معرفی ۱۰ کمیک برتر پلنگ سیاه – Black Panther

اگر فیلم پلنگ سیاه (Black Panther) را دیده باشید، حتماً می خواهید بدانید کجا می شود داستان های خوبی از شاه تچالا و دوستان و دشمنانش پیدا کرد. اگر هم هنوز فیلم را ندیده اید، خیال تان راحت، از اسپویل خبری نیست. اگر تا به حال به این فکر نکرده اید که چگونه می خواهید ماه های باقی مانده تا اکران فیلم بعدی انتقام جویان و سال های باقی مانده تا فیلم دوم بلک پنتر را بگذرانید، ما به شما می گوییم چکار کنید: درست به سراغ منبع بروید!

پلنگ سیاه از سال ۱۹۶۶ علاوه بر سری های اختصاصی خود در عناوین مختلفی چون چهار شگفت انگیز، انتقام جویان و کراس اور ها و ایونت های مختلف حضور داشته و جایگاه ویژه ای را در مارول کسب کرده است.

وجود کمیک های متعدد و پراکنده از پلنگ سیاه، معمولاً مخاطبان و طرفداران را گیج می کند اما جای نگرانی نیست؛ در این مقاله، ما کمیک های پلنگ سیاه را تمام و کمال بررسی کردیم تا بتوانیم یک مجموعه جامع از کمیک های Black Panther را آماده کنیم. پس بدون معطلی شما را دعوت می کنیم تا با خواندن این مقاله، به گشت و گذار در واکاندا بپردازید و با گذشته شاه تچالا آشنا شوید.

 

۱۰ + ۱ – EVERYTHING DIES

پلنگ سیاه در انتقام جویان جدید

New Avengers (Vol. 3) #1-6

نویسنده: Jonathan Hickman

طراحان: Steve Epting and Rick Magyar

انتقام جویان جدیدِ جاناتان هیکمن، ابتدا در مورد اساس و پایۀ گروه ایلومیناتی در دنیای مارول بود اما خیلی زود معلوم شد نام این کمیک به پلنگ سیاه و در درجه دوم به نیمور اشاره دارد. هیکمن و همکارانش، شاه بودن و چگونگی تاثیر این مقام را بر جنبۀ اخلاقیِ خواسته ها و دستورات تچالا مورد پرسش قرار دادند. این کمیک، یک داستان بی نقص در مورد انتقام جویان است، داستانی که زمینه های لازم برای داستان تا-نهیشی کوتِس را در جدیدترین سری پلنگ سیاه فراهم می کند.

 

۱۰ – KILLMONGER’S RAGE

پلنگ سیاه: خشم کیلمانگر

Black Panther (Vol. 3) #16-20

نویسنده: Christopher Priest

طراحان: Sal Velluto, Bob Almond, Kyle Hotz, and Eric Powell

کیلمانگر، ۲۵ سال بعد از اولین باری که در کمیک Panther’s Rage کشته شد، برگشت تا با تچالا مواجه شود. کریستوفر پریست نه تنها کیلمانگر را احیا کرد بلکه او را به شکلی متفاوت برای داستان خود خلق کرد. کیلمانگر سعی کرد با ساختن شهری شبیه نیویورک و گذاشتن نام اصلی خود یعنی نجاداکا بروی آن، شایستگی ذاتی و از خود گذشتی خود را برای شاه بودن به رخ پلنگ سیاه بکشد. دومین ظهور کیلمانگر به اندازه اولین حضورش تاثیر گذار بود و نقش بسزایی در کمیک های پلنگ سیاهِ در ران حماسی پریست داشت.

۹ – !The Black Panther

اولین حضور پلنگ سیاه

Fantastic Four (Vol. 1) #52-53

نویسنده: Stan Lee

طراحان: Jack Kirby and Joe Sinnott

اولین حضور پلنگ سیاه در مجموعه چهار شگفت انگیز، اوج خلاقیت کاری استن لی و جک کربی بود که با انتخاب عنوان “The Black Panther” برای داستانی حول محور چهار شگفت انگیز، به خوبی نشان داده شد. این عنوان، نه تنها یک عنوان برای گروه چهار شگفت انگیز بلکه بیشتر به داستانی مختصِ پلنگ سیاه از آب در آمد. چیزی که این کمیک را خارق العاده می کند و تضمینی برای حضور آن در ۱۰ کمیک برتر Black Panther است، بیان مناسب استن لی از همان شروع کمیک است که شما را به ادامه دادن ترغیب می کند. همه چیز از لباس تچالا گرفته تا تمام تکنولوژی های موجود در واکاندا به درستی در جای خود قرار دارد و با حساسیت و زیبایی چشم گیری توسط اسطوره ای به نام جک کربی به نمایش گذاشته شده است که تا هم اکنون در کمیک های پلنگ سیاه دیده می شوند.

حتی پیشینه ای که در کمیک  Fantastic Four 53 روایت شده بود تقریباً تا به امروز دست نخورده و بدون تغییر مانده است و بعد از گذشت بیش از ۴۵ سال،  این کمیک همچنان نقطه شروعی برای طرفداران پلنگ سیاه محسوب می شود.

 

۸ – ENEMY OF THE STATE

پلنگ سیاه: دشمن دولت

Black Panther (Vol. 3) #6-12

نویسنده: Christopher Priest

طراحان: Joe Jusko, Jimmy Palmiotti, Mike Manley, Mark Bright, and Amanda Connor

دشمن دولت (Enemy of The State) اولین آرک داستانی بزرگ از شخصیت پلنگ سیاه بود که توسط پریست نوشته شد. در این داستان، پلنگ سیاه با یک کودتا در واکاندا مواجه می شود؛ پریست در حین پیش بردن داستان، اصل و نسب تچالا، رابطه اش با انتقام جویان در گذشته و چیزهای زیاد دیگری را نیز روایت می کند. این داستان به طور مکرر از شاخه ای به شاخۀ دیگر می پرد بدون اینکه به داستان اصلی لطمه ای وارد شود، و اجازه می دهد جنگ بین دو برادر همراه با سلاح ها و تله های کشنده ای (مانند بازی های آرکید) روایت شود. از طرفی دیگر این کمیک انعطاف و آزادی عملی که یک کمیک بلک پنتر باید برای تعامل با جهان و دیگر قهرمانان مارول داشته باشد را دارد.

 

۷ – PANTHER’S QUEST

Marvel Comics Presents (Vol. 1) #13-37

نویسنده: Don McGregor

 طراحان: Gene Colan and Tom Palmer

بازگشت مک گریگور به کمیک های بلک پنتر، تمرکز کاراکتر پلنگ سیاه را نیز به سمت آفریقا برگرداند. این بار او به آفریقای جنوبی رفت تا مادر خوانده‌ی خود، راموندا، را نجات دهد. طرح های مسحور کننده جن کولان گاهی در راستای هدف داستان پیش می رود و گاهی از آن جدا می شود و تغییر مکان های ناگهانی ایجاد شده هیجان و اکشن لازم را برای مخاطب به وجود می آورد. همه چیز در این کمیک پخته نیست اما در مقایسه با دیگر کمیک هایی که روی داستان آنها به خوبی فکر شده، جزء بهترین هاست. وجود عشق فرزند به مادر و در کنار آن سختی هایی که پشت هر تغییر ایجاد می شوند، صفحات این کمیک را برای خوانده شدن، ارزشمند می کنند.

 

۶ – THE CLIENT

برترین کمیک پلنگ سیاه

Black Panther (Vol. 3) #1-5

نویسنده: Christopher Priest

 طراحان: Mark Texeira and Vince Evans

کاری که این کمیک بهتر از هر چیز دیگری انجام می دهد، باز گذاشتن فضا برای اتفاقات آینده است. ۵ قسمت اول این مجموعه ۶۰ قسمتی که توسط پریست نوشته شد، کاراکترهای فراوان و کانسپت های متنوعی را معرفی می کند، با وجود طراحی های سنگین خود، سرشار از طنز است و انعطاف پذیری آن به بهترین شکل کنترل شده و فضای خاص خود را حفظ می کند. این کمیک یک پک کامل از هر چیزیست که برای بهترین و سرگرم کننده ترین سری پلنگ سیاه نیاز است؛ چه معرفی دورا ملجای باشد، چه حضور شخصی خنده دار و مضحک به نام اوِرِت کی. راس؛ The Client تمام انتظارات خوانندگان را از یک کمیک عالی برای شخصیت پلنگ سیاه برآورده می کند.

 

۵ – SEE WAKANDA AND DIE

پلنگ سیاه: تهاجم مخفی

Black Panther (Vol. 4) #39-41

نویسنده: Jason Aaron

طراح: Jefte Palo

سری چهارم بلک پنتر بهتر است که به فراموشی سپرده شود ولی این مجموعه توانست در یک کراس اور با رویداد تهاجم مخفی (Secret Invasion)، یک پایان عالی برای خود دست و پا کند. آرون و پالو خالقان جدید این سری کمیک بودند. آنها ۳۸ شماره قبلی این مجموعه را رها کردند تا داستان خود را نقل کنند. در این داستان، پلنگ سیاه و استورم از واکاندا در برابر تهاجم اسکرول ها دفاع می کنند. این جنگ، اتحاد واکاندا را به طور واضح برای مخاطبان به تصویر می کشد. پلنگ سیاه، یک قهرمان مستقل و نماد قدرت کشورش یعنی واکاندا می باشد. او توانست مردمی را که شکست برایشان معنایی نداشت دور هم جمع کند و آن ها را برای دفاع از سرزمین شان رهبری کند. فقط چند صفحۀ اول لازم است تا شما را شیفته‌ی واکاندا کند و باعث شود هیچ وقت نخواهید بدون دعوت به آنجا وارد شوید!

 

۴ – PANTHER’S RAGE

پلنگ سیاه: خشم پلنگ

Jungle Action #6-18

نویسنده: Don McGregor

طراحان: Rich Buckler and Billy Graham

این کمیک، اولین کمیکی بود که پلنگ سیاه را به عنوان یک قهرمان مستقل معرفی کرد. بعد از سال ها حضور در صفحات کمیک های چهار شگفت انگیز، Tales of Suspense و انتقام جویان، بالاخره نویسنده ای به نام مک گریگور، تچالا را به واکاندا برگرداند و تمرکز داستان خود را روی آن کشور و شاه قدرتمندش گذاشت. داستان اولیۀ مک گریگور به عنوان اولین گرافیک ناول مارول شناخته می شود که هر قسمت آن دارای روایتی بلند و متفاوت، در عین حال منسجم با قسمت های دیگر است. این کمیک گشت و گذاری در دنیایی از شقاوت و وظیفه است که با کاراکتر هایی با ظاهر وحشی و با بهترین رویدادهای قهرمانی دهه هفتاد پر شده است. این کمیک هنوز هم از بهترین کمیک های دوره خود محسوب می شود.

 

۳ – ENEMY OF THE STATE ll

پلنگ سیاه: دشمن دولت 2

Black Panther (Vol. 3) #41-45

نویسنده: Christopher Priest

طراحان: Sal Velluto, Bob Almond, and Steve Geiger

این کمیک بر قدرت سیاسی و خردمندی تچالا، به اندازه قدرت بدنی اش، تکیه می کند و او را تقریباً بی همتا میسازد. حتی در زمانی که پلنگ سیاه در یک رویداد جهانی با تونی استارک متحد شد، توانست منافع خودش را در این معامله ایجاد کند و بهترین نتایج را برای خود و مردمش بدست آورد. هیچ کمیکی مثل این کمیک، نمی تواند به طرز خارق العاده ای با شخصیت پردازی بی نظیر، پلنگ سیاه را به عنوان یکی از بهترین قهرمان های مارول، نشان دهد.

 

۲ – A NATION UNDER OUR FEET

پلنگ سیاه: یک ملت در زیر پای ما

Black Panther (Vol. 6) #1-12

نویسنده: Ta-Nehisi Coates

طراحان: Brian Stelfreeze, Chris Sprouse, and Karl Story

داستان جدید کوتس در جدید ترین سری بلک پنتر، در کل یک ماجراجویی قهرمانی و یک حکایت سیاسی محسوب می شود. این کمیک شخصیت های متنوعی را معرفی می کند و در کنار استدلال های اخلاقی قوی و پیچیده در مورد حکومت مستقل، رویدادها و حوادث زیادی را روایت می کند. داستان این کمیک، بسیار هوشمندانه است که بار دیگر زیبایی های واکاندا را به عنوان یک شهر آفریقایی به نمایش می گذارد. طرح های استِل‌فریز به حکومت انزوا طلب واکاندا، معماری و تکنولوژی خاص خود را داده اند که بسیار زیبا و درخشنده می باشند. این کمیک چیزیست که طرفداران جدید بلک پنتر، گوهر آن را بزودی کشف خواهند کرد و آن را یکی از بهترین ها خواهند خواند.

 

۱ – STURM UND DRANG

برترین کمیک پلنگ سیاه

Black Panther (Vol. 3) #26-29

نویسنده: Christopher Priest

طراحان: Sal Velluto, Bob Almond, and Mark McKenna

یکی از مهم ترین عناصر داستان های پلنگ سیاه، روایت این موضوع است که برای تچالا، قهرمان بودن فقط یکی از نقش هاییست که باید ایفا کند. در این کمیک، پریِست زمینه ای را برای نقش تچالا در کشور واکاندا و به عنوان یک قهرمان در جهان مارول فراهم کرد و با استفاده از شخصیت های دیگر مارول مانند نیمور، دکتر دووم و مگنتو به روایت آن پرداخت. او همان قدر که یک فرمانروا، سیاست مدار و نمادی برای مردم خود است، یک قهرمان نیز می باشد. این داستان، بارهای فوق العاده سنگینی که بر دوش پلنگ سیاه است را به نمایش می گذارد و راه هایی را که تچالا با حفظ افتخار و سربلندی و شرافت بی مانند خود کنترل می کند، نشان می دهد. این تعریفی می باشد که نشان می دهد قهرمان بودن فقط بستگی به قدرت مبارزه ندارد بلکه نقش  قهرمان در این دنیا به عنوان یک انسان نیز مهم است. واضح است که این تعریف، شخصیت پلنگ سیاه را در زمره والاترین قهرمانان قرار می دهد و نقش مهم او را در جهان مارول به اثبات می رساند.

منبع ComicBook.com
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments