معرفی فرقه سیاه ثانوس – Black Order

فرقه سیاه (Black Order) نام گروهی شامل پنج تن از ژنرال‌های «ثانوس» می‌باشد که در رویداد بی‌نهایت (Infinity) به قلم «جاناتان هیکمن» از طرف ثانوس وظیفه داشتند که قهرمانان زمین را به زانو درآورند.

اعضای این گروه عبارت‌اند از «کوروِس گلایو»، «پراکسیما میدنایت»، «سوپرجاینت»، «بلک دورف» و «ابونی ماو» که در کنار یکدیگر با نام فرقه سیاه شناخته می‌شوند. رهبر این گروه، کوروِس گلایو است که اولین حضور خود را در یک کمیک تک‌شماره، چندین ماه قبل از انتشار قسمت اول رویداد بی‌نهایت، تجربه کرد. بقیه‌ی اعضای گروه نیز در شماره‌ی ۸ از سری پنجم مجموعه کمیک Avengers حضور کوتاهی داشتند؛ اما اولین حضور آن‌ها در دنیای کمیک به‌عنوان یک فرقه، در رویداد بی‌نهایت رقم خورد. در ادامه، با معرفی جامع اعضای این گروه همراه ما باشید.


Supergiant

عضو فرقه سیاه | سوپرجاینت

سوپرجاینت هوشمندترین و در عین حال نامتعادل‌ترین عضو فرقه سیاه است. او در حقیقت یک انگل ذهن است و از دانش و آگاهی تغذیه می‌کند، به‌طوری که می‌تواند ذهن قربانیانش را کنترل و یا نابود کند.

طی رویداد بی‌نهایت، زمانی‌که ارتش ثانوس به زمین حمله کرد، سوپرجاینت و کوروِس گلایو مسئولِ حمله به مدرسه‌ی «جین گری» شدند (این مدرسه‌ی جدید بعد از نابودی مدرسه‌ی «چارلز اگزاویر» و ایجاد دو دستگی بین افراد ایکس، تاسیس شد.) تا آخرین فرزند ثانوس یعنی ثان (Thane) را پیدا کنند. سوپرجاینت در آنجا کنترل ذهن شخصیت «آیس من» را به‌دست گرفت و به کمک توانایی‌های او، به اعضای دیگر افراد ایکس حمله کرد تا اینکه توسط «ریچل گری» متوقف شد. این دو پس از اینکه متوجه شدند ثان در این مدرسه حضور ندارد محل را ترک کردند.

پس از این شکست، سوپرجاینت مسئول تجسس در نکروپلیس شد (نکروپلیس نام شهر مردگان در واکاندا است که جسد پلنگ‌های سیاه قبلی در آن دفن شده است). او با نفوذ در ذهن بلک بولت (Black Bolt)، بمب‌های نابودگرِ گروه ایلومیناتیِ مارول را پیدا کرد که می‌توانستند یک دنیا را به‌طور کامل نابود کنند. بنابراین تصمیم گرفت برای خوشحال کردن ثانوس، پسرش ثان را با منفجر کردن یکی از این بمب‌ها نابود کند؛ اما درست قبل از لحظه‌ی انفجار، مکسیموس (برادر بلک بولت) با کمک لاکجاو (سگِ تله‌پورترِ بلک بولت)، او و بمب‌ها را به نقطه‌ای نامعلوم در فضا تله‌پورت کردند که باعث کشته شدن او شد.


Black Dwarf

عضو فرقه سیاه | بلک دورف (دورف سیاه)

بلک دورف در واقع قدرتمندترین عضو فرقه سیاه محسوب می‌شود. او دارای قدرت و وزن فوق‌العاده‌ای است و پوستی غیرقابل نفوذ دارد. بلک دورف همچنین نسبت به اعضای دیگر فرقه‌ی سیاه خلق و خوی آرام‌تری دارد و مانند باقیِ اعضا، بی‌هدف به کشت و کشتار نمی‌پردازد.

در حمله‌ی ثانوس به زمین، بلک دورف مامورِ حمله به واکاندا شد، اما او از این مسئله خبر نداشت که «تچالا» و ساکنین واکاندا برای حمله‌ی پیشِ رو آماده‌اند؛ به همین دلیل، از تچالا شکست خورد و ارتش او توسط فناوری‌های پیشرفته‌ی واکاندا به عقب رانده شد. پس از این اتفاق، ثانوس بلک دورف را از فرقه سیاه اخراج کرد، ولی به او فرصت دوباره‌ای داد تا از یک پایگاه فضایی به نام Peak (یکی از مقرهای ثانوس) در برابر انتقام جویان محافظت کند؛ اما بلک دورف در انجام این ماموریت هم موفق نبود و در آخر به دست «رونان» کشته شد.


Proxima Midnight

عضو فرقه سیاه | پراکسیما میدنایت

پراکسیما میدنایت، ماهرترین مبارز فرقه سیاه است که همسر رهبر گروه یعنی کوروِس گلایو نیز محسوب می‌شود. او سلاحی دارد که به دست خود ثانوس ساخته شده و شخصاً می‌تواند چگالی آن را کنترل کند. سلاح او ساخته شده از ستاره‌ای است که در میان بُعد مکان و زمان گیر کرده و در عین اینکه یک ستاره می‌باشد، یک سیاه‌چاله نیز است؛ به همین دلیل، سلاح او عملاً از انرژی خالصی ساخته شده که پراکسیما میدنایت قادر است تا آن را کنترل کند. سلاح پراکسیما میدنایت همچنین دارای سمّی به‌شدت قوی است که برای بسیاری از موجودات کشنده به‌نظر می‌آید. یکی دیگر از قابلیت‌های نیزه‌ی پراکسیما میدنایت، تولید تورهایی از جنس انرژی با چگالی بسیار بالاست که توانایی نگه داشتن هر موجودی را دارد. جالب است بدانید که سمِ نیزه‌ی پراکسیما میدنایت به حدی قوی است که می‌تواند «هالک» را به حالت انسانی‌اش برگرداند.

در حمله‌ی ثانوس به زمین، پراکسیما میدنایت حمله به آتلانتیس را برعهده گرفت، اما او با «نیمورِ» شکست‌خورده‌ای مواجه شد که بارها توسط واکاندا مورد حمله قرار گرفته بود (نیمور در طی رویداد Avengers vs. X-Men توسط نیروی فونیکس تسخیر شد و واکاندا را نابود کرد، همین مسئله، خشم تچالا را شعله‌ور نمود و باعث برافروخته شدن آتشِ دشمنی میان او و نیمور شد)؛ به همین دلیل پراکسیما میدنایت تصمیم گرفت به آتلانتیس رحم کند، ولی به شرطی که نیمور هم با ثانوس همراه شود تا ثانوس بتواند محل ۶ سنگ بی‌نهایت را پیدا کند. در ادامه، نیمور با این شرط موافقت کرد و آتلانتیس از حمله‌ی ثانوس در امان ماند.

پراکسیما میدنایت معمولاً به‌عنوان وفادارترین خدمتکار ثانوس شناخته می‌شود که در پایان، هنگامی که ثان، ثانوس را در مابین مرگ و زندگی زندانی کرد، او هم در کنار ثانوس در این حالت گیر افتاد.


Ebony Maw

عضو فرقه سیاه | ابونی ماو

به جرئت می‌توان گفت که ابونی ماو، خطرناک‌ترین عضو ارتش ثانوس است. توانایی او در استراتژی و حیله‌گری بی‌نظیر است، به حدی که او می‌تواند از قوی‌ترین افراد برای رسیدن به اهداف خود بهره ببرد و همین موضوع به نوعی، ابونی ماو را از درگیری‌های فیزیکی دور نگه می‌دارد.

در طول حمله‌ی ثانوس به زمین، ابونی ماو مسئول شکست دادن «دکتر استرنج» شد؛ به همین دلیل، او نزد دکتر استرنج رفت و موفق شد با هوش و حیله‌گریِ بی‌نظیر خود، دکتر استرنج را فریب داده و به ذهن او دسترسی یابد. به این ترتیب، او توانست به اطلاعات مخفی گروه ایلومیناتی و البته مکان پنهان شدن ثان، فرزند ناانسانِ ثانوس، دست یابد.

پس از آن، ابونی ماو به دنبال ثان رفت و متوجه شد که او در معرض غبار تریجن قرار گرفته و حالا قدرت‌های مخصوص خود را دارد. ابونی ماو که جوانی بی‌تجربه را پیشِ روی خود می‌دید، تصمیم گرفت به‌جای ثانوس از ثان برای رسیدن به اهداف خود استفاده کند. در نتیجه، به کمک او، ثانوس و پراکسیما میدنایت را در میان مرگ و زندگی زندانی کرد و کوروس گلایو هم پیش‌تر توسط انتقام جویان کشته شده بود؛ بنابراین، او شروع به تصرف سیارات و مکان‌ها به کمک ثان کرد تا وقتی که سه جادوگر باستانی به نام سه کووِن (۳ Coven) قدرت‌های ثان را از او گرفتند. به دنبال این اتفاق، ابونی ماو هم که بی‌پناه شده بود از ترس جانش به نقطه‌ای نامعلوم فرار کرد.


Corvus Glaive

عضو فرقه سیاه | کوروس گلایو

کوروِس گلایو، رهبر فرقه سیاه ثانوس است که در گذشته بهترین خدمتکار ثانوس به‌شمار می‌رفت. او کسی است که برای خدمت به ثانوس، به‌طرزِ بی‌رحمانه‌ای به مردم خودش خیانت کرد؛ به همین سبب، همیشه مورد لطف ثانوس قرار گرفته است.

در طی حمله‌ی ثانوس به زمین، کوروِس گلایو به همراه سوپرجاینت به مدرسه‌ی جهش‌یافته‌های جین گری فرستاده شد و خرابی زیادی به بار آورد. در پایان، هنگامی که انتقام جویان موفق شدند مکان ثانوس را بیابند، کوروِس گلایو به همراه همسرش پراکسیما میدنایت با گروهی از انتقام جویان شامل هالک، «کاپیتان آمریکا»، «کاپیتان مارول» و «هایپریون» درگیر شدند. در ابتدای نبرد، این دو موفق شدند تا هالک را به راحتی شکست دهند، اما در اواسط نبرد، کاپیتان آمریکا توانست تعدادی از تیرهای سمّیِ پراکسیما میدنایت را منحرف کند و این تیرها به کوروِس گلایو برخورد کردند و موجب تضعیف او شدند. در همین حین، هایپریون از فرصت استفاده کرد و کوروِس گلایو را به قتل رساند؛ اما درنهایت، پراکسیما میدنایت قبل از اینکه ثان، او و ثانوس را میان مرگ و زندگی زندانی کند، عصای کوروِس گلایو را برداشت و زمزمه کرد:

عصای تو رو دارم، پس خودت رو هم دارم.

بعدها مشخص شد که کوروِس گلایو با عصایش ملقب به شکاف‌دهنده‌ی اتم، می‌تواند دوباره به زندگی بازگردد.


فرقه سیاه در کنار نیمور

ثانوس و فرقه سیاه

پس از وقایع رویداد بی‌نهایت، نیمور برای نابود کردن بقیه‌ دنیاها به منظور حفظ دنیای ۶۱۶، پیش از وقایع رویداد جنگ‌های مخفی (Secret Wars)، به یک تیم نیاز داشت، به همین دلیل تصمیم گرفت پراکسیما میدنایت و ثانوس را از زندان میان‌بعدی مرگ و زندگی نجات دهد. او این کار را انجام داد و در این میان، ثانوس و پراکسیما میدنایت به همراه کوروِس گلایو که توسط عصایش زنده شده بود برای مدتی به نیمور برای رسیدن به اهدافش کمک کردند.


فرقه سیاه تحت فرمان کوروِس گلایو

کوروِس گلایو و فرقه سیاه

همانطور که گفته شد، نیمور، پراکسیما میدنایت را از مابین مرگ و زندگی آزاد کرد و او هم کوروِس گلایو را زنده کرد. در این میان، پس از مدتی ثانوس ناپدید شد و تصور می‌شد که او مُرده است. پس از آن، کوروِس گلایو به غیر از ابونی ماو که با ثان همراه شده بود، بقیه‌ی اعضای فرقه‌ی سیاه را تحت فرمان خود درآورد و با رفتن به مقر فرماندهی ثانوس، فرماندهی سپاه او را در غیابش به‌دست گرفت و شروع به تصرف و غارت سیاره‌های مختلف کرد. در این حین، ابونی ماو تصمیم گرفت با کمک نیروهای ثان، دیگر اعضای فرقه سیاه را شکست دهد، اما همان‌طور که پیش‌تر ذکر نمودیم، کوروِس گلایو با زیرکی و کمک گرفتن از ۳ جادوگر باستانی (که داناترین موجودات مارول محسوب می‌شوند و قدرتشان فراتر از شخصیت‌های ابدیِ مارول همچون مرگ و نیروی فونیکس است) قدرت‌های ثان را از او گرفت و ابونی ماو برای بار دیگر فرار کرد.

پس از این پیروزی، کوروِس گلایو با اقتدار در حال حکومت بر مقر سابق ثانوس و ارتش او بود تا اینکه ثانوس بازگشت. او در اولین حرکتش، پس از بازگشت به مقرِ شخصی‌اش رفت. ثانوس با تعداد زیادی از اعضای ارتشش مواجه شد که می‌خواستند جلوی او مقاومت کنندو او همه‌ی آن‌ها را با دست خالی قتل عام کرد تا به کوروِس گلایو رسید. کوروِس گلایو به او گفت:

ثانوس، من روزی وفادارترین خدمتکار تو بودم، ولی حالا خودم یک پادشاهم. تو به این چیزها احتیاجی نداری و خیلی قدرتمندتر از این هستی که به ارتش یا زیردست نیاز داشته باشی؛ اما من به این ارتش احتیاج دارم و بابتش خرسندم، لطفاً برو و من رو تنها بذار.

اما ثانوس این سخنان کوروِس گلایو را نپذیرفت و عصای او ملقب به شکاف‌دهنده‌ی اتم را با دستان خالی خرد کرد! سپس از او خواست که خودکشی کند یا اینکه خودش او را به فجیع‌ترین شکل ممکن بکشد! همین شد که کوروِس گلایو با تکه‌های شکسته‌ی عصایش خودکشی کرد و ثانوس دوباره کنترل مقرش را به دست گرفت.


فرقه سیاه جدید

فرقه سیاه جدید

طی وقایع کمیک ثور نالایق (The Unworthy Thor)، شاهد یک میولنیر بودیم که از دنیای آلتیمیت به جهان اصلی مارول یعنی دنیای ۶۱۶ آمده بود. در کمیکِ مذکور، شاهد این بودیم که قدرت فوق‌العاده‌ی این چکش، طمع موجودات نیرومندی مانند «کالکتور» را برانگیخته بود. در این میان، بانویی شنل‌پوش با هویتی نامعلوم، ثانوس را از وجود این میولنیر قدرتمند آگاه کرد. در نتیجه، ثانوس، فرقه سیاه جدید خود را که متشکل از پراکسیما میدنایت و «قوی سیاه*» بود، به دنبال این میولنیر فرستاد؛ ولی اودینسان هر دوی آن‌ها را شکست داد و تصمیم گرفت از این میولنیر جدید تا بازگشت صاحب واقعی‌اش محافظت کند.

*قوی سیاه در واقع شاهزاده‌ای از یک جهان ناشناخته است که پس از نابودی جهانش تصمیم گرفت دنیای ۶۱۶ را نابود کند، اما موفق نشد و در نهایت به خدمت ثانوس در آمد.

آخرین باری که اعضای فرقه سیاه در کنار یکدیگر دیده شدند در کمیک Avengers: No Surrender بود که توسط چالشگر (Challenger) به زندگی بازگردانده شدند تا رقیبی برای لژیون مرگبارِ گرندمستر (Grandmaster) باشند. در آخر همه‌ی آن‌ها شکست خوردند یا به نوعی کشته شدند.

14 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments