کمیک بتمن: سه جوکر – تمام شماره‌ها

«سه جوکر»، نام معمای جنجالی دیگری از جهان دی سی است. ۳۰ سال از زمانی که رمان گرافیکی بتمن: جوک کشنده منتشر شد، می‌گذرد؛ داستانی که به مسائلی چون کیستی و چیستیِ شخصیت جوکر می‌پرداخت. حال «جف جانز» به میدان آمده تا پیرو راه «آلن مور»، باری دیگر آن ذهنیت را به نمایش بگذارد؛ ذهنیتی که طبق وعده‌ها قرار است تا خیلی چیزها را میان رابطه‌ی بتمن و جوکر مشخص نماید.

قضیه‌ی این ماجرای جنجالی از دوران The New 52 و شماره‌ی ۴۲ از مجموعه کمیک Justice League در داستان «جنگ دارکساید» آغاز شد. همان‌طور که در مقاله‌ی بررسی فرضیه وجود سه جوکر خواندیم، در این شماره دیدیم که بتمن با تصرف صندلی «موبیوس»، این امکان را پیدا کرده بود تا برای تمامی سوالاتی که در ذهن خودش دارد، پاسخی پیدا کند. به همین علت، او نام واقعی جوکر را جویا شد و سپس پاسخ مورد نظر، باعث تعجبش شد؛ زیرا به او گفته شد که هویت این شخص مشخص نمی‌باشد و در واقع سه جوکر وجود دارد.

حال با گذشت ۴ سال و به سرانجام رسیدن جریان تولدی دوباره در کمیک ساعت قیامت، این معمای حل‌نشده‌ی جهان دی سی به جواب‌های جالبی نزدیک‌تر می‌شود. تاثیرات چنین ایده‌ای بر جهان دی سی و دنیای بتمن، کاملاً غیرمنتظره خواهد بود، اما جواب آن مطمئناً در مینی‌سری سه قسمتی «بتمن: سه جوکر»‌ و دیدگاه جف جانز درباره‌ی رابطه‌ی بتمن و جوکر نهفته شده و حالا زمان انتظار به پایان رسیده است.

زمان هر زخمی رو التیام می‌بخشه، به شرطی که اون زخم قبلش تو رو نکشه.

قسمت اول

کمیک بتمن: سه جوکر - شماره اول

عنوان: بتمن، سه جوکر – قسمت اول

انگلیسی: Batman: Three Jokers 01/03

تاریخ انتشار: ۲۶ آگوست ۲۰۲۰ – ۵ شهریور ۱۳۹۹

نویسنده: جف جانز

طراح: جیسون فیباک

مترجم: آرمان صفا

ادیتور و گرافیست: عادل اسلامی

درجه سنی: ۱۵+ (Teen Plus)

امتیاز از (CB.Ru): ۸.۹/۱۰

امتیاز از (G.Rs): ۴.۵/۵

قسمت دوم

کمیک بتمن: سه جوکر - شماره دوم

عنوان: بتمن، سه جوکر – قسمت دوم

انگلیسی: Batman: Three Jokers 02/03

تاریخ انتشار: ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ – ۹ مهر ۱۳۹۹

نویسنده: جف جانز

طراح: جیسون فیباک

مترجم: آرمان صفا

ادیتور و گرافیست: عادل اسلامی

درجه سنی: ۱۵+ (Teen Plus)

امتیاز از (CB.Ru): ۸.۸/۱۰

امتیاز از (G.Rs): ۴.۳/۵

قسمت سوم

کمیک بتمن: سه جوکر - شماره سوم [آخر]

عنوان: بتمن، سه جوکر – قسمت آخر

انگلیسی: Batman: Three Jokers 03/03

تاریخ انتشار: ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ – ۷ آبان ۱۳۹۹

نویسنده: جف جانز

طراح: جیسون فیباک

مترجم: آرمان صفا

ادیتور و گرافیست: عادل اسلامی

درجه سنی: ۱۵+ (Teen Plus)

امتیاز از (CB.Ru): ۸.۱/۱۰

امتیاز از (G.Rs): ۴/۵

60 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
امیرعلی قبادی

و بالاخره این کمیک هم ترجمه شد. قبل از هر کاری باید از مترجم و ادیتور این کار یعنی اقایان صفا و اسلامی تشکر کنم بابت ترجمه و ادیتشون. امیدوارم فردا بتونم نقدی رو که لایق و شایسته ی این کمیک باشه رو بنویسم. چون واقعا کمیک مهمیه و باید نقد کاملی روش بشه. شماره ای هستش پر از پنل های خوب و ماندگار و خاطره انگیز،قدیمی، پر از اشارات مهم و البته پر از اتفاقات مهم. خلاصه میخواستم بگم اگه دیدین این کامنتم طولانی نیست و در واقع نقد نکردم کمیکو به این دلیله که الان نمیتونم نقده کامل… مطالعه بیشتر »

arshia.y.m

از ادیتور و مترجم تشکر میکنم.مثل همیشه اشارات ریز در کمیک های دی سی به کار رفته از لباس اون کمدین که لباس جوکر که هنگام شلیک به باربارا بود تا اون صحنه که روی قبر رست این پیس تبدیل شده بود به رست این ایس یا همون ACE که منظور او کارخونست(نقاب ردهود این اشاره رو تایید میکنه که به معنای دفن اون شخص قبلی که جوکر بوده و حالا تبدیل به این شخصیت جدید شده). و دیگر اشارات که حتی شخصیت ها خودشون اونارو بیان میکنن و….
عالی

امیررضا شکری

نقدِ شماره ۱ کمیک موردِ انتظارِ سه جوکر : *نقدِ پیشِ رو دارای اسپویل های جزئی میباشد، ولی چیزی از خطِ اصلی داستان را لو نمیدهد* حدودِ ۵ سالِ پیش، مشخص شد که ۳ جوکر در جهانِ دی سی وجود داره و این موضوع به بزرگترین معمای جهان دی سی و حتی جهانِ کمیک تبدیل شده بود و بالاخره بعد از ۵ سال قراره توی این کمیک پاسخ این معما داده بشه. پس برای شروع یک سوال پیش میاد: آیا این شماره تاثیری توی حلِ این معما داشت؟ مطلقا خیر. این شماره چیزِ جدیدی برای عرضه کردن در زمینه ی… مطالعه بیشتر »

batman enemies

برای کمیک ممنون من خواندم جالب بود حرف اول بتمن زیبا بود در کل خوب بود یه ایراد های جزئی داشت اگه میشه کمیک بتمن شوالیه سفید را ترجمه کنید فکر کنم تا شماره سه ترجمه کردید .

امیرعلی قبادی

هشدار اسپویل:اگه نمیخوایم حتی یک ذره هم اسپویل بشین لطفا از خوندن این کامنت من خودداری فرمایید. خب منم کمیکو خوندم و باید بگم صرفا جالب بود. اونطور که فکر میکردم بد نبود. ولی خب اونطور که فکر میکردم خوب هم نبود. در کل یک اثر ۶۰ ۴۰ بود. ولی چیزی که این کمیک رو ۶۰ ۴۰ میکنه، طراحی های خوبه فیباکه. فیباک واقعا خوب از پس طراحی بر اومد. و باید بگم که ارزشش رو داشت.(ارزش صبر کردنو) خب خودِ کمیک هم که چیز خاصی نبود. یعنی جف جانز کارِ خاصی توی این کمیک انجام نداد. البته یه کارایی… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

اون قضیه ی بتگرل که تابلوـه. اصلا قصدِ جف جانز همین بوده. میخواسته بگه شاید بتگرل به ظاهر مخالفت میکنه ولی اونم در باطن میخواد که جوکر یک بار برای همیشه شرش کنده بشه. این یعنی شناختِ درست از یک شخصیت. والا این کمیک دیگه اون قدر ها هم بد نبود. نمره ۲ ئی که میخواستید بدید رعایت نکردنِ انصاف بود. من توی نقدم اشاره کردم به مشکلاتِ جف جانز ولی همون ۱۷ صفحه ی ابتدایی هم که فابوک طراحی کرده همشون انتخاب های جف جانز بودن، یعنی میدونست میخواد چیکار کنه ولی تعادل رو نتونست رعایت کنه. اون نمره… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

خب بله قبول دارم نمرم سخت گیرانه بود.
به هر حال شاید نمره دهیم خیلی یهویی و احساساتی و به دور از منطق بود. شاید نمره ی ۷ براش مناسب تره. نمیدونم.
تا ببینیم توی شماره های بعدی چی میشه.

S.J

ممنون از آثای صفا و آقای اسلامی بابت ترجمه این کمیک کمیک جالبی بود من انتظار همین رو هم نداشتم D: با دوستانی که می گن صفحات اول و اون ایستراگ ها زائد بود زیاد موافق نیستم به نظرم استفاده از اون ها می تونه به داستان مفهوم ببخشه اما متاسفانه استفاده ی بیجا و بیش از حدش هم کمیک رو الکی حجیم می کرد و هم گویای کم کاری نویسنده بود من بعضی جاها حس می کردم نویسنده اینجا تزئینیه یعنی بدون نویسنده هم داستان رو می شد فهمید و این از یه طرف توانمند بودن طراح رو هم… مطالعه بیشتر »

M.knight

ببخشید برای فهم و درک کامل این کمیک باید کمیک های دیگری رو به عنوان مقدمه خوند یا همین متنی که بالا نوشتین کفایت می کنه؟

mahamed

با تشکر از سایت شما
من منتقد نیستم و نمیتوانم لذتی که از ترجمه روان این کمیک بردم را در کلمات بگنجانم.اما میتوانم به عنوان یک از کتابخوان(کتابخوار)بگویم که مدتها منتظر این کمیک بودم و اکنون با بهترین ترجمه ممکن آن را خواندم.
خلاصه لذت بردم.

E.N

به به!
هنوز نخوندمش اما از همین حالا مطمئنم هنگام مطالعه این کمیک قطعا قراره حداقل از ترجمه و ادیتش لذت ببرم پس ممنون از شما آقای عادل اسلامی و آقای آرمان صفا بابت ترجمه و ادیت، خسته نباشید

آرمان صفا

منم از عادل جان تشکر می کنم که این کار را به زیبایی ادیت کرد.
بخش هایی از ترجمه هم توسط ایشون ویراستاری شدن که کیفیت کار رو بهتر کرده.
از دوستانی هم که در باره ی این کمیک نظر دادن بسیار ممنونم.
در کل کمیک خوبی نبود ولی تا پایان شماره ۳ صبر میکنیم

ارشیا بشیری

مشکل اساسی این کمیک اینه که اومده ۵۰ صفحه رو فقط مقدمه ریخته و بعدش نمادنگاری و استعاره‌پردازی کرده. واقعا این کشش بیهوده لازم نبود. دیگه همون جوک کشنده که مهم‌ترین کمیک جوکره ۴۸ صفحه‌ست و از هر پنلش بیشترین بهره رو برده؛ بعد اون‌وقت جف جانز با ۵۰ صفحه هنوز نتونسته مخاطب رو تحت تاثیر قرار بده. انکار نمی‌کنم، واقعاً عنوان سرگرم‌کننده‌ای بود و طراحی فیباک خیلی خوب بود ولی اون طراحی برای کار جف جانز حیف بود. در واقع پتانسیل حروم کردن. من (تا این‌جای کار) هماهنگی و محتوای جنگ دارکساید رو بیشتر از این عنوان قبول دارم.… مطالعه بیشتر »

Soroosh

آقای بشیری شما و تیم تون با این سایت یه خدمت بزرگ به جامعه کمیک بوک هستید اینو از صمیم قلب میگم
بابت ترجمه این کمیک (که خیلی وقته منتظرشم) یه دنیا ممنون

ارشیا بشیری

والا من عادت ندارم کسی ازم تعریف کنه، پیام شما رو که دیدم خیلی ذوق‌زده شدم. 😂

شما لطف دارید. اواخر ۹۸ برای ما دوره‌ی خیلی سختی بود و حتی تا مرز بسته شدن سایت هم رفته بودیم ولی در لحظات آخر تصمیم‌مون برگشت و موندیم تا کارهای باقی‌مونده‌مون رو تموم کنیم. الان خوشحالم که می‌بینم تصمیم اشتباهی نبوده و سایت تونست احیا بشه و دوباره اوج بگیره. امیدوارم بازهم بتونیم ادامه بدیم و مخاطبان رو هم راضی نگه داریم و به هدف مشترک‌مون و اهداف بالاتر برسیم.

امیرعلی قبادی

اقای بشیری نکنید این کارارو. بسته شدن چیه. به جرات میتونم بگم تک تک اعضای کمیک اسکواد خیلی بچه های پر دانشی هستن. والا دیروز که داشتم مقاله معرفی کامل نظام جهان مارول رو میخوندم هی میرفتم پایین ببینم منبعی چیزی نیست، دیدم نه. همش کارِ علی اقای گل بود. فهمیدم که علی اقا هم درباره ی دی سی و هم درباره ی مارول اطلاعات کاملی دارن. پوشش خبرتون هم خیلی خوبه. یعنی خبری از دست شما در نمیره. هم توی تلگرام و هم تو سایت خبرارو پوشش میدین. بخش ترجمه ی کمیکتون هم که دیگه محشره. یعنی شما کمیک… مطالعه بیشتر »

مرتضی

دم همتون گرم ❤
خیلیییی منتظرش بودم 😍

آرمان صفا

مطلب مهمی هست که باید به عرض کاربرای عزیزمون برسونم. حدود سه ماه پیش بود که من سر زمان انتشار برخی مقالات خودم با بچه های اسکواد به اختلاف خوردم. چون برنامه زمانیم هم با بچه ها مغایرت داشت ا تصمیم گرفتم که یه سایت شخصی به اسم اکشن کامیکس تاسیس کنم تا این اختلاف در برنامه زمانی حل بشه. بنا رو بر این گذاشتیم که اکشن کامیکس یه جور اسپین آف (spin off) بشه از اسکواد و مقالات هم در هر دوجا منتشر بشه. حتی تصمیم داشتم که اونجا رو گسترش بدم. ولی خب ایده ای بود که چند… مطالعه بیشتر »

A Comic Fan

واقعا ممنونم بابت زحمات کمیک اسکواد به جامعه کمیک بوکی ایران
ولی الان هم وضعیت کمیک تو ایران خوب نیست بهتر از سابق هستش سطح اسکواد نسبت به سایتای دیگه بالاست ولی همه مقالات و همه کاربرا که برای اسکواد نیستن شما فقط کافیه وضعیت مقالات ترجمه ها اخبار و کامنتای سایتای دیگه که مربوط به کمیکن یا بخش کمیک دارن رو بخونید به عمق فاجعه پی میبرید

آرمان صفا

متاسفانه، کمیک هیچ هدفی رو دنبال نمی‌کنه و معلوم نیست می‌خواد به چی برسه. به بتمن و باربارا اصلا پرداخته نشده به جز یه سری اشارات سطحی. این نشون می‌ده که جف جانز درک درستی از روانشناسی نداره و حتی نرفته درباره‌ی PTSD تحقیق کنه یا از چهارتا قربانی بپرسه که شخصیت‌ها رو درست دربیاره. باز جیسون وضعش بهتره.
این ایده‌ی تولید جوکر هم بی‌نهایت مسخره‌ست.

از همه مهم‌تر این‌که دستت درد نکنه بابت ویرایش
خسته هم نباشی دوست عزیز

امیررضا شکری

*خطرِ اسپویلِ شماره دو کمیک سه جوکر* هنوز کمیک رو با ترجمه ی بچه ها نخوندم ولی چیزی که هفته ی پیش خوندم و یادمه این بود که با یک کمیک به شدت بی هدف، بی منطق و بدونِ هیچ حرفِ تازه ای روبرو هستیم. از این اصطلاح زیاد استفاده کردم و باز هم میکنم. جف جانز داره نوار خالی پر میکنه. اینطور که بوش میاد جانز فقط یک چیز مدِ نظرش بوده ولی برای اینکه کمیک رو به سه قسمت برسونه، یک سری اتفاقاتِ به شدت مزخرف و مشخصا بی هدف رو در نظر گرفته و قصد داره اون… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

خودش می‌گه «فَباک» اتفاقا. فابوک نمی‌گه. من چند وقت پیش توی دیسی دیلی یا جای دیگه بود که دیدم طرف گفت فیباک. تا مدت‌ها هم همین رو می‌نوشتیم توی نظرات و پست‌ها. وقتی هم صدای خودش رو شنیدیم دیگه دیر شده بود.

امیررضا شکری

والا ۲۷ سپتامبر توی توییترش یک فیلم منتشر کرد که داشت از نسخه های واریانتِ جلد دوم سه جوکر حرف میزد. شروعش اینطوری بود: Everybody this is Jason Fabok. من هرچقدر گوش دادم جیسون فابوک شنیدم. حالا یکم روی آ تاکید داشت. اون O هم تا جایی که من شنیدم _ُ_ بود. یک جورایی اینطوری خونده میشد. فآبُک. که همون فابوک باید نوشتاری نوشت. باز من همین الآن چک کردم. و دوباره همین رو شنیدم. والا من شاید اشتباه شنیده باشم یا گوشم مشکلی چیزی داشته باشه (زیاد به خودم توی اینطور موارد اعتماد نمیکنم :D) باز الآن لینکِ فیلم… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

توی این هم فباک می‌گه که.فابوک با قواعد تلفظ جور در نمیاد. حالا چیز خیلی مهمی نیست.

امیررضا شکری

من دیگه گوشم نمیکشه 🙂 هرکار میکنم فابوک میشنوم. باز تهش اون A یک چیزی بینِ _َ_ و آ میشنوم:)
ولی خب گفتم. زیاد به من توی اینطور چیزا اعتمادی نیست.

ارشیا بشیری

توی ویدیویی که فرستادی، فَبآک می‌گه. اونی که آرمان گفت درسته.
فابوک اینطوریه که بگی: FaBook اصلا جور درنمیاد و بیشتر تحت‌اللفظیه تا تلفظ صحیح.

آرمان صفا

همون اتفاق ساعت قیامت داره می‌افته. اول یه ایده‌ی عجیب مثل حمله‌ی منهتن یا همین سه جوکر از سه دوره‌ی مختلف به ذهنش رسیده و بعد نتونسته از دلش یه داستان خوب بیرون بیاره. گیر کرده.

arshia.y.m

خیلی از ادیتور و مترجم تشکر میکنم
خیلی از ایستراگ ها خوشم میاد که پیداشون کنم مثل اون شخصین قدیمی که داخل زندان بلک گیت دستش نورانی شد که البته به خوبی بازی با کلمات ace در شماره قبل نبود.به هر حال عالی👌🏻👌🏻👌🏻

sinestro

این جف جانز هم شدید افت کرده.اون از دومزدی کلاکش اینم از این.توی شماره اول که هیچی نکرد فقط صفحه پر کرده بود و اینم از شماره دوم که یه ایده ی نچندان جالب رو مطرح کرد.این اقا وقتی کمیک به این مهمی رو میخواد تو سه قسمت بنویسه باید از تک تک صفحه ها استفاده کنه نه اینکه توی شماره یک کلا هیچی نگه.فقط امیدوارم شماره سه بهتر و معقول تر از این دو شماره باشه که بعید میدونم.

spider

واقعا جف جانز باید بره استراحت ،یک سال هیچی ننویسه و ایده های رو جمع کنه و پروش بده و بعدش برگرده و یه تولد دوباره رو تجربه کنه .ساعت قیامت و سه جوکر یه چند تا ایده عجیب و غریب و پولساز بودن که جف جانز دور هم جمع کرده شون و کلی هایپ هم بهشون تزریق کرده و ازشون یه داستان واحد ساخته ، داستان هایی که اصلا در حد اون هایپ زیاد نبودن .جف جانز داره شبیه دن اسلات میشه ،دن اسلات هم نویسنده ای هستش که ایده های عجیب و غریبی رو تو داستان ها میاره… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

دیگه چه خبره! جوکر رئیس محفل جغدها باشه؟ اصلا منطقی نیست. منظورش از کنترل گاتهام همون رئیس گانگسترها بودنه. اولین حضور جوکر رو ببینید یه گانگستر خفن و دلقک‌ماننده. احتمالا رئیس گانگسترهای گاتهام قبل از فالکونی و پنگوئن بوده. البته شاید اصلا فالکونی زیردستش بوده و به‌نوعی یه پوشش برای جوکر محسوب می‌شده. (مثل فیلم شوالیه تاریکی) این اشاراتی که در مورد جوکر اول شده ترکیبی از فیلم بتمن ۱۹۸۹ (که جک نپیر خانواده‌ی وین رو می‌کشه) و اولین حضور جوکر توی داستان‌های بتمنه. دیگه جاده خاکی نزنید. محفل جغدها خیلی پرته. ضمن اینکه خود بروس وین هم به این… مطالعه بیشتر »

spider

«کنترل گاتهام قبل از بتمن »منو به سمت محفل جغد ها برد چون کنترل گاتهام دست اون ها بود قبل بتمن ،ولی یه نگاه دوباره به صفحات اخر انداختم و فهمیدم منظور رو اشتباه فهمیدم چون اون جوکر ۱ حال و هوای گانگستری داشت که اصلا به محفل نمی خوره .

batman enemies

به احتمال زیاد جوکر اول یک گانگستر است چون تو کمیک گفت یک دلقک ، یک خلافکار ، یک کمدین ولی ایده قدیمی است جوکر دلقک اوایل کار جوکر هست که یک دلقک بی مزه بود و یجورایی شبیه جوکر بتمن ۱۹۶۶ است جوکر خلافکار همین طور که گفتید مثل جوکر فیلم بتمن ۱۹۸۹ و شوالیه تاریک است البته جوکر در کمیک یک زمانی خلافکار بوده است و جوکر کمدین جوکر آلن مور است

حجت

ممنون از زحمتی که بی چشم داشت می کشید. میدونم کار ترجمه و ادیت چقدر زحمت داره. ای کاش یه جوری می شد نسخه چاپیشم داشته باشیم

batman enemies

خیلی ممنون به نظرم قسمت دوم از قسمت اول بهتر بود و پیشرفت داشت ولی درحد عالی نبود ایده ها هم خوب ولی قدیمی بود و ازش استفاده شده البته این بیشتر داستان جوکر در طول تاریخ دی سی بود تا جوکری جدید با اوریجین جدید به وجود آورد چون جوکر از معدود شخصیت های است که نویسندگان برای نوشتن اوریجینش آزادی دارند و می توانند خلاقیت نشان دهند

V

با سلام
کتاب آخرش را خواندم(انگلیسی) والا نمیدونم بگم خوشم آمد یا ازش متنفر شدم. اسپویل هم نمیکنم فقط میگم شوکه میشید و بعدش یا عاشقش میشید یا متنفر.
راستی کی کتاب سومش ترجمه می‌شود؟
باتشکر

آرمان صفا

در دست ادیت هست

آرمان صفا

خیلی رک و راست می‌گم، چون خودم این شر رو به پا کردم. سه جوکر توهین‌آمیزترین و ضعیف‌ترین کمیکی بود که در این چند سال اخیر خونده بودم. یعنی به قدری این کمیک «آشغاله» که من نمی‌دونم از کدوم ایرادش حرف بزنم. داستانی که قرار بود درباره معمای سه جوکر باشه و به درد روحی بپردازه، نه از درد روحی چیز درست و حسابی‌ای به مخاطب نشون می‌ده و نه معمایی توش هست. حفره به این بزرگی. واقعا چرا باید یه نفر بره توی مواد شیمیایی و جوکر بشه. مگه چیپس و پفکه که انقدر راحت تولید شه. اصلا چرا… مطالعه بیشتر »

V

چند تا سوال دیگه برایم پیش آمده گفتم شاید شما بتوانید کمکم کنید:
۱.در جوک کشنده می‌خوانیم که دلقک شب قبل اینکه جوکر شه خبر مرگ زنش را میشنوه اما اینجا بتمن میگه یک هفته قبل هویت جوکر رذ شناسایی کرده است.چجوری؟
پیش گو هم بوده؟
۲.جیسون چه شکلی زنده شد؟
۳.جایی خواندم که در آخر کمیک ادعا می‌شود که جیسون پسر دلقک است اما من چنین چیزی نیافتم شما یافته اید؟
۴.به نظرتان قیافه بی نقاب بروس و جیسون شبیه به هم نبودن؟ به نظرم بزرگ ترین عیب طراحی همین بود.

ارشیا بشیری

۱. اشتباه خوندید. بتمن گفتش یک هفته «بعد» از اولین دیدارشون، هویت مخفی جوکر رو فهمیده. ۲. جیسون خیلی وقته زنده‌ست. پیشینه‌ش که تغییری نکرده. توسط تالیا آل غول به زندگی برگشته. (پیشینه‌ی New 52) ۳. جیسون پسر دلقک نیست. منظورش دستاورد دلقکه. دلقک بود که جیسون رو کشت و باعث شد تبدیل بشه به رد هود که همون نماد جوکره. تراژدی‌های جیسون (مرگی در خانواده/جیم استارلین) رو دلقک (جوکر سوم) انجام داده. تراژدی‌های باربارا (جوک کشنده) و مرگ خانواده (داستان اسکات اسنایدر) رو کمدین (جوکر دوم) انجام داده. ۴. بله این کلاً یکی از مشکلات طراح‌های سوپراستاره و تمایز… مطالعه بیشتر »

arshia.y.m

نمیدونم الن مور ناراحت بشه یا نه
من از داستان و پایانش تقریبا خوشم اومد شاید میخواستن یه داستان جدید رو اغاز کنن و این مقدمش بود….نمیدونم
از ترجمه و ادیت هم ممنون عالی
اگه میشد به صورت کالکشنِ فیزیکی این کمیک رو خرید عالی میشد

arshia.y.m

حدس میزدم بخوان به یه مقدمه تبدیلش کنن (یا از روی ناچاری یا با برنامه قبلی)

امیررضا شکری

فقط امیدوارم Canon نشه این کمیک.

MHA

اول از همه ممنون از ادیت و ترجمه عالیتون تنها نکته مثبت این کمیک طراحی خوبش که جیسون فابوک انجام داده بود بود از همون اول می دونستم که ایده ی سه جوکر مسخره و احمقانه و جاهطلبانه است (مخصوصا اگه نویسندش جف جانز باشه)متاسفانه به شخصیت اصلی داستان یعنی بتمن خوب پرداخته نشده بود و جیسون رو ادم احساسی جلوه داده بود

Martian Manhunter

با توجه به پایان بندی این کمیک و کمیک Endgame ، آیا اینکه کمدین ، همون Pale man کمیک اسنایدر هست ، تناقض یا حفره ای توی داستان کلی به وجود نمیاره ؟ با توجه به گذشته رمز آلود و فراطبیعی که pale man داره ؟ ممنون میشم که دوستان من رو روشن کنند . اطلاعات ضعیفی در این موضوع دارم .

ارشیا بشیری

این خیلی تناقض حساب نمی‌شه چون داستانک Pale Man بیشتر حالت استعاری داشت و یه متافور بود، نه یه داستان واقعی.
البته در کل حرف درستیه. حالا قضیه‌ی Pale Man ربطی به این قضیه نداره ولی این کمیک خیلی حفره بوجود آورده و حتی داستان‌های خود جف جانز رو هم نقض کرده! (منظورم جنگ دارکسایده)
من حالا اگه وقت کنم، سر فرصت یه سری از حفره‌هاش رو این‌جا لیست می‌کنم.

saintwalker

احساس میکنم الن مور بعد از این بلایایی که سر داستاناش اومده (دومزدی کلاک،سریال واچمن،سه … )خیلی ناراحت شده:/

آرمان صفا

اخیرا هم یه سفسطه‌ی جدید به فهرست بلند بالای سفسطه‌ها اضافه شده: «سلیقه» ما چندین و چند معیار برای سنجش فیلم و سریال و کمیک داریم. اصلا توی بحث کیفیت ، سلیقه معنی نداره. گل یا رنگ مورد علاقه که نیست. مثلا فیلم افتضاحی مثل bvs رو با بیشتر از ۵۰ دلیل می‌شه کوبید. یه دفعه طرف می‌آد می‌گه: من حرفی ندارم. بحث سلیقه‌ست. نه عامو، این فیلم یه اثر مسخره و ضعیفه، با حرف زدن از سلیقه نمی‌شه جمعش کرد. در ضمن، ماشالله به این حسن سلیقه حالا همین داستان سر سه جوکر هم پیاده شده. شاهکاری که با… مطالعه بیشتر »

V

موافقم با شما
اما دعوا با عامه مردم چه سود؟
بهتر نیست یک شاهکار را بخوانیم(باز بخوانیم)تا اولا روح خود را استیلا ببخشیم و مغزمان را از سموم سه جوکر بزداییم؟
پ. ن:جدیدا چاپ ۲۰۲۰ کمیک arkham asylum a serious house on serious earth را یافته ام لینکش را می‌گذارم شاید با خواندنش(باز خواندنش) از خشمتان کاسته شود
https://bit.ly/3iMj8yM

ارشیا بشیری

خیلی بیراه نمی‌گن. بین فاجعه و متناقض بودن شاهکاریه برای خودش. 😂

V

آقا یه سوال
مصاحبه چند وقت پیش آلن مور را یادتان هست (به زیبایی کمیک و سینما ابر قهرمانی را با خاک یکسان کرد) به نطر تان ربطی به گند زدن به شاهکارش (killing joke) در این شاهکار پر از ایراد😒🤣ندارد؟

آرمان صفا

دوست عزیز
لطفا دیگه از این الفاظ توی اسکواد استفاده نکنید.
بی‌نهایت زشته و در شان سایت ما و شخصیت خود شما نیست

V

چشم دوست عزیزم
فقط اگر شیوه اش را بگوید نظر را پاک میکنم. یا اینکه خودتان زحمتش را بکشید.
با تشکر

Amirv77

ماشالا چقد هم جیسون فابوک به این شاهکارشون افتخار میکنه و روزی دو تا پست ازش میزاره 🙂 مردک جوری گفت بزرگترین نظر جنجالیم تبدیل شده به پایان ۳ جوکر انگار حالا چی ساختن بعد از ۴ سال
واقعیت اینه اگه اینهمه گنده اش نمیکردن و توقع رو بالا نمیبردن برای من یه داستان معمولی رو به پایین بود و اونقدر هم نفرت انگیز نیست برام در حد بدترین داستانی که خوندم ولی اینکاراشون دید منو از همون چیزی که بود هم بدتر کرد

Kiteman

خیلی واسم عجیب بود چرا اینقدر این داستان در انتها فقط هایپ الکی بود. اصلا قضیه سه جوکر خیلی لوس بود بنظرم بعد در انتها هم که

معلوم شد زن و بچه جوکر زنده هستن کیلینگ جوک رو کلا برد زیر سوال
. جف جانز قبلا کاراش خیلی خوب بودن اما الان اینطور نیست فعلا ولی امیدوارم کار های آیندش خوب باشن مثل قبل.

amirhussain

قبل از هر چیز باید تشکر کنم از آقای صفا و اسلامی که این کمیک رو ترجمه و ادیتشون کردن ولی اینطور که یکم معلومه این کمیک ادامه داره یا نه ؟؟؟؟؟

amirhussain

آقای اسلامی اقتباس این کمیک در دنیای انیمیشن DC ساخته شده بنام بتمن مرگ در خانواده لطفا اگه اطلاعاتی دارین بگید من منتظر جواب شما هستم 🙏🙏🙏