معرفی ۱۰ داستان برتر تن تن – Tin Tin

تن تن به عنوان برترین مخلوق نویسنده‌ی بزرگ یعنی هرژه، در طول حیات خالقش دارای داستان های بی نظیری در دنیای کمیک بوده است و صاحب نظران این شخصیت را یکی از برترین شخصیت های ژانر کمیک اروپا می دانند؛ برای اکثر ما پارسی زبانان، انتخاب یک لیست از داستان های شخصیتی که از بچگی با او بزرگ شده ایم مسلماً کار سختی‌ست اما این جانب جسارت کرده و این لیست را که شامل ۱۰ تا از برترین کمیک های تن تن می باشد برایتان آماده کرده ام.


 ۱۰ – تن تن و هنر الفبا

داستان “هنر الفبا” به دو دلیل یکی از خاص ترین کمیک های تن تن است؛ در درجه ی اول پایان یافتن داستان های تن تن و دوستانش و در درجه ی دوم پایان نیافتن داستان توسط شخص هرژه.

این کمیک بیست و چهارمین و آخرین کمیک تن تن محسوب می شود که نوشتن آن در سال ۱۹۸۶ یعنی۳ سال بعد از مرگ هرژه به پایان رسید؛ یعنی خود هرژه آن را به پایان نرسانید. می توان گفت همین ویژگی چیزی است که این کمیک را از دیگر کمیک های هرژه متمایز می کند. کمیکی که هرژه خودش آن را به پایان نرسانده و هیچکس نخواهد فهمید هرژه چه پایانی برای آن در نظر داشته است. این کمیک پس از مرگ هرژه در طی ۳ سال کار مداوم هواداران تن تن کامل شد و آخرین داستان تن تن را رقم زد داستانی که بدون شک یکی از بهترین ماجرا های تن تن بوده، هست و خواهد بود.


۹ – تن تن و گوش شکسته

این کتاب یکی از کتاب های نسبتاً قدیمی هرژه است که نسخه سیاه و سفید آن در سال ۱۹۳۷ و نسخه رنگی آن در سال ۱۹۴۳ چاپ شد. این کتاب یکی از شخصیت های محبوب کمیک های تن تن را برای اولین بار به ما معرفی کرد و او کسی نیست به جز ژنرال آلکازار!

هرژه در نوشتن این کمیک همان ظرافت و تیزهوشی همیشگی خودش را به کار می بَرد و علاوه بر این که یک داستان فان، جالب و اسرار آمیز خلق می کند، در چندین پانل گوشه و کنایه های ریز و زیرکانۀ خود را روانه ی اوضاع نابسامان آمریکای جنوبی درآن زمان می کند؛ اما زیبا ترین چیزی که در این داستان تکامل می یابد نحوه طرح معما توسط هرژه است. هر کسی که طرفدار واقعی تن تن باشد می داند که هرژه یکی از قوی ترین نویسندگان کمیک در طرح معما است که نمونه هایی از آن را می توان در کمیک هایی مانند کوسه های دریای سرخ، گنج راگهام سرخ و پرواز ۷۱۴ دید.

بدون شک با توجه به کمیک های قبلی می توان متوجه شد که نقطه عطف طرح معما های قوی در داستان های تن تن این کمیک است.


۸ – ماجراهای تن تن: کوسه های دریای سرخ

تن تن و کوسه های دریای سرخ” که شاید آن را با نام “تن تن در معدن زغال سنگ” هم بشناسید، نوزدهمین کمیک از ۲۴ کمیک تن تن است که توسط هرژه نوشته شده؛ این کمیک اولین بار در سال ۱۹۵۸ چاپ شد، کمیکی که در آن شاهد یکی از زیباترین داستان های تن تن هستیم. دلیل قرار گرفتن این کمیک در این لیست، این است که هرژه برای اولین بار تعداد زیادی از شخصیت های فرعی را که در کمیک های قبلی معرفی کرده بود در این کمیک جمع کرد و یک داستان منسجم خلق کرد که هر هواداری می تواند از آن لذت ببرد. از جمله شخصیت هایی که در این کمیک حضور داشتند می توان به راستاپوپولوس (سیگار های فرعون)، آلن (خرچنگ چنگال طلایی)، داوسن (نیلوفر آبی)، ژنرال آلکازار (گوش شکسته) و امیر بن کالیش اذاب (سرزمین طلای سیاه) اشاره کرد.

علاوه بر این هرژه بعد از این کمیک اعلام کرد که علاقه ای به خلق شخصیت های جدید ندارد و از این پس سعی خواهد کرد که بیشتر به شخصیت های خلق شده عمق ببخشد.


۷ – تن تن در آمریکا

تن تن در آمریکا یا جدال با تبهکاران، سومین کتاب از سری ۲۴ گانۀ کتاب های تن تن می باشد که اولین بار در سال ۱۹۳۲ به صورت سیاه سفید چاپ شد. این کتاب یکی از خنده دار ترین و زیبا ترین کتاب های تن تن است. عده ی کثیری این کمیک را آغازی بر محبوبیت فوق العاده تن تن می دانند؛ کمیکی که در آن نه اثری از شوخی های بی مزۀ “فرار از شوروی” بود، نه اثری از طراحی های نسبتاً ضعیف دو کمیک قبلی؛ این کمیک بدون شک بزرگ ترین جهش هرژه رو به جلو بود.

طراحی قوی و طنز عالی داستان بدون شک خواننده را به سوی دنیای زیبای تن تن سوق میدهد، جایی که در آینده پر از شگفتی هایی خواهد شد که برای هر پیر و جوانی جذاب خواهد بود. علاوه بر این که این کمیک جهشی رو به جلو بود اما این تنها دلیل قرار گرفتن این کمیک در این لیست نیست(!) در اولین کمیک تن تن یعنی فرار از شوروی ما شاهد شخصیتی بودیم که از تمام مهلکه های اطرافش با خوش شانسی جان سالم به در می برد و عمق چندانی ندارد. این خوش شانسی تقریباً در تمام کمیک های هرژه همراه تن تن بود اما تن تن در آمریکا این خوش شانسی را محدود کرد و عمقی به شخصیت تن تن بخشید که باعث شد بتواند در کمیک زیبایی دیگرش مانند پرواز ۷۱۴ نقش یک قهرمان و رهبر را بازی کند.

در حقیقت این کمیک با وجود این که هم چنان از سطحی بودن شخصیت تن تن رنج می برد اما چند عامل اصلی شخصیت او را اضافه کرد که از بین آنها می توان به هوش و اراده فوق العاده او اشاره کرد!


۶ – ماجراهای تن تن: روی ماه قدم گذاشتیم

یکی از شگفت انگیز ترین کمیک های تن تن که در سال ۱۹۵۴ برای اولین بار چاپ شد. بسیاری از طرفداران این کمیک را هم تراز با رمان های فوق العاده ی ژول ورن قرار می دهند؛ کمیکی که راجع به سفر شخصیت های محبوبی مثل تن تن، کاپیتان هادوک، دوپون و دوپونه و پروفسور تورنسل به کره ی ماه می باشد. اگر می پرسید که چرا این کمیک انقدر فوق العاده و لایق هم تراز شدن با رمان های ژول ورن است، باید به شما بگویم این کمیک، ۱۵ سال قبل از قدم گذاشتن بشر روی کره ی ماه نوشته شده است! و هرژه ۲۰ سال قبل از طراحی نخستین ماشین ماه پیما، از این ماشین در کمیک خودش استفاده کرد! همین موارد کافی است تا بدانید با چه قوه ی تخیلی مواجه هستید و چرا می توان کمیک های هرژه را در کنار رمان های ژول ورن قرار داد.

اگر به خاطر تعدادی از ایراد ها نبود این کمیک در بین ۳ کمیک برتر این شخصیت قرار می گرفت. ایراد هایی که گاهاً برای هر کسی قابل درک نیستند؛ به عنوان مثال تغییر شخصیت پروفسور تورنسل از یک دانشمندی که گوش هایش سنگین است و روی اعصاب بقیه راه می رود، به یک نابغه جهانی که نه تنها گوش هایش سنگین نیست بلکه برای سفر به ماه موشک طراحی می کند! شاید این ایراد به نظر بعضی از افراد، کوچک باشد اما بی شک برای هواداران چندین ساله تن تن قابل تحمل نبود!

البته لازم به ذکر است که هرژه به خاطر درخواست هواداران، تورنسل را به شخصیت قبلی خودش بازگرداند.


۵ – تن تن در معبد خورشید

تن تن در معبد خورشید، دنباله ی یکی از فوق العاده ترین داستان های تن تن بود که اولین بار در سال ۱۹۴۹ منتشر شد. این کمیک دنباله ی کمیک فوق العاده ی هفت گوی بلورین است؛ سفری به هزارتوی پر رمز و راز آمریکای لاتین، جایی که به علت بکر و رمز آلود بودن آن، بار ها توسط هرژه مورد توجه قرار گرفته است. این کمیک کاملاً غافلگیر کننده است و جواب معمای کمیک قبلی را به صورتی می دهد که هیچ کس انتظار آن را ندارد در حقیقت این کمیک و هفت گوی بلورین نقش مهمی در محبوبیت تن تن داشتند زیرا هرژه در این دو کمیک به زیبایی نشان داد که دنیای تن تن محدود به هیچ چیز نیست و حد و مرزی ندارد، هم می تواند تخیلی باشد و در عین حال رئالیستی نیز باشد.


۴ – ماجراهای تن تن: پرواز ۷۱۴

رسیدیم به یکی از زیبا ترین داستان های تن تن که برای اولین بار در سال ۱۹۶۸ چاپ شد؛ کمیکی فوق العاده که قطعاً یکی از مهمترین عوامل مشهوریت تن تن در بین ایرانیان است زیرا که نخستین بار توسط هویدا، نخست وزیر وقت، ترجمه شد و این نسخه ی ترجمه شده حتی تا سال ۶۰ هم چاپ می شد. کمیکی شگفت انگیز که نشان می دهد چرا همه، عاشق شخصیت هایی مثل کاپیتان هادوک و تن تن هستند. کمیکی که در آن تن تن نشان می دهد یک قهرمان واقعی است؛ بدون این که هیچ قدرت مخصوصی داشته باشد صحنه ای که تن تن برای نجات پروفسور تورنسل به درون غاری پر از گاز های سمی می رود یکی از فوق العاده ترین پانل ها در بین تمام کمیک های تن تن است. تن تن در این کمیک درست مانند یک رهبر جنگنده ظاهر می شود، کسی که تنها هدفش نجات دوستانش است. این کمیک، کمیکی است که به خوبی دوستی عمیق میان شخصیت های اصلی کمیک های تن تن را نشان می دهد.


۳ – تن تن و هفت گوی بلورین

هفت گوی بلورین، پر ماجرا ترین کمیک تن تن و پر ماجرا ترین کمیک زندگی هرژه!

این کمیک نخستین بار در سال ۱۹۴۸ چاپ شدو هرژه برای نوشتن این کمیک دچار وقفه های بسیاری هم شد که دلیل اصلی آن، متهم شدن او به همکاری با آلمان نازی بود! اتهامی که بعد ها از آن تبرئه شد. این کمیک داستانی را روایت می کند که بسیار شبیه به ماجرایی است که برای کاشفان مقبره توت انخ آمون فرعون جوان مرگ مصری اتفاق افتاد. داستانی سراسر هیجان که شما را بسیار آهسته و پیچیده به سمت مقصد نهایی، پاسخ معما، هدایت می کند؛ پاسخی که بدون شک عده ی کمی می توانستند پیش از وقوع، آن را حدس بزنند. این کمیک به همه نشان داد که هرژه توانایی انجام هر کاری را با دنیای تن تن دارد و دنیای تن تن آنقدر انعطاف پذیر است که تغییرات را بپذیرد و همچنان نو و محبوب بماند.


۲ – تن تن و گنج راگهام سرخ

رسیدیم به دومین رتبه این لیست، کمیکی به نام “گنج راگهام سرخ“؛ کمیکی که اولین بار در سال ۱۹۴۴ چاپ شد. بدون شک می توان گفت که این کمیک و کمیک “راز اسب شاخدار” (که در رتبه ۱ قرار دارد) دو ستارۀ درخشان برای تمام دنیای کمیک از ابتدا تا به امروز هستند. این دو کمیک منابع اصلی ساخت فیلم سینمایی تن تن بودند که بسیاری از هواداران عاشق آن شدند؛ فیلمی که بسیار زیبا بود اما قطعاً دنیای زیبا و عمیق تن تن که هرژه آن را با ۵۰ سال زحمت مداوم خلق کرده به چیزی بیشتر از یک فیلم برای شناخته شدن احتیاج دارد.

کمیک گنج راگهام سرخ یکی از زیبا ترین و موثر ترین کمیک ها در دنیای تن تن است که در آن شخصیت هایی همچون پروفسور تورنسل برای اولین بار معرفی می شوند. قصر مولینسار که پایه و اساس تعدادی از کمیک های بعدی تن تن بود در این کمیک معرفی می شود و در نهایت شخصیت کاپیتان هادوک و دوستیِ فوق العاده او با تن تن در این کمیک وصف می شود. این کمیک سر آغازی بر ماجرا های فوق العاده ای است که کاپیتان هادوک و تن تن، با هم پشت سر خواهند گذاشت و از همه مهم تر بسیار خواندنی و منسجم است.


۱ – تن تن و راز کشتی اسب شاخدار

بدون شک می توان گفت که مشخص کردن ترتیب این لیست به اندازه نوشتن آن از وقت گیر است اما تنها کمیکی که جای آن را تغییر ناپذیر است و همیشه ثابت می ماند همین کمیک است! کمیکی فوق العاده و بسیار زیبا که هرگز به عنوان هوادار تن تن آن را فراموش نخواهیم کرد. این کمیک در سال ۱۹۴۳ برای نخستین بار چاپ شد و از آن روز تا به الان، تنها کمیکی از سری کمیک های تن تن است که هیچ تغییر و اصلاحی در آن صورت نگرفته است!

کمیکی که نام پرفروش ترین و محبوب ترین کمیک تن تن را به دوش می کشد، کمیکی که خواندن آن برای آشنایی با تن تن و دنیای آن از نان شب واجب تر است! بدون شک این کمیک، عمیق ترین تاثیر را بر دنیای تن تن گذاشت و آن تاثیر معرفی شخصیتی به نام کاپیتان هادوک بود؛ شخصیتی که همه ی ما، او را با ظاهری عبوس و غرغرو اما دلی از طلا می شناسیم؛ شخصیتی که بار طنز بسیاری از کمیک های تن تن را به دوش کشید، طنزی که همیشه جز مشخصه های داستان های تن تن بود. شخصیتی که بسیاری از طرفداران او را حتی از تن تن هم بیشتر دوست دارند.

اما در ادامه باید بگویم سخت در اشتباهید اگر تصور می کنید این تنها دلیل قرار گرفتن این کمیک در این رتبه است! همه ی هواداران تن تن بار ها و بار ها دیده اند که تن تن در کمیک ها شرلوک هلمز جوان خطاب می شود و من بدون شک می گویم این کمیک عامل لایق بودن تن تن برای این لقب است! هرژه زیبا ترین و کارآگاهی ترین معمایش را در این کمیک قرار داده است؛ معمایی که باعث می شود تا هر کسی که این کمیک را بخواند به هوش فوق العاده ی تن تن پی ببرد. همه ی این ها به کنار، بعضی از دیالوگ هایی که در پانل های این کمیک بیان می شوند درست مانند طلای ناب هستند و من برای اتمام این مقاله زیبا ترین دیالوگ این کمیک و زیباترین دیالوگ تمام کمیک های تن تن را به عنوان حسن ختام می آورم؛ دیالوگی که هر کسی را تحت تاثیر ادبیات ناب هرژه قرار می دهد، چه هوادار تن تن باشند و چه نباشند.

سه برادر به هم ملحق می‌شوند. سه اسب شاخداری که در زیر خورشید، سینهٔ امواج را شکافته و از نیم روز سخن خواهند گفت، زیرا از نور، نور می‌بارد تا شکفته شود.
5 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
علی مجیدیان

به به!
عجب مقاله درجه یکی!موقع خوندن این مقاله قشنگ یاد خاطرات دوران بچگیم افتادم.
کلا تن تن یکی از گیراترین شخصیت هایی هست که تا حالا دیدم ؛ هم باهوشه و هم چابک و فرز.شخصیت های مکمل درجه یکی هم داره .ازجمله:کاستافیوره،پروفسور کلکوس،کاپیتان هادوک و….
در مورد رتبه بندی این مقاله هم باید بگم که من تا حدودی موافقم. ده تای برتر من عبارت اند از:
۱۰:خرچنگ چنگال طلایی
۹:عصای سحرآمیز
۸:کوسه های دریای سرخ
۷:سفر به ماه
۶:راز کشتی اسب شاخ دار
۵:گشت و گذار در ماه
۴:هنر الفبا
۳:گنج راکهام سرخ پوش
۲:پرواز۷۱۴
۱:فرار از شوروی

علی مجیدیان

دقیقا همین طوره.من لیستم رو بر اساس خاطراتم نوشتم ،شاید خیلی ها از داستان فرار از شوروی خوششون نیاد یا اونو جز داستان های ضعیف تن تن بدونن ولی خب راستش من با همون داستان عاشق تن تن شدم.میتونم بگم حداقل بیست بار این داستان رو خوندم و کل حرف های شخصیت ها رو به یاد دارم.به هر حال هرکس نظر خودشو داره دیگه 🙂 آقا شایان بنظر شما بهترین دشمنی که تن تن تا حالا باهاش ربرو شده کیه؟ من خودم فک میکنم راستاپاپولوس!(اگه اشتباه نکرده باشم) بهترین دشمن تن تن بوده.دوست دارم نظر شما هم در این مورد… مطالعه بیشتر »

spider

حدود یک ماه پیش بود که همینجوری توی سایت می چرخیدم که یهو این مقاله رو دیدم و حس کنکاویم زد بالا کا این تن تن کیه که این همه سایت دربارش مقاله می نویسن پس اومدم و این مقاله رو خوندم و نمی فهمم چی تو ذین مقاله و کامنت هاش بود که بعد از خوندشون منو وادار کرد به خوندن همه ی کتاب های تن تن از اول تا آخر کتاب اول رو دانلود کردم با خودم گفتم فوقش ۳۰صفحه بیشتر نیست ۲۰دقیقه ای می خونمش تمام میشه ولی وقتی کتاب باز کردم دیدم هفتاد صفحه هست یه… مطالعه بیشتر »