مصاحبه‌ی دن دیدیو: از دوران The New 52 تا بتمن: هاش

خروج دن دیدیو از انتشارات دی سی یکی از اخبار جنجالی در صنعت کمیک بود که بازتاب نسبتاً وسیعی به همراه داشت. دیدیو باعث و بانی تغییرات عظیم و رییوت‌های تاثیرگذاری در جهان دی سی بوده است و احتمالاً هیچکس بهتر از او نسبت به ایرادات این تغییرات آگاه نیست. سردبیر پیشین انتشارات دی سی، به تازگی صحبت‌هایی پیرامون مشکلات ریبوت The New 52 و همچنین عناوین تولدی دوباره (DC Rebirth) داشته است.

بنا بر گفته‌های دیدیو، مدت زمانی که برای سال دومِ The New 52 صرف شد، به اندازه‌ی سال اول آن نبوده است و هنرمندان نمی‌توانستند آن‌طور که باید و شاید روی آثارشان وقت بگذارند. او عنوان کرد:

احتمالاً بزرگ‌ترین پشیمونیِ من اینه که باعث شدم بعضی اوقات همه چیز خیلی سریع پیش بره. ما توی ۶ الی ۸ ماه به خوبی برای پایه‌سازی The New 52 وقت گذاشتیم. بازآفرینی کاراکترها، دیزاین‌ها، ویلن‌ها، هرچیزی که با عقل جور در می‌اومد. یا تغییر دادن کاراکترهایی که به‌نظر می‌اومد شانس درخشیدن رو داشته باشن. هوادارها نمی‌تونستن به راحتی با این تغییرات کنار بیان و می‌شد حس کرد که همه چیز چقدر سریع داره سقوط می‌کنه.

سوپرمن

دیدیو در ادامه گفت که پس از روی کار آمدن دوران «تولدی دوباره»، فرصتی پیش آمد تا عناصر از دست رفته‌ی دنیای دی سی را به آن برگردانند.

متاسفانه، وقتی که شروع کنین به انجام دادن چنین چیزی، نمی‌تونین قید چیزهایی که باعث شدن این کار رو بکنین، بزنین. کاراکترها دوباره برگشتن سر خونه‌ی اول… کل هدف داستان‌سرایی تغییر و تکامله.

دیدیو همچنین در رابطه با کمیک محبوب بتمن: هاش (Batman: Hush) به نویسندگی جف لوب و طراحی جیم لی سخن گفت. او فاش کرد که در ابتدا قرار بود این داستان خارج از سری اصلی کمیک های بتمن قرار داشته باشد.

توی [انتشارات] دی سی کسی خیلی برای «هاش» هیجان‌زده نبود. اون‌ها می‌خواستن به همون طریقی داستان رو منتشر کنن که تمام کمیک‌های مشترک جف لوب و تیم سیل منتشر می‌شدن. اون‌ها می‌خواستن این کمیک جدا [از سری اختصاصی بتمن] باشه.

هرچند که به نقل از دیدیو، این جیم لی بود که به او مراجعه کرد و از او خواست تا کارشان جزئی از سری اختصاصی کمیک‌های بتمن باشد. در نهایت این عنوان شماره‌های ۶۰۸ الی ۶۱۹ کمیک‌های بتمن را به خود اختصاص داد. لازم به ذکر است که این سخنان دن دیدیو مربوط به گفتگوی زنده‌ی Drink and Draw (که جو کسادا نیز در آن حاضر بود) می‌شوند.

4 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
A.R

یکی از عوامل اصلی افت دیسی همین آقا و تصمیماتشه ممنون بابت پوشش خبر

Daredevil

ممنون بابت پوشش خبری راستش من خیلی درباره این چیزا اطلاعات ندارم کمیکم رو میخونم میرم (:

E.N

ممنون بابت پوشش اخبار
جالبه که ایشون خودش میدونه چه قدر خراب کرده!
ولی حداقل درباره هاش تصمیم خوبی گرفت که به حرف جیم لی گوش کرد

sadegh

ایشالا که مشکل عمده ی دیسی از سمت این آدم بوده باشه و با رفتنش داستانای خوب و بهتریو نسبت به قبل، تو کمیکای دیسی شاهد باشیم