کمیک افراد ایکس اعجاب انگیز: بااستعداد – تمام شماره‌ها

پس از چندین سال افت در کیفیت و فروش کمیک‌های افراد ایکس، نویسنده‌ی افسانه‌ای یعنی گرنت موریسون با نوشتن مجموعه کمیک New X-Men، آغازگر عصر جدیدی برای گروه افراد ایکس شد و این تیم را متحول کرد. در سال ۲۰۰۴، جاس ویدون و جان کسدی با سری جدید Astonishing X-Men موفق شدند نام خود را به عنوان اولین گروهی ثبت کنند که ادامه دهنده‌ی راه بازگشتِ دوباره‌ی افراد ایکس به دوران اوج خود بودند. (برای درک بهتر و اطلاع از اتفاقات ماقبل این سری، مقاله‌ی مهم‌ترین اتفاقات سری New X-Men را بخوانید.)

سری اعجاب انگیز جاس ویدون که بسیاری آن را جزء ۳ داستان برتر افراد ایکس می‌دانند با تغییراتی که در ترکیب اصلی تیم افراد ایکس ایجاد کرد، به‌خوبی نشان داد که چه چیزی علی‌رغم تفاوت‌های ظاهری، ایکس-من را به تیمی تبدیل می‌کند که درست همانند اعضای یک خانواده‌اند و حاضرند برای یکدیگر هر کاری انجام دهند. داستانِ جاس ویدون برای افراد ایکس، داستانِ هم‌تیمی‌هایی است که در پایان همانند یک خانواده به یکدیگر پیوند می‌خورند.

بخش اول این مجموعه به‌نام «بااستعداد» به کاوش در مورد موضوعی که مدت‌هاست در کمیک‌های افراد ایکس مطرح بوده می‌پردازد. مسئله‌ای بنیادی که افراد ایکس مدت‌هاست برای جواب دادن به آن، با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کرده‌اند:

جهش‌یافته‌ها چیستند؟ تهدیدی برای بشر که نیاز به درمان دارند و باید مورد معالجه‌ی اجباری قرار گیرند؟ یا تنها افرادی بااستعداد ذاتی که نیاز به آموزش و تعلیم درست در زمان و شرایط مناسب دارند؟

قسمت اول

کمیک افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد - قسمت اول

عنوان: افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد – قسمت اول

انگلیسی: Astonishing X-Men – Vol 1: The Gifted 1/6

سال انتشار: ۲۶ می ۲۰۰۴ – ۶ خرداد  ۱۳۸۳

نویسنده: جاس ویدون

طراح: جان کسدی

مترجم و ادیتور: شایان محمودی

گرافیست: آریان نعمتی

امتیاز (CBRu) از: ۶.۶/۱۰

امتیاز (GRs) از: ۴.۲/۵

قسمت دوم

کمیک افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد - قسمت دوم

عنوان: افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد – قسمت دوم

انگلیسی: Astonishing X-Men – Vol 1: The Gifted 2/6

سال انتشار: ۲۳ ژوئن ۲۰۰۴ – ۳ تیر  ۱۳۸۳

نویسنده: جاس ویدون

طراح: جان کسدی

مترجم و ادیتور: شایان محمودی

گرافیست: عادل اسلامی

امتیاز (CBRu) از: ۸/۱۰

امتیاز (GRs) از: ۴.۲/۵

قسمت سوم

کمیک افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد - قسمت سوم

عنوان: افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد – قسمت سوم

انگلیسی: Astonishing X-Men – Vol 1: The Gifted 3/6

سال انتشار: ۲۸ جولای ۲۰۰۴ – ۷ مرداد  ۱۳۸۳

نویسنده: جاس ویدون

طراح: جان کسدی

مترجم و ادیتور: شایان محمودی

گرافیست: عادل اسلامی

امتیاز (CBRu) از: ۸.۴/۱۰

امتیاز (GRs) از: ۴.۲/۵

قسمت چهارم

کمیک افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد - قسمت چهارم

عنوان: افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد – قسمت چهارم

انگلیسی: Astonishing X-Men – Vol 1: The Gifted 4/6

سال انتشار: ۲۵ آگوست ۲۰۰۴ – ۴ شهریور  ۱۳۸۳

نویسنده: جاس ویدون

طراح: جان کسدی

مترجم: شایان محمودی

ادیتور و گرافیست: عادل اسلامی

امتیاز (CBRu) از: ۸.۲/۱۰

امتیاز (GRs) از: ۴.۲/۵

قسمت پنجم

کمیک افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد - قسمت پنجم

عنوان: افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد – قسمت پنجم

انگلیسی: Astonishing X-Men – Vol 1: The Gifted 5/6

سال انتشار: ۲۰ اکتبر ۲۰۰۴ – ۲۹ مهر ۱۳۸۳

نویسنده: جاس ویدون

طراح: جان کسدی

مترجم | ویراستار: آرمان صفا | ارشیا بشیری

ادیتور | گرافیست: وحیدرضا اویسی | عادل اسلامی

امتیاز (CBRu) از: ۸/۱۰

امتیاز (GRs) از: ۴.۱/۵

قسمت ششم

کمیک افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد - قسمت ششم (آخر)

عنوان: افراد ایکس اعجاب انگیز: با استعداد – قسمت آخر

انگلیسی: Astonishing X-Men – Vol 1: The Gifted 6/6

سال انتشار: ۳ نوامبر ۲۰۰۴ – ۱۳ آبان ۱۳۸۳

نویسنده: جاس ویدون

طراح: جان کسدی

مترجم | ویراستار: آرمان صفا | ارشیا بشیری

ادیتور | گرافیست: وحیدرضا اویسی | عادل اسلامی

امتیاز (CBRu) از: ۸.۳/۱۰

امتیاز (GRs) از: ۴.۱/۵

22 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Arya3fff

عجب ، واقعا نمیدونستم جاس ویدون نویسندگی کمیک هم انجام داده . راستش من تا حالا کمیک مستقلی از x-men نخونده بودم و این اولیش بود ! ( shame on me ). اما تو همین اولین قسمت یه علاقه و کشش خاصی بهشون پیدا کردم … (میشه برای منی که میخوام درمورد x-men شروع کنم به خوندن یه لیست بدید که از کجا باید شروع کنم ؟) کلا من دو تا فیلم از سری فیلم های x-men دیدم . یکی x-men origins:woverine  و یکی هم آپوکالیپس ( که تازه همه میگن بدترین فیلم های این مجموعه همین دوتا بودن خخخ… مطالعه بیشتر »

محمد شهبازی

برای کمیکای ایکس من هرجا به اسم کریس کلرمانت بزرگ رسیدی باید بخونیش! دیگه کسی که با اومدنش به سری کمیکای ایکس من تو اولین داستانش بهترین داستان سری ایکس من که خودش پر فروش ترین سری کمیک تاریخه رو خلق میکنه آدم چه انتظاری میتونه داشته باشه! فکر کنم از شماره ۹۴ اومد و حماسه فونیکس سیاه رو شروع کرد و نشون داد نویسندگی یعنی چی! ولی برای شروع فعلا میتونید اول به سراغ سری نیو ایکس من گرنت موریسون که شایان زحمت مقاله شو کشیده شروع کنید درسته طراحی هاش ضعف داره ولی یکی از بهترین سری داستان… مطالعه بیشتر »

Arya3fff

دمت گرم . ممنون

محمد شهبازی

اما در مورد کمیک صرف نظر از اسم نویسنده اش بنا بر هر دلیلی واقعا کمیک نابی عه:| واقعا نشون میده چه از لحاظ داستانی و شکل گیری صحنه برای نمایش واقعا ایده ها و طرح های خوبی ارائه شده که این موضوع مازاد بر طراحی بی نظیر این کمیک نشون میده چرا باید همچین کمیکی بین این همه کمیک سری ایکس من که لازم به ذکره تا دلتون بخواد داستان شاهکار داره جزو تاپ تن های اصلی قرار میگیره! به بخش پایانی میرسم و صمیمانه از دوست عزیزم شایان تشکر میکنم که واقعا تلاشی بی دریغ و بدون چشم… مطالعه بیشتر »

مهدی سید رضایی

نقد شمارۀ ۱ سری کمیک های «افراد ایکس اعجاب انگیز» : “جاس ویدون” که اغلب اونو به عنوان کارگردانی فیلم های Avengers و Avengers : age of Ultron میشناسیم با این کمیک، درک صحیح و درستش رو از کمیک ها و شخصیت های افراد ایکس نشون میده… افراد ایکس، مثل FF همواره گروهی بودن که مثل یک خانواده، همیشه کنار هم بودن؛ چه در سختی ها، خوشی ها و… ببینید ویدون چقدر عالی از ابتدای کمیک، بوسیلۀ کیتی پراید، خانه و کاشانه و اون حس خانوادگی که در مدرسۀ چارلز اگزاویر وجود داره رو به خواننده نشون میده… این خانه… مطالعه بیشتر »

مهدی سید رضایی

خواهش میکنم آقا شایان…
اون مواردی هم که گفتم البته موارد جزئی هست و تو ترجمه تون به خوبی مفهوم رو میرسونید و همونطور که گفتم ترجمۀ دقیقی دارید، فقط باید روی عامیانه کردن ترجمه تون کار کنید تا دیگه تکمیلِ تکمیل بشه.


لطف داری آقا آریا ?

We hoped for Superman and got the Bat

از ایکس من بیشتر بزارید با تشکر

Arya3fff

آقا شایان ببخشید زیر پستتون اسپم میدم … ولی میشه لطفا آدرس ایمیلتو برام بفرستی ؟

آرمان صفا

ممنون از شایان خان گل بابت ترجمه  و ادیت کل ایکس من و دنیاش رو تو مارول از همه چی بیشتر روست دارم و دمت گرم بایت ترجمه و ادیت چند باری شنیدم از ترجمه کمیک ها تو این سایت ایراد گرفته شده گفتم یه جوابی بدم بد نیست. راستش برخی از کمیک هایی که ترجمه کردید رو با نسخه انگیلیسیش که قبلا خوندم خط به خط مقایسه کردم بارها. وآدم سختگیری و رکی هم هستم و عیبی ببینم حتما اطلاع می دم مخصوصا متال و ساعت قیامت. به جز یکی دوتا موارد که ناشی از تفاوت سلیقه هست والا… مطالعه بیشتر »

محمد شهبازی

باور نکردنیه واقعا یه کمیک همه چی تمومه! از هر نظر که موثع خوندنش دقت بشه واقعا خواننده از نوع تعاملات و دیالوگ ها و حتی بحث ها موجود در این کمیک لذت میبره طراحی های این کمیک هم بسیار عالی هستند و کاملا منطبق با داستان هستن و خواننده از لحظاتی که درش رقم میخوره لذت میبره! و واقعا خیلی جالبه که داستان به هیچ وجوه یک داستان کلیشه ای نیست با این حالی که ممکنه خیلی ساده به نظر بیاد ولی نویسنده با نوع  تعاملات و رفتارهایی که در اون قرار داده داستان رو به یک داستان مطابق… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

به به خیلی ممنون که دارید این کمیک رو هم ترجمه میکنید.من این سری رو چند سال پیش خونده بودم با اطلاعات کمم راجع به ایکس من ها. اما الان که با اطلاعات بیشتر به لطف سایتتون و اون هم با ترجمه ی خوب شما که دارم میخونم واقعا با خودم میگم که یک شاهکاره تمام عیاره این کمیک. ترجمه و گرافیک و ادیت اقا شایان هم که دیگه واقعا خوب هستش. جاس ویدون با داستان خوب و عالی و نابش و کسدی با طراحی های بی نظیرش واقعا این بستر رو برای ما جور میکنه که از این کمیک… مطالعه بیشتر »

مهدی سید رضایی

نقد شمارۀ ۲ سری کمیک های «افراد ایکس اعجاب انگیز» : موردی که درطولِ کُل کمیک، توجه خواننده رو جلب میکنه، اینه که “جاس ویدون” چقدر عالی و بدون نقص، روابط و شیمیِ افراد ایکس باهم رو به نمایش میزاره… طوری که وقتی کمیک رو میخونید کاملاً میتونید حس کنید که افراد ایکس در درجۀ اول، یک خانواده ـن؛ میبینیم که مثل یک خانواده باهم دعوا میکنن، همدیگه رو سرزنش میکنن، برسَر موضوعات مختلف باهم به اخلاف میخورن و هرکدومشون، طرز نگاه و فکر خودشون رو دارن؛ اما درهنگام جنگ و نبرد، کنار هم میمونن و میجنگن (بی شک روابط… مطالعه بیشتر »

Doomsday

هر کی این کمیک رو نخونه زندگیش برباده!

فوق العاده بود و از اون فوق العاده تر شماره به شماره بهتر شدن این کمیکه!

این شماره دقیقا جایی تموم میشه که آدم نمیتونه دیگه انتظار شماره بعدیشو زیاد بکشه تا بفهمه قضیه از چه قراره وقتی که مخصوصا اسم جین گری وسط میاد!

ادیت و ترجمه هم با لب و دهن آدم بازی میکنه واقعا دست آقای محمودی درد نکنه واقعا کمیک پر زحمتیه و از حباباش و مفهوم شون میشه فهمید کار راحتی نبوده ترجمه این کمیک.

مهدی سید رضایی

نقد شمارۀ ۳ سری کمیک های «افراد ایکس اعجاب انگیز» : بعد از خوندن ۳ قسمت از نخستین آرکِ این سری، کاملاً متوجه شدم که چرا خیلی ها این ران رو، یکی از بهترین کمیک های افراد ایکس میدونن. حالا که قسمت سوم این آرک (و بهترین قسمت این آرک تااینجای کار) ترجمه شده میخوام یک نقد برای این قسمت از آرک بنویسم… مثل شماره های قبل، بارز ترین نقطه قوت این کمیک، تئامل و شیمیِ بسیار خوب بین اعضای افراد ایکس ـه. “جاس ویدون” بازم به خوبی اختلاف های عقاید و شخصیتیِ اعضای افراد ایکس رو نشون میده، همدریِ… مطالعه بیشتر »

ciuz

خیلی ممنون بابت ترجمه و ادیت این کمیک زیبا آقا شایان

m666kl

این یری کمیک رو من هنوز شروع بع هوندن نکردم ولی ایا ربطی به سریال gifted نداره؟؟؟

ارشیا بشیری

خیر. ارتباط مستقیم ندارن. اما سریال گیفتد رو براساس داستان های X-Men خلق کردن. خوندن این کمیک به درک فضای سریال کمک میکنه.

امیرعلی قبادی

سلام دوستان. اول تشکر میکنم بابت ترجمه ی این کمیک. بعدش می خواستم بدونم که شماره ی بعدی کمیک کی منتشر میشه؟
بازم ممنون از تیم اسکواد و خسته نباشید.

ارشیا بشیری

بعد از عید ترجمه دو شماره پایانی، دوباره از سر گرفته میشه و منتشر میشه.

امیررضا شکری

خب. اینم از این. خدا رو شکر که این کمیک های نیمه کاره کم کم داره کلکشون کنده میشه. فقط ۴ ۵ تا کمیک دیگه مونده. ایشالله که اون ها هم به زودی کلکشون کنده میشه. دست تمامِ دست اندرکارانِ این کمیک درد نکنه. همینطور دست آرمانِ عزیز و آقای اویسی هم درد نکنه که این دو شماره ی آخر رو کار کردن. کمیکِ به شدت خوبیه. ضمینه سازِ یک رانِ زیبا و فوق العاده. هم طراحی هاش خوبن و هم داستان نویسی. جاس ویدون واقعا با تمامیِ این شخصیت ها آشناییِ کامل داره. ضمنِ اینکه بعد از اون رانِ… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

سلام.
خیلی ممنون بابت به اتمام رسوندن کمیک.
و ببخشید که خیلی دیر دارم کامنت میذارم. بابت ترجمه و ادیت و ویراستاری دو شماره ی پایانی هم از اقایان اویسی، بشیری، صفا و اسلامی تشکر میکنم.
اگه وقتش پیش اومد حتما سعی میکنم در چند روز اینده نقدی بر دو شماره ی پایانی کنم. جا داره از اقای محمودی و همچنین اقای نعمتی هم تشکر کنم.
خسته نباشید.