پروژه ۲۰۱۸: برترین سریال های کمیک بوکی در سالی که گذشت

پس از مدتی درنگ، طبق روال پیشین بازگشته‌ایم تا برترین آثار اقتباس شده‌ی کمیک بوکی در قالب سریال های تلویزیونی را معرفی کنیم. امسال نیز همانند سال گذشته، سریال ها و البته فصل های جدیدی منتشر شدند که انتخاب برترین ها از بین آن ها، چالش سنگینی را به همراه داشت. اما با این حال، شما را به معرفی و بررسیِ برترین سریال های کمیک بوکی سال ۲۰۱۸ دعوت می کنیم.


۵ – Preacher

وضعیت پخش: فصل سوم

شبکه پخش کننده: AMC

منتقد اسکواد: طاها حامدی

در فوریه سال ۲۰۱۴، شبکه AMC رسماً اعلام کرد که در حال گسترش سریالی تلویزیونی بر اساس کمیک بوک شاهکار واعظ یا همان Preacher، از انتشارات ورتیگو، به قلم گارث انیس است. داستان درباره واعظی به نام جسی کاستر است که بطور اتفاقی توسط نیروی ماوراییِ جنسیس تسخیر شده و طی اتفاقات متعددی، همراه با دوستان خود، وارد ماجرا های عجیبی می شود. اولین اپیزود این سریال در تاریخ ۲۲ می ۲۰۱۶ از طریق شبکه AMC تولید و پخش شد که واکنش مثبت منتقدین و طرفداران را در پی داشت. پس از آن، دو فصل دیگر این سریال در ژوئن ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ پخش شدند. فصل دوم با قدرت بیشتری نسبت به فصل اول، به پیشبرد داستان کمک کرد و تا حدودی از فصل اول بهتر بود. اما فصل سوم در بسیاری از جاها متناقض ظاهر شد.

می توان این فصل را به دو بخش تقسیم کرد؛ ۶ قسمت اول که افت چشمگیری نسبت به فصل پیشین دارد و با ریتم نامناسب تا حدی کسل کننده می شود، و قسمت هفتم به بعد که پایان بندی داستان را شکل می دهد و با روایتی که دارد ورق را برمی‌گرداند. در واقع سریال با پایان یافتن بخش داستانیِ انجلویل به نوعی متحول می شود و به روند اصلی خود باز می‌گردد. به عبارت دیگر، فصل سوم این سریال، ایستگاه توقفی طولانی برای داستان فصل دوم است که در آن با سرگذشت جسی کاستر و خانواده او آشنا می شویم. این فصل تجربه های جدید و منحصر به فردی را در اختیار بینندگان می گذارد و با فیلمنامه‌ی حساب شده و داستان هدفمند می خواهد رضایت طرفداران خود را جلب کند. شخصیت پردازی ها حتی پیشرفت هایی نسبت به منبع خود دارند که باعث جذاب تر شدن آن ها می شود. بازیگران سریال به معنای واقعی کلمه، شگفت انگیز هستند و به خوبی قادرند تا استعداد خود را به نمایش بگذارند.

البته دلایلی نیز وجود دارند که باعث می شوند این فصل نتواند با فصل های قبلی خود رقابت کند و از آن ها عقب بماند؛ متاسفانه همانطور که گفته شد، اپیزود های اول چندان نفسگیر و مبتکرانه کارگردانی نشده‌اند و حتی از لحاظ داستانی نیز ضعف های زیادی دارند. هم چنین در طول سریال، برخی کاراکتر ها به فراموشی سپرده می شوند و زمان کمی به آنان اختصاص داده شده است. اما مسئله حائز اهمیت این است که ویژگی های مثبت این فصل تا حدودی توانسته‌اند عیب ها را بپوشانند و یا حداقل از شدت آن ها بکاهند. سریال پریچر قطعاً یکی از بهترین سریال های کمیک بوکی ساخته شده تا به امروز است و با ویژگی های خاصی که دارد همه را مجذوب خودش می کند. بنابراین اگر تا به حال این سریال را ندیده‌اید حتماً آن را در صدر لیست دانلود خود قرار دهید.


۴ – .Agents of S.H.I.E.L.D

وضعیت پخش: فصل پنجم

شبکه پخش کننده: ABC

منتقد اسکواد: شایان محمودی

سریال ماموران شیلد همواره یکی از برترین سریال های عرصه‌ی سرگرمی در میان اقتباس های کمیک بوکی به شمار می رود. این سریال در سال ۲۰۱۳ پخش خود را از شبکه نام آشنای ABC آغاز کرد و در سال گذشته میلادی، بینندگان این سریال شاهد پخش پنجمین فصل آن بودند که در طی آن ماموران شیلد از زمین جدا می شوند و ماجراهایشان به اعماق فضا کشیده می شود؛ جایی که سازندگان توانستند با الهام گرفتن از معروف ترین آثار فضایی سینمای هالیوود، یک فصل به یاد ماندنی را برای هواداران خلق کنند. در یک کلام، فصل پنجم سریال ماموران شیلد موفقیت بزرگی را در تغییر سبک و خلق یک سیر داستانی جدید برای خالقین این سریال به همراه داشت و این موفقیت سبب شد تا این سریال برای فصل ششم و حتی هفتم نیز تمدید شود.

داستان این فصل درست پس از فصل قبل شروع می شود و از همان ابتدا، سازندگان با تلاش خود سعی دارند تا بیننده را کنجکاو و مجبور به پیگیری داستان جهت پیدا کردن پاسخِ ابهامات موجود کنند. این کار باعث می شود تا سریال از همان اول کار، موفقیت قابل توجهی را به دست آورد. نکته دیگری که در طول سریال رعایت شده است، زمان بندی درست روایت داستان برای شخصیت ها می باشد که فرصت کافی را در اختیار اکثرِ کاراکتر ها برای درخشیدن قرار می دهد، که حاصل آن رشد کیفیِ شخصیت پردازی و کمک به برقراری ارتباط با بیننده است.

سریال مارموران شیلد، مملو از کاراکتر های متفاوت و جالب است که بیشتر آن ها با یکدیگر شیمی خوبی دارند و به جذابیت داستان، کمکِ شایانی می کنند. هم چنین در این فصل، شاهد پیچش های داستانی فوق العاده‌ای هستیم که مطمئناً شما را شوکه می کنند. اکشن قوی و جلوه های ویژه‌ی خوب نیز همانند گذشته از نقاط قوت این سریال هستند که تماشای آن ها خالی از لطف نیست. در هر صورت اگر از نکاتی مانند خسته کننده بودن سریال در بخش های میانی و هم چنین نبودِ شخصیت منفی قوی چشم پوشی کنیم، می توان به راحتی با دیدن این سریال، ساعت ها سرگرم شد.


۳ – Daredevil

سریال دردویل توسط شبکه نتفلیکس کنسل شد

وضعیت پخش: فصل سوم

شبکه پخش کننده: Netflix

منتقد اسکواد: آرش مرادی

سومین و ظاهراً آخرین فصل از عنوان محبوب و خوش ساخت دردویل با عملکرد قابل قبول خود توانست برخی از ضعف های فصل دوم را جبران کند و طلسم روند نزولی اخیرِ پروژه های ابرقهرمانی نتفلیکس را بشکند و نظر تماشاگران را دوباره به خود جلب کند. داستان پس از وقایع سریال مدافعان شروع می شود؛ هنگامی که دردویل در طی انفجاری در یکی از ساختمان های نیویورک، به شدت مجروح می شود و به کلیسایی بازمی‌گردد که دوران کودکی خود را در آنجا گذرانده است و در همین زمان، ویلسون فیسک در یک قدمی فریب مقامات دولتی و معامله با آنان جهت رهایی از زندان است.

تمرکز بر روی مسائل ذهنی کاراکتر ها، در صورتی که درست انجام شود می تواند پیشرفت محسوسی را در کار حاصل کند و علت آن نیز واضح است؛ همواره کیفیت شخصیت پردازی کاراکتر ها، با نشان دادن کشمکش های روانی و روابط اجتماعی آن ها رابطه‌ی مستقیم دارد. اکنون در فصل سوم دردویل نیز مشاهده می کنیم که نویسندگان روی خودشناسی و دغدغه های ذهنی مت مورداک تمرکز کرده‌اند که این تصمیم، به خودی خود، شایسته‌ تقدیر است اما از طرف دیگر، آن گونه که باید نتوانسته‌اند داستان را از جهات دیگر هدایت کنند و همین نکته سبب شده است تا سریال در مرحله گسترش پیرنگ از تمام پتانسیل های خود استفاده نکند و در روایت خود دچار نقص هایی بشود.

همیشه یکی از نکاتی که بینندگان را به وجد می آورد، حضور کاراکتر های باورپذیر می باشد. در این سریال، این موضوع، هم در کاراکتر (های) قهرمان و هم در آنتاگونیست های اصلی رعایت شده است که البته این ویژگی به خاطر توانمندی بازیگران این سریال به صورت پررنگ تری به نمایش گذاشته شده‌اند. متاسفانه در کنار نکات مثبتی نظیر سرگرم کننده بودن داستان، وجود تنش کافی در طول سریال و البته جذابیت خاص تعامل بین کاراکترها، هنوز اشکالاتی وجود دارند که مانع از سبقت گرفتن فصل سوم دردویل از نخستین فصل آن می شوند که از میان آن ها می توان به رویکرد تکراری داستان، ناهماهنگی در ریتم روایت، عدم وجود جسارت کافی در کار نویسندگان و هم چنین پرداخت نا به جا، و گاهی بیش از حد، بر روی برخی از کاراکترها اشاره کرد.

جدا از بحث داستان و فیلمنامه، باید گفت که این سریال از لحاظ فنی در جایگاه ویژه‌ای میان همتایان خود قرار دارد که تبحر کارگردان و دیگر عوامل سازنده را نشان می دهد. بدون شک با دقت کردن بر روی جزئیات این سریال می توان به راحتی، کادر بندی صحیح و ماهرانه‌ی بخش فیلمبرداری را مشاهده کرد.

فصل سوم دردویل همانند فصل های گذشته قدرتمند ظاهر می شود و ضمن سرگرم کردن و میخکوب کردن مخاطبان، آن ها را به دیدن صحنه هایی با اکشن نفسگیر دعوت می کند. شاید فصل سوم در حد و اندازه‌ی فصل اول نباشد، اما بدون شک حتی مخاطبان سخت گیر را هم به طور نسبی راضی می کند و در یاد و خاطر آن ها باقی می ماند.


۲ – Chilling Adventures of Sabrina

وضعیت پخش: فصل اول

شبکه پخش کننده: Netflix

منتقد اسکواد: آرش مرادی

اقتباس ۱۰ قسمتی نتفلیکس بر اساسِ کاراکتر سابرینا، یکی از معروف ترین شخصیت های انتشارات آرچی کامیکس، به قدری موفقیت آمیز بود که عده زیادی آن را جزءِ برترین سریال های نتفلیکس در سال ۲۰۱۸ می دانند. این مجموعه، روایتگر قصه‌ی فانتزیِ سابرینا اسپلمن، دختری دورگه از پدری جادوگر و مادری انسان است که باید در تولد ۱۶ سالگی‌اش تصمیم بگیرد بین دنیای فانی و دنیای جادوگری یکی را انتخاب کند و بیخیال دیگری بشود.

بار دیگر روبرتو آگویر ساکاسا اثبات می کند که مهارت قابل توجهی در خلق دنیایی عجیب و وهم آلود با اتمسفری کم نظیر دارد. در حقیقت، فضاسازی در این مجموعه، حرف اول را می زند و سازنده به راحتی توانایی خود را در این موضوع به رخ می کشد، که بی دلیل هم نیست، زیرا قطعاً در حین تماشای این سریال، مجذوب عملکردِ بخشِ کارگردانی خواهید شد.

خوشبختانه نویسندگان در حین نگارش، مهم ترین اصل در نوشتار سناریو را رعایت کرده‌اند و آن چیزی نیست جز شخصیت پردازی و ایجاد کاراکتر های قابل درک که این اصل مهم با روایت حساب شده‌ی داستان موجب می شود تا زمان کافی در اختیار بیننده قرار بگیرد و مخاطبان بتوانند شخصیت ها را بشناسند و با آنان همذات پنداری کنند. از مهمترین دلایلی که سبب بدست آوردن این ویژگی مثبت شده‌اند در درام خوب و روابط منطقی بین کاراکتر ها نفهته است.

با تمام این ها، سازندگان این اثر هنوز آن طور که باید از کلیشه های رایج داستان‌گویی فاصله نگرفته‌اند و می توان گفت که به نوعی توانایی لازم را در این زمینه نداشته‌اند، و حتی در برخی موارد، تمرکز خود را بر سر مسائل جانبی (مانند موسیقی) و دیگر مسائل از دست داده‌اند، اما همواره بر روی جنبه های مثبت به قدر کافی کار کرده‌اند. برای مثال با وجود این که فیلمنامه‌ی این سریال مملو از پیام های اخلاقی و اجتماعی است، اما در بیان آن ها حاشیه نمی رود و همواره اهداف خود را حفظ می کند. از ویژگی های تحسین برانگیز دیگر، می توان به نقش آفرینی های باورپذیر و هم چنین پرداخت مناسب به هر دو دنیای حقیقی و فانتزی، و کاراکتر های مهم هر دو جانب اشاره کرد. اگر می خواهید ساعت ها غرق در یک دنیای فانتزی نوجوانانه همراه با کاراکتر های خاکستری آن شوید، ماجراهای ترسناک سابرینا بهترین گزینه برای تماشاست.


۱ – Legion

وضعیت پخش: فصل دوم

شبکه پخش کننده: FX

منتقد اسکواد: آرش مرادی

سال گذشته شاهد بهترین سریال کمیک بوکی تاریخ به کارگردانی نوآ هاولی بودیم. فصل نخست سریال لژیون حتی در بدترین حالت خود، از تمام مجموعه های کمیک بوکی بهتر ظاهر شد و به ما یادآوری کرد که در آثار کمیک بوکی تنها اختصاص بودجه های میلیون دلاری و انفجار های عظیم کافی نیست، بلکه شرط اصلی موفقیت، ذوق هنری و نبوغ سازندگان و هم چنین داستان جذاب و روایت غیر کلیشه‌ای است.

فصل دوم سریال لژیون، با آغازی مرموز و پر از تردید همراه است؛ زمانی که گروه جهش یافته ها با همکاری بخش سوم، دیوید را پس از ۳۶۲ روز جستجو پیدا می کنند و با بازجویی از او در پی یافتن پاسخ سوالاتی هستند که هم برای کاراکتر های دیگر و هم برای بینندگان ایجاد شده است.

می توان گفت که بزرگ ترین مشکل سازندگان برای ساخت فصل دوم، تمام شدن ایده ها و خلاقیت هایی است که بیشتر آن ها را در فصل پیشین به خرج داده بودند. اما خوشبحتانه این موضوع نه تنها مانع موفقیت آنان نشد، بلکه به مراتب در این فصل شاهد نوآوری های لذت بخش و مبهوت کننده بیشتری هستیم که دیوانه‌وار بودن آن ها را می توان از همان سکانس رقص در قسمت اول به خوبی فهمید. سریال لژیون با روایتی جذاب و درگیر کننده از توهم و واقعیت، گاهی به یک درام-روانشناسی و گاهی به یک اثر تماماً سورئال تبدیل می شود که در هر دو حالت خود کم همتاست. حقیقتاً مهارتِ نوآ هاولی در استفاده‌ درست از مکتب سورئالیسم و به تصویر کشیدن جلوه های آن قابل ستایش است؛ نمایش مجموعه‌ای از تصاویر متحرک و دیوانه‌واری که ضمن حفظ هدفمندی و ارتباط شان با ماهیت داستان، جزئیات کافی را دارا هستند و این نکته نمایانگر تسلط کارگردان است. هم چنین در اپیزود ها، تعدادی ویدیوی آموزشی و روانشناسی کوتاه وجود دارد که ضمن آگاهی بخشیدن به بیننده، او را در درک بهتر موضوع مربوطه یاری می رساند.

اما هنوز یک سوالِ بی پاسخ مانده است؛ فصل دوم لژیون نسبت به فصل اول آن چه تغییر مثبتی داشته است؟ برخی از مولفه هایی که باعث شده بودند فصل اول لژیون به سریالی دیوانه کننده و در عین حال متمرکز و سرشار از خلاقیت تبدیل شود، در فصل دوم حتی قوی تر ظاهر شده‌اند. مواردی مانند شخصیت پردازی ها در کنار بازیگران مستعد، هم چنان ممتاز هستند و پرداختن به ابرشرور داستان، امهل فاروق، استادانه است. اما متاسفانه تعدد اپیزود ها به فصل دوم لطمه نسبتاً بزرگی وارد کرده است که در نهایت منجر می شود برخی از اپیزود ها موضوع چندان قابل قبولی برای پرداختن نداشته باشند و داستان سریال، بیش از حد کش پیدا کند. هم چنین برخی از داستان ها، مناسب اپیزود های خود نبودند و می بایست قبل تر به آن ها پرداخته می شد تا منجر به شکوفایی سریال شوند. موضوعات ذکر شده ثابت می کنند با وجود این که در این فصل با موفقیت فصل اول مواجه نیستیم، اما هنوز سریال لژیون به طور کلی موفق به کسب عنوان بهترین مجموعه تلویزیونی اقتباس شده از کمیک تا کنون شده است.

46 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
آرمان صفا

ممنون از تمام دوستان عزیز بابت تهیه این مقاله
واقعا کیف کردم
خیلی به جا تمام نکات منفی و مثبت ذکر شده و چیزی که میشه برداشت کرد اینه که هیچکدوم حتی رتبه یک نزدیک یک شاهکار هم نبودن
دیسی هم که چند ساله خبری ازش نیست که حقشم هست
امیدوارم دی سی یونیورس یه تغییری به این جریان بده مخصوصا بعد اون شکسته تایتانز
 

Mirabilis

آقا آرمان ، خوشحال میشم بدونم سریال تایتانز کجاش شکست بوده از منظر شما .

آرمان صفا

سلام آقای میرابیلیس والا شخصا نظرم اینه در زمانی که دی سی وضعیت بدی رو طی می کرد و میکنه نیاز داشت به یه سریال خوب. یه سریال متوسطی مثل تایتانز یه شکست براش محسوب میشد. مخصوصا سریالی که شروع کننده شبکه اختصاصی خودش بود. همچنین که آکوامن هم به نظر من یه شکست برای dceu  محسوب میشه در رابطه با ایرادات تایتانز هم فکر کنم یه بار با خودتون صحبت کردم. اون نکاتی که هنوز هم یادمه رو میگم چرا ریون باید  از دیک گریسون تصور و خیالی داشته باشه وقتی هیچ آشنایی ازش نداره. یکی از مهمترین سوالاتیه… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

ولی شما همینو با دوم پاترول مقایسه کنید که اون هم به نوعی دارکه چقد خوب به گذشته ی شخصیتا میپردازه  و قشنگ بیننده رو همسفر میکنه با سرگذشت کراکترا و با اینکه هیچکدوم رابطه درست حسابی با هم ندارن ولی واقعا حس میکنی یه تیمن. برخلاف تایتانز. در رابطه با کلمه ی شاهکار و استاد و مزخرف والا من یکی دوجا خودم تند رفتم ولی ندیدم به کسی بگیم استاد یا فیلمی رو شاهکار خطاب کنیم. یا به فیلم خوب بگیم مزخرف اینا فرهنگای غلطی ان که جای دیگه خلق شده و ناراحت هم نشید ولی خودتون هم  زمانی… مطالعه بیشتر »

آرش مرادی

درست گفتین فیلمنامه واقعا یجاهایی غیر منطقی میشه راجب خود سریال هم باید بگم که به هیچ عنوان از پتانسیل کاراکتر هایی که در اختیار داره درست استفاده نمیکنه … شخصیت پردازی های عمیق و کاملی هم شاهد نیستیم در طول سریال یکی از نکات بدی که در سریال وجود داشت ؛ مانور دادن روی بتمن بود. این نکته بدی نیست و زمانی ازار دهنده میشه که ما فقط چند ثانیه بتمن رو میبینیم ( اونم با زوایه افتضاح دوربین تا بتمن رو نشون ندن ) و باقی سریال فقط صداشو میشنویم … من از قرار داد و مباحث دیگه… مطالعه بیشتر »

آرش مرادی

سلام. میخواستم چند تا نکته رو راجع به این مطلب بگم اول از هر چیز من باید یه عذرخواهی بکنم چون این موارد مربوط به من قرار بود اوایل بهمن به دست دوستان برسه اما متاسفانه به دلیل مشغله های زیادی که داشتم (اعم از گرفتاری های کاری و شخصی‌‌) نتونستم در موعد مقرر بخش های مربوط به خودمو بهشون برسونم و متاسفانه با حدود ۶ هفته تاخیر (!) باعث شدن که برنامه هاشون به کلی به هم بخوره و واقعا من شرمنده شدم نکته دوم راجب خود عنوان مقاله هست…واقعا سریال ها (من ماموران شیلد رو ندیدم) از سطح انتظار… مطالعه بیشتر »

Deadpool

از سریالها کمیکی ۲۰۱۸ فصل سه دردویل رو دیدم که فوق العاده بود هرچند به پا فصل اول نمیرسید هنوز ولی از فصل دو بهتر بود با فصل دوم جسیکا جونز با اینکه خیلی خوب بود ولی افت شدیدی نسبت به فصل اولش داشت.فصل اولش یه اثر بینظیر و نزدیک به شاهکار بود که فکر نکنم تکرار بشه.الانم دارم فصل دو لوک کیج میبینم که تا نصفه دیدم زیاد جذاب نبود و کسل کنندس

E.N

به به عجب مقاله ای، عالی بود، خسته نباشید میگم خدمت تمام نویسندگان این مقاله بسیار مقاله خوبی بود بدون اینکه سریال و اتفاقات و پیچش های داستان رو لو بده به خوبی به بررسی تقریبا تمام نکات مثبت و منفی سریال و چیز هایی از سریال که حتی بهتر از حد انتظار بودند و چیز هایی که میتونستند در سریال بهتر باشن پرداخته شد   راستی این سریال هایی که در دوسال پخش میشن رو چجوری در مقاله قرار دادید، مثلا اگر یک فصل از سریالی هم در سال ۲۰۱۷ پخش بشه و هم در سال ۲۰۱۸ پخش بشه، و… مطالعه بیشتر »

آرش مرادی

سلام ممنون بابت نظرتون در حالتی که گفتید، سریالایی که مثلا در سال ۲۰۱۹ پخششون تموم میشه، همون در بخش سال ۲۰۱۹ قرار میگیره برای مقالات. چیزی که میفرمایید برای نقد و بررسی ها انجام میشه در این مقاله سعی شده یک معرفی و بررسی جامع و کلی از گزینه ها ارائه بشه و نیازی یه ورود در جزییات در بخش هایی که گفتید نیست و استانداردش همینه برای بازیگران و… هم که میفرمایید اولا سریال ها همونطور که مطلع هستین طولانی تر از فیلمهای سینمایی هستن و نمیشه راجع به پلان ها توضیح داد و  همونطور که گفتم در… مطالعه بیشتر »

E.N

آهان، متوجه شدم،ممنون بابت توضیحاتتون

E.N

ببخشید راجع به سال سریال که پرسیدم هم میشه توضیح بدید

آرش مرادی

ببخشید یادم رفت جواب اون سوالتون رو بدم

جوابتون درج شد

عادل اسلامی

ممنونم از همه‌ی دوستان و خصوصاً جناب مرادی که زحمت نوشتن این مقاله رو کشیدن.

خودم شخصاً از سریال لژیون خیلی تعریف شنیدم و متاسفانه تا به الان موفق نشدم ببینمش، با این وضعیت حتماً باید یه گوشه از وقتم رو براش خالی کنم.

بحث سال ۲۰۱۹ شد در کامنت های قبلی، لازم می‌دونم بگم در مقاله‌ی سال دیگه واقعاً از نظر سریال تنوع بیشتره و رقابت هم طبیعتاٌ سنگین تر، خصوصاً با پخته تر شدن استریم دی‌سی یونیورس و هم‌چنین سریال هایی که بر پایه‌ی کمیک های ایمیج و دارک هورس ساخته شدن D:

We hoped for Superman and got the Bat

با فضا پریچر اصلا حال نمی کنم یک قسمت دیدم بعد همه فصل رو پاک کردم همون لوسیفر خیلی بهتره بود برام. مأموران شیلد هم مثل فصل ها قبل خوب بود. لژیون خیلی عجیب شده بود اصلا من تا قبل قسمت آخر نمی فهمیدم چی به چیه ولی دوست داشتم ادامش بدم. ولی نکته جالب لژیون از نظرم سیاسی بودنش بود.‌ خطر اسپویل. . چون اومدن برا ویلن داستان بین این همه بازیگر بازیگری ایرانی آوردن که تو سریال هم ایرانی حرف می زد. و تو روند داستان مشخص میشه اصلا این مرد ویلن نبوده و شخصیت اصلی داستان در… مطالعه بیشتر »

E.N

طبق توضیحات آقای مرادی، باتوجه به اینکه فصل پنجم فلش و فصل چهارم سوپرگرل سال ۲۰۱۹ پخششون تموم میشه پس احتمالا شاید در مقاله سال بعد شاهد حضور فصل پنجم فلش،فصل پنجم گاتهام،فصل چهارم سوپرگرل و فصل هفتم ارو باشیم  مخصوصا فصل پنجم فلش و فصل هفتم ارو به نظرم حتما باید در مقاله سال بعد حضور داشته باشن چون از هر نظر دیدنی و جذاب بودند تا حالا این دو فصل، البته همونطور که آقا ارشیا بشیری هم گفتن، سال ۲۰۱۹ قراره غوغایی بشه در زمینه سریال های کمیک بوکی پس بهتره که در  سال بعد بیشتر از ۵… مطالعه بیشتر »

مرتضی

دمتون گرم اقا خیلی خوب بود

از بین این سریالا من از دردویل و سابرینا خوشم اومد

لژوینم هنوز ندیدم البته،انقد تعریف و تمجیدش میکنن باید حتما ببینمش

 

 

محمد شهبازی

متاسفانه از این لیست من فقط تونستم فصل سوم دردویل رو ببینم پس قاعدتا مبنایی برای مقایسه عملکرد این سریال با مابقی سریال های این لیست در دسترسم نیست. ولی نسبتا به واسطه دوستان که دنبال کننده سریال ها هستند آشنایی هر چند کمی از عملکرد برخی از سریال های این لیست لااقل از دیدگاه کسی که واکنشهای طرفداران رو مشاهده میکنه در اختیار دارم و اینو تا اینجا میدونم که دو سریال ماموران شیلد و لژیون واقعا تونستند هوادارا رو غافلگیر کنن و خارج از چیزی که انتظار میره انتظارات رو برآورده کنن. از نظر شخصی که موفق شدم… مطالعه بیشتر »

Mirabilis

میشه بگی تایتانز چرا فاجعه بوده ؟! واقعا ادم میمونه تو موجی که تو دنیای کمیکه ، گند زدن تو معنی سه تا کلمه رفته : شاهکار ، فاجعه ، استاد . هر کی از یه چیزی خوشش نمیاد میشه فاجعه ، حال کنه میشه شاهکار ، دو خط بیشتر کمیک خونده باشه استاد . خدایی به فکر هیچی نیستید ، به فکر فرهنگ کمیک باشید که گند خورده توش رفته ، کلمه شاهکار اینقدر ارزشش اومده پایین که هر چیزی دیگه شاهکار خطاب میگیره ، تا الان هیچ فیلم کمیکی ای شاهکار نبوده خیلی رک و راست . فیلم… مطالعه بیشتر »

محمد شهبازی

راستشو بخوای نمیدونم چطوری چیزی رو که حتی معمولی و حتی متوسط هم نیست درست توصیف کنم وقتی یه تیکه آشغال رو میبینی نمیتونی که از روی رو در بایستی با بقیه ارزششو از چیزی که لایقش نیست بهتر توصیف کنی!البته شاره کنم بنده نظر شخصیمو بیان کردم پیغمبر یا معصومی نیستم که بقیه از حرفم پیروی کنن هرکی بالاخره نظری داره و در آخر مجموع نظرات میتونه تا حدودی میزانی برای سنجش یه اثر باشه. من خودم همراه خیلی از دوستان به صورت هفتگی این سریال رو دنبال میکردم ولی(از نظر شخصی نه اینکه بقیه رو جمع ببندم با… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

شخصا تنها اقتباس کمیک بوکی که لایقه کلمه ی شاهکار هست رو
 
فیلم شوالیه تاریکی میدونم

آرمان صفا

البته بعید میدونم منظور آقای مرادی سریالای سی دابلیو بوده باشه دوست عزیز سریالایی که این همه فصل هیچ جایگاهی نتونستن کسب کنند بعبده دیگه بشه توشون انقد تغییرات بنیادی داد که جایگاه بهتری رو کسب کنند.مخصوصا ۲۰۱۹ که رقابت میره بالا هنوزم بعد دیدن سه چهار فصل از سریال فلش معتقدم که این سریالا دارن به شخصیت های دی سی آسیب میزنند. به عنوان یه هوادار فلش دارم میگم. ضعیف نیستند ولی در حد یه چیز دهن پر کن هم نیستند. هیچکدوم. یه سری طرفدارای خاص خودشونو دارند. اون ارو هم ادای بروس وین و فیلمای نولانو در میاورد… مطالعه بیشتر »

E.N

آقا آرمان بنده گفتم اگر قرار باشه در مقاله باشه باید در مقاله سال بعد باشه چون پخششون در سال ۲۰۱۹ تموم میشه، وقتی گفتم طبق توضیحات آقای مرادی، منظورم سال شروع پخش و اتمام پخش سریال ها و چگونگی قرار گیریشون در مقاله بر اساس تاریخ شروع و اتمام پخش سریال ها بود، حالا اونجا بحث cw شد گفتم که اگر قرار باشه قرار بگیرن باید در این تاریخ قرار بگیرن، حالا هر سریالی میتونه باشه، من منظورم تاریخ شروع و اتمام پخش سریال ها و چگونگی قرار گرفتن سریال ها بر اساس تاریخشون، در مقاله بود البته از… مطالعه بیشتر »

محمد شهبازی

من خودم زیاد پیگیر سریال های سی دبلیو نیستم ولی خداییش فصل ۱و۲ اررو خیلی خوب بودن فلش رو هم ندیدم ولی خب اکثرا دوستام میگن فصل فلش اول فلش خیلی خیلی عالی بوده مشکل سریال یا شخصیتا نیستن به نظرم مشکل ذات و ماهیت شبکه ای مثل سی دبلیو عه که به هر نحو ممکنی هر فصل ۲۴ قسمت سریال میخواست و ماشاالله تا دلتون هم بخواد کش میدن مشکل سی دبلیو بود که پتانسیل کلی سریال خوبشو از بین برد ماهیت این شبکه ویرانگره ولی خب ایده هاش در ابتدا اغلب عالین و آغاز خوبی دارن و بازیگرای… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

نه اتفاقا خوشم اومد از نظراتت
 
خیلی کامل و جامع توضیح دادی
نترسید از پیام دادن احساس میکنید کسی اشتباه میکنه رک بگید
میخواد هرکی باشه

جسارت یعنی فحش و تمسخر

آرش مرادی

حقیقتش دوست عزیز من همون یکی دو فصل ابتدایی ارو و فلش رو همون اوایل که اومدن دیدم و از فصلای بعدیش خبر ندارم ( چیز زیادی هم یادم نیست اما چند نکته خیلی مهم هست که نیازه بگم ) بزرگترین ضعفی که در سناریو فلش شاهد هستیم پیرنگ هر اپیزود هست … شما اگر این سریال رو دیدید حتما میدونید که این نکته چقدر فاحشه در سریال واقعا پیرنگ هامون یکسانن … ماهیت داستان در هر اپیزود یکسانه و این برای یه سریال ۲۴ قسمت فاجعه هست شما اگر دقت کنید فلش در اپیزود ها یک داستان واحد داره… مطالعه بیشتر »

E.N

ممنون از شما آقا آرمان عزیز جناب آقای شهبازی، من که گفتم این ۲۳ قسمتی بودن هر فصل(۲۴ قسمت تا حالا هیچ فصلی از فلش و ارو نبوده، فکر کنم اشتباه تایپ کردین، حالا مهم نیست، منظورتون رو فهمیدم) به فصل های سوم و چهارم فلش ضربه زد، گفتم که شما بیا فقط یک قسمت متوسط از فصل های یک و دو فلش پیدا کن، واقعا پیدا نمیشه چون اونموقع در فصل های اول و دوم همه چیز سرجاش بود و الان در فصل پنجم هم خوشبختانه سرجاشه، در هر قسمت تعامل شخصیت ها و ماجراهای بری آلن و بازی… مطالعه بیشتر »

E.N

آقای مرادی فکر کنم منظورتون از ولز، ثاون یا همون فلش معکوس بود اتفاقا زووم یک شرور درست و حسابی و جذاب بود، در مورد زووم و تفاوت های بسیار مهمش با فلش و فلش معکوس قبلا در بخش نظرات تیزر فصل سوم دردویل، توضیح دادم، همچنین در مورد پرداخت به ویلن ها و فرا انسان های هر قسمت، در بخش نظرات میانگین نمرات فیلم آکوامن، توضیح دادم، در مورد درام و رومانس سریال باهاتون موافقم، به نظرم هنوز هم باید بهتر بشه و بهبود پیدا کنه وقت تلف کردن؟!  والا در این لیست و در بین این ۴ تا(سابرینا… مطالعه بیشتر »

محمد شهبازی

۲۳ یا ۲۴ قسمت حالا درست یادم نیست(امان از پیری) ولی خب این چیزی رو عوض نمیکنه سریال هایی مثل ارو زمانی رو بورس بودن که رقیبای دیگه نریخته بودن تو بازار ولی خب وقتی نتفلیکس هم سریال های خودشو استارت زد واقعا نقاط ضعف سریال هایی مثل ارو واقعا هویدا شدن و متاسفانه بازم همون روند گذشته فصل های قبل تو ادامه بقیه فصل ها ادامه پیدا کرد ببینید به زبون خوشه که یه سریال ۲۴ قسمتی اونم با فصل هایی که هر سال میان از هر شخصیت ساخت! مطمئن باشید از بتمن یا سوپرمن هم ۷ فصل ۲۰… مطالعه بیشتر »

Deadpool

آقا ارشیا امسال جز اینا فصل دو پانیشر منتشر شد.فصل سوم جسیکا جونز هم قراره منتشر بشه که احتمالا تابستون تاریخ انتشارش باشه.فصل سه جسیکا جونز و واچمن جزو تاپ ۵ مورد انتظارترین سریالهای ۲۰۱۹ برای من هستند

آرش مرادی

همین الان اپیزود اول فصل دومش رو دیدم باز هم مثل فصل قبل پر از اشاره و استعاره های مختلفه  اما واقعا به عنوان اپیزود افتتاحیه میتونست خیلی بهتر عمل کنه اکثر بازیگر ها هم واقعا خوب هستن و کسانی که ضعیف عمل کرده بودند هم ظاهرا تونستن یکم به خودشون بیان در هر حال شروع جذابی نداشت و به عنوان اپیزود آغازینی که باید میخ خودش رو بکوبه و مخاطبش رو با اتفاقاتی که در طول داستان میوفته و کاری که در حین ساخت انجام میشه درگیر کنه ، عملکرد مناسبی نداشت حتی از لحاظ بصری هم میتونست خیلی… مطالعه بیشتر »

E.N

جناب آقای شهبازی، شما جوری مینویسید که انگار اصلا کامنت های بنده رو نمیخونید موندم کدوم یکی از این سریال ها با سر خورده زمین؟ شما دقیقا همون حرف های قبل رو میزنید، خب من که به شما پاسخ دادم و گفتم که این کشیدگی داستان و زیادی قسمت کجا احساس نمیشه و کجا احساس میشه و چه جوریه داستان، همینطور توضیح دادم که نکات قوت و ضعفشون کجاست و دلیل آوردم، همچنین توضیح دادم که چرا سریال های اروورس و فلش و ارو موفق هستند، رسیدن به خط آخر و نتفلیکس کجا بود؟!  لطفا دوباره کامنت های بنده رو… مطالعه بیشتر »

E.N

قطعا تمام فصل های سریال های اروورس موفق نبودن، مثلا گفتم که فلش در فصل سوم افت کرد،الکی دفاع نکردم انصافا، گفتم که فلش در فصل سوم افت کرد(البته در همون فصل سوم هم خداییش کیفیتش بد نبود اما در حد فصل های قبل نبود) در فصل چهارم پیشرفت کرد و الان در فصل پنجم کاملا برگشته به کیفیت خوب فصل های یک ودو، شما برو ببین، در فصل پنجم تقریباهمه چیز سرجاشه، ارو در فصل سوم افت کرد(البته فصل سوم ارو از فصل سوم فلش بهتر بود) در فصل چهارم بیشتر افت کرد ولی در فصل پنجم کاملا خوب… مطالعه بیشتر »

E.N

آقا من کی گفتم cw هیچ مشکلی نداره، ولی شما ایراد هایی رو میگید که نداره، ایراد داره به خدا من کی گفتم نداره، cw کاملا ایده آل نیست ولی اونجوری هم که شما میگید بدنیست ولی آقای بشیری چرا شما یک جوری میگید که انگار من دارم خودم رو سطح بالا به حساب میارم، خب مثل آدم دلیلامو گفتم،به شما که حرف بدی نزدم، توهینی نکردم، خب شما داری میگی شخصیتاشونو دارک کردن،خب کدوم شخصیتو دارک کردن، من خودم دارم این سریال هارو دنبال میکنم بر اساس سریال دارم حرف میزنم و دلیل میارم، از خودم که حرف و… مطالعه بیشتر »

آرش مرادی

ببینید دوست عزیز … حالا جدا از این بحث من همون اول گفتم که سریال ها رو کامل ندیدم اما یکی دو فصل اولشون رو دیدم و به خداوندی خدا اگر این بحث از جای درستش پیش میرفت من حاضر بودم چندین و چند ساعت از وقت خودم رو بزارم برای دیدن دوباره این سریال ها اما از همونجایی که شما گفتین این سریال ها از سریال پریچر بهترن ؛ و یا اینکه اومدین افت فصل دوم دردویل رو با افت سریال های cw مقایسه کردید ،  من فهمیدم که نوشته هاتون از نظر شخصی خودتون نشئت میگیره این سریال… مطالعه بیشتر »

E.N

جناب آقای مرادی عزیز و گل شما چرا عذر خواهی میکنید، بنده که از شما و یا بقیه دوستان کدورتی ندارم اولا بنده افت مثلا فلش رو با افت دردویل مقایسه نکردم، گفتم اگر سریالی افت میکنه دلیل نمیشه که کلا بیخیالش بشیم و یا کلا کیفیت  سریال رو در همون فصلی که افت کرده بسنجیم، منظورم این بود، با اینکه سریال دردویل در فصل دوم افت کرد و سریال فلش هم در فصل سوم افت کرد، این نکته کاملا مشخصه و خود من هم کاملا قبول دارم که فصل دوم دردویل از فصل سوم فلش بهتر و با کیفیت… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

حالا شما هم به دل نگیرید عرفان جان لحن شوخی بوده بیشتر حالا خودمم اگه یه روزی دوباره سریالای سی دابلیو رو دیدم حتما میشینم مفصل درمورد ایرادهاش باهات حرف میزنم چون پای دیسی که وسط میاد من خیلی ریز بین میشم. کوچکترین ایراد و سوتی رو رو هوا میگیرم. الان یک سال و نیم از آخرین باری که من سریالای سی دابلیو رو دیدم گذشته و طبیعتا چیزی یاد آدم نمیمونه  از نود قسمتی که دیده. فقط انقد هیجان زدم نکردند که ترجیح دادم ادامه ندم فلش رو. اونم فلش که شخصیت مورد علاقمه(بعد از سوپرمن). یه سری فیلم… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

الان کمیک های فلش هم یه روند تکراری دارن طی میکنند. به هیچ وجه نمیتونه مخاطب بزرگسال رو به خودش جذب کنه تو هر کمیک با دیالوگای خسته کننده و تکراری دارند خواننده رو عذاب میدن واقعا. من بری النم و سریع ترینم و آیرس اینجوری کرد و والی اینو گفت. آدم سردرد میگیره از بیمزگیشون صد رحمت به بتمنای تام کینگ. یه سری ایده های مسخره هم آورده تو داستان مثل استرنگ فورس و زهرمار فورس و که فوق العاده بیمزن نفهمید مارک وید برای این اسپید فورس رو خلق کرد که برای قدرت و اوریجین فلش توجیه منطقی… مطالعه بیشتر »

E.N

ممنون آقا آرمان بابت نظراتتون، حالا وقت کردید فصل پنجم فلش رو ببینید تا شاید خاطره بعد خواندن کمیک های اخیر فلش از ذهنتون پاک بشه

شما هم موفق باشید آقا آرمان عزیز

E.N

همون بهتر که فصل پنجم فلش رو ندیدید! چه افتی کرد بعد از ۱۵ قسمت! میگم این بخش بهترین سریال های کمیک بوکی رو لطفا برای سال ۲۰۱۹ مقالشو کار کنید چون خیلی سال پر رونقی بود مخصوصا برای بخش تلویزیونی dc که با واچمن کولاک کرد این سریال های اروورس هم اگر از cw به یک شبکه بهتری منتقل بشن خیلی خوب میشه یا hbo max ادامشونو بسازه مثلا قبلا از وضعیت سریال های cw (به جز اروورس) خبر نداشتم اما حالا باید بگم واقعا ساختن سریال خوب در شبکه cw هنر میخواد! در کامنت های قبلیم نوشته بودم… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

الکی نیست که به سی دابلیو لقب WC رو دادند! این بلایی که سر سریال های میاره ، فقط به ارو ورس محدود نمیشه. بقیه ی سریال هاشم همینطورند. نمیدونم سریال ریوردیل رو دیدید یا نه. این سریال اقتباسی از روی کمیک های انتشارات آرچی کامیکس ـه ( سریال Chilling Adventure of Sabrina هم همینطور) و حول آرچیکنز اندروز و دوستاش میچرخه و تم معمایی داره. فصل اول این سریال ۱۳ قسمت بود و من باید بگم که فوق العاده بود. یکی از بهترین تجربه های زندگیم بود. پایان خوبی هم داشت که راه رو برای ادامه ی مسیر باز… مطالعه بیشتر »

E.N

بله حرفاتون درسته
اما در مورد بحران اتفاقا در کل تونست نظرات مثبت زیادی جذب کنه و نقد های خوبی هم دریافت کرد
اتفاقا تا جای ممکن سعی کرده بود به کمیک وفادار باشه، اما خب تغییراتی هم ایجاد کرده و جای چندتا شخصیت خالی بود درسته اما در کل قابل قبول بود