باری دیگر در اسکواد | بررسی عملکرد کمیک اسکواد – سال دوم

باز هم یکم تیر فرا رسید و باز هم برای گذراندن سالی دیگر در خدمت شما هستیم. یک سال کامل در این خانواده سپری شد و ثمره و تجربیات ماندگارش را بر جای گذاشت. سال دوم کمیک اسکواد، سالی بود که با تلاشِ تمام اعضای این خانواده یعنی تیم اسکواد و مخاطبین اسکواد ساخته شد. امسال زیاد تمایلی نداریم که با حرف های کلیشه‌ای و تاکید اصول اسکواد سرتان را درد بیاوریم، و نیازی هم به این صحبت ها نیست زیرا در طی این ۲ سال شرح و تفسیر هایمان را به عرف رسانده‌ایم و اهداف مان را به مخاطبان مان ثابت کرده‌ایم. این بار قصد داریم بیشتر «گپ» بزنیم و از تجربیات و پیشنهادات شما نیز بهره مند بشویم؛ پس بدون معطلی، شما را به تولد ۲ سالگی کمیک اسکواد دعوت می کنیم تا به عملکرد و دستاوردی که در سال گذشته کسب کردیم نگاهی داشته باشیم.

بررسی عملکرد تیم ترجمه و گرافیک کمیک اسکواد در سال دومبدون هیچ گونه اغراق و یا دلیل تراشی، متاسفانه باید اعتراف کرد که عملکرد سال دوم کمیک اسکواد در بخش ارائه‌ی آثار، در مقایسه با سال اول و به نسبت چیزی که می توانست باشد، راضی کننده نبود. تعداد عناوین کار شده نسبت به سال گذشته افت قابل توجهی داشت و حتی با آغاز سال سوم، هنوز عناوین زیادی هستند که ناتمام باقی مانده‌اند؛ اما جای نگرانی نیست، زیرا تیم اسکواد به مخاطبین خود قول می دهد تا وقتی که عناوین باقی مانده به پایان نرسیده‌اند، اثر جدیدی را منتشر نکند و فاز بعدی کمیک اسکواد آغاز نشود.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به عناوینی که بطور اختصاصی در سال دوم کمیک اسکواد کار شده‌اند. این آثار، بدون احتساب عناوین قدیمی، جمعاً شامل ۴۰ شماره کمیک (از ۱۰ عنوان) در فاز دوم، ۷ شماره کمیک به عنوان ویژه نامه و ۲ جلد رمان گرافیکی هستند:

عناوین قدیمی:

ویژه نامه ها و عناوین پروژه عید:

رمان های گرافیکی:

البته این کمبودها، به هیچ عنوان ارزش کار مترجمان و ادیتور های اسکواد را کم نمی کند؛ زیرا در سال دوم، به لطف مترجمین جدیدی نظیر افشین عنایتی، نازنین فرجی فرد، وحید اویسی، آرمان صفا و عده بسیاری از ادیتور های با مهارت، توانستیم تیمی منسجم و ماهر را در نیمه دوم سال تشکیل دهیم که ای کاش زودتر از این ها به چنین تیمی دست پیدا می کردیم.

و اما در رابطه با فاز سوم؛ در فاز سوم، تیم اسکواد قصد دارد تا عناوین محدودتری را در بازه های زمانی کوتاه مدت، کار کند؛ ولی همانطور که از ابتدا قول داده بودیم، این عناوین انتخابی، طوری خواهند بود که بتوانند اکثر سلایق و ژانر ها را در خود جای دهند. بنابراین در این فاز، آثاری متناسبی را برای درجه سنی جوان و نوجوان، و حتی بزرگسال مشاهده خواهیم کرد و سری های بلندمدت و رمان های گرافیکی نیز بخش مهمی از آن خواهند بود.

بررسی عملکرد تیم تحریریه کمیک اسکواد در سال دومهر چقدر در سال دوم، در بخش ترجمه و ادیت آثار دچار کم کاری و نقص بودیم، در بخش اخبار و مقاله نویسی پر کار تر و منظم تر شدیم. برخلاف سال اول که بخش اخبار و مقاله نویسی اسکواد وضعیت جالبی نداشت و در بررسی عملکرد سال اول، این موضوع را ذکر کردیم، ولی در سال دوم به لطف اعضای جدید تحریریه اسکواد توانستیم این بخش را سر و سامان دهیم و حالا مفتخریم که با رویی خوش در مورد عملکرد مقالات و اخبار سایت صحبت کنیم و به دینی که از سال پیش قولش را داده بودیم عمل کنیم.

در بخش اخبار، به لطف زحمات آقای علی اسدی، ما موفق شدیم گزارش های مرتبط با رونمایی عناوین جدید، اخبار داغ دست اول صنعت کمیک، اخبار سینما و تلویزیون اعم از واکنش منتقدین و نمرات اقتباس های کمیک بوکی و بطور کل، تمام اخبار مهم را به دور از حاشیه و شایعه، در سایت کار کنیم و دیگر موارد را در کانال تلگرامی کمیک اسکواد پوشش دهیم. همچنین در کنار این اخبار، توانستیم به لطف آقای عادل اسلامی، تحلیل و آمار ماهانه‌ی کمیک بوک ها را به طور منظم پوشش دهیم و همین طور با کمک آقای بهنام احمدی و دیگر عوامل، موفق به پوشش کامل اخبار و مصاحبه های نویسندگان در مراسم SDCC2018 شدیم و تقریباً توانستیم یک کمیک کان خوب و کامل را در کنار یکدیگر بگذرانیم.

و اما در بخش مقالات، به لطف آقای آرمان صفا و تلاش های بی وقفه‌اش، مخاطبین اسکواد توانستند مقالات مفیدی را حول محور موضوعات روز جامعه کمیک مطالعه کنند و همچنین از پروژه فلش به قلم ایشان لذت ببرند. بخش نقد و بررسی آثار سینمایی نیز با تشکر از جناب آقای آرش مرادی با شیوه‌ای صحیح و جامع به یکی از بخش های مهم کمیک اسکواد در سال دوم تبدیل شد و علاوه بر آن، به لطف آقای شایان محمودی، شاهد مقالاتی متفاوت و خاص بودیم که امکان معرفی و آشنایی موضوعات کمتر شناخته شده را برای کمیک اسکواد به ارمغان آورد؛ قابل گفتن است که شاید یکی از مهم ترین آنها، پروژه معرفی شخصیت کنستانتین باشد. همچنین برای یک سال دیگر، شاهد انتخاب برترین های سال توسط اعضای اسکواد بودیم که در پروژه ۲۰۱۸ قابل مشاهده هستند.

بررسی عملکرد امور فنی و برنامه ریزی کمیک اسکواد در سال دومدر بخش فنی، متاسفانه در سال گذشته دچار مشکلات زیادی شدیم و مطلع هستیم که این مشکلات، برای شما هم عذاب آور بوده‌اند. مهم ترین مشکلی که در سال دوم گریبان‌گیر سایت شد، کندی سرعت لود و عدم هماهنگی سرور هاستینگ سابق ما با افزونه ها و همین طور گواهی SSL سایت بود که هر دوی این مشکلات به سرویس های خدمات دهنده ربط داشتند و ما به صورت مکرر، مجبور به انتقال سایت از سروری به سرور دیگر می شدیم. در نهایت، این مشکل با انتقال سایت به یک سرور هاستینگ جدید و معتبر، به طور کامل رفع شد و در حال حاضر، تیم فنی اسکواد در نظر دارد تا در سه ماه آینده، تغییرات مثبتی را در دیزاین و امکانات سایت برای کاربران فراهم کند.

در بخش امور هماهنگی و برنامه ریزی، کم کاری های زیادی وجود داشت که بخش اعظم آن ها به کمبود شدید نیروهای کمیک اسکواد در نیمه اول سال بر می‌گردد که در نتیجه آن، تعداد مترجمان اسکواد چیزی در حدود دو/سوم کاهش پیدا کرد. همچنین نبود ویراستاران کافی برای بررسی کیفی آثار از نظر ترجمه و گرافیک، یکی دیگر از دلایل هماهنگی ضعیف و کندی انتشار عناوین بود که خوشبختانه این مشکلات، در حال رفع هستند و در نظر داریم تا در سال سوم، این مشکل را نیز همانند مشکل اخبار و مقالاتِ سایت که در سال اول دچارش بودیم، حل کنیم تا تمام بخش های اسکواد به انسجام و استاندارد کافی برسند و سیر موفقیت را با یکدیگر طی کنند.

کمیک اسکواد دو ساله شد!

به عنوان کلام آخر، واقعاً هیجان زده و خوشحال هستیم که توانستیم یک سال دیگر را در کنار شما باشیم و در مسیر رشد جامعه‌ی کمیک و همچنین رشد اخلاق و کرامت انسانی قدم برداریم. تیم و مخاطبین اسکواد، که امروزه با نام خانوادۀ اسکواد شناخته می شوند، توانستند به جامعه‌ی ایرانی ثابت کنند که بدون توهین و زیرپا گذاشتن اخلاقیات، می توان محیطی سالم را برای رشد و ترقی در مورد موضوعی جذاب و عامه پسند مثل کمیک فراهم کرد. امیدواریم بتوانیم امسال بهتر از دو سال گذشته عمل کنیم و به صورت یکپارچه در تمام زمینه ها، بهترین عملکرد و کیفیت را ارائه دهیم تا به تمام وعده هایمان پای بند باشیم.

گفتنی است که در سال گذشته، اتفاقات خوشایند و ناخوشایند زیادی رخ دادند که شاید تلخ ترین آن ها مرگ اسطوره‌ی به یاد ماندنی یعنی استن لی و شیرین ترین آنها کسب مقام برنزِ مسابقات بین المللی کمیک و مانگا توسط دوستانمان در دانشگاه الزهرا باشد. ما صمیمانه از خداوند متعال خواستاریم که این دست اتفاق های خوب در سال سوم، بیشتر و آن دست اتفاق های ناگوار، کمتر شوند. به امید فردایی بهتر و جامعه‌ای سالم تر در مسیر اخلاق و هنر؛ امروز، یکم تیر ۱۳۹۸، و شما برای سالی دیگر همراه کمیک اسکواد هستید.

13 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Killing Joke

تبریک واقعا تبریک میگم به تیمتون و تمامی “خانواده اسکواد” والا من خیلی وقت پیش با شما و سایتتون اشنا شدم اما خب حدودا یکساله که به صورت جدی دنبالتون میکنم و عضو سایتتون شدم و نظر میدم خیلی خوشحال میشم که تمامی پروژه هایی که نا تمام بوده توی همین تیر و مرداد پروندشون بسته شن و بتونیم کمیک های جدیدی با همون کیفیت همیشگی از شما ببینیم در مورد کمیک های جدیدی که توضیح دادین قراره در فاز بعدیتون (یعنی بعد از تمام شدن کمیک های ناتمام) باشند هایپ شدم امدوارم در آینده توضیحات بیشتری داده شه 🎉دو… مطالعه بیشتر »

E.N

آقا تبریک خسته نباشید میگم خدمت تمام خانواده اسکواد بنده ۹ ماهه که در این سایت عضو شدم و خب قبلش هم دنبالتون میکردم و از صمیم قلبم میخوام بگم که دم تک تک شما گرم که اینقدر زحمت میکشید و سعی میکنید با کیفیت جلو برید و همزمان سعی میکنید اخلاق و ادب هم در سایت رعایت بشه و خوبه که به انتقادات توجه میکنید و خودتون خودتون رو نقد میکنید به نظرم سایت در زمینه مقالات البته فعال تر بود نسبت به سال اول اما هنوز هم میتونه خیلی فعال تر باشه،با بقیه مواردی که گفته شد کاملا… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

ممنون از اینکه شرایطی فراهم آوردید که امثال من هم بتونند کار کنند محیطی بدون چاپلوسی و فن بازی های بیخود از سه سال پیش دلم می خواست توی زمینه ی کمیک فعالیت داشته باشم ولی متاسفانه محیط سالمی وجود نداشت تا اینکه با این سایت آشنا شدم. تا قبل از آشنایی با این سایت یک نظر هم در جاهای دیگه نداده بودم ولی محیط اینجا من رو هم جذب کرد که بالاخره وارد کار بشم وجود اسکواد برای جامعه کمیک بوک ایران به شدت ضروری بود. مخصوصا برای هوادارای دی سی که به نظرم جو بسیار بدی علیه شخصیت… مطالعه بیشتر »

عادل اسلامی

خیلی خوشحالم که دو سال از آغاز کار کمیک اسکواد می‌‌گذره و می‌بینم که هنوزم در کنار دوستان هستیم و با هم تونستیم به هدف اصلی‌مون برسیم. دوست دارم از همه‌ی عزیزانی که در این راه به ما کمک کردن تشکر کنم و امیدوارم این روند رو به جلو به همین صورت ادامه داشته باشه. جدا از سایر دوستان، می‌خوام از دوست عزیزم ارشیا بخاطر همه‌ی زحماتی که در طی این دو سال کشیده تشکر کنم. ساماندهی کار ها و پست های یک سایت در کنار ترجمه و موضوع ویرایش مسئله‌ی ساده‌ای نیست و طبعاً میزان درک و دانش بالایی… مطالعه بیشتر »

آرش مرادی

باسمه تعالی سلام میکنم خدمت کاربران و مدیران سایت کمیک اسکواد یکم تیر ماه سال یک هزار و سیصد و نود و شش در این روز بود که این سایت رسما فعالیت خودش رو آغاز کرد. حقیقتش من اصلا فکر نمیکردم که این سایت اینچنین رونق بگیره و به هر حال موفقیت های مختلف کسب کنه و یا مدت نسبتا زیادی سر پا بمونه اما نه بعد از چند وقت بهم ثابت شد که اشتباه میکردم… در حقیقت به پشتکار این بچه ها که اکثرشون واقعا بچه های خوب و محترم و قابل اعتمادی هستن نباید شک کرد. خب نکته… مطالعه بیشتر »

شایان محمودی

کمیک اسکواد روزای اولی که زمزمه های تاسیس این سایت بود رو فراموش نمیکنم خیلی اتفاقا افتاد بعد از اون و فراز و نشیب های زیادی رو پشت سر گذاشتیم در کنار هم کسایی رو شناختم که هر کدومشون الان برای من عزیزن و در کنار اون سایتی بود که کنار همدیگه پیشرفت و تعالیشو شاهد بودیم. حرفایی که زده شد بحثایی که برای ترجمه بود و کمیک اسکوادم مثل هر کار موفق دیگه ای علی رغم مشکللت و مخالفانی که داشت حالا به این جا رسیده و انشالله که کنار هم تا سال های سال با قدرت ادامه بدیم.… مطالعه بیشتر »

علی آقا

من هم به نوبه خودم تولد دوسالگی سایت رو تبریک میگم و از تمام کسانی که تو این مدت در کنار سایت بودن تشکر میکنم. در سال جدید امیدوارم مشکلات قید شده در این مطلب رفع بشه و ویژگی های مثبت بیشتر و بیشتر بشه. کمیک های ناتموم ایشالا با عنایت دوستان به زودی پرونده اش بسته بشه تا اسکواد بتونه فصل جدیدی از کمیک های ترجمه شده ورق بزنه. و در بخش مقالات با همین فرمون بره جلو و همین رویه رو حفظ کنه. خودم از بدو تولد سایت نتونستم اونطور باید و شاید در کنار سایت باشم و… مطالعه بیشتر »

spider

منم تولد این جوخه ی کمیک رو به تمام اعضای خانواده ی اسکواد تبریک میگیم من اگه درست بگم تقریبا تقریبا تو همین خرداد یا تیر بود که تو سایت عضو شدم و سایت رو به صورت کامل دنبال کردم و هر روز بهش سرزدم اگه بخوام نظرم درباره ی این یه سالی که به سایت سرمیزدم رو بگم باید بگم که این سایت یه سایت عالی هست که بدون هیچ جانب داری از شرکتی فعالیت میکنه و سعی نمی کنه که مقاله های مسخره و مغخرفی بده ولی در همین بحث مقاله ها چند تا ایراد تو کارتون وجود… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

ارشیا جان باید یه تشکر از ویژه خودت هم بکنم که همیشه زحمت ویراستاری کارای من رو به عهده داشتی
بدون تعارف بدون اصلاحات تو ترجمه و مقالات من به هیچ دردی نمی خوره
آدم فرد با سوادی مثل تو رو می بینه کیف می کنه
ممنون دوست عزیز

Mn80

به عنوان یه کاربر واقعا تبریک میگم به این تیم… مشکلاتم که خودتون گفتید و میدونید و مهم ترین ویژگی هم دوستمون spider اشاره کرد… بی نظیرید در ایران

بهنام احمدی

ببخشید که برای همچین مطلب مهمی با تأخیر کامنت میذارم. واقعا عذر میخوام. گفتنی‌ها رو دوستان گفتند. ولی… دومین سالگرد تأسیس کمیک اسکواد رو به عوامل و همراهان این وبسایت تبریک میگم. خوشحالم که عضوی از این خانواده هستم (هرچند متأسفانه مدتهاست که نتونستم همراه سایت باشم). از دوستان عزیزم ارشیا، عادل، شایان، وحید، آریان، علی، آرمان و همچنین بقیه‌ی عزیزانی که اخیرا به این جمع اضافه شدند قدردانی میکنم که در این مدت برای اسکواد وقت گذاشتن و مطالب خوب و باکیفیتی رو برامون آماده کردن. از همه کاربران خوب و فهمیده‌ی سایت هم تشکر میکنم که همراه ما… مطالعه بیشتر »

Alireza

با عرض خسته نباشید به تک تک دست اندرکاران سایت که کاری کردند ،که سایت از سال پیش معروفتر و بهتر بشه . من قبلا مدیرهارو درک نمیکردم برای تاخیر‌ها ولی به این سن(دانشگاه) که نزدیک شدم میفهمم که اینها کلی مشغله کاری و ذهنی دارن و سخته داخل این دوران بیای یه سایت رو بگردونی الآنش هم با کمترین وقتی که دارن بنظرم بیشترین بازدهی رو کردن . یک چیز مهم هم که این سایت داره آزادی نظر کاربرا هست.راستش خودم باید چند بار بخاطر بی‌ادبی‌ها و جدال‌های الکی و بیهوده اخراج میشدم اما مدیر‌ها گذشت کردن و امیدوارم… مطالعه بیشتر »

محمد شهبازی

سال دیگر با همه بدی ها و خوبی هاش برای سایت کمیک اسکواد گذشت و یک سال دیگر به عمر این سایت اضافه شد اول از همه از زحمات تمامی دوستان برای تمام بخش های مختلف سایت اعم از ترجمه کمیک و ادیت و ترجمه اخبار و مقالات و…صمیمانه سپاسگزارم واقعا سالی که گذشت سال خوبی بود و فعالیت سایت افزایش چشمگیری داشت مخصوصا در قسمت پوشش اخبار بخشی که یاد دارم اوایل خیلی ها بابتش گله مند بودن و به قولا پاشنه آشیل سایت محسوب میشد ولی خدا رو شکر الان به نقطه قوت سایت تبدیل شده البته هر… مطالعه بیشتر »