در مسیر لیگ عدالت: سوپرمن – پیدایش

در ادامه‌ی راهِ مان به سوی فیلم لیگ عدالت سراغ بررسی اولین و شاید به نوعی مهم ترین عضو این لیگ می رویم. سوپرمن! که همه آن‌ را با نام مرد فولادین نیز می شناسیم.شخصیتی که می‌توان گفت نه تنها در سینما به آنچه لایقـش است نرسیده، بلکه اجهاف های بسیاری نیز در حقـش شده که به آنها نیز می پردازیم؛ این شخصیت توسط جری سیگل و جو شوستر که در آن زمان تنها دو دانش آموز دبیرستانی بودند خلق شد و آنها در ۱۹۳۳ ( ۱۳۱۲ه.ج.) این شخصیت را به شرکت کمیک های کار آگاهی (دی‌سی کامیکس) فروختند و ۵ سال بعد، این شخصیت را برای اولین بار در ژوئن ۱۹۳۸ (خرداد ۱۳۱۷ ه.ج.) در شماره ی یک از کمیک های اکشن ظاهر شد و پس از آن بارها در برنامه های تلویزیونی، برنامه های رادیویی، کمیک های روزنامه ای (یا همان کمیک استریپ)، فیلم های سینمایی و بازی های ویدیویی دیده شد. با تمام این موفقیت ها سوپرمن پایه‌ گذاری سری کمیک های ابرقهرمانی در کمیک های آمریکایی شد و این گونه بود که مرد فردا، آخرین فرزند کریپتون، و مردی از فولاد را همگان پدر تمام ابرقهرمانان میدانند.

همانطور که تقریباً همه مان می‌دانیم داستان سوپرمن در سیاره ی کریپتون، جایی که او را با نام کال-ال می شناختند آغاز می‌شود. پسری خرد سال که قبل از نابودی کامل کریپتون توسط پدر دانشمندش جور-ال به زمین فرستاده می شود و یک زوجِ کشاورزِ اهل کانزاس او را پیدا می کنند و به سرپرستی می پذیرند و او را با نام کلارک کنت بزرگ می کنند. او در دوران کودکی متوجه می شود که قدرت هایی فراتر از بقیه ی انسان ها دارد که به مرور با اسم سوپرمن از آنها برای کمک به بشریت استفاده می‌کند.

سوپرمن در یک شهر خیالی در آمریکا به نام متروپلیس زندگی و فعالیت می‌کند. او خبرنگار روزنامه ی دیلی پِلَنِت (Daily Planet) است. عشق زندگی او لوئیز لین است و بزرگ ترین دشمن او سوپر ویلنی به نام لکس لوتر. اگر از طرفداران سینمایی سوپرمن باشید شاید از جمله ی بعدی تعجب کنید، اما سوپرمن دوستیِ بسیار نزدیکی با بتمن دارد. درست است بتمن! دوستی این دو نفر به قدری عمیق است که به سادگی می‌توان دوستی این دو را “بهترین و قوی ترین دوستی” در جهان کمیک دانست! اگر کماکان اهل سینما هستید و نمی‌خواهید با خواندن کمیک بوک به حرف ما برسید و یا وقت دیدن کامل مجموعه کارتونی شاهکار لیگ عدالت را ندارید، با دیدن دو انیمیشن بلند Batman-Superman  به این حرف پی خواهید برد. البته کمیک بازگشت شوالیۀ تاریکی که منبع اقتباس فیلم “بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت” بود، صرفاً یک احتمال دارک و تاریک از آینده است و هیچ عقل سالمی (!) کمیکی را که پایانِ یک دوستی و یک دنیا را روایت می‌کند برای فیلمی که آغازگر دنیای سینمایی دی سی است انتخاب نمی‌کند! با این حال به فیلم “بتمن علیه سوپرمن” هم همانند دیگر فیلم های این شخصیت خواهیم پرداخت.

ظهور های سوپرمن اغلب حماسی، نمادین و متمایز هستند؛ او در حالی که یک لباس آبی پوشیده و شنلی قرمز بر پشتـش به احتزاز در آمده و حرف S قرمز رنگی بر روی سینه اش نقش بسته، وارد پانل های کمیک و واید شات های سینما می‌شود. با این حال حرف S بر خلاف تصور عموم مخفف و حرف اول سوپرمن نیست بلکه به زبان کریپتونی به معنی “امید” است. سوپرمن همیشه به عنوان بازتاب کنندۀ فرهنگ آمریکایی در نظر گرفته شده، او همیشه نظر محققان، نظریه پردازان، مفسّران و منتقدان زیادی را در آمریکا و سراسر جهان به خود جلب کرده است. با این حال زمانی که سیگل و شوستر دو بار برای بازپس‌گیری حقوق معنوی این شخصیت شکایت کردند، حق مالکیت این شخصیت اختلافاتی را بوجود آورد.

با این حال، شخصیت سوپرمن همان طور که پیش تر گفتیم در رسانه های بسیاری حضور داشت و در نهایت هم هنرمندان بسیاری هم چون جرج ریوز، کریستوفر رِیو، دین کین، تام ویلینگ، برندون روث، هنری کویل و در آخر تایلر هوئچلین نقش این شخصیت را اجرا کردند.

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments