نقد فیلم مرد پولادین – Man of Steel

به دنبال پیدایش تعداد انبوه فیلم های بلاک باستری و ابرقهرمانی، کمپانی برادران وارنر با هدف رقابت با همتایان خود، درصدد خلق دنیای سینمایی جدیدی برپایه‌ی کاراکتر های انتشارات دی سی بود. در راستای پیروی از این امر، فیلمی بر اساس یکی از معروف ترین کاراکتر های کمیک بوکی، یعنی سوپرمن، در سال ۲۰۱۳ به اکران درآمد و آن را مرد پولادین نام نهادند.

سوپرمن از آن کاراکتر هایی است که به کرات در سینما و تلویزیون مورد توجه قرار گرفته و بر همگان آشکار است که این نکته، کار را برای عوامل سازنده، چند درجه دشوار تر می سازد. سازندگانِ مرد پولادین با توجه به شرایط خاص فیلم، در عین تلاش برای ساخت یک فیلم خوب، باید در تفاوتِ جنبه های داستانی و بصری آن نیز می کوشیدند تا بتوانند بستری مناسب را برای خلق و انتقال معنا به مخاطب فراهم کنند. اکنون با نقد و بررسی این فیلم همراه ما باشید.

نقد فیلم مرد پولادین - Man of Steel

قسمت عظیمی از پرده‌ی اول و آغازین فیلم، در سیاره‌ی کریپتون روایت می شود؛ زمانی که ژنرال زاد، فرمانده‌ی ارتش کریپتون، همراه با پیروانش قیام کرده است و با طبیعت جنگ طلبش، بنا به گفته‌ی خودش سعی در نجات کریپتون دارد. در همین حال، جور-ال به سرعت می گریزد و برای نجات فرزندش، کال، او را در سفینه‌ای به سمت زمین پرتاب می کند و در این راه، به دست زاد کشته می شود. مدتی پس از این حادثه، همانطور که ژنرال زاد و جور-ال پیش بینی کرده بودند، هسته‌ی سیاره کریپتون پایداری خود را از دست می دهد و این سیاره کاملاً از هم فرو می پاشد.

دقایق آغازین مرد پولادین، به ظاهر هیجان انگیز به نظر می رسد و مخاطب در این میان، لذت بازی بازیگران، تصاویر و نماهای توصیفی/بصری را می برد و همچنین طعم جلوه های کامپیوتریِ خارق العاده را می چشد؛ اما در نهایت به چه قیمت؟ تا چه حد، نمایش بخش نسبتاً بزرگی از روایت در کریپتون لازم بود؟

در همان اوایل فیلم، یکی از مهم ترین عیوب فیلمساز آشکار می شود، یعنی مدیریت زمان؛ در حقیقت زک اسنایدر و دیوید گویر، با نمایش این بخش از روایت در مرد پولادین، سبب بر هم خوردن توازن میان پرده های اول و دوم سناریو شدند؛ آن هم در حالی که خلاصه‌ای از آن را قرار بود بزودی از زبان خود جور-ال در مکالمه با پسرش بشنویم. در صورت عدم وجود این بخش در فیلم، مخاطب با حس کنجکاوی خود قادر به همراهی با کلارک برای جستجوی هویت واقعی او، و همچنین سبب جذابیت بیشتر گفته های جور-ال می شد. جدای از آن، از زمان بسیار طولانی فیلم می کاست و با پرهیز از اضافه گویی، مدت زمان بیشتری برای پرده دوم فیلم که کمترین و ضعیف ترین پرداخت را داشت، باقی می ماند.

نقد فیلم مرد پولادین - سیر اشتباه شخصیت پردازی سوپرمن

مرد پولادین اکثر اوقات رنگ یک فیلم بی روح را به خود می گیرد و از مجموع سیستم اجزایش فراتر نمی رود؛ در واقع در بسیاری از سکانس ها، به دلیل جنبه های داستانی و فرم، به سطحی بالاتر از سطح ظاهری‌اش، آنچنان که باید دست پیدا نمی کند. درام داستان، خالی از هرگونه نقطه‌ی عطف رضایت بخشی در شخصیت پردازی می باشد و اسنایدر به عنوان کارگردان اثر، با پنهان شدن در جامه های فاخر نظیر دیالوگ ها و استعاره های جبری، سعی در پوشاندن اشکالات فیلمنامه‌ای دارد؛ هرچند که با توجه به اشتباه بودن اساس این کار، به بیراهه کشیده می شود.

ماهیت، نحوه گزینش و استفاده از تمثیل و نماد، در برخی از سکانس های فیلم، توسط فیلمساز به اشتباه بکار رفته است. گاهی روند فیلم مرد پولادین به گونه‌ای است که در نماها، نمادسازی می کند و کاراکتر سوپرمن را به عنوان مسیح زمانه و ناجی بشریت نشان می دهد؛ اما در بطن ماجرا، هیچ‌گونه تمرکزی بر روی کاراکتر اصلی صورت نمی گیرد تا داستان با متکی بر تمثیلش، اسرار خود را برای بیننده افشا، یا او را به کشف این نکات تشویق کند. هرچند که این نکته درباره‌ی کل فیلم صدق نمی کند. البته، بیننده‌ای که هنوز درک و شناختی از پروتاگونیست اصلی داستان ندارد، چگونه می تواند با چندین ارتباط تنگاتنگ، به معانی دیگر داستان توجه داشته باشد.

البته در سکانس هایی از فیلم نیز تبحر سازندگان آشکار است؛ حس سرخوردگی سوپرمن در قسمت هایی از فیلم، حتی با وجود موانع القای این حس، به دلیل شخصیت پردازی نادرست او، تا حدی بجا و در نوع خود برای بیننده تاثیرگذار است. تا قبل از پرده‌ی سوم فیلم، اگر از نماهای جبری بگذریم، اسنایدر حداقل در لحظاتی کوتاه، چه در بطن و چه در ظاهر، موفق می شود تا سوپرمن را به صورت آشکار به منزله‌ی نماد مسیح و البته همراه با ویژگی های مختص به خود کاراکتر، او را قابل تشخیص سازد. یکی از نکات اصلی هنر، آن است که هنرمند تنها در شرایطی می تواند چیزی را به مخاطب خود انتقال دهد، که خود نسبت به آن درک و همچنین علاقه داشته باشد. هنگامی که هنرمند به چیزی که در اختیار دارد، شناخت و یا علاقه‌ای نداشته باشد، قطعاً توانایی ساخت اثری را ندارد که مخاطب با آن ارتباط عمقی برقرار کند و آن را باور کند. در فیلم مرد پولادین، کاملاً آشکار است که عوامل اصلی فیلم به شخصیت سوپرمن علاقه‌ای ندارند و یا از درک ابعاد شخصیتی آن عاجز اند.

نقد فیلم مرد پولادین - حضور ژنرال زاد و سیاره کریپتون

شخصیت سوپرمن در پرده‌ی اول مرد پولادین، به صورتی گنگ و مرموز به بیننده ارائه می شود و اجازه‌ای برای ورود بیننده به ذهن کاراکتر صادر نمی گردد. کال-ال، در طول فیلم، گام هایی برای شناخت اسم، والدین و ملت خود برمی‌دارد، اما مهم ترین نکته را به فراموشی می سپارد؛ یعنی خودشناسی. در واقع این کاراکتر کم ترین شوق را برای درک موجودیت و ذات حقیقی خودش دارد و این نکته، سبب حذف عامل «رشدِ شخصیتی کاراکتر» در طول فیلم شده است. این موضوع توسط نویسنده درک نشده است که سوپرمن قبل از شناخت و توصیف مردم، باید ابتدا خودش را بشناسد و توانایی وصف خود را بیابد؛ او قبل از رهبری مردم، باید بتواند خودش را رهبری کند! اما با این حال، روند داستان به گونه‌ای است که در حق پروتاگونیست کم توجهی می شود، فقط به این خاطر که رفتار مردم بازتاب داده شود. ضمن این که برخی تصمیمات نویسنده، مانند کشتن زاد و رعایت نکردن دیگر موارد اخلاقی، مثل عدم انتقال مبارزه به خارج از شهر، و نبود احساس گناهِ سوپرمن آن هم وقتی که زاد تنها به خاطر او و با ردیابی او به سیاره زمین هجوم آورده است، موضوع را از قبل هم بدتر می کنند؛ که البته این موارد نشانگر شخصیت پردازی نامناسب و عدم وفاداری سازندگان به منابع است. همچنین تقدم پیام های غیرضروری بر شخصیت پردازی، از دیگر نکات منفی این اثر است. پرداخت به سوپرمن تنها در فلش‌بک هایی رضایت‌بخش مربوط به دوران کودکی وی خلاصه می شود. همین عدم نمایش و وفادار نبودن شخصیت پردازی به منابع مربوطه، سبب خلق کاراکتری خشک شده است که بیننده نسبت به آن هیچ احساسی ندارد؛ حتی رابطه‌ی عاشقانه‌ی نه چندان جذاب بین سوپرمن و لوییز لین، تاثیر بسزایی در این مورد نداشته است.

شخصیت های فرعیِ مرد پولادین، یک در میان، موثر و راضی‌کننده ظاهر می شوند. والدین زمینی سوپرمن، در قسمت هایی از فیلم، همواره یارانی مهربان و دلسوز برای کلارک کنت هستند اما با توجه به ترسی که از سرنوشت پسرشان دارند، گاهی دچار اشتباهاتی در تربیت وی می شوند و سعی دارند با القای ترس و بیگانه جلوه دادن کال-ال، او را از جوامع بشری و در نتیجه از خطر دور سازند. گرچه با توجه به روند بد فیلمنامه، این شیوه‌ی تربیتی آنطور که باید به نمایش گذاشته نشده و با وجود شخصیت پردازی ضعیف کاراکتر اصلی تا حدودی منفی نیز جلوه کرده است اما با این حال، خانوادۀ کنت در شکل گیری شخصیت زمینی سوپرمن تاثیرات زیادی داشته‌اند؛ هم نویسنده و هم کارگردان در پرده‌ی اول، توجه ویژه‌ای به این نکته کرده‌اند و همین توجه باعث خلق فلش‌بک هایی دلنشین برای بهترین کاراکتر های فرعی داستان شده است؛ که این موضوع تا حدودی نقطه قوت فیلم حساب می شود و تاثیر شخصیت های مکمل را یادآوری می کند ولی آیا تمام این تاثیرات مثبت بوده‌اند؟ لوییز لین و ژنرال زاد نیز از آن دسته کاراکتر هایی هستند که از حداکثر پتانسیل‌شان استفاده نمی شود؛ با وجود اینکه هر یک از آن ها، سکانس های نسبتاً قابل قبولی دارند، اما از نبود پرداخت مناسب رنج می برند.

نقد فیلم مرد پولادین - اهمیت بازیگران کمکی

در همان ابتدای نقد، به متمایز بودن فیلم مرد پولادین با دیگر فیلم های هم رده اشاره شد؛ اما چه چیزی باعث تمایز یک فیلم از همتایان خود می شود؟ مگر شاه پیرنگِ داستان، برخلاف سایر فیلم های ابرقهرمانی نوشته شده است؟ آیا تا کنون به آثار قبلی زک اسنایدر توجه کرده‌اید؟

سینما ترکیبی از هنر های گوناگون است؛ جدا از عناصر داستانی، بخش هایی نظیر طراحی صحنه، حرکات دوربین، استفاده از موسیقی، ترکیب بندی های مربوط به جزئی نگری و… نه تنها تفاوت سینما با دیگر هنرها را آشکار می سازد، بلکه حکم تایید این نکته است که دو اثر حتی با شاه پیرنگِ یکسان، می توانند آنچنان متفاوت خلق شوند که شباهت‌شان قابل تشخیص نباشد. البته که داستان مرد پولادین، در مرحله‌ی گسترش پیرنگ دارای تفاوت های بسیار مهم با همتایان خود است، اما اصل کار، به تفاوت «سبک سازنده»* برمی‌گردد. اسنایدر همواره سبک های مشخصی را در میزانسن و میزانشات به نمایش می گذارد که از نظر کیفی و حرفه‌ای، کمتر ایرادی می توان از آن گرفت.

سبک، روشی است که هنرمند برای بیان اندیشه یا موضوع خود انتخاب می کند؛ به عبارت دیگر سبک، شیوه‌ی بیان هنری هنرمند است که با بازنمایی یک موضوع در قالب یک اثر هنری، با استفاده از خصوصیات بیانی و ساختاری، نظیر شیوه‌ی روایت، میزانسن، نورپزدازی ، صدا و…، مخاطب را مجذوب خود می کند. بنا به نظر ارسطو و برخلاف نظر افلاطون، هیچ اثری بدون سبک نیست و همه‌ی هنرمندان، سبک مختص به خود را در هر اثر دارند؛ حتی با وجود شباهت ها و الهام گیری های مختلف. (با سیستم سبکی گروهی اشتباه گرفته نشود)

نقد فیلم مرد پولادین - اهمیت سبک کارگردان

پرده‌ی اول مرد پولادین، علاوه بر ضعف های بزرگی که در بخش توصیف و تحلیل داستان به آن ها اشاره شد، بزرگ ترین اشتباه را در مرحله پسا تولید اثر از آن خود می کند؛ تدوین تداومی اشتباه و پرش های ناگهانی، ضمن جداسازی انسجام و از بین بردن وحدت ساختگی اجزا، امکان تشخیص موقعیت (زمان و مکان) را از بیننده می گیرد و وی را برای لحظاتی گیج می کند. پرش های زمانی مربوط به پرده‌ی اول فیلم و انتقال مکانی در صحنه هایی نظیر انتقال از اتاق بازجویی به دشت، شاهد هایی برای اثبات این موضوع هستند.

مرد پولادین به واسطه‌ی حرفه‌ای بودن کارگردانش در بخش ساخت، در این زمینه حرف هایی برای گفتن دارد. دوربین فیلم پرتنش است و به خوبی احساسات مربوط به سکانس های هیجانی و اکشن را به بیننده القا می کند. نحوه‌ی استفاده از دوربین و زوایای آن، طراحیِ استوری‌بُردِ هوشمندانه‌ی سکانس ها را نشان می دهد. مهارت کارگردان در موضوعات ذکر شده، به آسانی در بهترین سکانس های فیلم در پرده‌ی دوم و سوم قابل مشاهده است؛ سکانس مربوط به نخستین ورود ژنرال زاد به زمین و حرف زدن با مردم از طریق وسایل ارتباطی، فراتر از حد معمول دلهره‌آور ظاهر می شود و برای دقایقی، بیننده را به وجد می آورد. همچنین در سکانس مربوط به فرار لوییز لین از سفینه‌ی زاد، هیجان لازم به مخاطب منتقل می شود و کارگردان، فرصتی برای خودنمایی پیدا می کند. پرده‌ی سوم فیلم، که سراسر اکشن همراه با جلوه های ویژه‌ی فوق العاده است، با کمک سبک اسنایدر، آنقدر پر سر و صدا و چشمگیر ظاهر می شود که لذتِ تجربه‌ی ‌سکانس هایی با ویژگی بصری شگفت انگیز را به بیننده می بخشد. همچنین موسیقی حماسی و بیگانه‌ی هنس زیمر این لذت را به خودی خود چندین برابر می کند.

هنری کویل را می توان با چشم پوشی اندک، بازیگر رضایت بخشی برای کاراکتر سوپرمن دانست؛ او در بسیاری از سکانس های مرد پولادین بازی خوبی تحویل می دهد و نسبت به سایر بازیگران فیلم، عملکرد بهتری دارد؛ البته در طول فیلم، در برخی لحظات، حالت صورتش نسبت به اتفاقات بی تفاوت است، انگار که هیچ اهمیتی برای هیچ چیزی قائل نیست. لارنس فیشبرن نیز از بازیگرانی است که کار خود را به نحو احسن انجام می دهد و با بازی طبیعی خود، به تاثیر کاراکترش در فیلم کمک می کند. ایمی آدامز و مایکل شنون نیز با این که هر دو بازیگران خوبی هستند اما به دلیل درست بکار گرفته نشدن توسط کارگردان و نویسنده، از ارائه‌ی یک نقش آفرینیِ ماندگار عاجز ماندند.

نقد فیلم مرد پولادین - سوپرمن

نخستین فیلم دنیای سینمایی دی سی، پر از تضاد های مربوط به عناصر بیانی می باشد؛ هر آنقدر که در تصویرسازی قابل تحسین است، در روایت مشکلات بزرگی دارد. در رسانه‌ی سینما، علاوه بر فیلمسازی، تماشاگری هم اهمیت ویژه‌ای دارد؛ در واقع تماشاگری بیانگر چرخه‌ای از اتفاقات فیلم است که بتواند ارتباط عمیقی با تماشاگر پیدا کند، که بی شک مرد پولادین در این موضوع ناتوان می ماند. اغلب شخصیت های این فیلم، از نظر شخصیت پردازی حرفی برای گفتن ندارند و صرفاً با پوششی که در نقد ذکر شد، خود را پنهان کرده‌اند. تکلیف داستان با خودش مشخص نیست، در ابتدا تنها بر نیروی سرنوشت اصرار دارد، سپس با نمادسازی سعی می کند سوپرمن را مسیح زمانه نشان دهد، در صورتی که این مسئله، چیزی فراتر از تقدیری توخالی را می طلبد که به آن پرداخته نشده است و حتی همین نیروی سرنوشت هم در پایان فراموش می شود. بخش بزرگی از پیام فیلم درباره‌ی رفتار مردم است، در حالی که کاراکتر اصلی حتی به شکل رضایت‌بخشی با مردم روبرو هم نمی شود تا بخواهد رفتارشان را نسبت به خودش بداند.

جدا از داستان، موسیقی به همراه جلوه های بصری و کارگردانی، برگ‌برنده هایی هستند که فیلم رو می کند و چه بسا در آن ها بسیار موفق ظاهر می شود؛ اما اصلی ترین بخش فیلم یعنی روایت، همچنان اصلی ترین ایراد ها را حفظ کرده است. تمام این ها نشان می دهد که مرد پولادین به عنوان آغازی برای یک دنیای سینمایی بلندمدت در حد کافی قوی نیست؛ ولی در حد یک فیلم علمی تخیلی، نسبتاً قابل قبول ظاهر می شود.

۵.۷
آغازگری ضعیف اما اثری نسبتاً قابل قبول

Man of Steel

  • ComicSquad ۵.۹
  • Metacritic ۵.۵
33 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
E.N

خیلی ممنون از شما آقای مرادی بابت این نقد، خسته نباشید
فیلم مرد پولادین واقعا میتونست ماندگار بشه ولی یک فیلم متوسط شد، کاهش محبوبیت سوپرمن از همین فیلم شروع شد، هنری کویل هم خیلی حیف شد، به نظرم برای سوپرمن ایده آل بود، هم تیپ و هیکل و قد و قیافش به سوپرمن میخورد و هم بازیگر خوبی بود اما متاسفانه همونطور که اکثر دوستان قبلا گفتند، شخصیتی که هنری کویل بازی کرد اصلا سوپرمن نبود
آقای مرادی امیدوارم برای فیلم زیبای superman ll هم یک نقد بنویسید

E.N

خیلی ممنون بابت توضیحاتی که دادید، امیدوارم شما هم پایدار باشید
قطعا نقد اونجرز اند گیم مهمتره، کلا نقد فیلم های آکوامن و شزم و اندگیم و اخیرا دور از خانه، طبیعیه که در اولویت باشه، البته برای آکوامن یک نقد کوتاه در مقاله ی دیگه ای نوشته شد، حالا نمیدونم نقد کاملش نوشته میشه یا نه
جالبه که نقد بتمن ۱۹۸۹ قراره در سایت قرار بگیره، همینکه میگید قراره به نوشتن نقد سوپرمن ۲ توجه کنید هم خوبه چون واقعا دوست دارم نقد این فیلم نوشته بشه

آرمان صفا

ممنون از آقای مرادی عزیز یه همچین نقدی برای فیلم های دی سی از طرف یه فرد بی طرف که البته سواد سینمایی هم داره لازم بود. خیلی بی تعارف بخوام بگم سوپرمن خسته کننده ترین قدرت ها رو بین باقی ابرقهرمان ها داره و اگه فیلمساز بخواد تمرکزشو بذاره رو همین بخش به هیچ وجه نمیتونه کاراکتر محبوبی بسازه تو فیلمش. امیدوارم فیلم ساز بعدی این اشتباهات رو نکنه خیلی عجیبه که زک اسنایدر نفهمیده اوریجین سوپرمن از افسانه ی موسی و قومش الهام گرفته بنابراین نمیتونه نماد مسیح باشه شخصا دوست ندارم هیچکدوم از بازیگر های این فیلم… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

والا تا جایی که من می دونم سوپرمن و کلارک کنت هم نماد موسی بودن و هم نماد عیسی؛ ضمناً بحث نمادسازیه، کارگردان و نویسنده می تونن جوری اتفاقات داستان رو پیش ببرن که سوپرمن بشه نماد مسیح، پس توجیه شده‌ست و ایرادی به این بخش وارد نیست. موضوع اینه که این قدر روی این نمادسازی های تک بعدی و کلیشه‌ای مانور دادن که شخصیت اصلی به بیراهه کشیده شد.

We hoped for Superman and got the Bat

چیزی که از نقد اینجا خیلی خوشم میاد اینه که بعضی وقت ها بعضی اصطلاحات رو توضیح میده که برا من که زیاد سواد خاصی ندارم بسیار آموزنده هست چون مثالش در مورد فیلمی هست که میشناسمش. من کلا تو عمرم زیاد نقد نخوندم ولی همینکه از نقد یه چی یاد بگیرم برام ارزشمند هست و ممکنه تاثیر زیادی تو دیدگاه یا نوع نگاهم داشته باشه. مثل همین جریان توضیح سبک که لذت بخش بود. پس تشکر می کنم از آقای مرادی بابت این کارش. در مورد خود فیلم هم با این نقد وسوسه شدم دوباره برم فیلم رو ببینم… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

شما خوب یا بد بودن یه فیلم رو روی تاثیری میبینید که فیلم روی محبوبیت کاراکتر اصلی گذاشته. و همچنین تاثیرش نزد منتقدا و تماشاگرا و از همه مهمتر بازخورد طرفدارای کمیک که از دوگروه قبلی مهمترند. دو فیلم اولی که زک اسنایدر تحویل داد فقط تاثیرش به دنیای سینما محدود نشدو روی کمیک های دی سی هم تاثیر منفی گذاشته بود. به محبوبیت سوپرمن هم اضافه نکرد بین تماشاگرای سینما. حالا همین رو با کاپتان آمریکایی مقایسه کنید که چقدر به خاطر فیلم های مارول محبوبیتش افزوده شد. از هیچ لحاظ دستاوردی نداشته.دو دلیل اصلی شکست دنیای سینمایی دی… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

عذر خواهی میکنم دوست عزیز اگه لحن نامناسبی داشتم

Alireza

این فیلم تنها فیلم از دنیا decu هست که سه بار دیدمش (البته دو سالی یبار)!! شاید بتمن علیه سوپرمن یبار هم کامل ندیدم با اینکه خیلی منتظرش بودم ولی برام خسته کننده بود لیگ عدالت هم یبار بزور دیدم فیلم های جوخه انتحار واندرومن هم اصلا ندیدم و نخواهم دید . اما این اثر با اینکه سوپرمنو خراب کرد ولی واقعا موسیقی و اکشن خوبی داره برای همین برام قابل قبوله ازش خوشم میاد مثلا داخل فیلم سوپرمن قدیمی که نقد شد من اوایل فیلمو که دیدم زیاد ازش خوشم نیامد برای پدر و مادر سوپرمن که آدم‌های خوبی… مطالعه بیشتر »

E.N

در فیلم زیبای سوپرمن ۱، اون پلاستیک ها به خوب یا بد بودن افراد ربط نداشت، طراحی لباس ژنرال زاد در اون فیلم فکر کنم از عمد مسخره بود چون میخواستن آبروی تبهکاران در شورای کریپتون بره، حالا درمورد طراحی لباس در اون زمان واقعا نباید توقع خاصی داشت، اون فیلم زمان انقلاب ساخته شده! پس طبیعتا نباید در مورد جلوه های ویژه و طراحی لباس اون زمان، در این زمان ما نظر داد، برای زمان خودش خیلی خوب بوده و الان هم بعضی صحنه های اکشنش مثل تعقیب موشک توسط سوپرمن با اون موسیقی فوق العاده، هنوز هم جالب… مطالعه بیشتر »

Alireza

البته با قدیمی بودن میشه کنار امد، سوپرمن ۱ رو فقط اوایلش رو دیدم دفعه بعدی کامل میبینمش. در مورد لباس هم هنوز نظرم عوض نشده میتوانستن خیلی بهتر روش کار کنند . واندرومن همان طور که قبلا گفتم ازش به دلایلی خوشم نمیاد برای همین نرفتم سراغ فیلمش ، تا الآن هم از بین فیلم‌هایی که از decu دیدم باهاتون موافقم که شزم بهترینشونه اما خیلی ساده بود و جلوه‌های ویژه هم قوی نبود در کل زیاد هم نمیشد روش مانور داد ، ولی از نظره اکشن و موسیقی هنوز هم مرد پولادین تو هر دوتاشون توی دنیا دیسی… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

شما هرچی رو باید با زمان خودش بسنجی
طرراحی لباس اونزمان رو باید با فیلم های همون زمان مقایسه کرد
حداقل باید چند تا طراحی لباس دهه هفتادی مثال میزدید و مقایسه میکردید بعد میگفتید طراحی لباس فیلم سوپرمن جای کار داشت و نسبت به فلان فیلم دهه ی هفتادی و در همون ژانر ضعیفه
یا نسبت به کمیک دهه ی هفتاد سوپرمن حداقل باید مقایسه کرد
فیلمی که شخصیتاش داغونه و روایت داستانش مشکل داره دیگه اکشن و موسیقی متن تو اون همه ضعف گم میشه و اهمیتی پیدا نمیکنه

Alireza

سوپرمن ۱ و۲گل سرسبد فیلم‌های ابرقهرمانی ان دوره بودن معلومه که بهتر از ان رو نمیشه تو ان دوره داخل ژانر قهرمانی سنجید، ولی هنوزم دلیل نمیشه یه پلاستیک ساده سیاه رو لباس ویلن فیلم کنی. تازه این فقط یه ایراد جزئی بود که اهمیت زیادی هم نداره چون حداقلش طراحی سوپرمن داخل ان فیلم خوب بود خب میرسیم به جمله آخرتون . خیلی از فیلم‌های امروزی روایت داستان درست و حسابی ندارن مثل سریع و خشن یا سری تبدیلشوندگان یا روایتشون بسیار ساده هست مثل جان ویک ولی به اکتفا همان اکشن توانستن پرفروش بشن یا همین لایو اکشن… مطالعه بیشتر »

E.N

روایت داستان که نیاز نیست پیچیده باشه، فقط همین که شخصیت ها و روند داستان درست و منطقی روایت بشه کافیه که فیلم های خوبی که از مارول مثال زدید در اینکار موفق شدن و به همین دلیل هست که مورد توجه منتقدین قرار گرفتن و نقد های خوبی دریافت کردن، همین که بتونی طرز تفکر قهرمان و شرور رو به درستی به مخاطب نشون بدی باعث میشه فیلم در ذهن مخاطب ماندگار بشه

E.N

البته آقا علیرضا فیلم های خوبی هم از دی سی در قرن بیست و یکم داشتیم مثل شزم و واندرومن و بازگشت سوپرمن و سه گانه فوق العاده شوالیه تاریکی
ولی آقا آرمان منظورش درباره فروش فیلم نبود، منظورش این بود که فیلمی که فقط اکشن و موسیقی متن خوبی داره و روایت داستانی و شخصیت پردازی هاش مشکل دارن دیگه همچین فیلمی ارزش هنری نداره

آرمان صفا

والا چیزی که ما دیدیم پلاستیک نبود. شما هم یه خورده اغراق می کنید تو این زمینه فیلم های ابرقهرمانی اونزمان با اون بودجه ی محدود رو نمیشه با فیلم های الان مقایسه کرد. چون خود طراحی با جزئیات زیاد ،مثل چیزی که مثلا تو لباس فوق العاده ی اسپایدرمن میبینم هزینه بر هست من ربط باقی صحبتتون رو با موضوع بحث متوجه شدم. بحث سر سادگی و پیروزی خیر بر شر نیست. بحث شیوه ی روایته داستانه فروش فیلم هم هیچ ربطی به کیفیت نداره. آکوامن و کاپتان مارول جفتشون بالای یک میلیارد فروختن و اکشن بدی هم نداشتند… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

از همه مهتر اینکه طراحی لباس سورپرمن در این فیلم نشون میده که زک اسنایدر هیچ درکی از سوپرمن نداره. شخصیتی که قراره نماد امید دنیاش باشه لباسش رو انقدر تیره طراحی نمیکنند.

E.N

دیگه مثلا میخواستن لباس رو مدرن کنن! بااینحال لباس در bvs خیلی تیره تر شد ولی جالبه که در jl روشن تر شد! مخصوصا در اون صحنه مسابقه فلش و سوپرمن بود که روشن تر شدن رنگ های لباس واقعا نمایان بود، ولی کلا لباس خوبی بود و طراحی لباسش زیبا بود

Alireza

دورود بر شما سه گانه نولان بهترین سه گانه قهرمانی هست که من دیدم اتفاقا داخل هر سه فیلم اکشن قوی ندیدیم مثلا نبرد بین با بتمن یا راس‌الغول با بتمن بسیار معمولی بود ولی من ان فیلم‌ها رو به خاطر خیلی ویژگی های دیگه دوستشون داشتم و دارم شما منظور منو خوب متوجه نشدید . بعضی از فیلم‌هارو باید بخاطر همان چیزی که هست نگاهشون کرد این فیلم هم لیاقتش کمتر از ۶هست منم قبول دارم اینکه شخصیت سوپرمن داخل مرد پولادین نچسب و خشکه غیرقابل انکاره و داستان روایت مشخصی نداره و به صورت غیر خطی گذشته سوپرمن… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

اتفاقا آقای مرادی منظورتون رو خوب متوجه شده. یه اثر بدی رو هرچقدرم ازش استقبال کنند بده. ربطی نداره. کسی که از فیلم ضعیف خوشش میاد یا یه فیلم ضعیف رو شاهکار میدونه، قطعا مشکل سواد و سلیقه داره. (منظورم با شما یا کس دیگه یا حتی نظر شما در مورد این فیلم نیست). این که عده ی زیادی آدم یه اثر ضعیفی رو میلیاردی میکنند نشون دهنده ی افت شدید سواد و فهم میانگین تماشاگراست. گریه داره نه خوشحالی. فیلمی خستگی آدم رو ازتن بیرون میکنه که داستان درست حسابی داشته باشه نه فقط اکشن خالی. شما از این… مطالعه بیشتر »

Alireza

اگه دقت کنید فروش فیلم مرد پولادین ۶۶۸میلیون دلاره که برای بودجه ۲۲۵میلیون دلاری این فروش بسیار افتضاحه حالا فیلم کاپیتان مارول و آکوامن هم که با این فیلم تقریبا در یک سطحن ام فروش میلیاردی دارن نشان دهنده افت سلیقه مردمه ، زیاد کمیک نخواندم نهایتا ۵۰تا شماره بشن اما مقاله‌های زیادی مطالعه کردم و اینو با اطمینان میگم نمیشه همه چیز رو تو سینما نشون داد اول از همه یک مثال بارزش شخصیت گالاکتوسه قاعدتا یه شخصیت صد متری با لباس بنفش تا حدود زیادی مسخره در میاد روی پرده سینما ، تازه داخل کمیک نویسنده خیلی راحت… مطالعه بیشتر »

E.N

آقای علیرضا لازم نیست که صددرصد به ظاهرش وفادار باشن، گالاکتوس رو هم با کمی خلاقیت میشه در سینما نشون داد، والچر لباس سبز بسیار مسخره ای داره(منظورم اولین حضورش در کمیکه)البته در طول سال ها تغییر کرده اما در سینما همون لباس رو با مقداری تغییر به مخاطب نشون دادن و نتیجه شد ظاهری جالب که به هیچ وجه مسخره نبود تازه مهم شخصیت پردازیه پس وقتی ایگو رو تونستن به عنوان یکی از بهترین شروران mcu به تصویر بکشن و ثانوس رو هم عالی نشون دادن پس با کمی خلاقیت نویسندگان میشه از گالاکتوس به عنوان شرور اصلی… مطالعه بیشتر »

dany

البته اقای مرادی من شخصا فکر می کنم یک فیلم فقط با داشتن اکشن و جلوه های ویژه می تونه فیلم خوب و حتی عالی بشه مثالش مدمکس هستش که خب هیچ شخصیت خاصی نداشت و فقط ۲ ساعت اکشن خالص به همراه کلی نمادپردازی ولی خب اخرش نامزد اسکار بهترین فیلم شد یا یه مثال دیگه اودیسه فضایی استنلی کوبریک که اونم فقط وابسته به نماد پردازی جلوه های ویژه بود به نظرم مشکل مردپولادین نه پرداختن به شخصیت نبود بد پرداختن بود البته شما سواد سینمایی بالا تری دارید و بهتر می دونید

dany

ممنون از پاسختون

ngh

سلام به نظرمن در یک کلام برای شروع یه جهان سینمایی زیاد خوب نبود

Mn80

دقت کردین نقد چقدر علمی و جذابه… نقد های زیادی خوندم ولی این نقد خیلی خوب بود.. ممنون از آقای مرادی