شرحی بر پایانِ ساعت قیامت | تاثیرات این رویداد بر جهان دی سی چه بود؟

این اواخر، ایام شلوغی برای دنیای نگهبانان (Watchmen) بوده است؛ طی چند ماه گذشته، نه تنها سریال نُه قسمتی‌ این مجموعه که از شبکه‌ی HBO پخش می‌شد به پایان خود رسید، بلکه بالاخره انتشارات دی سی نیز رویداد ساعت قیامت (Doomsday Clock) که از آن به عنوان دنباله‌ی کمیک «نگهبانان» یاد می‌شد را به پایان رساند. شماره‌ی دوازدهم این کمیک شامل نبردی است که مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدیم: رویارویی سوپرمن و دکتر منهتن! این تقابل از زمانی که گفته شد دکتر منهتن مسئول خلق دنیای The New 52 می‌باشد، در حال آماده‌شدن بوده است. همچنین لازم به گفتن نیست که این مواجهه چه تاثیرات گسترده‌ای بر هر دو شخصیت و دنیاهای مربوط به آن‌ها دارد. علاقه‌مندان می‌توانند مقاله‌ی پیشِ رو را برای فهم کامل هر چه که در این شماره‌ی نهایی اتفاق افتاده است، مطالعه کنند.

  • نکته: در این مقاله بخش زیادی از داستان رویداد ساعت قیامت، به‌خصوص شماره‌ی پایانیِ آن، مورد پردازش قرار می‌گیرد، لذا اگر تاکنون موفق به خواندن این عنوان نشده‌اید، برای جلوگیری از لو رفتن داستان بهتر است از خواندن این مطلب اجتناب کنید.

گذشته و آینده ترمیم می‌شوند

سوپرمن

کمی قبل‌تر و در سال ۲۰۱۶، هنگامی که انتشارات دی سی عنوان DC Universe Rebirth را منتشر کرد، خوانندگان متوجه شدند که معمار حقیقی دنیای نوساخته‌ی The New 52 دکتر منهتن بوده است. دکتر منهتن با حذف کردنِ جامعه‌ی عدالت آمریکا و لژیون ابرقهرمانان از خط زمانی دی سی و فرسایش بسیاری از مهم‌ترین رابطه‌های جهان دی سی، به معنی واقعی کلمه، زمان را از دنیای دی سی ربود. تمام این‌ها بخشی از آزمایش کیهانی‌ای بود که در آن، دکتر منهتن مقاومت دنیایی را آزمایش می‌کرد که به عنوان متاورس (Meta-verse) شناخته می‌شد. متاورس، رکن اساسی تمام مالتی‌ورس است. بدین منظور، ایجاد تغییراتی در واقعیت آن، میان تمام جهان‌های دیگر انعکاس پیدا می‌کند و سوپرمن به عنوان اولین ابرقهرمان دی سی، همیشه در مرکز این تغییرات خواهد بود.

سوپرمن و منهتن بالاخره در شماره‌ی دوازدهم با یکدیگر ملاقات کردند؛ همگام با نبردی نابرابر که مرد پولادین را علیه دوجین از ابرشروران و قهرمانان دولتیِ قدرتمند قرار می‌داد. سوپرمن در جلوگیری از وقوع یک جنگ جهانیِ همه‌جانبه که با ترس و بدبینی تغذیه می‌شود عاجز است، اما منهتن کاری به جز مشاهده، انجام نمی‌دهد. نمایی که دکتر منهتن از آینده می‌بیند با تصویری از سوپرمنِ خشمگین که مستقیم به سمت او حمله‌ور شده است، تمام می‌شود و وقایعِ پس از آن یک تاریکی بی‌انتهاست. منهتن می‌داند که یا سوپرمن او را می‌کشد و یا در غیر این‌صورت، مالتی‌ورس توسط او به سمت و سوی نابودی کشیده می‌شود. سرانجام آن لحظه‌ی سرنوشت‌ساز، زمانی فرا می‌رسد که سوپرمن درمی‌یابد تصادفی که باعث مرگ والدینش در دوران نوجوانیِ او شده توسط تغییرات دکتر منهتن به‌وجود آمده است.

برای لحظه‌ای کوتاه، این‌گونه به‌نظر می‌رسد که بالاخره سوپرمن به سمت لبه‌ی پرتگاه رانده شده و قصد کشتن دکتر منهتن را دارد؛ اما در عوض او فقط از حمله‌ی شخصیت خبیثِ دیگری جلوگیری می‌کند و از جانِ منهتن می‌گذرد. در این لحظه، نجات جان‌ها و جلوگیری از نابودی دنیا برای سوپرمن اهمیت دارد. این فداکاری عمیقاً منهتن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، همان‌گونه که لوری بلیک، مدت‌ها پیش جادوی معجزات ترمودینامیک را به او یادآور شد. منهتن که همیشه نظاره‌گر بود، بالاخره تصمیم به دخالت می‌گیرد و به سوپرمن برای نجات دنیا کمک می‌کند. او در زمان به سال ۱۹۴۰ سفر می‌کند و مداخله‌هایی را که مانع نمایان شدن قهرمانان عصر طلایی مانند آلن اسکات/فانوس سبز، و جی گریک/فلش می‌شدند را به حالت قبل باز می‌گرداند. جامعه عدالت (JSA) از نو متولد می‌شود و به عنوان الگوی الهام‌بخش نسل‌های بعدی قهرمانان شناخته شده و بعدها سبب ایجاد گروه لژیون ابرقهرمانان در قرن ۳۱ می‌گردد. با بازگشت لژیون بر سر کار، دوران کلارک هم به عنوان سوپربوی بازیافت می‌شود و چون یک بار دیگر، او به قهرمانی نوجوان تبدیل گشته، می‌تواند والدینش را از تصادف ماشین‌شان نجات دهد.

به سبب این تغییرات، انجمن عدالت آمریکا و لژیون ابرقهرمانان در سال ۲۰۱۹ با یکدیگر متحد شده و به سوپرمن می‌پیوندند تا از وقوع جنگی فراانسانی جلوگیری کنند. در نهایت آشکار می‌شود که تفسیر منهتن از آینده اشتباه بوده است. مواجهه‌ی او با سوپرمن نه با مرگِ او پایان می‌پذیرد و نه با نابودی متاورس، بلکه خود منهتن متاورس را به شکل مناسبِ خود بازمی‌گرداند.


مالتی‌ورسِ دی سی رشد می‌کند

ساعت قیامت

کارهای منهتن تاثیرات خیلی گسترده‌تری از بازگرداندن تیم‌هایی مانند انجمن عدالت و لژیون ابرقهرمانان یا حتی زنده شدن خانواده‌ی کنت دارد. مالتی‌ورس از همیشه بزرگ‌تر و متنوع‌تر شده است. دکتر منهتن مشاهده می‌کند که ریشه‌ی سوپرمن در طول زمان تکرار می‌شود؛ از اولین روزهای بشریت تا قرن بیست و یکم و حتی آینده‌ای دور. هر باری که متاورس، خودش را از نو می‌نویسد تا تجسمی جدید از سوپرمن خلق کند، دنیایی تازه متولد می‌شود تا نگهبانِ سوپرمن باشد. زمین-۲ اصلی باز می‌گردد تا خانه‌ی سوپرمنِ عصر طلایی باشد. زمین-۱۹۸۵ زاده می‌شود تا از جهان دی سی همانند زمانِ پیش از بحران در زمین‌های بی‌نهایت (Crisis on Infinite Earth) محافظت کند. حتی دنیای The New 52 نیز به لطف زمین-۵۲ به حیات خود ادامه می‌دهد.

منهتن نظاره می‌‌کند که چگونه خط‌های زمانی، آینده‌ی متاورس را از نو شکل می‌دهند و باعث تولد جهان‌های جدید می‌شوند. او شاهد بازگشت خدایان قدیم در سال ۲۰۲۰ و بحرانی جدید در سال ۲۰۲۵ است. دکتر منهتن، سالِ ۲۰۲۶ را سالی می‌داند که خط زمانی بازیابی گشته و باعث به‌وجود آمدن چیزی شده که آن را نسل پنجم (۵G) می‌نامند. دی سی در ماه‌های اخیر، توجه‌ی طرفداران خود را به نسل پنجم قهرمانان جلب کرده است، بابت اشاراتی که سردبیر سابق دی سی، دن دیدیو، آن را خط زمانی نهایی (Ultimate Timeline) نامید که تاریخ جهان دی سی را به چهار بخشِ متمایز تقسیم می‌کند و راه را برای نسل پنجم که نسل جدیدی از ابرقهرمانان است، مهیا می‌سازد. بدین منظور، ساعت قیامت به‌طور آشکار، تبدیل به عنصری کلیدی در ساختمان نسل پنجم شد.

حتی مسئله‌ی جالب‌تر این است که دکتر منهتن در سال ۲۰۳۰ شاهد کشمکشی می‌باشد که آن را بحران مخفی (Secret Crisis) می‌نامند. بحرانی که ظاهراً شامل کراس‌اوری بین جهان‌های مارول و دی سی می‌شود. منهتن می‌بیند که سوپرمن با ثور می‌جنگد و هالک خود را برای نجات مرد پولادین قربانی می‌کند. آیا این مسئله به این معنی است که سرانجام می‌توانیم در ده سالِ آینده، منتظرِ کراس‌اوری جدید از مارول و دی سی باشیم؟ شاید؛ اما گمان می‌رود که جف جانز، این طرح را بیشتر به شکل یک آرزو می‌بیند تا برنامه‌ای ساختاری که قابل انجام باشد.


دنیای نگهبانان بازخرید می‌شود

کلارک

دکتر منهتن نه‌تنها جهان دی سی، بلکه جهان خودش را نیز نجات داد. شماره‌ی دوازدهمِ ساعت قیامت با بازگشت پناهندگان مختلفی از دنیای «نگهبانان» به خانه‌ی خودشان پایان می‌یابد. البته سرنوشت با برخی مهربان‌تر از بقیه بوده است. کمدین به همان جایی که از آن آمده بود، بازگردانده شد؛ در حال سقوط از پنجره‌ی پنت‌هاوس خود در سال ۱۹۸۵ و به قتل رسیدن توسط آزمندیاس. شخص آزمندیاس نیز به‌خاطر نقش خود در رخداد فریب‌کارانه‌ی هشت‌پای بیگانه زندانی می‌شود. گرچه که دختری جوان به نام کلئوپاترا پک (به‌صورت تلویحی از او به عنوان دخترِ آزمندیاس یاد می‌شود) در جهان بیرون، شب‌زنده‌دار می‌ماند و در نهایت به پارتیزانی به نام نوستالژی (Nostalgia) تبدیل می‌شود. در ادامه، رورشاکِ جدید یا همان رجی لانگ، بر سر مزار والدینش حاضر می‌شود و سرانجام با آن چیزی که پدرش و والتر کواکس در حقیقت بوده‌اند کنار می‌آید و اکنون مصمم است که رورشاک می‌بایست برای چیزی بهتر ایستادگی کند.

دکتر منهتن با دو هدیه‌ی خداحافظی، دنیایش را ترک می‌کند. ابتدا تمام زرادخانه‌های هسته‌ای سیاره را نابود می‌کند تا از آخرالزمان قریب‌الوقوعِ ابتدای داستان جلوگیری نماید. سپس پسر تازه‌متولدشده‌ی مایم و ماریونت را پس می‌گیرد. منهتن در حالی که آخرین ذره‌های قدرتش را به آن پسر می‌سپارد، پیش از محو شدنِ همیشگی از صحنه‌ی هستی، درباره‌ی زندگی‌ای که می‌توانست بدون قدرت‌هایش داشته باشد رویاپردازی می‌کند. در پایان، آن پسر جلوی درِ خانه‌ی آقا و خانم هالیس (هویت مخفیِ دن درایبرگ و لوری ژوپیتر) با نماد دکتر منهتن بر روی پیشانی‌اش و اسم کلارک ظاهر می‌شود. همان‌گونه که اخلاقیات سوپرمن توسط خانواده‌ی کنت شکل داده شد، منهتن امیدوار است که جانشینش از بودن در خانواده‌ای شاد، بهره ببرد.

تمام این پیشرفت‌ها درب را برای دنباله‌ای تازه از دنیای «نگهبانان» که حول نسل جدیدی از قهرمانان (نوستالژی، رورشاکِ دوم و دکتر منهتنِ جوان) می‌چرخد، باز می‌گذارند. [که چندی پیش مشخص شد احتمالاً یکی از مسئولین پروژه‌ی مربوطه، شخص تام کینگ خواهد بود.] البته این موضوع که دنباله‌ی مورد بحث به یک سرانجام می‌رسد، سوال دیگری است. همان‌طور که روزی دکتر منهتن به آزمندیاس گفت:

هیچ چیزی به پایان نمی‌رسد.
منبع IGN.com
21 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
امیررضا شکری

مقاله خیلی خوبی بود. خیلی خوب و جامع و کامل دست آورد ها و عواقب (نسل پنجم ابرقهرمانان) ساعت قیامت رو بررسی و توضیح داد و نشون داد چه اتفاقی برای تایم لاین افتاده. من با اینکه چند بار شماره ۱۲ رو خونده بودم با خوندن این مقاله چیز های جدیدی یاد گرفتم و توصیه میکنم این مقاله رو بخونید. درمورد نگهبانان باید بگم اصولا با ادامه اش مخالف ام ( مثل ادامه سری کنستانتین یا سری سندمن) ولی مطمئنم از ساعت قیامت بهتر میشه چون توی این ژانر داستانی تام کینگ خیلی بهتر از جف جانزه و یک جورایی… مطالعه بیشتر »

spider

به نظرم کار جف جانز برای گفتن آینده ی کمیک های DC خوب بود چون الان تمام نویسنده ها و رئیس ها یه برنامه دارن که می دونن باید از کجا به کجا برن چون منهتن اشتباه نمی کنه و آینده رو درست می بینه . اینجوری نویسنده ها یهو نمی خوابن صبح بیدار شن برن یه رویداد جدید بنویسن و هیچ جوره به رویدادهای دیگه نخوره و یه شیر تو شیر دیگه بشه و به گند زدن ادامه بدن

ارشیا بشیری

راستش رو بخواید توی رویدادهای قبلی هم همین‌کار رو کردن ولی باز هم آخرسر باز شیر تو شیر شد. نمونه‌ش توی ریبرث. مشکل از نویسنده‌ها نیست. دی سی به یک مغز متفکر و خلاق نیاز داره تا بتونه این نویسنده‌ها رو هدایت کنه. توی مارول بخوایم مثال بزنیم، جو کسادا با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایی که داشت، برنامه‌های مارول رو خوب پیش می‌برد. همین‌طور هیکمن. هیکمن توی هدایت و برنامه‌ریزی بی‌نظیره. ولی الان اسنایدر توی این دو سالی که لیگ عدالت رو می‌نوشت اصلا ندیدیم به کار بقیه، کار داشته باشه. لیگ عدالت داستان خودش رو پیش می‌برد از طرفی… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

واقعا نظم برنامه ریزی هیکمن فوق العاده است. نمونه اش توی همین ایکس من، که با یک برنامه ریزی درست اون سری مزخرف قبلی رو به این سری فوق العاده تبدیل کرد که آدم با خوندنش فیض میبره. همونطور که آقای بشیری گفت هیچکدوم از نویسنده های دی سی چنین قابلیتی رو ندارند. نه اسنایدر ، نه مایکل بندیس و نه جف جانز. جف جانز توی سری نیو۵۲ تقریبا همه کاره دی سی بود و تعیین میکرد چه اتفاقی بیوفته و با مدیریت بدش توی اون زمان موجب این آشوب ریبرث شد. (بعدش هم سری ساعت قیامت رو به مدت… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

خودم بودم. (که گفتم احتمالاً قهرمان‌های اصلی، کمتر حضور پیدا کنن مثل چیزی که توی مارول نو اتفاق افتاد؛ یعنی سری‌های سولو بیشتر روی قهرمان‌های جدید مانور بدن و سری‌های گروهی روی قهرمان‌های قدیمی و اصیل) توی دی سی هم افراد برنامه‌ریزی بود. منتها در حال حاضر بین گزینه‌هایی که روی میز هست، نه. بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۶ گرنت موریسون جهان دی سی رو خیلی‌خوب هدایت کرده بود. پائول لویتز هم که به عنوان بهترین سردبیر تاریخ دی سی شناخته می‌شه از دهه هشتاد تا همون اواسط ۲۰۰۰ عملکرد خیلی خوبی داشت و با مدیریتی که کرد یک جهان… مطالعه بیشتر »

Amirv77

نیمدونم پست من توی بخش فروش کمیک های آخر رو دیدید یا نه ولی اتفاقا بدترین ناهماهنگی اخیر مربوط به بتمن سوپرمن ویلیامسونه.چون توی اون داستان بتمن و سوپرمن با شش قهرمان آلوده شده برخورد دارن درصورتی که قهرمان ها بعد از اتفاقات شماره ۳۹ جاستیس لیگ آلوده میشن که بتمن و سوپرمن رو همه فکر میکنن مردن! اون تاریخ ها هم فکر کنم صرفا همینطوری یه سالی رو انتخاب کرده وگرنه اگه همه چی اوکیه و اینقدر منظم هست که اصلا دلیلی نداره ده سال لفتش بدن حتی خود مارول هم فک نمیکنم تا ده سال دیگه برنامه خودش… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

بله همونه. البته خب کدورت‌ها رو قرار شد توی سالی جدید کنار بذاریم، نه بخاطر دیگران بلکه بخاطر خودمون، پس گذشته‌ها گذشته. مهم اینه که یاد بگیریم همیشه اطلاعات‌مون رو از منابع «معتبر» آپدیت نگه داریم تا گول نخوریم. 😄

امیررضا شکری

خیلی بده که یک فرد برای اینکه سلیقه ی خودش رو به مردم غالب کنه و سعی کنه اون چیزی که دوست داره رو بهتر جلوه بده ، تلاش کنه رقیبش رو خراب و کوچیک کنه و در این راه اطلاعات غلطی رو درباره رقیب منتشر کنه تا به هدفش برسه. متاسفانه توی ایران همون سایت معروف و نزد خیلی ها محبوب اینکارو انجام میده و برای غالب کردن سلیقه ی خودش به دیگران اطلاعت غلطی رو منتشر میکنه یا سعی میکنه کارهای مهم و بزرگ اون انتشاراتی رو که دوست نداره کوچیک جلوه بده و کارهای عادی اون انتشاراتی… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

بله. کامنتتون رو خونده بودم. منظور من از هماهنگی ، سری فلش ویلیامسون بود. نه بتمن/سوپرمن. ولی حرف شما درسته یک ناهماهنگی دیگه بین سری های مختلف دیسی رخ داده (که اونم از طرف سری جاستیس لیگ بوده نه بتمن/سوپرمن) ولی این نبود هماهنگی تقصیر نویسده ها نیست(حداقل این یک مورد رو) بیشتر تقصیر طراح و ویراستار کمیک جاستیس لیگه. این جور نبود هماهنگی یک چیز ریز و کوچیکه و مثل پارادوکس عظیمی که ساعت قیامت و سال شرور ها ایجاد کردن نیست و میشد با دقت ویراستار یا خود طراح سری جاستیس لیگ این مشکل کوچیک رو حل کرد.… مطالعه بیشتر »

Amirv77

آها خب من فلش اش رو دنبال نکردم به غیر از آرک داستانی فلش وار که منجر شد به سنکچوری رفتن والی.خوب هست فلش اش؟یادمه پارسال بیشتر ازش بد میگفتن ولی اخیرا انگار بهتر شده؟

امیررضا شکری

اول باید بگم که من به طور کلی از فلش ریبرث بیشتر از فلش سری نیو۵۲ خوشم اومده ( نیو۵۲ کلا خیلی به فلش آسیب زد و یک جورایی به اصالت فلش لطمه وارد کرد) و به نظرم خیلی بهتره ولی باز میتونه خیلی خیلی بهتر از این که هست باشه . راستش همون طور که توی کامنت بالا گفتم داره مثلا آرک فلش وارش و خوب (نه خیلی خوب یا عالی) از آب دراومد. بعدش از شماره ۵۰ تا ۷۰ خیلی جالب نبود و بقولی . از شماره ۷۰ به اینور وضعیت بهتر شده. از شماره ۷۶ تا ۸۶… مطالعه بیشتر »

spider

خب بالاخره اون مقاله ای که منتظرش بودم اومد .تاثیرات این رویداد به این عظیمی رو دنیای dc چی بود ؟ بغیر از برگردوندن لژیون و jsa هیچ تاثیری نداشت. قبل از شروع انتشار کمیک همه میگفتن این کمیک دنیای واچمن رو با DC یکی می‌کنه مثل کاری که با sandman و شزم کنستانتین کرد ، ولی آخرش در کمال تعجب برای من ، هیچی نشد و هر کی رفت سی خودش ، نه ادغامی نه ترکیبی هیچی فقط فهمیدیم می تونن کراس اور داشته باشن . البته ساعت قیامت با خلق نسل جدید قهرمان های واچمن شاید کار مهمی… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

عرضم به خدمت‌تون که سندمن و کنستانتین از اول خلقت‌شون متعلق به دنیای دی سی بودن و در جهان دی سی جریان داشتن بنابراین نیازی به ترکیب نبود. حتی توی داستان‌های اصلی‌شون با لیگ عدالت و ابرقهرمان‌ها صحبت می‌کردن. واچمن هم هنوز مشخص نشده ولی احتمالاً یکی از زمین‌های دی سی متعلق به واچمن و آثار آلن مور باشه. این ترکیب رو توی پروژه بعدی تام کینگ احتمالاً می‌بینیم. در مورد خدایان قدیم هم باید بگم که احتمالاً منظورشون خدایانی قدیمی‌تر از اساطیر هست. خدایان قدیم چیزی بودن که باعث خلق خدایان جدید مثل دارکساید و های فادر شدن. در… مطالعه بیشتر »

spider

خدا رو شکر شزم از یه دنیای دیگه ای اومده بود وگرنه کلا ضایع میشدم 😅😅. چون سندمن و کنستانتین از ورتیگو اومدن فکر کردم الحاق شدن . خدایان قدیم مگه همون خدایان جهان اول نبودن مثل لوکی اودین بعدش راگوناروک شد و بعد مدتی خدایان جدید اومدن همین خدایان جهان چهارم مثل دارکساید و های فادر . تو کمیکی از new52 وقتی اورجین دارکساید رو خوندم همین قضیه ی کشتن خدایان و جذب قدرتشون بود ، پس یعنی اورجینش عوض شده و دیگه چیزی به نام جهان چهارم نداریم و منظور از خدایان قدیم نمی تونه اودین و لوکی… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

ورتیگو اصلا زیرمجموعه‌ی خود دی سی هست. موفقیت مجموعه‌هایی مثل سندمن و کنستانتین باعث خلق ورتیگو شد. تاسیس ورتیگو مال سال ۱۹۹۳ هست یعنی ۴ سال بعد از انتشار سندمن (۱۹۸۹). این حرف‌ها که سندمن و کنستانتین از ورتیگو اومدن و دی سی، ورتیگو رو خریده و دی سی از خودش چیزی نداره، کاملاً شایعه‌ست و اظهارات یه فرد بی‌سواد بود. ورتیگو اصلا به خاطر تلاش‌های کارن برگر و نویسنده‌های بریتانیایی مثل آلن مور، نیل گیمن، جیمی دلانو و امثال این‌ها که توی دی سی فعالیت می‌کردن، ساخته شد. نه. منظور از خدایان قدیم، لوکی و اودین نیست. اون‌ها اساطیرن.… مطالعه بیشتر »

spider

بالاخره بعد از کلی خوندن این کامنت با مقاله معرفی نیو گاد فهمیدم چی به چیه . ممنون 🥰🥰

Amirv77

ولی جهان کنستانتین و سندمن که همیشه با جهان اصلی دی سی یکی بوده،اینطور نیست؟تا جایی که یادمه بار ها شخصیت های مختلف دو دنیا با هم دیگه برخورد داشتن!
ویرایش : الان پست آقا ارشیا رو دیدم

Amirv77

یه سوال،منظور این مقاله این هست که الان زمین نیو ۵۲ جایگزین زمین ۵۲ قبلی شده که توی کمیک های مولتیورسیتی بود؟ برداشت من از اون تیکه که دکتر منهتن میگه زمین های مختلف متولد میشن اینه که داره هایپر تایم رو مرور میکنه و خب چون براش گذشته معنی نداره صرفا از فعل حال استفاده میکنه.یعنی زمین نیو ۵۲ جایگزین زمین ۵۲ قبلی نشده (چون خیلی از اتفاق های نیو ۵۲ رو تا همین اواخر ما اثر اش تو جهان اصلی میبینیم)و صرفا تو یه لایه پایین تر هایپر تایم وجود داره.همونطور که توی ایونت کانورجنس برینیاک میتونست زمین… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

بله. خیلی شبیه ان. اصلاً فکر کنم از عمد این کلارک جدید رو خلق کردن تا دیگه این‌قدر با میراث آلن مور بازی نکنن چون هوادارها رو ناراحت می‌کنه و خود آلن مور هم راضی نیست. توی قسمت آخر هم همه‌چی به حالت اول برگشت یعنی آزمندیاس که دستش رو شد و رفت زندان. نایت آول و سیلک اسپکتر هم هویت مخفی داشتن و بچه‌دار شده بودن مثل خود اتفاقات واچمن. کمدین دوباره مُرد. رورشاکِ رجی لانگ هم که کلاً یه شخصیت جدید بود. دکتر منهتن هم دوباره ناپدید شد. یعنی تقریباً انگار یه اتفاق گذرا افتاد و بعد دوباره… مطالعه بیشتر »

assyrian

رفقا من تو یک چیزی موندم
خب طبق کمیک، انجمن عدالت آمریکا و لژیون برگشت، پدر و مادر کلارک هم زنده موندن و سوپربوی متولد شد. الان من یکچیزی برام مونده و اینکه نباید دوباره همه چیز ریبوت بشه؟ یعنی نیو۵۲ از بین بره و دوباره سری ها ریلانچ بشن و همه چیز به حالت عادی برگرده؟ اصلا ساعت قیامت مال چه برهه ای از زمان دیسیه؟ من که دارم کمیکارو میخونم انگار نه انگار آب از آب تکون خورده.
سپاس

امیررضا شکری

نه. نیازی به ریلانچ نبود و یک جورایی این ریبرث به طور کامل رخ داد و نصف دیگه ی تاریخ دیسی هم برگشت. درمورد اون برهه ی زمانی و تایم لاین. راستش قبلا بحث شده بود و کاربر Killing Joke این سوال رو پرسیده بود. باید بگم نمیشه تایم لاینی تعریف کرد و گفت که اول سال شرور ها رخ داده یا ساعت قیامت. یک سری پارادوکس ایجاد شده . مثلا اگر ساعت قیامت قبلش اتفاق افتاده ، چرا فلش و گرین لنترن JSA رو یادشون نیست؟ و دوجین پارادوکسه دیگه. کمیک دث متال قراره به ساعت قیامت اشاره کنه… مطالعه بیشتر »