پروژه ۲۰۱۷: برترین کمیک های مارول در سالی که گذشت

سال ۲۰۱۷ نیز با تمام خوبی ها و بدی هایش به پایان رسید و درست مانند سال های گذشته، شرکت های مختلف صنعت کمیک بوک تعداد بسیار زیادی کمیک را به مخاطبان عرضه کردند. بنابراین با مشورتِ دیگر اعضای تیم کمیک اسکواد تصمیم گرفتیم از ماه ژانویه ۲۰۱۸، نوشتن یک سری مقالات تحت نام “پروژه‌ی ۲۰۱۷” را آغاز کنیم و به معرفی برترین های سال ۲۰۱۷  بپردازیم؛ با قسمت اول این سری مقالات که مربوط به ۱۰ کمیک برتر سال ۲۰۱۷ مارول می باشد، همراه ما باشید.

 

۱۰ – Punisher Max: The Platoon

واقعاً سابقه نداشته که “گارث انیس” کمیک بد برای پانیشر بنویسد! این کمیک هم از این قائده مستثنا نیست و “گارث انیس” به کمک “گوران پارلو“، این بار راه خود را به جنبه ای از زندگی فرانک کسل باز می کند که کمتر به آن پرداخته شده یعنی پیشینه‌ی او؛ این کمیک علاوه بر این که با مهارت بالای “گارث انیس“، خشونت جنگ را نشان می دهد، در به تصویر کشیدن یک فرانک کسل متفاوت با کسی که امروز او را با نام پانیشر می شناسیم نیز فوق العاده عمل می کند. این کمیک بی شک یکی از بهترین های پانیشر در چند سال اخیر است و کاملاً شایستگی قرار گرفتن در این لیست را دارد زیرا که دوباره کمیک های پانیشر را به دوران اوج خود برگرداند.

۹ – HULK

کمیک هالک یکی از کمیک هایی بود که مدتی بعد از رویداد جنگ داخلی ۲ آغاز شد، کمیکی که به شخصیت جنیفر والترز یا شی هالک عمق بخشید و به کشمکش های او برای کنترل خشم خود و تبدیل شدن به هالک پرداخت.

این کمیک واقعاً شخصیت پردازی بی سابقه ای را از شخصیت شی هالک ارائه داد. این کمیک با تمرکزی که بر روی زندگی فردی جنیفر داشت فوق العاده بود؛ شاید تعجب کنید اگر بشنوید که در چند شماره‌ی اول اصلاً خبری از تبدیل شدن جنیفر والترز به هالک نبود!

این کمیک با پرداختن و نمایش درست شخصیت پردازی جنیفر والترز، این شخصیت را به اوج خود رساند و برای بدست آوردن نتیجه‌ی مناسب، توانست تیرش را به هدفـش بزند و خود را در این لیست جای دهد.

۸ – Secret Empire

رویداد بزرگ مارول در سال ۲۰۱۷ به قلم نویسنده‌ی نه چندان معروفی به نام “نیک اسپنسر” که موفق شد داستانی فوق العاده در مورد سرنوشت کاپیتان آمریکایی که اکنون به هایدرا پیوسته ارائه دهد.

داستانی حماسی که از تمام شخصیت ها به نحو احسنت استفاده کرد و باعث به وجود آمدن یکی از بهترین کراس اور های ابر قهرمانی چند سال اخیر شد. طراحی ها و دیالوگ نویسی ها تماماً دست به دست هم دادند تا مارول موفق شود رویدادی را که در سال ۲۰۱۶ با جوان کردن دوباره‌ی استیو راجرز به دست رد اسکال آغاز کرده بود، به شیوه‌ی فوق العاده ای در سال ۲۰۱۷ به پایان برساند به طوری که همه هواداران از آن راضی باشند.

۷ – Thanos

همگی شما با تایتان دیوانه یعنی ثانوس آشنایی دارید؛ موجودی در اوج خباثت که هر کاری برای پیروزی انجام می دهد، اما آیا او همیشه شکست ناپذیر است؟ مطمئناْ با خواندن این کمیک متعجب خواهید شد وقتی که خونریزی، تحقیر و بدن در حال مرگ ثانوس را ببینید!

کمیک ثانوس که آرک اول آن نوشته‌ی نویسنده‌ی بزرگ و نام آشنایی به نام “جف لمیر” است، شخصیتی از ثانوس ارائه می دهد که هیچ هواداری تا به حال ندیده و البته صحنه هایی همچون زندگی دوباره ثانوس که هر هواداری را سر ذوق می آورد. در این کمیک راز های زیادی در مورد گذشته‌ی این تایتان دیوانه برملا خواهد شد و البته اطلاعات زیادی را از ثانوس بدست خواهید آورد. مطمئن باشید که این کمیک تمام تصورات شما را راجع به ثانوس تغییر خواهد داد، تغییری که شخصیت تایتان دیوانه را یک پله ارتقا می دهد. این کمیک برای آن دسته از هوادارانی که شیفته‌ی شخصیت ثانوس هستند یک کمیک بی نظیر و مهم برای خواندن است.

۶ – Black Panther & The Crew

همه‌ی هواداران می دانند که دنیای کمیک همیشه درس های اخلاقی زیادی در پشت داستان های خود دارد اما کمتر پیش میاید که داستانی در در دنیای کمیک تا این حد به مشکلات دنیای واقعی بپردازد؛ کمیک جدید پلنگ سیاه یکی از فوق العاده ترین کمیک های سال ۲۰۱۷ نوشته “تا نهیشی کوتس” است که به یکی از بزرگ ترین مشکلات اجتماعی حال حاضر آمریکا یعنی اختلاف و تبعیض نژادی می پردازد. نحوه اشاره این کمیک به این مشکل اجتماعی واقعاً ویژه و جالب است.

داستان از جایی شروع می شود که قهرمانان معروف سیاه پوست مارول مثل بلک پانتر و لوک کیج برای تحقیق راجع به مرگ یک فعال سیاسی به نام “ازرا کیث” هنگامی که توسط پلیس دستگیر شده بود، به محله‌ی هارلم می روند تا درباره‌ی مرگ او تحقیق کنند. نحوه ادامه داستان نیز واقعاً فوق العاده است و مخاطب را کاملاً در عمق معما فرو می برد.

۵ – The Unworthy Thor

متفاوت ترین کمیک این لیست؛ داستان ثور اصلی یا همان اودین سان که اکنون نالایق شده و باز هم قلم شیوای “جیسون آرون کاملاً شما را شیفته‌ی ثور خواهد کرد؛ شخصیت پردازی بی نظیر ثور در این کمیک مهم ترین برتری آن نسبت به کمیک های دیگری است که در این لیست قرار نگرفته اند و البته نباید از طراحی های زیبای “اولیور کوپیل” و نقش مهم آن ها در جذاب تر شدن این کمیک صرف نظر کرد.

دیدن اودین سان با یک دست، یک بز آزگاردی(!) و یک تبرزین به نام یارن بی یورن (Jarnbjorn) که برای به دست آوردن افتخار از دست رفته اش می جنگد می تواند هر کمیک فنی را جذب خود کند و سر ذوق آورد، مخصوصاً با ظاهر فوق العاده ای که این کمیک دارد!

۴ – Black Bolt

بلک بولت، پادشاه با ابهتِ ناانسان ها، در  یکی از زندان های موجود در مرز های کهکشان زندانی شده است اما چه کسی توانسته موجودی به این قدرتمندی را در چنین جایی زندانی کند؟ جوابی که با خواندن کمیک خواهید گرفت باور نکردنی است!

کمیک بلک بولت اولین کمیک اختصاصی این شخصیت است و مخاطب را با معماهای زیبا و پیچیده رو به رو می کند که پانل به پانل مخاطب را به دنبال خود میکشد. دیالوگ نویسی “صلاح الدین احمد” هم به نوع خود جالب بود چرا که بلک بولت می تواند راحت حرف بزند! طراحی ها هم فوق العاده نیستند اما به خوبی با لحن کمیک هماهنگ اند و آگاهی لازم نسبت به حوادث داستان را به مخاطب می دهند. بی شک کمیک بلک بولت برای کسانی که عاشق معما هستند می تواند یکی از بهترین انتخاب های سال ۲۰۱۷ باشد!

۳ – Darth Vader

و اکنون نوبت ورود مقتدرانه‌ی دارث ویدر، لرد خبیث سیث، با همان آهنگ ورودش در سری فیلم های جنگ ستارگان است! شخصیتی که بسیاری او را خبیث ترین شخصیت تمام دوران ها می نامند. بی شک سری کمیک دارث ویدر بهترین کمیکی است که تا به حال در رابطه با دنیای جنگ ستارگان نوشته شده و از همان ابتدای انتشارش تا به امروز با کیفیتی فوق العاده مخاطبان را در اعماق شخصیت فوق العاده‌ی لرد ویدر فرو می برد. دیالوگ های عالی “چارلز سول” در کنار طراحی های زیبای “جوزف کامنکولی” به رسیدن هر چه بیشتر شخصیت ها به سطح عالی کمک کرده اند و پا به پای سری فیلم های “جرج لوکاس” در شخصیت پردازی کاراکترها پیش رفته اند. به هر حال اگر بخواهید یکی از بهترین کمیک های سال ۲۰۱۷ را بخوانید این کمیک یکی از شایسته ترین انتخاب ها خواهد بود.

۲ – The Mighty Thor

پس از رویداد زیبا و فوق العاده‌ی گناه اصلی (Original Sin) نوشته شده توسط نویسنده‌ی دوست داشتنی مارول یعنی “جیسون آرون“، شاهد بودیم که ثور اصلی (اودین سان) پس از اینکه نیک فیوری در گوش او چیزی زمزمه کرد، لیاقت خود را از دست داد و دیگر نتوانست چکش معروف خود میولنیر (Mjolnir) را بلند کند؛ پس از این بود که جین فاستر، عشق قدیمی ثور که دچار سرطان شده بود توانست میولنیر را بلند کند و به ثور جدید تبدیل شود.

پس از این اتفاق هیچ یک از هواداران و حتی خوش بین ترینِ آن ها هم اعتقادی به موفقیت این ایده نداشتند اما این ایده موفق شد؛ آن هم چه موفقیتی! قلم روان “جیسون آرون” و شخصیت پردازی فوق العاده ای که به جین فاستر بخشید تمام معادلات را برگرداند؛ به تصویر کشیدن زنی که وقتی میولنیر را به دست می گیرد تمامی شیمی درمانی ها و رنج هایی که بخاطر سرطان کشیده است از بین می رود. در واقع “جین فاستر در حال مرگ است اما مسئولیتی که به دست داشتن میولنیر به او داده است اجازه‌ی تسلیم شدن را به جین نمی دهد و همین مسأله باعث خلق داستان های فوق العاده ای در سری اختصاصی او یعنی سری Mighty Thor شد؛ کمیکی که هر کمیک فنی می تواند از آن لذت ببرد.

۱ – The Defenders

چندی پیش بود که خبر کوچ کردن “برایان مایکل بندیس” به دی‌سی، تمام هواداران مارول را شوکه کرد اما حداقل طرفداران کمیک های مارول می توانند خوشحال باشند که “بندیس” بدون خداحافظی مارول را ترک نکرد!

کمیک مدافعان را می توان آخرین شاهکار “بندیس” برای مارول نامید؛ کمیکی که تمام فاکتور های یک کمیک فوق العاده را دارد و البته طراحی زیبای “دیو مارکز” به کمک تمام این فاکتور ها آمده و کمیکی را خلق کرده که بی شک و بدون تردید عنوان بهترین کمیک مارول در سال ۲۰۱۷ شایسته آن است.

تقابل و همکاری ۴ شخصیت دردویل، جسیکا جونز، لوک کیج و آیرون فیست واقعاً زیبا و دیدنی به تصویر کشیده شده است؛ صحنه های فان مناسب و شوخی های به جا و خنده دار و البته پیچش های همیشگی سبک “بندیس” کاملاً مخاطب را جذب خود می کند و البته همانطور که اشاره کردم “دیو مارکز” با استادی تمام صحنه های مبارزه و چهره ها را طراحی کرده است.

بی شک این کمیک بهترین چیزی بود که “بندیس” می توانست در آخرین ماه های کار خود در مارول به جا بگذارد و خواندن آن شما را شگفت زده خواهد کرد.

8 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments