تاد فیلیپس در رابطه با مجموعه‌ DC Black سخن گفت

امروزه بازار فیلم های کمیک بوکی از هر زمان دیگری داغ تر است! تعداد آثار کمیک بوکی در لیست پرفروش ترین فیلم های چند سال اخیر، و استقبال عموم مردم از دنباله ها و اسپین آف های این عناوین، خود مدرکی برای اثبات این موضوع می باشد. هنگامی که حرف از فیلم های موفق کمیک بوکی می شود، نام کمپانی دیزنی و دنیای سینمایی مارول در راس دیگر همتایان خود قرار می گیرد. دنیای سینمایی مشترکِ موجود در آثار این کمپانی، موفقیت مالی عظیم و استقبال مخاطبان را به دنبال داشته است و به همین علت، دیگر کمپانی ها نیز به دنباله روی از آن، دست به ساخت انواع و اقسام کراس اورها و دنیاهای سینمایی زده‌اند تا شاید بتوانند موفقیت مالی آن را تکرار کنند.

برادران وارنر یکی از همین کمپانی ها می باشد که با تاسیس دنیای سینمایی دی سی، در این راه قدم گذاشت. اما برنامه ریزی غلط و مدیریت نامنظم، باعث شکست زودهنگام آن شد. به همین علت سیاست جدید این کمپانی، در تمرکز بر روی شخصیت ها، آزادی بیشتر سازندگان، نپرداختن به دنیای سینمایی و ساخت آثاری با محتوای متفاوت خلاصه می شود. البته کمپانی برادران وارنر نقشه های متفاوت تری نیز داشته است؛ نقشه‌ی تاسیس مجموعه‌ای متفاوت از سری فیلم های دی سی که قرار بود با فیلم مورد انتظار جوکر آغاز شود. در ادامه به صحبت های تاد فیلیپس در این رابطه خواهیم پرداخت.

به تازگی تاد فیلیپس، کارگردان فیلم جوکر، از نقشه های خود برای مجموعه‌ای متفاوت از فیلم های دی سی خبر داد. مجموعه‌ای که خود او آن را DC Black می نامد. او در مصاحبه با مجله‌ی Empire اظهار داشته است که خودش ایده‌ی ساخت فیلم جوکر را در جشنی پس از اکران فیلم War Dogs با سران کمپانی برادران وارنر به اشتراک گذاشته است. همچنین عنوان شده که پیشنهاد تاسیس مجموعه‌ی DC Black که از دنیاهای سینمایی دی سی و مارول متمایز است، توسط خود اون مطرح شده است.

فیلیپس عنوان کرد:

من گفتم بذارید [فیلم] جوکر اولین فیلم باشه، و بعدش بیایید بزرگ ترین و برترین فیلمسازها رو به سمت این پروژه ها بکشونیم. به جای دنباله روی از بهترینِ این عرصه [دنیای سینمایی مارول]، بیایید کاری رو بکنیم که اونا نمی تونن انجام بدن. که یعنی ساخت فیلم هایی با بودجه‌ی ۳۰ میلیون دلاری و بدون جلوه های ویژه. بیایید همش رو بندازیم دور، از همش آزاد بشیم!

نقشه های تاد فیلیپس می تواند موفقیت مالی زیادی برای کمپانی سازنده به همراه داشته باشد، چرا که با خرج بودجه های سرسام آور، رسیدن به سودی کلان سخت تر می شود. حتی کمپانی دیزنی نیز این موضوع را تایید کرده است که فیلم هایی چون انتقام جویان: جنگ بی نهایت (Avengers: Infinity War) و انتقام جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame) نیز سود کلانی به همراه ندارند. از آنجایی که فیلم های مجموعه‌ی DC Black با درجه‌ی سنی بزرگسالانه ساخته می شوند، مخاطبینی با سلایق متفاوت را به سوی خود می کشانند و در صورت فروش خوب، به راحتی سودی چند برابرِ بودجه‌ی خود را به دست می آورند.

تاد فیلیپس

به عنوان مثال، فیلم هایی چون The Conjuring با بودجه‌ای نزدیک به ۲۰ میلیون دلار ساخته می شوند و در نهایت ۳۲۰ میلیون دلار در باکس آفیس کسب می کنند. در حالی که فیلمی با بودجه‌ی ۲۰۰ میلیون دلاری، می بایست رقم ۳ میلیارد دلار را کسب کند که بعید است به چنین رقمی دست یابد. در نهایت اگر فیلم های DC Black با بودجه های ۳۰ میلیون دلاری ساخته شوند و بتوانند عملکردی چون فیلم The Conjuring و امثالهم داشته باشند، در واقع به موفقیتی بسیار بزرگ دست یافته‌اند.

تاد فیلیپس در ادامه‌ی صحبت هایش افزود:

حسی که شما از بازیگر، در مکان هایی مثل خیابان ۱۷۹ و میدان جروم در برانکس می گیرید، کاملاً متفاوت با حسیه که موقع وجود پرده های سبز می گیرید. که البته، حقیقتش بلد نیستم از این جور چیزها [جلوه های ویژه] استفاده کنم. حتی از یک پرده‌ی سبز هم توی این فیلم به کار نرفته.

مدتی پیش شایعاتی از ساخت فیلم اختصاصی لکس لوثر با بازی رایان گاسلینک نیز مطرح شده بود که ممکن است نمایانگر این موضوع باشد که فرآیند شکل گیری DC Black در جریان و فیلم های بیشتری از این مجموعه در راه است. همچنین شباهت نام DC Black به ایمپرینت DC Black Label نیز جالب توجه می باشد. در صورتی که از برنامه های فیلیپس استفاده شود، ممکن است شاهد همکاری با جمعی از بزرگ ترین فیلمسازان صنعت سینما باشیم. فیلم جوکر در تاریخ ۴ اکتبر (۱۲ مهر) سال جاری اکران خواهد شد.

3 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments