پنل ۱۵ سالگی فیلم Constantine: از حضور کیانو ریوز تا علاقه برای ساخت دنباله [SDCC2020]

حدود ۱۵ سالی می‌شود که تماشاگران سینما کیانو ریوز را با کتی مشکی و سیگاری بر لب در قالب شخصیت جان کنستانتین مشاهده کردند. با آن‌که برداشت این فیلم نسبت به شخصیت جان کنستانتین از منبع خود بسیار متفاوت بود، اما فیلم Constantine طرفداران خاص خود را نیز پیدا کرد. حال که مدت زمان بسیاری از اکران این اثر می‌گذرد، در مراسم کمیک کان، شاهد پنلی مختص به این رخداد بودیم؛ آن هم پنلی که در آن کیانو ریوز، فرانسیس لارنس (کارگردان فیلم Constantine) و آکیوا گولدزمن (تهیه‌کننده‌ی فیلم Constantine) حضور یافتند و تجربیات‌شان را در رابطه با این فیلم به اشتراک گذاشتند.

نخست این سازندگان از پستی و بلندی‌های ساخت اثرشان گفتند. طبق صحبت‌های گولدزمن، پروسه‌ی ساخت این فیلم چندین بار متوقف شد، اما ایده‌ی ساخت آن در نوع خود به اندازه‌ی کافی جذاب بود که سبب شود تا ساخت این اثر به‌طور کلی لغو نشود. همچنین فرانسیس لارنس در دنباله‌ی این سخنان نسبت به تجربه‌ی ۱۲ ساله‌اش در زمینه‌ی ساخت موزیک‌ویدیوها سخن گفت و به این نکته اشاره نمود که همگان انتظار ساخت فیلم خوبی را از او داشتند، هرچند که او در آن زمان هم چندان نسبت به این مسئله اطمینانی نداشت.

در بخش سخنان کیانو ریوز، اشاره شد که این بازیگر محبوب سریعاً‌ پس از مطالعه‌ی فیلمنامه، شیفته‌ی شخصیت جان کنستانتین شد. ریوز در این‌باره توضیح داد:

شخصاً با این کاراکتر آشنایی نداشتم. من کمیک دوزخ‌افروز (Hellblazer) رو نخونده بودم و هیچ‌کدوم از کارهای آلن مور در کمیک سوامپ ثینگ (Swamp Thing) رو ندیده بودم. من این شخصیت رو نمی‌شناختم، اما واقعاً عاشق فیلمنامه شدم و بعد از اون، مقداری درباره‌ی این کاراکتر تحقیق کردم، و می‌دونین که، دودل نبودم، اما خب همون‌طور که در جریان هستین، من انگلیسی نیستم. من موهام بلوند نیست، اما این کاراکتر از هر دو گزینه بهره‌منده. و من مجبور بودم که با این موضوع خودم رو وفق بدم.
بخشی از این مسئله چیزی بود که ما بهش می‌گیم پایه و اساس کاراکتر. من چه چیزی رو می‌تونم برای این شخصیت به ارمغان بیارم؟ چرا اصلاً انجامش بدم؟ و این‌که [جان کنستانتین] شخصیت به‌شدت زیباییه. این نوعِ خاص از آدمِ انسان‌دوست و بدبین، به‌نوعی خسته، کسی که کشتی‌هاش غرق شده، می‌دونی، فردی دل‌زده از تموم قوانین و اصول و ارزش‌های اخلاقی و همچنین فرشته‌ها، که هنوز هم بخش از این دسته مسائله. و من عاشق این حس شوخ‌طبعی‌ام.

طی این صحبت‌ها، لحظه‌ای پدید آمد و پرسیده شد که آیا هنگام ساخت فیلم، این‌که رنگ موهای ریوز بلوند شود و او لهجه‌ی بریتانیایی داشته باشد نیز مطرح شده بود؟ ریوز سریعاً در پاسخ جوابی منفی ارائه داد. اما به این موضوع نیز اشاره شد که نخست این تصمیم وجود داشت تا جان کنستانتین همان کت بارانیِ قهوه‌ای معروف خودش را به تن داشته باشد، اما در پایان رنگ این کت به مشکی تغییر یافت.

کیانو ریوز در نقش جان کنستانتین

آکیوا گولدزمن در ادامه نظرش را نسبت به ساخت دنباله‌ی این فیلم عنوان نمود؛ دنباله‌ای که آنان خواهان درجه‌ای بزرگسال برای آن می‌باشند. این تهیه‌کننده سپس در رابطه با یک صحنه‌ی به‌خصوصِ واقع در زندان، که می‌توانست در قسمت دوم باشد سخن گفت. او افزود:

من اون ایده رو که جان داخل یه سلول بیدار می‌شه و باید که یه زندانی رو شناسایی کنه دوست دارم. یادتونه؟ این موضوع ایده‌ی فرانک کابلو (فیلمنامه‌نویس) بود. این زندانی مسیح بود!

همان‌طور که مشاهده نمودید، کلیت این پنل بر مبنای یک‌سری توضیحات راجع‌به فیلم نخست و نشان دادن علاقه نسبت به ساخت دنباله‌ی آن بود. هرچند که بسیار بعید می‌باشد که در آینده شاهد دنباله‌ای برای آن باشیم.

5 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
batman enemies

برای مقاله ممنون جان کنستانتین شخصیت جالبی داره ولی ای کاش لهجه انگلیسی برایش می گذاشتند. به احتمال زیاد فیلم لیگ عدالت تاریک بعدش می سازند. کنستانتین هم ابرقهرمانی که برعکس بقیه ابرقهرمان ها سیگار می کشد و الکل می نوشد و با الهیات سر و کار دارد و البته بعضی وقتها کارهایی مثل دزدی یا تقلب انجام می ده که قهرمان هایی مثل سوپرمن یا بتمن و بقیه لیگ عدالت هم انجام نمی دهند پس فکر می کنم فیلم خوبی بشه و حتی یک فیلم دیگه با حضور افرادی مثل سوامپ ثینگ و اتریگان و زاتانا بسازند ولی کاش… مطالعه بیشتر »

Amirv77

به عنوان به عنوان یه طرفدار دو آتیشه JLD مخالفم 😀 بودن هر شخصیتی از جاستیس لیگ به غیر از زاتانا باعث میشه تیم یه مقدار از اون فضای مخصوص بخش جادویی دی سی خارج بشه. تنها دلیل حضور بتمن توی انیمیشن هم به خاطر محبوبیتش بود که بیننده های بیشتری پیدا کنه.اگر دی سی بخواد همچین فیلمی بسازه باید برای بقیه شخصیت هاش ارزش قائل بشه که اونها هم بدرخشن توی تیمی که مخصوص خودشونه و زیر سایه هیچ یک از اعضای ترینیتی نباید باشن به نظرم!

batman enemies

راستش بتمن عضو JLD نیست و فقط توی انمیشن ها ازش استفاده کردند ( بخاطر ظاهر و شخصیت بندی تاریکش ) ولی جدیداً زن شگفت انگیز عضو شده که میشه گفت طرفداران لیگ عدالت و خود شخص شخیص زن شگفت انگیز جذب کرده تا طرفداران کنستانتین و JLD چون خیلی به شخصیت پردازی کنستانتین نپرداخته ولی چون من خودم طرفدار JL تا JLD برای همین با یکی از اعضای لیگ عدالت ( به جز زاتانا که عضو قدیمی و حیاتیه ) راحت ترم ولی نظر شما هم حرف نداشت بالاخره شما یکی از طرفداران JLD و شخصیت هایش را بهتر… مطالعه بیشتر »

علی عربی

با تشکر از آقای اسلامی با مقاله خوبتون…. باتوجه به قضایای اخیر و اینکه دیسی فیلمز راهبرد خودش رو از دنیای سینمایی با تایم لاین خطی به ساخت یک مولتیورس سینمایی-سریالی تغییر داده و در این چند وقت اخبار و شایعات زیادی از بازگشت بازیگرهای سابق نقش های ابرقهرمانی دی سی نظیر رایان رینولدز و مایکل کیتون به گوش میرسه و حتی میبینیم ساخت سریالی براساس سوپرمن برندون که به نوعی دنباله سوپرمن کریستوفر ریو هست تقریبا تایید شده، اتفاقا ساخت دنباله برای کنستانتین ۲۰۰۵ خیلی هم بعید نیست. به نظرم ساخت دنباله برای فیلم های قبلی و بازگشت بازیگرهای… مطالعه بیشتر »

آرمان صفا

قضیه مالتی ورس باید یه وسیله ای بشه برای خلق داستان های نوآورانه، نه اینکه بیان فیلم های مختلف رو داخل دنیاهای مختلف قرار بدن که همه گیج بشن.
ولی خب دی سی چون ریبوت براش هزینه برداره، به این ترفند رو آورده.
کنستانتین ۲۰۰۵ هم امیدوارم که فراموش بشه. یه فیلم کاملا متوسط و بی مزه است که از لحاظ وفاداری به کمیک، صفر میگیره. اصلا کیانو ریوز توان بازی کردن در نقش همچین کاراکتر پیچیده ای رو نداره.
بگذریم که آمریکاییه