بررسی فرضیه وجود سه جوکر | هویت آنها چیست؟

در کمیک ­کان امسال، مهم ترین و جنجالی ترین خبر ها در مورد کمیک های آینده‌ی انتشارات دی سی منتشر شدند و یکی از جالب ترین آنها این بود که بالاخره بعد از دو سال انتظار قرار است در سال جاری به معمای سه جوکر پاسخ داده شود.

این معمای عجیب که نخستین بار در آخرین شماره از آرک جنگ دارکساید (Darkseid War) مطرح شد، تا به امروز نه تنها در دنیای کمیک به آن اشاره ­ای نشده، بلکه تا همین چند ماه پیش کوچک ترین خبری در باب این معمای بزرگ منتشر نشده بود. تا اینکه مدتی پیش اعلام شد که جیسون فابوک در حال طراحی این کمیک است و سرانجام جف جانز اعلام کرد که پاسخ این سوال بزرگ در یک مینی سری سه قستی تحت عنوان برچسب سیاه (Black Label) چاپ خواهد شد.

نکته قابل توجه این است که بر خلاف دیگر کمیک های برچسب سیاه که ارتباطی با دنیای اصلی ندارند، طبق گفته­‌ی جف جانز این داستان در دنیای اصلی دی سی جریان دارد و عواقب آن بر رابطه بتمن و جوکر تاثیر پر رنگی خواهد گذاشت.

در این مقاله به بررسی تمامی شواهدی که از این داستان در اختیار داریم، می پردازیم.

نکته: لازم به ذکر است که این مقاله از منابع مختلفی الهام گرفته است از جمله سایت معتبر ComicBook.com اما تعیین معیار ها و بررسی و تحلیل این شواهد توسط نویسنده‌ی سایت کمیک اسکواد به انجام رسیده است.

این معما از کجا آغاز شد؟

کمیک لیگ عدالت - جنگ دارکساید

در کمیک Justice League #42 در سری نیو ۵۲ که دومین شماره از آرک جنگ دارکساید به شمار می آید، دیدیم که بتمن با تصرف صندلی موبیوس این امکان را پیدا کرد تا برای تمامی پرسش­ هایی که در ذهن دارد، پاسخی پیدا کند. او نخست هویت قاتل والدینش را (با اینکه می­دانست) از صندلی پرسید و همانطور که خودش انتظار داشت، پاسخ صندلی به او شخصی به نام جو چیل بود. سپس هویت واقعی جوکر را از صندلی پرسید، اما جواب صندلی بسیار بتمن را متحیر کرد و پس از شنیدن پاسخ در مورد آن صحبتی نکرد تا اینکه در کمیک Justice League #50، بتمن به هال جوردن می گوید که صندلی موبیوس به او گفته است که هویت جوکر مشخص نیست بلکه سه جوکر وجود دارد.

فرضیه سه جوکر در کمیک جهان دی سی: تولدی دوباره

این معما بار دیگر در اولین صفحات کمیک DC Universe Rebirth مطرح شد و از همان جا به نظر می رسید که این مورد یکی از مهم ترین راز های سری ریبرث باشد که قرار است در آینده به آن پاسخ داده شود. نکته مهمی که در این کمیک مشاهده شد این بود که در مورد فرضیه سه جوکر، جف جانز داستان­ های مختلف بتمن را به خواننده نشان داد تا اولین حدس و گمان­ ها در مورد سه جوکر در ذهن خوانندگان ایجاد شود. سه جوکری که در عکس بالا مشاهده می کنیم به ترتیب (از چپ به راست) جوکر خلق شده توسط باب کین و بیل فینگر، جوکر داستان جوک کشنده و جوکر داستان­ های سری نیو ۵۲ به قلم اسکات اسنایدر و گرگ کاپولو هستند. هر چند که با انتشار کاور این مینی سری در کمیک کان امسال معلوم شد که فرضیه بالا لزوماً درست نیست.

حضور جوکر در جریان تولدی دوباره

حضور جوکر در رویداد متال

به جز آرک داستانی The War Of Jokes And Riddles که مربوط به گذشته‌­ی بتمن است، تا قبل از کمیک روز های تاریک: کوره (از پیش ­درآمد های رویداد متال)، هیچ حضوری از جوکر در سری داستان ­های تولدی دوباره وجود نداشت. پس از رویداد متال، دومین حضور چشمگیر او به شماره های ۴۸ و ۴۹ کمیک بتمن (که به حوادث قبل از عروسی می پرداخت) مربوط می ­شود. پس از آن نیز او را در کنار بین و دیگر دشمنان بتمن در صفحه­‌ی آخر شماره ۵۰ دیدیم.

هم چنین اخیراً او را در سری جدید لیگ عدالت که اسکات اسنایدر نویسنده آن است، می بینیم، اما در هیچ کدام از این داستان ­ها کوچک ترین اشاره ­ای به وجود سه جوکر نشده است. البته طبق گفته‌ی تام کینگ، رویداد متال و سری کمیک های لیگ عدالتِ اسکات اسنایدر در میان شماره ۴۹ و شماره ۵۰ از کمیک های بتمن روی می دهند. با این حال در شماره ۴۹ از کمیک بتمن، به نکته­ ای بسیار عجیب و سوال برانگیزی بر می­ خوریم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سه جوکر موجود در کاور منتشر شده از این مینی سری به چه داستان­ هایی اشاره می ­کند؟

کمیک سه جوکر

اظهارات جف جانز در کمیک ­کان امسال و کاور منتشر شده از این مینی سری (به طراحی جیسون فابوک) این امکان را برای طرفداران فراهم آورد تا به هویت این سه جوکر یا حداقل داستان­ هایی که این سه جوکر قبلاً در آن حضور داشتند، پی ببرند. جف جانز بیان داشت که این داستان در مورد زخم­ های روحی شدید و درمان نشده ­ای خواهد بود که جوکر در طول تاریخ حضورش برای دیگران به وجود آورده است و تاکید کرد که بتمن، باربارا گوردون، جیم گوردون و جیسون تاد نقش مهمی در این داستان خواهند داشت. در کاوری که مشاهده می کنید، سه جوکر با سه لباس متفاوت را می بینیم که هر کدام از آن­ها متعلق به یکی از لحظات مهم تاریخ داستان­ های بتمن هستند.

جوکری که دیلم خونی را در دست دارد مربوط به داستان مرگی در خاندان (A Death In The Family) در سال ۱۹۸۸ است. در این داستان او جیسون تاد (دومین رابین) و شیلا هی‌وود (مادر واقعی جیسون) را در یک انبار حبس کرد و پس از شکنجه دادن و مجروح کردن شدید جیسون تاد با همان دیلم، انبار را منفجر و هر دوی آن­ها را کشت. البته نکته قابل ذکر این است که شیلا هی‌وود یک شخصیت منفی است و در واقع کسی بود که جیسون را به جوکر تحویل داد. هرچند قبل از مرگش به بتمن گفت که از کار خود پشیمان است.

جوکر در کمیک مرگی در خاندان

جوکری که در پشت همه ایستاده و عصا در دست دارد، مربوط به داستان تحسین شده‌ی جوک کشنده (نوشته­ آلن مور) است. در این داستان دیدیم که جوکر با شلیک یک گلوله به نخاع باربارا گوردون، او را فلج کرد و سپس به زندانی کردن و شکنجه­‌ی جیم گوردون پرداخت. کت بلندی که جوکر در این کاور پوشیده، دقیقاً همانیست که در کمیک جوک کشنده به تن داشته است.

جوکر در کمیک جوک کشنده

جف جانز هم چنین در مصاحبه اخیرش گفت که در این مینی سری، صحنه ای وجود دارد که یکی از جوکر ها با کامیون به سمت کلبه ای در جنگل می رود و جوکری را می بیند که پیراهن هاوایی به تن دارد. جوکری که راننده کامیون است به آن یکی می­ گوید که “این پیراهن مال منه…”؛ پیراهن هاوایی همانی است که جوکر موقع ورود به خانه­‌ی جیم گوردون پوشیده­ بود.

جوکر با لباس هاوایی در کمیک جوک کشنده

دو جوکری که در بالا ذکر شدند با درد و رنج ­های روحی جیسون تاد و بابارا گوردون ارتباط داشتند. به نظر می رسد جوکری که در کاور این مینی ­سری جلوتر از همه نشسته است، با خود بتمن ارتباط دارد. ضمن اینکه تصویر این جوکر ادای احترامی است به اولین حضور این شخصیت در دنیای کمیک، یعنی کمیک Bat-Man #1 که در سال ۱۹۴۰ منتشر شد.

اولین حضور جوکر در کمیک بتمن

هر چند خیلی نمی توان در مورد این نسخه از جوکر صحبت کرد اما با فرض ارتباط او با  خود بتمن، به نظر می رسد که او، همان جوکر داستان­ های اسکات اسنایدر (در نیو ۵۲) است؛ چرا که هم بتمن را در داستان مرگ خانواده (Death Of The Family) شکنجه داد و هم در پایان آرک Endgame، او را کشت. هم چنین با توجه به شباهت زیاد آن به تصویر بالا، می توان گفت این نسخه از جوکر همانی است که باب کین و بیل فینگر خلق کرده اند و شاید نسخه اسنایدر نیز با توجه به ریبوت نیو ۵۲ همان نسخه‌ی باب کین و بیل فینگر باشد که توسط تبعات نیو ۵۲، ظاهر مدرنی به خود گرفته است.

جوکر در سری بتمن: تولدی دوباره

با این وجود هنوز نمی توان گفت نسخه­ ای که در این دو سال اخیر در سری بتمن ریبرث (به نویسندگی تام کینگ) دیده ایم کدام یک از این سه جوکر است. نکته بسیار مهمی که طرفداران بتمن در این سری متوجه آن شدند این است که در شماره ۴۹، زمانی که جوکر و کت وومن به دلیل جراحت شدید روی زمین افتادند، جوکر هم به کشتن رابین و هم به صحنه ای از کمیک جوک کشنده که در زیر باران با بتمن می­ خندد اشاره می ­کند.

خندیدن بتمن و جوکر در کمیک جوک کشنده

این حرف جوکر می تواند نشان دهنده‌­ی این باشد که هر یک از این جوکر­ ها در واقع یک شخصیت هستند. ضمن این که جف جانز در مصاحبه اخیر خود تنها به یک جوکر اشاره کرد و گفت که در پایان این داستان، رابطه­‌ی بتمن و جوکر (تنها یک جوکر) برای همیشه تغییر خواهد کرد. این احتمال نیز هست که او فقط به رابطه‌ی گذشته‌ی بتمن و جوکر اشاره کرده باشد و در واقع این سه جوکر تاریخچه‌ی خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته باشند.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید
  اشتراک  
جدید ها قدیمی ها
پیگیری
gamno
gamno

عالی بود اقا ارمان

Alireza
Alireza

مقاله‌ خیلی خوبی بود البته بنظر من از بین این سه جوکر وسطی از بقیه منطقی‌تره برای همین رئیسش کردن تا با ان یارو که کارت داره دستاش هم فقط تو عکس هستن صحبت کنه ، جوکر جک کشنده و جوکر که جیسون رو کشت دارند همینطوری میخندند پس نشان میده که جوکر وسطی تا حدودی توانسته جنون خودشو به تصویر نکشه البته ممکنه ان یارو که کارت‌ داره رئییشون باشه که جوکر‌ها رو از دو جهان موازی(یکی داخل اصلی دیگه ) مختلف داخل جهان اصلی گذاشته تا بتمن رو به چالش جدی بکشونند . یک نظریه دیگه هست که… مطالعه بیشتر »

Alireza
Alireza

خب یه اتفاق بد برای من افتاد این بود موقعی که داشتم مقاله رو می‌خواندم آقا  آرمان شما داشتید دیدگاه می‌نوشتید برای همین من دو تئوری خیلی مسخره دادم در عین حالا شما حرف‌های منطقی‌ زدید وگرنه اگه پیامتون رو میخواندم نظرمو نمیدادم به‌هر حال ببخشید من زیادی تئوری مسخره‌ میدم .

spider
spider

به نظر من از این سه جوکر دو تای عقبی کلون جوکر  جلویی هستن و جوکر جلویی به خاطر راحتی کارش تو زجر دادن بتمن یا فرار از تیمارستان ارکام اون هارو خلق کرده

مهدی سید رضایی

خیلی از خوندن مقاله لذت بردم آقا آرمان؛ بررسی خیلی خوب و دقیقی درمورد هر بخش داشتید. این داستانِ سه جوکر واقعاً بزرگترین معمای Rebirth بعد از قضایای دومزدی کلاک و واچمن بوده؛ اینکه جف جانز هم نویسندۀ این سریه تقریباً منو از این سری مطمئن کرده و احتمال بالا با یک کمیک عالی طرف هستیم (مخصوصاً اینکه جانز سعی کرده در درجۀ اول یک داستانِ احساسی خلق کنه تا بزرگ، باعث شده من بیشتر به این سری امیدوار بشم). هویتِ این سه جوکر اما خیلی پیچیده شده، همونطور که آقا آرمان تو مقاله اشاره کردن، از یک طرف توی… مطالعه بیشتر »

ALI
ALI

سلام

وقتی خواکین فینیکس رو انتخاب کردن برای بازی در نقشِ جوکر و گفتن که این جوکر با جوکرِ DCEU فرق داره و یکی دیگه است یقین کردم که قراره خیلی زودتر از اونی که فکر میکنیم داستان ۳ جوکر رو روی پرده سینما ببینیم

بیصبرانه منتظرم

Alireza
Alireza

جدای جواب آقا آرمان هر وقت کمیکی هنوز به دست نویسنده نوشته نشده چطور میتوانند ازش اقتباس سینمایی کنند دیگه باید یه چیز باشه که از روش فیلم بسازن.

REZA.D
REZA.D

فقط امیدوارم نگن منظور ما این بود که چون جوکر بیماری چند قبطی / شخصیتی داره همچین چیزی گفتیم ولی به نظرم ایده سه جوکر قوق العاده است و می تونه برای مدتی طرفدار ها رو حسابی سرگرم کنه