعنی دکتر سیوانا که مارک استرانگ وظیفه‌ی ایفای نقش او را بر عهده دارد. با این حال، ما به جز یک صحنه که در آن جلوی مشت شزم را می گیرد چیز دیگری از او نمی بینیم، اما ظاهرِ او دقیقاً مشابه کمیک است و می توان امیدوار بود که با یک شخصیت خبیث متفاوت و البته مناسب برای فیلم شزم مواجه شویم.

علاوه بر این گفته می شود که هفت گناه مرگبار نیز جز شخصیت های خبیث فیلم شزم خواهند بود، مسئله ای که می تواند به معنای مبارزات هیجان انگیز و تجربه‌ی سخت بیلی باتسون برای متوقف کردن آن ها باشد؛ موضوعی که هر هواداری منتظر دیدن آن است!

بررسی اولین تریلر فیلم شزم

به طور کلی با توجه به چیزی که نخستین تریلر فیلم شزم به ما نشان داد، می توان به این فیلم امیدوار بود چرا که لحن آن همان لحن عامه پسندی است که باعث موفقیت فیلم های بسیاری در سال های اخیر شده است. البته چنین فیلمی که در آن یک نوجوان به قدرتمندترین موجود فانی روی زمین تبدیل می شود می تواند پتانسل های زیادی برای موفقیت داشته باشد.

طبق برنامه ریزی کمپانی برادران وارنر، فیلم شزم در تاریخ ۵ آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی (۱۶ فروردین ۱۳۹۸) در سینماهای سراسر جهان اکران خواهد شد و باید تا آن زمان منتظر ماند و دید که آیا این فیلم خواهد توانست انتظارات را برآورده کند یا دوباره به شکست دیگر کمپانی وارنر تبدیل می شود.

17 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Arya3fff

قبل از هرچیز ممنون از شایان که که این بررسی رو نوشت …. خیلی جالبه که ینفر زیر مقاله ش بنویسه هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام سایت و نویسنده مجاز نیست اما خودش حاضر نشه اون سایتی ( هایی ) که ازشون مقاله ش رو کپی کرده رو بگه چونکه اونوقت از لقب ( استادیش ) کم میشه . چقدر خوب که حداقل بلدی دوتا فلش و کادر روی عکس ها بذاری . عمرا اگه تو سه تا از کمیک های شزم رو خونده باشی تنها چیزی که خوب ازش میدونی اینه که مال fawcet بوده و دی سی… مطالعه بیشتر »

Iammjp

استاد??? جالب تر اونایی هستن که دیگه میان پاچه خواری اینو میکنن…

آرمان صفا

والا این اولین بار نیست از این کارا می کنند. قبلا گفتم که تو مقاله ۱۵ مورد تقلید دی سی هم منبع رو نزده بودند. تا یه کاربر اومد ایراد گرفت که فلان جا سال رو اشتباه وارد کردی تازه اعتراف کردن که مقاله ی سایت screenrant  هست و ما نرجمش کردیم و اشتباه از نویسنده بوده. خود طرفدارای دیسی هم نرفتن کمیک سوپروومن رو بخونن.اونوقت این آقایون میرن مثلا.طرف دومزدی رو تقلید می دونه ولی نمی گه هالک اولیه مه خاکستری بود بیشتر شبیه سالومون گراندیه(۱۹۴۴). تازه خود گراندی هم احتمالا از فرانکشتاین الهام گرفتن مال شزم رو هم… مطالعه بیشتر »

Arya3fff

آقا آرمان اصلا و ابدا هیچ مشکلى نداره و قابل تقدیره که ینفر بیاد مقاله ها و نوشته هاى یکسری اساتید ” واقعی ” کمیک رو از سایت هاى تخصصی و جامع کمیک ” واقعی ” ، برای هم وطنانش ترجمه کنه و اطلاعاتشون رو بالا ببره . مثلا بیای سال ۹۴ ، ۵ کمیک برتر شزم رو از سایت معتبر comicbook.com که در واقع مقاله ش مال دو سال قبل تر از ۹۴ بوده رو ترجمه کنی و به مخاطب معرفی کنی اما اینکه یجورى بنویسی که مخاطب فکر کنه خودت این کمیک ها رو خوندی و رتبه بندی… مطالعه بیشتر »

Doomsday

عزیزم از کسی که برای خودش یه حیاط خلوت دستچین میسازه با کلی متملق و چاپلوس چه انتظاری داری؟ وقتی خودشو در درجه ای می‌بینه که اون فقط میتونه کسی رو تایید یا نفی کنه (مثبت و منفی بده )آدم چه حرفی براش میمونه؟! بحث هیچوقت مارول و دیسی و متعصب و هیتر و تقلید بی شرمانه و غیره و ذالک نبوده و هیچوقت نیست چون متعصب همیشه خدا هست بحث آدم سو استفاده گره! که از قضا با سیاست مدارا نشست و برخواست کرده و حرف دیروز شو میندازه لب کوزه آبشو بخوره بحث اینه  میخواد خودش و حرفای… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

کاربر BAT-Man خواهشاً از دادن کامنت های توهین آمیز یا توهین سانسور شده اجتناب کنید
درسته اینجا آزادی بیان هست ولی فحش دادن توی این سایت جایز نیست
و در صورت مشاهده بلافاصله پاک میشه

محمد شهبازی

تریلر امیدوار کننده و مخصوصا فانی داشت شزم و مخصوصا هم میشد دید که هیچیشو به جز موارد موجود داخل کمیکاشو رو نکردن هر چند بعضی چیزاش برام دلچسب نبود ولی در کل تریلر فان و خوبی بود!دیگه از یه نوجوان که یه دفعه قدرت فرابشری به دست میاره چه انتظاری میشه داشت؟ به صورت چشمگیری از ویلن و مشکلات شزم دوری کردن برای نمایشش توی تریلر ولی شک نکنید اگر پای هفت گناه کبیره به این فیلم باز بشه چالش مضاعفی پیش روی شزم خواهد بود که اینم به دکتر سیوانا اضافه کنیم بازیگران این فیلم هر چند در… مطالعه بیشتر »

محمد مسیح نیا

بعد از تریلر سریال تایتانز این دومین تریلری بود که واقعا حال و هوام رو عوض کرد.متاسفانه اطلاعات من راجب به شزم فقط به همان ابتدای ظهورش برمیگرده…واطلاعات دیگه ای راجب بهش ندارم !

از شایان عزیز ممنونم بخاطر تحلیل تریلر و امیدوارم اگر وقت و حوصله اش رو داشت یه معرفی برای شخصیت شزم هم کار کنه!

بهنام احمدی

ممنون از شایان عزیز بابت نوشتن این مطلب. باریکلا.

منم مثل خیلیا از این تریلر خوشم اومد. واقعا باحال بود. البته این اولین تریلر بود و فعلا چیزی از نیمه‌ی دوم فیلم نشون ندادن و فقط روی بیلی و تبدیل شدنش به شزم تمرکز داشت. از بازی بازیگرا هم خوشم اومد. در کل خیلی به این فیلم امیدوارم، چون به نظر میرسه که همه چی سر جای خودشه و مطمئنم که در بدترین حالت بازم فیلم خوبی میشه :)))

 

Doomsday

ممنون بابت و تحلیل و بررسی، حالا نمیدونم این فیلم موفق میشه یا میشه نمونه سطل زباله مثل فیلمای قبلی دیسی ولی از اینکه با اقتباس از کمیک واقعا دل منی کمیک میخونم رو شاد کردن واقعا خوش حالم و برای این فیلم آرزوی موفقیت میکنم

آرمان صفا

دوستان لازمه یه نکته رو در مورد قانون کپی رایت بگم چون چند جا حرفای نادرست شنیدم که بعضی دوستان می زنند شما فرض کنید بنده یه مقاله می خوام بدم تحت عنوان ۲۰ کمیک برتر بتمن و از این ۲۰ مورد من یک موردشو دارم از یه سایت دیگه می گیرم یه مورد که هیچ حتی اگه چند خط رو هم از جایی ترجمه کنم اخلاق حکم می کنه که اسم اون مبع رو بگم حتی اگه یه مقاله ای بنده بنویسم که از چندین سایت مختلف نوشته هامو گرفته باشم بازم اخلاق اینه که حتما اسم تمام سایت… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

یه نکته خیلی بامزه هم بگم اونم اینه که یه زمانی اساتید بزرگ عرصه کمیک بوک در ایران (حالا مورچه چیه که کله پاچش چی باشه واقعا) میو مدن جوکر و بتمن رو نقد می کردن(که هیچ اشکالی هم نداره چون جوکرو بتمن تحفه نیستند و انسان آزاده اینارو نقد کنه اگه دلش می خواد) بعدش همون اساتید و باقی میومدن و به هم می گفتن که فلانی تو چه جیگری داری که این حرفا رو میزنی و … انگار که زندان داره یا آدمو می کشن به خاطرش واقعا کل انجمن روشنفکران ایرانی مونده بودن اینا چطور جرات کردن… مطالعه بیشتر »

مهدی سید رضایی

خیلی ممنون از آقا شایان بابت این تحلیل خوبشون برای این تریلر عالی… به موارد خیلی خوبی اشاره کردید و درمورد هرکدوم به طور کامل توضیح دادید… این تریلر خیی فضای جالبی داشت و کاملاً مشخصه که قراره با یک فیلم متفاوت طرف باشیم؛ وفاداری زیادی هم به سری New 52 داشت که خیلی منو خوشحال کرد. واکنش ها به تریلر هم که دیگه گویای همه چیزه… امیدوارم این فیلم موفق بشه.

تشکر دوباره از آقا شایان محمودی بابت این تحلیل خوبشون.

مهدی سید رضایی

فقط یه چیزی هست که میخوام بگم حالا که بحث اون سایت پیش اومد… من هیچوقت توی بحث هایی که توی سایت درمورد اون سایت پیش میومد، دخالت نمیکردم و نمیخواستم هم که بکنم، ولی یه نکته ای هست که لازم دونستم باید بگم… من همیشه تو زندگیم به یه اصل اعتقاد داشتم که اعمال و رفتار ها و سخنان یک فرد، شخصیتش رو نشون میده؛ وقتی هم یک فرد فقط بخاطر چندتا شخصیت خیالی، اینقدر بد با خیلی ها صحبت میکنه و بی احترامی میکنه و میخواد به هر نحوی شده از بی اطلاعاتی عده ای استفاده کنه تا… مطالعه بیشتر »

Captain Steve Lover

نقد شما جامع و کامل هست شایان جان. اینبار یکم کوتاه بود؛ بنظرم تو بی حوصلگی نوشتیش ولی چیزی از جامع بودنش کم نمیکنه… …….. دوستان در مورد این بحثا؛ ببینید الان این پست هیچ ارتباطی با اون سایت و این چیزا نداشت؛بیخیال…به درک که چی نوشتن و از کجا کپی کردن؛ حالا که چی؟!…طرف داره یه سری کار های اشتباه رو چند ساله که انجام میده و یه عده هم چاپلوسیش رو‌ میکنن؛همینه که هست؛تا بوده همین بوده…بیخیال اینا اگه ادم بودن به قول اقای S.Mehdi بخاطر چنتا شخصیت تخیلی توهین نمیکردن به ادم…من خودم دو سال اونجا بودم… مطالعه بیشتر »

محمد مسیح نیا

خب از اونجایی که من اخبار و مطالب این سایت رو فقط میخونم به باقی سایت ها سر نمیزنم و متاسفانه نمیتونم تشخیص بدم منظور دوستان از “اون سایت” “خودتون میدونید کدوم سایت رو میگم” همونی که خیلی نایسه عمرا سر کوچه….ببخشید!! منظور رو نمیفهمم! البته نیازی به شفاف سازی نیست اگر انقدر ناجوره که شما میفرمایید همون بهتر که کمتر کسی اون رو بشناسه! ولی خدایی گفتند که آکوآمن تقلید از پلنگ سیاههه؟ الله وکیلی؟ هرکجا که هستی بیا باهم بریم استندآپ کمدی بزنیم!! ممنون از دوستان که بهم یه تفریح سالم رو معرفی کردند از این به بعد… مطالعه بیشتر »

Deadpool

با عرض سلام و خسته نباشید این اولین پیامم تو سایت شماست.واقعا خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم و دیگه مجبور نیستم به اون سایت(که همه میشناسنش)برم که توسط یه مشت فن تعصبی غیر منطقی هدایت میشه و جالبه هم همه سایتها رو مزخرف میدونن فقط خودشونو خوب میدونند.یه نمونه کوچیکش همین بررسی تریلر شزم قشنگ معلوم بود از رو تعصب بررسیش کرده اما نقدا اینجا رو که خوندم نمرات و نقد بر عکس اونجا منصفانه و بدون تعصب بود.ببخشید فکر کنم به عنوان اولین کامنت زیاد طولانی بود.