جنگ ستارگان برای تازه‌کارها | از کجا شروع به خواندن کنیم؟

اگر از افرادی هستید که هیچ‌گاه برای اکران تازه‌ترین آثار جنگ ستارگان (Star Wars) طاقت صبر کردن ندارید، باید بگوییم که داستان‌های اسپین‌آف بسیار خوبی که به‌دست دیزنی و بر اساس خط زمانی جدید این دنیا شکل گرفته‌اند، می‌توانند تا اکران فیلم بعدی شما را حسابی سرگرم کنند. اگرچه که رمان‌های بسیار خوبی خلق شده، اما هیچ‌کدامشان به گرد پای کمیک‌های جنگ ستارگان که به‌دست مارول منتشر شده‌اند، نمی‌رسند. از سال ۲۰۱۵ که دوباره این خطِ انتشار احیا شد، همواره یکی از آثار پرفروش مارول بوده است؛ همچنین باید گفت که جزء تحسین‌شده‌ترین آثار دنباله‌دار این انتشارات نیز محسوب می‌شود.

در این مقاله قصد داریم تا با طرح یک‌سری پیشنهاد، به شما کمک کنیم که از کجا کارتان را شروع نمایید. اگرچه که انتشارات مارول همچنان به چاپ و انتشار برخی مجموعه‌های کلاسیک ادامه داده است، تمرکز ما به جای اینکه روی وقایع اتفاق افتاده در گذشته‌های خیلی دور باشد، بر روی جهان کنونی و آنچه که در حال حاضر جریان دارد، گذاشته شده است. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا با معرفی پنج کمیک از جنگ ستارگان که از جانب مارول منتشر شده، افراد علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با داستان‌هایی که پشت هر فیلم بوده است را راهنمایی کنیم. در اینجا با فهرستی از سری‌های طولانی، مینی‌سری‌ها و عناوین تک‌جلدی سروکار داریم که در یک نقطه با یکدیگر تفاهم دارند؛ همگی جادوی آن فیلم‌های بی نظیر را در خود جای داده‌اند. شاید کمی دور از ذهن به‌نظر بیاید، ولی تمامی این کمیک‌ها قابلیت استفاده‌شدن در فیلم بعدی یا هرچه که بعدها ساخته می‌شود را دارند.


Star Wars, Vol. 1: Skywalker Strikes

در یکی از نقد و بررسی‌های شماره‌ی نخست از این کمیک، با قاطعیت آن را «بهترین کمیک جنگ ستارگان» نامیده‌اند. از آن تیتراژ خزنده‌ی منحصربه‌فرد گرفته تا چیزهای دیگر، این کمیک پر از عناصری است که در نسخه‌های سینمایی طرفداران را حسابی سر ذوق آورده بود. «جیسون آرون» در این اثر به خوبی توانسته تا از نقل قول‌های شخصیت‌ها، شوخی‌های بی‌مزه‌ی «هان سولو» و سخنان تاثیرگذار «شاهزاده لیا» با دقتی مثال‌زدنی استفاده کند. «جان کسدی» نیز برای اولین آرک از این کمیک، استانداردی را برای تصویرگری‌های واقع‌گرایانه ارائه کرد که در آن از ویژگی‌های بازیگران اصلی، بدون حتی تغییر در ویژگی‌های ظاهری آنان.

عنوان جنگ ستارگان تحت سرپرستی آرون، و پس از او «کیرون گیلن»، همواره نشان‌دهنده‌ی وجود یک خلاء بین فیلم‌های جنگ ستارگان: امیدی دوباره (Star Wars: A New Hope) و جنگ ستارگان: امپراتوری ضربه می‌زند (Star Wars: The Empire Strikes Back) بوده است. البته تصور اینکه این داستان‌ها در دنیایی متفاوت اتفاق افتاده‌اند، آنچنان عجیب و دشوار نیست. با این حال، می‌توان به تمامی‌شان به صورت یکجا در کمیک ها دسترسی پیدا کرد، زیرا هنرمندان سرشناسی همچون کسدی سعی کرده‌اند تا آن‌ها را با دقتی مثال‌زدنی در قالب چاپی ارائه دهند. کشف دنیاهای جدید، ملاقات با نژادهای فرازمینی و ماجراجویی‌هایی که در شش شماره‌ی ابتدایی جنگ ستارگان وجود دارند، همگی برای طرفداران نسخه‌های سینمایی که به دنبال راهی برای ورود به دنیای کمیک‌ها هستند، نقاط شروع فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شوند.


Droids Unplugged

شاید به‌کار بردن عبارت «مناسب برای تمام سنین» از جانب برخی از طرفداران یک توهین بزرگ قلمداد شود، اما در واقع نباید چنین چیزی باشد. عنوان Star Wars: A New Hope فیلمی مناسب برای تمام سنین به‌شمار می‌رفت که سرشار از شگفتی، لحظات شادی‌بخش و نکات اخلاقی مهم بود. این دقیقاً همان چیزی است که «کریس الیوپائولوس» برای جنگ ستارگان انجام داده و به راحتی هم قابل مشاهده است. الیوپائولوس در ابتدا سری کمیک دنباله‌داری را خلق کرد که داستان‌های کمکی زیاد و صامتی را در برداشت و هرکدامشان به حضور یک ربات متفاوت از دنیای جنگ ستارگان می‌انجامید. این داستان‌های کوتاه آنقدر محبوب شدند که بعدها برای دسترسی یک‌جا به آن‌ها در یک عنوان تک‌شماره‌ای گردآوری شدند.

دلیل اینکه از الیوپائولوس به عنوان بهترین طراح جنگ ستارگان دفاع می‌کنیم این است که او با رویکردی منحصربه‌فرد توانسته از منبع اصلی الهام بگیرد و عناصر کلیدی را نیز حفظ کند. نکته‌ی دیگری هم وجود دارد. هرکدام از این داستان‌ها آنقدر خوب و جذاب هستند که می‌توانند آن‌هایی که اولین فیلم را در سال ۱۹۷۷ تماشا کرده‌اند و جوانانی که حوصله‌ی دیدن فیلم‌ها را ندارند را کاملاً راضی نگه دارد. همه‌ی این قصه‌ها جالب و سرشار از امید هستند که در واقع همان چیزی است که در حال حاضر از جنگ ستارگان انتظار داریم.


Chewbacca by Gerry Duggan

کیست که عاشق کاراکتر «چوباکا» نشده باشد؟ این یک سوال بدیهی نیست؛ اگر کسی را می‌شناسید که از چوباکا خوشش نمی‌آید، لطفاً او را به ما معرفی کنید تا شاید بتوانیم به او کمک کنیم. این موجود پشمالوی دوست‌داشتنی از زمان اکران اولین فیلم همواره یکی از شخصیت‌های پرطرفدار و دوست‌داشتنی بوده و مینی‌سری‌های مارولی‌اش کمک می‌کنند تا درباره‌ی اینکه چرا این علاقه شکل گرفته، شفاف‌سازی شود. مثلاً چوباکا در ماموریتی انفرادی تصمیم می‌گیرد که تک و تنها به گروهی از کارگرانی که به‌دست امپراتوری به بیگاری گرفته شده‌اند، کمک کند.

ترکیب تصویرگری‌های خارق‌العاده‌ی «فیل نوتو» و نویسندگی هوشمندانه‌ی «جری دوگان» -که هیچ‌گاه کلمه‌ای از حرف‌های چوباکا را ترجمه نمی‌کند!- این مجموعه را به یکی از بی‌نظیرترین کمیک‌های جنگ ستارگان تا به امروز تبدیل کرده است. از آنجا که نوتو هر حرکت و ابراز احساسات از جانب چوئی را کاملاً واضح نشان داده است، خلاء زبانی باعث می‌شود که مدیوم کمیک کاملاً قابل درک باشد. در واقع، شما با داستانی باکیفیت مواجه هستید که در عین حال مملو از اکشن و طنز است. به عبارتی دیگر، در اینجا با یک داستان بسیار عالی از جنگ ستارگان طرف هستید.


Darth Vader by Kieron Gillen

شخصیت «دارث ویدر» گل سرسبد خط انتشار جنگ ستارگان در مارول است. این کمیک توانسته تا تحت هر شرایطی با سری‌های متعدد، کراس‌اورهایش و همچنین معرفی شخصیت‌های جدید که همگی به روشی عامه‌پسندانه صورت گرفته‌اند، مورد تمجید و ستایش قرار بگیرد. این کمیک راه را برای چندین اسپین‌آف و دنیاسازی تازه باز کرد و به طرفداران نشان داد که می‌توانند منتظر چاپ‌شدن کمیک‌های جذاب‌تری از فرنچایز جنگ ستارگان باشند.

چهره‌ای که کیرون گیلن و همکارانش از ویدر ارائه داده‌اند، همان چیزی است که باعث محبوبیت او در فیلم‌ها شده است. او سرسخت، ویرانگر و بی‌رحم است. هر آرک جدید از این سری، دارث ویدر را بیش از پیش شایسته‌ی وحشتی کرده که رقبایش از او دارند. حتی شخصیت‌های همدل و همراهی که در طول سری با آن‌ها آشنا می‌شوید هم در برابر او حرفی برای گفتن ندارند. به‌جای ارائه‌ی چهره‌ای متفاوت از این شخصیت تاثیر‌گذار، کمیک دارث ویدر به ما ثابت می‌کند که چرا او همچنان یکی از بهترین ویلن‌هایی است که تابه‌حال خلق شده‌اند.


C-3PO

این عنوان تک‌شماره‌ای که C-3PO شخصیت اصلی آن است، داستان به‌دست آوردن بازوی قرمز این ربات در فیلم Star Wars: The Force Awakens را روایت می‌کند و هر آنچه که کمیک دارث ویدر کم داشته را در خود دارد. این کمیک با به تصویر کشیدن یکی از چهره‌های نه‌چندان محبوب جنگ ستارگان به سوالاتی که تقریباً هیچکس آن‌ها را مطرح نکرده بود پاسخ می‌دهد. اگرچه ظاهر قضیه این‌چنین است، ولی این کمیک همچنان یکی از بهترین داستان‌های انتشارات مارول درباره‌ی جنگ ستارگان به‌شمار می‌رود.

این عنوان تک‌شماره‌ای داستان تعداد زیادی ربات را روایت می‌کند که برای بقا در شرایطی بسیار خطرناک تلاش می‌کنند. اگرچه همه‌شان نجات پیدا نمی‌کنند، اما در طول داستان ذات حقیقی‌شان آشکار می‌شود و اعمالشان مایه‌ی امیدبخشی و پشتکار سایرین می‌شود. شاید هنگام خواندن این اثر با یک داستان فرعی در دنیای جنگ ستارگان مواجه باشیم، ولی تمامی عناصر کلیدی این دنیا در یکایک صفحات به چشم می‌خورند. صحنه‌پردازی‌های خلاقانه، خلق شخصیت‌های بزرگ و تمرکز بر روی شجاعت فردی؛ همگی منجر به شکل‌گیری داستانی شده‌اند که می‌تواند از خیلی جهات الهام‌بخش باشد. با اینکه ممکن است C-3PO شخصیت چندان محبوبی نباشد، اما این داستان می‌تواند از این پس در لیست علاقه‌هایتان قرار بگیرد.

منبع ComicBook
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments