در مسیر فیلم انتقام جویان ۳: جنگ ابدیت – قسمت اول: ثانوس و نژاد جاودان ها

در این مقالات دربارۀ ثانوس، سنگ های ابدیت و شخصیت های حاضر در این رخداد بزرگ کمیک بوکی توضیحاتی ارائه خواهیم داد. همراه ما باشید.

ثانوس ملقب به “تایتان دیوانه” (The Mad Titan)، نخستین بار در سال ۱۹۷۳ و در شمارۀ ۵۵ کمیک مردآهنی توسط “جیم استارلین” خلق و وارد دنیای کمیک بوک شد. نام ثانوس برگرفته از “ثاناتوس“، ایزد مرگ در اساطیر یونان، است و عشق بی حد و حصر او به تجسم مرگ نیز به همین برمیگردد. جیم استارلین قبلاً اعلام کرده بود که شخصیت ثانوس ترکیبی از دو شخصیت خلق شده توسط “جک کربی” در جهان چهارم دی سی است که معروف به “خدایان جدید” هستند. یکی از آنها دارکساید، خدای تشنۀ قدرت و حاکم ظالم سیارۀ آپاکالپیس، و دیگری مترون، خدای دانش است؛ که بعداً سرنوشت جک کربی و ثانوس را به یکدیگر می رساند.

ثانوس در قمر تایتان به دنیا آمده و پسر جهش یافتۀ منتور – از حاکمان نژاد “جاودان ها” (Eternals) با ظاهری شبیه انسان – و سوئی سان است. جهش ژنتیکی ثانوس به این خاطر است که او از نسل نژاد “دیوینت ها” است که خون انسان در رگ هایشان جاری است اما شباهت بسیار کمی به انسان ها دارند. نخستین عمل بد ثانوس مربوط به قتل مادرش می شود. در دوران کودکی شخصیت در خود تنیده ای داشته و تنها دوست و همبازی اش، برادرش اِراس بوده که می توانست احساسات را کنترل کند. ثانوس بعداً به خاطر سوال هایی که در رابطه با خلقت در ذهنش داشت، به سمت و سوی مرگ کشیده شد و اینجا بود که عاشق تجسم مرگ شد و شروع به پرستش مرگ کرد. و این یگانه دلیلی است که باعث شد تا در آینده درصدد فتح جهان، کهکشان و دنیاها برآید و همواره بدنبال قدرت هایی بینهایت و خداگونه باشد.

 

نــژاد جــاودان ها

بازگشت “جک کربی” به مارول، بدنبال خلق خدایان جدید برای دی سی که بسیار ازش استقبال شد، در اواسط دهۀ هفتاد میلادی با درخواستی از سوی مسئولین مارول مبنی بر خلق نژادی مشابه با خدایان جدید همراه بود. بدین ترتیب نژادی با نام “جاودان ها” برای دنیای مارول خلق شد.

نژاد “جاودان ها“، در نتیجۀ آزمایشاتِ مخلوقاتِ خداگونه به نام “آسمانی ها” (Celestials) پدید آمد. “آسمانی ها” پنج میلیون سال پیش، نژاد قدرتمند و مشابه انسان ها  یعنی “جاودان ها” و هم چنین نژاد هیولامانند “دیوینت ها” را خلق کردند که هیچ شباهتی به آنها نداشتند.

درست به مانند نژاد “ناانسان ها” (Inhumans) در دنیای مارول، که حاصلِ آزمایشات نژاد “کری” (Kree) هستند، روزی روزگاری نژاد “جاودان ها” که با هیچ انسان عادی تماس برقرار نکرده بودند، دست به جنگ داخلی بزرگی زدند. جنگِ عظیمِ تکنولوژی های برتر که مشابه با دیدگاه های اریش فون دنیکن بود و بالاخره به غرق شدن قارۀ “آتیلان” (Atlantis) و قارۀ “مو” (Mu) انجامید. اما کل داستان به همین خلاصه نمی شود.

کرونوس” (Kronos) رهبر یکی از طرفین و برادر ظالمش “اورانوس” (Uranos) رهبر جناح دیگر در جنگ داخلی بود. “اورانوس” پس از متحمل شدن شکست، به همراه حامیانش به فضا رفته و مستعمره نشینِ سیاره ای به نام “اورانوس” (Uranus) شدند و سال ها بعد، جاودان های سیارۀ اورانوس به دنبال گرفتن انتقام، راه بازگشت به زمین را در پیش گرفتند و هنگامی که در راه مورد هجوم کری ها قرار گرفتند، با فرود در قمر تایتان – بزرگ ترین قمر زحل –  مجبور شدند دوباره مستعمره نشین شوند.

پس از آن، “کرونوس” که خواستار افزایش عمر زندگانی و قدرت “جاودان ها” بود، در آزمایشات موفق شد و او که درصدد اخذ قدرت های خداگونه بود، علی رغم اینکه با فعال کردن ژن نهفته در “جاودان ها“، آنها را به صورت فردی صاحب قدرت کرد، به خلق یک مخلوق جدید به اسم “تک-ذهن” (Uni-Mind) انجامید. به همین خاطر در زمان های مشخص، تمام جاودان ها در یک بدن و در یک مغز غول پیکر ترکیب میشوند. که این ایده نیز برگفته از رُمان “پایان بچگی” به نویسندگی آرتور سی کلارک است.

در همین حال، “کرونوس” جایش را به پسران ارشدش “زوراس” (Zuras) و “آلرس” (A’lars) داد که این هم منجر به یک درگیری دیگر شد و “آلرس” به همراه حامیانش به مستعمره نشینان تایتان پیوست.

نژاد “جاودان ها” که در کوه المپ یونان ساکن شده بودند، درست بمانند “ناانسان ها“، مدتی بین خدایان بودند و پس از آن نیز با پیدا شدن سروکلۀ ابرقهرمانان امروزی، قاطی آنها شدند و در ماجراجویی ها شرکت کردند. حتی جاودان هایی مثل “اِراس” با نام مستعار “استار فاکس” و “سرسی” با نام مستعار “فورگتن وان” که توانایی دستکاری مولکول و اتم داشتند به مرور زمان عضوی از گروه انتقام جویان شدند.

در واقع نژاد جادوان ها همانند ناانسان ها خیلی وقت است به دست فراموشی سپرده شده است. هرچند که امروزه مارول ناانسان ها را به جای افراد ایکس نشانده و بعید نیست در آینده نیز جاودان ها را جانشین ناانسان ها کند.

شخصیت ثانوس از آنجا که از اصل و نسب یکی از نژاد های خلق شده حاصل از آزمایشات صورت گرفته در زمین است، در واقع ریشه ای زمینی دارد. پدر ثانوس نیز همان “آلرس” که نام دیگرش “منتور” است به مستعمره نشینان تایتان پیوست.

ظاهراً “جک کربی” و “استن لی” به همراه “جیم استارلین“، اطلاعات بسیار خوبی دربارۀ اساطیر یونان داشته اند که در روایت ریشه های جاودان ها، ثانوس و تایتان به خوبی از آن الهام گرفته اند.

 

دستکش ابدیت

داستان “دستکش ابدیت” از جایی شروع می شود که ثانوس بدنبال دستیابی به جواهرات ابدیت جستجوهایش را آغاز می کند. گام اول این جستجوهای ثانوس در شمارۀ ۳۴ از سری موج سوار نقره ای برداشته شد و در داستانی به نام “جستجوی ثانوس” ادامه پیدا کرد. ثانوس به دنبال گرفتن جواهرات ابدیت که در دستان خدایان قدیم بود و هیچ استفاده ای از آن نمیشد به راه افتاد و در مواقعی با استفاده از هوش و ذکاوت خود و در مواقعی نیز با چنگ و دندان بالاخره با موفقیت به این جستجوهایش پایان داد. بدین ترتیب ثانوس با دستیابی به جواهر زمان، روح، فضا، ذهن، واقعیت و قدرت، تبدیل به یک خدا شد و به این باور رسید که از این طریق می تواند نظر یگانه عشقش بانوی مرگ را جلب کند.

برای آنکه لذت خواندن کمیک “دستکش ابدیت” برای آنهایی که هنوز مطالعه اش نکرده اند از بین نرود، از ادامۀ شرح داستان در این مقاله خودداری می کنیم و برای قسمت بعد نگه می داریم.

در آخر باید این نکته را قید کنیم که در این داستان شش شماره ای در مقابل ثانوس، امثال “آسمانی ها“، “گالاکتوس“، “ارباب هرج و مرج” و “ارباب نظم“، “ارباب نفرت“، “غریبه“، اودین، زئوس و بسیاری از خدایان اساطیر و ابرقهرمانان قرار گرفتند و دوش به دوش یکدیگر جنگیدند.(برای آشنایی با شخصیت های نام برده شده، می توانید این مقاله را مطالعه کنید.)

7 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments