معرفی ۱۰ عضو معروف سپاه فانوس های سبز

سپاه فانوس های سبز، از گروه هایی می باشد که اعضای بی شماری تا به حال در آن فعالیت داشته اند. از سراسر کیهان از اکثر نژاد های فضایی در این سپاه گردهم آمده اند و وظیفه‌ی محافظت بر هر یک از مناطق کیهان را بر عهده دارند. در این مقاله ما قصد داریم به معروف ترین اعضای سپاه فانوس های سبز اشاره ای داشته باشیم و معرفی مختصری برای آشنایی شما با آن ها ارائه دهیم؛ با ما همراه باشید.

 

مورد شایسته ذکر: Allan Scott

“آلن اسکات” نخستین فانوس سبز دنیای دی‌سی بود که در سال ۱۹۴۰ و در شماره ۱۱۶ سری “All-American Comics” خلق شد. او در عصر طلایی فانوس سبز دی‌سی بود اما بعد از خلق معروف ترین فانوس سبز دی‌سی یعنی “هال جوردن” به حاشیه رانده شد و بعد ها توضیح داده شد که او ارتباطی با سیاره OA و سپاه فانوس های سبز ندارد و حلقه‌ی او که خودش آن را ساخته، ساختار و عملکردی متفاوت با ساختار و عملکرد حلقه‌ی قدرت سپاه فانوس های سبز که از اراده قدرت می گیرند دارد. البته او سال ها بعد از خلق “هال جوردن” هم در دنیای دی‌سی حضور داشت و بعد ها به عضویت گروه هایی چون جامعۀ عدالت آمریکا (Justice Society Of America) در آمد. او در سال ۲۰۱۱ و در شماره ۱۱ کمیک “Justice Society Of America” کشته شد.

 

مورد شایسته ذکر: Jessica Cruz

“جسیکا کروز” اولین فانوس سبز مونث کره‌ی زمین است که در سال ۲۰۱۴ خلق شد. پیشینه‌ی او به این صورت است که جسیکا به همراه دوستانـش به یک تفریحگاه شکار می روند اما در بین راه به گروهی از گانگستر ها برمیخورند که در حال دفن یک جسد هستند؛ آنها که نمی خواهند کسی شاهد این ماجرا باشد دوستان “جسیکا” را می کشند اما خود او موفق به فرار می شود. با این حال، این حادثه باعث بوجود آمدن ترس و اضطراب شدیدی در وجود او شد، به حدی که او ۴ سال خودش را در اتاقـش حبس کرد. پس از این مدت جسیکا، به طور ناخواسته، مالکِ حلقه‌ی ولتهام شد؛ حلقه ای که نقطه مقابل حلقه‌ی قدرت سبز رنگ است و از ترس و وحشت مالک خود بهره می گیرد. به دلیل ترس و اضطراب زیاد جسیکا، حلقه، کنترل او را به دست گرفت. او با لیگ عدالت رو در رو شد و به شهر حمله کرد اما در میان نبرد، بتمن توانست با گفتن ماجرای خود که در کودکی تجربه‌ی از دست دادن نزدیکانـش را داشته و با تشویق او به غلبه بر ترسـش، اعتماد به نفس کافی برای غلبه بر قدرت حلقه را به جسیکا القا کند. پس از این، جسیکا موفق شد در طی رویداد “جنگ دارکساید” حلقه ولتهام را نابود کند و چون در این مدت توانایی فوق العاده ای برای غلبه به ترسـش پیدا کرده بود، توسط یک حلقه سبز رنگ انتخاب شد و به عنوان جدیدترین فانوس سبز کره‌ی زمین شناخته شد. جسیکا، بعد از تولد دوباره دنیای دی‌سی در سال ۲۰۱۶ با “سیمون باز”، فانوس سبز دیگر کره‌ی زمین، همکار شد.

 

۱ – Hal Jordan

“هال جوردن” دومین فانوس سبز بود که در کمیک های دی‌سی خلق شد و با گذشت زمان به محبوب ترین فانوس سبز دنیای دی‌سی تبدیل شد. پدر او خلبان جت‌های جنگی بود و هال از کودکی عاشق پرواز بود. زمانی که او هفت ساله بود، هواپیمای پدرش به علت نقص فنی سقوط کرد و پدرش در این حادثه جان خود را از دست داد. این اتفاق که درست جلوی چشمان او رخ داد تأثیر زیادی روی اراده و خلق‌ و‌ خوی او گذاشت و همین اراده او باعث شد که در آینده اولین عضو سپاه فانوس های سبز باشد که از سیاره زمین انتخاب شده است. او پس از مدتی تبدیل به بزرگ ترین فانوس سبز در بین تمام سپاه فانوس های سبز شد و با “سینسترو” به دلیل حکومتی که با ترس و وحشت روی سیاره “کروگار” (سیاه زادگاه سینسترو) راه انداخته بود به مبارزه پرداخت؛ همین مسأله باعث اخراج “سینسترو” از سپاه فانوس های سبز و پایه گذار خصومت آینده‌ی این دو شد. در دهه ۹۰ و در طی یکی از رویداد های این دوره “مانگول” به کمک “هنریک هنشاو” ملقب به سایبورگ-سوپرمن تمام شهر زادگاه “هال جوردن” یعنی کوست سیتی را نابود کرد و باعث مرگ ۷ میلیون نفر از ساکنین آن شد. این مسأله باعث آزاد شدنِ حس ترس در وجود هال و غلبه آن بر اراده‌ی او شد و “سینسترو” که منتظر این لحظه بود با هیولایی باستانی به نام “پارالاکس” که آواتار ترس به شمار می آمد، وجود او را تسخیر کرد و باعث خبیث شدن او شد. پس از اینکه هال به پارالاکس تبدیل شد، شروع به نابود کردن اعضای سپاه فانوس های سبز کرد ولی در نهایت شکست خورد و کشته شد. او سال ها در دنیای دی‌سی مرده بود و فانوس سبز دیگری به نام “کایل راینر” جای او را به عنوان فانوس سبز گرفته بود اما در سال ۲۰۰۴ نابغه ای به نام “جف جانز”، شخصیت “هال جوردن” را احیا کرد و پس از آن مسئول نوشتن ران کمیک های فانوس سبز از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۱ شد و در طی این سال ها بهترین داستان های فانوس سبز را نوشت که در آن ها “هال جوردن” نقش محوری داشت.

 

۲ – Kyle Rayner

“کایل راینر “، فانوس سبز دیگری بود که پس از کشته شدن “هال جوردن” در کمیک های دی‌سی برای سال ها به عنوان مهم ترین فانوس سبز دی‌سی شناخته شد. هنگامی که “هال جوردن” به پارالاکس تبدیل شده بود و در حال قتل عام فانوس های سبز بود، کایل آخرین حلقه قدرت فانوس های سبز را از یکی از محافظین به نام “گانتت” دریافت کرد و موفق شد به کمک چند نفر دیگر “هال جوردن” را شکست دهد و تبدیل به یکی از اعضای گارد افتخارِ فانوس های سبز شود. او یکی از مهم ترین اعضای سپاه فانوس سبز است که مدتی حامل قوی ترین سلاح فانوس های سبز یعنی آواتار ION نیز بوده است. او در ابتدا یک نقاش با استعداد بود ولی همانطور که گفته شد توسط آخرین محافظ زنده مانده یعنی “گانتت” پیدا شد و حلقه‌ی قدرت به او تعلق گردید. او بعد ها به کمک دوست دخترش “الکس” توانست به خوبی با قدرت های خود آشنایی پیدا کند و به آنها مسلط شود اما بعد از مدتی، اطلاع یافتنِ الکس از هویت او باعث شد تا یکی از ویلن های دنیای دی‌سی به نام “مِی‌جُر فورس” (Major Force) برای اطلاع از هویت مخفیِ کایل، الکس را به قتل برساند. صحنه ای که کایل، جسد او را در یخچال خانه اش پیدا می کند یکی از تکان دهنده ترین و جنجالی ترین پانل های تاریخ کمیک بوده است. پس از اینکه “هال جوردن” از مرگ بازگشت، شخصیت او فراز و نشیب زیادی داشت اما هرگز به حاشیه رانده نشد و در اکثر کمیک های مهمِ فانوس های سبز نقش اساسی را ایفا کرد.

 

۳ – John Stewart

“جان استوارت” یک سیاه پوستِ عضو ارتش ایالات متحده بود که بعد ها به جای “هال جوردن” که در آن دوره بازنشسته شده بود به فانوس سبز تبدیل شد؛ تاریخچه او در دنیای کمیک یکی از متأثر کننده ترین تاریخچه هاست و همین اتفاقاتِ غم انگیز و تراژدی های زندگی او بود که باعث شکل گرفتن شخصیت جدی و با اراده او شد. او پس از اینکه به فانوس های سبز ملحق شد با دختری به نام “کاتما توی” که اهل سیاره زادگاه ویلنِ معروف فانوس های سبز یعنی “سینسترو” بود ازدواج کرد اما او بعد ها کشته شد. پس از گذشت مدتی “جان استورات” در نجات سیاره ای به نام “زاناشی” موفق نبود و با سیاره منفجر شد و تمام ساکنین آن کشته شدند. این دو اتفاق تأثیر بسزایی در عمیق و چند لایه ای شدن شخصیت “جان استوارت” داشتند و شخصیت او را شکل دادند. “جان استورات” برای مدتی هم جایگزین “هال جوردن” در لیگ عدالت شده است.

 

۴ – Guy Gardner

“گای گاردنر” مدت ها پیش از اینکه به فانوس سبز تبدیل شود در کمیک های دی‌سی حضور داشت. در تاریخچه او دیدیم که پدر او فردی دائم الخمر بوده که تمام مدت او را کتک می زد و از برادرِ بزرگ ترش “میس” تعریف و تمجید می کرد. گای سال ها تلاش کرد که خودش را به خانواده اش اثبات کند اما در نهایت موفق نشد و بنابراین تصمیم گرفت تبدیل به نقطه مقابل برادرش یعنی میس که پلیس شده بود تبدیل شود، بنابراین بار ها قانون را شکست و به زندان افتاد اما آخرین بار بعد از دزدی، برادر بزرگ ترش، میس، به جای اینکه او را به زندان بفرستد تا سر حد مرگ کتکـش زد و به او گفت که این آخرین باری است که کسی مراقب اوست و او باید برای خودش شغلی دست و پا کند و زندگی اش را درست کند؛ پس از این اتفاق، گای نحوه زندگی اش را تغییر داد و به سختی مشغول به کار شد و بعد ها به دانشگاه رفت. او پیش از اینکه به فانوس سبز تبدیل شود، دوستی بسیار نزدیکی با “هال جوردن” داشت و بعد ها که هال تصمیم به کناره گیری از فانوس سبز بودن کرد، گای جای او را به عنوان فانوس سبز گرفت. با اینکه “گای گاردنر” کودکیِ بسیار سختی داشته است اما در کمیک های فانوس سبز، او همیشه نقش فان و متفاوتی دارد و با لهجه خاص خود مخاطب را سرگرم می کند. در واقع او نمی خواهد با یادآوری گذشته اش در مقابل اطرافیانـش ضعف نشان دهد.

 

۵ – Kilowog

“کیلوواگ” یکی از محبوب ترین فانوس‌ های سبز در سپاه فانوس‌ های‌ سبز است که در سال ۱۹۸۶ خلق شد. او یک مهندس ژنتیک در سیاره “بولوواکس ویک” بود که در ناحیه ۶۷۴ از ۳۶۰۰ ناحیه تحت پوشش فانوس های سبز قرار داشت. پس از مرگِ فانوس سبز این ناحیه به نام “برانویلا”، او به عنوان فانوس سبز انتخاب شد و برای عمل کردن به وظیفه ای که بر دوشـش نهاده شده بود، مجبور شد خانواده و سیاره زادگاه خود را ترک کند. در طی رویداد بزرگ “بحران در دنیاهای بی نهایت” سیاره زادگاه او نابود شد اما “کیلوواگ” توانست به کمک نیروی اراده قوی ای که داشت تمام افراد ساکن روی سیاره را به کمک حلقه خود نجات داده و در سیاره دیگری ساکن کند اما این به معنی پایان خوش برای او نبود و مدتی بعد “سینسترو” تمام این سیاره و ساکنین جدید آن را نابود کرد و این باعث شد “کیلوواگ” تبدیل به آخرین بازمانده از سیاره خود شود. او مدت ها به عنوان آموزش دهنده فانوس های سبز جدید در سیاره OA به کار خود ادامه داده و با سخت گیری ای که در آموزش فانوس های سبز به خرج می دهد، تبدیل شدن آن ها به مبارزین با اراده و مصمم در آینده را تضمین می کند.

 

۶ – Simon Baz

“سیمون باز” یکی از شناخته شده ترین اعضای سپاه فانوس های سبز است که در سال ۲۰۱۲ و بعد از نیو ۵۲ در دنیای دی‌سی خلق شد. خانواده “سیمون” اصالتی لبنانی دارند و مسلمان هستند؛ و همین مسلمان بودن آنها باعث شد که سیمون تحت فشار شدید جامعه‌ی اطراف و با سختی های زیادی کودکی و نوجوانی خود را سپری کند؛ با وجود تمام این مشکلات، او توانست دبیرستان را با موفقیت پشت سر گذاشته و وارد دانشگاه شود و در رشته‌ی مهندسی ادامه تحصیل کند. بعد ازمدتی سیمون موفق شد برای خود کار پیدا کند اما آرامش او مدت زیادی طول نکشید و او طی بحران اقتصادی آمریکا از جایی که در آن کار می کرد اخراج شد. پس از این اتفاق او تصمیم گرفت به مسابقات غیر قانونی خیابانی بپردازد اما در یکی از این مسابقات نابرادری اش به شدت زخمی شد و به کما رفت. با این حال “سیمون” به هر نحوی که بود خود را از مهلکه خلاص کرد و دستگیر نشد. ماجرا اما به همین جا ختم نشد و چند سال بعد، او دوباره مجبور شد برای تأمین مخارج خودش دست به دزدی اتومبیل و فروش قطعات آن بزند اما هنگامی که قصد داشت یک ون را بدزدد، متوجه شد که این ون حامل مواد منفجره است. در همین حین پلیس به تعقیب او پرداخت و به جرم تروریست بودن او را دستگیر کرد؛ “سیمون” نتوانست بی گناهی خود را ثابت کند و به بازداشتگاه “گوانتانامو” فرستاده شد و مورد شکنجه قرار گرفت. در یکی از همین شکنجه ها بود که یک حلقه قدرت وارد اتاق شد و او را به عنوان  شایسته ترین فرد برای پیوستن به سپاه فانوس های سبز تشخیص داد؛ پس از این بود که “سیمون” موفق شد از زندان فرار کرده و به سختی به لیگ عدالت ثابت کرد که بی گناه است و تروریست نیست. پس از این قضیه، او به عضویت لیگ عدالت درآمد و بار ها و بار ها شایستگی خود را به بقیه اعضای گروه اثبات کرده است.

 

۷ – Salaak

“سالاک”، فانوس سبزِ ساکن سیاره OA است که پس از محافظین، بالاترین درجه را میان فانوس های سبز دارد و علاوه بر این، رابط میان محافظین و فانوس های سبز نیز می باشد. با اینکه او بیشتر اوقات تحت فرمان محافظین قرار دارد و دستورات آن ها را مو به مو اجرا می کند اما مواردی هم وجود داشته که “سالاک” برای انجام کار درست از دستورات محافظین سر پیچی کرده و به فانوس های سبز در انجام اعمالِ مخالفِ قوانین محافظین کمک کرده است. او همیشه به شکل موجودی منظم و مقرراتی به تصویر کشیده شده که برای انجام تمام کار ها نقشه و برنامه دارد. از گذشته‌ی او اطلاعات زیادی در دسترس نیست و هیچ اشاره ای به سیاره زادگاه او یا هم نژادانـش نشده است.

 

۸ – Arisia

“آریسا رب” نیز یکی از شناخته شده ترین اعضای سپاه فانوس های سبز می باشد که در سال ۱۹۸۱ خلق شد. آریسا عضو خانواده ای پر افتخار است که بیشتر اعضای آن در راه خدمت به سپاه فانوس های سبز جان خود را از دست داده اند که از جمله آن ها می توان به پدر، مادر و عموی او اشاره کرد، آنها پیش از مرگ همگی فانوس های سبزِ ناحیه ۲۸۱۵ بوده اند. آریسیا از همان کودکی علاقه خاصی به فانوس سبز شدن داشت و به همین دلیل از تمام موقعیت هایی که برایش پیش می آمد استفاده می کرد تا به همراه پدرش به سیاره مرکزی فانوس های سبز یعنی OA برود. او یکی از با مهارت ترین فانوس های سبز در مبارزه است و همیشه به فانوس سبز اصلی سیاره زمین یعنی “هال جوردن” علاقه داشته و این دو مدتی با هم رابطه داشته اند که هر چه قدر کمتر راجع به آن صحبت شود بهتر است! پس از نابود شدن باتری مرکزی سیاره OA، او قدرتـش را به عنوان یک فانوس سبز از دست داد اما تصمیم گرفت در زمین و در کنار “هال جوردن” بماند اما در نهایت به دست یک ویلن کشته شد و سال ها مرده محسوب میشد تا اینکه در  آرک “انتقام فانوس های سبز” از مرگ بازگشت.

 

۹ – Abin Sur

“آبین سور”، فانوس سبزِ ناحیه ۲۸۱۴ پیش از “هال جوردن” بود که در راه اثبات پیشگویی هایی در مورد حقیقت داشتنِ تاریک ترین شب، به دست “آتورسیتوس” به شدت زخمی شد و هواپیمایـش در زمین سقوط کرد. او پیش از اینکه بمیرد حلقه خود را به “هال جوردن” داد تا او تبدیل به اولین فانوس سبز سیاره زمین شود. حضور او اغلب در روایت های دوباره از پیشینه‌ی فوق العاده‌ “هال جوردن” بوده است که از جمله مهم ترین آنها می توان به آرک “اریجین مخفی” نوشته “جف جانز” اشاره کرد که بهترین روایت از پیشینه‌ی “هال جوردن” در سال های اخیر بوده است.

 

۱۰ – Sodam Yat

“سودوم یات” یکی از اهالی سیاره “داگزام” بود که در ناحیه ۱۷۶۹ قرار داشت. او در آرک “جنگ سپاه سینسترو” توسط محافظین به عنوان حامل جدیدِ آواتار ION برگزیده شد. در سیاره زادگاه او، ساکنین از تمامی موجودات فضایی متنفرند و پدرش در دوران کودکی او همیشه سعی می کرد او را از جهان خارج دور نگه دارد اما این اتفاق رخ نداد و “سودوم یات” بعد از تبدیل شدن به فانوس سبز عزم خود را برای کمک به تمام موجودات فضایی دیگر جزم کرد. او در نهایت جان خود را برای سرد کردنِ دوباره ستاره ای که سیاره اش در مجاورت آن قرار داشت فدا کرد و به همین دلیل جسمـش تا مدت ها در این ستاره زندانی شد.

 

نظر شما چیست؟ چه کسان دیگری باید در این لیست قرار می گرفتند؟

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

4 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments