معرفی سنگ های بینهایت

سنگ های بی نهایت شش سنگ با ریشه های کیهانی هستند، که هر یک دارای قدرت کنترل یکی از جنبه های اصلی سازنده کیهان اند. این سنگ ها جزو قویترین سلاح های تمام دنیای کمیک به شمار میروند و دارای ویژگی ها و قدرت های گوناگونی میباشند. در این مقاله همراه ما باشید تا به معرفی سنگ های بینهایت بپردازیم.

 

پیشینه و معرفی سنگ ها

سنگ های بینهایت

پیشینه این سنگ ها در دنیای کمیک های مارول برای مدت ها نامعلوم بود تا وقتی که ثانوس آن را برای یکی از موجودات باستانی جهان مارول به نام رانر (The Runner) شرح داد. به گفته ثانوس سنگ ها باقی مانده ی یک موجود کیهانی بسیار باستانی به نام نمسیس هستند که در تمام جهان های زمان خودش تنها موجود زنده بود؛ او به دلیل حس تنهایی که داشت تصمیم به خلق موجودات زنده دیگری را گرفت، اما به دلیل اینکه در این موجودات درک و استنباطی از خیر و شر وجود نداشت تمام آن ها تبدیل به شیاطین و هیولا های پست شدند.

 نمسیس که متوجه اشتباه و شکست خود بود به دلیل تنهایی دست به خودکشی زد؛ اما انرژی موجود در وجود او بسیار بیشتر از آن بود که به سادگی نابود شود، بنابراین بقایایِ جسم او به شش سنگ بینهایت تبدیل شدند که هر یک نیروی یکی از ابعاد اصلی جهان هستی را در بر داشت، که عبارتند از روح، واقعیت، قدرت، فضا، زمان و ذهن. این شش سنگ به دلیل ریشه ی مشترکشان به طور طبیعی یکدیگر را جذب میکنند و میل به این دارند که در کنار هم قرار گیرند. اگر فردی بتواند تمام این شش سنگ را در کنار هم کنترل کند دارای این توانایی خواهد بود که تمام جهان کمیک های مارول را به کنترل خود درآورد.

جالب است بدانید که فقط والای همگان و دادگاه زندگی هستند که از فرد دارنده ی شش سنگ بینهایت و خواسته های او مصون اند.

نام اصلی سنگ های بینهایت در کمیک های مارول الماس های روح بود که بعد ها توسط ثانوس به الماس های بینهایت تغییر کرد؛ با این حال اما این عناصر فوق العاده قدرتمند معمولا با نام سنگ های بینهایت شناخته میشوند. علاوه بر این ثانوس نخستین کسی بود که با توجه به توانایی هر یک از سنگ ها، آن ها را نامگذاری کرد. که در ادامه ی مقاله به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

توجه: جالب است بدانید که در دنیای مارول یک سنگ هفتم هم وجود داشت و با نام سنگ ضمیر شناخته میشد و فقط در یک آرک داستانی حضور پیدا کرد. به هر حال این سنگ معمولا توسط کسی به خاطر آورده نمیشود و همان بهتر که فراموش شده بماند!

 

سنگ روح

سنگ روح

سنگ روح در کمیک های مارول سنگی به رنگ سبز است که معمولا به عنوان خطرناکترین و قدرتمند ترین سنگ در میان تمام سنگ های بینهایت شناخته میشود. این سنگ عملا با تمام سنگ های بینهایت دیگر متفاوت است و گفته میشود نسبت به محیط اطراف خود ادراک دارد و حتی گفته میشود که این سنگ زنده است.

نخستین بار سنگ روح در سری کمیک های “Power Of Warlock خلق شد و از همان ابتدا دارای این توانایی بود که بر روح افراد مختلف اعم از زنده یا مرده تاثیر بگذارد و این توانایی را به صاحب خود میدهد که بتواند آن ها را کنترل کند. بنابراین اگر کسی بتواند به طور کامل سنگ روح را تحت سلطه خود بگیرد دارای این توانایی خواهد بود که تمام موجودات زنده و مرده ی جهان هستی را کنترل کند؛ به همین دلیل است که محافظ سنگ روح، یعنی آدام وارلاک همیشه مبارزه های سختی با افرادی داشته که خواستار به دست گرفتن کنترل سنگ روح بوده اند، که از میان این افراد میتوان به ماگوس (نسخه شیطانی و خبیث خودِ آدام وارلاک) اشاره کرد.

علاوه بر تمام موارد بالا درون سنگ روح یک جهان کامل وجود دارد که ارواح گرفته شده توسط سنگ روح در آن زندانی میشوند، این جهان در کمیک های انتشارات مارول معمولا با نام جهان روح (Soul World) شناخته میشود.

 

سنگ زمان

سنگ زمان

سنگ زمان در کمیک های مارول سنگ نارنجی رنگی است که به دارنده خود اجازه ی کنترل زمان را میدهد. سنگ زمان ویژگی های بسیار زیادی دارد اما استفاده از آن ها هرگز بدون پرداختن یک بهای سنگین نبوده، این سنگ با توجه به دانش دارنده خود به او توانایی های بسیاری میدهد که از جمله آن ها میتواند به وجود آوردن حلقه های زمانی بی پایان و حتی متوقف کردن زمان اشاره کرد. اما درگیری با زمان هرگز ساده نیست و میتواند به طور غیر مستقیم روی زندگی خود فرد دارنده ی سنگ زمان و افراد دیگری نیز تاثیر بگذارد.

جالب است بدانید که در شماره ی ۲۹ از ولوم پنجم کمیک های انتقام جویان به قلم جاناتان هیکمن و پس از اینکه همه ی سنگ های بینهایت به جز سنگ زمان به دست کاپیتان آمریکا برای جلوگیری از برخورد دو زمین به یکدیگر نابود شدند. سنگ زمان به دنبال کاپیتان آمریکا آمد و او را به آینده های متفاوت دنیای مارول برد، داستانی که در نوع خود بسیار جالب بود و البته به خوبی به مخاطب نشان میداد که سنگ زمان قادر به انجام چه کار هایی است.

 

سنگ حقیقت

سنگ حقیقت

لی آتواتر یکی از مشهورترین سیاستمداران حزب جمهوری خواه ایالات متحده جمله ای دارد با این مضمون که “هر چیزی که آن را درک میکنیم به معنی حقیقت است.” سنگ زرد رنگِ حقیقت در کمیک های مارول نشانه بارز درست بودن این جمله است! این سنگ یکی از قدرتمند ترین سنگ ها در میان سنگ های بینهایت است که تمام قوانین طبیعت و حواس را در مقابل خود بی ارزش جلوه میدهد، و قادر است هر چیزی را که صاحبش درک کند و آرزویش را داشته باشد به حقیقت تبدیل کند.

نکته ی جالبی که در مورد این سنگ وجود دارد این است که کنترل آن به تنهایی و بدون کمک دیگر سنگ های بینهایت بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است، به همین دلیل است که عملا این سنگ به تنهایی خطرناک تر است تا زمانی که همراه دیگر سنگ های بینهایت باشد.

با این حال اما پس از نابودی مالتی ورس در رویداد جنگ های پنهان و خلق دوباره سنگ های بینهایت قدرت های سنگ حقیقت تغییر کرد؛ و دارای توانایی هایی از قبیل دسترسی به مالتی ورس و دیدن حقیقت های دیگر شد.

 

سنگ فضا

سنگ فضا

سنگ فضا در کمیک های مارول سنگ بنفشی است که به دارنده خود اجازه ی تغییر مکان یا همان تلپورت را میدهد و قدرت آن در تلپورت کردن غیرقابل توقف است و هیچ دیوار و یا طلسم جادویی قادر به متوقف کردن دارنده ی سنگ بینهایتِ فضا نیست.

اما تلپورت کردن ساده ترین توانایی سنگ فضا است و در صورتی که فردی بتواند به طور کامل به قدرت های این سنگ مسلط شود قادر خواهد بود که فضای میان اجسام فضایی و حتی سیارات و ستاره ها را تغییر دهد! لازم به ذکر است که این سنگ در کنار دیگر سنگ ها در دستکش بینهایت به صاحب دستکش اجازه را میدهد که در یک لحظه در تمام نقاط کهکشان باشد.

 

سنگ قدرت

سنگ قدرت

سنگ قدرت حتی در دنیای کمیک های مارول هم هرگز رنگ ثابتی نداشته است، این سنگ زمانی که در اختیار ثور بود به رنگ آبی دیده شده است و هنگامی که در اختیار درکس بود به رنگ صورتی دیده شد؛ با این حال اما شناخته شده ترین رنگ این سنگ در کمیک های مارول قرمز است.

این سنگ دارای تمام قدرت موجود در جهان است و هر کسی که آن را در اختیار داشته باشد عملا شکست ناپذیر خواهد شد، از این سنگ همچنین میتوان به عنوان یک منبع قدرت نامحدود برای هر وسیله ای استفاده کرد، با این حال یکی از مهمترین ویژگی های سنگ قدرت این است که به دارنده دستکش بینهایت اجازه میدهد تا بدون نیاز به تمرین به مهارت کامل در کنترل تمام سنگ های بینهایت دست یابد.

 

سنگ ذهن

سنگ ذهن

سنگ ذهن به صاحبش توانایی کنترل رویا ها و افکار را میدهد. علاوه بر این تسلط مناسب به سنگ ذهن میتواند توانایی های ذهنی دیگری از جمله تلکینزی و تلپاتی را نیز به دارنده خود بدهد. با این حال اما توانایی کنترل سنگ ذهن به قدرت و تسلط بالایی احتیاج دارد و این سنگ میتواند روی یک فرد تازه کار تاثیرات جبران ناپذیری بگذارد و حتی ذهن او را نابود کند.

با این حال اما کسی که بتواند به طور کامل به سنگ ذهن مسلط شود خواهد توانست به ذهن تمام موجودات زنده پهنه ی گیتی دست پیدا کند، علاوه بر این سنگ ذهن نیز قدرتی دارد مبنی بر اینکه میتوان ذهن های همه را به این سمت هدایت کند که در جهانی دیگر زندگی میکنند و جهان عوض شده است.

 

مهمترین کمیک ها با محوریت سنگ های بینهایت

مهمترین کمیک ها با محوریت سنگ های بینهایت

نخستین باری که ثانوس تصمیم به جمع آوری سنگ های بینهایت گرفت مربوط به زمانی بود که این سنگ ها هنوز با نام سنگ های روح نامیده میشدند و نام های مخصوص به خودشان را نداشتند، در ادامه ی همین مسئله بود که ثانوس موفق شد به سنگ ها دست پیدا کند اما با وساطت آدام وارلاک، کاپیتان مارول و انتقام جویان قهرمانان موفق شدند که ثانوس را شکست دهند و سنگ ها را نابود کنند. اما این تازه آغاز کار بود…

 

Thanos Quest

Thanos Quest

پس از اولین درگیری ثانوس و قهرمانان گروهی از موجودات کیهانی با نام “Elders Of Universe متوجه شدند که سنگ های بینهایت به این سادگی قادر به نابود شدن نیستند و در درگیری اخیر قهرمانان و ثانوس هم نابود نشده اند بلکه در سراسر جهان پراکنده شده اند. در پی همین موضوع بود که آن ها به جستجو برای سنگ های بینهایت پرداختند و هر یک از آن ها یکی از سنگ ها را در اختیار گرفتند.

پس از این موضوع بود که با به زندگی بازگشتن مرگ و درخواست او برای نابودی نیمی از جمعیت جهان، ثانوس تصمیم گرفت که درخواست مرگ را عملی کند و به کمک چاه بینهایت موفق شد به حقیقت واقعیِ سنگ های بینهایت پی ببرد، بنابراین با اجازه ی مرگ به جستجوی سنگ های بینهایت رفت که در این مقاله میتوانید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

Infinity Gauntlet

Infinity Gauntlet

این مینی سری ۶ قسمتی به قلم جیم استارلین و طراحی های جورج پرز در ادامه ی مینی سری دو قسمتی “Thanos Quest” به داستان ثانوسی میپردازد که حالا به قدرت تمام جهان مارول و دستکش بینهایت دست یافته و قصد دارد برای کسب رضایت بانوی مرگ هر کاری که در توان دارد را انجام دهد.

در همین کمیک بینظیر است که صحنه های به یاد ماندنی همچون پاک شدن نیمی از جمعیت جهان با یک بشکن ثانوس و شکست تمام اترنتی های مارول به دست ثانوس را شاهد هستیم. البته این داستان پایانی دارد که همه را شگفت زده کرد و البته پایه های دو داستان دیگر از سه گانه ی بینهایت یعنی “Infinity war” و “Infinity Crusade” را ساخت.

 

Infinity War

Infinity War

پس از شکست ثانوس در کمیک “Infinity Gauntlet” این آدام وارلاک بود که کنترل دستکش بینهایت را بر عهده گرفت، پس از این موضوع وارلاک برای اطمینان تمام ابعاد احساسی خود را از جسمش جدا کرد تا بتواند به موجودی منطقی تبدیل شود و از قدرت های خود سوء استفاده نکند؛ به این ترتیب نیمه خبیث و احساسات پست آدام وارلاک به صورت موجودی به نام ماگوس درآمدند و نیمه خوب و احساسات والای او به صورت شخصیتی به نام الهه (Goddess) تجلی کردند.

در ادامه ی داستان شاهد این بودیم که ماگوس تصمیم گرفت با شکست قهرمانان و موجودات دیگر جهان کنترل تمام دنیا را به دست بگیرد که همین مسئله زمینه ساز قسمت دوم از سه گانه داستانی بی نهایت شد و آدام وارلاک را در مقابل نیمه ی خبیث خود قرار داد. نبردی که سورپرایز های زیادی را در خود داشت اما باز هم با پیروزی آدام وارلاک و همراهانش به پایان رسید.

 

Infinity Crusade & Infinity Watch

Infinity Crusade & Infinity Watch

در طی کمیک “Infinity War” شاهد این بودیم که ماگوس برای به وجود آوردن یک ارتش خبیث برای خود از ۵ قطعه ی کیهانی استفاده کرد که به نام مکعب های کیهانی شناخته میشدند، اما در انتها نیمه ی مثبت شخصیت آدام وارلاک یعنی؛ الهه موفق شد تا این ۵ قطعه ی کیهانی را از ماگوس بدزدد و پس از جستجو هایی که خودش انجام داد موفق شد مجموعا ۳۰ قطعه از این مکعب ها را در سراسر جهان بیابد.

در ادامه شاهد این بودیم که الهه با این ۳۰ مکعب کیهانی یک تخم کیهانی به وجود آورد و به کمک آن سیاره ای به نام بهشت امگا را ساخت و با توانایی های خود تعدادی از قهرمانان را شستشوی مغزی داد تا در این سیاره به او خدمت کنند تا زمانی که او بتواند راه حلی برای نابودی شر در تمام جهان پیدا کند. در ادامه ی داستان بود که در آخرین قسمت از سه گانه ی داستانی بینهایت آدام وارلاک و همراهانش در مقابل شخصیتی قرار گرفتند که تجلی مثبت شخصیت آدام وارلاک بود اما از راه درست انجامِ کار ها منحرف شده بود، تقابلی که در نوع خود بسیار هیجان انگیز بود و به یکی از بزرگترین رویداد های دنیای کمیک پس از ۳ داستان پایان داد.

 

Illuminati

Illuminati

ایلومناتی گروهی از قهرمانان دنیای مارول بود که طی رویداد “The Kree-Skrull War” شکل گرفت. و اعضای اصلی آن عبارت بودند از تونی استارک (مرد آهنی)، رید ریچاردز (آقای شگفت انگیز)، چارلز اگزاویر (پروفسور ایکس)، بلکاگار بولتاگون (بلک بولت)، نیمور و دکتر استرنج. هر چند در ابتدا تعدادی از اعضای این تیم مخالف تشکیل این گروه بودند اما در پایان این گروه تشکیل شد و هدف از تشکیل آن این بود که در مواقعی اضطراری این اعضای گروه ایلومناتی باشند که تصمیمات لازم را اتخاذ میکنند.

گروه ایلومناتی در آرک های داستانی و رویداد های بسیاری تاثیر گذاشته اند؛ به عنوان مثال این تصمیم آن ها بود که هالک را به فضای دوردست تبعید کنند. مسئله ای که موجب خشم هالک شد و زمینه های رویداد جنگ جهانی هالک را فراهم کرد.

این گروه بعد ها به دلیل تصمیمی از طرف رید ریچاردز بر سرنوشت سنگ های بینهایت نیز تاثیر گذاشتند، ماجرا از این قرار بود که رید ریچاردز موفق شده بود تا تعدادی از سنگ های بینهایت را پیدا کند و فکر میکرد که برای جلوگیری از دستیابی شخصیت های خبیثی همچون ثانوس به قدرت بی پایان این سنگ ها بایستی همه ی آن ها را جمع آوری کرد و به کمک قدرت خودشان سنگ های بینهایت را نابود کرد! این موضوع با جمع آوری تمام سنگ های بینهایت توسط اعضای ایلومناتی همراه شد اما درست هنگامی که رید ریچاردز میخواست از دستکش استفاده کند واچر سر رسید و هشدار داد که یک انسان هرگز دارای این توانایی نیست که خواسته های دستکش بینهایت را کنترل کند به همین دلیل رید ریچاردز تصمیم گرفت برای در امان نگه داشتن سنگ های بینهایت از دست های نادرست آن ها را بین اعضای گروه تقسیم کند و به این ترتیب بود که هر یک از اعضای گروه مسئول نگهداری یکی از سنگ های بینهایت شد.

پس از این موضوع در سری کمیک های “New Avengers” در سال ۲۰۱۳ که به دست جاناتان هیکمن نوشته میشدند، تصمیم اعضای ایلومناتی مبنی بر استفاده از دستکش بینهایت برای جلوگیری از برخورد دنیا ها با نابودی این سنگ ها همراه شد تا اینکه سنگ های بینهایت پس از رویداد جنگ های پنهان دوباره به وجود آمدند.

 

Infinity Countdown

Infinity Countdown

در جدیدترین رویداد انتشارات مارول یعنی شمارش معکوس برای بینهایت شاهد این بودیم که قهرمانان در تلاشند تا سنگ های بینهایت را جمع آوری کنند. به گفته مارول این رویداد به رویداد دیگر مارول که در سال جاری منتشر خواهد شد و گری دوگان نویسندگی آن را بر عهده دارد منتهی خواهد شد، یعنی رویداد “Infinity Wars

 

سنگ های بینهایت در دنیای سینمایی مارول

سنگ های بینهایت در دنیای سینمایی مارول

چند ماه پیش بود که با انتشار فیلم فوق العاده انتقام جویان: جنگ بینهایت پروژه چند فازه مارول استودیوز در ده ساله نخست خود مبنی بر بازسازی یکی از بهترین رویداد های تاریخ خود یعنی سه گانه بینهایت به ثمر نشست و حالا هواداران مارول استودیوز منتظر هستند تا با انتشار فیلم انتقام جویان ۴ داستان سنگ های بینهایت و ثانوس در فیلم های مارول استودیوز به پایان برسد و داستان جدیدی در فیلم های مارول استودیوز آغاز شود.

در دنیای سینمایی مارول هم درست مانند کمیک های آن شش سنگ بینهایت وجود دارند با این تفاوت که رنگ های آن ها و بخشی از اریجین آن ها در فیلم ها تغییر پیدا کرده است (به عنوان مثال در دنیای سینمایی مکعب کیهانی یا همان تسارکت جایی است که سنگ بینهایت فضا در آن قرار دارد در حالی که در دنیای کمیک اینگونه نیست. و موارد دیگری از این قبیل…) اما قدرت های آن ها حفظ شده است و درست مانند دنیای کمیک این ثانوس است که به دنبال به دست آوردن ۶ سنگ بینهایت است، خواسته ای که در فیلم انتقام جویان: جنگ بینهایت نتیجه ی آن را دیدیم و حالا باید منتظر ماند و دید که نتیجه ی تقابل قهرمانان دنیای سینمایی مارول با قدرت بی پایان سنگ های بینهایت به چه نتیجه ای خواهد انجامید.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید
  اشتراک  
جدید ها قدیمی ها
پیگیری
amir batman
amir batman

به به. مقاله عالی بود. جامع و مفید. و البته به اطلاعاتم افزوده شد. برای مثال نمیدونستم که سنگ هفتمی هم وجود دارد. دست استاد محمودی درد نکنه بابت نوشتن این گونه مقاله های معرفی شخصیت. این استاد یکی از بزرگترین مارول فن ها هستند. اینقدر ایشون اطلاعات دارند در باره ی کمیک ها و شخصیت های دنیای مارول که حتی میتونن یک کتاب در این باره بنویسند. خیلی مقاله ی عالی بود. اول صبحی مغزمو باز کرد. در بین این رویداد های که گفتید من تقریبا تمامش رو خوندم. فقط اینفینیتی واچ رو نخوندم و همین رویداد جدید مارول… مطالعه بیشتر »

مهدی سید رضایی

مقاله خیلی عالی و جامعی بود آقای محمودی و واقعا از خوندنش لذت بردم. امثال این مقاله رو‌ توی سایت های مختلف خونده بودم، اما مقالهٔ شما خیلی جامع تر و بهتر بود؛ چون تو توضیحاتی که درمورد سنگ‌ها دادید، علاوه بر نوع کاربردشون و یا پیشینه‌شون، به موارد دیگه‌ای هم اشاره کرده بودید (مثلا اینکه اگه اون سنگ به‌خصوص درکنار بقیهٔ سنگ‌ها باشه نوع کاربردش چطور خواهد بود، چه تأثیری روی استفاده کننده‌اش خواهد داشت و…) و اگه بخوام خلاصه بگم خیلی جامع درمورد هر سنگ توضیح دادید. و البته نکتهٔ دیگه اینکه علاوه بر معرفی خود سنگ‌ها، به… مطالعه بیشتر »

Comicbaz
Comicbaz

مقاله عالی بود…بازم یک کار عالی دیگه از آقا شایان….واقعا ممنونم،به اطلاعاتم افزوده شد…خیلی ممنون حالا دیگه درمورد سنگ های ابدیت هم می دونم…

Beyonder
Beyonder

با سلام مقاله خوبی بود

فقط یک نکته اینکه علاوه بر والای همگان و دادگاه زندگی، بیاندرها و کسی که قدرت بیاندرها رو داشته باشه قدرتش از سنگ های بی نهایت بیشتر هست مثلا وقتی پلنگ سیاه با دستکش بی نهایت مقابل دکتر دووم که قدرت بیاندرها رو داشت جنگید کار زیادی از پیش نبرد .

چون قدرت سنگ ها محدود به یک Universe میشه موجوداتی که قدرتی در حد Multiverse یا بیشتر داشته باشند بر آنها غلبه می کنن

Beyonder
Beyonder

نظر لطف دارید آقای محمودی

من در کمیک های مارول و دی سی خیلی از ماجراهای کیهانی خوشم میاد و یکی از موارد جالبی که دوست دارم مقایسه قدرت های کیهانی شخصیت ها هستش

به خصوص شخصیت هایی مثل بیاندر(قبل رکتان) یا سنگ های بی نهایت یا قلب عالمی که دست ثانوس افتاد و این بار دادگاه زندگی رو هم زد!

توی دی سی اما شخصیت های کیهانی کمی مرموز هستند

مثلا به نظر شما بیاندر قبل رکتان مارول قوی تره یا میکائیل دمیورگوس دی سی ؟