شباهت میان مینی سری جدید افراد ایکس و رمانی از کلر نورث جنجال آفرین شد

جاناتان هیکمن با مینی سری های تازه‌ی خود، تاریخ مجموعه کمیک های افراد ایکس را دستخوش تغییراتی عظیم کرده است. این نویسنده همچنین قرار است سکان هدایت سری اصلی این گروه را نیز بر دست بگیرد و افراد ایکس را به اوج بازگرداند. اما طی روز های اخیر با انتشار قسمت دوم مینی سری House of X، هواداران متوجه شباهت غیر قابل انکار این عنوان با رمان The First Fifteen Lives of Harry August، اثر کلر نورث، شده‌اند و این مسئله را به بحثی داغ و جنجالی تبدیل کرده‌اند؛ بحثی که از قضا توجه نورث و هیکمن را هم جلب کرده است!

هواداران بسیاری معتقد هستند که ایده‌ی زندگی دوباره و بازگشت از مرگ که در قسمت دوم مینی سری House of X مورد استفاده قرار گرفته است، کاملاً به رمان Harry August شباهت دارد و در اصل تقلیدی از این رمان پرفروش می باشد. کلر نورث خود به صورت فعال در این بحث حضور داشته و همواره درحال شرکت کردن در آن بوده است. وی در ابتدا شباهت میان دو عنوان را غیرمنتظره خواند و از هواداران بابت اطلاع رسانی تشکر کرد. به طور معمول جدی گرفتن اینگونه مسائل چندان کار عاقلانه‌ای بنظر نمی رسد، چرا که ایده ها همواره از نویسنده‌ای به نویسنده‌ی دیگر منتقل می شوند و اشاره به تقلید معمولاً از سوی کاربران اینترنتی و برای جذب مخاطب صورت می گیرد. اما یکی از نکات جالب توجه در این بحث، مصاحبه‌ای است که جاناتان هیکمن در سال ۲۰۱۶ و در رابطه با عنوان The Black Monday Murders انجام داده و توجه کلر نورث و کاربران فضای مجازی را به خود جلب کرده است:

ایده‌ی این داستان وقتی به ذهن من رسید که داشتم تعطیلات رو کنار ساحل با خانواده‌ام می گذروندم. داشتم یک کتاب در رابطه با علم اقتصاد می خوندم (نه اینکه این کتابی باشه که همیشه بخوام بخونم. اون کتابِ جدی من بود. اگه درست یادم باشه داشتم رمان The First Fifteen Lives of Harry August از کلر نورث هم می خوندم. که واقعاً کتاب محشریه. و البته رمانی به اسم Nemesis Games.) که در یک بخش نشون می داد که پول در زمان گذشته چه چیزی رو ارائه می داده و الان چه چیزی رو ارائه میده.

این مصاحبه باعث شده است که بسیاری، الهام گرفتنِ هیکمن از رمان نورث را مسئله‌ای جدی بدانند. نورث عنوان کرده است که با اشاره‌ی هیکمن به رمان او، شباهت‌ میان دو عنوان را کمی بیشتر از الهام گرفتن می داند و آن را یک تقلید نامید. نورث اعتقاد دارد که این شباهت در اصل به نوعی Mime محسوب می شود و بسیار مشتاق است ببیند این بحث به کجا می کشد. برخی از کاربران اعتقاد دارند، این اولین بار نیست که انتشارات مارول دست به چنین کاری می زند و می بایست با انتشار بیانیه‌ای به این مسئله واکنش نشان دهد.

افراد ایکس

البته جاناتان هیکمن نیز سکوت خود را شکست و با انتشار یک متن پاسخ کاربران را داد:

خب، باعث تاسفه. این اتفاق چندین بار برای من افتاده. جریان پکس رومانا احتمالاً برجسته ترین اوناست. غیر ممکنه که احساس نکنید یک نفر قراره بچه‌ی (ایده) شما رو بدزده. پس من احساسات خانم نورث رو درک می کنم. بذارید بگم که من رمان Harry August رو خوندم و فکر می کنم که فوق العاده‌ست؛ ولی با هرگونه حرفی در رابطه با شباهت میان این دوتا ایده مخالفم. در رابطه با بازگشت از مرگ و زندگی دوباره، از نظر داستانی، نحوه‌ی روایت و پلات این (House of X) بیشتر شبیه به Live Die Repeat می مونه تا Harry August. و تنها چیزی که میان‌شون مشترکه اینه که هردوشون یک عمر زندگی رو تکرار می کنن، نه فقط یک دوره‌ی زمانی کوتاه. ولی این ایده سی سال پیش هم مطرح شده. این ایده ها فقط وسیله هایی هستن برای روایت یک داستان بخصوص. و متنفرم این رو بگم، مخصوصاً با وجود اینکه فقط سه قسمت از این داستان ۱۲ قسمتی (هر دو مینی سری های من ۶ قسمت دارن) رو پیش بردیم، ولی داستان های جدید افراد ایکس در رابطه با زندگی دوباره نیستن. این فقط یک ایده برای راحت تر نمایش دادنِ پرده‌ی اول داستانه. وقتی که تموم بشه کسایی که هر دو عنوان (رمان نورث و عناوین هیکمن) رو خونده باشن متوجه میشن که این دو شبیه نیستن. با این وجود به همه توصیه می کنم که اگر رمان Harry August رو نخوندید، حتماً بخونیدش. این [رمان] داستان رقابت دو مرد در چند دوره‌ی زندگیه و به جامعه‌ای مخفی کشیده میشه که انسان ها رو دوباره زنده می کنن. خوندنش به همه توصیه میشه.

با وجود آنکه بازگشت از مرگ ایده‌ی تازه‌ای نیست و تنها به این عناوین محدود نمی شود، باید دید که این بحث به کجا خواهد رسید. همانطور که در متن نیز گفته شد، این امکان وجود دارد که انتشارات مارول به این جنجالِ به وجود آمده واکنشی نشان دهد.

2 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments