معرفی خانواده شزم | The Shazam Family

پس از موفقیت­‌های بی‌حد و مرز «کاپیتان مارول» در دهه‌­ی ۴۰، انتشارات فاست شخصیت­‌های جدیدی را به دنیای ابرقهرمان شماره­‌ی یکِ خود اضافه نمود و «خانواده­ مارول» را به‌وجود آورد. اعضای اصلی آن، کاپیتان مارول، «کاپیتان مارول جونیور» و «مری مارول» بودند و همگیِ آن‌ها قدرت‌هایی مشابه داشتند. افراد دیگری، مثل عمو مارول (Uncle Marvel) و ستوان‌­های مارول (The Lieutenant Marvels) نیز وجود داشتند که به نوعی عضو افتخاری این خانواده به حساب می‌­آمدند. پس از ریبوت The New 52 در سال ۲۰۱۱، خانواده­‌ی مارول دچار یک تحول بزرگ شد و آن شکل کلاسیک و شناخته‌شده‌­اش را از دست داد؛ بنابراین شرح تغییراتی که در این خانواده صورت گرفته، امری ضروری است. در این مقاله به معرفی شخصیت­‌های خانواده­‌ی مارول می‌پردازیم. در ضمن، قصد داریم برای آشنایی بیشتر شما با دنیای کاپیتان مارول، سایر شخصیت‌های فرعی و البته مهمی که در داستان‌­های او حضور داشته‌­اند را معرفی کنیم.


Shazam

معرفی خانواده شزم | خانواده مارول - جادوگر شزمنخستین حضور: (Whiz Comics #2 (1940

در کمیک­‌های عصر طلایی، «شزم» یک جادوگر مصری بود که به قدرت‌­های خدایان دسترسی داشت و برای هزاران سال با ظلم و پلیدی مبارزه می‌­کرد. شزم زمانی که احساس ضعف و پیری کرد، اولین جانشینش را که بلک آدام بود، انتخاب می‌­کند، اما بلک آدام از قدرت‌هایش سوءاستفاده کرد و شزم نیز او را به ستاره­‌های دوردست تبعید نمود. این جادوگر، ۵۰۰۰ سال بعد از آن اتفاق، و درست قبل از مرگش، بیلی بتسونِ نوجوان را به عنوان جانشین جدیدش انتخاب می­‌کند و بدین‌ترتیب کاپیتان مارول خلق می­‌شود.

در ریبوت The New 52، خاستگاه شزم تغییرات بسیاری کرد. او یک جادوگر باستانی اهل کندق (Kahndaq) بوده و نامِ واقعی­‌اش ماماراگان (Mamaragan) است. ماماراگان، تنها عضو باقی‌مانده از شورای جادوگران و تنها نگهبانان صخره­‌ی ابدیت به‌شمار می‌رود؛ در گذشته شش جادوگر دیگر نیز عضو این شورا بودند و با همدیگر، جادو را در سراسر دنیا اداره می‌­کردند، اما بلک آدام همه‌ی آن‌­ها را، به‌جز ماماراگان، می‌کشد؛ البته ماماراگان موفق می­‌شود که بلک آدام را زندانی کند. چندین هزار سال پس از این واقعه، بلک آدام با کمک دکتر سیوانا، آزاد می­‌شود و ماماراگان که پیر و ضعیف­ شده، باید یک نفر را به عنوان جانشینش برگزیند.


Lieutenant Marvels

معرفی خانواده شزم | خانواده مارول - ستوان های مارولنخستین حضور: (Whiz Comics #21 (1941

«ستوان­‌های مارول»، اولین شخصیت­‌های فرعی دنیای کاپیتان مارول شناخته می‌شوند که به قدرت­‌های او دست پیدا کردند. آن‌­ها سه نوجوان بودند که به دلیل تشابه اسمی با بیلی بتسون، تصمیم به تاسیس باشگاه بیلی بتسون­‌ها می­‌گیرند. البته این سه نفر برای تمایز اسم‌شان از یکدیگر، از القاب Fat Billy و Tall Billy و Hill Billy استفاده می­‌کردند و بیلی را هم Real Billy صدا می‌زدند! جالب است که بیلی بتسون اصلی در نخستین ملاقاتش با آن­‌ها، هویت ابرقهرمانی‌­اش را افشا می­‌کند. نخستین حضور ستوان­‌های مارول به شماره‌ ۲۱ سری Whiz Comics بر­می­‌گردد. در این مجموعه، زمانی که هر چهار بیلی بتسون در حال نصف شدن توسط یک تیغه‌­ی بزرگ بودند، با گفتن کلمه‌ی Shazam (به‌صورت همزمان) به قدرت­‌های کاپیتان مارول دست پیدا می­‌کنند و موفق می­‌شوند دکتر سیوانا را شکست بدهند (عکس). این شخصیت­‌های بامزه، بار­ها در کمیک‌­های عصر طلایی کاپیتان مارول حضور پیدا کردند و عضو افتخاری خانواده مارول (یا خانواده شزم) محسوب می­‌شدند. اما اکنون سال­‌هاست که در دنیای اصلی دی سی، از آن­‌ها خبری نیست.


.Captain Marvel Jr

معرفی خانواده شزم | خانواده مارول - فردی فریمننخستین حضور: (Whiz Comics #25 (1941

«فردی فریمن» اولین شخصیت فرعی‌ای نیست که به قدرت‌های کاپیتان مارول دست پیدا کرد (ستوان­‌های مارول اولین افراد هستند)، اما یکی از سه عضو اصلیِ خانواده‌‌ی مارول بود و بعد­ها صاحب یک سری اختصاصی نیز شد. فِرِدی، زمانی‌که به همراه پدربزرگش در یک رودخانه مشغول ماهی‌گیری بود، مورد حمله­‌ی کاپیتان نازی (یکی از دشمنان کاپیتان مارول) قرار می­‌گیرد. پس از این حمله، پدربزرگش کشته می‌شود و خودش نیز به‌شدت مجروح و توسط کاپیتان مارول به بیمارستان برده می­‌شود. از آن‌جایی که امیدی به زنده ماندن او وجود نداشت، بیلی، فردی را نزد شزمِ جادوگر می‌­برد تا به او کمک کند. جادوگر به بیلی می­‌گوید که می­‌تواند با انتقال بخشی از قدرتش به فردی، جان او را نجات دهد. به همین صورت، فردی با گفتن عبارت Captain Marvel (نه شزم)، به قدرت­‌های این ابرقهرمان دست پیدا می‌­کرد؛ البته برخلاف بیلی بتسون، همچنان یک نوجوان باقی می‌­ماند. فردی فریمن با اینکه از مرگ نجات پیدا کرده بود، ولی در حالت عادی معلول شده بود و با عصا راه می­‌رفت.

پس از ریبوت The New 52، فردی فریمن یک نوجوان معلول است و برادرخوانده‌ی بیلی بتسون محسوب می­‌شود. او و دیگر برادرخوانده‌­ها و خواهرخوانده‌­هایش، توسط «آقا و خانم واسکوئز»، به فرزندخواندگی گرفته شده‌­اند. در ضمن به لطف قدرت‌­هایی که بیلی به او انتقال داده، می‌تواند با گفتن Shazam به یک ابرقهرمان بالغ تبدیل شود.


Mary Marvel

معرفی خانواده شزم | خانواده مارول - مری مارولنخستین حضور: (Captain Marvel Adventures #18 (1942

«مری برامفیلد» یا مری مارول در گذشته، مهم‌ترین شخصیت خانواده‌ی مارول (پس از بیلی بتسون) به حساب می‌­آمد و نقش مهمی را در بسیاری از داستان­‌های برتر شزم ایفا می‌کرد. همچنین او نیز در عصر طلایی، صاحب یک سری اختصاصی شده بود. مری برامفیلد خواهر دوقلوی بیلی بتسون بود و در نوزادی، جایش با دختربچه­‌ی مرده‌­ی یک خانواده­‌ی ثروتمند عوض شد (پرستار او و برادر پرستار این کار را کرده بودند). پس از آن، بیلی به یتیم‌خانه رفت و مری هم توسط خانواده‌­ی برامفیلد بزرگ شد. بعد­ها بیلی از طریق همان پرستار که رو به مرگ بود، از وجود خواهر دوقلویش خبردار می‌شود و او را پیدا می­‌کند. از آن‌جایی که مری خواهر دوقلوی بیلی بود، می‌­توانست با گفتن کلمه‌ی Shazam به یک ابرقهرمان تبدیل شود. البته منبع قدرت­‌هایش از بیلی متفاوت بود و نیرو­های فراانسانی‌ِ او از الهه‌­های (خدایان مونث) باستانی نشأت می‌­گرفت:

  •  Selene
  • Hippolyta
  • Ariadne (/Artemis)
  • Zephyrus
  • Aurora (/Aphrodite)
  • Minerva

خاستگاه او نیز در ریبوت The New 52 تغییر داده شد. مری برامفیلد، به دلیل شرایط بد خانواده­‌ی اصلی‌­اش، از خانه فرار کرده می‌کند و بعد­ها توسط آقا و خانم واسکوئز به فرزندخواندگی گرفته می‌­شود؛ در واقع، نقش او به خواهر بزرگ ناتنی بیلی بتسون تغییر پیدا کرد. مری نیز می‌تواند با گفتن کلمه‌ی Shazam به یک ابرقهرمان تبدیل شود. البته مانند سایر برادرها و خواهرهایش، این قدرت توسط بیلی به او انتقال داده شده است.


Uncle Marvel

معرفی خانواده شزم | خانواده مارول - عمو مارولنخستین حضور: (Wow Comics (1943

«عمو مارول» شخصیتی است که جای خالی­‌اش در کمیک‌­های اخیر شزم به‌شدت احساس می­‌شود. او که اسم اصلی­‌اش دادلی (Dudley) است، با خواندن دفتر خاطرات مری مارول به هویت ابرقهرمانی او و بیلی پی می‌برد و سعی می‌کند تا خودش را به‌جای عموی واقعی­ آن‌­ها جا بزند؛ دادلی قصد داشت تا با کمکِ خانواده­‌ی مارول، یک تجارت ابرقهرمانی راه بیاندازد و به پول برسد. با اینکه در همان اولین حضورش، نقشه‌­اش لو می‌­رود ولی او را به‌خاطر خوش‌­قلب بودنش، در خانواده می‌­پذیرند. در نهایت، دادلی به مدیر و راهنمای خانواده‌‌ی مارول تبدیل می‌شود.

پس از تعطیل شدن انتشارات فاست و خرید شخصیت‌­های دنیای کاپیتان مارول توسط دی سی، خاستگاه عمو مارول نیز دوبار دچار تغییر شد. عمو مارول در کمیک Shazam: The New Beginning، عموی واقعی بیلی بتسون (در واقع عموی پدرش) و در کمیک The Power of Shazam، سرایدار مدرسه‌­ی بیلی بتسون بود. متاسفانه، از زمان ریبوت The New 52، خبری از او نشده است.


Mister Tawky Tawny

معرفی خانواده شزم | خانواده مارول - آقای تاکی تاونینخستین حضور: (Captain Marvel Adventures #79 (1947

در عصر طلایی، «تاکی تاونی» یک ببر سخنگو بود که به دلیل علاقه‌ی­ زیاد به تمدن انسان­‌ها، تصمیم می­‌گیرد که به آمریکا برود و وارد جامعه‌ی آدم­‌ها بشود؛ اما هرجا که می­‌رفت، سبب وحشت مردم می‌شد و کاپیتان مارول هم برای نجات مردم، او را دستگیر می‌کرد. سپس تاکی تاونی وارد یک لباس‌فروشی می­‌شود و سعی می‌­کند با پوشیدن یک دست کت و شلوار، از بقیه مخفی بماند، اما از شانس بدش، بار دیگر به کاپیتان مارول برمی‌­خورد (عکس). سرانجام، زمانی‌که کاپیتان مارول پی می‌­برد که تاکی تاونی یک ببر سخنگوی بی‌خطر است، او را به یک موزه‌­ی حیات‌وحش معرفی می­‌کند تا در آن‌جا به عنوان راهنما مشغول به کار شود. تاکی تاونی در سری The Power of Shazam نیز حضور پیدا می‌کند. در این سری، او عروسک مری مارول بود و توسط جادو به یک ببر سخنگو تبدیل می­‌شود.

تاکی تاونی عضو خانواده‌ مارول نیست، اما شخصیت فانتزی محبوبی بود که در داستان­‌های عصر طلایی کاپیتان مارول حاضر می‌شد. خوشبختانه این شخصیت، در سری جدید کمیک­‌های شزم که بخش‌هایی از آن توسط جف جانز نوشته شده است، به دنیای اصلی دی سی بازگشته است.


Eugene Choi

معرفی خانواده شزم | خانواده مارول - یوگین چوینخستین حضور: (Justice League Vol 2 #8 (2012

نسخه­‌ی تقریباً متفاوتی از این شخصیت، پیش‌­تر در رویداد فلش‌پوینت معرفی شده بود، ولی اولین حضور او در دنیای اصلی دی سی به کمیک‌های The New 52 برمی‌­گردد. هنوز اطلاعات چندانی از «یوگین چوی» در دست نیست، جز اینکه ریشه­‌ی آسیایی دارد، خوره‌­ی تکنولوژی و بازی­‌های ویدیوئی است و پس از تبدیل شدن به شزم، می­‌تواند از طریق ذهنش، تکنولوژی را کنترل کند. او نیز برادر خوانده‌­ی بیلی است و توسط خانواده­ واسکوئز به فرزندی پذیرفته شده است.


Pedro Pena

معرفی خانواده شزم | خانواده مارول - پدرو پنانخستین حضور: (Justice League Vol 2 #8 (2012

«پدرو پنا» هم از شخصیت­‌های جدید دنیای شزم بوده و به اندازه­‌ی کافی به او پرداخته نشده است. او یک نوجوان چاق و خجالتی است که ریشه­‌ی مکزیکی دارد. همانند موارد مشابه‌ی دیگر، برادر خوانده­‌ی بیلی بتسون است و از طریق او به قدرت­‌های شزم دست پیدا کرد. پدرو، قدرت و استحکام فراانسانی دارد.


Darla Dudley

معرفی خانواده شزم | خانواده مارول - دارلا دادلینخستین حضور: (Justice League Vol 2 #8 (2012

مثل سایر شخصیت­‌های جدیدِ دوره‌ی The New 52، اطلاعات چندانی از «دارلا دادلی» نیز در دسترس نیست. او کوچک‌ترین عضو خانواده شزم است و به بیلی علاقه­‌ی زیادی دارد. تنها چیزی که از گذشته‌­ی دارلا می‌­دانیم این است که والدینش او را نمی­‌خواستند و رهایش کردند. دارلا با گفتن Shazam به یک تندرو تبدیل می‌­شود.

6 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments