بتمن برای تازه‌کارها | از کجا شروع به خواندن کنیم؟

بدون شک، همگی درباره‌ی شوالیه‌ی شنل‌پوش، خواه از طریق فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی یا تم‌سانگی جذاب و دلنشین شنیده‌ایم. اما چگونه یک تازه‌کار می‌تواند به دنیای ماجراجویی‌های بتمن که از ۸۰ سال پیش تاکنون وجود داشته وارد شود؟ اگر چنین قصدی دارید، پس با ما همراه باشید تا شما را در کم‌ترین زمان ممکن به یک متخصص در زمینه‌ی کمیک‌های بتمن تبدیل کنیم.

نکته: این مقاله دارای یک مورد اضافی است که متن معرفیِ آن از وب‌سایت DC.Fandom.com ترجمه شده است.


Batman: Year One

  • مورد اضافی

مینی‌سری «بتمن: سال اول» از ماه فوریه تا می ۱۹۸۷، و در شماره‌های ۴۰۴ تا ۴۰۷ از سری کمیک بتمن (Batman) منتشر شد. در سال ۱۹۸۵، انتشارات دی‌سی به دنبال ساده‌سازی تداوم مشترکی بود که نزدیک به شصت سال قبه درازا کشیده شده بود. این ابتکارِ بلندپروازانه با یک «ریبوت کیهانی» که در رویداد دوازده شماره‌ایِ بحران در زمین‌های بی‌نهایت (Crisis on Infinite Earths) انجام شد، به اوج شکوفایی رسید. به این ترتیب، بسیاری از شخصیت‌های منفور دی‌سی با پیشینه‌ای متفاوت و کاملاً جدید معرفی شدند. کاراکتر «بتمن» نیز در کنار آن شخصیت‌ها قرار گرفت.

این داستان، به اولین سالِ بتمن به عنوان یک مبارز علیه جرم و جنایت و همچنین ابعاد مختلف زندگی کارآگاه اداره‌ی پلیس گاتهام، «جیمز گوردون» که به تازگی به محل کارش منتقل شده -و چگونگی اولین رویارویی آن‌ها با یکدیگر و در نهایت، به‌وجود آمدن یک اتحاد قوی بین‌شان جهت براندازی جرم و جنایتِ سازمان‌یافته- اشاره می‌کند.

البته باید خاطر نشان کرد که چگونگی به‌وجود آمدنِ بتمن که بر پایه‌ی دیدگاه اصلی شکل گرفته و برای اولین بار به‌دست بیل فینگر (نویسنده) و باب کین (طراح) مطرح شده است، همچنان در این داستان نیز صدق می‌کند. در این کمیک سعی شده تا با نشان دادن شخصیت اصلی به عنوان فردی که از عدم تعادل روانی رنج می‌برد، به‌طور خلاصه به وقایعی که منجر به مرگ والدینِ او، یعنی «توماس» و «مارتا وین» شد، پرداخته شود و این در حالی است که نظیر چنین اتفاقی در داستان‌های قبلی وجود نداشت. همچنین سعی شده تا با بازنگری در شخصیت پیشخدمتِ وفادار «بروس وین»، او را بیش از آنچه که خوانندگان قدیمی به یاد دارند، فردی جدی با لحنی طعنه‌آمیز نشان دهند؛ ویژگی‌ای که در طول سال‌ها هم در کمیک‌ها و هم در رسانه‌های دیگر نیز حفظ شده است.


Batman: Zero Year

برای خوانندگان جدید، بهترین گزینه جهت شروع کردن، داستان اریجین یا پیشینه است. وقتی با شخصیتی مانند بتمن که هم نسخه‌های متفاوتی دارد و هم به مدت طولانی داستا‌ن‌هایش منتشر شده‌اند، روبه‌رو شوید، احتمالاً پیدا کردن بهترین خط داستانی کمی دشوار باشد. از نظر ما، سری جدیدترِ The New 52 به قلم «اسکات اسنایدر» و طراحی «گرگ کاپولو» می‌تواند یک نقطه‌ی آغازینِ عالی محسوب شود. آرک داستانی «سال صفر» در واقع نسخه‌ی به‌روز شده‌ی داستان اصلی است که در آن بتمن به مبارزه با «ریدلر» می‌پردازد، با شیرها کُشتی می‌گیرد و با موتور سیکلتش به گشت‌و‌گذار در شهر خالی از سکنه‌ی گاتهام می‌پردازد. اگر حقیقت را بخواهید، در این آرک، شما با داستانی عجیب و سراسر هیجانی مواجه هستید.

چیزی که این داستان اریجین‌محور را متفاوت می‌کند، این است که با ترکیب بسیاری از عناصر کلاسیک و لحظات داستان‌های قبلی، اثری نو را پدید می‌آورد. همینطور، خوانندگان جدید می‌توانند با جزئیات مهمی از گذشته‌ی بتمن آشنا شوند؛ نکاتی که در تمام آن داستان‌هایی که به پیشینه‌ی بتمن اشاره کرده‌اند، موجود هستند. آرک سال صفر نقطه‌ی آغازین رانِ اسکات اسنایدر و گرگ کاپولو محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند نقطه‌ی شروع خوبی باشد که شما را در ادامه در جریانِ خط داستانی The New 52 قرار دهد. هنگامی که خوانندگان تازه‌کار، ران اسنایدر و کاپولو را تمام کردند، می‌توانند به ران بعدی این سری کمیک که به‌دست «تام کینگ» نوشته شده است، وارد شوند.


Batman: Long Halloween

هرچه حضور یک شخصیت طولانی‌تر باشد، داستان‌ها و تاریخچه‌اش هم به همان اندازه پیچیده‌تر می‌شود و کمیک‌بوک‌ها گاهاً به‌خاطر ماهیتشان می‌توانند خیلی راحت دچار چنین پیچیدگی‌هایی شوند. بدین ترتیب، ممکن است این عمل باعث ایجاد ترس در بین خوانندگان تازه‌کار شود و به عنوان یک مانع برای پیوستن آن‌ها به جمع خوانندگان این مجموعه‌ها به شمار آید. مینی‌سری «بتمن: هالووین طولانی»، اثر «جف لوب» و «تیم سیل»، این تصور را عوض می‌کند و بتمنی را به تصویر می‌کشد که در آغاز مسیر مبارزه با جرم و جنایت قرار دارد و تلاش می‌کند تا یک قاتل زنجیره‌ای که بیش از حد مشغول خوش‌گذرانی است را به دست عدالت بسپارد.

چنین داستانی برای خوانندگان جدید، بسیار مناسب است، زیرا بر روی یک بتمن واقعی‌تر و باور‌پذیرتر تمرکز کرده است. این کمیک سعی در برجسته کردن مهارت‌های باورنکردنیِ او به عنوان یک کارآگاه دارد و داستانش، بیش از آنکه به عنوان یک داستان ابرقهرمانیِ کلاسیک شبیه باشد، یادآور یک داستان نوآر است. جالب است بدانید که این داستان الگوی «کریستوفر نولان» از جهان بتمن برای خلق سه‌گانه‌اش بود. برای آن دسته از طرفدارانی که به دنبال نسخه‌ی کمیک‌بوکیِ واقع‌گرایانه‌تر از شوالیه‌ی تاریکی می‌گردند، این داستان کاملاً با سلیقه‌شان همخوانی دارد.


Batman: The Dark Knight Returns

کمیک «بتمن: شوالیه‌ی تاریکی باز‌می‌گردد»، اثر «فرانک میلر»، نه‌تنها از دید برخی‌ها بهترین داستان بتمن است، بلکه یکی از بهترین کمیک‌های نوشته‌شده تاکنون محسوب می‌شود. این شاهکار کمک کرد تا مدیوم کمیک از فضایی کودکانه‌ فاصله بگیرد و ثابت نمود که کمیک‌ها توانایی روایت داستان‌های مناسب بزرگسالان را نیز دارند. این اثر کلاسیک، داستان بروس وینِ بازنشسته‌ای را روایت می‌کند که مجبور می‌شود بار دیگر لباس بتمن را به‌خاطر اینکه فریادهای عدالت‌خواهی مردم در سراسر گاتهام شنیده می‌شود، به تن کند.

خوانندگان جدید، با شخصیتی آشنا می شوند که به مبارزات طولانی‌مدتش اشاره می‌کند، درباره‌ی تصمیماتی که منجر به بازنشستگی‌اش شده سخن می‌گوید و همچنین میراث به‌جای مانده از خودش را مورد سوال قرار می‌دهد. در واقع، او دائماً به این فکر می‌کند که آیا آمادگی بازنشستگی و توانایی کنار گذاشتن نقابش را دارد یا خیر.

برای درک بتمن، باید انگیزه‌های او و تعهدی که او نسبت به ماموریتش دارد را درک کنید. عنوان شوالیه‌ی تاریکی بازمی‌گردد، به‌طور عمیق به آنچه که بروس وین را به سمت تبدیل شدن به بتمن سوق داده است، می‌پردازد. همچنین قابل ذکر است که فیلم بتمن در برابر سوپرمن (Batman V Superman) به‌شدت وام‌گرفته از این اثر بوده است. اگر از طرفداران این فیلم هستید، این داستان می‌تواند شما را در طرفداری از آن مصمم‌تر کند و در غیر این‌صورت، در از بین بردن ذهنیت منفیِ شکل گرفته به شما کمک می‌کند.


Batman: The Killing Joke

رمان گرافیکی بتمن جوک کشنده | Batman: The Killing Jokeرمان گرافیکی «بتمن: جوک کشنده»، نوشته‌ی «آلن مور» و به طراحی «برایان بالند»، داستانی تاریک را روایت می‌کند که در آن، خوانندگان جدید با قوانین اخلاقی سخت‌گیرانه‌ای که معرف بتمن هستند، آشنا می‌شوند. وقتی که «جوکر» باری دیگر از تیمارستان آرکام فرار می‌کند و مرتکب جنایتی غیرقابل توصیف می‌شود، بتمن را وادار می‌نماید تا به این فکر کند که این تانگوی مرگبار تا کجا می‌تواند ادامه پیدا کند و چه تعدادی از مردم به سبب اعمال بی‌پایانِ آن‌ها رنج خواهند کشید.

برای درک حداکثری بتمن، باید بزرگ‌ترین دشمن او را بشناسید. جوکر، کامل‌کننده‌ی بتمن است. هر دوی آن‌ها روی مقابل یک سکه هستند. چیزی که جوکر در این داستان سعی در اثبات آن دارد این است که بتمن تنها یک قدم تا تبدیل شدن به فردی مانند او فاصله دارد.

خوانندگان تازه‌کار، به‌زودی متوجه مبارزات بی‌پایان این دو شخصیت خواهند شد و پی می‌برند که جوکر از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند تا بتمن را وادار به شکستن تنها قانونش کند: آدم‌کشی ممنوع. وقایع این داستان، نقطه‌ی عطفی در پیشینه‌ی شوالیه‌ی تاریکی است، چراکه به رابطه‌ی او و جوکر، شکلی دوباره دادند و در داستان‌های بعدی نیز تاثیر آن‌ها قابل مشاهده است.


Batman: Hush

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که یک خواننده‌ی جدید با آن روبه‌رو خواهد شد، این است که بتواند از ۸۰ سال تاریخچه‌ی کمیک‌های بتمن که با متحدان و دشمنان او رقم خورده‌ است، سر در بیاورد. اینجاست که اهمیت وجود داستانی مانند «بتمن: هاش» دوچندان می‌شود. این داستان که به قلم «جف لوب» و طراحی «جیم لی» خلق شده است، مبارز شنل‌پوش را در تیررس یک شرور مخوف نشان می‌دهد. همینطور که حقایق آشکار می‌شوند، به سرعت تمامی اعضای دنیای خفاشی درگیر آن خواهند شد.

فکرش را بکنید. تعداد زیادی «رابین»، «بت‌گرل»، و لیست متحدان و دشمنان همین‌گونه ادامه دارد. درک یک تاریخچه‌ی بسیار پیچیده می‌تواند برای یک خواننده‌ی تازه‌وارد، خسته‌کننده و غیرقابل تحمل باشد. به همین دلیل، داستانی مانند بتمن: هاش از هر جهتی بسیار مناسب به‌شمار می‌آید، زیرا دارای رمز و رازهایی است که خوانندگان در حین کشف آن‌ها، به تدریج وارد دنیای اصلی بتمن نیز می‌شوند. از طریق به‌کارگیری ندای درونی بتمن، او به‌طور خلاصه تمام جزئیات کلیدی و حیاتی درمورد سرگذشت‌ها و روابطش با شخصیت‌هایی که ملاقات می‌نماید را روایت می‌کند. این مسئله که هر خواننده‌ی جدیدی که چنین داستانی را می‌خواند، بتواند چیزی درباره‌ی گذشته‌ی این شخصیت یاد بگیرد، بسیار مهم و کاربردی است.

منبع Fandom.com
11 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments