فیلم جوکر جایزه بهترین فیلم جشنواره ونیز را بدست آورد

اغراق نکرده‌ایم اگر بگوییم فیلم جوکر مورد انتظار ترین فیلم سینمایی چند وقت اخیر محسوب می شود. این فیلم نه تنها یکی از ریسک پذیرترین پروژه های کمیک بوکی به حساب می آید بلکه یکی از پر اهمیت ترین های آن نیز محسوب می شود. این فیلم متفاوت توانست واکنش بسیار مثبتی از طرف برخی منتقدین دریافت کند و لقب هایی چون «فوق العاده» و «شاهکار» را از سوی آنان بگیرد؛ همچنین نمایانگر چشم‌انداز تاد فیلیپس از یکی از برترین شخصیت های خبیث تاریخ کمیک می باشد و با دارا بودن عواملی نامدار و دیگر دلایل مذکور، سطح انتظارات را به شدت بالا برده است.

و اما فیلم جوکر با برنده شدن جایزه‌ی شیر طلایی از هفتاد و ششمین جشنواره‌ی فیلم ونیز، به خوبی پاسخ این انتظارات را داده است. این فیلم به عنوان اولین اثر کمیک بوکی تاریخ که جایزه‌ی بهترین فیلم را از تاریخی ترین جشنواره‌ی سینمایی جهان دریافت می کند، شناخته می شود و گامی بزرگ نه تنها برای کمپانی دی سی، بلکه برای کل صنعت کمیک و فیلم های کمیک بوکی به شمار می رود. همچنین فیلم جوکر دوران تازه‌ای را در سینمای کمیک بوکی آغاز کرده است و ثابت می کند که این فیلم ها هنوز هم می توانند تاریخ آفرینی کنند.

جوکر

فیلم جوکر با بازی واکین فینیکس در نقش اصلی، با آثار مطرحی چون Ad Astra از جیمز گری و The Laundromat از استیون سودبرگ رقابت کرد. کارگردان این فیلم هنگام دریافت شیر طلایی مراسم گفت:

می خوام از کمپانی برادران وارنر و دی سی تشکر کنم که ریسک کردن و وظیفه‌ی بزرگی رو روی دوش من گذاشتن.

انتظار می رفت که فیلیپس و فینیکس به ترتیب جوایز بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول را نیز تصاحب کنند اما این دو جایزه به روی اندرسون (برای کارگردانی The Endlessness) و لوکا مارتینلی (برای بازی در فیلم Martin Eden) تعلق گرفتند. همچنین جایزه‌ی شیر نقره‌ای یا همان هیئت ژوری به An Officer and a Spy اثر رومن پولانسکی رسید.

هم اکنون می توانید لحظه‌ی برنده شدن این اثر در جشنواره‌ی فیلم ونیز را در کانال آپارات کمیک اسکواد مشاهده کنید!

مشاهده در آپارات کمیک اسکواد

موفقیت های روز افزون فیلم جوکر این سوال را در ذهن هواداران پدید می آورد که آیا کمپانی برادران وارنر نقشه های تاد فیلیپس با عنوان DC Black را سرانجام عملی خواهد کرد؟ در این صورت در سال های آینده شاهد اکران فیلم هایی مستقل با حضور بزرگ ترین نام های سینما از کمپانی دی سی و برادران وارنر خواهیم بود. انتظار می رود که این فیلم با بخت و اقبال خوبی در مراسم اسکار روبرو گردد و حتی به اولین فیلم کمیک بوکی تاریخ تبدیل شود که جایزه‌ی بهترین فیلم آکادمی اسکار را تصاحب می کند. باید منتظر ماند و دید واکنش داوران آکادمی به این فیلم چه خواهد بود.

فیلم جوکر به کارگردانی تاد فیلیپس و با بازی واکین فینیکس، رابرت دنیرو، ززی بیتز، بیل کمپ، فرانسس کنروی، برت کالن، گلن فلشلر، داگلاس هادج، مارک مارون، جاش پیس و شئا ویگام در تاریخ ۴ اکتبر (۱۲ مهر) سال جاری میلادی به صورت عمومی اکران خواهد شد.

4 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments