معرفی خانواده فلش – The Flash Family

در دومین سری از مقالات فلش، قصد داریم که به معرفی اعضای خانواده فلش (The Flash Family) بپردازیم. تندروها یا اسپیدستر­ها (Speedsters) به اسپیدفورس که یک منبع نیروی پیچیده است، متصل هستند و قدرت­ های خود را از آن می گیرند و اعضای خانواده فلش نیز از این دسته هستند.

اکثر شخصیت ­های اصلی خانواده فلش، پس از ریبوت New 52 در سال ۲۰۱۱، از تاریخچه‌ی فلش حذف یا با نسخه­‌ی دیگری جایگزین شدند. خوشبختانه پس از رویداد تولدی دوباره (۲۰۱۶)، برخی از این شخصیت های فراموش شده یا تغییر یافته بازگشتند. اکنون برای آشنایی با اعضای این خانواده، تاریخچه‌ی مختصری را در مورد آن ها (از زمان خلق تا رویداد تولدی دوباره) شرح خواهیم داد.


Iris “Irey” West & Jai West

نخستین حضور (در دنیای اصلی): (The Flash – Vol. 2 #225 (2005

آیریس وست دوم (یا آیری وست) به همراه جای وست، دوقلو ­های لیندا پارک و والی وست هستند که قدرتشان را از پدرشان به ارث برده‌اند و مثل او قدرت های فرابشری دارند. در ابتدا، زمانی که لیندا این دوقلو ها را باردار بود، با حمله­‌ی هانتر زالامون (زوم) که قصد کشتن او را داشت، دچار سقط جنین می شود و هر دوی آن­ ها کشته می شوند. بعدها در نتیجه­‌ی مبارزه­‌ی مجدد هانتر و والی وست، این حادثه‌­ی تلخ خنثی می شود و وضعیت لیندا و دوقلو ها به حالت سابق بازمی‌گردد. آیری و جای، به دلیل اتصالشان با اسپیدفورس، بسیار سریع تر از نوزادان معمولی رشد کردند و این مسئله، والی را به شدت ترساند؛ چون ممکن بود باعث مرگ­ آن ­ها بشود، اما در نهایت، والی موفق می شود تا راهی برای علاج شان پیدا کند و هر دوی آن­ ها را نجات دهد.

با ریبوت نیو ۵۲ و حذف شدن والی وست اصلی، این دو شخصیت نیز از تاریخ داستان های فلش حذف شدند؛ اما با بازگشت والی وست در رویداد تولدی دوباره، بار دیگر به آن­ ها اشاراتی شد و انتظار می رود در آینده‌ای نزدیک دوباره به دنیای اصلی بازگردند؛ البته در حال حاضر، سرنوشت نامشخصی دارند زیرا والی وست، در آرک Flash War، به تمام تایم لاین ها و خطوط زمانی موجود سفر کرد تا دوقلو ها و همسرش را پیدا کند اما هنوز موفق به یافتن آن ها نشده است. به همین علت، دچار اختلال روانی شد و توسط لیگ عدالت برای درمان و توانبخشی روحی به سنکچری برده شد.


Johnny Quick

نخستین حضور: (More Fun Comics #71 (1941

این نسخه از جانی کوییک، با نسخه­‌ی خبیث او در زمین ۳ که بعدها در رویداد Forever Evil کشته شد، اشتباه گرفته نشود. (نکته: زمین ۳، دنیایی است که در آن ابرقهرمانان تبدیل به ابرشرورها شده‌اند.)

جانی چمبرز (Johnny Chambers) یک تندرو بود که تا قبل از رویداد بحران در زمین­ های بی نهایت (۱۹۸۵) و نابود شدن جهان های موازی، مانند جی گریک در زمین ۲ زندگی می کرد. برخلاف جی گریک، او قدرت­ هایش را تصادفی به دست نیاورده بود؛ بلکه کشف فرمول سرعت توسط دانشمندی به نام توبی واتس، باعث شد تا او به این قدرت­ ها دست پیدا کند. با نابود شدن مفهوم جهان های موازی در رویداد بحران در زمین­ های بی نهایت، او نیز همانند جی گریک به زمین اصلی می آید و به عنوان عضوی از گروه اسکادران تمام ستاره (All-Star Squadron) مرتبط با سری کمیک های Young All-Stars به فعالیت می پردازد و بعدها به گروه انجمن عدالت آمریکا ملحق می شود.

او پدر جسی کوییک و شوهر لبی لورنس (ملقب به Liberty Belle) نیز هست و در آخر، سرنوشت او این گونه رقم خورد که برای نجات دخترش از چنگ ساویتار، به درون اسپیدفورس کشیده می شود و سرانجام در مینی سری فلش: تولدی دوباره (۲۰۰۹)، توسط ایوبارد ثاون به قتل می رسد.


(Jesse Quick (Liberty Belle II

نخستین حضور: (Justice Society of America – Vol. 2 #1 (1992

جسی چمبرز (Jesse Chambers) دختر جانی کوییک و لبی لورنس است و همانند پدرش، قدرت خود را از یک فرمول سرعت خاص (موسوم به Formula: ۳X2(9YZ)4A) که با اسپیدفورس ارتباط مستقیم دارد، می گیرد. برخلاف خواسته‌ی­ پدرش، او در ابتدا به یک قهرمان تبدیل نمی شود و به گاتهام سیتی می رود تا به تحصیل در آنجا بپردازد.

با ظهور مجدد انجمن عدالت آمریکا (Justice Society of America) او به این گروه ملحق می شود و تحت نام جسی کوییک به فعالیت می پردازد؛ البته بعدها به یاد مادرش، نام Liberty Belle را به عنوان نام ابرقهرمانی خود انتخاب می کند و تا پایان ران جف جانز یا همان سری سوم انجمن عدالت آمریکا، با همین نام، حرفه‌ی ابرقهرمانی خود را ادامه می دهد.

جسی کوییک در زمانی که والی وست، فلش اصلی بود، بارها در داستان ­های او ظاهر شد و به والی کمک کرد. او نیز مثل پدرش، پس از ریبوت نیو ۵۲ از تاریخچه‌ی فلش حذف شد و اکنون سرنوشت نامشخصی دارد.


(Max Mercury (Quicksilver

نخستین حضور: (The Flash – Vol. 2 #76 (1993

خلق این شخصیت به دهه­‌ی ۴۰ میلادی بر می گردد و در ابتدا نام او کوییک سیلور (Quicksilver) بود. بعد­ها در دهه­‌ی نود میلادی، مارک وید پیشینه‌ی او را کاملاً تغییر داد و از نو روایت کرد؛ برای این که نام او با کوییک سیلورِ دنیای مارول اشتباه نشود، اسم او را به مکس مرکوری تغییر داده شد.

مکس مرکوری یک سواره نظام آمریکایی بود که در اوایل قرن نوزدهم زندگی می کرد. او برای انجام یک ماموریت اکتشافی به یک قبیله‌­ی سرخپوست فرستاده می شود و با آن ­ها رابطه­‌ای دوستانه­ برقرار می کند؛ اما مردمان این قبیله توسط سربازان آمریکایی قتل عام می شوند و یکی از سرخپوست ­ها قبل از مرگش، از طریق جادو، به مکس قدرت هایی فراطبیعی از جمله سرعت زیاد را اعطا می کند تا او بتواند با استفاده از آن ها، از دیگر بومیان آمریکایی حفاظت کند. بدین ترتیب مکس مرکوری به قهرمان زمان خودش مبدل می شود و چون در قبایل سرخپوستی با نام Ahwehota به معنی «فردی که در ماورای بادها می دَوَد» شناخته می شد، با نام ابرقهرمانی Windrunner به جهانیان معرفی شد.

مکس همیشه در مورد منبع قدرتش (اسپیدفورس) کنجکاو بود و برای کشف بیشتر این منبع، سعی می کرد تا با دویدن در حداکثر سرعت خود، به این بُعدِ انرژی دست پیدا کند؛ اما همواره شکست می خورد و با هر بار تلاش، صرفاً به چند دهه‌ی آینده فرستاده می شد. مکس چندین بار به آینده سفر کرده و با تندرو­ های مختلفی آشنا شده است. او بعدها به والی وست یاد می دهد که چگونه به حداکثر سرعتش برسد و حتی به مرشد بارت آلن (نوه‌ی بری آلن) نیز تبدیل می شود.

آخرین حضور او به داستان (The Flash: Rebirth (2009 برمی‌گردد و پس از ریبوت نیو ۵۲ تا کنون، خبری از او نشده است.


(Wallace “Wally” West (Kid Flash

نخستین حضور: (The Flash – Vol. 4 | Annual #3 (2014

این شخصیت حاصل تصمیم گیری غیرمنطقیِ انتشارات دی­ سی برای جایگزین کردن والی وست اصلی با یک نسخه­­‌ی سیاه پوست بود. والی در ابتدا گمان می کرد که رود وست (عمویش)، پدر واقعی اوست؛ اما بعدها در رویداد تولدی دوباره مشخص می شود که او پسر دنیل وست است و دنیل این موضوع را برای سال ها از او مخفی کرده بود. (دنیل وست، سومین فلش معکوس می باشد و برای مدتی به عنوان یک Anti-Hero عضوی از گروه Suicide Squad بود.) سپس والی وست به کید فلش تبدیل می شود و چندی بعد به عضویت گروه Teen Titans در می آید.

دلیل تشابه اسم او با پسرعمویش (والی وست اصلی)، به این خاطر است که نام آن ها از روی جد پدری‌شان (Wallace West) انتخاب شده است.


(Bart Allen (Impulse

نخستین حضور: (The Flash – Vol. 2 #92 (1994

بارت آلن نوه‌ی بری آلن و آیریس وست است که در قرن سی‌ام به دنیا آمد. دلیل این که چرا او متولد این قرن است، به دوره‌ی قبل از نیو ۵۲ برمی‌گردد؛ دوره‌ای که در آن، آیریس متعلق به قرن ۳۰ام بود و بری آلن قبل از مرگش در رویداد بحران در زمین های بی نهایت، به آینده سفر کرد تا با او زندگی کند. (برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.)

بارت، قدرت­ هایش را از پدربزرگش، بری آلن، به ارث برده است؛ اما این قدرت ها، با شدت بخشیدن به نرخ متابولیسم بدن او، سبب شدند تا بارت بیش از اندازه رشد کند و پا به سن بگذارد. به همین دلیل، آیریس وست، او را به زمان گذشته فرستاد تا شاید بتواند توسط والی وست درمان شود. بعد­ها والی موفق به درمان او شد و بتمن نیز لقب ایمپالس (یعنی کسی که همیشه خودسر و بدون فکر عمل می کند) را بر روی بارت آلن گذاشت. جالب است بدانید که تبار مادری او به ایوبارد ثاون (پروفسور زوم) برمی‌گردد و ایوبارد او را مایه‌ی ننگ خاندان خود می داند.

ایمپالس بعدها به کید فلش تبدیل شد و به عضویت گروه Teen Titans درآمد. او حتی برای مدت کوتاهی به فلش تبدیل  شد و سپس توسط گروه روگز کشته شد؛ اما دوباره به صورت یک نوجوان بازگشت و تا قبل از دوره‌ی نیو ۵۲، به عنوان کید فلش دنیای دی سی باقی ماند.

پس از ریبوت نیو ۵۲، این شخصیت نیز از تاریخ دی سی حذف شد؛ تا این که در پایان آرک (Flash War (2018 دوباره در دنیای دی سی حضور پیدا کرد و در حال حاضر به عنوان عضوی از گروه Young Justice (به نویسندگی برایان مایکل بندیس) تحت نام ایمپالس مشغول به حرفه‌ی ابرقهرمانی است.


Jay Garrick

نخستین حضور: (Flash Comics #1 (1940

جی گریک اولین فلش دنیای کمیک است. او بر اثر یک حادثه‌­ی آزمایشی، با قرار گرفتن در معرض بخار آب سنگین، به نیروی سرعت دست پیدا کرد و تبدیل به اولین مرد تندروی جهان شد. او سپس تصمیم گرفت تا از قدرت­ هایش برای مبارزه با جرم و جنایت استفاده کند. جی گریک برای سال ­ها به عنوان فلش دنیای اصلی باقی ماند، اما در اواخر دهه­‌ی پنجاه، با بازآفرینی برخی شخصیت ­ها از جمله فلش، بری آلن جای او را گرفت. البته او بعدها در داستان (Flash of Two Worlds (1961، به عنوان فلش زمین ۲، به دنیای دی سی باز‌ می‌گردد و با بری آلن ملاقات می کند. جی گریک یکی از بنیان گذاران و اعضای اصلی انجمن عدالت آمریکا (JSA) نیز هست.

پس از رویداد بحران در زمین ­های بی نهایت، با نابود شدن دنیاهای موازی، جی گریک وارد زمین اصلی می شود و تا سال­ ها به عنوان شخصیتی مکمل در کمیک ­های فلش و شخصیتی اصلی در کمیک­ های انجمن عدالت آمریکا حضور می­ یابد.

پس از ریبوت نیو ۵۲، نسخه­‌ی دیگری جایگزین او شد که به موفقیت چندانی دست نیافت؛ اما پس از تولدی دوباره، با آغاز کراس اور دکمه (The Button) معلوم شد که جی گریک اصلی هنوز نمرده و صرفاً در اسپیدفورس زندانی شده است.


Wally West

نخستین حضور: (The Flash – Vol. 1 #110 (1960

والی وست برادر زاده‌­ی آیریس وست است. والی در دوره نوجوانی همواره رابطه­‌ی بدی با پدر و مادرش داشت. او در یک تعطیلات تابستانی تصمیم گرفت به سنترال سیتی برود تا اوقات فراغتش را نزد عمه‌‌ی مهربانش یعنی آیریس بگذراند. آیریس که می دانست والی شیفته‌­ی فلش است، از طریق بری آلن که در آن زمان نامزدش بود و با فلش رابطه‌ای دوستانه داشت، قرار ملاقاتی را برای والی و فلش ترتیب می دهد تا او بتواند قهرمان محبوبش را ببیند. در این ملاقات، والی به طرز شوکه کننده‌ای مورد اصابت رعد و برق قرار می گیرد و همانند بری آلن به قدرت­ های فلش دست پیدا می کند. بری آلن نیز نحوه­‌ی استفاده از این قدرت­ ها را به والی آموزش می دهد و پس از آن، والی تبدیل به اولین کید فلش می شود.

والی پس از مرگ فلش در رویداد بحران در زمین­ های بی نهایت، جای خالی بری آلن را پر کرد و برای حفظ میراث او تبدیل به فلش اصلی دنیای دی سی شد. با شروع داستان ­های زیبای مارک وید، شخصیت او رشد چشمگیری می کند و به محبوبیت فراوانی دست می یابد. والی وست تا بازگشت بری آلن از مرگ، به عنوان شخصیت اصلی داستان ­های فلش محسوب می شد.

پس از ریبوت نیو ۵۲، انتشارات دی سی این شخصیت را به کل از دنیای اصلی حذف کرد و تا پنج سال بعد، فرد دیگری به عنوان والی وست جای او را گرفت که پس از تولدی دوباره، مشخص می شود این والی وست جدید در واقع پسرعموی اوست و والی وست اصلی همانند دیگر تندروها، به سبب تغییرات New 52، سال هاست که در اسپیدفورس زندانی است. سرانجام بری آلن او را از اسپیدفورس بیرون می کشد و به دنیای اصلی باز می گرداند.


Barry Allen

نخستین حضور: (Showcase #4 (1956

در اواخر دهه­‌ی ۵۰ میلادی، دی سی تصمیم به بازآفرینی برخی از شخصیت هایش از جمله فلش (جی گریک) می­ گیرد و در نتیجه­‌ی آن، شخصیتی خلق شد که بعد­ها به محبوب ترین و مهم ترین فلش دنیای دی سی تبدیل می شود.

بری آلن، یک متخصص پزشک قانونی است که همیشه دیر به قرار­ هایش می رسد و اطرافیانش همیشه از این موضوع گله‌دار هستند. زمانی که او در آزمایشگاهش مشغول به کار بود، صاعقه‌ای به او برخورد می کند و او تبدیل به سریع ترین مرد جهان می شود. بری به دلیل علاقه‌‌ی زیادش به جی گریک (شخصیت کمیک بوکی محبوبش) نام قهرمانی فلش را برای خود انتخاب می کند و به قهرمانِ سنترال سیتی تبدیل می شود.

در اواخر سری اول کمیک های فلش، بری آلن برحسب اتفاق، دشمن اصلی‌اش یعنی ایوبارد ثاون را می کشد و پس از اتمام محاکمه‌اش به قرن ۳۰ام می رود تا با عشق زندگی‌اش، آیریس، زندگی کند. در نهایت، بری آلن در رویداد بحران در زمین ­های بی نهایت جان خود را برای نجات دنیا فدا می کند.

بری آلن برای ۲۳ سال در دنیای کمیک غایب بود، تا این که بالاخره در رویداد بحران نهایی (Final Crisis, 2008)، به دنیای دی سی بازگشت. در مینی سری (The Flash: Rebirth (2009 سرگذشت او تغییرات کوچکی داشت و مشخص شد که مادر بری، سال­ ها پیش در دوران کودکی او، توسط پروفسور زوم کشته شده است و پدر بی گناهش بواسطه‌ی این اتفاق به زندان افتاده و در زمان اسارت، جان سپرده است. در واقع با انتشار این داستان، بری آلن برای باری دیگر، توانست جایگاه خود را به عنوان فلش اصلی دنیای دی سی تثبیت کند و خوشبختانه این مقام را تا به امروز حفظ کرده است و هم اکنون در مدیاهای مختلف سرگرمی حضور دارد.

11 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments