کمیک‌های کارآگاهی: بازگشت به کوچه خلاف – تک شماره

«دنیس اونیل» از مهم‌ترین نویسندگان داستان‌های «بتمن» در تاریخ این شخصیت می‌باشد. اگر بخواهیم یکی از آخرین داستان‌هایی که این نویسنده‌ی فقید در دوران حیاتش موفق به نگارش آن شد را نام ببریم، ناگزیر باید به داستانکی میان هزارمین شماره از مجموعه‌ی «کمیک‌های کارآگاهی» اشاره نماییم که در واقع، دنباله‌ای بر داستان پیشین او یعنی There Is No Hope In Crime Alley محسوب می‌شود.

«بازگشت به کوچه‌ی خلاف» داستانی است در باب خشونت؛ خشونتی که سرچشمه‌ای عظیم دارد و به‌سختی می‌توان آن را ترک کرد. در این داستان، شخصیتی به نام «لزلی تامپکینز» را نظاره می‌کنیم که تمایل دارد بتمن را از مشکلی که سببِ به‌کار گرفتن این حجم از خشونت توسط او شده است، آگاه سازد و اعمالی که بتمن تحت عدالت و قانون از آن‌ها اسم می‌برد را زیرسوال ببرد.

با مرگ دنیس اونیل در سال جاری و فرا رسیدن «روز بتمن»، همین‌طور انتشار مقاله‌ی بتمن و روانشناسی، تصمیم گرفته‌ایم تا داستانکی را منتشر سازیم که ادای احترامی به هر سه‌ی این موارد است و به همان میزان، درک اونیل از بتمن، اهمیت وجود این کاراکتر، و فشار روانی‌ای که مسبب اعمال او هستند را به مخاطب نشان می‌دهد.

کمیک‌های کارآگاهی - شماره ۱۰۰۰

کمیک کارآگاهی: بازگشت به کوچه خلاف [تک شماره]

عنوان: بتمن، کمیک‌های کارآگاهی: بازگشت به کوچه خلاف

انگلیسی: Detective Comics 1000: Return to Crime Alley

تاریخ انتشار: ۲۷ مارس ۲۰۱۹ – ۷ فروردین ۱۳۹۸

نویسنده: دنیس اونیل

طراح: استیو اپتینگ

مترجم: آرمان صفا

ادیتور و گرافیست: عادل اسلامی

 

14 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
امیررضا شکری

عالی بود. ترجمه‌ی آرمان که مثلِ همیشه روان بود. ادیتِ عادل هم مثلِ همیشه بی‌نقص. انتخابِ کمیک هم خیلی خوب بود. فکر کنم انتخابش با آرمان بود. چون قبلا هم گفته بود که از این داستانک خیلی خوشش اومده. موضوعِ این داستانک هم با مقاله‌ی امروز درموردِ روانشناسیِ بتمن همخوانی داشت. دنیس اونیل رو من به شخصه نویسنده‌ی بزرگی میدونم. درسته که آثارِ ضعیفی هم داشته توی کارنامه‌اش ولی آثارِ خوب و بعضا شاهکارش اون قسمت رو کمرنگ می‌کنه. این داستانک هم بیشتر از اونکه داستان محور باشه دیالوگ محور بود. اونیل میخواست با دیالوگ‌های لزلی تامپکینز شخصیتِ بتمن رو… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

خطر اسپویل: دنیس اونیل احتمالا نامی هستش که هر فنِ بتمنی اونو شنیده. خب این داستانک ۸ شماره ای، در واقع نگاهی داره به شخصیت بروس وین، و اتفاقا بی ربط هم نیست به مقاله ی روانشناسیِ بتمنِ اقای صفا. خب این داستانک با جیغ بلند خانم تاپکینز شروع میشه. پیرزنی که قصد داره در سالگردِ مرگ توماس و مارتا وین، پدر و مادر بروس، در همون کوچه، اتفاق بدی نیفته! چیزی که بتمن اینقدر ازش ترسیده بود در واقع چهار تا جوون بودن که ماسک دشمناش رو پوشیده بودن(و اینجا اونیل اشاره ی ریزی داره به دشمنان بتمن مانند… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

بعد از ظهر جمعه یه دفعه توی ذهنم اومد که برای روز بتمن یه کمیک خوب هم ترجمه کنیم. پیشنهاد دادیم و عادل جان هم قبول کرد. ترجمش نیم ساعت هم کار نداشت . کمیک زیباییه یه تفاوت بزرگی که با داستان there is no hope in the crime alley داره اینه که اون کمیک پایان بسیار مثبت و خوش بینانه ای داشت. حتی برخی به اونیل اعتراض کردن که چرا این نسخه جدید انقدر تاریکه. ولی خب بازگشت به کوچه خلاف بیشتر به شخصیت پردازی بتمن می خوره شاید خیلی ها ندونن که اولین کسایی که بتمن رو به… مطالعه بیشتر »

Alpheus

بسیار عالی تشکر از مترجم و ادیتور و گرافیست و سایت کمیک اسکوآد. کمیک بسیار زیبایی است. خانم تامپکینز شخصیت فرعی بسیار خوبی برای داستان های بتمن است و من هرموقع کمیکی خواندم که این شخصیت در آن حضور دارد آن کمیک در ذهنم ثبت شده است. آیا بروس روزی بتمن بودن را رها می کند؟ آیا بتمن بودن آسیب به او زده است؟ من به شخصه بعید می دونم روزی بتمن بودن را رها بکند. به نظر من بتمن بودن هیچوقت تمامی ندارد. از نظر من مأموریت بتمن یک ماموریت بی انتها است. یک داستان بسیار زیبا با حضور… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

وقتی میگم طرف از بتمن به درک بالایی رسیده همینو میگم. ببین بتمن با بین یا جوکر یا ریدلر توی این کمیک طرف نبود، با چند تا جوون طرف بود که فقط ماسک دشمنای بتمن رو زده بودن. و البته تفنگ همراهشون بود. حالا شاید بپرسی که اگه در اینده اونا هم به افرادی مثل بین و جوکر تبدیل بشن چی؟ خب باید بگم ببین سوال میگه اگه، یعنی شاید بشن، شایدم نشن. این حرکت بتمن یه جورایی به سالگرد مرگ والدینش، و سخنان خانم تاپکنیز بر میگرده. درست میگی بعضی وقتا خشونت لازمه، اونم تو شهری مثل گاتهام، ولی… مطالعه بیشتر »

Alpheus

گاتهام شهری با حدود ده میلیون نفر جمعیت است. روزانه میشه چند نفر افراد مثل این ها تو این شهر هستند؟ تفنگ همراهشون بود ولی بتمن به خاطر تفنگ همراه بودن به آن ها حمله نکرد. به خاطر اینکه خواستند دزدی کنند یا حتی خانم تامپکینز رو بکشند. هر شب چند نفر باید به خاطر افرادی مثل این ها بمیرند؟ شاید صد ها. وقتی امثال جوکر هر موقع بخوان شهر رو به آشوب می کشند افرادی مثل این ها هم میان و تفنگ رو بر می دارن و این همه آدم می کشند. چیزی هم که من درک نکردم این… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

هدف کمیک، گفتن اینه که خود بتمن هم داره به‌خاطر این میزان از خشونت و فشار روانی‌ای که روشه فاسد می‌شه. مگه خبیث‌هایی مثل جوکر، ریدلر و بین چطور بوجود اومدن؟ اون‌ها هم دستاورد فشار روانی و فسادی هستن که توسط جامعه روشون اعمال شده. وقتی دقیق‌تر نگاه کنیم می‌بینیم که خود بتمن هم این وسط قربانی شده و ممکنه آدم خوبی نباشه. بحث اصلی اینه که آیا بتمن از اون رنجی که در گذشته دیده سربلند بیرون اومده؟ مثل یه قهرمان؟ یا هنوزم که هنوزه قربانیِ اون اتفاقیه که توی ۸ سالگی براش رخ داده؟ این سوالیه که خیلی‌ها… مطالعه بیشتر »

Alpheus

خیلی ممنون. بله این کمیک هوادار ها را به تفکر می اندازد و زیبا است. بتمن بیشتر اوقات نقطه عکس این شخصیت ها است و بیشتر اوقات کسی است که تراژدی را تبدیل به عنصری برای کار نیک می کند. البته بیشتر وقت ها. این که این روند که بروس همچنان تراژدی را به عنصری مثبت تبدیل کند چقدر طول می کشد و این که آیا روزی عوض می شود را ما نمی دانیم و عملکرد بروس درحال حاضر از نظر من در حدی نیست که بگیم همین الان هم شخصیتش دیگر تراژدی را به نیروی مثبتی تبدیل نمی کند… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

یه نکته گفتی توی این کامنتت. گفتی: ولی دیدگاه شخصی من این است شاید نخواهد اعتراف کند ولی هر مشت برای بتمن کمی لذت بخش است. خب در باره ی این جملت باید بگم یه سری به کمیک the batman’s grave بزن. و اما ببین لزوما بتمن بدون چیز بدی نیست. اینکه تو از همین الان راه بیفتی توی خیابون ادم بدا رو کتک بزنی، مطمئنا این خودش هم بده و هم خوب. یعنی اینکه تو میری بیرون تا ادم بدارو بزنی خوبه، ولی وقتی یه دشمن جدید واسه خودت میتراشی، اونو به جامعه، گاتهام، امریکا و شاید دنیا تحویل… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

ببین جرم و جنایت توی هر جایی هست. دزدی، تجاوز، قتل و صد ها موارد دیگه. خانم تاپکینز چیزی که گفت رو دقت نکردی یا اگه دقت کردی من دوباره میگم بهت، گفتش که میتونستی وقتت رو صرف کار های بهتری کنی. ببین من قبول دارم جنایت توی هر جایی هست، ولی با وجود شخصیتی مثل بتمن، جرم و جنایت در یک جایی صد برابر میشه. چرا؟ چونکه اگه بتمن نبود جرائم در حد همین دزدی بود، که در نهایت با همون پلیس ها اکثرشون مهار میشدن، ولی با وجود ادمی مثل بتمن، این خباثت ها بیشتر میشه. چون افراد… مطالعه بیشتر »

Alpheus

خیلی ممنون حتما batman grave را خواهم خواند. من ولوم اول ساگا را تمام کردم و بسیار عالی بود و همزمان گرین لنترن هم دنبال می کنم و ترنسمتروپولیتن هم چند شماره رفتم جلو. سری ها مختلف هم چند شماره رفتم جلو فکر کنم پانزده سری کمیک تو این هفته من شروع کرده باشم. البته تمرکز روی چند سری خاص گذاشتم و ساگا را هر روز جلو می روم و کنارش در آن روز سری ها مختلف برای هر روز می خوانم ولی بله میشد جا نوشتن کامنت یک شماره دیگر را هم خواند! البته درست میگید این بحث ها… مطالعه بیشتر »

امیرعلی قبادی

خب ببین من از این حرف نزدم که بتمن از همین الان خودشو بازنشسته کنه من بحثم این بود که به قول خانم هاپکینز بتمن نباید به وجود میومد. چون با اینکار سوپر ویلن های زیادی به وجود اومدن. حالا الان که بتمن به وجود اومده، و افرادی مثل بین و جوکر و اینا به وجود اومدن یهو بیاد خودشو بازنشسته کنه؟ خسته نباشه. ولی خب این جور بحثا رو من دیدم نمونش رو، خب حرفه منم مسخرست. چون با این حرفم دیگه هیچ قهرمانی به وجود نمیومد. و وقتی هیچ قهرمانی نباشه، دی سی، مارول، ایمیج، دارک هورس و… مطالعه بیشتر »

Alpheus

خطر اسپویل کمیک بتمن لانگ هالووین درسته بتمن طبق لانگ هالووین باعث شد باند های گنگستری قدیمی کم کم کنار برن و به جاشون بعضی سوپرویلن ها بیان. در نهایت باید یک برسی بین میزان کشته ها در گاتهام قبل و بعد از بتمن انجام بشه. من خودم دوست دارم اینم بگم بعضی اتفاقات و ویلن ها در نبود بتمن هم رخ می دادند. حتی از گاتهام خارج بشیم دارکساید چه بتمن بود یا نبود کار خودشو می کرد. داستان مولتیورس در دیسی زیاد است اگر داستانی میشناسید که پدر مادر بروس در مقابلش بمیرن ولی بروس بتمن نشه اگه… مطالعه بیشتر »

batman enemies

(خطر اسپویل) داستان داستان مختصر اما زیبایی بود . نویسنده هم یکی از بهترین نویسندگان بتمن است که شخصیت پردازی بتمن را نجات داده آقای اونیل یکی از اولین کسایی بود که بتمنی دارک به وجود آورد و شرور معروف رأس الغول و لیگ قاتلین را به وجود آورد که تا همین الان هم که ایشون فوت کرده می توانیم آثار این نویسنده بزرگ را در داستانها و البته فیلم و انیمیشن های بتمن ، لیگ عدالت ، تایتان ها و…. دید . داستان درباره شرورهای همیشگی نبود درباره چند نوجوان دزد بود که اول راه بودند . خانم تاپکنز… مطالعه بیشتر »