نقد انیمیشن کنستانتین: شهر شیاطین – Constantine: City of Demons

جان کنستانتین، شخصیتی نام آشنا و محبوب میان طرفداران کمیک که علیرغم ظرفیت های بسیار، تا کنون اقتباسی مناسب در رسانه های رایج امروزی نداشته یا بهتر است بگوییم: نداشت؛ چرا که جدیدترین انیمیشن کمپانی برادران وارنر با محوریت جادوگر شیاد و محبوب لیورپول یعنی کنستانتین قاعده‌ی بازی را عوض کرده است!

کنستانتین: شهر شیاطین

شخصیت جان کنستانتین حقیقتاً یکی از پیچیده ترین و البته جذاب ترین شخصیت های کمیک بوکی است. مردی انگلیسی با کت بارانی و کراواتی قرمز که در تمام اوقات روز، سیگاری به دهان دارد و مانند یک عوضی برخورد می کند؛ با این حال در ورای شخصیت ظاهری جان کنستانتین، مردی نشسته که حاضر است زندگی خود را برای جبران اشتباهات گذشته و کمک به نزدیکان و اطرافیانِ معدودش فدا کند؛ همه‌ی این موارد در کنار هم موجب خلق شخصیت بسیار منحصر به فردی می شوند که نظیر آن را کمتر می توان دید.

انیمیشن کنستانتین: شهر شیاطین بی شک بهترین اقتباسی است که تا کنون از سری کمیک های دوزخ افروز و شخصیت جان کنستانتین به انجام رسیده است؛ و با انتخاب بهترین داستان های این شخصیت به عنوان منبع اقتباس، اثری به یاد ماندنی را برای هواداران این شخصیت و تمام کمیک فن ها به وجود آورده است. تمام هواداران کمیک های دوزخ افروز آگاه هستند که نقطه‌ی عطف زندگی این جادوگر عوضی که ما عاشقانه او را دوست داریم، حادثه‌ی نیوکاسل است، جایی که یک جان کنستانتین جوان با غرور بی جای خود در حالی که سعی در نجات یک دختر بچه داشت، نه تنها موجب زندانی شدن ابدی او در جهنم شد، بلکه زندگی افراد بی گناه زیادی را نیز قربانی کرد؛ موضوعی که او را تا مرز جنون پیش برد و سپس شالوده هایی را برای شخصیت او ساخت که امروزه آن را با نام جان کنستانتین می شناسیم. انیمیشن سینمایی کنستانتین: شهر شیاطین با قرار دادن هسته‌ی مرکزی داستان روی حادثه‌ی نیوکاسل و عذاب وجدانِ جان بابت نفرین ابدی آسترا لوگ، باعث می شود تا داستان، از ابتدا تا انتها پیوستگی خوبی داشته باشد و علاوه بر این، دست نویسندگان را برای اقتباس های دیگر و پیشبرد داستان با شخصیت های محوری خود باز می گذارد.

کنستانتین: شهر شیاطین

شخصیت های کمکی انیمیشن به نحو احسن خود را نشان می دهند و مخاطب قادر است رفتار های آن ها را در قبال شخصیتی مانند جان کنستانتین درک کند، از چِس گرفته که رفیق شفیق جان کنستانتین است و بسیاری از خوشی های زندگی خود را به خاطر او از دست داده تا همسر چِس که تمام مشکلات زندگی خود و همسرش را از حضور جان می بیند؛ یکی از نکات مثبتی که در این انیمیشن ۹۰ دقیقه ای وجود داشت، این بود که شخصیت های کمکی محدودند و کارگردانان از لحاظ اختصاص دادن زمان مناسب به آنها و شخصیت پردازی دچار مشکل نمی شوند، مزیتی که درست به موقع و در انتهای داستان خود را نشان می دهد، جایی که مقصود اصلیِ بیانِ داستان به نمایش گذاشته می شود.

کنستانتین: شهر شیاطین

حقیقت این است که در ظاهرِ امر، جان کنستانتین فردی خفن و جذاب به نظر می رسد چرا که با شیاطین و ماورا سر و کار دارد و به مبارزه‌ با آن ها می پردازد اما در واقعیتِ امر، عمق شخصیت پردازی او بسیار فراتر از مبارزات جذابش با شیاطین و توانایی های جادوگری اوست؛ به طوری که کمیک های او را که نویسندگان بزرگی مثل برایان آزارلو، جیمی دلانو، گارث انیس، وارن الیس، نیل گیمن، گرنت موریسون و مایک کری نوشته اند به راحتی در دسته کمیک های اجتماعی-سیاسی قرار می گیرند تا ماورایی و تخیلی؛ و انیمیشن کنستانتین: شهر شیاطین نیز به بهترین نحو ممکن ذات شخصیت جان کنستانتین و کمیک هایش را آشکار می کند؛ ذات او به عنوان شخصیتی طرد شده از اجتماع که علیرغم تحمل فراوانِ افراد مختلف هیچگاه درک نشده است. مردی با عواطف، احساسات و ترس های پنهان که همیشه بدون اینکه بخواهد یا توانایی اش را داشته باشد تکیه گاه دیگران شده، موضوعی که شاید پایه ریزِ غرورِ جوانیِ او باشد که منجر به حادثه‌ی نیوکاسل شد؛ حادثه ای که جان کنستانتین را برای همیشه در درون خودش حبس کرد و به او نشان داد که هیچ فردی نمی تواند از او یک برنده بسازد، چرا که او تمام زندگی اش را به عنوان یک انسان به باور هایش باخته است؛ شاید همین مسئله جان کنستانتین را از لبه‌ی باریک دیوارِ “توجه و بی توجهی”، به سمت بی توجهی به دنیای اطراف خود پرتاب کرده باشد، چرا که خود او هم میداند هیچکس هرگز خودِ واقعی او را درک نخواهد کرد و این دقیقاً همان چیزی است که در صحنه‌ی پایانی انیمیشن به اثبات میرسد؛ زمانی که جان کنستانتین ارزشمند ترین خاطره و دارایی خود را برای نزدیک ترین فرد زندگی اش فدا می کند اما نه تنها با تشکر مواجه نمی شود، بلکه مورد شماتت نیز قرار می گیرد و داستان به جایی میرسد که جان کنستانتین حتی تلاشی برای تغییر موضوع نمی کند و می پذیرد که کاری برای تغییر دیگران از او ساخته نیست.

کنستانتین: شهر شیاطین

موضوعِ شایسته‌ی ذکر در این میان شخصیت پردازی خوب شخصیت خبیث داستان است؛ نرگال، اهریمن خبیثی از اعماق جهنم که در خون انسان ها حمام می کند و تنها برای تسخیر و تصرف روح آن ها به حیات خود ادامه می دهد؛ شخصیت خبیثی که شاید به خوبی قادر باشد با رفتار و اعمال خود این مطلب را به مخاطب بفهماند که «نیش عقرب هم می تواند از ره کین باشد!» و البته نشان دهد حتی موجودی که خود را والاتر از تمام موجودات فانی می بیند هم ممکن است زمانی برای زندگی خود به پای یکی از همین موجودات افتاده و برای ادامه‌ی بقا التماس کند. التماسی که به بهترین صحنه‌ی انیمیشن ختم می شود؛ جایی که جان کنستانتین تنها شانس خود را برای رستگاری رها می کند تا به نزدیک ترین فرد خود در زندگی کمک کند.

کنستانتین: شهر شیاطین

طراحی های انیمیشن نیز به نوع خود خوب هستند و البته درگیری های نفس گیر با الهام از سری کمیک های دوزخ افروز، مانند مبارزه‌ی درون کلیسا یا مبارزه‌ی نهایی که ادای احترام واضحی به آرک داستانی Rake At The Gates Of Hell را می توان در سراسر آن مشاهده کرد. در پایان باید گفت که انیمیشن کنستانتین: شهر شیاطین انیمیشنی است که دیدن آن به هر هواداری توصیه می شود، چرا که نه تنها به المان های کمیک بوکی و منابع مورد اقتباس خود وفادار است بلکه به سبکی نو، اعماقِ فردی را به تصویر می کشد که افراد بسیاری از نشان دادن ساده ترین ابعاد شخصیت او عاجز بوده اند! انیمیشنی با ظاهری ساده و با پیامی عمیق برای دوستداران کمیک.

8
شایسته و وفادار!

Constantine: City of Demons

  • ComicSquad 8
برای ثبت دیدگاه وارد شوید
  اشتراک  
جدید ها قدیمی ها
پیگیری
Alireza
Alireza

ممنون از آقای ارشیا بخاطر نقد چون خیلی ظریف تمام نکات انیمیشن رو گفتید  فکر کنم آخرین انیمیشنی که در مورد کنستانتین دیدم لیگ عدالت تاریکی بود با این تعریفات شما حتما بعدا انیمیشن دانلودش میکنم . پ.ن:گفتید imdbدیگه نمی‌یارید داخل جمع بندی چون معتبر نیست البته شاید داخل این مورد باید میامد ولی داخل نقد پلنگ سیاه از متا استفاده کردید ولی باز خوبه چون نظرات مردم به نظرات  افرادی مثل من نزدیک تره تا منتقدین پیر .

ارشیا بشیری

راستش من کاری نکردم، نویسنده آقا شایان بود برای انیمیشن هم مجبور شدیم از IMDB استفاده کنیم مگر نه میدونستیم که رای مردمیه و نمیشه صد در صد بهش استناد کرد ولی خب چاره ای نبود، کلا این انیمیشن رو یکی ما نقد کردیم، یکی هم IGN و تنها نمره‌ی دیگه ای که میشد آورد توی لیست نمره IMDB بود. حالا عیب نداره، برای انیمیشن فکر نکنم طرفدار جوّ زده داشته باشیم، چون انیمیشنه و مثل فیلم، آنچنان طرفدار سرسخت و تعصبی نداره. پس مطمئناً هر کی خوشش بیاد میره نمره میده و کسی الکی خودشو زحمت نمیندازه. شخصیت جان… مطالعه بیشتر »

Alireza
Alireza

ببخشید این عکس پروفایل منو به اشتباه انداخت در مورد imdbقبلا منبع خوبی بود ولی الآن بنظرم نیست(مخصوصا فیلم ) من هر وقت میرم داخل متا بیشتر به نمرات نظر کاربران توجه میکنم چون نمراتشون به نمره‌ شخصی من به فیلم نزدیکه مثلا یه فیلم قهرمانی مثال بزنم بازگشت سوپرمن نمرش از منتقدا ۷.۲نمرش از کاربران ۶.۳ من خودم هم به فیلم میدم ۶ولی چطوره که فیلم ضعیفی مثل بازگشت سوپرمن نمرش از جنگ بینهایت بیشتره بعد  فیلم‌های بسیار خسته کننده جایگاه خوبی دارند نظر منتقدان با مردم فرق میکنه منم از مردمم پس نظر مردم برام ارزش بیشتری داره.

Captain Steve Lover
Captain Steve Lover

البته الان خبر خوشحال کننده اینه که کاربر های IMDB دارن کیلویی روز به روز کم و کمتر میشن. شما ببین تا هفت هشت سال پیش مثلا واسه همین فیلم های کمیک بوکی مثل مرد اهنی یا اونجرز یا دارک نایت و… بیش از یک میلیون و گاها حتی دو میلیون رای ثبت می‌شد تو این سایت! الان حتی واسه بزرگترین بلاک باستر های مورد انتظار تاریخی نهایتا ۴۰۰ هزار تا رای ثبت میشه مثالش همین جنگ بینهایت و پلنگ سیاه که فکر کنم ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار رای برای هرکدوم ثبت شد. و این خودش نشون دهنده ی این… مطالعه بیشتر »

SAEED
SAEED

عع من ۵ قسمت ۵ دقیقه ای دارم ازش چجوری شد ۹۰ دقیقه؟قضیه چیه ؟اگه کاملش اومده که یه نفر لینک بده 🙁

ارشیا بشیری

والا ما خودمون هم نفهمیدم چرا اینکارو کردن ولی مثل اینکه اولش به شکل یه سریال انیمیشنی توی قسمت های ۵ تا ۱۰ دقیقه ای منتشرش کردن، بعد که کامل شد به شکل یک انیمیشن کامل توی کمیک کان نیویورک ازش رونمایی کردن
الان این نسخه ی کامل شده ی همون انیمیشن چند قسمتی هستش

SAEED
SAEED

پس هنوز منتشر نشده؟چون قسمت آخرشم گنگ تموم شد.پس یعنی این نقد از روی همون ۵ قسمت هست؟

عادل اسلامی

چرا اتفاقا منتشر شده دوست عزیز، همینطور نقد شایان جان هم بر طبق همین نسخه طولانی نوشته شده.

شما میتونی با جستجوی Constantine: City of Demons – The Movie در گوگل لینک دانلودش رو به راحتی پیدا کنید.

Deadpool
Deadpool

فقط فیلم کنستانتین ۲۰۰۵ رو دیدم که بد نبود.انتظار خیلی بیشتری داشتم ازش ولی از حق نگذریم کیانو ریوز در نقش کنستانتین عالی بود.این انیمیشن هم واجب شد دیدنش

آرمان.صفا
آرمان.صفا

ممنون از شایان عزیز بابت نقد زیباش و قلم خیلی خوبش خیلی جذاب می نویسی واقعا. راستش اصلا نمی دونستم  همچین انیمیشنی وجود داره تا قبل از این نقد. من الان این انیمیشنو دیدم و به نظرم بهترین انیمیشن سال دی سی بود. حتی از مرگ سوپرمن هم بهتر بود. شخصیت پردازی درست کانستنتین، داستان خوب و پیچش های داستانی عالی و اینکه جا دادن داستان نیو کاسل که یه جورایی اوریجین کانستنتین محسوب می شه همه باعث خلق یه اثر در خور شده و شخصا بسیار لذت بردم دی سی امسال برگشت به روزای اوج انیمیشن سازیش و بار… مطالعه بیشتر »

SAEED
SAEED

دوستان کسی زیرنویسشو داره؟

آرمان.صفا
آرمان.صفا

نه دوست عزیز هیچ جا زیر نویسی ازش نیست

اگر زبان رو تا حد متوسط بلدید نگاها کنید

مشکلی پیش نمیاد تو فهمش

ولی عالی بود از هر لحاظ. خودم دوبار دیدمش تا حالا

Arya3fff
Arya3fff

آقا آرمان ، اگه دوست داشته باشید ، میشه شما ترجمه ش کنید و بدید من براش زیرنویس درست کنم …

 

آرمان.صفا
آرمان.صفا

والا آریا جان من از خدامه
منتها وقت نمی کنم الان
سوم اسفند کنکور دارم و دهم هم کار پایان نامم تازه تموم میشه
اینه که تا دهم کاملا گرفتارم
حتی برا سایت هم تا اونموقع نمی تونم مقاله ترجمه کنم
یه مقالع واچمن و پروژه فلش هم از من بعدا تو سایت میره ولی ایناروتابستون و اوایل مهر نوشتم
تا اسفند اگه زیرنویس نشد خودم یه کاری می کنم حتما

 

SAEED
SAEED

وای اگه زیرنویس کنید که عالی میشه 🙂

Arya3fff
Arya3fff

بچه ها

من درحد سوادم ، این فیلم رو تا دقیقه ۴۸ ( نصفش رو ) ترجمه کردم . لینکش رو میذارم اگه کسی خواست استفاده کنه:

http://s8.picofile.com/file/8344956668/Constantine_City_of_Demons_The_Movie_2018_BDRip_AC3_X264_CMRG_HI.ass.html

اگه اشتباه ترجمه ای داشتم ، که حتماً داشتم ، به بزرگی خودتون ببخشید .

تقدیم به بچه های کمیک اسکواد .

SAEED
SAEED

خب عزیز من کار نصفه که بدرد نمیخوره.از دوستان مترجم یکی یاری برسونه.

Pouryakht
Pouryakht

یعنی واقعا حیف سری کنستانتین فقط یه انیمیشن خوب ازش زدن.

ممنون بابت قرار دادن این انیمیشن و سپاس فراوان از مترجم.

Alireza
Alireza

این انیمیشن فوق‌العاده بود اتمسفر دارکش و خون از سرتاسرش میریخت بنظرم واقعا حق داره از مرگ سوپرمن بهتر باشه پایانش هم متفاوت بود حدس میزدم دختره زنده بمونه اما نه با ان شرایط این انیمیشن به تمام کسانی که از کنستانتین دنیاش خوششون میاد توصیه میکنم ، هم زیرنویسش امده هم دوبله شده پس از دستش ندید 🙂 و از نظر من هم لایق نمره ۸.۵کاملا هست.

wolf10om
wolf10om

اول تشکر از اقا شایان بابت همچین نقد کامل و خوبی و در نظر گرفتن نقاط و ضعف انیمیشن و مقایسه ش با کمیک که خیلی خوب بودش بنظر منم بعد از اسپایدرمن سفر به دنیای عنکبوتی بهترین انیمیشن کمیک بوکی سال ۲۰۱۸ بودش و از انیمیشنای تین تایتان گو مرگ سوپرمن و قلمرو سوپرمن ها خیلی بهتر بودش و امیدوارم بازم اثار بیشتر و با کیفیتی از این شخصیت محبوب کمیکی ساخته بشع