نگاهی به کمیک قیام سرخ: پسران آرس | پیش‌درآمدی بر حماسه‌ی دروگر

انتشارات دینامیت (Dynamite Entertainment) یکی از شرکت‌های کمتر شناخته شده در صنعت کمیک است که به چاپ کمیک‌هایی با ژانرها و موضوعات متفاوت می‌پردازد. یکی از سیاست‌های این انتشارات، چاپ کمیک بر اساس رمان‌های محبوب است؛ سیاستی که توانسته بازار خوبی را برایش به ارمغان بیاورد و هواداران خاصی را به آن هدیه کند. از جمله کمیک‌های این انتشارات که از این سیاست پیروی می‌کنند می‌توان به A Game of Thrones و White Sand اشاره کرد که جفت‌شان از دو رمان معروف اقتباس شده‌اند. در این مقاله به بررسی یکی از عناوین انتشارات دینامیت می‌پردازیم که با رمان قیام سرخ (Red Rising) به نویسندگی «پیرس براون» در ارتباط است.

نکته: از آنجایی که مقاله‌ی پیشِ رو به بررسی پیش‌درآمدِ رمان قیام سرخ می‌پردازد، بخشی از این رمان را اسپویل می‌کند. اگر مشغول خواندن جلد اول یا دوم این اثر هستید، از خواندن مقاله اجتناب کنید. در غیر این‌صورت، بدون نگرانی این مقاله را بخوانید و از آن لذت ببرید.

جلد دوم کمیک قیام سرخ: پسران آرس

کمیک قیام سرخ: پسران آرس (Red Rising: Sons of Ares)، پیش‌درآمدی بر رمان قیام سرخ به قلم پیرس براون است. قیام سرخ، داستان پسری ۱۶ ساله می‌باشد که از برای عشق، غریو نبرد سر می‌دهد و ناممکن‌ها را ممکن می‌سازد. کسی که بارها شکست می‌خورد و دوباره بر روی پای خود می‌ایستد و باز هم شکست می‌خورد. رمان قیام سرخ، بر اساس ساختارشکنی و عشق بنا شده بود و این دو پایه، به کمیک پسران آرس نیز سرایت کرده‌اند.

در جهانی که فاصله‌ی طبقاتی، کاملاً مشهود است و حتی انسان‌ها به ۱۴ نژاد مختلف تقسیم شده‌اند و در میان هر نژاد نیز، فاصله‌ی طبقاتی به چشم می‌آید، پسری سرخ، پسری از پست‌ترین نژادِ انسانیت، عضوی از پست‌ترین قبیله‌ی سرخ‌ها، فریاد برابری سر می‌دهد و برای عشقِ از دست رفته‌اش، نغمه‌ای عاشقانه می‌خواند و از پایان حکومت زرین‌ها سخن می‌گوید. کسی که عشقش را با دیگران تقسیم می‌کند و او را به مظهر قیام تبدیل می‌نماید؛ قیامی به وسعت منظومه‌ی شمسی.

دارو از لیکوس (Darrow o’Lykos)، با فدا کردن همسر و فرزندش، قیامی را شعله‌ور می‌کند که سلطنت زرین‌ها را زیر سوال برده و از او یک اسطوره می‌سازد؛ دروگر مریخ. دارو، بارها از هدف اولیه‌اش دور می‌شود، ولی هر بار با یک شکست و یا تلنگر از جانب «آرس» و دیگر دوستانش، به مسیر اصلیِ خود بازمی‌گردد. دارو کسی است که برای برآورده کردن آرزوی همسرِ از دست رفته‌اش، خود را تبدیل به چیزی می‌کند که او از آن متنفر بود، یک زرین!

کمیک پسران آرس، به دارو اختصاص ندارد، حتی به یک سرخ نیز مربوط نمی‌شود. این عنوان، به ریشه‌های قیام بازمی‌گردد. ریشه‌هایی که همزمان با تولد دارو و احداث سازمان پسرانِ آرس، در خاک فرو رفته و شروع به جوانه زدن کرده است. شخصیت اصلی داستان، فردی زرین می‌باشد؛ کسی که در آینده به آرس تبدیل می‌شود و به عنوان مرشد و راهنمای دارو عمل می‌کند. کسی که به بالاتر بودن خودش از دیگران اعتقادی ندارد و البته، کسی که عاشق زنی سرخ می‌شود. شخصیتی که فرزندی دورگه، از زنی سرخ دارد و برای ساختن جهانی که کودکش در آن جایگاهی داشته باشد، دست به قیامی شورانگیز می‌زند و به پدر قیام تبدیل می‌شود؛ فیچنر ای‌یو بارکا (Fitchner Au Barca).

قسمت سوم کمیک قیام سرخ: پسران آرس

در عنوان پسران آرس، شاهد صحنه‌هایی مشابه با رمان قیام سرخ هستیم. فیچنر در موسسه حاضر می‌شود، به استقبال مرگ می‌رود و بارها از چنگال آن می‌گریزد. او با افرادی جدید آشنایی پیدا می‌کند، با برخی از آن‌ها دوست و با برخی دشمن می‌شود و حتی در این راه به او خیانت می‌شود. او همانند دارو، بر اساس عشقش، شروع به ساختارشکنی می‌کند. این شخصیت برخلاف قانون، دلباخته‌ی زنی سرخ به نام بیرن از کریسوس (Byrn of Cryssos) می‌گردد و با او ازدواج کرده و صاحب پسری دورگه به نام سورو (Sevro) می‌شود؛ پسری که وجودش، برخلاف قوانین امپراطوری زرین‌ها است.

پیرس براون و «ریک هاسکین»، دلایل تفکرات خاص فیچنر و تفاوتش با دیگر هم‌نژادهایش را به‌طور کاملاً زیبایی شرح می‌دهند. آن‌ها به شکل ریشه‌ای در گذشته‌ی او کندوکاو می‌کنند و از کودکی‌اش سخن می‌گویند. فیچنر از همان دوران کودکی، در جهانی بزرگ و خطرناک، با ظاهری متفاوت و قدی کوتاه‌تر رشد کرد. او خود قربانی تفاوت‌های بین طبقات مختلف جامعه بود و از این رو، شروع به ساختارشکنی کرد و به برابری حقوق نژادهای مختلف ایمان آورد، ولی این تفکرِ متفاوت او، منجر به رفتار متفاوتش نشد. این کاراکتر همانند دنیای پیرامونش، بی‌رحم بار آمد و هیچ‌گونه رحمی را در دل خود راه نداد، اما به مرور زمان، قلبِ او جایگاه خاصی را برای آن اختصاص داد و او را تبدیل به یک رهبر و پدر واقعی کرد.

من یاد گرفتم و جنگیدم… و اون درس، ملکه‌ی ذهنم شد. دوباره و دوباره و باز هم دوباره. تا جایی که تنها چیزی که توی ذهنم بود همون درس بود: برای دوام آوردن، برای رشد کردن و برای زندگی، هیچ‌وقت نباید متوقف بشی و همیشه باید برنده باشی.
_ فیچنر ای‌یو بارکا

فیچنر در طول داستان، به بررسی روابط خود با دیگران می‌پردازد. روابط خود با دوستانِ هم نژادش؛ مانند همان کسانی که او را رها کردند و به او در هنگام مشکلات یاری نرساندند و دوستان پست رنگش، کسانی که برای او ارزش قائل‌اند، آن هم نه به‌خاطر رنگ و نژادش، بلکه به‌خاطر کارها و اعمالش در مقابل آن‌ها. همین موضوع و کنار هم قرار دادن رفتارهای مردمِ نژادهای مختلف، او را به این باور رساند که زرین‌ها  آن‌طور هم که ادعا می‌کنند، افرادی بی‌عیب و نقص نیستند، آن‌ها هم مانند دیگر نژادها، اشتباه می‌کنند و خوبی‌ها و بدی‌هایی دارند. حتی نسبت به برخی رنگ‌ها و برخی افراد، بسیار معیوب و پر از ایراد هستند.

در طول کمیک، دو داستان به‌طور موازی روایت می‌شود. یکی داستان گذشته و نحوه‌ی بزرگ شدنِ فیچنر، آشنایی‌اش با همسرش و شرایط خاص زندگی با او، و دیگری زمان حال و جایی که فیچنر اسلحه به‌دست شده تا همسر و فرزند گمشده‌اش را بیابد. هر دو خط زمانیِ داستان به بهتر درک شدن شرایط فیچنر، کمک بسزایی می‌کنند و هنگامی که دو خط زمانی به یکدیگر می‌رسند، مخاطب درک کاملی از فیچنر، احساساتش و فضای پیرامون او به دست می‌آورد.

نقطه‌ی اوج داستان جایی است که فیچنر باید بین همسر و فرزندش یکی را انتخاب کند، ولی عشقی که به آن‌ها دارد، مانع از اتخاذ تصمیمی در آن لحظه می‌شود. او حاضر است بمیرد ولی هرگز یکی از آن دو را از دست ندهد؛ تفکری که او را بعدها به رهبر قیام تبدیل کرده و از او یک مرشد، پدر و اسطوره‌ای فراموش‌نشدنی می‌سازد. کسی که جرقه‌های اولیه‌ی قیام را رقم می‌زند و سپس مواد لازم برای شعله‌ور کردن آن‌ها را به‌دستِ دارو و سورو می‌رساند تا آن دو راه نیمه‌تمام او را به پایان برسانند.

قسمت پنجم کمیک قیام سرخ: پسران آرس

در نگاه اول، تصاویر و طراحی‌های «الی پاوِل»، کمی دور از جهان‌سازی‌های واقع‌گرایانه‌ی پیرس براون است و نمی‌تواند جهانی در ۷۲۰ سال آینده را به خوبی نمایش بدهد، ولی به مرور زمان، همین شلخته بودن و حالتِ به دور از نظمِ طراحی‌ها، به نماد جهانی مملو از فساد و به‌دور از انسانیت تبدیل می‌شود. رنگ‌آمیزیِ این عنوان نیز، حس وحشت و ترس را در این جهان القا می‌کند و به خوبی از فضای حاکم در این دنیای خطرناک سخن می‌گوید. همچنین نحوه‌ی دیالوگ‌نویسی و تفاوت قائل شدن میان حباب‌های هر نژاد به درک بیشتری از این جهان می‌انجامد و موجب آشنایی با لحن‌های مختلف و نحوه‌ی سخن گفتن هر کدامِ آن‌ها می‌شود.

من آرس هستم.
_ فیچنر ای‌یو بارکا

این داستانی درمورد یک قیام است. داستانی درباره‌ی عشق، رفاقت و خیانت. داستانی درباره‌ی جهانی که مسیرش را گم کرده است؛ جهانی به دور از امید، برابری و عدالت. قیام سرخ: پسران آرس داستان جوانی است که تبدیل به امید می‌شود و خودش امید را می‌سازد. کسی که دروگر را خلق می‌کند و میان رنگ‌ها و طبقات مختلف جامعه، صلحی پایدار ایجاد می‌نماید. تک‌تک صفحات و دیالوگ‌های این عنوان، برای کسانی که رمان قیام سرخ را خوانده‌اند حکم طلا را دارد و برای کسانی که تازه با این جهان آشنا شدند، همچون پنجره‌ای کوچک به جهانی به وسعت منظومه‌ی شمسی عمل می‌نماید.

39 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
آرمان صفا

من متاسفانه با کمیک های مستقل آشنایی ندارم که بخوام نظری در این باره بدم ولی قلم امیر رضا خوب بود .
نویسنده خوبی به تیم اضافه شده و تبریک میگم به اسکواد

امیرعلی قبادی

با سلام. واقعا از اینجور کمیک های مستقل خیلی خوشم میاد. یادمه توی همین سایت، سرِ معرفی کمیک سوییت توث اینقدر جو گیر شدم که در عرض پنج شیش روز تمام ۴۰ شماره رو خوندم. این کمیک هم باید خیلی جالب باشه. کلا اینگونه ساختار شکنی ها در کمیک ها ایده ی نویی نیست. ولی نشون داده شده که داستان های خوبی درباره ی این ایده ها مینویسند. و هر بار با پیچش های مختلف سعی در متفاوت کردن اینگونه داستان ها با همتایان خود دارند. البته خود من به لطف نابغه ای به نام برایان کی. وان، و شاهکاری… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

خیلی ممنون بابت پلسخ کاملتون.
والا در مورد بخش اخر کامنتتون هم خیلی خوب کاری میکنید.
خیلی از کمیک فن ها فکر میکنند کمیک یعنی دی سی و مارول. در حالی که انتشاراتی مثل دارک هورس، همین ورتیگو که زیر مجموعه ی دی سی هستش(بود؟)، IDW یا دینامیت کمیک های خیلی خوبی دارن. و خب گل سر سبد این جور کمپانی ها هم که به نظرم ایمیجه. به هر حال کمیک های مستقل رو خیلی دوست دارم. مستقل و جدا از ورس های پیچیده و چاچوب ها و قوانین انتشاراتن.
به هر حال خسته نباشید.

batman enemies

من راستش از بقیه شرکت ها اطلاعی ندارم و معمولاً دی سی یا برخی وقتها مارول می خوانم ولی جدیداً کمیک کانتو دارم می خوانم نمی دونم مال کدام شرکته ولی مال دی سی یا مارول نیست

ابوالفضل درستکار

مقاله عالی بود . 👌 واقعا خسته نباشی آقای شکری . 👍
به جرات میگم که مقالاتی که در کمیک اسکواد هست رو من نظریش رو در کمتر سایت کمیک بوکی در جهان دیدم . ( که اونم تازه نه با این کیفیت . ) . مقایسه بشه با مقالاتی در سایت هایی که میان مینویسن مارول در برابر دی سی ، والای همگان در برابر پرزنس . ! 😳😄 چقدر مسخره و بیخود .
لطفا اگر ممکنه راجب ثور و ازگارد هم مقالات جدید بنویسید .
مرسی و موفق باشید . 👋

Alpheus

خیلی وقت پیش به نوعی اولین کتاب رمان خارجی که خوندم جلد اول قیام سرخ بود. واقعا رمان خیلی خوبیه. یادمه تو سایت گت کمیکس سرچ کردم برای گشتن دنبال اقتباس کمیک بوکیش (اون موقع فکر کنم فقط جلد اول ترجمه شده بود از سری کتاب های قیام سرخ) و دانلودش هم کردم و یک نگاه به همه صفحات جلد انداختم و چند تا مورد دیدم که برام جالب بودن و بعد وقتی فکر کردم بهشون و به اتفاقات جلد اول قیام سرخ یهو دیدم خیلی اتفاق ها که احتمالا قرار بود تو جلد دوم رخ بدن رو برا خودم… مطالعه بیشتر »

Alpheus

پس حتما سه گانه اول رو تهیه می کنم تا جلد اول هم مرور کنم و بعد سراغ بقیه جلد ها بروم. بله کاملا با نظرتون موافقم فاش شدن هویت بعضی شخصیت ها در همان جلد اول هم واقعا غیر قابل پیش‌بینی و جذاب بود. یک کامنت دیگر شما هم که سایتی برای دانلود کمیک که فیلتر نیست را معرفی کرد هم برای من خیلی کاربرد داشت چون خیلی وقت بود دنبال کمیک خاصی بودم که هرچی سرچ کردم جایی برای دانلود رایگان پیداش نکردم ولی اون سایت که شما گفتید اون کمیک رو گذاشته بود. اتفاقا کمیک به نوعی… مطالعه بیشتر »

Alpheus

خواهش می کنم. خوشحالم خوشتون اومد. من خیلی وقت پیش چند عکس ازش تو سرچ تصویری گوگل دیده بودم و نوع پنل هاش تو ذهنم رفته بود و همیشه دنبال این بودم رایگان پیداش کنم. بله کاملا درست میگید کمیک بهترین جا برای پردازش چنین ایده ای بود.

امیرعلی قبادی

البته این سایت دانلود رایگان مذکور زیاد هم خوب نبود. همانطور که اقای شکری هم بهش اشاره کردن، برای پیدا کردن کمیک باید خیلی سختی بکشید. به نظرم برای همون دانلود کتاب و رمان مناسبه. من ترجیح میدم برای پیدا کردن کمیک از سایت گت کمیمس، اگه دیدم خیلی اذیت کرد زیپ کمیمس استفاده کنم. که البته متاسفانه هر دوشونم با قندشکن میان بالا.
راستی اون کمیک here هم جالب بود. مرسی واسه معرفی شَخیل جان. 😉
به کمیک اسکواد خوش اومدید.

Alpheus

خیلی ممنون بابت خوش آمد گویی و خوشحالم که خوشتون اومد از کمیک Here. من تو اون سایت فقط دنبال Here بودم پس انگار باید ازش به عنوان انتخاب سوم و فقط برای کمیک های این جوری که خیلی کمیاب هستند، استفاده کنم. گت کمیکس خیلی عالیه موافقم. مخصوصا بعضی وقت ها که کالکشن کمیک ها یک شخصیت یا کالکشن کمیک های رویداد ها رو می زاره من کالکشن ها رو دانلود می کنم و برای من خیلی کاربرد دارد. سایت کمیک اسکوآد مقالات محشری منتشر می کنه و من همیشه این مقالات و کمیک های ترجمه شده رو دنبال… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

خواهش میکنم شخیل جان. اره Here جالب بود. والا برای دانلود کمیک از گت کمیکس هم که من همیشه در سرچ گوگل از این فرمول استفاده میکنم شاید برای شما هم کار ساز باشه، چونکه پیدا کردن کمیک از گت کمیکس یکم کاره مشکلیه:(از راست به چپ بخون) Download – (اسم کمیک) – (سال انتشار کمیک). البته برای پیدا کردن ران ها باید اسم خالق کمیک رو هم یه گوشه بنویسید. پیدا کردن کمیک از زیپ کمیکس هم که کاره به نسبت اسونتریه. و در مورد قسمت اخرِ کامنتت هم باید بگم بله، واقعا سایت کمیک اسکواد خیلی کمیک های… مطالعه بیشتر »

Alpheus

ممنون. البته این حرفم فکر کنم نسبت به موضوع مطلب خیلی دور حساب بشه و مناسب نباشه اینجا بگم ولی از روی کنجکاوی میشه بگید عکس مربوط به پروفایل شما مربوط به کدام نویسنده یا طراح کمیک بوکی هست؟ البته اگه خودتان خواستید بگید. به خاطر اینکه در تلاشم آثار نویسنده ها یا طراح های بزرگ کمیک رو بخونم و بعضی ها رو میشناسم به ظاهر ولی بعضی ها رو نه. البته برا من معمولا خود شخصیت مهم تر از نویسنده یا طراح کمیک هست و به خاطر خود شخصیت کمیک های مربوط به اون شخصیت رو می خونم نه… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

عکسه انتونی برجس، نویسنده ی محبوبم در حوضه ی کتاب هستش. از بهترین اثارش هم پرتقال کوکی هستش. که با سبک ابداعی خودش، یعنی ندست، نوشته شده. یه گویش جدیده. پیشنهاد میکنم حتما این کتاب رو هم مطالعه کنی. بی نظیره. شاید چند صفحه ی اولش، به دلیل اینکه یکم سبک نوشتاریش متفاوته نتونی خوب بفهمی، ولی از یه جایی به بعد از خودِ اثار انگلیسی هم روون تر میخونیش! راستی اگه میخوای بدونی ندست چیه میتونی یه سرچ توی اینترنت بزنی ولی به طور کلی یه سبکه ترکیبی هستش که از ترکیب زبان انگلیسی و اسلاوی به وجود میاد.… مطالعه بیشتر »

Alpheus

چه جالب. اتفاقا چند وقت پیش فیلم پرتقال کوکی رو دیدم و خیلی جالب بود فیلمش پس کتابشم تهیه می کنم‌ و شاید هم بقیه آثارشو.
برای ندست پس حتما باید نسخه اصلی رو خوند با توجه به سبک خاصش نه ترجمه شده، درسته؟
اگه نویسنده خوب پیشنهاد بدید که عالی میشه. البته من اشخاص خیلی معروف مثل آلن مور رو میشناسم و تا جای ممکن آثارشو دانلود می کنم ولی خب حتما خیلی ها هستند که من نمی‌شناسم و خیلی خوشحال میشم اگه معرفی کنی‌.

امیرعلی قبادی

والا در مورد پرتقال کوکی ترجمه نشده بخونی بهتره. و در مورد نویسنده های خوب هم بستگی به سبک و سیاقتون در کمیک خوندن داره. و مهمترین چیز اینکه آثار مارول رو بیشتر دوست دارین یا آثار دی سی رو؟ ولی به طور کلی، میتونی اثار برتر نویسنده هایی مثل نیل گیمن، گرنت موریسون، جف جانز(تا جای ممکن کمیک های قبل از نیو ۵۲ ی جانز در دی سی) و اسکات اسنایدر رو بخونی. الان در حال حاضر بهترین پیشنهادی که میتونم بهت کنم اینه که سریِ مردعنکبوتی شگفت انیز رو، از اون جایی که اسپنسر نویسنده ی ران شد… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

#امررضا شکری 😂😂😂 به خدا من منظورم ریبرث بود. اینقدر که این دی سی از این کارا کرده من دیگه قاطی کردم یه لحظه. ممنون بابت تذکرتون. نزدیک بود شخیلمون رو به اشتباه بندازم. خیلی خیلی عذر خواهی میکنم. #alpheus: اره عزیز یه کمپانی خاصی معرفی کنین، من خودم در حد سوادم سعی میکنم راهنماییتون کنم. ولی به کل اقای شکری هم بد نگفتن. نویسنده هایی رو که گفتن بخون اثارشون رو. اگه مارول فنی سعی کن بیشتر اثار ادمایی مثل بندیس یا هیکمن رو بخونی. مخصوصا اثار هیکمن برای مارول رو مثل ران اونجرز، نیو اونجرز و کمیک اینفینیتی… مطالعه بیشتر »

Alpheus

بی نهایت تشکر از آقای قبادی و آقای شکری واقعا سنگ تموم گذاشتید‌. من عاشق بتمن و کاراکتر های مربوط به فضای گاتهام هستم و از ردهود و نایتوینگ و ‌… هم خیلی خوشم میاد همینجور ویلن ها بتمن مثل جوکر و دو چهره و هارلی کوئین که عکس پروفایلم هم هست خیلی خوشم میاد. از بقیه شخصیت ها دیسی هم خوشم میاد مثل فلش (همه فلش ها!) و گرین لنترن (هال جوردن) و حتی مثلا دوم پاترول (البته کمیک از دوم پاترول نخوندم فقط بر اساس سریال) و گرین ارو و سوآمپ تینگ ‌. البته من از بتمن مثلا… مطالعه بیشتر »

Alpheus

خیلی عالیه که برای دوم پاترول هم دارید مقاله می نویسید و من به شدت منتظر این مقالات خواهم بود.

امیرعلی قبادی

راستی اقای شکری نظرتون درباره ی ال وینگ چیه؟ ایمورتال هالک و نو سارندر که کمیک های خوبی از اب دراومدن. این ایونت ۲۰۲۰ مارول، یعنی امپایر رو خوندین؟ ایده اش جالبه. میخواستم نظرتونو راجب امپایر بدونم.
وینگ هم به نظرم یکی از نویسنده های خوب هستش. اثارش که این رو میگه.

S.J

یه سوال داشتم ممنون می شم اگه کسی تونست پاسخ بده
من اخیرا می خوام یکم جدی کمیک های مارول رو هم دنبال کنم البته قبلی تک و توک یه سری کمیک ازش می خوندم اما سوالی که دارم اینه که مارولم عین دی سی ایونت هایی مثل ریبرث یا نیو ۵۲ داره که کلا شخصیتا یا اورجینشون عوض شه؟

S.J

ممنون بابت پاسخگویی سریعتون

امیرعلی قبادی

#alpheus خب پس اینجوریکه من فهمیدم بیشتر دی سی فنی. البته گفتم که اگه بخوای کمیک فن باشی باید ایونت های هر دو کمپانی رو بخونی و بعد با هم مقایسشون کنی. اگه بتمن فنی پس ران اسنایدر بهترین ران برای بتمنه. بعدش ران فوق العاده ی موریسون برای بتمن رو بزار تو الویتت. سعی کن ران تام کینگ برای بتمن رو زیاد نخونی. و گرین لنترن فن اگه هستی پس بازم از استاد موریسون، گرین لنترن ۲۰۱۸-الان رو بزار تو واچت. اول سیزن اول که ۱۲ قسمتیه رو بخون، بعد مینی سریز بلک استار که ۳ قسمتیه و بعدش… مطالعه بیشتر »

S.J

ممنون
بخاطر کامنتای قبلی کارای بندیس و هیکمن تو برنامم بود امیزینگ اسپایدرمنم تا شماره ۸۴۱ خوندم ولی سیکرت ها رو اولین بار بود شنیدم می دیدم دو سه تا سیکرت هستولی نمی دونستم مارولم قفلی زده رو یه چیزی D:
بازم ممنون بخاطر جواب

امیرعلی قبادی

#s.j اره دیگه شخیل جان دی سی کلی بحران داره! (چه ایهامی) مارول هم کلی سیکرت و وار داره.مثل جنگ های پنهان، جنگ داخلی ۱ و ۲،تهاجم مخفی، امپراتوری مخفی و… راستی اینم چک لیست دو تا سریِ house of x و power of x:(به همین ترتیب بخونید) HOX1 POX1 HOX2 POX2 POX3 HOX3 HOX4 POX4 HOX5 POX5 HOX6 POX6 البته هیکمن دو تا سری دیگه هم نوشته، ایکس من و فکر کنم ایکس من جاینت سایز که البته جاینت سایز رو وقت نکردم هنوز بخونم. #alpheus راستی از دانی کیتس هم یادم رفت بگم. الان داره نویسنده ی مهمی… مطالعه بیشتر »

Alpheus

تشکر و قدر دانی فراوان از آقای قبادی. حتما بقیه کمیک ها گرنت موریسون را برای دانلود خواهم گذاشت. البته کالکشنی از بتمنش دانلود کردم و حتما آن ها را خواهم خواند. تشکر بابت معرفی کمیک های ورتیگو آن ها را هم دانلود خواهم کرد. ایکس من هم حتما خواهم خواند چون هاوس و پاور رو دانلود کردم و پس حتما سری ایکس من هم دانلود می کنم. اتفاقا تور را تازه دانلود کرده بودم و فکر کردم مقدمه خاصی برای خواندنش نیاز دارد پس اگه نیاز به خواندن رویداد جنگ قلمرو ها نیست آن هم بزودی شروع خواهم کرد… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

خواهش میکنم. واقعا نمیشه این امریکایی ها رو دست کم گرفت. اره واقعا، بعضی کمیک ها رو حتی باید دو بار، سه بار بخونی تا اون پیامش رو بفهمی. من سرِ اکثر کمیک های گرنت موریسون همین کارو میکنم و یه جورایی دیگه واسم عادت شده، اینکه کمیکو بخونم و دوباره برگردم از اول بخونمش. سرِ FF:1234 همینکارو کردم، سر ارک جواهر دوران ها هم همین کارن کردم، سر فاینال کرایسس، we3 و کمیک های دیگه ای که نوشته. برای اینکه مثلا یه ایده ای به ذهنش میاد. مثلا ایده ی حیوان ازاری که توی we3 مطرحش کرد. و اینکه… مطالعه بیشتر »

Alpheus

بله کاملا موافقم بعضی کمیک ها ارزش این را دارند که چندین بار خوانده بشن. بله تو ایران هم آدم خلاق حتما هست ولی خودم حس می کنم شاید بخاطر فرهنگ خارجی ها مخصوصا اروپایی ها یا آمریکایی ها جوری هست که تو آثارشون معمولا ایده ها خلاقانه و نگاه های خلاقانه خیلی بیشتری دارن و تو اوج سرگرم شدن و بردن ذهن ما به دنیا ها و ماجراجویی های مختلف پیام های زیبایی هم در داستان ها و آثارشون قرار می دهند که شاید ممکنه حتی بیش از یک بار خواندن اثر باعث بشه که به درک درست و… مطالعه بیشتر »

S.J

راستش می خوام اگه شد همین روزا رمانشو بخونم و ترجیح می دم هیچ جوره اسپویل نشم 🙂
واسه همین متاسفانه این مقاله رو نخوندم اما تجربه ثابت کرده مقالات این سایت تَکن
و ممنونم از آقای شکری که اون هشدار اسپویلو گذاشتن چون اگه اسپویل بشم نصف کِیف داستان می ره D: (از عادات بدِ من)

batman enemies

می دونم شاید ربطی به این مقاله عالی ندارد اگه میشه وی مثل وندتا نوشته آلن مور ترجمه کنید منم خودم کشتم ولی جایی این کمیک پیدا نکردم و همچنین نویسنده مهمی این کمیک نوشته و آلن مور یکی از نویسندگان مورد علاقه من است . من توی یک سایت این کمیک در بین ۱۰ کمیک برتر دیدم ( اولی سندمن دومی واچمن سومی ماوس)

spider

این کمیک به طور کامل ترجمه شده ، سرچ کن« فربد آذسن » توی کلکسیون ترجمه ش این کمیک هست .