نقد فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت – Avengers: Infinity War

فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت؛ شجاعانه ترین فیلم مارول استودیوز، فیلمی که پس ۱۰ سال برنامه ریزی ساخته شد تا بالاخره به مقابله‌ی انتقام جویان با شخصیت خبیثی بپردازد که طرفداران ۶ سال است منتظر رویارویی او با انتقام جویان هستند. و حالا این شما و این هم نقد نبرد نهایی انتقام جویان برای نجات تمام دنیا.

هشدار: این نقد ممکن است دارای اسپویلر های جزئی باشد اما چیزی از داستان اصلی را شرح نمی دهد.

انتقام جویان: جنگ بی نهایت

شاید اولین چیزی که مخاطب بعد از دیدن نیم ساعت اول فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت با خود بگوید، گفتن جمله‌ی “عجب ویلن باحالی!” باشد و این واقعاً حقیقتی غیر قابل انکار است که ثانوس که ایفای نقش آن برعهده “جاش برولین” می باشد با درخشش بی نظیر خود و با داستان وسیع و نقش مهمی که در فیلم دارد مهمترین شخصیت فیلم و حتی بدون اغراق بهترین شخصیت آن است.

در طول ۱۰ سال گذشته، مارول استودیوز، شخصیت های خبیث زیادی را به مخاطبین تحویل داده است. از خبیثی مانند والچر با انگیزه هایی مناسب در برابر یک ابرقهرمان نوجوان گرفته تا خبیثی همچون ایگو با انگیزه‌ی دوباره سازی تمام زندگی در پهنه گیتی؛ در این میان، اغلب منتقدین مدت ها از ضعف شخصیت های خبیث در فیلم های مارول انتقاد هایی کردند که بی جا هم نبود به خصوص از شخصیت های خبیثی همچون اولتران، مالکیث، رونان، ویپلش، ماندرین و … که به پتانسیل های حقیقی خود حتی نزدیک هم نشدند. اما باید قبول کرد که ثانوس به سبک عجیب خودش، نه تنها استاندارد های شخصیت های خبیث قبلی مارول استودیوز، بلکه استاندارد های یک شخصیت خبیث کمیک بوکی را جا به جا میکند؛ شاید در میان تمام شخصیت های خبیث دنیای سینمایی مارول، این لوکی با انگیزه های مکارانه و قابل همذات پنداری اش و کیلمانگر با آن شخصیت پردازی فوق العاده اش باشند که قابل مقایسه با خبیث تمام عیاری همچون ثانوس هستند.

ثانوس خبیثی است که به فیلمی در ابعاد و عظمت جنگ بی نهایت احتیاج داشت، و با توجه به اینکه بیشترین زمان فیلم را به خود اختصاص داده است به مخاطبین اجازه میدهد که بیشتر در عمق شخصیت او فرو بروند و در طول فیلم زمانیکه اشک های ثانوس را ببینند به جای اینکه تعجب کنند دنیا را از دید تایتان دیوانه و به شکلی که او می بیند درک می کنند و بالاخره در جایی که ثانوس پس از رسیدن به هدفش در پاسخ به سوال “به قیمت چه چیزی تموم شد؟”، می گوید: “همه چیز…” هر کسی بتواند عظمت شخصیت خبیثی را ببیند که سالیان دراز از عمرش را صرف رسیدن به هدفش کرده؛ هدفی که برای تمام دنیا به عنوان بزرگ ترین تهدید شناخته می شود و برای خود او به عنوان چیزی که دنیا باید به خاطر آن از او تشکر کند!

در این فیلم پیش از هر چیزی باید هوش فوق العاده کارگردانان فیلم جو و آنتونی روسو و نویسندگان فیلم یعنی “استفن مک فلی” و “کریستوفر مارکوس” را ستود چرا که کار آن ها در این فیلم واقعاً هوشمندانه بود؛ مهمترین کاری که نویسندگان در این فیلم انجام دادند این است که به جای تمرکز بر خیل عظیم ابرقهرمانان حاضر و تلاش های  آنها برای مقابله با دشمن نهایی، به بزرگی شخصیت واحدی پرداختند. این موضوع که قهرمانان فیلم باید با آن دشمن به صورت رو در رو مواجه شوند و این کار به طور غیر مستقیم باعث درخشش شخصیت هایی می شود که با تایتان دیوانه تقابل دارند. از میان این شخصیت ها میتوان گامورا را مثال زد که با صحنه های فوق العاده احساسی اش و بازی بی نظیر “زویی سالدانا” خود را در میان ۵ بازیگر برتر فیلم جای میدهد و بدون شک هر مخاطبی از دیدن تقابل گامورایی که در کودکی و معصومی به سر میبرد و تایتان دیوانه ای که قدرت عشق ورزیدن را دارد لذت خواهد برد.

از سوی دیگر کار برادران روسو و نویسندگان فیلم برای پرداختن به شخصیت ها به نحوی است که حضور شخصیت ها در فیلم نه اضافه باشد و نه بیش از حد به نحو احسنت انجام شود تا مخاطب در فیلم هرگز احساس شلوغی نکند؛ حتی با وجود خیل عظیم شخصیت هایی که در این فیلم حضور دارند در واقع این مساله با گروه بندی و بخش بندی داستان به چند قسمت جمع و جور تقسیم می شود، درست مثل کاری که بارها در سریال های بی نظیری همچون بازی تاج و تخت دیده ایم؛ هر چند این مساله هم به اندازه ای نیست که تمام هواداران را راضی کند و ممکن است عده ای از هواداران از شخصیت های فیلم و از میزان حضور بعضی از آنها راضی نباشند، به خصوص شخصیت هایی مثل ناتاشا رومانوف با بازی “اسکارلت جوهانسون” و کاپیتان آمریکا با بازی “کریس اوانس” که انتظار داشتیم بیش از این در فیلم حضور داشته باشند؛ اما باید این مساله را هم در نظر گرفت که برادران روسو روی فیلم های گذشته مارول استودیوز حساب باز کرده اند و در واقع این فیلم با این پیش فرض ساخته شده که مخاطبین حاضر در سینما فیلم های گذشته مارول استودیوز را دیده اند.

از میان داستانک های فیلم نمیتوان یکی را پیدا کرد که برای مخاطبین حوصله سر بر باشد یا انتظارات را برآورده نکند؛ از تعامل فان و خنده دار بین ثور و محافظین کهکشان گرفته تا تقابل دکتر استرنج و تونی استارک که شیمی فوق العاده ای با هم دارند، و ثانوسی که به دنبال به دست آوردن شش سنگ بی نهایت است. اینها همگی داستانک هایی مهیجی هستند که در خود سورپرایز هایی را برای مخاطبین در نظر می گیرند اما شاید بزرگ ترین مساله فیلم زمانی باشد که این داستانک ها تدوین می شوند و در کنار هم قرار می گیرند؛ این مساله در بعضی از قسمت ها باعث می شود هیجان مخاطبین تحت الشعاع قرار بگیرد، مثال بارز آن را میتوان در میانه‌ی نبرد واکاندا دید؛ نبردی که بی شک یکی از عظیم ترین نبرد های تاریخ سینماست و شاید بتوان آن را از نظر ابعاد با مبارزه هِلم (Battle Of Helm) در سه گانه ارباب حلقه ها مقایسه کرد ولی زمانی که در میانه‌ی این نبرد، ناگهان فیلم به دنبال ثور و داستانک او میرود موضوعی نیست که هواداران بتوانند با آن سازگار شوند، با وجود اینکه این داستانک به نتیجه ای هیجان انگیز می انجامد. به علاوه شخصیت های جدید زیادی هم در فیلم معرفی نمی شوند و این خود نکته مثبتی است چرا که فیلمی با این تعداد شخصیت ظرفیت پذیرش قهرمانان جدیدی را ندارد و به جز فرقه سیاه که حضورشان تایید شده بود و “پیتر دینکلیج” با آن نقش آفرینی کوتاه ولی به یاد ماندنی و لهجه جالبش، شخصیت جدید خاصی در فیلم معرفی نمی شود.

موضوع دیگری که در فیلم خودنمایی می کند زمانیست که قهرمانان فیلم در مقابل ثانوس و فرقه سیاه او قرار می گیرند؛ هر چند باید اعتراف کرد که فرقه سیاه ثانوس به اندازه کمیک ها خوب در نیامده اما هنوز هم صحنه های تقابل آن ها با انتقام جویان بی نظیر و دیدنیست؛ اما اوج فیلم در تقابل انتقام جویان با خود ثانوس است، جایی که هر کسی برای دلیل خودش می جنگد، یکی برای عشق، یکی برای وظیفه و دیگری برای انتقام ولی با این وجود در این بین، شیمی بی نظیری میان برخی از شخصیت ها شکل می گیرد که در نوع خود باورنکردنی است؛ چیزی که میتوان نقطه‌ی اوج آن را میان تونی استارک و دکتر استرنج دید که با وجود مخالفت هایی که در ظاهر با یکدیگر می کنند، در باطن نشان میدهند تا چه اندازه شبیه به هم هستند و در آخر این ثانوس است که با حضورش به مخاطبان بهت زده نشان میدهد انتقام جویان تا به کجا سقوط کرده اند.

اما شمشیر دو لبه‌ی فیلم در روایت داستانکی است که به سنگ های بی نهایت می پردازد؛ در فیلم شاهد این هستیم که دکتر استرنج به تونی استارک می گوید: “اگه قرار باشه بین محافظت از سنگ زمان و جون تو و اون بچه (به پیتر پارکر اشاره می کند) یکی رو انتخاب کنم، مطمئن باش محافظت از سنگ زمان و جهان رو انتخاب می کنم.” مساله ای که مسلماً منطقی جلوه می کند ولی در میانه‌ی نبرد بعضی جاها نقض می شود و قهرمانان اجازه میدهند احساسات بر آن ها غالب شود و به جز دکتر استرنج با آن دیالوگ راز آلود پایانی اش خطاب به تونی استارک، بقیه‌ی شخصیت ها توضیحی ندارند برای اینکه چرا اجازه داده اند احساسات بر آن ها غلبه کند؛ هر چند که این مساله میتواند به این صورت برداشت شود که هیچکس حتی توانایی مقابله با اراده ثانوس برای گذشتن از احساسات و عواطف او را هم ندارد (به خصوص با اتفاقات بی نظیر و احساسی که برای ثانوس در میانه های فیلم می افتد) چه برسد مقابله با قدرت او ولی این موضوع میتواند به این صورت هم برداشت شود که قهرمانان با لغزش های خود به سادگی سرنوشت جهان را تغییر داده اند. پاسخ به این سوال برای هر فرد میتواند متفاوت باشد و من به شخصه مورد اول را پاسخ آن میدانم ولی به هر حال این دوگانگی، مساله ایست که بدون تردید ذهن هواداران را درگیر خود خواهد کرد اما به هر حال جستجوی ثانوس برای به دست آوردن شش سنگ بی نهایت و حوادثی که در طول فیلم برای او اتفاق می افتد، بدون شک بهترین داستانک فیلم را در کنار هم تشکیل میدهند.

صحنه های اکشن و جلوه های ویژه فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت در یک کلمه بی نظیرند؛ صحنه های درگیری، تک به تک، نفس ها را در سینه مخاطبین حبس می کنند. کسانی که می میرند و زخمی می شوند استرس این را به مخاطبین القا می کنند که نکند این آخرین فیلمیست که شخصیت محبوب مان را در آن می بینیم و علاوه بر این، یکی از بارز ترین نکات فنی فیلم را شاید بتوان CGI صورت ثانوس نامید که به قدری خوب است که کوچک ترین حرکات صورت او را به تصویر میکشد.

جاش برولین” در نقش ثانوس به “اندی سرکیس” نشان میدهد در موشن کپچر بی رقیب نیست! صحنه های اکشن فیلم هم واقعاً خوب به تصویر کشیده شده اند و رویارویی های اعضای فرقه سیاه با انتقام جویان همگی جز بهترین های مارول استودیوز هستند و در نهایت اوج آن را میتوان در نبرد واکاندا دید که هر ضربه استرس خاصی را به مخاطبین القا می کند، به این دلیل که فیلم به خوبی نشان داده است تا چه حد میتواند غیر قابل پیش بینی باشد.

موسیقی متن فیلم هم واقعاً عالی است و آقای “آلن سیلوستری” متناسب با صحنه ها و در بعضی جاها با وفاداری به تم زیبای موسیقی انتقام جویان به خوبی مخاطب را در حال و هوای فیلم فرو میبرد.

و در آخر فیلم در جایی که کسی انتظار ندارد مخاطب را سورپرایز می کند. پایان فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت بدون شک یکی از بزرگ ترین نقاط اوج آن است؛ علامت های سوالی که باقی میگذارد و نشان میدهد برادران روسو با گفتن این جمله که “داستان فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت داستان مجزایی از فیلم انتقام جویان ۴ دارد” چطور این همه مدت همه‌ی ما را سرکار گذاشته بودند! پایانی که به مزاق خیلی ها خوش نیامده بود، چرا که صبر کردن یک ساله برای بخش دوم داستان کار ساده ای نیست و علاوه بر این، مساله‌ی دیگری که سنگینی می کند این است که این فیلم مثل یک “قسمتِ اول واقعی” عمل نکرد! منظور این است که در فیلمی مثل هری پاتر: یادگاران مرگ (قسمت اول)، عملاً نیمی از داستان روایت شد و قسمت دوم هم نیمه‌ی دیگر آن را روایت کرد اما پایان فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت به مخاطب این را القا می کند که این فیلم هنوز نیمی از داستان را به ما نشان نداده و این تازه آغاز داستان است؛ مساله ای که میتواند منجر به نارضایتی برخی از هواداران شود که البته منتقدین هم چندان به این مساله واکنش مثبتی نداشتند ولی به نظر من میتوان آن را به عنوان همان چیزی دید که هست و از آن لذت برد، زیرا به عنوان یک هوادار واقعی نمیتوان انتظار داشت مارول استودیوز بزرگترین داستانش را در یک فیلم بگنجاند.

در پایان باید گفت فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت (که حقیقتاً عنوان جنگ بی نهایت برازنده آن هست) بدون عیب و ایراد نیست اما بهترین فیلمی بود که میتوانست ساخته شود، ایراد هایی که در فیلم وجود دارند حقیقتاً غیرقابل پیشگیری هستند و باید گفت که شاید فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت بهترین فیلم مارول استودیوز نباشد اما با آن شیمی فوق العاده بین شخصیت ها، شخصیت خبیث فراتر از توصیف و پایان غیر منتظره اش، بی شک شجاعانه ترین فیلم دنیای مارول است که مارول استودیوز تا به امروز آن را ساخته است.

7.1
فشرده و بی نهایت عظیم!

Avengers: Infinity War

  • ComicSquad 7.4
  • Metacritic 6.8
برای ثبت دیدگاه وارد شوید
  اشتراک  
جدید ها قدیمی ها
پیگیری
Captain Steve Lover
Captain Steve Lover

نقدتون خیلی خوب بود… راستش نظرم در مورد فیلم *این متن حاوی اسپویل است* این فیلم نزدیک ترین و شاید یجورایی یه تقلید بسیار خوب از فیلم امپراطوری ضربه میزند باشه فیلمی شلوغ که قهرمان ها را در نقاط مختلف کیهان دسته دسته میکند و هرگونه داستانک های خود را دارد و البته همه ی داستانک ها جذابند و فیلمی پد از شوک که تک تک شوک ها تاثیر گذارند…خصوصا وقتی یکی از شخصیت هایی که در أواسط فیلم یهو ظهور میکند و یجورایی محافظ سنگ روح است که واقعا بهترین پیچشی بود که بین فیلم های مارول دیدم! شلوغی… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

با عرض پوزش ولی جنبه داشته باشید آقای استیو لاور
یه چیزی رو حالا با کیفیت پرده ای دیدید درجا نیاید توی اولین کامنت اسپویل کنید
حداقل مثل الان که کامنت تون رو ویرایش کردیم می تونستید یه هشدار اسپویل بنویسید
این همه شایان و من روی این موضوع حساس بودیم که نقد بدون اسپویل باشه و همه لذت ببرن از خوندنش
ولی یهو توی بخش نظرات کلش به فنا رفت
رعایت کنید خواهشاً

Captain Steve Lover
Captain Steve Lover

یه چیز دیگه اقا شایان

*این متن حاوی اسپویل است*

ثبت نظرتون با توجه به اینکه دکتر استرنج اول فیلم میگه

اگه قرار باشه بین تو(تونی) و اون بچه(پیتر) یا سنگ یکی رو انتخاب کنم سنگ رو انتخاب میکنم

‌ولی اخر فیلم بخاطر نجات استارک سنگ رو میده به ثانوس

به نظرتون این تئوری درسته که

” وقتی دکتر استرنج به آینده رفت و تمام ۱۴ میلیون آینده های احتمالی رو دید ؛متوجه شد تنهاتره برای شکست ثانوس تونی استارک هست!!!؛واسه همین سنگ زمان رو تقدیم ثانوس کرد تا از جون استارک مراقبت کنه”

این تئوری درسته؟؟؟بنظرتون؟؟؟

بهنام احمدی

آقای عزیز

به نظر شما شایان مرض داشته نقد رو بدون اسپویل نوشته؟؟

همینجوری میای همه چی رو لو میدی میری!!!

آخه چرا اسپویل میکنی؟؟! چرا؟؟!

الان دلم میخواد طوری سرمو بکوبم تو دیوار که ترک بخوره…

وحیدرضا اویسی

دوست عزیز اگه میخواین درمورد وقایع فیلم طوری بحث کنین که اسپویل داره اول کامنت یه اخطاری چیزی بزنین همه که نمیتونن و یا نمیخوان کیفیت پرده ای ببینن

AAF
AAF

سلام دوستان، امروز فیلم را دیدم. بعد از اینکه تمام شد یک مدتی گیج بودم. نمی دونستم فیلم را فیلم خوبی بدانم یا اثری ضعیف خطابش کنم. متاسفانه به نظرم برادران روسو از طرفی در دیالوگ های کمدی زیاده روی کرده بودند که این حجم از شوخی و خنده در فیلم های این کارگردانان (سرباز زمستانی و جنگ داخلی) بی سابقه بود و از طرفی با توجه به سکانس های جدی و غم انگیزی که در فیلم شاهد بودیم به نظرم باید از حجم این شوخی ها کم میشد. (مثلا طنز موجود در صحنه های مربوط به تبدیل نشدن بروس… مطالعه بیشتر »

AAF
AAF

البته این را هم اضافه کنم که شخصیت پردازی تانوس واقعا تاثیرگذار و ماندگار بود و جلوه های ویژه فیلم هم فوق العاده بودند.

AAF
AAF

فکر کنم تنها نکته منفی فیلم همونی باشه که در نظر اولم گفتم. نظر شما چیه آقای محمودی؟

ALI
ALI

سلام من نمیدونم شما ها چرا به MARVEL و حرفای برادران روسو اعتماد کردید؟ من حتی لحظه ای هم به حرف هاشون برای اینکه فیلم تک قسمتی است و ادامه نداره باورنداشتم چونکه وقتی میگن عنوان اونجرز۴ داستان جنگ بینهایت رو اسپویل میکنه یعنی این دو فیلم بهم ربط دارن و ما رو دارن سر کار میزارن بعدشم واقعا نمیشه اصلا به حرفای استودیوی MARVEL اعتماد کرد چون حتی فیلم نامه رو نداده بازیگر ها بخونن بعد بیاد به بیننده ها راست بگه؟ به هر حال من از اولی که از فیلم رو نمایی شد با خودم عهد کردم که فیلم رو نبینم… مطالعه بیشتر »

بهنام احمدی

این نقد فوق العادس! نسبتا جمع و جور. اما کامل و دقیق و منصفانه و مهمتر از همه بدون اسپویلر. خب همه میدونیم که با وجود این همه شخصیت ریز و درشت توی فیلم خود به خود کار سخت میشه. هرجاشو میگیری از جای دیگه کار از دستت درمیره. اینطور که معلومه برادران روسو کار همیشگیشون رو انجام دادن ولی با این تفاوت که این بار به خاطر تعداد زیاد کاراکترها ساختن یه شاهکار واقعی مشکل بوده. ولی با این وجود بازم حرفهای زیادی برای گفتن داره و میتونه جزو تاپ ۵ فیلمهای مارول باشه. پرانرژی و سرگرم کننده و… مطالعه بیشتر »

وحیدرضا اویسی

خسته نباشید میگم به دوست عزیزم شایان که با همه گرفتاری ها وقت گذاشت و تونست اولین و بهترین نقد رو برای این فیلم بنویسه من هم فیلمو دیدم(البته اول میخواستم تا بلوری صبر کنم ولی دیگه این فیلم انقدرمهم بود نتونستم و اینکه به هیچ عنوان نمیخواستم اسپویل بشم) ثانوس حقیقتا بهترین شخصیت فیلمه.و بهترین ویلن mcu.جاش برولین واقعا قشنگ بازی کرد نقشش رو و دیدیم که کسی که سنگ های بی نهایت رو داره نیازی به زره نداره چون به زور میتونستن نزدیکش بشن.با این حال داشتن زره میتونست از لحاظ جذابیت ظاهری باز هم بهتر باشه ولی… مطالعه بیشتر »

Doomsday
Doomsday

با تشکر از نقد شایان خب من الان تو شوک این فیلم به سر میبرم دقیقاً نمیدونم چجور اظهار نظری باید راجع بش کنم ولی حقیقت مطلب اینه از این فیلم خوشم اومد مخصوصا ثانوس که با اختلاف بسیاری از تصور ما این فیلم و داستانش رو از آن خودش کرد! این فیلم پر از نبردهای جذاب و نفس گیر و میخکوب کننده بود و واقعا ادم ازشون لذت میبره! برای این همه فیلم که با کلی شخصیت و جزئیات ریز و درشت به سر میبره واقعا جای شگفتی و تحسین داره که اینقدر خوب کنار هم قرار گرفتن ولی… مطالعه بیشتر »

محمد مسیح نیا

خب متاسفانه هنوز فرصت پیدا نکردم فیلم رو تماشا کنم! برای همین نظری هم راجب بهش ندارم. جز اینکه با خوندن این نقد به قلم دوست و رفیق عزیزم شایان محمودی واقعا به این فیلم علاقه پیدا کردم و دوست دارم هرچه زودتر اون رو ببینم ( حتی به نسخه ی پرده ای هم راضی شدم) این نقد با زبانی ساده و خلاصه به تمام ابعاد فیلم اشاره کرده و شما را برای دیدن فیلم ترقیب میکند. خوشحالم که این سایت اولین سایت کمیک بوکی به زبان فارسی است که توانست این فیلم را نقد کند. اینکه نقدی را در حداقل… مطالعه بیشتر »

محمد شهبازی

با تشکر از استاد محمودی گرامی ?(دیگه با دست به قلمت این لقب قشنگ بهت میاد)که با تمام گرفتاری ها و مشغله هایی که داشت تونست ه این فیلمو ببینه هم این نقد عالی رو براش بنویسه اونم بدون اسپویل منم تا جایی که جا داره و واقعا هم سخته سعی میکنم تو کامنت و توضیحاتم اسپویل نکنم تا کسایی که ندیدن لطمه ای نخورن خب این فیلم قرار بود نتیجه ده سال صبر و برنامه ریزی مارول باشه و واقعا میتونم بگم از این حین مارول تونست رو دست تمام کمپانی هایی بزنه که پیش از اون هدف همچین… مطالعه بیشتر »

Pmw
Pmw

واقعا پایان شاه کاری داشت به خصوص ۵ دقیقه پایان

پارسا ذی‌قیمت

خوب من فیلم رو کامل ندیدم صرفا ده دقیقه اخر رو دیدم و یه سری اسپویل هارو خوندم. در کل باید بگم با این شیوه که قهرمانا گروه گروه شدن و جدا جدا با تانوس مبارزه کردن خیلی حال نکردم. ۱۰ ساله همه منظر یه صحنه ی نبر عظیمیم نه این. ولی خوب در کل پایانش رو دوست داشتم. اصلا کلیشه ای نبود و خیلی وقته منتظر همچین پایانی در فیلم های کمیکی‌ام ولی خوب تو اونجرز ۴ مسلما گند میزنن توش. در کل همونطور که حدس میزدم فیلم به قدری عظیم شده که بعضی جاها بعضی چیزا از چارچوب… مطالعه بیشتر »

مهدی سید رضایی

خب، من هنوز فیلمو ندیدم قصد دارم تا اومدن بلوری صبر کنم… اما واقعاً از خوندن نقد آقا شایان لذت بردم؛ با نقد شما به طور کُلی فهمیدم که فیلم چه نقاط قوت و ضعفی داره و انگار واقعاً برادران روسو گل کاشتن و مخصوصاً همه دارن از پایان فیلم و البته خبیپ فیلم یعنی ثانوس تعریف میکنن. اما نکته مهمی که باعث شد خیلی از نقدتون لذت ببرم، این بود که نقد حاوی کوچک ترین اسپویلی هم نبود (مگر خیلی خیلی کوچیک) و درعین حال به تمامی بخش های فیلم اشاره و مورد بررسی قرار داده شده بود. از… مطالعه بیشتر »

عادل اسلامی

خیلی ممنونم از نقد دوست عزیزم شایان… من هم با اومدن نسخه پرده ای با کیفیت تر نتونستم صبر کنم و این فیلم رو دیدم، حقیقتا لذت بردم. واقعا آفرین به مارول و برادران روسو که تونستن همچین فیلمی با چنین تعداد شخصیت هایی رو تا این حد خوب در بیارن. مدت زیادی نشده که این فیلم رو تموم کردم و هنوزم حقیقتش از پایانش و شوک ام. نمیتونم به هیچ نکته ای بدون هیچگونه اسپویل اشاره کنم حقیقتا، واقعا سخته، باید به شایان عزیز افرین گفت که چنین نقدی رو بدون کوچکترین اسپویلی نوشته. خیلی حرف ها درباره این… مطالعه بیشتر »

آرش مرادی

راستش بنظرم عنوان شجاعانه ترین رو نمیشه برای این فیلم بکار برد

شاعانه ترین فیلم مارول محافظان کهکشان ۲۰۱۴ بود

علی مجیدیان

من هنوز فیلمو ندیدم وبا خوندن این نقد بیشتر مشتاق شدم که صبر کنم کیفیت بهترازش بیاد بیرون اون وقت ببینمش. شایان دمت گرم بازم یه نقد منصفانه دیگه در چاچوب کمیک استریپ رو نوشتی.بنظرم تمام گفتنی ها رو گفتی و چیزی رو از قلم نداختی. در مورد نمره فیلم هم باید بگم کاملا منصفانس(راتن و متا رو میگم)خب معلومه یه فیلم با این همه شخصیت و داستانک های مختلف نمیتونه نمره بالای ۹۰ بگیره…. همین نمره ای که گرفته خیلی هم نسبت به شرایطش خوبه و از این بیشتر نمیشه انتظار داشت.اون عزیزانی که نمره این فیلمو با واندرومن مقایسه میکنن… مطالعه بیشتر »

محمد مسیح نیا

ممنون از شایان محودی عزیز که با نقد بسیار زیبا اش من رو به دیدن این فیلم مشتاق کرد. و باعث شد که نهایت لذت رو از این فیلم ببرم. خب فیلم جنگ بینهایت رو بالاخره دیدم  اونم نه یه بار ،بلکه بالغ بر ۶ الی ۷ بار من این فیلم رو دیدم نه بخاطر اینکه فیلم خیلی روی من تاثیر گذاشته باشیه یا خیلی باهاش حال کرده باشم بلکه بخاطر ترجمه ی متن زیرنویس و هماهنگی اون ! بگذریم، فیلم شروع بسیار شوکه کننده ای دارد که اگر تمام فیلم های دنیای سینمایی مارول رو دنبال کنید و ۱۰ دقیقه ی اول این… مطالعه بیشتر »

علی زراعت

امروز webdl رو دیدم و واقعا معرکه بود.

خطر اسپویل.

.

تانوس شخصیت مورد علاقه من تو دنیای سینمایی مارول هست بعد از این فیلم. دکتر استرنج خیلی عالی بود. همه چی عالی بود. بلک اوردر هم عالی بودن. منتظر فیلم کاپیتان مارول هستم.

Arya3fff
Arya3fff

خب بالاخره بعد کلی صبر و انتظار فیلم اونجرز ۳ رو دیدم و اینم نقد من : قبل از هرچیز میخوام استودیو مارول رو بخاطر مهارت تریلر سازیشون تحسین کنم … واقعا تریلر هاش خیلی خوب تونسته بودن روند داستان فیلم رو پنهان کنن و به قول معروف نَم پَس نمیدادن . مثلا همه فکر میکردن اونجایی که ثور داره زور میزنه مربوط به یکی از سفینه های تانوسه اما … یکی از ایراد های فیلم که خیلی رو اعصابم بود ، بعضی شوخی های بیجا بود . مثلا اونجایی که استرنج داشت درمورد سنگ ها توضیح میداد یا بدتر… مطالعه بیشتر »

علی زراعت

موافقم نبردش می تونست بهتر باشه همینطور بازیگری ها. دی نی تو این موارد کم آورد از نظرم. تانوس عالی بود. دکتر استرنج هم خب تانوس می تونست از نظرم حتی با سنگ زمان هم شکستش بده ولی تو همون فیلم هم گفتن عواقبی داره  استفاده ازش به اون شکل و دکتر هم می دونست یک راه وجود داره پس همون راه رو رفت.

علی زراعت

ولی از نظر من تو همون فیلم دکتر استرنج که موردو بهش گفت عواقب داره از نظرم عواقبش این بود که تانوس فهمید سنگ زمان هم وجود داره هنوز و تو کره زمین هست

ALI
ALI

بالاخره بعداز رنجی ۲ ساله من در شب عید قربان موفق شدم این فیلم را نظاره کنم چون قبل از عرضه شدن اونجرز ۳ با خود عهد بسته بودم تا قسمت ۴ نیاید قسمت ۳ را نبینم تا ۳ و ۴ را پشت سر هم نظاره کنم که واقعا تجربه لذت بخشی بود بگذریم برسیم به برداشت و دریافت من از این فیلم چرا قهرمانان ما شکست خوردند؟ چرا درهم کوبیده شدند؟ چرا با وجود برتری های نسبی ای که نسبت به تانوس داشتند نتوانستند شکستش دهند؟ معلوم است که چرا خودخواهی و آماده نبودن و جم وجور نشدن بعد… مطالعه بیشتر »