معرفی درخت ایگدراسیل و قلمرو های ۹ گانه در دنیای مارول

اساطیر نورس، شاید از محبوب ترین اسطوره های موجود در جهان باشند که همواره در مدیاهای مختلف سرگرمی حضور چشم گیری داشتند و در دهه های ۶۰-۷۰ میلادی نیز توسط استن لی و جک کربی، به درون دنیای کمیک های مارول راه یافتند. به لطف این دو خالق افسانه‌ای، اسطوره های نورس برای اولین بار در کمیک Journey into Mystery با شکلی مدرن و جذاب تر وارد صنعت کمیک شدند و تا به امروز بواسطه‌ی زحمات نویسندگان سری کمیک های ثور به یکی از بخش های جدانشدنی و محبوب دنیای مارول تبدیل شده‌اند و به عنوان یکی از برترین اقتباس های موجود از این اسطوره ها شناخته می شوند.

در زمان باستان، آزگارد سرزمینی پهناور، منجمد و بی حاصل بود تا اینکه یمیر، فرمانروای وقت غول های یخی، تصمیم گرفت از این سرزمین به نفع خود استفاده کند؛ به همین دلیل به همراه گاوی جادویی به نام آوئومبلا به آزگارد سفر کرد و پس از اینکه این گاو، تمام یخ های آزگارد را بلعید، نخستین موجود اهل آزگارد به نام بوری (Buri) متولد شد.

بعدها بوری با غولی مونث وصلت کرد و صاحب فرزندی به نام بور (Borr) شد که او نیز با غولی یخی به نام بستلا (Bestla) ازدواج کرد و این دو صاحب سه فرزند به نام های اودین (Odin)، ویلی (Vili) و وه (Ve) شدند؛ طبق اسطوره شناسی دنیای مارول، پس از اینکه اودین و برادرانش بالغ شدند، توانستند غول های یخی و یمیر را شکست دهند و سپس در کنار هم، دانه های درختی را در آزگارد کاشتند که به درخت جهان معروف شد، همان درختی که امروزه آن را با نام ایگدراسیل (Yggdrasil) می شناسیم.

ایگدراسیل

ایگدراسیل رشد کرد و دارای سه ریشه‌ی اصلی شد:

  • چاه میمیر (Well Of Mimir): ریشه‌ای که به قلمرو یوتونهایم متصل است، این چاه همان جایی‌ست که اودین در آن به منظور کسب دانایی یکی از چشمانش را فدا کرد.

  • چشمه هورگلمیر (Spring Of Hvergelmir): ریشه‌ای که به قلمرو نیفلهایم متصل است و در انتهای خود به قلمرو هل می رسد.

  • چاه ویرد (Well Of Wyrd): ریشه‌ای که شهر آزگاردیا، محل زندگی خدایان، را در برگرفته است؛ چاهی که نورن ها (مسئولین و ناظران سرنوشت) در آن زندگی می کنند.

گفته می شود ایگدراسیل دارای میوه هایی از جنس طلا است؛ میوه هایی که در زمان های دور، سه مبارز برای به دست آوردنشان فرستاده شدند.

علاوه بر این، ایگدراسیل به دلیل رابط بودن میان ۹ قلمرو، حامل علم و دانش زیادی است و اگر فردی، بخشی از وجود خود را برای درخت فدا کند می تواند بخشی از این علم و دانش را به دست آورد؛ که اودین و پسرش ثور، در جوانی، خود را برای به دست آوردن دانش و بصیرت از شاخه های این درخت به دار آویختند!


آسیر ها و آزگارد (Asgard)

آزگارد

در میان قلمرو های درخت ایگدراسیل، قلمروی آزگارد از همه بالاتر است. آزگارد سرزمینی وسیع و مسطح است که در میان فضا قرار گرفته و به محل زندگی خدایان مشهور است، آزگارد بوسیله‌ی پلی جادویی به نام بایفراست به نه قلمروی دیگر متصل می شود، در حقیقت بایفراست به منزله‌ی پرتالی‌ است که به خدایان آزگارد اجازه می دهد تا به تمام قلمرو های ۹ گانه سفر کنند. بایفراست در دنیای مارول معمولاً به صورت پلی رنگین کمانی به تصویر کشیده می شود که توسط ایزد نور و نگهبان قلمرو یعنی هایمدال محافظت می شود.

هایمدال برادر یکی از معروف ترین جنگجویان آزگارد، لیدی سیف است و به علاوه از نزدیک ترین متحدان ولیعهد آزگارد، یعنی ثور محسوب می شود. هایمدال به کمک شمشیر جادویی خود هُفوند که معمولاً با نام شمشیر بایفراست نیز شناخته می شود این توانایی را دارد تا به اراده‌ی خود پل بایفراست را باز یا بسته کند.

تصور پایه بر این است که قلمرو آزگارد در اثر برخوردِ دو قلمرو موسپلهایم (قلمروی آتش)و نیفلهایم (قلمروی یخ)به وجود آمده است؛ با این حال، به دلیل توالی و تکرار چرخه‌ی راگناروک در این قلمرو، هیچکس از نحوه‌ی حقیقی به وجود آمدن آن مطلع نیست. در تاریخچه‌ی آزگارد بیان می شود که مدت زمان شکل گیری و از بین رفتن این قلمرو هر هزار سال یک بار اتفاق می افتد که در انتهای هر هزاره، این سرزمین و خدایان آن به دلیل رویدادی که به رستاخیز ایزدان یا همان راگناروک معروف است از بین می روند و پس از اتمام راگناروک دوباره به زندگی باز می گردند و چرخه‌ی هزار ساله‌ی دیگری را با بازسازیِ دوباره‌ی آزگارد شروع می کنند.

این چرخه تا مدت ها ادامه داشت تا اینکه ثور متوجه شد این چرخه های هزار ساله توسط انجمنی به نام سایه نشینان افق کنترل می شود و آن ها هر هزار سال یک بار، از انرژی حاصل از نابودی آزگارد برای تغذیه‌ی خود استفاده می کنند؛ هرچند ثور موفق شد با نابودی این انجمن به چرخه های هزار ساله‌ی راگناروک پایان دهد اما پس از آن نیز آزگارد به دلایل مختلفی همچون دسیسه های لوکی، برادر کوچکترِ ثور و یا توطئه‌ی نورمن آزبورن طی رویداد Seige، با نابودی کامل مواجه شده است.

در طی رویداد های متفاوتِ کمپانی مارول، آزگارد صحنه‌ی جنگ های بسیاری بوده است، با این حال به دلیل جادوی خاصی که در ریه های این قلمرو روان است همیشه پس از نابودی خود به نوعی با تولدی دوباره به راس درخت جهان بازگشته است!


ونیر ها و واناهایم (Vanaheim)

واناهایم

قلمروی واناهایم، یکی از قدیمی ترین قلمرو های ایگدراسیل به شمار می آید که محل زندگی ایزدان ونیر است، خدایانی باستانی که در سحر و جادو مهارت بالایی داشتند. در گذشته های بسیار دور، ایزدان ونیر بارها با خدایان آزگارد که با نام خدایان آسیر شناخته می شوند وارد جنگ شدند؛ این جنگ های مکرر تا مدت ها ادامه داشتند تا اینکه در نهایت یکی از بزرگان واناهایم به نام نیورد با دو دختر خود به اسم فریا و فری برای زندگی به آزگارد رفت تا به جنگ میان دو قلمرو پایان دهد.

فریا که در افسانه های نورس با نام گایا یا الهه‌ی زمین نیز شناخته می شود، همسر نخست فرمانروای آزگارد، اودین است و علاوه بر این، فریا مادر قهرمان محبوب و دوست داشتنی کمیک های مارول یعنی ثور نیز محسوب می شود. در کل در دنیای مارول اینطور تصور می شود که آزگاردی هایی که توانایی جادوگری دارند (مانند آمورا) دارای ریشه هایی از قلمرو واناهایم باشند.


الف ها و الفهایم (Alfheim)

آلفهایم

الفهایم سومین قلمرو از قلمرو های فوقانی در درخت ایگدراسیل است، قلمرویی که محل زندگی الف های روشن به شمار می رود. در دنیای مارول، الف های روشن تا کنون حضور چندان پر رنگی نداشته‌اند اما در موارد اندکی که حضور یافتند به صورت موجوداتی صلح طلب و مهربان نشان داده شده‌اند. الفهایم دقیقاً در کنار آزگارد قرار دارد و هر دو قلمرو نزدیک به بهشت/والهالا می باشند. در الفهایم، دو نژاد از الف های روشن در دو اقلیم مختلفِ این قلمرو زندگی می کنند:

دسته‌ی اول، الف هایی با پوست صورتی رنگ هستند که گروه اصلی الف ها محسوب می شوند و در اقلیم بهاریِ قلمرو الفهایم زندگی می کنند؛ و دسته‌ی دوم، الف هایی با پوست آبی رنگ هستند که گفته می شود پس از چرخه های متعدد راگناروک و به سبب تولد های دوباره بوجود آمده‌اند و در اقلیم زمستانیِ سرزمین الفهایم ساکن هستند.


میدگارد (Midgard)

میدگارد

اولین و مهمترین قلمروِ بخش میانی در ایگدراسیل، که محل زندگی انسان ها، جهش یافته ها و دیگر نژاد های زمینی است، میدگارد می باشد. میدگارد، با وجود اینکه مستقیماً به آزگارد متصل نیست، اما به دلیل ارتباط نزدیک مردمان آن با ولیعهد آزگارد یعنی ثور و علاقه‌ی خاص او به قلمروی میدگارد در دنیای مارول، این دو قلمرو یعنی آزگارد و میدگارد در بسیاری از موارد دارای در هم تنیدگی های بارزی در داستان پردازی بوده‌اند. ضمن اینکه در ایگدراسیل، هیولای معروف جهان یعنی مار میدگار یا همان یورمونگاند، اطراف این قلمرو زندگی می کند.


یوتونهایم (Jotunheim)

یوتونهایم

یوتونهایم یا سرزمین غول ها، دومین قلمرو از قلمرو های بخش میانی ایگدراسیل است. این سرزمین، منشا غول های سنگی و یخی است. غول های یخی به طور معمول جزء دشمنان اصلی مردمان آزگارد و ایزدان آسیر محسوب می شوند، و سرزمین یوتونهایم شاهد مبارزات زیادی میانِ ساکنین این دو قلمرو بوده است.

یوتونهایم منشا تولد لوکی نیز محسوب می شود؛ پسر بچه‌ای که فرزند لافی، پادشاه غول های یخی بود که پس از مرگ او، توسط اودین به فرزند خواندگی گرفته شد و همواره به عنوان برادر کوچکتر ثور و شاهزاده‌ای از قلمرو آزگارد شناخته می شود.

چاه میمیر نیز در ریشه‌ای از قلمروی یوتونهایم که به درخت ایگدراسیل متصل است قرار دارد. علاوه بر این، در میان مرزِ آزگارد و یوتونهایم، رودخانه‌ای جادویی به نام ایوینگ وجود دارد که به دلیل منجمد نشدن آب درونش، در میان نه قلمرو معروف است.


اسوارت‌آلفهایم (Svartalfheim)

اسوارتالفهایم

سومین قلمرو از قلمرو های میانی، که پایین ترین منطقه‌ی بخش میانی ایگدراسیل محسوب می شود، اسوارت‌آلفهایم نام دارد؛ این قلمرو، محل زندگی الف های تاریک است، الف هایی که گمان می رود از خویشاوندان دور الف های روشن باشند.

سرزمین اسوارت‌آلفهایم، سرزمینی پوشیده از قلعه ها، کلبه های چوبی و غار های متعدد است. الف های ساکن این قلمرو معمولاً در شرایط سختی زندگی می کنند، به همین دلیل این الف ها در بسیاری از موارد، زیر سلطه‌ی رهبرانی متفاوت از جمله مالکیث ملعون، رویای فتح ۸ قلمروی دیگر را در سر پرورانده‌اند. یکی از ویژگی های خاص الف های تاریک، توانایی آن ها در باز کردن پرتال به دیگر قلمرو هاست که آن ها را از پل بایفراست بی نیاز می کند.

فرهنگ زندگی الف های تاریک، نزدیک به فرهنگ زندگی مردمانِ دوره‌ی رنسانس اروپاست و لرد هایی مانند لرد های فئودالِ زمانِ رنسانس بر این قلمرو فرمانروایی می کنند؛ ضمن اینکه لازم به ذکر است، عنصر آهن، نقطه‌ ضعف اصلی الف های تاریک محسوب می شود و جادوی آن ها بر اجسام ساخته شده از آهن بی تاثیر است.


هل/هلهایم (Hel/Helheim)

هل

این قلمرو، سرزمین مردگان و محل فرمانروایی الهه‌ی مرگ یعنی هلا است. در میان قلمرو های موجود در درخت ایگدراسیل، دو مکان وجود دارد که از آن ها به عنوان بهشت یاد می شود که اولین و مهم ترین آن ها، والهالا نام دارد و دیگری که چند بار در افسانه های نورس از آن به عنوان بهشت یاد شده فولک‌وانگر است. بهشت در اساطیر نورس، متعلق به افراد و سربازانی است که شجاعانه در میدان نبرد کشته شده‌اند و یا در طول زندگی خود، افراد دلیر و پاکبازی بوده‌اند. در این میان، روح افرادی همچون دزدان، قاتلان و یا افرادی که در زندگی خود شجاعت کافی را نداشته‌اند به هل منتقل می شود.

هل محل زندگی ارتش عظیمی از مردگان است که طبق اساطیر نورس در راگناروگ به همراه رهبر خود، هلا، به قصد نابودیِ آزگارد حمله خواهند کرد.


نیفلهایم (Niffleheim)

نیفلهایم

این قلمرو، بخشی یخ زده از قلمروی هل است که به دلیل داشتن وسعت زیاد، معمولاً به عنوان قلمرویی جدا حساب می شود. این سرزمین، تاریک ترین قلمرو در میان ۹ قلمرو دیگر به شمار می آید که قدیمی ترین چاه جادویی یعنی چاه هورگلمیر در آن قرار دارد؛ چاهی که به اسمِ چاه آب جوشنده شهرت دارد که در اساطیر نورس توسط اژدهایی عظیم به نام نیدهاگ محافظت می شود. به علاوه، سرزمین نیفلهایم در اساطیر نورس، سرچشمه‌ی تمام رودهای یازده گانه در قلمروهای دیگر محسوب می شود؛ به همین دلیل گفته می شود نیفلهایم سر منشا درخت ایگدراسیل نیز هست و این درخت، رشد خود را از این قلمرو آغاز کرده است.

ضمن اینکه نیفلهایم دو مکان معروف نیز دارد که یکی ساحل اجساد است و محل انباشته شدن هزاران جسد از هزاران جنگجو از نژاد های مختلف است؛ و دیگری تالار ناستروند که زندانی برای بدترین جنایتکاران ۹ قلمرو است و توسط نیدهاگ محافظت می شود، و در زمانی مالکیث ملعون در این مکان زندانی شده بود.


موسپلهایم (Muspelheim)

موسپلهایم

قلمروی آتش و گدازه؛ محل زندگی شیاطین و غول های آتشین که تحت فرمانّ شیطانی به نام سورتور زندگی می کنند.

در تمام اسطوره های نورس از سورتور به عنوان دشمن قسم خورده‌ی خدایان آسیر و رکن اصلی راگناروک یاد می شود که با شمشیر غول پیکر خود به نام شمشیرِ گرگ و میش، آزگارد را به ورطه نابودی می کشاند. در قلمروی موسپلهایم، گدازه به صورت رود های روان جریان دارد و تمام سرزمین پر از آتشفشان ها و کوه های آتشین است.


دیگر سرزمین های موجود


نورن ها و نورنهایم (Norns & The Nornheim)

نورن ها

در اساطیر نورس، نورنهایم منطقه‌ای مستقل در میان قلمرو آزگارد است که در آن، بانوانِ سرنوشت، بوسیله‌ی ارتباط با تنه‌ی درخت ایگدراسیل، سرنوشت تمام موجودات جهان را پیش بینی می کنند.

فرهنگ نورن ها مستقل از آزگارد است و با وجود اینکه بانوانِ سرنوشت در اصل اهل آزگارد هستند اما تنها از ملکه‌ی خود به نام کارنیلا اطاعت می کنند و مورد احترام تمام اهالی آزگارد هستند.

به علاوه، شایسته‌ی ذکر است که پایه و اساسِ جدیدترین رویداد انتشارات مارول یعنی جنگ قلمرو ها (The War of the Realms)، به نابودی این ریشه های سرنوشت در نورنهایم به دست مالکیث ملعون اشاره دارد که داستان آن، از شماره‌ی ۷۰۰ کمیک های Mighty Thor  به قلم جیسون آرون و طراحیِ راسل داوترمن شکل گرفت.


دورف ها و نیداولیر (Dwarves & The Nidavellir)

دوارف ها

نیداولیر؛ سرزمین ماهرترین آهنگران و سلاح سازان تمام ۹ قلمرو است. نکته‌ی جالب اینجاست که در برخی از منظومه های شاعرانه، نیداولیر یا همان قلمرو دورف ها بخشی از ۹ قلمرو محسوب می شود ولی در اکثر منابع تاریخی اساطیر نورس، این گونه نیست. به هر حال، دورف ها یکی از چیره دست ترین موجودات زنده در  پهنای گیتی هستند که قادر بوده‌اند با زندانی کردن یک طوفانِ صاعقه درون فلزی قدرتمند به نام اورو، سلاح بی نظیری همچون میولنیر (چکش ثور) را بسازند.

53 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Alireza

اول از هر چیزی یه خسته نباشید جانانه میگم به آقای شایان که اینهمه برای مقاله زحمت کشیدن تا بتوانند یه مقاله بی نقص به ما طرفدراها تحویل بدن 🙂 . این  قلمروهای نه گانه که اکثر طرفدارها حداقل از سه چهارتاشون خبر دارن نشان میده که استن لی و جک کربی و همچنین نویسند‌ه‌ها تلاش زیادی  کردن  تا بتوانند از اسطوره‌های اسکاندیناوی با تغییر داستان‌های جذاب بنویسن که اکثرشون موفق هم شدن  . ولی بعضی‌از قلمرو‌ها مثل قلمرو سورتور هم اسم‌های واقعا سختی دارن به آسانی  نمیشه به خاطر بسپرد . فقط ببخشید بخاطر اسپم آقای شایان اگه میشه… مطالعه بیشتر »

We hoped for Superman and got the Bat

داداش تو که آخرش این دو تا رو میبینی بلوری دیگه نقد برا چیت هست ببین خودت نظرت رو بگو نقد برا ما نیست. الکی ذهنیت منفی یا اسپویل نکن همه چی رو من سر اینفینیتی وار هفتاد در صد فیلم رو همینطوری اسپویل شدم سر اونجرز چهار حتی تریلر بعدی هم بیاد نگاه هم نمیندازم شاید تو اینستاگرام یه وار تا عکس ازش ببینم. دنیای ثور هم دنیای جذابی هست و این مقاله هم عالی بود.

آرمان صفا

نقد رو به نظرم باید بعد از دیدن فیلم دید. و دلیل اینکه برا خیلی ها نقد مهمه اینه که با دیدگاه های جدید و متفاوت در مورد فیلم آشنا می شن. در  واقع با خوندن نقد های خوب سواد سینماییت و دیدت نسبت به فیلم عوض میشه. با عیب های فیلم آشنا می شی و هر اثر سخیفی که گذاشتن جلوت سریع پسوند شاهکار بهش نمی چیسبونی. دلیل اهمیت نقد همینه. ضمن اینکه به خود فیلمساز هم این فرصتو می ده که تو فیلمای بعدی مشکلاتو رفع کنه و پیشرفت کنه. نقد رو وقتی شما از جامعه بگیرید؛ نه… مطالعه بیشتر »

آرش مرادی

اتفاقا نقد هم برای بیننده هاست و هم برای ساندزگان وقتی یک نقد درست و حرفه ای  داشته باشیم ( نه از این نقدا که تو متن یکی میاد زندگی نامه خودشو شرح میده و ۱۰ خط از خودش تعریف میکنه ) ، هم بیننده عام و هم بیننده خاص به معلوماتش اضافه میشه و با مرور زمان بالاخره به اون درجه میرسه که فرق فیلم خوب رو با فیلم بد بدونه شاید همه الان بگن که این چیه اخه یه بچه هم میتونه تشخیص بده یه فیلم خوبه یا نه خیر به این سادگی ها هم نیست و مسئله… مطالعه بیشتر »

Captain Steve Lover

علیرضا جان، ببینید برای نوشتن یک نقد کامل، جامع و منصفانه باید حداقل فیلم رو ۲ یا ۳ بار دید. که من مطمنم هنوز هیچکدوم از دوستان هنوز ۲ بار اکوامنو ندیدن و یه عده فقط اونم شاید یکبار دیده باشن و منتظر نسخه ی بلوری موندن. انیمیشن اسپایدرورس هم که معذرت میخوام، ادم باید دیوانه باشه که یه همچین چیزی رو با کیفیت پایین ببینه. یادمه ۱ گیگ دانلودش کردم ولی بعد از دیدن پنج دیقه ی اولش همشو پاک کردم و گفتم این حیفه دیدنش اینطوری. ببینید شما بار اول که یک فیلم رو میبینید با اتمسفر و… مطالعه بیشتر »

آرش مرادی

بله اما این اصل فکر نکنم برای فیلم هایی مثل آکوامن صدق کنه … یعنی واقعا چند بار دیدنش سخت و وقت گیره   ولی به نظر من لازمه یک نقد جامع و منصفانه و حرفه ای ، چند بار دیدن نیست … مهم داشتن تمرکز و ریز بینیه که باعث میشه خیلی از فیلمها رو همون بار اول بشه نقد و تحلیل کرد مهم ترین نکته در این باره یادداشت برداری هست اونم بصورتی که خیلی مختصر باشه نه اینکه باعث لطمه وارد کردن بشه در فیلم دیدن ما البته یکی از مهم ترین چیزایی که باید بهش توجه… مطالعه بیشتر »

محمد شهبازی

با تشکر از مقاله فوق العاده شایان جان که با قلم روانش جیگر آدمو حال میاره و نشون میده که یه مقاله تخصصی یعنی چی!

اساطیر نورث اینقدر کشش و جذابیت دارن که آدم به هیچ عنوان ازش سیر نمیشه و با هر روش و شیوه ای که از هر دیدگاهی فارغ از هر تفاوتی بیان بشه باز هم جذابیت های خودش رو داره چه میخواد دنیای ماورل باشه چه گزیده دیالوگ های شخصیتای سریال وایکینگ.

بازم هم از شایان بابت مقاله جامع و فوق العاده اش تشکر میکنم

آرمان صفا

من خیلی اطلاعی از دنیای مارول ندارم و این جور مقالات خیلی برام دلچسبه

متاسفانه اطلاعات ناچیزم اجازه نمی ده در مورد موارد ذکر شده تو مقاله بحث کنم و گرنه نظر بهتری می دادم

ولی از شایان عزیز بابت وقتی که گذاشته تشکر می کنم و امیدوارم مقالات سایت همینجور بهتر و بهتر شن.

آرمان صفا

ضمن اینکه خیلی خوشحالم که این جمعه کنکور رو می دم و دوباره همکاریمو با سایت شروع می کنم

و روزی رو می بینم که این سایت تبدیل به بهترین و منصفانه ترین مرجع کمیک بوک خواهد شد

Captain Steve Lover

این مقاله، واو چطور بگم، یکی از بهترین مقالات کمیک بوکی ای بود که تا الان خوندم .یعنی واقعا حرف نداشت. چیزی که جالب تر و جذاب تره اینه که ترجمه نبوده! بلکه ثمره ی سال ها کمیک خوندن و مقالات کمیکی ایرانی و خارجی خوندن بوده. مشخصه مقاله توسط کسی نوشته شده که خودش عاشق اساطیر نورس و وقایعی که برای اونا رخ میده و ویژگی های دنیاشون هست نوشته شده. اینم بگم که من مقاله رو کامل خوندم و یکی از بهترین و جامع ترین مقالات کمیک بوکی ای بود که خوندم. شایان جان بعد یه مدت تقریبا… مطالعه بیشتر »

عادل اسلامی

خب دوباره یه مقاله‌ی جامع از شایان D:

کلا اساطیر نورس بحث خیلی جالبیه، همین شیوه‌ی نوع برداشت و اقتباس ازش در سرگرمی های مختلف خودش اندازه‌ی یک دنیا هم اطلاعات فرد رو بالا می‌بره و همینطور با تفاوت هاش بیشتر آدم رو به فکر وا می‌داره. در رابطه با این مقاله هم باید بگم جای حرفی نمی‌ذاره واقعاً، به قولی فقط شایان و یکی دو نفر دیگه می‌تونن از پس چنین چیزی بر بیان D:

Abolfazl

با سلام . از پیوستن به سایت خوبتون خیلی خوشحالم.

راستش خیلی از این مقاله خوشم اومد . خیلی وقت بود که دنبال چنین مقاله هایی بودم. من خیلی به اساطیر اسکاندیناوی علاقه مند هستم . درخواست میکنم که بازم از این مقالات که مربوط به اساطیر اسکاندیناوی و ثور باشه بنویسین.

بازم بابت این مقاله خیلی خوب تشکر میکنم.

ارشیا بشیری

خیلی خوش اومدید به سایت اسکواد
چشم حتماً اگه در توان مون باشه مقالات و کمیک های بیشتری رو در مورد ثور و اساطیر اسکاندیناوی تهیه می کنیم
خوشحالیم که از مطالب سایت لذت بردید، ممنون از نظر خوب تون

Abolfazl

درخواست میکنم اگه امکانش هست کمیک های ثور و کمیک های مربوط به ثور رو ترجمه کنید چون کمتر کمیکی از ثور به فارسی ترجمه شده است.

خیلی خوب میشه اگه مقاله های بیشتری در مورد ثور و اساطیر اسکاندیناوی بنویسین.

Abolfazl

یک سوال داشتم اونم اینکه ایا اودین قدرتمندتره یا تانوس ( بدون هیچ سنگ بینهایتی ) ؟؟

هرکس میدونه جواب بده . مرسیمرسی .

ارشیا بشیری

انصافاً سوال بی ارزشیه،حالا یکی قوی تر باشه که چی؟ ارزشی نداره دونستن جواب… و در ضمن نمیشه خیلی دقیق این رو بررسی کرد، چون نویسنده ها توی کمیک های مختلف، با توجه به سلیقه و داستان شون یکی رو بر دیگری برتری دادن؛ مثلاً توی کمیک Thanos Wins، ثانوس بدون سنگ بی نهایت، کل دنیا رو میکشه. (از جمله ثور و اودین) در صورتی که در کمیک Thor: God of Thunder یک ثور پیر رو می بینیم که حکم اودین رو داره و ثانوس که هیچ، حتی گالاکتوس رو هم شکست میده! پس به صورت دقیق نمیشه گفت، بستگی… مطالعه بیشتر »

علی آقا

تشکر ویژه از شایان عزیز بابت این مقالۀ عالی. وجود همچین مقالاتی در سایت کمیک اسکواد، که حکم اشنایی اولیه با دنیای شخصیت های مختلف کمیک بوکی رو دارن باعث خوشحالیه. چرا که هدف از روی کار اومدن کمیک اسواد دقیقاً همینه و جذب خوانندگان جدید کمیک بوک در اولیت کارهای ماست. در مورد شخصیت ثور باید بگم با اینکه در دنیای کمیک بوک حق مطلب در مورد خود شخصیت و دنیاش ادا نشده و از اون بدتر اینکه تو کشور ما هم خیلی خیلی کم بهش پرداخته شده، طی سال های اخیر به لطف نویسنده ای مثل جیسون آرون… مطالعه بیشتر »

Abolfazl

یه سوال خیلی مهم دارم که فقط اینجا میتونم جوابشو بگیرم. خیلی ممنون میشم اگه جواب و پاسخ سوالمو بدین : من در خیلی از منابع و سایت ها دیدم که در کمیک سیلیستیال ها به عنوان خالق انسان ها معرفی شده اند. هرچند که خودم تا الان کمیکی ندیدم که در اون سیلیستیال ها به عنوان خالق انسان ها معرفی بشن. از طرفی در کمیک میراث مارول که اگه اشتباه نکنم حدودا فروردین سال قبل منتشر شد ، اودین گفت که خودش انسان ها رو خلق کرده و آفریده . در ضمن در بعضی از کمیک های ثور صراحتا… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

دنیای مارول کلاً یه درهم ریختگی خاصی داره و سر و تهش عملاً مشخص نیست. من الان توی مارول ویکی چک کردم، در اصل توی دنیای مارول هم خلقت انسان ها مثل دنیای واقعی حول محور چندتا تئوری ئه. یکی از تئوری ها همون تکامل میمون هاست که برمیگرده به آزمایشات سلستیال ها که منجر به خلق حیات روی زمین شد. که بعدش به دور‌ه‌ی میمون ها و نئادرتال ها و غیره میرسه. البته مثل اینکه چند تا از نژاد های باستانی گونه‌ی انسان توی همون وهله های اول منقرض میشن. (مثل تئوری های علمی دنیای خودمون) یکی دیگه از… مطالعه بیشتر »

Abolfazl

واقعا ممنونم که جواب سوالم رو خیلی کامل دادین.

جا داره که یک بار دیگه از شما و سایت خوب کمیک اسکواد تشکر ویژه ای بکنم.

Iron Man

با سلام و خسته ناشید.

من تازه به سایت شما پیوستم و باید بگم که خیلی وقت بود که دنبال چنین سایتی بودم.

در مورد این مقاله هم باید بگم که واقعا عالی و فوق العاده بود.امیدوارم در آینده نزدیک مقالات و کمیک های بیشتری رو از شخصیت ثور و آزگاردی ها در این سایت عالی ببینم چون واقعا در کشور ما در ضمینه کمیک خیلی کم به این شخصیت ( ثور ) پرداخته شده.

 

ارشیا بشیری

خوش اومدید به سایت کمیک اسکواد
خوشحالیم که از مطالب راضی هستید. ایشالا اگه وقتی باشه حتماً مقالات بیشتری در مورد ثور خواهیم نوشت.

Abolfazl

با سلا مجدد . راستش من بعضی از کمیک های جدید ثور رو خواندم ولی اصلا خیلی چیز ها رو متوجه نشدم . در واقع تقریبا هیچ چیزی رو متوجه نشدم. یک سوال مهمی درباره ثور میخواستم بپرسم : تا جایی که متوجه شدم انگار اخیرا نیروی فونیس به ثور رسیده . میخواستم بپرسم که اصلا وضعیت ثور الان در کمیک ها چطوره ؟؟؟ زنده هست ؟؟؟ اینکه چقدر قدرتمنده ؟؟؟ و مهترین سوال اینکه چطوری نیروی فونیکس بهش رسید و آیا هنوز هم این نیرو رو داره ؟؟؟!!! ثور اگه الان « نیروی اودین » و « نیروی فونیکس… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

سری جدید ثور به نویسندگی جیسون آرون و سری جدید انتقام جویان رو کامل (!) بخون، متوجه میشی

Abolfazl

خیلی ببخشین بابت این سوال که تقریبا بی ربطه و شاید از نظر خیلی ها مهم نیست ولی میخواستم با اجازه نظر شما رو بدونم : اینکه به نظر شما در MCU ترتیب قدرت هلا، اودین و تانوس (بدون سنگ بینهایت) به چه صورتی ؟؟؟ فقط لطفا نظرتون رو هر چی که هست بیان کنین ( بلاخره یک نظری دارین که دیگه ؟!!!) چون من میخوام بدونم شما که اطلاعات خوبی دارین چه نظرتون چیه. در ضمن من اصلا در سایت شما مقالات top 10 لیست مخصوصا در زمینه قدرت و … پیدا نکردم . چرا چنین مقالاتی داخل سایتتون… مطالعه بیشتر »

Alireza

میدانی منم اولش مثل تو توی سایت دنبال این مقالات بودم ولی الآن نیستم چون بحث قدرت با اینکه خیلی پرطرفداره ولی اطلاعات طرف رو بالا نمیبره همینکه متغیره یعنی زود به زود تغییر میکنه، مثلا قبلنا گالاکتوس خدای قدرت بود .تانوس فقط با دستکش حریفش میشد ،اما یه نویسنده امد تانوس رو خدای قدرت کرد بدون دستکش در عرض چند ثانیه کله گالاکتوس از سرش جدا کرد .الآنم که تانوس داخل بعضی رویداد ها بازم قویتره خلاصه بگم این مقالات برای قدرت اصلا مفید نیستن و اطلاعات بدردنخوری هم هستند انهایی هم که میشینند مینویسند(یا ترجمه میکنند ) فقط… مطالعه بیشتر »

Abolfazl

تا حدودی با نظر شما موافقم. ولی چرا که نه ، بحث اینکه کی قویتره همیشه خیلی داغ بوده . بحث قدرتمندی که اتفاقا منم خیلی بهش علاقه دارم همیشه یکی از بحث های جذاب و داغ بین طرفداران بود و هست. من یک بار دیگه هم راجب قدرت در این سایت سوال پرسیده بودم که اقای ارشیا پاسخ دادند ولی اون سوال مربوط به کمیک میشد . بلکه در کمیک قدرت ها واقعا خیلی متغیر هستن و همیشه تغیر میکنن و نمیشه گفت که این رتبه بندی دائمی . ضمن اینکه هیچ رتبه بندی نیست که همه باهاش مخالف… مطالعه بیشتر »

علی آقا

ترتیب قدرتمندترین شخصیت ها بسته به سلایق نویسنده ها در بکارگیری شخصیت های مختلف فرق میکنه. بنابراین انتخاب یک شخصیت به عنوان شخصیت برتر و یا قدرتمند غیرممکنه‌، و البته دونستنش هم دردی رو دوا نمیکنه و باعث میشه مقالات Top 10 در سایت نداشته باشیم. قرار هم باشه از این قبیل مقالات نوشته بشه همه گزینه ها رو میاریم پای کار تا حداکثر گزینه ها داخل مقالات جای داده بشه که نتیجه اینکار هم میشه Top 50 یا Top 100 که این هم غیرممکنه. سوای این، پیشنهاد میکنم نظر و رتبه بندی های بقیه رو برای خودتون ملاک قرار… مطالعه بیشتر »

Abolfazl

خیلی هم عالی . جواب سوال اخرمو گرفتم. به هر حال رویه و روند سایت شما هم خیلی قابل احترامه . البته من واقعا مقالات top perful لیست زیاد خوندم ولی هیچ کدومشو ملاک قرار ندادم و نظر خودمو در این مورد دارم. اینکه گفتم به نظر شما بین سه شخصیت مذکور کدومشون قدرتمندتره دلیلی بر تبلیغ نیست چون به هر حال هر کسی نظری داره و همون طور که قبلا هم اشاره کردم هیچ رتبه بندی در زمینه قدرت نیست که همه باهاش موافق و یا مخالف باشن.  شما و یا اقای ارشیا و … هم اگه فیلم ها… مطالعه بیشتر »

Iron Man

سلام . راستش من خودم یکی از اعضا هستم ولی با اجازه مدیران سایت پاسختون رو میدم: ببینین همون طور که گفته شد ، واقعا قدرتمندی و قدرت معیار و ملاک مشخصی نداره و در کمیک بستگی به نظر نویسنده و در سینما(MCU ) هم بسته به نظر فیلمساز و فیلمنامه نویس و کوین فایگی و … داره. واما در مورد سوالتون باید بگم که به طور کلی هر سه شخصیتی که گفتین جز شخصیت های قدرتمند MCU هستند و یا حداقل بودند ( چون الان اودین و هلا دیگه در MCU زنده نیستند ).  اودین که خدای خدایان و… مطالعه بیشتر »

Abolfazl

سلام . یک سوالی رو میخواستم در سایت شما مطرح کنم : سرگذشت تستراک در MCU برام آشکاره . یعنی میدونم که اول از آزگارد به زمین آورده شد و توسط سازمان شیلد تحت کنترل و ازمایش قرار گرفت و … ادامه ماجرا.  از این مطمئنم که آزگاردی ها تستراک رو به زمین آوردند . مگر اینکه وقایع فیلم کاپیتان آمریکا : نخستین انتقامجو بعد از فیلم کاپیتان مارول باشه . چون ما در فیلم کاپیتان آمریکا : نخستین انتقامجو ، میبینیم که رد اسکال میره و تستراک رو از جایی شبیه به یک صندوق بر میداره و میگه که… مطالعه بیشتر »

Iron Man

سلام. من در برخی از منابع دیدم که در این مورد یک پاسخی ارائه شده که البته مطمئن نیستم که ۱۰۰ % صحیح باشه ولی خوب احتمال صحیح بودنش زیاده . ضمن اینکه خیلی از طرفداران همهمین موضوع رو عنوان کردند :  چند هزار سال پیش در میدگارد ( که همون سیاره زمین هست ) بین آزگاردی ها و غول های یخی یک جنگ بزرگ رخ داد که به پیروزی آزگاردی ها منجر شد ( که احتمالا خودتون هم میدونین . ).  در طی این جنگ آزگاردی ها از تستراک بر علیه غول های یخی استفاده کردند و اینکه تستراک… مطالعه بیشتر »

Killing Joke

با اینکه میدونم بسیار بسیار دیر شده واسه نظر دادن ولی چون جدیدا رویداد جدید مارول به نام the war of realms رو شروع کردم و این مقاله خیلی بهم کمک کرد که با دنیای اساطیری مارول هم آشنا شم و این داستان رو بتونم راحت تر بخونم و یه درخواست هم داشتم که هر وقت که وقت کردید به سمت مقالاتی درمورد مالتیورس های دی سی و مارول هم برید چون خیلی ها موقع خوندن کمیک ها گیج میشن البته اطلاعاتی که در نت هست درمورد مالتیورس دی سی بیشتره و من هم بعد از یه عالمه جست و جو… مطالعه بیشتر »

Superman

با عرض سلام و خسته نباشید . چند روزی بود که میخواستم وارد سایتتون بشم ولی نمیشد . میدونم خیلی وقت از تاریخ این مقاله گذشته ولی یک سوال خیلی مهم دارم . لطفا پاسخ بدهین : در مورد این مقاله هم باید بگم که عالی بود و امیدوارم که بیشتر از این مقالات رو ببینم . من اخیرا دارم یک سری کمیک های خاصی ( یعنی کمیک های میراث مارول و انتقام جویان میزبان نهایی ) رو میخونم که به انتقام جویان یک میلیون سال پیش خیلی مربوط میشه . در این کمیک ها شخصیت اودین عنوان میکنه که… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

در واقع خلقت زمین، قبل از جنگ های مخفی به مواردی مثل سلستیال ها و بیاندرها و امثال اینها نسبت داده می شد که البته رسمی نبود و همه خلقت زمین ۶۱۶ رو مثل زمین خودمون میدونستن.
در واقع این پیشینه جدید، مربوط به اتفاقات رویداد میراث ئه، به عبارت دیگه یعنی باید در واقع این اوریجین رو به عنوان اوریجین زمین در جهان مارول به حساب بیارید، تا زمانی که یه رویداد دیگه یا ریبوتی چیزی رخ بده.

Superman

خیلی ممنون . اما من هنوز متوجه نشدم . الان این سخنی که شما گفتین یعنی اینکه فعلا باید در کمیک مارول شخصیت اودین رو خالق زمین فرض کنیم یا خیر ؟ اتفاقا همون طور که قبلا هم گفتم اکثر منابع معتبر عنوان کردند که فعلا در کمیک مارول خلق زمین به شخصیت اودین نسبت داده میشه . خود من شخصا در چندین کمیک مثل کمیک میراث مارول و چندین کمیک ثور دیدم که شخصیت اودین ، هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم خودش رو خالق سیاره زمین ( میدگارد ) معرفی کرده . به عنوان… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

درگذشته گفته میشد بیاندر ها ، سیلیستیال ها و شخصیت هایی از این قبیل زمین رو ساختن یا گفته میشد مثل زمین خود ما طی ۴ میلیارد سال ساخته شده ولی جدیدا میگن که اودین اینکار رو کرده.
پس فعلا جواب سوال شما میشه اودین.
مگر اینکه در آینده طی رویدادی ، کراس اوری ، ریبوتی خالق زمین رو تغییر بدن.(آقای بشیری هم به این نکته اشاره کرد.)

Superman

خیلی ممنون بابت پاسخ . واقعا سایت شما همه جوره به طرفداران کمک میکنه و منبع خوب و معتبری حساب میاد . اما موردی که هست اینکه من واقعا از این از هم گسیختگی دنیای مارول گیج شدم . واقعا همون طور که آقای بشیری هم گفتند این دنیای مارول از هم گسیختگی زیادی داره . الان در کمیک انتقام جویان : میزبان نهایی دیدم که شخصیت لوکی یک سری داستان تعریف کرد و گفت « با اینکه پدر من فکر میکنه که خودش خالق و بنیان گذار حیات در زمینه با این حال این سیلیستیالی که بهش میگفت (… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

نه دیگه داستان حیات رو اگه به اودین ربط بدن عملاً مثل این میمونه سلستیال ها رو از تاریخ مارول حذف کنن. سلستیال ها با آزمایشات و کار های که انجام میدادن باعث ایجاد حیات روی زمین و سیارات دیگه شدن.

Superman

خیلی ممنون . باز هم متوجه نشدم . من اینجارو متوجه نمیشم که کلمه ( ایجاد حیات ) به کار میره . یعنی اینکه در منابع خود مارول ، در کمیک ها ، در منابع معتبر و البته توسط افراد معتبر گفته میشه که خلقت اولیه انسان و حیات احتمالا باید به اودین مربوط بشه . مثلا یکی از دوستان من که ۱۲ ساله در زمینه کمیک فعالیت میکنه اینطور میگه که : ( در کمیک مارول خلقت اولیه انسان و بسیاری از جانداران موجود در کره زمین ، احتمالا باید به شخص اودین مربوط بشه . منتها اینطور تصور… مطالعه بیشتر »

علی آقا

در هر کمیکی داستان ها و تاریخچه ها ممکنه بسته به سلایق نویسنده ها متفاوت رقم بخوره: مثل طرز مردن پدر سوپرمن یا خلقت دنیای دی سی. شخصیت اودین هم در اساطیر اسکاندیناوی و هم در کمیک های مارول، خالق میدگارد و “جسم بشر” محسوب میشه. یکی از برداران اودین روح آدمی رو درون جسم بشر دمیده و اون یکی براردش احساسات و عواطف رو تو وجود بشر گنجانده. تا اینجای کار هم که ۸۰ سال از تاسیس انتشارات مارول میگذره، هرگز کمیکی منتشر نشده که به طور مستقیم پیرامون پشت پردۀ خلقت و موجودیت سلستیال ها حرف بزنه، طی… مطالعه بیشتر »

Superman

خیلی ممنون . خیلی زحمت میکشین مجددا خسته نباشید . پس یعنی میگین که فعلا شخصیت اودین خالق زمین ( میدگارد ) و البته خالق زندگی در اون به حساب میاد ؟؟؟ درسته ؟؟؟؟ اخه من اولش یکم درکش برام سخت بود . با اینکه اکثر افراد معتبر و سایت های معتبر و البته اکثر منابع معتبر هم عنوان کردند که خلق زندگی در زمین به شخصیت اودین مربوط میشه ، من تعجب کردم که مگه شخصیت اودین چقدر قدرتمنده که چهار میلیارد سال پیش زمین ( میدگارد ) رو خلق کرده و بعد از اون هم زندگی در میدگارد… مطالعه بیشتر »

علی آقا

همینطوره.
شماره پنجم آرک داستان “آخرین میزبان” رو خوندم و باید بگم همونه که من گفتم. سلستیال ها باعث و بانی تکامل انسان ها هستند نه خلقتشون.
برای همین لوکی به کاپیتان آمریکا میگه تو و دوستان جهش یافته ات، هالک و مردعنکبوتی باید سپاسگذار این مسئله (مردن سلستیال) باشید. کسی که یه عنکبوت رادیواکتیو نیشش میزنه نباید زنده باشه یا کسی که تحت اشعه گاما قرار میگیره یا …
دلیلش رو قبلا تو این مقاله گفتم.

معرفی کامل نظام جهان مارول

Superman

خیلی عالی . کاملا متوجه شدم الان . خیلی متشکرم . البته باید از سایت خوبتون تقدیر کنم .
الان یعنی خلقت زمین ( میدگارد ) و البته زندگی در زمین به شخصیت اودین مربوط میشه و سیلیستیال ها باعث تکامل نسل انسان ها و تکامل زندگی در زمین شدند ( نه باعث خلقت ) . درسته دیگه ؟؟
دیگه متوجه شدم . مرسی .

Superman

راستی تا یادم نرفته فقط ازتون بخوام در مورد این جمله لوکی که حدودا در صفحه ۷ از همین شماره پنجم کمیک انتقام جویان : میزبان نهایی به کاپیتان میگه یک توضیحی بدین : « حالا فهمیدم کاپیتان . تو هم مثل پدر همگان یک دنده و لجبازی . پدر همگان ، هنوز هم فکر میکنه که خودش پایه گذار حیات بر روی کره زمین بوده و میخواد به این باور داشته باشه ؛ ولی چه خوشت بیاد چه نه این یک حقیقت محض در مورد یک خداست . » این جمله خلق انسان توسط شخصیت اودین رو نقض نمیکنه… مطالعه بیشتر »

Superman

اصلاح و تکمیل کامنت و سوال قبلی : راستی تا یادم نرفته فقط ازتون بخوام در مورد این جمله لوکی که حدودا در صفحه ۷ از همین شماره پنجم کمیک انتقام جویان : میزبان نهایی به کاپیتان میگه یک توضیحی بدین : « حالا فهمیدم کاپیتان . تو هم مثل پدر همگان یک دنده و لجبازی . پدر همگان ، هنوز هم فکر میکنه که خودش پایه گذار حیات بر روی کره زمین بوده و میخواد به این باور داشته باشه ؛ ولی چه خوشت بیاد چه نه این یک حقیقت محض در مورد یک خداست . » در ضمن… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

نمیدونم این ترجمه رو از کجا خوندید یا چقدر اعتبار داره ولی این همه سوال و جواب الکی دقیقاً توی پانل بعدی که گوست رایدر هست گفته شده: You are a giant cosmic , Captain. Born from death and disease. بعد توی همون پانل گوست رایدر تیکه میندازه: Whoa. We are God’s vomit. خب واضحه دیگه، خلقت اولیه رو اودین خلق کرد ولی تکاملش دست اودین نبود. شما الان فرض رو بر این بگیر که اودین اومده انسان های اولیۀ میمون نما رو خلق کرده، ولی سلستیال ها بودن که عملاً انسان های امروزی، ناانسان ها و… رو به تکامل… مطالعه بیشتر »

Superman

چی شد پس ؟؟؟ پاسخ ندادین ؟؟
این سوال برای من خیلی مهمه لطفا پاسخ بدین . واقعا خیلی ممنون این سوال آخرم هست .

علی آقا

شما یه سوالی پرسیدید و ما هم جوابتون رو دادیم و گفتید کاملا متوجه شدید. بعد دوباره همون سوال رو پرسیدید.
من هم دوباره جواب میدم:
ساده است. اودین میدگارد و بشر رو خلق کرده ولی تکامل نسل بشر کار سلستیال ها بود.
منظور لوکی از پایه گذار، پایه گذار زندگی افرادی با قدرت های ماورا الطبیعه است؛ مثل افراد ایکس، کاپیتان آمریکا، مردعنکبوتی و …

A.R

یکی از بهترین مقالاتی که در زمینه اساطیر اسکاندیناوی خوندم عالی بود که فقط از یک کمیک فن واقعی برمیومد خسته نباشید . بشخصه فکر میکنم جیسون ارون یکی از تاثیر گذار ترین نویسنده های ثور بود با اینکه خودم از شخصیت جین فاستر خوشم نمیاد ولی نمیشه منکر کارهایی که ارون کرد شد مخصوصا اوایل که داستان های خوبی مثل god butcher می‌نوشت

ابوالفضل درستکار

با سلام .
انگار سایت شما واقعا هیچ موضع گیری در زمینه قدرت ندارد . عجیبه . البته خودمم در خیلی از موارد مخالف اینجور بحث ها هستم . چون به هر حال معمولا به نویسنده بستگی دارد .
اما یک سوال : در حالت کلی و استاندارد ، ثور قدرتمندتر هست و یا هالک ؟! اگه ممکنه پاسخ بدهید . مرسی . به نظرتون اگر نظر نویسنده دخیل نباشه ، در یک نبرد برابر و مساوی کدام شخصیت شانس بیشتری برای پیروزی دارد ؟
موفق باشید .

A.R

من تازه عضو شدم و از مسؤلان سایت نیستم ولی با اجازه آنها جواب سؤال شما رو میگم اگه ما بخواهیم در طول تاریخ کمیک بوک در نظر بگیریم زور بازو و قدرت بدنی هالک کمی از ثور بیشتر ولی معمولا ثور بخاطر چکش میولنیر و کنترل کردن رعد و برق میتواند هالک رو شکست بدهد البته من نسخه معمولی ثور رو درنظر گرفتم

آرمان صفا

سلام دوست عزیز
به این سوال بار ها پاسخ داده شده. قدرت یه چیزیه که دست نویسنده هست و معیار ثابتی براش وجود نداره .
این که مهم نیست، بماند.