مقصد بعدی طرفداران | ۱۰ کمیک که باید پس از سریال لوکی بخوانیم

سریال لوکی (Loki) که از سرویس استریم دیزنی پلاس پخش شد، موفقیتی دیگر برای دنیای سینمایی مارول بود که چیزهای عظیمی را برای آینده‌ی این دنیای سینمایی وعده داد. با توجه به این نکته که هرکدام از کاراکترهای سریال در انتها میان نقطه‌ی کاملاً متفاوتی نسبت به ابتدای این اثر قرار داشتند، طرفداران به‌طور گسترده به پیش‌بینی فصل دوم این سریال می‌پردازند. در یک کلام، سریال اختصاصی لوکی با سکانس‌های فوق‌العاده، کاراکترهای خاطره‌انگیز و کلیف‌هنگری که همه‌چیز را تغییر می‌دهد، کولاک می‌کند.

برای طرفدارانی که به‌دنبال داستان‌های بیشتر می‌گردند، انتشارات مارول کمیک‌های شگفت‌انگیز زیادی برای انتخاب ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها شخصیت‌ها و ساختار مشترکی با سریال لوکی دارند. این کمیک‌ها به مخاطبان اجازه‌ی وقت‌گذراندنِ بیشتر با کاراکترهایی که آن‌ها را دوست دارند می‌دهند و شاید بهشان کمک کنند که نیم‌نگاهی نیز به آینده داشته باشند.


۱۰- Thor by J. Michael Straczynski

«سیلوی» یکی از کاراکترهایی بود که از دل سریال لوکی بیرون آمد. در حالی که نسخه‌ی دقیقی از او در کمیک‌ها وجود ندارد، اما ما در سریال «لیدی لوکی» را داریم. او در رانِ «جی. مایکل استرازینسکی» در کمیک‌های شخصیت «ثور» معرفی می‌شود. این ران بعد از کمیکی که در واقع حکم تای‌اینِ رویداد Avengers Disassembled را داشت رخ می‌دهد؛ کمیکی که در آن راگناروک اتفاق میفتد و طی آن ثور شاهد نابودی آزگارد می‌باشد.

اما برگردیم به ران استرازینسکی؛ این سری کمیک با بازگشت خدایان نورس و آزگارد آغاز می‌شود، با این تفاوت که این‌بار آن‌ها به‌جای قلمروی همیشگیِ خود، بر روی زمین قرار دارند. ثورِ استرازینسکی یکی از بهترین ران‌های مدرن است و به‌خوبی با جنبه‌های اسطوره‌ای این کاراکتر بازی می‌کند که شامل معرفی لیدی لوکی نیز می‌شود.


۹- Avengers: The Terminatrix Objective

«راوونا رن‌اسلیر» نقش بزرگی را به‌عنوان وفادارترین خدمتگزارِ سازمان TVA در سریال لوکی ایفا می‌کند. در کمیک‌ها او شخصیت بسیار متفاوتی دارد؛ معشوقه‌ی کانگ! در این داستان‌ها، کانگ سرزمین و پادشاهی پدرِ راوونا را فتح می‌کند و سپس، این دو عاشق در کنار یکدیگر تا قبل از آنکه راوونا چند باری به کانگ خیانت کند، به‌طور مساوی به فرمانروایی می‌پردازند. داستان‌های زیادی در دنیای کمیک نیستند که راوونا رن‌اسلیر ستاره‌ی آن‌ها باشد، اما می‌توان گفت که عنوان Avengers: The Terminatrix Objective به قلم «مارک گرونوالد» و تصویرگری «مارک گوستاویچ» بهترین آن‌هاست. این کمیک شخصیت‌هایی همچون «وار مشین»، ثاندراسترایک (Thunderstrike) و یو. اس ایجنت (U.S Agent) را در تقابل با راوونا و لباس ترمیناتریکسِ او قرار می‌دهد. اثر نام‌برده‌شده همچنین الیاث (Alioth) که یکی از قوی‌ترین کاراکترهای سریال لوکی بود را برای اولین بار معرفی می‌کند.


۸- Deadpool & Cable: Split Second

«ددپول» به‌عنوان بامزه‌ترین شخصیت کمیکی شناخته می‌شود، برای همین دادن قدرت سفر در زمان به او نیازمند در نظر گرفتن تمامی جوانب است. هرچند، به‌خاطر برخی دلایل، از نگاه سازمان TVA این مسئله ایده‌ی خوبی به‌نظر می‌رسید که در کمیک Deadpool & Cable: Split Second به نویسندگی «فابیان نیشیِزا» و تصویرگری «ریلی براون» آن را اجرایی کردند. این کمیک در حالی آغاز می‌شود که «کیبل» به گذشته سفر می‌کند تا مانع از قتل یک دانشمند توسط ددپول شود. نکته‌ی جالب اینجاست که ماجرا تازه از آنجا به‌هم می‌ریزد.

در نهایت، یک نسخه‌ی ددپول که از آینده می آید و «لوپ» نام دارد، نسخه‌ی گذشته‌ی خود را به استخدام TVA در می‌آورد تا در زمان سفر کند واریانت‌های کیبل را بکشد. این سری کمیک بسیار سرگرم‌کننده است و عطش مخاطبان برای بیشتر دانستن از سازمان TVA را برطرف می‌کند.


۷- Vote Loki

سریال لوکی نسخه‌های بسیاری از این کاراکتر را در خط‌های زمانی مختلف ارائه می‌دهد، اما نسخه‌ای که یکی از کوتاه‌ترین زمان‌ها برای دیده‌شدن بر صفحه‌ی نمایشگرها به او اختصاص داده شده بود، پرزیدنت یا همان رئیس جمهور لوکی بود. این نسخه از کاراکتر که در کمیک Vote Loki معرفی می‌شود، به‌دست «کریستوفر هستینگز» و تصویرگری «لنگدون فاس» و «پاول مک‌کافری» آفریده شده است. این اثر در سال ۲۰۱۶ که اتفاقاً مصادف با سال انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بود، منتشر شد و تماماً درباره‌ی تلاش لوکی برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری بود.

کلیتِ داستان کمیک پیرامون تلاش‌های خبرنگاری به‌نام «نیسا کانتررا» شکل می‌گیرد که می‌خواهد اثبات کند لوکی نقشه‌های شومی در سر دارد. اما لوکی حتی تلاشی برای پنهان کردن آن دسته از نقشه‌هایش نمی‌کند؛ در واقع، تمام کمپین انتخاباتی او بر مبنای دروغگویی شکل گرفته است. به‌طور کلی، این اثر یک کمیکِ سرگرم‌کننده است که نگاهی طنز به سیاست دارد، و همین‌طور، شیاد محبوب مارول در آن به ایفای نقش می‌پردازد.


۶- Young Avengers by Kieron Gillen

در سریال، کید لوکی به‌عنوان رئیس لوکی‌ها در خلاء (Void) شناخته می‌شود و حتی در کمیک Young Avengers از «کیرون گیلن» و «جیمی مک‌کلوی» نقش‌های بزرگ‌تری نیز به او داده شده است. این لوکیِ نوجوان با پیوستن به گروهی از قهرمانانِ جوان، خودش را در تلاش برای تطابق یافتن با نوجوانان دیگر و تبدیل شدن به خدای شرارت و حقه‌بازی‌ای که همه دوست دارند، می‌بیند.

کمیک Young Avengers از گیلن و مک‌کلوی احتمالاً نقطه‌ی اوج مفهومِ کید لوکی است و خواندن آن عموماً برای تمام طرفداران مارول و خصوصاً طرفداران لوکی الزامی می‌باشد. تفسیر گیلن از این کاراکتر یکی از بهترین‌ها و تصویرگری مک‌کلوی نیز مانند همیشه فوق‌العاده است.


۵- Loki: Agent of Asgard

دیدن لوکی به‌عنوان یکی از مامورین سازمان TVA بسیار سرگرم‌کننده بود، زیرا تصویری متفاوت از آنچه طرفداران در MCU از او دیده بودند را نشان می‌داد. اما طرفداران دنیای کمیک خیلی زودتر در عنوان Loki: Agent of Asgard به نویسندگی «ال یویینگ» و تصویرگری «لی گاربت» و «حورحه کوئلهو» با این کاراکتر برخورده بودند. در این کمیک، لوکی در پوشش سرویس مخفی آزگارد در تلاش است تا از پادشاهی این سرزمین به شیوه‌ی منحصر به فردِ خودش محافظت کند.

در حالی که طرفداران پس از سال‌ها داستان‌پردازی لوکی را به‌عنوان چیزی غیر از یک خبیث می‌بینند، کمیک Agent of Asgard با نگاهی فوق‌العاده به این موضوع می‌پردازد که لوکی برای یک‌بار هم که شده سعی در قدم زدن در راه راست و درست دارد.


۴- Uncanny Avengers Vol. 2: The Apocalypse Twins

کانگ خبیثی است که در تولد دوباره‌ی انتقام‌جویان میان دهه‌ی ۲۰۰۰ مورد بی‌مهری واقع شد، اما در عین حال، نقش بزرگی را در دو آرک داستانی سری Uncanny Avengers ایفا می‌کند. اولینِ آن‌ها The Apocalypse Twins به قلم «ریک رمندر» و تصویرگری «آدام کوبرت» و «دنیل آکونا» است. داستان بر روی پلات‌هایی از سری دیگرِ رمندر، یعنی Uncanny X-Force، شکل می‌گیرد که در آن دوقلوهای آخرالزمان که توسط کانگ آموزش دیده‌اند، به گروه انتقام‌جویانِ فوق‌العاده حمله می‌کنند.

در این کمیک طرفداران شاهد دسیسه‌های کانگ در طول زمان و به‌همراه دوقلوهای آخرالزمان هستند و همچنین، خوانندگان خواهند توانست تا شروع نقشه‌های انتقام آن‌ها از انسان‌ها جهت مداوای جهش‌یافته‌ها را ببینند. این داستان در آرک داستانی Ragnorak Now ادامه پیدا می‌کند؛ جایی که آن‌ها زمین را نابود کرده و جهش‌یافته‌ها را به سیاره‌ای دیگر منتقل می‌نمایند. هرچند کانگ در آن کمیک حضور ندارد، اما در کمیکِ بعدتر آن حضور پیدا می‌کند.


۳- Uncanny Avengers Vol. 4: Avenge the Earth

طرفدارانی که مشتاق دیدن درگیری کانگ با دیگر نسخه‌های تغییریافته از خودش هستند، نباید به جایی جز کمیک Uncanny Avengers: Avenge The Earth به قلم ریک ریمندر و تصویرگری دنیل آکونا نگاه کنند. در حین درگیری «هووک» و همسرش «واسپ» با سردمداران سیاره‌ی ایکس، کانگ و نسخه‌ی آینده‌ای از کاراکترش به‌نام «ایمورتوس» سعی در به خدمت گرفتن تیم‌های ابرقهرمانی در جهت «کمک‌رسانی» دارند، اما هرکدام از این دو کاراکتر هدف و انگیزه‌ی متفاوتی از این کار دارد.

نقشه‌های کانگ همیشه پیچیده هستند و این کمیک در حالی که یکی از داستان‌های خیلی خوب انتقام‌جویان است، یکی از بهترین نقشه‌های کانگ در عصر مدرن را نیز معرفی می‌کند. سری Uncanny Avengers به‌قلم ریک رمندر می‌تواند در میان شلوغی کمیک‌های دیگر گم شود، اما آن آرک‌هایی که پیش از کراس‌اور AXIS انتشار یافته‌اند، لیاقت دوباره خوانده‌شدن را دارند.


۲- Loki (2004)

در دنیای کمیک، دیدن پیروزی ویلن‌ها همیشه امری شایع نبود و داستان کمیک Loki به نویسندگی «رابرت رودی» و تصویرگری «ایساد ریبیچ» در محیطی غیرعادی آغاز می‌گردد؛ جایی که لوکی به عنوان پادشاه آزگارد شناخته می‌شود. داستان پیرامون چگونگی به پادشاهی رسیدن، سقوط و آزمون‌های لوکی به‌عنوان یک پادشاه گسترش می‌یابد. برای طرفداران سریال، این نسخه از کاراکتر لوکی به‌عنوان نسخه‌ی کلاسیک آن شناخته می‌شود.

دیدن لوکی به عنوان پادشاه بسیار سرگرم‌کننده و تصویرگری ریبیچ در آن خیره‌کننده است. داستان‌پردازیِ رودی نیز تقریباً کاری به همان خوبی انجام می‌دهد. این داستان هیچ‌وقت به آنچه استحقاقش را داشت نرسید و زمان آن رسیده است که نگاه دوباره‌ای به آن شود.


۱- Avengers Forever

همیشه احتمال خراب کردن کاراکتر کانگ همچون بسیاری از ویلن‌های دیگر توسط MCU وجود دارد، به همین دلیل طرفدرانی که مشتاق دیدن کانگ در بهترین فرم خود هستند، به خواندن داستان Avengers Forever به نویسندگی «کرت بیوسیک» و «راجر استرن» و با تصویرگری «کارلوس پاچئو» نیاز دارند. در این کمیک می‌بینیم که گروهی از انتقام‌جویان از سراسر تاریخچه‌ی این تیم با یکدیگر همکاری می‌کنند تا مانعِ نابودی بشر به‌دست «نگهبانان زمان» شوند. این اثر تمام ویژگی‌های یک کمیک شگفت‌انگیز را دارد.

این داستان نه‌تنها یکی از بهترین داستان‌هایی است که درباره‌ی کانگ/ایمورتوس نقل شده، بلکه یکی از بهترین داستان‌های گروه انتقام‌جویان نیز می‌باشد؛ داستانی که هر طرفداری باید آن را بخواند. داستانی فوق العاده با تصویرگری بسیار زیبا که خوانندگان را بر لبه‌ی صندلی‌هایشان نگه می‌دارد.

منبع CBR
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments