معرفی مهمترین مواد تخیلی دنیای دی سی

پیش از این در سایت کمیک اسکواد و در مقاله ی مهمترین فلزات دنیای مارول به معرفی مهمترین مواد تخیلی حاضر در کمپانی مارول پرداختیم و حالا در دومین و آخرین مقاله از سری مقالات معرفی مهمترین مواد تخیلی دنیای کمیک همراه ما باشید تا به معرفی مهمترین مواد تخیلی حاضر در کمیک های انتشارات دی سی بپردازیم.

 

کریپتونایت سبز

شناخته شده ترین نوع کریپتونایت، کریپتونایت سبز است. این نوع از کریپتونایت در واقع قطعات باقی مانده از سیاره زادگاه سوپرمن یعنی کریپتون محسوب میشود، و به دلیل رادیواکتیویته خاصی که دارد موجب کاهش قدرت و توانایی های افراد اهل سیاره ی کریپتون، مانندِ سوپرگرل و سوپرمن میشود و حتی در مقادیر بالا میتواند برای آن ها مرگبار باشد. علاوه بر این در نیو ۵۲ نیز شاهد این بودیم که کریپتونایت سبز با وجود کمیاب بودن میتواند به عنوان یک منبع انرژی برای ماشین ها و موشک ها استفاده شود.

کریپتونایت نخستین بار در یک کمیک در سال ۱۹۴۰ خلق شد اما کمیک مورد نظر چاپ نشد و حدود سه سال بعد برای نخستین بار در سریال رادیویی ماجرا های سوپرمن حضور پیدا کرد، اما نخستین حضور کریپتونایت در در دنیای کمیک زمان بیشتری به طول انجامید و بلاخره در سال ۱۹۵۱ و در شماره ۱۶۱ سری کمیک های “Action Comics” این ماده نخستین بار در دنیای کمیک حضور پیدا کرد.

 

کریپتونایت سرخ

کریپتونایت سرخ یکی دیگر از گونه های متفاوت کریپتونایت است که در اثر عبور کریپتونایت های سبز از درون یک ابر کیهانیِ مرموز به وجود آمده است. این نوع کریپتونایت عملکرد ثابتی ندارد و هر قطعه از آن میتواند موجب نتیجه ای شود که متفاوت از نتیجه ی قطعه ی قبلی خواهد بود؛ برای مثال میتواند موجب فراموشی یا کاهش قدرت و بسیاری اثرات دیگر شود. اما ویژگی مشترکی که بین تمام قطعات این نوع کریپتونایت وجود دارد تاثیر موقت آن هاست. به این صورت که این نوع کریپتونایت حداکثر ۷۲ ساعت بر بدن میزبان خود تاثیر خواهد گذاشت.

 

کریپتونایت طلایی

کریپتونایت طلایی یکی از کمیاب ترین انواع کریپتونایت است که معمولا به صورت شهاب سنگ هایی در فضا یافت میشود و شعاع تاثیر آن حدود شصت سانتی متر است. در ابتدا که کریپتونایت طلایی خلق شد، توانایی این را داشت که قدرت هایی را که یک فردِ اهل کریپتون زیر نور خورشید زرد به دست می آورده را برای همیشه از او بگیرد! به همین دلیل در ابتدا اینگونه از کریپتونایت طلایی به عنوان خطرناک ترین نوع آن شناخته میشد. و چون در آن زمان تاثیر آن همیشگی بود بسیار کم از آن در داستان های سوپرمن استفاده میشد.

اما در عصر مدرن کمیک های انتشارات دی سی توانایی های کریپتونایت طلایی تغییر کردند و این نوع کریپتونایت دیگر تاثیر همیشگی نداشت بلکه میتوانست برای مدت کوتاهی (حدود ۱۵ ثانیه) قدرت های یک فرد اهل کریپتون در زیر نور خورشید زرد را از او بگیرد.

 

کریپتونایت آبی

این نوع از کریپتونایت نخستین بار از تحت تاثیر قرار گرفتن یک قطعه کریپتونایت سبز توسط اشعه ی شبیه ساز (اشعه ای که باعث ساخته شدن بیزارو ها از روی افراد مختلف میشود) ساخته شد. این نوع کریپتونایت در بیشتر داستان ها هیچ تاثیر منفی روی انسان ها و کریپتونی های معمولی ندارد اما برای بیزارو هایی که بر پایه یک فرد اهل کریپتون ساخته شده اند این نوع کریپتونایت دقیقا همان تاثیری را دارد که کریپتونایت سبز روی کریپتونی های معمولی دارد، یعنی در این نوع بیزارو موجب درد و کاهش قدرت ها و تاثیراتی از این قبیل میشود.

با این وجود اما تاثیرات کریپتونایت آبی در طول تاریخچه ی کمیک های انتشارات دی سی تغییرات بسیاری داشته است و حتی برای مدتی تاثیراتی همچون شفا بخشی افراد اهل کریپتون و یا نابود کردن روح افراد با تشعشعات ویژه را نیز داشته است.

 

کریپتونایت سفید

کریپتونایت سفید نوع خاصی از کریپتونایت است که همچون کریپتونایت سرخ از تغییر کریپتونایت سبز هنگام عبور از میان امواج کیهانی به وجود آمده است. این نوع از کریپتونایت قادر است حیات اطراف خود به ویژه میکروارگانیسم هایی همچون باکتری ها و ویروس ها را نابود کند. به همین دلیل در طول بعضی از داستان های سوپرمن برای رهایی تعدادی از افرادی که توسط موجودات خاصی آلوده شده بودند به کار او آمده است و حتی زمانی که سوپرمن به دلیل آلوده شدن توسط ویروس ایکس کشته شده بود؛ کریپتونایت سفید با از بین بردن این ویروس موجب بازگشت سوپرمن به زندگی شد. به همین دلیل است که همیشه سوپرمن برای مقابله با خطرات احتمالی قطعاتی از کریپتونایت سفید را در قلعه ی تنهایی خود نگهداری میکند.

 

رادیون

رادیون فلزی است که خدایان جدید دنیای دی سی نسبت به آن ضعف دارند و برای نخستین بار در نخستین شماره از سری کمیک های “Forever People” معرفی شد. این فلز دارای تشعشعات خاص و سمی است و میتواند در صورت قرار گرفتن در یک گلوله و یا ساطع شدن از یک انفجار به سادگی یکی از اعضای سطح متوسط خدایان جدید را به قتل برساند. با این حال اما تعدادی از اعضای پیشرفته خدایان جدید مانند مترون، به کمک سپر های حفاظتی خود و البته مادرباکسی که به همراه دارند میتوانند حتی از دو گلوله رادیونی جان سالم به در ببرند.

 

پرومتیوم

پرومتیوم یکی از فلزات دنیای دی سی است که نخستین بار توسط یکی از اعضای دووم پاترول به نام استیو دایتون ملقب به منتو ساخته شد. پرومتیوم دو نوع دارد، یک نوع رادیواکتیو و ناپایدار و یک نوع پایدار و غیر رادیواکتیو.

نوع رادیواکتیو پرومتیوم ماده ای بسیار خطرناک با قدرت خود ترمیمی است که میتواند به عنوان منبع انرژی و حتی یک ماده ی منفجره ی بسیار قدرتمند نیز استفاده شود. علاوه بر این گفته میشود این نوع از پرومتیوم دارای اشعه های جهش زا است که میتوانند موجب فعال شدن ژن های فرانسانی یک فرد شوند و روی او تاثیر منفی بگذارند. یکی از معروف ترین شخصیت های خبیث کمپانی دی سی، یعنی اسلید ویلسون ملقب به دث استروک از این نوع پرومتیوم در سلاح ها و زره خود استفاده میکند و گفته میشود به دلیل فاکتور شفابخشی خاصی که دارد از اثرات منفی آن مصون است.

نوع غیر رادیواکتیو پرومتیوم فلزی بسیار محکم و غیر قابل نفوذ است، این فلز به حدی استقامت بالایی دارد که یک بار رانی ریموند ملقب به فایر استورم ادعا کرد در بهترین حالت حتی سوپرمن نیز قادر به شکستن این نوع از پرومتیوم نیست. این نوع از پرومتیوم معمولا برای بالاتر رفتن استحکام با فلزاتی مانند تیتانیوم و مولبیدنیوم به صورت آلیاژ در می آید. معروف ترین موردِ استفاده از این نوع پرومتیوم در کمیک های دی سی، بدن و تجهیزات رباتی ویکتور استون ملقب به سایبورگ است.

پرومتیوم یکی از فلزات پنجگانه ای بود که برای احضار مالتی ورس تاریک به دنیای واقعی در رویداد متال به قلم اسکات اسنایدر مورد استفاده قرار گرفت.

 

داینزیوم

داینزیوم یکی از فلزاتی است که از مدت ها پیش به حالت طبیعی در طبیعت وجود داشته است و دارای قدرت های ویژه ای مبنی بر ترمیم دوباره بافت های مرده و زنده کردن یک فرد است. داینزیوم در حالت خالص فلزی مایع است اما در حالت کلی به صورت خالص پیدا نمیشود بلکه میتوان ترکیباتی از آن را با فلز الکترومِ محفل جغد ها، گودال های لازاروسِ تحت کنترل راز الغول و سنگی که قدرت های وندال سوج را به او بخشیده است مشاهده کرد.

داینزیوم هم یکی دیگر از فلزات پنجگانه ای بود که برای باز کردن دروازه های مالتی ورس تاریک به دنیای واقعی مورد استفاده قرار گرفت. جالب است که بدانید نام این فلز از الهه ای یونانی به نام دایونزیس که الهه تولد دوباره است گرفته شده.

 

الکتروم

الکتروم فلزی است که قرن ها توسط محفل جغد ها برای اهداف شرورانه شان مورد استفاده قرار میگرفته است. در صورتی که این فلز در یک پروسه درست تهیه شود دارای توانایی زنده کردن دوباره ی افراد مرده است. محفل جغد ها قرن هاست که نحوه کار با الکتروم را آموخته اند و از آن برای دوباره زنده کردن سربازان ویژه خود که با نام تالون ها شناخته میشوند استفاده میکنند. به این صورت که اجساد هر یک از این تالون ها روی یکی از دندان هایشان قطعه ای از جنس الکتروم دارند تا در مواقع لازم به زندگی بازگردند و چون ساختار بدنی ویژه ای دارند این زنده شدن دوباره برای آن ها فقط چند دقیقه به طول می انجامد.

الکتروم یکی دیگر از فلزات لازم برای باز کردن دروازه ای به دنیای تاریک بود که بتمن بدون اینکه خودش آگاه باشد هنگامی که زندانی محفل جغد ها بود تحت تاثیر آن قرار داده شد.

 

فلز هشتم

فلز هشتم خالص ترین نوع فلزی است که توسط خدایان دنیای دی سی مورد استفاده قرار میگیرد، از لحاظ خلوص این فلز پایین تر از فلز نهم و فلز دهم قرار میگیرد. این فلز همان فلزی بود که هفاستوس، آهنگر زئوس، از آن برای ساختن سلاح برای خدایان المپ بهره برد که از جمله ی آن ها میتوان به تیغه ی خورشید اشاره کرد که وی آن را برای آپولو، رب النوع موسیقی و تیراندازی، ساخت.

در حال حاضر دستبند های شخصیت واندروومن در دنیای دی سی از جنس فلز هشتم هستند (در گذشته دستبند های واندروومن از فلزی به نام آمازونیوم ساخته شده بودند.) علاوه بر این در سری کمیک های متال شاهد این بودیم که یکی از شوالیه های تاریکی توانست با گلوله هایی از جنس فلز هشتم به واندروومن آسیب بزند، همچنین گفته میشود که این فلز توانایی نامرئی شدن را دارد و به همین دلیل بوده که جت واندروومن که از این فلز ساخته شده بوده توانایی نامرئی شدن داشته است.

 

فلز نهم(ان ام)

فلز ان ام یا فلز نهم فلزی است که منشا آن به سیاره ای پیشرفته به نام تاناگار باز میگردد. این فلز توانایی های زیادی دارد که از جمله ی آن ها میتوان به توانایی غلبه بر جاذبه، مقاومت در برابر گرمای شدید و اعطای قدرت فرانسانی به کسی که آن را به همراه دارد اشاره کرد، با این حال اما تمام توانایی های فلز نهم برای ما شناخته شده نیستند و این فلز توانایی های جادویی بسیار زیادی دارد که در بعضی داستان ها تعدادی از آن ها را مشاهده کرده ایم به علاوه ی اینکه این فلز نیز جزو یکی از فلزات پنجگانه ای بود که برای باز کردن دروازه ی مالتی ورس تاریک مورد نیاز بودند.

مهمترین افرادی که در دنیای کمیک های انتشارات دی سی از توانایی های فلز نهم برای اهداف خیر استفاده میکنند، دو قهرمان به نام های هاکمن و هاک گرل هستند که در واقع نام واقعیشان کوفو و کیارا است و جزو خاندان سلطنتی یکی از فراعنه ی مصر هستند. در زمان زندگی آن ها سفینه ای از سیاره ی تاناگار به زمین برخورد کرد که مقادیر زیادی از فلز نهم را به همراه داشت، و هنگامی که کوفو و کیارا در معرض فلز نهم قرار گرفتند، نفرین به زندگی ابدی در یک چرخه مرگ و تناسخ (حلول روح در بدن فردی جدید) شدند. در دنیای مدرن کمیک های دی سی نیز این دو نفر با هویت های کارتر هال و شیارا ساندرز به زندگی خود ادامه میدهند و معمولا در رویداد های انتشارات دی سی یکی از نقش های اصلی به شمار میروند.

 

بتمنیوم

فلز بتمنیوم در اثر آزمایش های گروهی به نام قدرت های بین المللی کشف شد، این گروه به دنبال این بود تا عناصری را که هنوز کشف نشده اند کشف، و خواص آن ها را بررسی کند در اثنای رسیدن به همین هدف بود که این تیم موفق شدند یک فلز با چگالی فوق العاده زیاد و با عدد اتمی ۲۰۶ را کشف کنند، که سپس به احترام بتمن که طی رویداد های آرک داستانی “End Game” کشته شده بود این فلز بتمنیوم نامیده شد.

بتمنیوم در حالت طبیعی میتواند به هر دو صورت مایع و جامد یافت شود و چگالی بسیار بالایی دارد به طوری که هنگامی که گروه قدرت های بین المللی برای اعلان عمومی این فلز یک بترنگ بزرگ ساختند، این قطعه جرمی حدود دو تن پیدا کرد!

هنوز استفاده ی صنعتی خاصی برای این فلز در کمیک های انتشارات دی سی معرفی نشده است اما این فلز آخرین فلز مورد نیاز برای باز کردن دروازه مالتی ورس تاریک بود، و چون بتمن در معرض هر پنج فلز پرومتیوم، بتمنیوم، الکتروم، فلز نهم و داینزیوم قرار گرفته بود به دروازه ی مالتی ورس تاریک تبدیل شد و با انتقال او به مالتی ورس تاریک، بارباتوس به جای او به زمین آمد.

 

عنصر ایکس(فلز دهم)

عنصر ایکس یا فلز دهم خالص ترین فلز موجود در تمام جهان موجود در کمیک های انتشارات دی سی است که در خود کوره ی مالتی ورس ساخته شده است. در طی رویداد متال مشخص شد که این فلز منبع قدرت بسیاری از تکنولوژی های خدایان جدید همچون مادرباکس ها است و توانایی این را دارد که بر تمام افراد و وسایل مرتبط به مالتی ورس تاریک غلبه کند. این فلز سازنده ی تمام موجودات زنده است و در تمام آن ها به صورت مقادیر بسیار اندک وجود دارد.

فلز دهم همچنین در بعد چهارم با نام آتش بعد چهارم شناخته میشود و در آن جا از آن به عنوان منبع انرژی قویترین وسیله ی تمام جهان دی سی یعنی ماشین معجزه (Miracle Machine) استفاده میشود.

10 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments