نقد انیمیشن لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپس – Justice League Dark: Apokolips War

با آنکه انیمیشن «لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپس»، سی و هشتمین اثر از سلسله انیمیشن­‌های بلند دنیای دی سی است، اما یقیناً چشمگیرترین و بحث‌برانگیزترین پروژه­‌ای‌ست که تا به امروز در دنیای انیمیشنی دی سی منتشر شده است. جنگ آپوکالیپس همچنین پانزدهمین و البته آخرین اثر از دنیای مشترک انیمیشن‌های دی سی (DC Animated Movie Universe) است؛ دنیای مشترکی که هفت سال پیش با انیمیشن لیگ عدالت: تناقض فلشپوینت، کار خود را آغاز کرد. جنگ آپوکالیپس از این موضوع که آخرین قسمت از یک مجموعه است، نهایت استفاده را می‌برد و فیلمی بغایت جنجال­‌برانگیز را تحویل مخاطب می‌دهد که وفاداری­‌اش به منبع اقتباسش (یعنی رویداد جنگ دارکساید) بسیار ناچیز است. هرچند آثار دنیای مشترک انیمیشن­‌های دی سی در مقایسه با آثار کلاسیک پیشین از کیفیت چندانی برخوردار نبودند، اما دست کم موفق می­‌شوند که به بهترین شکل به کار خود پایان دهند.

انیمیشن لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپسدنیای مشترک انیمیشن‌های دی سی بیشتر از هر چیزی از سری کمیک­‌های New 52 الگوبرداری کرده است. انیمیشن لیگ عدالت: جنگ (Justice League: War) مستقیماً از آرک داستانی لیگ عدالت: ریشه­ ها (Justice League: Origin) اقتباس شده است. در هر دوی این آثار، لیگ عدالت در یک دنیای داستانی جدید و دنباله‌دار به مخاطب معرفی شدند و شخصیت دارکساید نیز در جایگاهِ دشمن اصلی این گروه قرار گرفت. سری کمیک‌­های New 52 در اصل با رویداد بزرگ و حماسی لیگ عدالت: جنگ دارکساید (Justice League: Darkseid War) پایان یافت؛ رویدادی که به رویارویی مجدد لیگ عدالت و دارکساید و البته سایر تهدید­های کیهانی می­‌پرداخت. صرف نظر از طرح کلی داستانِ فیلم، یعنی گردهمایی قهرمانان زمین برای شکست و نابودی همیشگی دارکساید، انیمیشن جنگ آپوکالیپس تقریباً وجه مشترکی با منبع اقتباس خود ندارد و یک داستان اورجینال محسوب می‌شود.

یکی از دلایل این گسستگی وسیع از منبع اقتباس، این است که جنگ آپوکالیپس منحصراً به گروه لیگ عدالت نمی‌پردازد و با نگاه کردن به عنوانِ این اثر و مشاهده‌ی نامِ گروه فراطبیعی و جادوییِ لیگ عدالت تاریک (Justice League Dark) به این نکته پی خواهید برد. هدف جنگ آپوکالیپس، پایان دادن به رخدادهای ناتمام آثار قبلی است و در واقع دنباله­‌ی انیمیشن‌هایی نظیر پسر بتمن، سلطنت سوپرمن‌ها، تایتان‌های نوجوان: پیمان خیانت و سایر آثار این دنیای مشترک تلقی می‌­شود. جنگ آپوکالیپس، با ظرافت تمام‌­، در خدمت آثار پیشین است و این پیوستگی و ارتباط را به نویسندگان خود، «ارنی آلتبکر»، «کریستینا ساتا» و «مارگارت اسکات» مدیون است. در بیشتر مواقع، زمانی که حرف از سرعت پیشروی داستان (Pacing) به میان می‌آید، پای این‌گونه فیلم­‌های نمایش خانگی (Direct-To-Video) می‌لنگد؛ اما برای نخستین بار با فیلمی از دنیای مشترک انیمیشن­‌های دی سی طرف هستیم که مدت زمان آن کاملاً به اندازه است. با وجود اینکه جنگ آپوکالیپس دنباله‌ای برای ساخته‌های پیشین است، اما پیشروی داستان را فدای درگیر شدن و پرداختنِ بیش از حد به رویداد­های گذشته نمی­‌کند.

دارکساید در انیمیشن لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپسزمانی که قرار است یک فیلم، آخرین اثر از یک مجموعه‌ی طولانی و دنباله‌دار باشد، این امکان را به خالقینش می‌دهد تا دست‌شان در داستان‌سرایی بسیار باز باشد. جنگ آپوکالیپس تا آن‌جا که دلش می­‌خواهد اسباب‌بازی­‌های دنیای دی سی را خرد و خاکشیر می­‌کند، بدون اینکه ترس و واهمه‌ای از اسپین‌آف­‌ها یا دنباله­‌های آتی داشته باشد و به معنای واقعی این کار را می­‌کند. فیلم در همان پنج دقیقه‌ی نخست ثابت می­‌کند که تصورات و پیش‌­بینی‌های شما درباره‌ی اتفاقات پیشِ رو کاملاً غلط است. این فیلم با پیچش داستانی زودهنگام، غیرقابل انتظار و جذابش، سمت و سویی کاملاً متفاوت می‌گیرد و همان حسی را به مخاطبین القا می‌­کند که پیش‌تر در سری بازی‌­های بی‌عدالتی (Injustice) آن را تجربه کرده بودند.

 مشکل کار این است که همانند سری بی‌عدالتی، بیننده بایستی با این تغییرات کنار بیاید و این حقیقت را بپذیرد که برخی شخصیت­‌های خاص، رفتاری کاملاً متفاوت را از خود بروز خواهند داد و متفاوت از فیلم‌­های پیشین به‌تصویر کشیده خواهند شد. به‌خصوص شخصیت‌پردازی سوپرمن که کمی متفاوت و نادرست است و با فیلم سابقش یعنی «سلطنت سوپرمن‌ها» تفاوت دارد. نکته‌ی جالب این است که این دقیقاً همان ایرادی‌ست که غالباً بر کمیک­‌های نیو ۵۲ وارد بود؛ دنیایی که در آن، شخصیت‌پردازی بسیاری از ابرقهرمانان، از جمله سوپرمن، به بهانه‌ی جذابیت برای مخاطبان جوان، دچار تغییراتی بیهوده و اعصاب خردکن شده بود؛ اما دست کم، جنگ آپوکالیپس راهی برای توجیه این تغییرات شدید شخصیتی پیدا می‌کند.

تماشاگران باید خودشان را برای حجم زیادی از خشونت آماده کنند؛ خشونتی که به همان میزان نیز احمقانه است. صحنه­‌های مبارزه در این فیلم بسیار نفس‌­گیر و گاهاً دلهره‌آور هستند، هرچند این مقدار از خون‌ریزی و کشتار در برخی از صحنه‌ها هیچ‌گونه هدفی را دنبال نمی‌­کنند جز اینکه نشان دهند این فیلم دارای درجه­ سنی بزرگسال (R-rated) است. اصرار زیادِ دی سی برای اختصاص دادن این‌گونه پروژه­‌های خانگی به مخاطبین بزرگسال کمی عجیب است، اما خوشبختانه این طرز فکر، با انتشار انیمیشن «سوپرمن: مرد فردا» تغییر خواهد کرد.

سوپرمن، ریون و کنستانتین در انیمیشن لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپسجنگ آپوکالیپس مانند سایر انیمیشن‌­های دنیای مشترک دی سی، تاریک و خشن است و در عین حال، در زمره­‌ی احساسی‌ترین آثار این دنیا جا می‌­گیرد. علی‌رغم کثرت شخصیت­‌ها – که تقریباً تمامی شخصیت‌­های آثار قبلی را شامل می­‌شود – داستان اصلی به‌طور هوشمندانه‌­ای حولِ محور چند شخصیت کلیدی می‌چرخد. جنگ آپوکالیپس از هر کدام از ستون­‌ها و بخش‌های مهم دنیای انیمیشنی دی سی، یک شخصیت را گلچین کرده و در مرکز توجه قرار می‌دهد: سوپرمن (جری اوکانل)، رابین (استوارت الن)، ریون (تایسا فارمیگا) و جان کنستانتین (مت رایان)؛ از میان این چهار ستون، کنستانتین شخصیتی است که بیش از سایرین توسط فیلمساز درک شده و به رضایت‌بخش‌ترین نحو به نمایش درآمده است. کنستانتین شخصیت پیچیده‌­ای‌ست و به تصویر کشیدنش در دنیایی خارج از داستان‌­های اختصاصی خودش، امر مشکلی است؛ اما این فیلم از احساسِ عدم تعلق به دیگران و بی‌میلی نهادینه‌شده در شخصیت کنستانتین – که به چیزی فراتر از خودش باور ندارد – نهایت استفاده را می‌برد.

در کمال تعجب و شگفتی، علی‌رغم اینکه سری فیلم‌های تایتان­‌های نوجوان، از ضعیف‌ترین آثار این دنیای مشترک به حساب می­‌آیند،اما ریون این بار با شخصیت‌پردازی دقیق‌تر و جذاب­‌تری در جنگ آپوکالیپس ظاهر می­‌شود. جدال تمام­‌نشدنی­ او برای مقابله با شیطان درونش، لحن تاریکِ فیلمنامه را تیره‌تر می‌­کند و نتیجه­‌ی نهایی آن نیز فوق‌­العاده است. جنگ آپوکالیپس همچنین مقداری از زمان خود را به رابطه­‌ی دیمین وین و پدرش اختصاص داده و سرانجام پس از چندین فیلم، آن را به نتیجه می‌رساند.

جنگ آپوکالیپس هر اندازه هم که تاریک باشد باز هم نسبت به سایر آثار جهان مشترک دی سی، تمایل بیشتری به شوخی کردن و لذت بردن از شخصیت­‌های گوناگونش دارد. برخی از شخصیت‌­های مکمل نظیر اتریگان (ری چیس)، کینگ شارک (جان دی ماگیو) و هارلی کوئین (هایدن والش که به‌طرز بی‌نقصی از تُن صدای «تارا استرانگ» تقلید کرده است)، با شوخی و لودگی، فضای تیره‌وتار انیمیشن را در هم می‌شکنند و لحظات خنده­‌داری را برای مخاطب خلق می­‌کنند.

پایان انیمیشن لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپس | پایانی بر جهان مشترک انیمیشن های دی سیپایان­‌بندی ناخوشایند، نقطه‌ی اشتراکی است بین جنگ آپوکالیپس و انیمیشن پیشینِ دی سی، یعنی سوپرمن: فرزند سرخ (Superman: Red Son). پایان داستان کمی ناگهانی و سریع رخ می‌­دهد. پیش از آن‌که گرد و خاک رخداد­های این فیلم بخوابد و پیامدِ تصمیم‌گیری بزرگ آخرِ فیلم آشکار شود، در به‌روی این دنیای انیمیشنی بسته می‌­شود. جدای از آن، جنگ آپوکالیپس موفق می‌شود که پایانی لذت‌بخش و شدیداً احساسی­ را برای دنیای مشترکی که در این بخش کاستی داشت، رقم بزند. شاید دنیای مشترک بعدی از این موضوع درس بگیرد.

با اینکه دنیای مشترک انیمیشن‌های بلند دی سی، هرگز به خوبیِ دنیای مشترک انیمیشن­‌های سریالی آن نبوده، اما حداقل به سبب جنگ آپوکالیپس از پایانی شایسته برخوردار می‌شود. این انیمیشن، پایانی بر یک مجموعه‌ی ۱۵ قسمتی است و نهایت استفاده را از این موضوع می­‌برد. داستان، سمت و سویی غافلگیرکننده و حیرت‌انگیز به خود می­‌گیرد و در عین حال موفق می­‌شود در حین پرداختن به جنگ نهایی لیگ عدالت و دارکساید، رخداد­های ناتمام پیشین را به سرانجام برساند. پایان ناگهانی آن کمی ناامیدکننده است، اما نه به اندازه‌ای که از اهمیت و بزرگی آن بکاهد. جنگ آپوکالیپس اثر زیبایی است که بعد از انیمیشنِ تناقض فلشپوینت، بهترین فیلم این مجموعه به حساب می‌آید.

۸
عالی

Justice League Dark: Apokolips War

«لیگ عدالت تاریک: جنگ آپوکالیپس» پایانی حیرت‌انگیز و جذاب است که حماسه‌ی دنیای مشترک انیمیشن‌های دی‌سی را به سرانجام می‌رساند.

  • IGN ۸
منبع IGN.com
43 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
A.R

ممنون از آقای صفا بابت ترجمه این نقد.حقیقتا زیاد با نقد موافق نیستم . بنظرم پایان بندی این انیمیشن واقعا ضعیفه و بزرگترین ایرادشه. هشدار اسپویل همینطور که گفتم این انیمیشن حفره داستانی خیلی داره یکی از اونها طریقه زنده شدن کاراکتر هاست که خیلی غیر منطقیه مثلا شخصیت دیمین مرگ زیبایی داشت و دلیلی نداشت که به زندگی برگرده فقط خواستن صحنه احساسی خلق کنن و با اینکار مرگ دیمین بی ارزش کردن.البته من از دیالوگ آخر دیمین هم خوشم نیومد چون با شخصیت پردازی اون تو طول انیمیشن در تضاد بود .مرگ کنستانتین هم بی دلیل و زنده… مطالعه بیشتر »

Amirv77

بازگشت دیمین رو قبول دارم ولی به نظرم بازگشت کنستانتین،اگر با تم داستان های جادویی دی سی آشنا باشید آنچنان عجیب نیست.دنیای جادویی دی سی پیوند قوی ای با موضوعات الهی/جهنمی و خدا پیغمبر داره😂 و به خاطر همین یکم قابل توجیحه.ترایگون هم به خاطر دخترش نجنگید و اتفاقا ازش تشکر کرد!چون هم ترایگون و هم دارکساید فاتح جهان ها هستن.چه افتخاری برای یه فاتح بیشتر از اینکه یه فاتح دیگه رو فتح کنه؟ 😀 البته همین ترایگون هم همیشه دوست داشته با ریون کنار بیاد و خود ریون هم تو اون انیمیشن تین تایتانز در برابر جاستیس لیگ(که من… مطالعه بیشتر »

Amirv77

درسته،ولی ایشان ظاهرا با این قضیه مشکل دارن و طبق گفته خودشون ترجیح میدادن کنستانتین خودش فرار کرده باشه که اون پشیمونی اش توی طول فیلم معنا پیدا کنه

A.R

دقیقا همینطور هست ترجیح میدادم بقول شما خودش فرار می کرد و کنترل کننده واقعا چیز اذیت کننده ای بود و هرچی شخصیت پردازی برای کنستانتین انجام شده بود به باد داد.
در خصوص برگشتن از مرگ کنستانتین من انتظار چالش های بیشتری داشتم خیلی راحت به زندگی برگشت و فکر نمی کنم زاتانا اونو برگردوند بلکه به گفته خودش سرنوشت اونو برگردوند که این غیر منطقی بود و حداقل باید یک توضیحی درباره سرنوشت میدادن.
ترایگان عملا چیزی فتح نکرد و به یک نقطه نامشخص تلپورت شد و ممکنه برای همیشه سرگردان بمونه.

بهنام احمدی

اول باید یه تشکر ویژه از آقا آرمان عزیز بکنم که اخیرا مطالب خیلی عالی‌ای نوشت و بازم ما رو از قلم خوبش بهره‌مند کرد. به ویژه مقالات JSA و البته همین نقد که واقعا ضروری بود چونکه انیمیشن مهم و قابل بحث و البته خوش‌ساختی بود. یه نقد تر و تمیز بدون اسپویل که با گفته‌هاشم موافقم. انیمیشن «لیگ عدالت تاریک: نبرد اپوکالیپس» رو به تازگی دیدم. مهمترین نکته‌ای که در خصوصش میتونم بگم اینه که اولا سعی کرد که از تمام عناصر و شخصیتها و پتانسیل موجود در یونیورس مشترک انیمیشن‌های بلند دی سی به طور مفیدی استفاده… مطالعه بیشتر »

ارشیا بشیری

منم از آقا آرمان تشکر می‌کنم. واقعاً دمش گرم. توی یک روز این نقد رو ترجمه کرد اون هم با بهترین کیفیت! دست مریزاد. من هنوز فرصت نکردم این انیمیشن رو ببینم و فکر کنم اگه ببینم قلبم درد می‌گیره چون من زیاد آمادگی تراژدی رو ندارم. (به‌خصوص با شرایط الان) 😂🤦‍♂️ اما در کل به‌نظرم باید این جهان انیمیشنی دی‌سی به کارش پایان می‌داد چون چارچوب و مسیری که پیش گرفته بودن دیگه جوابگو نبود و باید کار جدیدی می‌کردن. البته در عین حال دلم برای انیمیشن‌هایی مثل «تناقض فلشپوینت» و به‌خصوص «مرگ سوپرمن» تنگ می‌شه و به‌نظرم این… مطالعه بیشتر »

Amirv77

به شخصه با اون قسمت نقد که نپرداختن به ماجراهای گزشته رو نکته مثبتی دونسته مخالفم.مسئله اینه که خیلی از این صحنه های مربوط به شکسته شدن گردن کیلو واگ به دست دارکساید، حمله پارادوم ها به مرا و زاتانا و بلایی که سر شزم میاد و یه سری دیگه رو قبلا توی یه سری عکس ها و پیش نمایش ۱۰ دقیقه ای که بعد از انتشار اولین تریلر روی یوتیوب گذاشته بودن،نشون داده بودن(که البته بعدا برداشته شد!) وتازه فک کنم من همه اون پیش نمایش رو ندیدم اگر اشتباه نکنم 😀 خب من مخاطب توقع دارم اگر قراره… مطالعه بیشتر »

A.R

در خصوص سوامپ ثینگ سوالی که پیش میاد اینه اصلا خودش باید متوجه میشد که عنصر سبز در حال نابودیه نه اینکه کنستانتین بهش بگه البته من یکم به مرگ اون و شزم شک دارم انیمیشن مستقیما به این موضوع اشاره نکرد که بنظرم کار درستی بود. درباره نپرداختن به اتفاقات اون دوسال هم موافقم می تونستن به اتفاقاتی که برای لوییس لین و حضورش تو ارتش افتاده بود یا اتفاقات مربوط به محور مقاومت تو اون دو سال بیشتر بپردازن. استفاده از سورس وال و موبیوس چیر هم می تونست بهتر باشه. من از شخصیت کینگ شارک خوشم نیومد… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

اولین مشکلی که انیمیشن داشت ، اسمش بود. وقتی میای اسم یک گروه رو ، روی یک اثر میزاری حداقل باید تمام اعضای مهم و کلیدی اون گروه حضور داشته باشند ولی تنها عضو تاثیر گذار JLD که توی انیمیشن حضور پر رنگی داشت ، کنستانتین بود. اگر اسم انیمیشن رو لیگ عدالت : آپوکالیپس وار میزاشتن قابل قبول تر بود چون که تمام اعضای اصلی لیگ عدالت توی انیمیشن حضور داشتن و JLD هم زیرمجموعه ی اون حساب میشد. حتی میتونستند اسمش رو فقط آپوکالیپس وار بزارن و یا حتی کنستانتین : آپوکالیپس وار بزارن که واقعا بهتر از… مطالعه بیشتر »

A.R

در خصوص قدرت کنستانتین بنظرم خیلی جذاب بود و اصلا آنچنان زیاد نبود مشکل اینجاست که تو اول انیمیشن نشون میده که ریون و کنستانتین ضعیف شدن ولی هرچی انیمیشن جلو می رفت انگار قویتر میشدن که باعث ایجاد حفره داستانی میشه. مرگ خیلی از کاراکترها کیلویی بود من دوست داشتم بتمن دیمین میکشت و ریون هم بتمن میکشت تا هم فضای انیمیشن دارکتر بشه و هم نیازی به اون حرکت تکراری که سر بتمن انجام دادن نباشه. نحوه خروج سوپرمن از کنترل ترایگان مثل بتمن تکراری بود و میتونست منطقی تر باشه. در خصوص زره لوثر نمیشه ایراد گرفت… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

راستش من فقط ۶ تا آرک سری دوزخ افروز و سری هایJLD رو خوندم و سریال و انیمیشن هایی که کستانتین توش حضور داشته رو هم دیدم و درک آنچنانی از شخصیت کنستانتین ندارم ، ولی طبق چیزی که من فهمیدم کنستانتین بیشتر از اینکه جادو جنبل های اینجوری که تخصص زاتانا و دکتر فیت و مادام زندو ـه بلد یاشه ، یک جن گیره. والا ما هر وقت دیدیم ، متوجه شدیم که برای هر جادوش باید طلسم بکشه و وقت بزاره ولی اینجا جز اون جادوی تلپورتی که چند ساعت وقت میبرد ، تمام جادو هاش رو تا… مطالعه بیشتر »

A.R

ببینید ممکنه کنستانتین بیشتر جن گیر باشه ولی حتما نباید به منبع اقتباس همچیش وفادار باشه این تغییری که تو قدرتش دادن برای من جذاب بود و یجورایی من یاد دکتر استرنج انداخت. کنستانتین تو اول این انیمیشن بیان می‌کند که مقدار کمی از جادوی قبلش داره ولی بقول شما از قبلش قویتره که این ایراد داره. درباره ریون اوایل انیمیشن استفاده کردن از قدرتش براش سخته و با هر تلپورت خیلی اذیت میشه ولی تو چندین صحنه بعدش باوجود اینکه داشت پدرش کنترل میکرد ولی ما همچین مشکلی ندیدیم . درباره صحنه مربوط به بتمن که بنظرم خیلی تکراری… مطالعه بیشتر »

Amirv77

مشکلی نیست 😀 کل قضیه مردن اش رو میدونستم فقط چطور اتفاق افتادنش لو رفت 😀 کلا اعضای تیم JLD نیو ۵۲ رو من به شدت ترجیح میدم به تیم حاضر،با اینکه داستان حال حاضر خیلی مرتبط تر و منظم تره!جالب اینجاست که زاتانا شخصیتیه که من بار ها دیدم دی سی فن ها براش ارزش زیادی قائل هستن ولی تقریبا ده سال از آخرین کمیک آنگویینگ اش که تازه اونم با پارتی بازی پائول دینی احتمالا منتشر شد میگذره!من حتی قبل از این انیمیشن هم دوست داشتم جای من بت، ریون رو بیارن. پاندورای نیو ۵۲ هم شخصیت قوی… مطالعه بیشتر »

Amirv77

استار وارز رو من ندیده بودم و تا قبل از پست شما هم برام اسپویل نشده بود که شد😂😂😂😂
کلا لکس لوثر این جهان خیلی بد بود.حتی توی انیمیشن مرگ سوپرمن هم یه ترسو بود که جلوی دومزدی جیغ میزد!
درباره این مرگ ها هم جا داره یادی کنیم از مرگ چیتا که یکی از مهم ترین دشمن های واندر وومن هست بعد اینجا با گلوله سرباز های لکس کورپ کشته شد!!! دقیقا مثل این میمونه واندر وومن با چند تا تیر عادی بمیره 😀

امیررضا شکری

به عنوان یک کمیک فن به آثار تلویزیونی و سینمایی کمپانی ها به دو صورت نگاه میکنم : ارجینال و اقتباسی. از دیدگاه من آثار اقتباسی باید ۷۰ درصد شبیه کمیک باشند و اون ۳۰ درصد اتفاقاتی باشه که توی کمیک زیاد جالب نبود و دچار تغییراتی کردنش مثل : بتمن : هاش و یا فلشپوینت : پارادوکس. از نظر من کمیک فن ، آثار ارجینال باید ۳۰ درصد به کمیک وفادار باشند که اون ۳۰ درصد شامل شخصیت پردازی ها و قواعد کلی دنیای کمپانیه. از نظر من انیمیشن جاستیس لیگ دارک : آپوکالیپس وار یک انیمیشن ارجینال بود… مطالعه بیشتر »

A.R

درمورد اون خارج شدن از کنترل دارکساید بتمن قبلا توی انیمیشن bad blood این کارو کرده بود و دارکساید هم باید این موضوع می دونست و کنترل شدید تری روش می داشت و همینطور که گفتم بخاطر همین تکراری بود و اون تأثیر نداشت. در ضمن اصلا ترایگان چه نیازی داشت که بره تو بدن سوپرمن در حالی که بدن خودش قویتره. دقت کرده باشید توی جنگ با کوری اصلا مشکلی نداشت ریون و تا قبل اینکه اون انفجار ایجاد کنه کاملا ریون تحت کنترل گرفتش. ببینید نویسنده باید کمی خلاقیت داشته باشه اینکه هر مشکل سختی پیش میاد ریون… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

الآن یادم اومد. اون شستشوی مغزی ای که تالیا روی بتمن پیاده کرد خیلی ضعیف تر از شستشوی مغزی دارکساید بود به نظرم. انصافا بتمن خیلی راحت ( نسبت به آپوکالیپس وار) تونست توی Bad Blood کنترل خودش رو بدست بیاره. اینجا ۲ سال تمام تحت اختیار دارکساید بود و کار های خبیثانه ی بیشماری رو تحت نظارت دارکساید انجام داد و قطعا به خیلی از دوستانش و همرزمانش آسیب زد ولی این شستشوی مغزی ۲ سال تمام دووم آورد و هنگامی که بتمن روی فرزند خودش شمشیر کشید از بین رفت. فقط ای کاش بتمن دیمین رو میکشت و… مطالعه بیشتر »

A.R

ما که ندیدیم بتمن کار خبیثانه انجام بده که البته ضعف انیمیشن هست تو اون انیمیشن هم به محض اینکه جلوی دیمین قرار گرفت کنترل خودش بدست آورد و بخاطر همین هم گفتم تکراری هست.در خصوص ترایگان ما دیدیم به محض اینکه آزاد شد بدنش ساخت و با دارکساید جنگید.
درباره گلوله هم همینطور که گفتید پای نیو جنسیس هم باز می شد که نیاز به معرفی کامل داشت که از زمان انیمیشن خارج بود چون هم باید تاریخچه این سیاره می‌گفت و هم خدایان جدید دیگه رو معرفی میکرد.

A.R

یک مطلبی که هست اینه که ممکنه موبیوس چیر تو این انیمیشن و این دنیا فقط یک صندلی تلپورت کننده باشه نه چیز بیشتری درباره سورس وال هم همین میشه گفت درسته اینطوری به پتانسیل واقعیش نمیرسه ولی ایراد داستانی نیست.

امیررضا شکری

کل مشکل انیمیشن وقتش بود. یعنی توی تمام نظراتی که داده شده به این اشاره شده که ای کاش وقتش بیشتر بود. ایرادی هم نداشت چون پایان دهنده ی یک دنیای مشترک بود و داشتن تایم بیشتر کاملا منطقیه. اگر ۳۰ دقیقه انیمیشن بیشتر بود ، نبرد اول فیلم رو به طور کامل میدیدیم و دونه دونه مردن ابرقهرمان ها رو هم مشاهده میکردیم . بعدش به اتفاق این ۲ سال کمی میپرداخت. اون قضیه ی نیو گادر هم توی ۱۰ دقیقه توضیح حل میشد. در آخر هم ۵ دقیقه به آخر فیلم اضافه میشد و یکم پیش زمینه برای… مطالعه بیشتر »

A.R

تو ۱۰دقیقه نمیشه برای کلی خدا شخصیت پردازی کرد اگر هم بشه خیلی سطحی میشه و کلی پتانسیل که تو کمیک داشتن هدر میرفت ولی درباره اون دیالوگ درست میگید و جزء سوتی های انیمیشن هست. این اشارات چیزی از تکراری بودن این صحنه یا ایراد دیگه اون کم نمی کنه ضمنا همون اشارات هم کافی نیست و خود انیمیشن باید نشون میداد یکی از نمونه رفتار های بتمن. درباره موبیوس چیر نمیشه گفت چون همون قواعد هم ممکنه بعدا تغییر کنه و اگه از زاویه کسی که فقط انیمیشن های این دنیا رو دیده به این قضیه نگاه کنیم… مطالعه بیشتر »

امیررضا شکری

منظورم این نیست که قشنگ بره جنگ ها رو نشون بده. منظورم یه چیزی مثل اتفاقیه که توی همین انیمیشن با نبرد اولیه افتاد. همونطور که سوپرمن یک سری توضیحات رو داد لوتر هم یک توضیحاتی رو میداد ولی اینبار روش فکر میشد و سر و تهش رو به هم نمیاوردن و یک داستان قشنگ از توش در می آوردن. اون توضیح سوپرمن هم قشنگ برای اینه که بتونند توی این تایم کم داستان انیمیشن رو تموم کنند و یکجورایی هول هولکی اون قسمت رو اضافه کردند و ارزش خیلی از شخصیت ها مثل آکوامن و زاتانا رو کم کردن… مطالعه بیشتر »

A.R

خوب خودتون گفتید دیگه اگه خدایان جدید اضافه میکردند باید از اول برای همشون شخصیت پردازی میکردند و یک داستان خوب برایشان می‌نوشتن تا پتانسیل اونها هدر نره و این خودش یک انیمیشن جدا می خواست که ایده بدی هم نبود.
در خصوص نبرد اول انیمیشن حق با شماست و باید بیشتر بهش می‌پرداخت.

امیررضا شکری

فکر کنم منظورم رو اشتباه متوجه شدید. منظور از اینکه حکم دکتر استرنج رو برای دیسی داره اینه که مثل دکتر استرنج پلی میان دنیای جادو و دنیای عادیه. قطع به یقین نه مادام زندو ، نه دکتر فیت و نه حتی زاتانا از لحاظ شخصیت پردازی به پای دکتر استرنج نمیرسند و اصلا کلا فرق دارند باهاش . کنستانتین هم یک شخصیت خاصه که به هیچ وجه معادلی توی مارول نداره. بزارید بیشتر توضیح بدم. مثلا از دیدگاه شخص من ، آیرون من حکم بتمن مارول رو داره ولی وقتی میریم شخصیت پردازی هاشون ، دوستان و ویلین هاشون… مطالعه بیشتر »

spoiler

کلاً روابط داخل انیمیشن عجیب بود
دیمین داخل سری های قبل نگاه به ریونم نمی کرد؛ ولی الان عاشقش بود
کنسانتین و زاتانا هم که کلاً یک رابطه هول هولکی داشتن
بنظرم نقات ضعف دیگه صداپیشگی ها ضعیف فیلم بود

spoiler

امیدوارم بلا خره دی سی از خر شیطون پایین بیاد و تیم دریک رو به عنوان رابین نشون بده.
یا شخصیت استفانی براون
احتمال حضور استفانی شاید در عنوان بتگرل داخل یانگ جاستیس زیاده

امیررضا شکری

راستش برای من که عجیب نبود. از همون اول با ابنکه هیچ اشاره ی مستقیمی بهش نمیکردند ولی معلوم بود میخوان از دیمین و ریون یک زوج در بیارن. اگر جاستیس لیگ دارک قبلی رو دیده باشید میدونید که اصلا رابطه ی کنستانتین و زاتانا هول هولکی نبود و پشتش برنامه ای بود. تیم دریک هم شخصیت خوبیه ولی شخصیت های بهتری مثل دیک گریسون ، جیسون تاد و همین دیمین وین هستن که رابطه ی پیچیده تری نسبت به تیم با بتمن دارند و انیمیشن جذاب تری میشه باهاشون ساخت. استفانی براون هم برای بیشتر هواداران تازه وارد ناشناخته… مطالعه بیشتر »

spoiler

درسته اما اگر دقت کنید در تمام مدت دیک گریسون فقط کنار بتمن بوده و انگار بقیه رابین ها زرشکن
از شخصیت استفانی براون هم میشه مثل ریون استفاده کرد؛ چون هر دوشون با پدر های شرورشون مشکل دارند.
اما درباره باربارا گوردون که مدام به حاشیه کشیده میشود و محبوبیتشم بخاطر انیمیشن جوک کشنده که خیلی افت کرد! امیدوارم داخل فلشپوینت جدید بلاخره رابطه اون رو با دیک گریسون ببینیم! چون دیگه دارن شورشو با استارفایر در میارن

A.R

راستش من خودم خیلی از رابطه دیک با باربارا خوشم میاد و دوست دارم تو فصل بعد یانگ جاستیس بیشتر به این رابطه بپردازه.
استفانی براون هم این چند سال رشد خوبی تو
سری detective comic داشته و بنظرم پتانسیل خوبی داره چون شخصیت پردازی جالب و دوست‌داشتنی داره که مخاطب میتونه به راحتی باهاش همذات پنداری کنه با اینحال فکر نمی کنم تو انیمیشن مورد اقتباس قرار بگیره.

spoiler

چون یانگ جاستیس باربارا فلج شده و هم تیم داخل انیمیشنه
احتمال داده میشه استفانی یا کساندرا بشم بتگرل

spoiler

استفانی کلاً در این چند سال بخاطر سرزندگی و شادابی اش حال و هوای کمیک های بتمن رو عوض کرده و همین طور میشه گفت با اختلاف اون و تیم بهترین زوج های بت فمیلی هستن

spoiler

بدون شک جیسون هم میتونه عالی باشه
شخصیت های زیادی هستن که مورد بی مهری قرار میگیرن
مثل واندروومن که انیمیشنش افتضاح بود

Daredevil

سلام انیمیشن رو بعد چند روز دیدم فهمیدم تنها چیزی که برام اسپویل نشده بود رشدموهای جان کنستانتین بوده (:

امیررضا شکری

اسپویل نکن این رو دیگه 😀 آره انصافا انقدر جوگیر شده بودیم نصف انیمیشن رو اسپویل کردیم:) دو سه تا چیز بود که اسپویلش نکردیم بزار بمونه خودشون ببینن. اصولا وقتی یک بحث راجب به یک فیلم ، انیمیشن و کمیک خاص شروع میشه ، تقریبا غیر ممکنه که اسپویل نشه چون باید به صورت جزئی و دقیق مورد بررسی قرار بگیره ولی توی یک نقد میشه خوبی ها و بدی هارو گفت و اسپویل نکرد. ولی خوبی ما این بود که انقدر ایده دادیم ، وقتی طرف میره فیلم رو میبینه می فهمه اشتباه اسپویل شده و این ،… مطالعه بیشتر »

A.R

راست میگی البته اگه دقت کنی تو کامنت اول هشدار اسپویل زدم ولی بقیه رو دیگه یادم رفت با این حال دفعه بعد حتما تو بقیه کامنت ها هشدار اسپویل میزنم.

sherry

خب در کل به نظر من که بد نبود. من از اینکه ریون توی این قسمت بود کلی ذوق کردم بعدش هم که با (اسپویل) دیمین کامل جفت و جور شدم دیگه بال در اوردم ولی بعد که فهمیدم این قسمت آخره و قراره فلش پوینت اتفاق بیفته نابود شدم. فیلم اولش خیلی خوب پیش رفت ولی آخراش یه جور ماسمالی بود. البته این نظر منه ولی اگر ده دقیقه فیلم رو اضافه میکردن تا همین اتفاقا رو با خلاقیت بیشتری نشون بدن و اینقدر تند همه چیز رو سره هم بندی نکنن خیلی بهتر بود! در کل بد نبود.… مطالعه بیشتر »

SAEED

حالا وارنر با توجه به تموم کردن این دنیا چیزی در مورد آینده انیمیشنهای دیسی اعلام کرده؟

امیررضا شکری

فعلا قراره تا ماه دیگه یک انیمیشن از سوپرمن ، با یک شکل شمایل بصری جدید ببینیم. هنوز معلوم نیست میخوان دنیای مشترم بسازن یا نه.