برندگان جوایز آیزنر ۲۰۲۱ – Eisner Awards

سه روز پیش یا به عبارتی دیگر، ۲۳ جولای علاوه بر آنکه زمان شروع رویداد سه روزه‌ی کمیک‌کان ۲۰۲۱ بود، از جهت برگزاری مراسم سالانه‌ی آیزنر نیز مورد اهمیت قرار داشت. آیزنر مراسمی است که از دیرباز، همه‌ساله در خلال کمیک‌کانِ سن‌دیگو برگزار می‌شد و هنرمندان و آثار برتر سال گذشته‌اش را انتخاب می‌کرد. به‌طور ساده، جوایز آیزنر را می‌توان معروف‌ترین جایزه در زمینه‌ی کمیک‌بوک دانست.

آیزنرِ امسال همانند شیوه‌ی سال گذشته، به‌طور مجازی و با حضور «فیل لامار» به‌عنوان مجری برگزار شد و طی آن، اشخاصی چون «جیمز تاینیون آیوی» و «مایکل آلرد» درخشیدند. در ادامه می‌توانید لیست کاملی از برندگان این دوره از جوایز آیزنر را مشاهده کنید.


لیست برندگان آیزنر ۲۰۲۱:

بهترین داستان کوتاه

  • داستان Garden Boys، اثر هنری مک‌کازلند (Fantagraphics)
  • داستان I Needed the Discounts، اثر کانر ویلمنسون (The New York Times)
  • داستان Parts of Us، اثر چن چاو (Ascend Press)
  • داستان Rookie، اثر گرگ روکا و ادواردو ریسو (DC)
  • داستان Soft Lead، اثر چن چاو (ChanChauArt.com)
  • داستان When the Menopausal Carnival Comes to Town، اثر میمی پاند (Graphic Medicine/Pennsylvania State University Press)

بهترین عنوان تک‌شماره یا داستان تک‌قسمتی

  • عنوان The Burning Hotels، اثر توماس لمپیون (Birdcage Bottom Books)
  • عنوان Hedra، اثر جسی لانرگن (Image)
  • عنوان The Other History of the DC Universe #1، اثر جان ریدلی و جوزپه کامیونکولی (DC)
  • عنوان Sports Is Hell، اثر بن پسمور (Koyama Press)
  • عنوان Stanley’s Ghost: A Halloween Adventure، اثر جف بیلک، پائول استوری و دیو آلوارز (Storm Kids)

بهترین سری دنباله‌دار

  • عنوان Bitter Root، اثر دیوید اف. واکر، چاک براون و استنفورد گرین (Image)
  • عنوان Daredevil، اثر چیپ زدارسکی و مارکو چچتو (Marvel)
  • عنوان The Department of Truth، اثر جیمز تاینیون آیوی و مارتین سیموندز (Image)
  • عنوان Gideon Falls، اثر جف لمیر و آندریا سورنتینو (Image)
  • عنوان Stillwater، اثر چیپ زدارسکی و رامون کی پرز (Image/Skybound)
  • عنوان Usagi Yojimbo، اثر استن ساکای (IDW)

بهترین سری محدود

  • عنوان Barbalien: Red Planet، اثر جف لمیر، تیت برامبل و گابریل هرناندز والتا (Dark Horse)
  • عنوان Decorum، اثر جاناتان هیکمن و مایک هادلستون (Image)
  • عنوان Far Sector، اثر ان. کی. جمیسین و جمال کمپبل (DC)
  • عنوان Strange Adventures، اثر تام کینگ، میچ جرادز و ایوان داک شنر (DC)
  • عنوان Superman’s Pal Jimmy Olsen، اثر مت فرکشن و استیو لایبر (DC)
  • عنوان We Live، اثر ایناکی میراندا و روی میراندا (AfterShock)

بهترین سری جدید

  • عنوان Black Widow، اثر کلی تامپسون و النا کساگرندی (Marvel)
  • عنوان Crossover، اثر دانی کیتس و جف شاو (Image)
  • عنوان The Department of Truth، اثر جیمز تاینیون آیوی و مارتین سیموندز (Image)
  • عنوان Killadelphia، اثر رادنی بارنز و جیسون شاون الکساندر (Image)
  • عنوان We Only Find Them When They’re Dead، اثر ال یویینگ و سیمون دی‌میو (BOOM! Studios)

بهترین اثر برای کودکان (تا سن ۸ سال)

  • عنوان Bear، اثر بن کوئین و جو تاد-استنتون (Archaia/BOOM)
  • عنوان Cat Kid Comic Club، اثر دو پیلکی (Scholastic Graphix)
  • عنوان Donut Feed the Squirrels، اثر میکا سانگ (RH Graphic/RH Children’s Books)
  • عنوان Kodi، اثر جرد کالم (Top Shelf)
  • عنوان Lift، اثر مین لی و دن سنتت (Little, Brown Young Readers)
  • عنوان Our Little Kitchen، اثر جیلیان تاماکی (Abrams Books for Young Readers)

بهترین اثر برای کودکان (۹ تا ۱۲ سال)

  • عنوان Doodleville، اثر چد سل (Knopf/BFYR/RH Children’s Books)
  • عنوان Go with the Flow، اثر لیلی ویلیامز و کارن اشنیمن (First Second/Macmillan)
  • عنوان Mister Invincible: Local Hero، اثر پاسکال جوسلین (Magnetic Press)
  • عنوان Snapdragon، اثر کت لاین (First Second/Macmillan)
  • عنوان Superman Smashes the Klan، اثر جین لوئن ینگ و گوریهیرو (DC)
  • عنوان Twins، اثر وریان حانسون و شنن رایت (Scholastic Graphix)

بهترین اثر برای نوجوانان (۱۳ تا ۱۷ سال)

  • عنوان Check, Please! Book 2: Sticks & Scones، اثر نگُزی اوکازو (First Second/Macmillan)
  • عنوان Displacement، اثر کیکو هیوز (First Second/Macmillan)
  • عنوان Dragon Hoops، اثر جین لوئن ینگ (First Second/Macmillan)
  • عنوان Fights: One Boy’s Triumph Over Violence، اثر جول کریسشن گیل (Oni Press)
  • عنوان A Map to the Sun، اثر سلون لیانگ (First Second/Macmillan)
  • عنوان When Stars are Scattered، اثر ویکتوریا جیمیسون و عمر محمد (Dial Books)

بهترین اثر طنز

  • عنوان The Complete Fante Bukowski، اثر نوآ ون سایور (Fantagraphics)
  • عنوان Department of Mind-Blowing Theories، اثر تام گالد (Drawn & Quarterly)
  • عنوان FANGS، اثر سارا اندرسن (Andrews McMeel)
  • عنوان Wendy, Master of Art، اثر والتر اسکات (Drawn & Quarterly)
  • عنوان Superman’s Pal Jimmy Olsen، اثر مت فرکشن و استیو لایبر (DC)
  • عنوان What If We Were، اثر اکسیل لنور (Top Shelf)

بهترین آنتولوژی

  • عنوان Ex Mag, Vols. 1–۲، تدوین شده توسط رند مک‌دونالد (PEOW)
  • عنوان Guantanamo Voices: True Accounts from the World’s Most Infamous Prison، تدوین شده توسط سارا میرک (Abrams)
  • عنوان Hey, Amateur! Go From Novice to Nailing It in 9 Panels، تدوین شده توسط شلی باند (IDW Black Crown)
  • عنوان Los Angeles Times، تدوین شده توسط سمی هارکم (NTWRK)
  • عنوان Menopause: A Comic Treatment، تدوین شده توسط ام‌کی چرویک (Graphic Medicine/Pennsylvania State University Press)
  • عنوان Now، تدوین شده توسط اریک رینولدز (Image)

بهترین اثر بر اساس واقعیت

  • عنوان Big Black: Stand at Attica، اثر فرانک اسمیت، جرد راین‌موث و آمِزاین (Archaia/BOOM)
  • عنوان Dragon Hoops، اثر جین لوئن ینگ (First Second/Macmillan)
  • عنوان Invisible Differences: A Story of Asperger’s, Adulting, and Living a Life in Full Color، اثر می کارولاین و جولی دشز، ترجمه شده توسط ادوارد گووین (Oni Press)
  • عنوان Kent State: Four Dead in Ohio، اثر درف بکدرف (Abrams)
  • عنوان Paying the Land، اثر جو ساکو (Metropolitan/Henry Holt)
  • عنوان Year of the Rabbit، اثر تیان ویسنا، ترجمه شده توسط هلگه دشر (Drawn & Quarterly)

بهترین رویدادنامه‌ی گرافیکی

  • عنوان Banned Book Club، اثر کیم هیوم سوک، رایان استرادا و کو هیونگ-جو (Iron Circus)
  • عنوان Dancing After TEN: A Graphic Memoir، اثر ووین چانگ و جورجیا وبر (Fantagraphics)
  • عنوان Ginseng Roots، اثر کریگ تامپسون (Uncivilized)
  • عنوان I Don’t Know How to Give Birth، اثر آیامی کازما، ترجمه شده توسط جولی گاناویچ (Yen Press)
  • عنوان The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist، اثر آدرین توماین (Drawn & Quarterly)
  • عنوان When Stars Are Scattered، اثر ویکتوریا جیمیسن و عمر محمد (Dial Books)

بهترین آلبوم گرافیکی جدید

  • عنوان The Book Tour، اثر اندی واتسون (Top Shelf)
  • عنوان Dragman، اثر استیون اپلبی (Metropolitan)
  • عنوان Flake، اثر متیو دولی (Jonathan Cape)
  • عنوان Labyrinth، اثر بن آرگان (Abrams)
  • عنوان Paul at Home، اثر میشل راباگلیاتی، ترجمه شده توسط هلگه دشر و راب اسپینال (Drawn & Quarterly)
  • عنوان Pulp، اثر اد بروبیکر و شان فیلیپس (Image)

بهترین آلبوم گرافیکی چاپ مجدد

  • عنوان Black Hammer Library Edition, Vol. 2، اثر جف لمیر، دین اورمستوم، امی لنوکس و ریچ توماسو (Dark Horse)
  • عنوان Criminal Deluxe Edition, Vol. 3، اثر اد بروبیکر و شان فیلیپس (Image)
  • عنوان Eight-Lane Runaways، اثر هنری مک‌کازلند (Fantagraphics)
  • عنوان Fante Bukowski: The Complete Works، اثر نوآ ون‌سایور (Fantagraphics)
  • عنوان Herobear and the Kid: The Heritage، اثر مایک کانکل (Astonish Factory)
  • عنوان Seeds and Stems، اثر سایمون هنزلمن (Fantagraphics)

بهترین اثر اقتباسی از روی عناوین دیگر

  • عنوان Constitution Illustrated، اثر آر. سیکوریاک (Drawn & Quarterly)
  • عنوان Parable of the Sower: The Graphic Novel Adaptation، اثر اکتاویا ای. باتلر، اقتباس شده توسط دیمین دافی و. جان جنینگز (Abrams)
  • عنوان Sapiens: A Graphic History: The Birth of Humankind, Vol. 1، اقتباس شده توسط یووال نوآ هراری، دیوید وندرمیلن و دنیل کسنیو (Harper Perennial)
  • عنوان Slaughterhouse-Five، اثر کرت وانِگات، اقتباس شده توسط رایان نورث و آلبرت مانتیز (Archaia/BOOM)
  • عنوان Superman Smashes the Klan، اقتباس شده توسط جین لئون ینگ گریهیرو (DC)

بهترین چاپ بین‌المللی توسط آمریکا

  • عنوان Altitude، اثر اولیور باکت و جین-مارک رشِت، ترجمه شده توسط ادوارد گووین (SelfMadeHero)
  • عنوان Gamayun Tales I: An Anthology of Modern Russian Folk Tales، اثر الکساندر آتکین، ترجمه شده توسط لادا موروزووا (Nobrow)
  • عنوان Goblin Girl، اثر موآ رومانووا، ترجمه شده توسط ملیسا باورز (Fantagraphics)
  • عنوان Irena Books 2-3، اثر جین-دیوید موروان، سوِرین تریفوئل و دیوید اورارد، ترجمه شده توسط دن کریسشنسن (Magnetic Press)
  • عنوان When You Look Up، اثر دیکر، ترجمه شده توسط کلوئی گارسیا رابرتز (Enchanted Lion Books)
  • عنوان The Winter of the Cartoonist، اثر پاکو روکا، ترجمه شده توسط آندریا روزنبرگ (Fantagraphics)

بهترین چاپ بین‌المللی توسط آمریکا (برای عناوین آسیایی)

  • عنوان I Had That Same Dream Again، اثر یورو سومینو و آیدومی کیریهارا، ترجمه شده توسط بنی اکسیا کانراد (Seven Seas)
  • عنوان I Wish I Could Say Thank You، اثر یوکاری تاکینامی، ترجمه شده توسط یوکاری تاکینامی (Fanfare/Ponent Mon)
  • عنوان A Journal Of My Father، اثر جیرو تانیگوچی، ترجمه شده توسط کومار سیواسوبریمینیان (Fanfare/Ponent Mon)
  • عنوان Ping Pong, Vols. 1–۲، اثر تایو ماتسوموتو، ترجمه شده توسط مایکل آریئس (VIZ Media)
  • عنوان Remina، اثر جونجی ایتو، ترجمه شده توسط جاسلین آلن (VIZ Media)
  • عنوان Spy x Family, Vols. 1–۳، اثر تاتسویا اندو، ترجمه شده توسط کیسی لو (VIZ Media)

بهترین مجموعه یا کارهای پژوهشی بایگانی‌شده – به‌صورت کمیک استریپ

  • عنوان The Flapper Queens: Women Cartoonists of the Jazz Age، تدوین شده توسط ترینا رابینز (Fantagraphics)
  • عنوان Gross Exaggerations: The Meshuga Comic Strips of Milt Gross، اثر میلت گروس، تدوین شده توسط پیتر مارسکا (Sunday Press/IDW)
  • عنوان Krazy & Ignatz 1919-1921، اثر جورج هریمن، تدوین شده توسط آرجی کیسی (Fantagraphics)
  • عنوان Little Debbie and the Second Coming of Elmo: Daily Comic Strips, August 1960–September 1961، اثر سسیل جنسن، تدوین شده توسط فرانک یانگ (Labor of Love)
  • عنوان Pogo The Complete Syndicated Comic Strips: Volume 7: Pockets Full of Pie، اثر والت کلی، تدوین شده توسط مارک اوانیئر و اریک رینولدز (Fantagraphics)

بهترین مجموعه یا کارهای پژوهشی بایگانی‌شده – به‌صورت کمیک‌بوک

  • عنوان Art Young’s Inferno، اثر آرت یانگ، تدوین شده توسط گلن بری (Fantagraphics)
  • عنوان Atlas at War، تدوین شده توسط مایکل جی. واسالو (Dead Reckoning)
  • عنوان The Complete Hate، اثر پیتر بگ، تدوین شده توسط اریک رینولدز (Fantagraphics)
  • عنوان Corto Maltese: The Ballad of the Salty Sea، اثر هوگو پرت، تدوین شده توسط دین مولانی و سیمون کاستالدی (EuroComics/IDW)
  • عنوان Little Lulu: The Fuzzythingus Poopi، اثر جان استنلی، تدوین شده توسط فرانک یانگ و تام دولین (Drawn & Quarterly)
  • عنوان Man and Superman and Other Stories، اثر هاروی کرتزمن، تدوین شده توسط جی. مایکل کترن (Fantagraphics)

بهترین نویسنده

  • اد بروبیکر، برای عناوین Pulp و Reckless و Friday
  • مت فرکشن، برای عناوین Superman’s Pal Jimmy Olsen و Adventureman و November Vols. 2–۳ و Sex Criminals
  • جاناتان هیکمن، برای عناوین Decorum و Giant-Size X-Men و X-Men
  • جف لمیر، برای عناوین Barbalien و Black Hammer و Colonel Weird: Cosmagog و The Question: The Deaths of Vic Sage و Family Tree و Gideon Falls
  • جیمز تاینیون آیوی، برای عناوین Something Is Killing the Children و Wynd و Batman و The Department of Truth و Razorblades
  • چیپ زدارسکی، برای عناوین Stillwater و Daredevil و Fantastic Four/X-Men

بهترین نویسنده/طراح

  • جونجی ایتو، برای عناوین Remina و Venus in the Blind Spot
  • پاسکال جوسلین، برای عنوان Mister Invincible: Local Hero
  • ترانگ لی نوویِن، برای عنوان The Magic Fish
  • کریگ تامپسون، برای عنوان Ginseng Roots
  • آدریان توماین، برای عنوان The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist
  • جین لئون ینگ، برای عنوان Dragon Hoops

بهترین طراح/جوهرزن یا بهترین تیم طراحی و جوهرزنی

  • مایکل آلرد، برای عنوان Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams
  • مارکو چچتو، برای عنوان Daredevil
  • حورحه کورونا، برای عنوان Middlewest
  • برترند گتیگنول، برای عنوان Pistouvi
  • میچ جرادز و ایوان داک شنر، برای عنوان Strange Adventures
  • استنفورد گرین، برای عنوان Bitter Root

بهترین نقاش/هنرمند چندرسانه‌ای

  • بنجامین آدام، برای عنوان Soon
  • آلیس چماما، برای عنوان The Zolas
  • جرد کولوم، برای عنوان Kodi
  • دکر، برای عنوان When You Look Up
  • آنتونیو لاپون، برای عنوان Gentlemind
  • اناند آرکِی/جان پیرسن، برای عنوان Blue in Green

بهترین طراح کاور

  • جمال کمپبل، برای عناوین Mighty Morphin Power Rangers و Far Sector
  • سیمون دی میو، برای عنوان We Only Find Them When They’re Dead
  • مایک هادلستون، برای عنوان Decorum
  • دیو جانسون، برای عنوان Butcher of Paris
  • پیچ موموکو، برای عناوین Buffy the Vampire Slayer #19 و Mighty Morphin #2 و Something Is Killing the Children #12 و Power Rangers #1 و DIE!namite و Vampirella و The Crow: Lethe
  • رامون کی. پرز، برای عنوان Stillwater

بهترین رنگ‌آمیزی

  • لورا آلرد، برای عناوین X-Ray Robot و Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams
  • ژان بالیوو، برای عنوان Middlewest
  • گیپی، برای عنوان One Story
  • مارت گراسیا، برای عناوین Empyre و X of Swords
  • دیو استوارت، برای عناوین Promethee 13:13 و Black Hammer و Gideon Falls و Spider-Man #4-#5
  • مت ویلسون، برای عناوین Undiscovered Country و Fire Power و Thor

بهترین حروف‌چینی

  • مایک آلرد، برای عنوان Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams
  • دِرون بنت، برای عناوین Bear, The Sacrifice of Darkness و King of Nowhere و Something Is Killing the Children و We Only Find Them When They’re Dead و تعدادی دیگر
  • آدیتا بیدیکار، برای عناوین Barbalien: Red Planet و Grafity’s Wall Expanded Edition و John Constantine, Hellblazer و A Map to the Sun و تعدادی دیگر
  • کلیتون کاولس، برای عناوین Aquaman و Batman و Batman and the Outsiders و Strange Adventures و Superman: Man of Tomorrow و Superman’s Pal Jimmy Olsen و تعدادی دیگر
  • استن ساکای، برای عنوان Usagi Yojimbo
  • راس ووتون، برای عناوین Wonder Woman: Dead Earth و Decorum و Monstress و Fire Power و تعدادی دیگر

بهترین مجله یا مقاله مرتبط با کمیک

  • عنوان Alter Ego، تدوین شده توسط روی توماس (TwoMorrows)
  • عنوان Back Issue، تدوین شده توسط مایکل یوری (TwoMorrows)
  • عنوان The Comics Blog، اثر مایکل کاونا و بتنکورت (WashingtonPost.com)
  • عنوان The Comics Journal، تدوین شده توسط آرجِی کیسی، کریستی والنتی و گری گراث (Fantagraphics)
  • عنوان PanelxPanel Magazine، تدوین شده توسط حسن الهائو (PanelxPanel.com)
  • عنوان Women Write About Comics، تدوین شده توسط نولا فائو و وندی براون (WomenWriteAboutComics.com)

بهترین کتاب مرتبط با کمیک

  • عنوان American Daredevil: Comics, Communism, and the Battles of Lev Gleason، اثر برت داکین (Comic House/Lev Gleason)
  • عنوان Ditko Shrugged: The Uncompromising Life of the Artist Behind Spider-Man and the Rise of Marvel Comics، اثر دیوید کری (Hermes Press)
  • عنوان Drawing Fire: The Editorial Cartoons of Bill Mauldin، تدوین شده توسط تاد دی‌‌پاستینو (Pritzker Military Museum & Library)
  • عنوان The History of EC Comics، اثر گرنت گایسمن (TASCHEN)
  • عنوان Invisible Men: The Trailblazing Black Artists of Comic Books، اثر کن کوآترو (Yoe Books/IDW)
  • عنوان Masters of British Comic Art، اثر دیوید روچ (۲۰۰۰AD)

بهترین کار پژوهشی/آکادمیک

  • عنوان Comic Art in Museums، ویرایش شده توسط کیم ای. مانسون (University Press of Mississippi)
  • عنوان Comic Studies: A Guidebook، ویرایش شده توسط چارلز هتفیلد و بارت بیتی (Rutgers University Press)
  • عنوان The Content of Our Caricature: African American Comic Art and Political Belonging، اثر ربکا وانزو (New York University Press)
  • عنوان Webcomics، اثر شان کلیفلد (Bloomsbury)
  • عنوان Who Understands Comics: Questioning the Universality of Visual Language Comprehension، اثر نیل کُن (Bloomsbury)

بهترین طرح انتشار

  • عنوان Chasin’ the Bird: Charlie Parker in California deluxe edition، طراحی شده توسط دیوید چیشلم و تایلر باس (Z2 Comics)
  • عنوان [email protected]: The Complete Digital Doonesbury، اثر جی. بی. ترودو، طراحی شده توسط جورج کورسیلو و سوزان مک‌کاسلین (Andrews McMeel)
  • عنوان J & K، طراحی شده توسط جان فم (Fantagraphics)
  • عنوان The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist، طراحی شده توسط آدریان توماین و تریسی هیوران (Drawn & Quarterly)
  • عنوان Original Art: The Dan Clowes Studio Edition، طراحی شده توسط دنیل کلاوس (Fantagraphics)

بهترین کمیک دیجیتال

  • عنوان Friday، اثر اد بروبیکر و مارکوس مارتین (Panel Syndicate)
  • عنوان Genius Animals، اثر والی چندرسکرن و ژون-پیئر شیوزاوا (GeniusAnimals.net)
  • عنوان Gentlemind، اثر خوآن دیاز کانالز، ترسا والرو و آنتونیو لاپون، ترجمه شده توسط جرمی ملوئول (Europe Comics)
  • عنوان Promethee 13:13، اثر اندی دیگل و مارتین بروگ (comiXology Originals/Delcourt)
  • عنوان Olive، اثر وِرو کازوت و لوسی مازل، ترجمه شده توسط جسی آفیئری (Europe Comics)
  • عنوان Soon، اثر توماس کادین و بنجامین آدام، ترجمه شده توسط مارگارت بسر (Europe Comics)

بهترین وب‌کمیک

  • عنوان BFF، اثر کلمنت سی. فابره، جوزف سفیداین و توماس کادین، ترجمه شده توسط اما ویلسون (WebToonFactory.com)
  • عنوان Crisis Zone، اثر سایمون هنزلمن
  • عنوان DPS! Only، اثر وِل (Tapas.io)
  • عنوان Isle of Elsi، اثر الک لانگسترث (IsleOfElsi.com)
  • عنوان The Kiss Bet، اثر اینگرید اوچوآ (WebToons.com)
  • عنوان The Middle Age، اثر استیو کانلی (MiddleAgeComic.com)

طبق چیزی که در فهرست برندگان مراسم آیزنر ۲۰۲۱ مشاهده نمودیم، انتشارات دی‌سی بیشترین سهم از جوایز را دریافت کرده است. همچنین چندین نام متفاوت به فهرست Hall of Fame امسال اضافه شده‌اند که انتخاب داوران شامل افرادی چون «توماس نست»، «رودولف تاپفر»، «آلبرتو برچیا»، «استن گولدبرگ»، «فرانکویز مولی» و «لیلی رنه فیلیپس» می‌باشد. همچنین، نام‌هایی نظیر «روث اتکینسون»، «دیو کاکروم»، «نیل گیمن» و «اسکات مک‌کلود» توسط رای‌دهندگانِ این دوره از جوایز Hall of Fame انتخاب شدند که به وسیله‌ی یک ویدیو، مقام خود را دریافت کردند.

1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments